Sennocol Burgemeester van Goes opende nieuw bodehuis AAN M. A. DE RUYTERLAAN Hengelaars vingen „bot" uit Grevelingen bij Bruinisse Verkeersproblemen thans overwonnen EL PONCHO WALCHEREN DIPLOMAUITREIKING LAGERE LANDBOUWSCHOOL 0UDELANDE Schaaktitel weer voor V.A.S. MEER DAR 20 GEDIPLOMEERDEN AAN TUINBOUWSCHOOL KAPELLE A.-R. AANVOERDER SMALLENBROEK SPRAK VOOR SCHOUWSE KIEZERS MAANDAG 29 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CU Vaan]uit met de "WILLEM RUYS" voor een 7, 14 of 21-daagse CRUISE in juni of juli, vanaf resp. f. 390.—, f. 760.— en f1100.— per persoon. Er is nog plaats voor Uw vakantie op zee, met een bezoek aan zonnige zuidelijke landen. Botkingen bij de erkende reisbureaus en de kantaren van Buys Co, hoofdagenten van de KONINKLIJKE ROTTERDAMSCHE LLOYD De Goese Grote Kerk zal van van daag af maandag niet meer „neerzien" op het bedrijvige in- en uitladen en af- en aanrijden van bodeauto's. Die activiteit is zater dagmiddag officieel verplaatst: burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes opende in de M. A. de Ruyterlaan het nieuwe bodehuis met een sleutel, die hem werd aan geboden door de 3-jarige Marjan Balvers, het dochtertje van de ex ploitant van het nieuwe centrum. „We hebben dit bodelmis niet van de ene dag op de andere gelcrcgen. Het is geen peilloze ontwikkeling ge weest", constateerde mr. Huber, die opmerkte, dat er over deze zaak al van 1925 af is „gepiekerd". De bur gemeester onderstreepte tydens een bijeenkomst*met de genodigden in de kantine van het bodecentrum nog maals liet motief voor de verplaat sing: do moeilijkheden, die de bo dediensten rondom, de Grote Kerk gaven en de verkeerschaos, die daar door geregeld ontstond Dank bracht hij aan de exploitant van het bodehuis, de heer J. A. Balvers, voor het belangrijke aandeel dat hij in de verplaatsing heeft gehad. Ten slotte stond de heer Huber stil bij de belang rijke taak, die het beroepsgoederenver- voer op de weg heeft. Tal van sprekers feliciteerden het ge meentebestuur en de bodevereniging „De Bevelanden" daarop met deze ver betering. De rijksverkeersinspectie deed dit bij monde van de heer D. de Vries, die er in zijn toespraak op wees, dat de bodediensten door samenwerking welis waar in aantal minderen, maar bepaald niet verdwijnen. De betere verbindings mogelijkheden, die Zeeland in de toe komst krijgt, bracht de vertegenwoor diger van de A.V.O., de heer J. Duve- kot, ter sprake. „De diensten kunnen dan met sprongen vooruitgaan", meende hij. De 3-jarige Marjan Balvers heeft zaterdagmiddag de sleutel aange boden, waarmee burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes het nieu we bodecentrum aan de M. A. de Ruyterlaan officieel opende. Op de foto midden de heer J. M. Blomaard, die Marjan assisteert. Rechts burgemeester Huber. (Foto P.Z.C.) gemeentebestuur en aan exploitant J. Balvers. Ook de heer Balvers sprak een woord van dank. De bijeenkomst werd bijgewoond door verschillende raadsleden, de inspecteur van de Goese gemeentepolitie, S. E. Sie- bels, adjudant O. Louisse en talrijke bodes. Het nieuwe bodehuis heeft ruim te voor de „spullen" van 29 bodes op de beide Bevelanden, en bevat voorts een kantine en een keukentje. VLISS1NGEN Program koninginnedag Behalve de gymnastiekvereniging OYan- je-Nassau zal ook de gymnastiekver eniging V.T.V. te Vlissingen des mid dags een mars maken door de stad. De leiders, leidsters en alle leden van V.T.V. zullen zich daartoe te 14.15 verzamelen bij de Frans Naereboutschool aan de Grote Markt. De afmars heeft plaats om 14.30 uur. De route is als volgt: Grote Markt - Bellamypark - Nieuwen- dyk - Walstraat - Badhuisstraat - Gla- cisstraat - Hobeinstraat - Singel - Van Dishoeckstraat - Kasteelstraat - Ho beinstraat - Glacisstraat - Badhuis straat - Coosje Buskenstraat - Spui straat - Bellamypark - Breestraat Grote Markt. O.- EN W.