PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KRACHTMETING IN DUITSE INDUSTRIE Na Baden-Württemberg Noordrijn-Weslfalen Venezuela staat achter Dominicaanse Republiek Frankrijk heeft in '69 kernzwaard Antwoord van Peking aan Moskou Lintjesregen in Zeeland: 58 onderscheidingen METAALARBEIDERS LEGGEN HET WERK NEER WERKGEVERS REAGEREN MET UITSLUITING PRINS EN PRINSES WEER THUIS BIJ JARIGE KONINGIN Vandaag... Barenruzie op Hispaitiola Ultimatum aan Haïti verlengd Engeland uit de Noordzeeconventie Prinses Beatrix Het heeft Hare Majesteit behaagd Hl Een officier, zes ridders en vele medailles 206e jaargang - no. 101 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F- van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 855 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Maikt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 150). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 30 april 1963 CM. roept op Pagina 3 V Met een totale uitsluiting heeft de metaalindustrie in het noorden van Baden-Württemberg gisteren gereageerd op de in de vroege morgenuren uitgebroken staking van de metaalarbeiders in dit ge bied. Vanmiddag zal de uitsluiting die neerkomt op ontslag op staande voet voor alle arbeiders voor de duur van de staking van kracht worden. Ook niet-stakende arbeiders zullen hierdoor getroffen worden. Ca. 320.000 arbeiders in rond 800 bedrijven zullen vanmiddag niet meer aan het werk kunnen gaan. Slechts 140 kleine bedrijven, die minder dan 100 werknemers hebben, zullen niet rechtstreeks van de uitsluiting te lijden hebben. De voorzitter van de werkgevers- beiders werkzaam ofwel ongeveer eer Ti j UT- v I, zevende van net aantal werknemers ïr bond in Baden-Wurttemberg, Hanz west-Duitsiand. Dreigementen Martin Schleyer, zei dat de werk gevers de loonstrijd door deze al gemene uitsluiting zo kort moge lijk willen houden. De werkne mersbonden proberen volgens Schleyer de werkgevers te verde len en hun stakingskas zo „gevuld" mogelijk te houden door middel van stakingen op sleutelpunten van de industrie of sleutelpunten van afzonderlijke bedrijven. Enkele grote bedrijven in Baden- Württemberg, zoals Daimler-Benz en Brown, Boveri en Cie, werden gister morgen vroeg al door de staking ge troffen. De ochtendploeg kwam name lijk niet opdagen: Bemiddelingspogin gen van premier Kurt-Georg Kiesinger van Baden-Württemberg en de West- duitse minister van economische zaken Ludwig Erhard haalden niets uit. Kie singer heeft de moed echter niet laten zakken. Hij wil beide partijen kort na 1 mei weer rond de tafel brengen. „Onverstandig" Ludwig Rosenberg, voorzitter van het Westduitse vakverbond, zag hot besluit tot uitsluiting een tel dat de werkgevers het op een krachtproef willen laten aankomen. Otto Brenner, voorzitter van de Westduitse bond van metaalarbei ders, zei, dat de werkgevers met hun besluit tot uitsluiting „onver standig" hadden gehandeld. De bond bleef echter bereid tot onderhande len en zou zelfs een compromis voorstel aanvaarden, zo dit mocht leiden tot nieuw overleg. Het bestuur van de bond heeft een communiqué uitgegeven, waarin de stakers verzocht wordt de tucht en or de te handhaven. Volgens welingelichte kringen zal een uitsluiting de bond veel meer kosten dan een staking. Een woordvoerder van de bond zei eenter dat deze beschikt over „honderden miljoenen mark". In Baden-Württemberg werken rond 500.000 metaalarbeiders. Meer stadingen Vandaag zullen de werkgevers in het zuiden van de deelstaat een besluit ne men over een eventuele uitsluiting. In de tweede week van mei willen de me taalarbeiders in Noordrijn-Westfalen het werk neerleggen om zo kracht bij te zetten aan hun eis voor een loons verhoging van 8 procent. In Hamburg en Bremen werden de loononderhande lingen in het afgelopen weekeinde af- ebroken. In totaal zijn er in de West- uitse metaalindustrie 3,3 miljoen ar- Een beeld van de in Duitsland uit gebroken staking van metaalar beiders; voor de poort van de Daimler-Benzfabrieken in Stutt- gnrt-Untertiirkheim controleren stakers en posters