mum INV 'Wm\ Middelburgse raad verwikkeld in langdurig straatverlichtingsdebat Ms. „Wieldrecht" werd gisteren overgedragen Zeeuwse lintjesregen AEG ALMANAK TENTOONSTELLING OVER RWANDA IN VERGENOEGING MIDDELBURG Ten bate van actie „Heb het hart eens" \rat1 m\pa nieuw \Ratten- muizenX pasta vlokken Oud-directeur I.t.s. Oostburg overleden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 30 APRIL 1963 Voorstel met 14 tegen 5 aangenomen WOORDVOERDERS KOPPELDEN HET PLAN AAN SCHOUWBURGPROJECT DE MIDDELBURGSE raad is tijdens zijn vergadering van maandag onder leiding van burgemeester mr. J. Drijber in een straatver- liclitingsdebat gewikkeld geweest naar aanleiding van het meerder- heidsvoorstel van b. en w. om een krediet van bijna 46.000 gulden be schikbaar te stellen voor de vernieuwing van de openbare verlichting in de omgeving van de Schouwburg. De woordvoerders uit de raad wensten een eenvoudiger opzet van het plan, dat zij meenden gekop peld te moeten zien aan het Schouwburgplan. De uitgebreide discus sie kreeg als sluitstuk een stemming, waarbij de A.R.P.- en de S.G.P.- fractie, vijf man sterk, zich tegen het voorstel keerden, de andere veertien raadsleden gaven hun fiat aan b. en w. De heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.), die het „spervuur" op het b. en w.-plan opende, wees er op, dat de commissie van financiën geen oordeel over dit pro ject kon vellen, omdat plannen noch te keningen aanwezig waren. „We kunnen dus moeilijk zeggen, dat het te duur is", verklaarde de heer Hubregtse, die even als de heer J. A. van Bennekom (a.r.) toch een eenvoudiger opzet voorstond. brengen. Wethouder Westerhout reken de voor, dat dit bedrag ongeveer de helft is van de kosten, die de bedrijven thans maken voor een aansluiting. Wethouder J. S. Hoek (a.r.) van fi nanciën, die de minderheid in b. en w. uitmaakte, betoogde geen vrijheid te kunnen vinden de raad dit plan mede voor te leggen wegens de financiële consequenties. De wethouder wees er op, dat de ontwikkeling van Middel burg grote uitgaven vergt, zodat hij vreesde, dat er thans uitgaven ge-, daan zonden worden, die later voor noodzakelijker doeleinden gebruikt konden worden. De heer Hoek achtte het verder niet juist, dat naast de Schouwburg ook de omgeving in het „volle licht" gezet wordt. VERBETERING Wethouder drs. Th. J. Westerhout (p.v.d.a.), die het voorstel verdedigde, verklaarde, dat het plan gedeeltelijk het gevolg is van de wijziging van het stra- tenbeloop rond de Schouwburg, terwijl het resterende deel betrekking heeft op verbetering van de verlichting in andere straten: het gehele Molenwater, de Koe- poortstraat, de Koepoortlaan en de Mo- straat. Drs. Westerhout wees er verder op, dat het college wat betreft het ver krijgen van een hogere rijkssubsidie voor de Schouwburgvernieuwing be paald niet pessimistisch is. De heer Van Bennekom zei in tweede instantie de ontkoppelingspoging van het plan van het Schouwburgproject, zoals de heer Westerhout die in zijn betoog uitgevoerd had, niet zo ge slaagd te vinden. De a.r.