-SOUBURG Gemeenteraad komt hijeen De gemeenteraad van Oost- en West- Souburg is tegen vrijdag 3 mei aan staande, des middags half drie in open bare vergadering bijeengeroepen. De agenda vermeldt onder andere een voor stel tot het verlenen van eervol ontslag van de heer G. Broere als ambtenaar van de burgerlijke stand in verband met zijn benoeming te Amersfoort: tot het verlenen van financiële medewerking voor aanleg van telefoon in de Beatrix- en de Marijkekleuterschool en in de school met den bijbel alsmede eën voor stel inzake gat-antie aan het waarborg- instituut voor de tuinbouw. RITTHEM Programma voor koninginnedag Het programma voor koninginnedag van de Oranjevereniging te Ritthem begint om 9.45 uur met een programma voor de schoolkinderen, 's Middags is er om 1.15 uur een oriëntatierit voor auto's, scoo ters en bromfietsen. Om 1.30 uur zijn er kinderspelen voor de schoolkinderen, waarna om 3.30 uur de Oranjevereniging een dames en herenvoetbalwedstrijd or ganiseert, die gekostumeerd is. De baten van deze wedstrijd zijn bestemd voor het uniformenfonds van de muziekvereni ging O.N.D.A. 's Avonds zal de muziek vereniging O.N.D.A. om 8 uur een con cert met rondwandeling geven. Eerste slap „Deze verbetering van do bode diensten moet: niet beschouwd wor den als het eindpunt," zo betoogde de heer J. H. Roosc, die onder meer de felicitaties overbracht van de Goese Middenstands Centrale en de vereniging „St. Fransiscus". Hjj dacht daarbij aan de taak, die de ver voerders in de toekomst krijgen. Spreker was van mening, dat er bjj samenwerking nog vele stappen moeten volgen om de dleittten lilt te breiden en te verbeteren. Felicitaties kwamen voorts van de heer H. A. I. de Jonge, namens de Prot. Chr. Vervoerdersbond, M. Moens. als verte genwoordiger van de veilingvereniging „Zuid-Bcveland", A. L. Caljouw, die dé coöp. bodevereniging „Walcheren" ver tegenwoordigde en die pleitte voor de afschaffing van het staangeld van de bodewagens, J. H. de Boer. n&mens de stichting Vervoersadres. en J. Adriaan- se, namens de BOVAG. De heer J. M. Blomaard de voorzitter van de bodevereniging richtte woorden van dank voor de medewerking aan het Advertentie GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi AAGTEKERKE Slotavond Instuif Het winterseizoen van de instuif voor de jeugd te Aagtekerke werd in Amicitia besloten met een speciale avond. Onder supervisie van de heer J. Wisse werden vlot enkele voordrachten ten gehore ge bracht. Mej. T. Klap verzorgde in sa menwerking met de heer L. van Eijze- ren als speaker een damesmodeshow. Na een pauze werden enkele films vertoond. Namens de commissie van toezicht dankte de heer C. Klap de jongelui, wel ke deze instuif regelmatig verzorgen, voor hun werk, wat zo zeer ten goede kan komen aan de jeugd van Aagteker ke. De avond werd muzikaal opgeluis terd door „Les Apaches" uit Vrouwen polder. Raadsvergadering uitgesteld De tegen heden (maandag) uitgeschre ven vergadering van de gemeenteraad van Aagtekerke, is nader vastgesteld op woensdag 1 mei. Viering van koninginnedag Officiële publikatie MIDDELBURG. Tocpassinj; drankwet. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat door mevrouw E, vnn der Weide-Hubregtse, wonende te Middel burg. een verlof A is aangevraagd voor twee lokaliteiten van het perceel Lange Nuord- strnat 45. Binnen veertien dagen na heden kunnen tegen inwilliging van dit verzoek schrifte lijk bezwaren worden ingediend bi] hun college. Middelburg, 23 april 1963, Burgemeester en wethouders voornoemd, Mr. J. Drijber, Burgemeester. Mr. J. Hooij. secretaris. Het programma van de viering van ko ninginnedag bevat in Aagtekerke een kaartleeszit met auto's, motorrijwielen, sco'oters en bromfietsen. Deze begint om negen uur 's morgens. Na het vlag- hysen en een aubade van de kinderen zal 's middags om ongeveer kwart over één een spel beginnen met de kinderen van