PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SITUATIE OP HISPAN0LIA GESPANNEN Dominicaanse Republiek stelt Haïti ultimatum Middelburg kampioen voor Zeeland E.H.B.0. Premier Fidel Castro in Moskou Walter Rauff in Chili op vrije voeten gesteld MOEILIJKHEDEN VOOR CARAVAN BEWONERS IN EGM0ND-BINNEN Dodelijk ongeval op schietbaan PROEF: EXPLOSIE IR SLACHTERIJ Nu naar landelijke kampioenschappen op 25 mei in Assen 206e jaargang - no. 100 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Paster. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kolt A Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643): Middelburg: Maütt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3.... 2911; Zierikzee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1.50). „Brieven bur. i Maandag 29 april 1963 Combinatie Stra- en Oranjefeest Pagina 2 i dit blad" 25 c Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. WASHINGTON: Raad O.A.S. in spoedvergadering bijeen De raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) is gisteravond in Washington in spoedvergadering bijeengeko men voor een bespreking van de gespannen toestand op het eiland Hispanolia, waar een gewapend conflict dreigt te ontstaan tussen de Dominicaanse republiek en Haïti. De Dominicaanse republiek beschuldigt Haïti ervan, dat troepen zaterdag de Dominicaanse ambassade in Port-au-Prince zijn binnengedrongen en een aantal politieke vluchtelingen hebben meegenomen. De Dominicaanse regering heeft Haïti 24 uur de tijd gegeven „de normale toestand te herstellen". Deze termijn loopt vanochtend af. Radio-Santo Domingo meldde gis teravond, dat de Dominicaanse vloot paraat is om op te stomen naar Port-au-Prince als de Haïti- aanse regering de veiligheid van het ambassadepersoneel en van de zich in de ambassade bevindende politieke vluchtelingen niet zou ga randeren. Gespannen De binnenlandse situatie in Haïti is eveneens gespannen. Amerikaanse burgers in Port au Prince hebben van hun ambassade de raad gekre gen een voorraad levensmiddelen in te slaan en weg te blijven uit het centrum van de stad.- Deze waarschuwing kwam na een inci dent, dat vrijdag plaatshad. Enige be wapende mannen schoten toen de chauf feur en enige leden van de lijfwacht van Holti en Dominicoonse RepqbL Missievliegtuig op Nw.-Guinea vermist B|j het niissicsecretariaat van de paters Fransiscancn te Weert is een telegram ontvangen, waarin mgr. Staverman, apostolisch vicaris te Hollandia, mee deelt, dat sinds zaterdagochtend Nieuw- Guienalijd een Ccssna-vliegtuig van de Fransiscaner missie wordt vermist. Het vliegtuig, dat werd bestuurd door pater E. Vergouwen, is zoek geraakt ten zui den van Hollandia. Zes vliegtuigen zijn bezig met een zoekactie. Pater Vergouwen president Duvalier dood bij een poging twee kinderen van de president te ont voeren. Leden van Duvaliers militie zou den als represaille zes mensen hebben doodgeschoten. Het verzet tegen presi dent Duvalier ic ontstaan, doordat deze te kennen heeft gegeven, dat hij als pre sident zal aanblijven ondanks het feit, dat zijn ambtstermijn op 15 mei af loopt. De oppositie, die ondergronds werkt, heeft te kennen gegeven, dat men een poging zal doen president Duvalier op 15 mei af te zetten. Walter Rauff, wiens aanhouding is verzocht en gelast door een Duitse rechtbank te Hannover op grond van zijn beweerde mede plichtigheid aan de liquidatie van 90.000 joden in het door de Duit sers bezette deel van Rusland, is vrijdag in Chili in vrijheid gesteld, nadat een uitspraak van het Chi leense opperste gerechtshof een eerder gewezen vonnis, volgens hetwelk Rauff naar West-Duits- land kon worden uitgeleverd, nie tig had verklaard. Dat eerste vonnis was op 21 februari gewezen door de opperrechter van het zelfde hof, Rafael M. MonteciUa, die de uitlevering toewees, in weerwil van het feit, dat de proceur-generaal Urbano Marin had uiteengezet, dat de delicten waaraan Rauff zicii zou hebben schuldig gemaakt, niet meer konden worden ver volgd gezien het Chileens wetsartikel op de verjaring van misdrijven. Montecilla's beslissing verwekte enig opzien, daar deze in duidelijke tegen spraak was met bestaande jurispruden tie van beslissingen door hetzelfde hof genomen in andere gevallen van verzoek om uitlevering. Volgens de Chileense wet zyn vervol gingen wegens moord na een termijn van zeven jaar na de daad niet meer mogelyk. Bovendien is genocide (vol kerenmoord) als misdaad niet opgeno men in het Chileense strafwetboek. Doch Montecilla nam het standpunt in, dat in dit geval de Duitse wet die dan geen verjaringstermijn kent van toepas sing moest worden geacht. SOMBERE ZONDAG MET VEEL BEZOEK AAN BOLLENSTREEK Ondanks het minder gunstige weer is het gisteren in de bollenstreek ver assend druk geweest. Dit blijkt wel uit de bezoekcijfers aan de Keuken hof, die gisteren 30.000 mensen ontving tegen op de zonnige zaterdag 25.000. Indien, zo meent de directie van Keukenhof, de zondag ook zonnig was geweest, dan zouden zeker 10.000 Nederlanders meer naar de bollen