-woordvoer der had de indruk, dat de armaturen rond de Schouwburg van een zodani ge importantie moeten worden, dat ze passen bij de Schouwburg. De heer A. J. Schot (s.g.p.) voegde er aan toe, dat z.i. alle verdere kosten voor het Schouwburgplan (rond 140.000 gulden) op de begroting van de ge meente komt te drukken inplaats van op die van de Schouwburg zelf. ONEVENREDIG deel, dat een onevenredig hoog bedrag (f 21.000 van f 46.000) voor de vernieu wing van de verlichting bij de Schouw burg uitgetrokken is. De heer B. A. Hes- sellnk (v.v.d.) meende integendeel dat het plan aanvaard moest worden ten einde de verlichting rond Schouwburg en omgeving, hoewel kostbaar, in rede lijke staat te krygen. Wethouder Westerhout verzekerde, dat het onjuist is de koppeling van dit plan met het Schouwburgproject helemaal centraal te stellen. Voorheen was er in de vroegere „moddervlakte" bij de Schouwburg, zoals de heer Westerhout het parkeerterrein noemde, geen enkele verlichting. Hij gaf toe, dat de kosten voor de Schouwburgverlichting een niet onbelangrijk deel van de totale kosten uitmaken, maar hij meende, dat er toch altijd nog de kosten afgetrokken moeten worden als de verlichting bij een Schouwburg-in-zrjn-oude-vorm verbe terd had moeten worden. gezond glanzend haAr Zeeuwse Regen Wat hébben de mensen gisteren vaak naar de lucht gekeken. De een deed zulks om te zien of er nog geen opklaring op komst was en de ander keek uit naar een lintje. Want het heeft inderdaad hard geregend gisteren: 58 koninklijke onderscheidingen en liters en liters regenwater. Zo ziet men maar weer: voor een lintje zijn slechts weinigen uitverkoren, maar van het hemelwater is er voor een ie der minstens één drupje. Zoiets schept een band. Van de regen krijgt ieder zijn deeldus men- kan er overal en bij iedereen een klaagzang over aanheffen. Maar vandaag kunnen we moei lijk klagen, viant het is immers feest! En daarom krijgt onze hond vandaag een lintje. Een oranje lintje rond zijn nek. En omdat de hond zwart is, staat hem dat oranje lintje erg goed. Dat weten vie nog van vorig jaar en daarom krijgt hij er nu weer een. Zo draagt ook hij bij tot de algehele feestvreugde in de stra ten. Tenminste, als het een beetje droog blijft. Want als het regent zet hij geen stap buiten de deiir, koninginnedag of geen koningin nedag. Zo zijn die beesten nu eenmaal.... RIOOLAFVOER Voor het maken van een tijdelijke voor ziening voor de rïoolwaterafvoer van plan-Zuid (de bouw van eeta exydatie- sloot T.N.O. en een pompgemaaltje) vo teerde de raad een krediet van f 330.000. De plaats van dit gemaal is zodanig ge kozen, dat dit ook past in de definitieve oplossing voor de rloolafvoer, waarvoor een bedrag van 1 miljoen gulden ge raamd is. Voorts ging de raad akkoord met het voorstel om voor het maken van huis aansluitingen voor gas, licht en elektri citeit een vast bedrag in rekening te KREDIETEN De raad verleende tijdens deze raadsver gadering de volgende kredieten: f 15.250 voor de bouw van een'dependance in de Griffioen van de o.l.s. 't Zand; f 250.515 voor de bouw en inrichting van een gymnastieklokaal voor de Olmenlaan- scholen; f130.000 voor het bestedings- klaarmaken van de eerste fase van de industrieterreinuitbreiding (waarover de raad eerst in besloten zitting vergader de) f 14.500 voor de verlegging van de St. Barbaragang; f 26.000 als verhoging voor de bouw van de reinigingsgarage; f 14.000 voor de aanschaf van transport middelen voor gemeentebedrijven; f 3000 voor het congres van de vereniging van Nederlandse gemeenten, dat op 28 en 29 mei a.s. in Vlissingen en Middelburg ge houden wordt. Ook werd besloten een geldlening van f 363.000 aan te gaan bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten (voor de vernieuwing van school J), terwijl de heer A. A. K. ten Bruggencate benoemd werd tot onder wijzer aan de openbare ulo. Wethouder A. J. Berenpas (p.v.d.a.) deelde in de rondvraag nog mee, dat het oorspronkelijk op het tweede Nadorst- veld geplande halfverhard-sportveid thans geprojecteerd is ten noorden van de tennisvelden, zodat er geen veld ver loren