de kleuterschool onder leiding van mej. Murre. Ook staat er een ballonwedstrijd op het programma. Om drie uur beginnen er Kinderspelen onder leiding van de heer Klap en mej. De Gruyter. Daarna is er zang door „Nut en Genoegen" in „Amicitia". In de avonduren worden de prijzen van burg-de Jas de kaartleesrit uitgereikt. MIDDELBURG Oecumenische Jeugdraad verzamelde 2000 kg voedsel De door de Oecumenische Jeugdraad te Middelburg georganiseerde voedselin- zameling in kerken op Walcheren voor christenen achter het IJzeren Gordijn is een groot suces geworden. Er kon meer dan 2000 kg levensmiddelen van goede kwaliteit worden verzonden. Voorts werd nog een bedrag van 1567,63 ontvangen. Vier gemeenten zullen nog een collecte voor dit doel houden. WESTKAPELLE Feestelijkheden op koninginnedag De feestelijkheden ter gelegenheid var koninginnedag beginnen dinsdag ii Westkapelle met een muzikale rondwan deling door de muziekvereniging O.K.K. Voor deze muzikale rondwandeling is dc jKild: 'reefje - Wille- olgende route uitgestippeld: larkt - Zuidstraat - Dreef; Vergadering N.C.V.B. Onder leiding van haar presidente, me vrouw P. Vos-Schout hield de N.C.V.B., afdeling Aagtekerke. dezer dagen haar gebruikelijke maandelijkse vergadering in het gemeentelokaal. Als spreekster voor deze avond trad op mej. zr. Evertse uit Middelburg met het onderwerp: „Kankerbestrijding". Hierover werden tevens een kleuren- en tekenfilm vertoond. Voor dit onderwerp bestond grote belangstelling, gezien de zeer geanimeerde bespreking welke hierop volgde. Voor de landdag te Goes gaven zich voorlopig 16 leden op. OOSTKAPELLE Ned. Chr. Vrouwenhond De afdeling Oostkapelle van de N.C.V. B. heeft dezer dagen een vergadei gehouden. De spreker voor deze av was da. B. Zooasma. Deze sprak over helderziendheid. Hij lichtte alt onder werp toe met verschillende voorbeelden. Mevrouw W. van Steenis werd met al gemene stemmen gekozen tot tweede secretaresse. De volgende vergadering van de N.C.V.B. is vastgesteld op woensdagavond 29 mei. Aan 24 geslaagden Geschenken voor vier Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 26 april. Aardappelen 7—13. Andijvie 1 00— 99, 2 63—06. Aanvoer 12.000 kg. Peterselie 0—15. Prol IA 35—53, 2A 24—35. Radijs wltpunt 19—26, Selderij 11—17. Sla IA zwaar 1315. IA licht 10—13. 2A 9—12, IC 6—0. Aanvoer 59.000 stuks Stoofsln 33—40 Spi nazie 1 30—52, 2 15—32. Aanvoer 15.000 kg. Uien 7—9. Witlof IA 79—02, 2A 32—77, 2B 26—58. Rabarber 1 19—25. Aardbeien extha 230270, 1 no140 p, doos, Tomaten lA 17-10—1810. 1B 1730, IC 1640—1650, CC 1350— 1380 p. bale. Jonathan 2A 38—62. 2B 24—49, 2C 17—27. Lomb. Calville 2A 55—59, 2B 37. 2C 21. Komkommers 70-op 72—74, 60-70 63—66, 50-00 33—59, 40-50 46—50, 35-40—35—42. best geslaagden Vierentwintig jongeren ontvingen vrij dagavond hun diploma van de lagere landbouwschool der Z.L.M. te Oudelandc op de jaarlijkse eindlcs. De heer F. do Groene reikte hen de diploma's namens de Z.L.M. uit. De heer Do Groene over handigde ook de rapporten aan de overi ge leerlingen. In een speechje wekte hy de afgestudeerden op verder te gaan met studeren en vooral de vakpers goed te volgen. Tevens werd erop gewezen, dat de lagere landbouwschool in Oude landc, evenals die van Kruiningen per 1 september 1964 plaats zal maken voor de gecombineerde land- en tuinbouw school voor Zuid-Beveland te. Goes, die in samenwerking met de N.C.B. tot stand komt. Ir. A. Versteeg, directeur van de mid delbare landbouwschool te Goes, vestig de er de aandacht op, dat aan z(|n school ook een tuinbouwafdeling zal worden verbonden. De heer D. J. Dees, voorzitter van dc commissie van toezicht van de school reikte aan de heren M. W. Schipper (Baarland) en L. Boonman (Nieuw- dorp) als twee van de vier best geslaag den ccn boek uit namens do Z.L.M.