het doorlaatbe- wijs van een arbeiderdie behoort tot de groep, welke de fabriek be treden mag om het noodzakelijke onderhoudswerk te verrichten. Bestelwagen vol met geschenken „Veel geleerd en goede indruk gekregen" Günther Stephan, bestuurslid van het Westduitse vakverbond, ver klaarde dat de staking binnenkort misschien uitgebreid zal worden tot de P.T.T., de spoorwegen en de chemische industrie als de werkge vers de eisen van de vakbonden blijven negeren. Vier jongens in ijskast gestikt Vier Japanse jongens tussen vijf en zes jaar zijn zondag dood in de ijskast ge vonden. De jongens hadden zich by het „verstoppertje spelen" in de ijskast ver stopt, en de deur sprong achter hen in het slot, waardoor zij gevangen kwamen te zitten. NASSER 4 MEI NAAR ALGIERS President Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek zal op 4 mei voor een officieel bezoek in Algiers aankomen, zo heeft de Algerijnse premier, Ben Bella, gisteren meegedeeld. PENSIOENFONDS VOOR HET BEROEPSVERVOER Vertegenwoordigers van de organisaties van werkgevers en werknemers in het beroepsvervoer over de weg hebben in Den Haag overeenstemming bereikt over de hoofdzaken van de regeling om tot een verplicht bedrijfspensioenfonds in deze bedryfstak te komen. is het 25 jaar geleden, dat de Vlaamse toneel-, roman -en novel- lenschrijver Gustaaf D'Hondt te Gent overleed. Venezuela heeft gisteren de Domi nicaanse Republiek gewapende steun aangeboden voor geval dat land daaraan behoefte zou hebben in het conflict met zijn buurland Haïti. Een woordvoerder van het Dominicaan se .ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat de président van Vene zuela, Romulo Betancourt, president Juan Bosch telefonisch de verzekering heeft gegeven dat zijn land aan Domini ca elke steun in de lucht en op zee zou verschaffen waaraan zij behoefte zou hebben. De Dominicaanse regering had Haïti ;isteren tot middernacht Europese tyd e tyd gegeven om de Dominicaanse am bassade in Port au Prince te ontruimen. Dit uitstel van 24 uur lag voor de hand, omdat de commissie van de O.A.S. er gisteren niet in was geslaagd uit Washington te vertrekken. De commis sie zal een onderzoek instellen naar de beschuldigingen, die over en weer zijn geuit. Teleurstelling De vertraging in het vertrek van de commissie kwam als een teleurstel ling van de Dominicaanse functiona rissen. Berichten uit Washington, als zou Amerika, een van de vijf landen, die zitting hebben in de commissie van de O.A.S., zich terugtrekken vanwege reeds lang bestaande ge schillen tussen de regeringen in Washington en Port au Prince, ver grootte de teleurstelling nog. De staat van alarm bleef gehandhaafd en de militaire verloven werden inge trokken. Volgens president Bosch waren deze maatregelen een onderdeel van een serie noodregelingen, noodzakelijk om af te rekenen met de voortdurende agressie van de Haïtiaanse regering te gen de Dominicaanse Republiek. Amerikanen paraat In Port au Prince staan functionarissen van de Amerikaanse ambassade gereed om by een verslechtering van de toe stand de ongeveer 1000 Amerikanen in veiligheid te brengen. De anti-Ameri kaanse gevoelens zijn de afgelopen we ken toegenomen in gevolge het Ameri kaanse besluit de economische hulp aan Haïti stop te zetten. Uit Port au Prince wordt bericht, dat de toestand daar ge spannen is. Gevochten werd er echter niet. Amerikaanse functionarissen verklaar den berichten te hebben ontvangen, dat alle Latijns-Amerikaanse ambassades in de Haïtiaanse hoofdstad door eenheden van het Leger waren omsingeld. De on rust in Haïti hangt samen met een cam pagne van de oppositie om president Duvalier voor hij 15 mei aan zijn nieu we (door hem zelf verlengde) ambtster mijn begint ten val te brengen. MINISTER MESSMER: Frankrijk is Van plan in 1969 te beschikken over een kernzwaard met waterstofbommen, een eerste operationele kernduikboot en ra ketten van het type Polaris met een reikwijdte van 3200 km. Dit heeft de minister van defensie, Mess- mer, geschreven in een uitvoerig artikel in het tijdschrift dat door zijn