gaat. BONDSPENNINGMEESTER DE SMIT OPENDE De penningmeester van de landelijke bond van gereformeerde jeugdvereni gingen, de heer Jacq. de Smit uit Goes, neeft zaterdagmiddag de tentoonstelling over de Afrikaanse staat Rwanda ge opend, die in de sociëteit De Vergenoe ging te Middelburg wordt gehouden ten bate van de actie „Heb het hart eens". Zoals bekend wordt deze actie gevoerd uit dankbaarheid voor 75 jaar gerefor meerd jeugdwerk in Nederland. De op brengst van de tentoonstelling is be stemd voor deze actie „Heb het hart eens", waarmee de gereformeerde jeugd het zendingsjeugdwerk wil bevorderen. Nadat de voorzitter van de afdeling Zeeland van de bond van gereformeerde jeugdverenigingen, de heer J. P. Bal kenende, een welkomstwoord tot de ge nodigden had gericht, vertelde de heer De Smit iets over de reden, waarom de gereformeerde jeugd hulp wil verle nen aan Rwanda. Het initiatief is geno men, nadat de gereformeerde vrouwen bond een hulpactie had gevoerd voor Pakistan. De bondsleiding bedoelde geen steun te verlenen aan het zendingswerk; wél het zendingsjeugdwerk met de klemtoon op jeugdwerk. Met een deel van de gelden zal jeugdsonsulent Hey- koop naar Afrika gezonden kunnen worden om de hulp gestalte te geven. Rwanda, zo vertelde de heer De Smit verder, is ongeveer zo groot als Neder land en met zijn 2'/2 miljoen inwoners Nieuwe arbeidsmogelijkheden voor Yerseke in voormalige plasticfabriek De voormalige plasticfabriek op het in dustrieterrein te Yerseke is door de curatoren verkocht aan de firme Roele- mans te Den Haag. De bedoeling is in de fabriekshal een conservenafdelmg on der te brengen in hoofdzaak diepvries van kuikens en kippen. Het pand is 1000 vierkante meter groot, terwijl on geveer 1000 meter naastgelegen terrein ook nog in gebruik kan worden geno men. Bovendien kunnen nog enkele bedrijfs woningen gebouwd worden voor perso neel. Deze industrie zal plaats geven voor 40 man personeel. Naast het plan van de schoenfabriek Nobels uit Waal wijk zou dit voor velen weer arbeid betekenen. Met het gemeentebestuur heeft over een en ander nog overleg plaats. Zeeuwse kunstenaar A. Mes exposeert in Amsterdam De Zeeuwse kunstschilder A. Mes uit Middelburg houdt momenteel met nog twee andere kunstenaars in de Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam een expositie van een aantal schilderijen, die ze hebben vervaardigd in opdracht van een scheepswerf en ma chinefabriek N.V. Dit Amsterdamse be drijf wilde het 50-jarig bestaan eens op een kunstzinnige wijze vieren. De schilderijen brengen vele wonderlijke produkten van baggermolens tot zui gers en enorme kranen in beeld. De twee kunstenaars, die naast A. Mes schilderijen voor deze jubileumviering hebben vervaardigd zijn W. Thijs uit Til burg en A. Bakker uit Amsterdam. Het zijn alle drie oud-leerlingen van de rijks academie. Wandeltocht van „Wilhelmina" trok 800 deelnemers Aan de wandeltocht van de Middel burgse turnvereniging „Wilhelmina", die zaterdag over afstanden van 5, 10, 15 en 25 kilometer werd gelopen, heb ben 800 wandelaars deelgenomen. Naast leden van „Wilhelmina", deden aan deze tocht mee groepen van „Achil les", „Medioburgum", „Veldo" en het pijperskorps „Juliana" uit Middelburg. Uit Souburg waren er afgevaardigden van „Steeds Voorwaarts" en de Sou- burgse wandelvereniging. Uit Vlissin gen kwamen „De vrolijke tippelaars", uit Koudekerke „Zeelandia", uit Krui- ningen „Jong Kruiningen" en uit Goes leerlingen van de Casper Berseschool. Alle 800 deelnemers kwamen aan de fi nish. De routes van de 5, 10, en 15-ki- lometertochten liepen door Middelburg en