- afdeling in Oudelande. De heer J. H. J. Njjsten uit Borssele ontving een boek uit handen van loco-burgemeester A. w. Buteyn van Borssele en de heer Steijn, vertegenwoordiger van de N.CE. over handigde een boekebon aan de heer H. Daalman uit Nisse. Acht van de eind- examinandi hielden een kort referaat, de overigen beantwoordden op deze eindles een aantal vragen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer Dees en werd bijgewoond door de heer J. Boone, voor zitter van de vereniging van oud-leerlin- fen van de school. De heer G. Grooters, irecteur van de school hield een inlei ding over de eindles. Namens de geslaagden sprak de heer Schipper een dankwoord en de heer J. Walhout releveerde een aantal school- belevenissen op rijm. Voorts waren ei geschenken van de leerlingen voor di recteur en leraren. Tot slot volgde ver toning van twee films, één in kleuren over dc reis van prinses Beatrix naar de V.S. en één over boeren in de V.S. De namen van de geslaagden zijn: C. Aar- noutse, J. de Baar, J. en L. Boonman, H. Daalman, M. Dees, M. Dieleman, H. Ha- rinck, C. Melio, M. Moeleker, W. Nieuw- dorp, J. H. J. NiJsten, J. Overbeeke, L. Poortvliet, P. Raas, J. Remijn, C. Rent meester, B. J. en J. Rijk, M. W. Schipper, J. Walhout, J. v. d. Waart en P. van 't Westende. ten de kinderen van de chr. school aan) Vikingstraat - Molenwal - Koudorp straat (aansluiting kinderen o.l. school) Boekhoutstraat - 't Hout - Koestraat - Noordstraat - Smidstraat (aansluiting kinderen kleuterschool) - Utrechtse straat - 'd Arke - Kloosterstraat - Markt gemeentehuis. Om kwart over elf is er volkszang voor het gemeentehuis, eveneens met muzi kale medewerking van O.K.K. Het pro- Tamma' bevat onder meer de werken ieeuws Volkslied, Wilt heden nu treden, Gelukkig is het land, en het Wilhelmus. Daarna zal burgemeester T. H. de Mees ter een toespraak houden. 's Middags om half drie worden de leer lingen van de lagere school en van de kleuterschool aangenaam bezig gehou den in het verenigingsgebouw „West kapelle Herrijst". Op deze feestmiddag zal de goochelaar „Mystic Marco" treden. „The Eagels" zorgen voor muzikale omlijsting. In hetzelfde ver enigingsgebouw wordt 's avonds om kwart voor acht de klucht „Drie is te veel" van Johan Blaaser opgevoerd. Op hetzelfde tijdstip begint in het jeugdge- bouw het toneelstuk „Papa strijkt de vlag". Na deze opvoering treden „Les Apaches" uit Vrouwenpolder op. DOMBURG Jaarvergadering N.C.V.B. Een dezer dagen hield de afdeling Dom burg van de N.C.V.B. haar 15e jaar vergadering onder leiding van de pre sidente mevrouw H. A. van der Bom- van Dalen. De avond werd gevuld met declamatie van mejuffrouw A. Ie Coin- tre uit 'Middelburg. Een koortje onder leiding van mevrouw N. Hoevers-de Vis ser bracht enkele liederen ten gehore, 1 werd i leden aantal van de Domburgse afdeling van de N.C.V.B. bedraagt thans 78. VEERE N.C.V.B. VERGADERDE Dezer dagen kwam de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afdeling Vee- re in vergadering bijeen onder leiding van de presidente mevrouw J. Wallen- i «r. Mevrouw N. Verschoor van der Vlfs sprak op deze avond over het ontstaan van het boek. Als nieuw bestuurslid zijn gekozen mevrouw de Kroo-Louwerse en mejuffrouw Horsterman. Enkele leden hadden sai 240 sleuteltjes verkocht voor <.de actie „Open Het Dorp". De opbrengst hier van was 372,50. Het eerste tiental van het Verenigde Amsterdams Schaakgenootschap heeft door een 7%2% overwinning op Rot terdam het Nederlands clubkampioen schap geprolongeerd. De kracht van het V.A.S. blijkt voorts uit het feit, dat ook V.A.S. 3 in de eerste klas A op de eerste plaats eindigde en nu automatisch naar de hoofdklas promoveert. Het unieke feit doet zich nu voor dat in het seizoen 19631964 de eerste drie tientallen van het V.A.S. in de hoofdklas zullen uitko men. Nederlandse hockeyers verloren van Duitsland Het Nederlandse herenhockeyteam heeft zaterdag in Hannover met verloren van West-Duitsland. Bi