ministerie wordt uitgegeven. Dit artikel bevat de waarschuwing dat eventuele doelen voor de strategische kernmacht bevol kingscentra zullen zijn. „Het zou absurd zyn om op batterystellingen te mikken" aldus de minister. Het staatshoofd zou alleen verantwoor- delyk zijn voor het gebruik van het kernzwaard. Tevoren zou wel een plaatsvervanger worden benoemd voor het geval het staatshoofd zou verdwij nen. De Franse waterstofbommen kunnen volgens Messmer pas worden vervaar digd na voltooiing van de fabriek in Pierrelatte voor verrijkt uranium, die begin 1967 gereed moet komen. De ra ketten zullen door vaste brandstof wor den aangedreven en voorzien zyn van goleidesystemen. Het plan is drie duik boten te bouwen die ieder zestien raket ten kunnen bevatten. De eerste moet in 1969 gereed komen, de andere twee om de twee jaar, aldus Messmer. Volgens een doorgaans betrouw bare zegsman in Peking zou het antwoord van de Chinese commu nistische partij op de boodschap van de Russische communistische partij, waarbij Mao Tse Toeng, de voorzitter van de Chinese partij, naar Moskou werd uitgenodigd voor een „topgesprek" over ideo logische vraagstukken, reeds naar Moskou zijn verzonden. Het ant woord zou nog vóór woensdag a.s. in Peking worden gepubliceerd. In haar antwoord zou de Chinese party voorstellen eerst een conferentie op wat lager niveau te beleggen. Een gesprek tussen Mao Tse Toeng en Kroesjtsjew zou dan afhangen van de resultaten, die de eerste conferentie zou bereiken. Een oplossing in deze geest was ook reeds in de Sowjetuitnodiging voorzien. Vol gens bedoelde zegsman zou Peking in haar antwoord geen enkele concessie doen op het gebied van de communisti sche leer of de „algemene lijn". Montreal in Canada terugge keerd in Nederland. Op het laat ste gedeelte van de thuisvlucht van haar wereldreis werd zij vergezeld door prins Bernhard, die uit Mexico kwam. Koningin Juliana was al vroeg om half acht naar Schip hol gekomen om haar man en oudste dochter te verwelkomen. Om acht uur precies landde op Schip hol de K.L.M. DC-8 „Albert Ples- man". Over het platform wandelde toen koningin Juliana naar de trap van het toestel. Een groot gevolg was meegekomen om de kroonprin ses te verwelkomen. Stralend als altijd vertelde prinses Bea trix in een korte persconferentie over haar ervaringen. „Ik heb er veel van geleerd, wat natuurlijk de bedoeling is geweest. Deze reis heb ik gemaakt op instigatie van de Nederlandse re gering. Ik weet niet of er een ver- Engeland zal zich terugtrekken uit de Noordzeeconventie van 1882, een stap waardoor de weg zal worden geëffend voor een uitbreiding van de Britse vis serszone, zo is gisteren door de Britse regering aangekondigd. De Britse grootzegelbewaarder, Edward Heath, verklaarde tegenover het Lager huis dat Engeland door de uitbreiding van de visserijzones van andere landen gedwongen was geweest nieuwe maat regelen te overwegen om zijn visserij te beschermen. De huidige Britse visserszone be slaat een strook van drie myl rondom de Britse kust. Prins trix sa men met het vliegtuig uit Montreal op Schiphol aangekomen. Foto: Koningin Juliana, die vandaag haar verjaardag viert, was op Schiphol aanwezig man en dochter te begroeten. volg op zal zijn. Dat hangt niet al leen van mij af er is overigens nog niet over gesproken". Prinses Beatrix in bruine mantel met bypassende bontmuts vertelde la chend dat het haar ondanks een druk en overladen programma meermalen was gelukt „te ontsnappen" om zelf ook op eigen gelegenheid wat rond te kijken in Japan en Amerika. Bui ten werd intussen een bestelwagen volgeladen met geschenken die de prinses had meegebracht. Op de pro menade boven keken ondanks het vroege uur al heel wat belangstellen den toe. Prinses Beatrix ging natuurlijk wat lan ger in op vragen over de contacten met het Vredescorps in Amerika. Zoals bekend heeft zij persoonlijk grote belangstelling voor dit werk. „Er is al zoveel over geschreven, dat ik er biy om was ook zelf al die ver halen eens te kunnen verifiëren". Dc prinses meende dat de Amerikanen by