omgeving. DÉf*25 km-tocht ging over Walcheren. Op 25 mei a.s. wordt de bondsdagwandeldag van het K.N.G.V. gehouden, waarvan de organisatie even eens bij „Wilhelmina" berust. is het één van de dichtstbevolkte staten van Afrika. In de 16e eeuw nam een Hamitisch herdersvolk bezit van het land en deze negerbevolking maakt thans 83 procent van alle inwoners uit. Er zyn thans in Rwanda 2000 lagere en acht middelbare scholen. De heer De Smit wees er vervolgens op, dat er jaren lang fondsen voor radig moeten zijn om het jeugdwerk in de Afrikaanse staat op gang te brengen en te houden. De bondspen- ningmeester dacht daarbij in een later stadium ook aan een kennisma king tussen jongens en meisjes uit Rwanda en Nederland. „Want dan zien we iets van de grote gemeente van God ontstaan", aldus de heer De Smit. „Boven alles zal het voor ons een vreugde zijn in de primitiviteit van de Rwandajeugd het eeuwig licht te mogen brengen", besloot hij. De tentoonstelling laat op aantrekke lijke wijze iets zien over het land en volk van Rwanda. Zij is dinsdag de tehele dag geopend en maandag, woens- ag en donderdag 's avonds van 7 tot 10 uur. Het sprookje van iedere dag TElTpTTMIie1 -V' waarutï U kont kiezen- ..ElLlSST.; Van f 348.- tol -f 995.-. "vdivipresscifckodiiric;E j- magnetische j d;. If-TMT' 1 'xi'i dsddföA rij'at isohd Tb to o o#r5;i;ïchii b gC jlDpT ei:n gfl Vraag het de vakman. AMSTERDAM n>=t.ci.e pro Meien AEG, 1V.Xeiefunken. en .Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis Emmabloemcollecte De Emmabloemcollecte te Kapelle-Bie- zelinge bracht 780,78 op. Auto's botsten nabij Vlakebrug Omstreeks kwart over drie botste maan dagmiddag naby de Vlakebrug een per sonenauto, bestuurd door P. J. A. van L. uit Tilburg op een bestelauto, die werd bestuurd door L. H. uit Krabben- dyke. Beide auto's kwamen uit de rich ting Bergen op Zoom. De bestuurders bleven ongedeerd. Onder aan de oprit bij de brug hadden zij een tractor ingehaald. De bestelauto, die voorop reed, remde daarna af om linies af te slaan naar de Kanaalweg. Hij kon echter niet meteen doorrijden, maar moest op het verkeer uit tegenoverge stelde richting wachten. De bestuurder van de personenauto bemerkte deze ma noeuvre te laat met het bovengenoemde gevolg. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel ontstond er aanzien lijke schade. LEGER EN B.B. OEFENEN SAMEN IN ZEELAND Voor de eerste maal in Nederland zal op 14 mei iq Zeeland een gezamenlyke oefe ning worden gehouden tussen eenheden van de B.B. en het leger. Voor de oefe ning is uitgegaan van de veronderstel ling, dat eenheden van het leger te Sint- Maartensdijk en te Kruiningen door vy- andelyke vliegtuigen met boordvvapens zyn bestookt, waardoor een groot aantal militairen en burgers zijn gewond. Vliegtuigen van de vliegbasis Woens- dreent zullen om 14.00 uur overvliegen om deze vijandelijke actie uit te beelden. De B.B. zal de gewonden bergen en ver binden, terwijl geneeskundige troepen van het leger voor vervoer naar de zie kenhuizen zullen zorgen. Te Sint-Maar tensdijk zullen eenheden van de genees kundige dienst, de reddingsdienst en de brandweer van de B.B. worden ingezet. Te Kruiningen blijft dit beperkt tot de geneeskundige dienst. Bij de overdracht, van het m.s. „Wieldrecht" bleken de uitgeno digde toekomstige machinisten niet alleen belangstelling voor de motoren te hebben. Op de foto: met grote aandacht laten zij zich voorlichten over de werkzaamhe den op de brug. (Foto P.Z.C.) Na vaartocht met genodigden Toekomstige machinisten waren gast tan rederij Sinds gistermiddag vier uur