rust leidden de Duitsers reeds met door doelpunten van Kranich en Schu ier. Het Nederlandse doelpunt kwam op naam van Fiolet. Na de hervatting scoorde Kranich nog tweemaal voor Duitsland terwijl Voigt voor Nederland een tweede doelpunt liet aantekenen. PROPAGANDAVELDLOOP IN KOUDEKERKE Vandaag (maandag) organiseert de Middelburgse atletiekvereniging Dyna mo in samenwerking met de Koude- kerkse Oranjevereniging een propagan- da-veldloop in het kader van de Oran jefeesten. Zowel atleten als andere sport verenigingsleden kunnen er aan deelne men; er zijn thans reeds 45 deelnemers, onder wie Cujé, Mulder, Bostelaar, Van der Schaaf en scholieren uit Middelburg en Goes. De wedstrijden beginnen om half acht. (Advertentie) weg... ss verstopping Ook voor bejaarden en In hardnekkige gevallen. dragees herstellen uw natuurlijke stof wisse!in ff DIPLOMA-UITREIKING IN „DE ZWAAN" Opnieuw pleidooien voor verdere studie De ,Jr. A. W. van de Plasscheschool' Kapelles lagere tuinbouwschool heeft dit cursusjaar 23 geslaagde leer lingen afgeleverd. Vrijdagmiddag kre gen zjj hun diploma. Tjjuens een slot bijeenkomst In hotel „De Zwaan" te Ka- pelle reikte, ir. C. F. E. Bollen, de in specteur voor het landbouwonderwijs in Zeeland en West-Noord-Brabant hun dit getuigschrift uit. Deze diploma-uitreiking die werd bij gewoond door tal van genodigden, de commissie van toezicht, de leerkrachten en de ouders van de gediplomeerde leer lingen vormde voor verschillende aanwezigen, dje de jongelui met dit suc ces feliciteerden, de aanleiding om het belang van een voortgezette opleiding te bepleiten. Daarby werd onder meer ge dacht aan het in september te beginnen middelbaar tuinbouwonderwijs in de ryksmiddelbare landbouwschool te Goes. Ir. Bollen vestigde daar als eerste spre ker de aandacht op. Hy stelde dat dit onderwys boven het middelbaar land bouwonderwijs gaat, zoals dit thans wordt gegeven. De inspecteur wees er op, dat de opleiding twee jaar in beslag neemt en dat er, naast de praktyk, ooi. veel aandacht besteed zal worden aan algemene ontwikkeling en het onderne merschap. Het vervolgonderwijs werd ook ge noemd in de felicitatietöespraken van ir. J. Prins namens de Z.L.M., en de he ren K. Dees, in zijn functie als voorzit ter van de Z.L.M.-kring Oost-Zuid-Beve land, J. Burger, die sprak als vice-voor- zitter van de veilingvereniging Kapelle wethouder B. de Jager, die het gemeen- bestuur van Kapelle vertegenwoordig de, ir. J. Versteeg, directeur van de mid delbare landbouwschool te Goes en de rykstuinbouwconsulent voor Zeeland, J. J. van Hennik, De drie beste leerlingen, de heren C. "ouse uit Kloetinge, J. de Schipper uit •Heer-Hendrikskinderen en J. Traas de Schipper uit n en g uit Schore ontvingen een boek. Forum Een „attractie" tijdens deze bijeen komst. was het optreden van een fo rum. De acht leden daarvoor werden fekozen uit de geslaagde leerlingen. beantwoordden op voortreffelijke wijze een aantal schriftelijke gestel de vragen. Dit forum stond onder lei ding van de directeur van de school, de heer J. op 't Hof. De heer Op 't Hof had na een wel komstwoord van de heer A. Traas uit Biezelinge een overzicht gegeven van het afgelopen schooljaar. Hij verklaar de, dat de geslaagde leerlingen tot nu toe de grootste groep was. Hij herinner de er ook aan, dat dit de laatste diplo ma-uitreiking „landbouwschool-oude- styi" was. Volgend jaar doet de eerste groep leerlingen examen, die het nieuwe leerplan heeft gevolgd. Met ingang van 1 september heeft de school de beschik king over een vaste leerkracht voor de groenteteelt, zo kon de heer OpTrt" Hof ae aanwezigen meedelen. Namens de leerlingen sprak de heer J. de Schipper uit 's-Heer-Hendrikskinde- ren een woord van dank tot de leer krachten voor de prettige wyze van on derwys. De ouders brachten de leer- kracten en de directeur dank by monde van de heer J. Rijk uit