dat werk, naast veel fouten ,toch ook veel succes hebben gehad. Over Japan vertelde prinses Beatrix: „een interessant land. Vooral Naga saki heeft me geboeid. Gek, dat wy hier amper weten hoe daar de bevol king ons goed kent uit de tijd van de kleine kolonie, die Nederland daar heeft gehad". Meer algemeen was haar opmerking over de contacten tijdens aeze reis. „Ik heb natuurlijk altijd gesproken met van te voren geselecteerde groe pen. Dat kan nu eenmaal niet an ders. Maar gelukkig had men wel gezorgd voor grote spreiding, zodat ik toch een goede indruk heb kun nen krijgen van het geheel". Om half negen vertrok prinses 1 trix met haar ouders naar paleis Soestdijk. ftahtltjn Prinses Beatrix is weer terug. Sommi gen hebben de neiging wat gering schattend te doen over de reis, die zij de afgelopen weken heeft gedaan. Een ge ringschatting, die meestal samengaat met opmerkingen in de geest van: „Rei zen willen we allemaal wel". We gelo ven, dat een dergelijke houding onjuist is. Zeker, een trip zoals prinses Beatrix heeft gemaakt, is voor een jonge vrouw van vijfentwintig jaar attractief, het leren kennen van vreemde volken en landen, maar tegelijkertijd betrof het hier een stuk plichtsvervulling. De prin ses was de afgelopen weken een good- will-ambassadrice van haar land, was onderworpen aan allerlei protocollaire regelen, die van land tot land verschil den, zij stond voortdurend in het middel punt van een grote publieke belangstel ling, zodat haar reis moeilijk kan wor den vergeleken met een onbezorgde trektocht, zoals de jonge mensen tegen woordig nu eenmaal maken. De genoe gens van deze tijp gingen gepaard met vele verplichtingen, verbonden aan haar hoge rang. Dit vaststellende geloven wij, dat te vens de conclusie mag worden ge trokken, dat prinses Beatrix zich voor treffelijk van deze verplichtingen heeft gekweten. Voor zover men daarvan heeft kunnen kennisnemen door journaalop namen en krantenverslagen uit binnen- en buitenland is wel duidelijk geworden, dat zij zich een persoonlijkheid heeft ge toond in de goede zin van het woord. Zij heeft geen overdreven reserves om zich heen geschapen, maar haar gastvrouwen en gastheren weten in te nemen door haar plezierig en prettig optreden. Haar grote belangstelling heeft het spontane karak ter van de jeugd, zij heeft zich door alles wat zij zag geboeid getoond met de fris heid van de jonge mens, die nieuwe we relden ontdekt. En ten slotte bleek zij intelligent en slagvaardig vooral op die momenten, waarin zij had te maken met de vertegenwoordigers van de publici- teitswereld. Dat alles is van belang. van belang namelijk voor de beeldvorming van ons land- Want indruk, die de prinses heeft gemaakt op haar reis, wordt in de landen waar zij op bezoek was. mede geïdentificeerd met Nederland. Men kan opnieuw met gerustheid vaststellen, dat ook prinses eatrix de goede tradities van haar ge slacht weet te combineren met moderne opvattingen over de taak van een Ko ninklijk Huls in onze tyd. Het heeft Hare Majesteit behaagd Deze frase is gisteren vele malen uitgesproken, de zin waarmee de ver lening van een koninklijke onderschei ding aan de betrokkenen werd meege deeld. Wg hebben al eens eerder en bij herhaling bezwaren kenbaar gemaakt tegen de indeling van de Nederlandse orden, maar deze bezwaren laten onver let het onmiskenbare feit dat velen te recht worden geëerd voor het vele werk, dat zij voor staat en maatschappij heb ben verricht. Het is goed, dat een ge meenschap kan tonen dat zij deze arbeid op prijs stelt: zij geeft via een onder scheiding op een volstrekt immateriële wijze gestalte aan haar appreciatie. Wij weten dat er op de „lintjesregen" inder daad nog wel wat valt aan te merken, maar toch zouden we de onderscheiding als zodanig niet graag zien verdwijnen. In deze massawereld van beton en rechte lijnen vestigt zij er de aandacht op, dat er nog mensen zyn, die voor iets wajm kunnen lopen: voor hun voetbalclub of voor de plaats, waar zij wonen, voor verenigingen en stichtingen, voor onge wone of voor heel gewone dingen soms. En dat niet in een opvlieging, maar constant, jaar-in, jaar-uit. Een officiële erkentelijkheid daarvoor behoort er te zyn. Voor velen heeft gisteren terecht geklonken: „Het heeft Hare Majesteit behaagd ®De Westduitse Bondsdag heeft 100.000 mark gevoteerd voor de oprichting in Bonn van een monument voor de Duitse doden uit de twee wereldoorlogen. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. Koningin Juliana werd weer een groot aantal koninklijke onderscheidingen toegekend. In Zeeland werdén één officier en zes ridders in de Orde van Oranje Nas sau benoemd. Voorts zijn zeventien eremedailles in goud, negentien eremedailles in zilver en veertien eremedailles in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegend. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd de heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Middelburg, wonende te Middel burg. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau werden benoemd de heren: J. C. Everaars, burgemeester-se cretaris der gemeenten Groede en Nieuwvliet; M. A. Reneman, commissaris van politie der gemeente Middelburg; J. W. van der Burgt, oud-leraar aan de Zeevaartschool te Vlissin gen, wonende te O.- en W.-Sou- burg; O. F. F Hoegen, directeur van het kantoor Middelburg van de Am- sterdamsche Bank N.V.; P. Kas, te Vlissingen, directeur van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Midden-Zeeland". B. J. van Oeveren, president- kerk voogd van de Ned. Herv. Kerk te Poortvliet. W. J. H. Kernkamp benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Deze onderscheiding is hem verleend op groml van zyn verdienste in het voormalige Nederlands Nleuw-Gui- nea. A. A. LEENHOUTS De heer A. A. Leenhouts, inspecteur voor het lager onderwijs in de inspectie Middelburg, is op 1 september 1898 ge boren in Waterlandkerkje. Na zijn eind examen behaald te hebben aan de rijks kweekschool te Middelburg, werd hij in 1919 tot onderwijzer te Sint-Kruis be noemd. Deze Zeeuws-Vlaamse school ruilde hij voor de ulo te Steenbergen, waarna hij in 1927 benoemd werd tot hoofd van de openbare lagere school te Oostzaan. In 1929 werd de heer Leenhouts onder wijzer aan de openbare ulo te Temeu zen, waarna hy op 1 maart 1946 naar de Middelburgse inspectie geroepen werd. De heer Leenhouts heeft een bijzondere belangstelling aan de dag gelegd voor de kleine Zeeuwse scholen en geniet in den lande bekendheid om zyn bekwaam heid in de vreemde talen. M. A. RENEMAN De heer M. A. Reneman, commissaris van politie te Middelburg, werd op 19 december 1904 in het Gelderse Ede ge boren. Hij volgde de hb.s. te Wagenin- gen, waarna hij volontair werd bij de Edese politie. Vervolgens werd hy daar adjunct-inspecteur, waarna hy in 1935 benoemd werd tot korpschef te Goes. Na de bevrijding was de heer Reneman van oktober 1944 tot april 1945 tevens waarnemend districtscommandant van de rykspolitie in Zeeland. Op 1 april 1945 werd hy hoofd van de politieke re cherche in Tilburg, op 1 januari 1947 werd hij benoemd tot commissaris te Middelburg. J. C. EVERAARS De 62-jarige heer J. C- Everaars is reeds sedert 1 april 1946 burgemeester-secre taris van de gemeenten Groede en Nieuwvliet. Deze in Vlissingen ge boren eerste burger studeerde na zyn schooltijd (mulo) voor gemeenteadmini stratie en gemeentefinanciën. Op 1 juli 1919 werd hij aangesteld als klerk op de provinciale griffie van Zeeland. Achtereenvolgens werd hy bevorderd tot adjunct-commies, commies en hoofdcommies en was waarnemend chef van de afdeling gemeentefinanciën. De heer Everaars ls onder meer voor zitter van het Centrum voor KraamzoTg, uitgaande van de gezamenlyke Groene- Kruisverenigingen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook is hy vice-voorzitter van -het bejaardencentrum Oost burg en curator van het lyceum te Oostburg. Kerkeiyk en politiek is de heer Everaars niet aangesloten. Wel is hij de beginse len toegedaan van de Party van de Ar beid en heeft hij een vrijzinnig hervorm de overtuiging. (Zie slot pag. 2 kol. 3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1