waait uit de achtermast van de „Wiel drecht", het tweede bij de Kon. Maatschappij „De Schelde" voor Phs. van Ommeren N.V. gebouwde motorvrachtschip, de groen-witte maatschappijvlag. In bijzijn van vele genodigden werd na een vaartocht langs de Belgische kust, op de rede van Vlissingen deze bijna 15.000 tonner officieel overgedragen door de vlagwisseling en het overgeven van de documenten. Woensdag zal deze nieuwste aanwinst van Van Ommeren vanuit Vlissingen vertrekken voor haar eerste reis naar de Golf van Mexico. De overdrachtspleohtigheid droeg dit maal een bijzonder karakter. Niet alleen doordat dit thans weer ge schiedde tydens een vaartocht, maar bovendien omdat onder de genodig den de jeugd verre overheerste. Een honderdtal leerlingen van machinis- tenscholen uit Vlissingen, Schevenin- gen, Apeldoorn, Rotterdam, Breda, Amsterdam, Enschede, Haarlem, Middelburg en Zwolle maakte name lijk met hun leraren als gast van de rederij deze tocht mee. laas was het weer regen en mist weinig aantrekkelijk voor deze (Slot van pag. 1) D. F. P. HOEGEN gen, Souburg en van een waterlei dingbedrijf, dat verschillende Wal- cherse dorpen voorzag. In 1951 gin gen deze drie bedryven een personele unie aan in een N.V., waarby later het gemeentelijk bedrijf van Dom burg zich aansloot. J. W. v. d. BURGT De 56-jarige heer D. F. P. Hoegen, di recteur van het Middelburgse en Vlls- singse kantoor van de Amsterdamsche Bank N.V., werd geboren in Middelburg, maar deecl eindexamen h-b.s. aan het lyceum te Zeist. Het is niet de eerste maal, dat hij wordt onderscheiden: de heer Iloégen, die reserve-officier der huzaren is, kreeg ook drie militaire on derscheidingen. Hij is president-commissaris van N.V. Bad- en Strandhotel „Domburg", voor zitter van de Walcherse vereniging voor de Geld- en Effectenhandel, lid van het algemeen bestuur en afdelingsconsul voor de provincie Zeeland van de A.N. W.B., secretaris-penningmeester van de stichting Middelburgse Schouwburg, secretaris van de Stichting Nieuw-Wal- cheren, voorzitter van de stichting Ver lichting Middelburg. Ook Is de heer Hoe gen honorair consul van de Westduitse bondsrepubliek met jurisdictie voor de provincie Zeeland. P. KAS De heer P. Kas, directeur van de Wa terleidingmaatschappij „Midden - Zee land" N.V. te Vlissingen, werd 17 mei 1900 te St-Annaparochic (gem. Het Bildt, Friesland) geboren. Hij volgde een h.t.s.-opleiding, was eerst werkzaam op de gemeentelijke gasfabriek te Leeuwar den en werd 10 juli 1922 verbonden aan de N.V. „Intercommunale Waterleiding Gebied Leeuwarden", I.W.G.L., waar hij uiteindelijk technisch hoofdambtenaar werd. Op 1 mei 1941 werd de heer Kas be noemd tot directeur van de gemeen telijke waterleidingbedrijven Vlissin- Oud-burgemeester B. J. van Oeveren van Poortvliet, president-kerkvoogd van de Nederlands Hervormde Kerk in die gemeente, werd op 4 december 1886 ge boren. H(j ontving zijn opleiding eerst in Bruinisse en werd op 1 mei 1911 ambtenaar van de gemeentesecretarie van Barneveld. Nog op 1 juli van hetzelfde jaar keerde hij terug naar Zeeland: liy ging werken op de gemeentesecretarie van Bruinisse en werd ook ambtenaar van de burger lijke stand in die plaats. Kort daarop werd hjj voorts secretaris-ontvanger van het burgerlijk armbestuur, een functie, die hjj tot 1 juni 1939 bekleedde. Toen werd hjj namelijk burgemeester-secreta ris van Poortvliet. Ook te Bruinisse was hij vele jaren pre sident-kerkvoogd van de Nederlands Hervormde Kerk. In Poortvliet was hij eerst enkele jaren secretaris van de kerkvoogdij. In maart 1952 nam hij af scheid als