Ovezande. Geslaagden De geslaagde leerlingen zyn: W. Dam- mann, Schore; F. van Dyke, Colyns- plaat; A. Jacobs, Kloetinge; J. Janse, Wilhelminadorp; A. Kloosterman, Ka pelle; I. Moerland, Stavenisse; C. Nous- se, Kloetinge; M. Neels, Krabbendyke; W. Nieuvvenhuyse, Krabbendyke; L. Poortvliet, Biezelinge; J. Ryk, Ovezan de; C. Sinke, Biezelinge; M. seke; J. Traas, Schore; P. Traas, We- meldinge; J. Verhulst, Biezelinge: J Vroonland, Hoedekenskerke; L. Vroon land, Oudelande; D. de Waard, Bieze linge; C. Wisse, Biezelinge; C. Wisse, Schore. Aan de „Ir. A. W. van dc Plassche school" werden bevorderd van de derde naar de vierde klas: A. Aarnoutse, 's- Gravenpolder; J. Daane, Wemeldinge; M. J. Dek, Borssele; C. Eversdyk, Ka- ielle; M. de Jager, Biezelinge; P. de loeljer, Kapelle: J. P. Kriekaard, Goes; •GravenpoltL. bendyke; w. de Pagter, Ritthem; J. van de Plasse, Kloetinge; M. van de Plasse, 's-Gravenpolder; L. Proost, 's-Heer-Hen- drikskinderen; C. Rouw, Kapelle: J. Schipper, Biezelinge;P. Sprong. Katten- Biezelinge; H. De hengelsporters van „Het Zijpe" te Bruinisse hebben ongeveer dertig en thousiaste deelnemers aan hun wedstryd zaterdag in de Grevelingen in de letter lijke betekenis van het woord bot laten vangen. Langs de dyk tussen Bruinisse en Sirjansland zwiepten de hengels over het water en in deze stille strijd brach ten de sportvissers hun vangst met meer of minder succes op het droge. Nadat de hengelaars enkele uren aan de waterkant hadden doorgebracht bleek H. van Pel uit Vlaardingen met 830 pun ten de eerste prijs bemachtigd te hebben. Tweede werd J- v. Beveren uit Zierikzee met 750 punten; derde J. H. van Schel ven uil Ouwerkerk met 560 punten er vierde D. v. d. Poel uit Zierikzee, even- 3 met 560 punten. (Foto P-Z.C.) „KNIKKERSCHUTTERS" TOT GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD De Zutphense politierechter heeft 2 van de vier „knikkerschutters" die enkele weken geleden in Apeldoorn, Dieren en Velp een 70-tal ruiten stuk schoten, tot gevangenistraffen veroordeeld. De zaak tegen de derde verdachte werd aange houden. De vierde schutter zal in Arn hem worden berecht. De totale schade, die het viertal aanrichtte bedraagt 10.000. De rechter noemde de drie knapen, in Zutphen terechtstonden „spe cimen van een losgeslagen jeugd". Een van de drie, K. uit Utrecht, had de auto bestuurd, terwyi de anderen had den geschoten. „Ik dacht dat ze op ko- nynen schoten, maar bomen raakten" aldus K. „Tamme lconynen achter rui ten zeker", meende de officier. „Hou je grapjes maar voor je", zei K-, die ver volgens demonstratief met zyn rug naar de rechter ging staan. Hij werd onmid dellijk uit de zaal verwijderd. K. heeft reeds verschillende vonnissen achter de rug. Hy liep nog steeds in een proeftyd. Medeverdache A. uit Dieren was al eens door de kinderrechter veroordeeld. De derde verdachte, Van D. uit Utrecht, was nog niet eerder veroordeeld. De of ficier van justitie eiste tegen alle drie verdachten een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan 2 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De rechter bepaalde de straf voor A. Van D. op vijf maanden met aftrek, waarvan 3 voorwaardelijk met een proeftyd van 3 jaar en toe zicht, terwijl het bevel tot bewaring werd vervangen door een bevel tot ge vangenhouding. In de zaak tegen K. besliste de rechter, dat de uitspraak wordt aangehouden. De zaak werd ver wezen naar de rechter-commissaris. Er w bevel tot gevangenhouding uit gevaardigd. De verdachte zullen de scha de binnen 2 jaar moeten hebben terug betaald. Verzetsman Prins schreef brief voor Wilhelm Harster De heer P. Prins in Rotterdam, een van de leiders van het voormalige verzet in Zuid-Holland, heeft tegenover het A.N.P. verklaard, de brief, die door het Beier se ministerie van binnenlandse zaken bekend is gemaakt, en die als ten gun ste van de voormalige chef van de Sioherheitsdienst in Nederland, Wil helm Harsters, kan worden beschouwd, te hebben geschreven. „Deze brief", aldus de heer Prins, „heb ik getekend, niet wetende wie Harsters eigenljjk was. Ik meende, dat de ver klaring gold een onbetekenende Duitser, zijn straf in Holland had uitgezeten weer een kans moest krjjgen. Had ik in 1956 werkelijk geweten wie Har ster was, dan had ik er nooit mijn naam onder gezet. Men kan mijn handelwijze als licht vaardig, misschien zelfs als stom beti telen, maar de brief is my voorgelegd door mevrouw Revers, in wie ik als mens en als medewerkster in het ver zet het volste vertrouwen had". vrijdagavond na de uitzending van m „Alles draait om moeder"_ door Voor „Het Dorp" 255 gegadigden Reeds 255 mensen hebben een verzoek ingediend om in „Het Dorp" te mogen wonen. Uit een voorlopige analyse is gebleken dat onder de gVoep van alleen staanden beneden de 50 jaar het groot ste aantal spastisch is. De selectie wordt thans intensief aangepakt. Dit zei zaterdagmiddag de waarnemend- directeur van „Het Dorp" te Arnhem, dr. A. Klapwijk, tijdens een zeer druk bezochte vergadering van de Bond ter Bevordering van Belangen van Spastici in Krasnapolsky te Amsterdam. „Het Dorp", aldus dr. Klapwyk, stelt zich open voor blyvend invaliden van alle gezindten en van alle leeftyden. Al degenen die behoefte hebben een aan vraag in te dienen moeten dit beslist niet laten. Wel was hij van mening dat, wanneer het door het treffen van voor zieningen mogelyk is lichamelijk ge handicapten in de vrije maatschappij te doen verblijven, huisvesting in Het Dorp niet of nog niet aan de orde gesteld dient te worden. Carol Linssen wint I.C.C.-concours jonge tonelisten De 22-jarige Utrechtse acteur Carol Linssen heeft de eerste prijs op het der de I.C.C.-concours voor jonge tonelisten tussen de 20 en 28 Jaar gewonnen (f 1000 beschikbaar gesteld door het Prins Bernhardfonds). De auteur, die verbonden is aan de „Nieuwe Komedie gaat naar „Centrum". De bekendmaking der winnaars en de prijsuitreiking geschiedde zaterdagmid dag in het I.C.C.-pavüjoen. De 28-jarige acteur Willem Nyholt uit Arnhem, verbonden aan de toneelgroep „Theater", verwierf de tweede prijs 600 van de gemeente Amsterdam), die hy ontving uit handen van de wet houder van onderwys, dr. P. J. Koets. Aan de 25-jarige Haagse acteur Jules Croïset van de „Haagsche Comedie werd de derde prijs toegekend 400 van het Nederlands Toneelverbond, af deling Amsterdam). Een juryprijs, op het concours ingesteld, werd aan alle drie winnaars toegekend. Zij bestaat uit een portret dat Eppo Doeve van hen zal tekenen. Incident bij t.v.-film was geen opzet Een vrjji de film - de leiding van de technische dienst van de N.T.S. ingesteld onderzoek inzake de uitzending van een niet op de dialoog van deze film toepasselijke titel, heeft tot de volgende conclusie geleid: Door een foutieve manipulatie is na de repetitie van dit programma, waarbij geen afwykingen ten opzichte van het draaiboek zyn geconstateerd, een oude titelkaart van het op dinsdag 23 april door de A.V.R.O. uitgezonden program ma „Nederlanders in Israël", tussen de titelkaarten van de film „Alles draait om moeder" geraakt. In een verklaring zegt de technische dienst deze fout te betreuren en er prijs op te stellen te kunnen meedelen dat met zekerheid is komen vast te staan, dat hierbij geen opzet in het spel is geweest. Nieuwe kunstmaan van Sowjet-Unie De Sowjet-Unie heeft gisteren een on bemande kunstmaan gelanceerd, de kos- mos-16. De satelliet bevat instrumen ten voor een voortzetting van het ruim te-onderzoek volgens het program dat op 16 maart van het vorige jaar door het persbureau Tass werd bekendge maakt. De Kosmos-16 heeft een omlooptyd van 90,4 minuten. De grootste afstand tot de aarde bedraagt 401 kilometer en de kleinste afstand 207 km. De baan maakt met de evenaar een hoek van 65 graden 01 