burgemeester van Poortvliet. Twee lintjes in één huis Gisteren is er in Draaibrug Iets unieks gebeurd: dp 67-jarige heer J. B. de Greve en zijn echtgenote, de 71-jarige mevrouw A. de Gre- ve-van den Bossche, kregen allebei de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het echtpaar is al veertig jaar in dienst bij het landbouwbedrijf A. Buysse. De heer De Greve als land arbeider en zijn echtgenote als huishoudster. Doordat burgemeester Van Berc- kel afwezig was, geschiedde de uitreiking door de waarnemend burgemeester, de heer E. Lansu in tegenwoordigheid van wethouder P. Slager en de gemeentesecreta ris J. Paridaen. Ook hun werkge ver ,de heer Buysse, en hun doch ter waren aanv/ezig. De heer J. W. v. d. Burgt, oud-leraar van de „De Ruyterschool", heeft 44 jaar zeevaartonderwijs (soheepswerktuig- kunde) gegeven, waarvan 32 jaar aan deze Vlissingse zeevaartschool Hij be gon in 1918 als jong leraar aan de Ter- schellinger Willem Barentszschool. Voordien had de heer v. d. Burgt acht jaar als scheepswerktuigkundige geva ren. In 1930 kwam hij naar Vlissingen, waar hjj een soms bewogen geschie denis van de „De Ruyterschool" onder meer gedwongen verhuizing naar Nijmegen meemaakte. In 1950 werd de heer Van der Burgt benoemd tot adjunct-directeur van de Vlissingse school, een functie, die hij behield tot zjjn officiële ontslag in 1958, toen hij de pensioengerech tigde leeftjjd bereikte. Ook daarna bleef hjj echter aan de school bonden: pas in august hjj definitief afscheid. Hij liet zijn onderwijskwaliteiten ook op andere terreinen gelden: hjj doceerde aan de Technische Studie Club, leidde een technische werklozencursus, onder wees „landmachinisten" en stond in de h.t.s. voor de klas. Vaak werd zijn ad vies Ingewonnen bij het samenstellen van technische boekwerken. GOUD De eremedaille in goud, verbonden aan de Orde vun Oranje Nassau werd toe gekend aan: L. Krijger, notabele van de Ned. Herv. Kerk Ce Brouwershaven (bij bevorde ring); R. F. E. van Dommelen, adju dant der rijkspolitie te Sas van Gent; A. Cijsouw, organist van de Ned. Herv. Kerk te Groede; P. J. de Clerck, lid van de raad der gemeente Overslag; R. G. A. Hermans, secretaris der gemeente Vogelwaarde; J. de Beste, voorzitter van de Prov. Zeeuwse Schuttersbond en secretaris van de Handboogsociëteit „De Edele Handboog" te Oudelande; J. F. Vriens, commies der domeinen bij het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen te Middelburg; J. H. Drioel, hoofdassistent A van 's Rijks belastin gen te Middelburg; L. B. de Smit. te Vlissingen, kapitein lste klasse bij de Provinciale Stoombootdiensten; A. J. op den Brouw, St. Maartensdijk, oud be steller lste klasse der P.T.T.; G. A. Ne- lissen te Hoofdplaat, waterbouwkundig ambtenaar bij de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes; P. Flipse, pen ningmeester van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Koudekerke; J. Pijpelink, te Axel; F. Voet, te Hulst, oud-voorzitter van landbouworganisa ties; L. Willeboer te Kapelle, secretaris van de Vereniging van oud-leerlingen van Tuinbouwcursussen aldaar (bij be vordering); C. J. Compiet te Terneuzen mej. zr. C. de Jong te Vlissingen, ad junct-directrice van het Chr. Streekzie kenhuis „Bethesda" aldaar. ZILVER De eremedaille in zilver, verbonden de Orde van Oranje Nassau werd toe gekend aan: M. Caljée, ouderling van de Ned. Herv. kerk t.e Biggekerke; A. Ruben, leider van de Ned. Herv. Zondagsschool te Ter- neuzen; J. H. Viink te Ritthem; F. X. van Dam, bestuurslid van de fanfare De Scheldezonen te Nieuw-Namen; D. Dln- gemanse en W. M. Dingemanse, beiden lid en oud bestuurslid van de Koninklij ke harmonie Eendracht Maakt Macht te Kortgene; M. G. Noordhoek, lid van de Koninklijke harmonie Eendracht Maakt Macht te Kortgene; K. C. L. Weegenhausen, directeur van het jeugd- accordeonorkest Vrolijke Klanken Hontenlsse; G. Jasperse, voorzitter van de mandolinevereniging Tovido te Vlis singen; F. B. Meijers, voorzitter van de Souburgse zwemvereniging Luctor et Emergo te Oost- en West-Souburg; H. M. Mijnsbergen te Goes; J. Wlelema- ker, magazijnbeheerder in vaste dienst bij het loodswezen, de betonning, bcba- kening en verlichting te Vlissingen; A. de Hulster, te Wemeldinge, kantoorhou der der P.T.T.; M. van Duuren te Sint- Philipsland, dijkwerker by het water schap „De Prins Hendrikpolder"; A. de Klerk, Vlissingen, vertegenwoordi ger bij Van Melle N.V. te Rotter dam; B. M. den Bleijker, te Noord- welle, landarbeider op het bedrijf van de fam. D. J. HoogeboomDale bout; N. Pierens te Oost- en West-Sou burg, voorzitter van de pluimvee- en konijnenfokkersvereniging „Nut en ge noegen"; mej. zr. E. Adrlaansen (eerw. zuster Gervasia)-te St. Jansteen;, wijk verpleegster btt de Vereniging „Het Wit Gele Kruis" aldaar; J. C. Wisse, voor heen werkzaam bij de N.V. Drukkerij en binderij J. C. en W. Altorffer te Mid delburg. BRONS wat feestelijke trip, doch niettemin hebben de aspirant-zeelieden volop kunnen genieten. Het gehele schip had van schroefastunnel tot com mandobrug geen verboden „terrein", zodat de jongelui ruimschoots gele genheid hadden om hun toekomstig werkdomein te bezichtigen. Een bui tenkansje waarvan vanzelfsprekend druk gebruik werd gemaakt, waarbij kan men anders verwachten van toek omstige scheepswerktuigkundi gen de imposante machineka mer in-vol-bedrijf wel hun bijzondere belangstelling genoot. Onder commando van Scheldekapitein Sunaquest koerste de „Wieldrecht" met flinke snelheid door de Wielin gen tot in de omgeving van het Bel- fische lichtschip „Wandelaar". On- ertussen hadden de deskundigen van rederij en werf nog een laatste ge legenheid om deze moderne en ook voor de bemanning keurig ingerichte vrachtvaarder op zijn waarde te toetsen. Uiteraard is op een vrachtschip de accommodatie niet berekend op een 150-tal genodigden, zodat voor deze gelegenheid een der ruimen met vlaggedoek tot een gezellige eetzaal was geïmproviseerd. Tijdens de maaltijd richtte een der directeuren van Van Ommeren, de heer J. Hudig, zich tot de scholieren om hen te wij zen op het mooie en verantwoorde lijke vak dat zrj hebben gekozen. OVERDRACHT Nadat de genodigden zich voor de sloe- penrol ook nog met een zwemvest hadden getooid, volgde ten slotte stipt om vier uur de officiële over dracht. Nadat de Van Ommeren- gezagvoerder P. Holtke opdracht had gegeven om op „zijn" schip de maat schappijvlag te hijsen, terwijl „De Scheldek-vlag werd gestreken, richtte de voorzitter van de „De Schelde"- dlrectie, de heer J. W. Hupkes, zich onder een fikse regenbui op het ach terdek tot de genodigden. Hij bracht de rederijdirectie dank voor de op dracht van drie vrachtschepen, welke zij indertijd gaf. Een belangTijke op dracht in deze slechte tijden voor de scheepsbouw. De moeilijkheden zijn echter voor de reders niet minder. Vele jaren zal het duren voordat het geïnvesteerde kapitaal zal zijn terug verdiend. Na het overdragen van de documenten aan de heer Hudig en het aanbieden van de beste wensen aan kapitein Hokke en zijn beman ning, bracht de heer Hupkes ten slotte een toast uit op een voorspoe dige en succesvolle vaart van de „Wieldrecht". De heer Hudig aanvaardde namens