minuut. VEILIGHEIDSMAATREGELEN IN ENGELAND „Iedere Britse ambtenaar die in con tact komt met officiële vertegenwoor digers van een communistisch land moet voortaan een rapport daarover op maken voor de instanties die belast zyn met het toezicht op de geheimhouding op zijn departement", zo berichtte de „Sunday Telegraph" zondag. Volgens dit blad gelden deze nieuwe veiligheidsmaatregelen voor alle rege ringsfunctionarissen, met inbegrip van hen die geen vertrouwelyke of geheime documenten in handen mogen krijgen. „Zelfs een telefoongesprek of een een voudige uitwisseling van beleefdheden moet onmiddellijk worden gemeld", zo schreef het blad. De nieuwe instructies zyn waarschyn- lyk uitgevaardigd naar aanleiding van in de laatste tyd aan het licht gekomen pogingen van communistische diploma ten om via Britse ambtenaren geheime gegevens aan de weet te komen. 9 De Verenigde Staten zullen Thailand met 20 miljoen dollar in de vorm van leningen en schenkingen helpen om telefoonverbin dingen tot stand te brengen tussen dit land en zijn nabuurlanden Laos en Zuid-Vietnam. Het project zal waarschijnlijk in Juli van het volgend jaar gereedkomen. BIJEENKOMST IN ZIERIKZEE Toelichting op manifest-punten Als vierde in een recks van verkiezings bijeenkomsten te Zierikzee zijn zater dagmiddag leden van de A.R.-kiesver- enigingen van Schouwen-Duiveland bij een geweest in het hervormd vereni gingsgebouw. De bijeenkomst stond on der leiding van de voorzitter van de Centrale kiesverenigingen in Zeeland, de heer J. A. van Bennekom uit Mid delburg, die de spreker van deze mid dag, het Tweede-Kamerlid J. Smallen- broek, inleidde met een kort openings woord. In zijn rede ging de heer Smal- lenbroek nader in op enkele punten uit het verkiezingsmanifest van de AJÏ.- partij voor de komende vier jaar. „Nederland kent een nationale rechts orde en met betrekking tot de buiten landse politiek blijft het streven naar een internationale rechtsorde". In dit verband noemde spreker onder meer de door de P.S.P. geprogrammeerde alge hele ontwapening, waartegen de Alt partij fel is gekant. „Bij algehele ont wapening valt de volledige bescherming en vrijheid tegen het communisme weg. Daarom zal de overheid het zwaard blij ven hanteren en de moderne bewape ning voortdurend op peil houden". „Zorg voor de onderontwikkelde landen mag ook by een politieke party niet ontbreken, en daarom zal de AH. hier blijvende aandacht aan schenken. Een knelpunt bij verkiezingsbyeenkom- sten is ook altijd het woningvraagstuk. Het valt niet te verwachten dat dit in de komende vier jaar tot een oplossing zal komen. Er is nu eenmaal een tekort aan mankrachten en bouwmaterialen. Een gelukkige beslissing noemde het Tweede-Kamerlid in het kabinet-De Quay de afschaffing van premie voor de bouw van dure woningen. „De A.R.-party staat nog steeds achter het huidige radio- en t.v.-bestel. Bij een doorbraak van dit bestel naar een natio nale omroep dreigt het gevaar van ont luistering van de geestelijke waarden die ons volk zelf hebben gelegd in de omroepverenigingen". AANDACHT In zijn toespraak ging de heer Smal- lebroek ook in op het christelyk on derwijs, de landbouw en in het bijzon der de positie van het landbouw schap. „Van het landbouwschap is men lid op dezelfde manier als men lid is van de gemeente waarin men woont. En waar de overheid regels en wetten heeft gesteld, zal men hier aan ook gehoorzaam moeten zijn". Meer aandacht zal volgens de a.r.-lyst- trekker in de nieuwe zittingsperiode ook nodig zyn voor de invaliden, debielen, spastici en anderen. „De volksgezond heid heeft een belangryke plaats in de samenleving gevonden en er zal op dit punt belangstelling nodig biyven voor groeiende vraagstukken op dit terrein. De A.R. Partij zal op elk gebied naar Gods Evangelie een schild zyn voor de zwakken".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9