de rederij met een vriendelijke speech deze nieuwe aanwinst. Hij herinnerde er daarbij aan, dat dit schip thans de vierde „Wieldrecht" van Van Omme ren is. Hierbij waren twee tanksche pen, waarvan de laatste in de oor logsjaren in Amerika gebouwd na een goede vaart voor de maat schappij, onlangs uit de vaart werd genomen. De heer Hudig droeg daar op de „Wieldrecht" aan de goede zorgen van kapitein Hokke en hoofd werktuigkundige Steenbergen, en hun mannen over. Tegen half zes meerde het schip af in de Vlissingse buitenhaven. De „Wieldrecht" maakt deel uit van een serie van .18 schepen, die „De Schelde" afgeleverd of In aanbouw en bestelling heeft voor reders uit de gehele wereld. Deze serie is de grootste die ooit in vredesjaren op een werf in de westelyke wereld ge bouwd is. roeit ze genadeloos uit Zondag is in Alkmaar overleden de heer Jac. W. J. Cock, oud-directeur van de ambachtsschool te Oostburg. De heer Cock is 80 jaar geworden. Hij werd ge boren op 3 juli 1888 te Breda. Van 8 februari 1915 tot zijn pensionering op 1 juli 1947 is hij directeur van de am bachtsschool te Öostburg geweest. Hier voor is hij, de overledene, werkzaam geweest als leraar timmerman en teke nen aan de ambachtschool te Harlingen. De heer Cock was gedurende de laatste jaren woonachtig In een rusthuis te Bergen aan Zee. De heer Cock heeft vooral tijdons en na de oorlog een moei lijke tijd voor de Oostburgse ambachts school meegemaakt. In de oorlog was deze school voor tweederde deel gevor derd door de Duitsers. Kort voor ae be vrijding is het schoolgebouw voor een groot aeel verwoest. De heer Cock heeft zich na de bevrijding bijzonder inge spannen voor de opbouw van de school. Gemeentehuis van Kattendijke op 7 mei open De eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau werd toe gekend aan: mej. P. J. de Waard, hoofdschrijver van •s rijles belastingen ten kantore van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewljzen te Middelburg; G. J. Beukcrt, Coö?idBo^^w'ren^gfrfg'wafcheren'1' M va" het gëboïïw zullen de genodigden in Kakebeke? te Nieugw-g e^ St -Joosiand; het Wilhelmlnahuis bijeenkomen, waar- besteller lste klas der P.T.T.; J. Adriaanse, Oostkapelle, landarbeider or Zeelands commissaris der koningin Ihr. mr. A. F. C. de Casembroot zal op 7 mei om vier uur 's middags het nieu we gemeentehuls van'Kattendijke ope nen. Deze mededeling werd maandag avond tydens de raadsvergadering ge daan door burgemeester P. J. Evers van Kattendijke. Na de bezichtiging na men zal aanzitten aan een gezamen lijke maaltijd in „De Korenbeurs". De zelfde avond zullen de inwoners nog in de gelegenheid gesteld worden om het nieuwe gebouw te bekyken. zen; J. de Backer te Hontenlsse, land arbeider op het bedrijf van de wed. A. Joossen; G. C. de Dreu te Yerseke, landarbeider op het bedryf van B. de Koeijer; J. B. de Greve te Aardenburg landarbeider op het bedrijf van A. J Bruysse; A. Herman te Overslag, land- arbeider op het bedrijf van A. van Waes te Zuiddorpe; G. Kouwen te Haamstede, landarbeider op het bedrijf van H. O. Hanse: H. van Putten te Nieuwerkerk, landarbeider op het bedrijf van T. A. Dalebout te Nieuwerkerk; F. van de Velde te Hoek, landarbeider op het be drijf van de fam. J. Tollenaar; J. I. Wisse te Breskens, landarbeider op het In de loop van de dag opklaringen en bediijf van C. J. Manneke; A. Schau- J- waert, kolenbezorger bij de kolenhande laar M. Teuni8sen te Hulst; A. Theune te Arnemuiden, bestekzoeker bij de N.V. Houthandel v.h, G. Alberts Co te Middelburg. regen. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2