streek zyn gekomen. Nu waren het voornamelijk Duitsers en ook zeer veel Engelsen, die op bezoek kwamen. Op het vliegveld Zestienhoven w as het buitengewoon druk met aankomen de chartervliegtuigen van voornamelijk drie grote Engelse reisbureaus, die haast aan de lopende band dagbezoekers aanvoerden. Deze Engelse toeris ten werden met autobussen door de bollenstreek en langs de kust gevoerd om vervolgens een bezoek op Keukenhof te brengen. De bloesemroutes in de Betuwe hebben het afgelopen weekeinde vrij veel bezoekers getrokken, al werd de drukte afgeremd door het slechte weer. VLAGGETJESDAG IN URK Ter ere- van de opening van het nieuwe palingseizoen is zaterdag in Urk de traditionele vlaggetjes dag gehouden, waaraan een twee honderd vissersschepen deelna men. Een overzicht van de grote drukte tijdens het ceremonieel uitvaren van de vloot. POLITIE MAAKTE PROCESSEN-VERBAAL OP Dupe van geschil tussen exploitant en gemeente De rijkspolitie heeft ook gister middag in het caravankamp „De Egmonden" te Egmond-Binnen weer processen-verbaal opge maakt wegens het zonder vergun ning verblijven op het terrein. De politie was daar zaterdag mee be gonnen. Deze maatregel treft ieder wiens ver gunning die een geldigheidsduur van veertien dagen heeft, was verlopen. Zo wel zaterdag alsook zondag had de po litie in opdracht van de burgemeester van Egmond-Binnen, de heer A. G. Bak ker, deze bewoners van de caravans aan gemaand het terrein te verlaten daar zij anders het risico zouden lopen dat de wagens van het terrein zouden worden getrokken. Het zag er gistermiddag echter niet naar uit dat men tot verwijdering van de caravans zou overgaan. Vernomen werd dat er onder andere van kerkelijke zijde tegen dit voornemen was geprotes teerd. SCHARF WEER PRESIDENT VAN OOSTENRIJK Dr. Adolf Scharf, de socialistische kandidaat voor het Oostenrijkse presidentschap, is bij de verkiezin gen die gisteren zijn gehouden, herkozen. Dr. Scharf is reeds zes jaar president. Dr. Schttxf behaalde een meerderheid van 600.000 stemmen op zjjn voornaam ste tegenstander, de katholieke kandi daat Julius Raab. Uitgebracht werden op de socialist Scharf 2.473.694 stemmen, dat is 55.41 procent van de totaal uitgebrachte 4.464.130 stemmen. Op Julius Raab van de (r.-k.) Christelijke Volkspartij 1.813.787 stemmen, dat is 40.63 procent. Op de onafhankelijke generaal buiten dienst dr. Jozef Kimme! 176.649 stem men, dat is 3.96 procent. Het aantal stemmen dat een kandidaat op zich moest verenigen, om tot presi dent van Oostenrijk te worden gekozen, bedroeg 2.232.065. Zeesleper „Utrecht" helpt zinkende Franse treiler De zeesleepboot „Utrecht" van N.V. bu reau Wjjsmuller heeft de 412 ton meten de Franse treiler „Edmond René", die na een aanvaring met een onbekend gebleven schip in do Atlantische Oceaan op 14 m|jl ten westen van Ouessant in zinkende toestand verkeerde, gistermor gen omstreeks zeven uur bereikt. Enkele opvarenden van de IJmuidense zeesleper zijn overgesprongen op de „Edmond René". Zij hebben twee ver plaatsbare bergingspompen van de „Utrecht" overgenomen en deze op de door de aanvaring lek geslagen machi nekamer geplaatst. De treiler kan zelf niet meer varen daar door de aanvaring aan stuurboordsachterzijde een gat is ontstaan en de machinekamer is volge lopen. De „Utrecht" heeft omstreeks kwart over zeven een sleepverbinding met de „Edmond René" tot stand ge bracht. Prins Bernhard naar Canada Prins Bernhard zal volgende week een tweedaags bezoek aan Canada brengen om aanwezig te zijn by de herdenking van de Canadezen, die bjj de bevrijding van Europa en met name van Neder land zjjn gevallen. De prins zal zaterdag 4 mei in Vancou ver aankomen. De volgende dag zal hij een krans leggen b|j het monument op het Victorlaplein in Vancouver, waarna hij naar Los Angeles zal vertrekken. Ambassadeurs V.S., Engeland en Frankrijk ontbraken De Cubaanse premier Fidel Castro is gistermiddag per vliegtuig op het Moskouse vliegveld Vnoekovo aangekomen, waar hij onder meer werd verwelkomd door premier Kroesjtsjew en president Brezjnjew. Cubaanse leider werd enthousiast verwelkomd De Cubaanse leider was zaterdag met een Russisch vliegtuig in Moermansk aangekomen. B|j zijn aankomst in Mos kou was Castro gehuld in een zware bontjas met een bontmuts. Premier Kroesjtsjew en hij omhelsden elkaar bij zonder hartelijk. In een auto, gezeten t&föeh Kroesjtsjew en Brezjnjew, reed Castro ifaar Moskou langs een met vlaggen versierde route. Op het Rode Plein waren duizenden mensen samengestroomd, onder wie tal rijke Cubanen. Na een bezoek van de gast aan het mausoleum, waar het ge balsemde stoffelijk overschot van Lenin ligt, volgde de officiële verwelkoming van de Cubaanse premier. Een harmo nieorkest speelde de twee volksliederen en er werden 21 saluutschoten afge vuurd. Duits dorp wil geheel verhuizen De 350 inwoners van het West- duitsc dorpje Langenwinkel in het Zwarte Woud hebben besloten te f;aan verhuizen om zodoende ver- ost te raken van het angstaanja gende geluid van een in de buurt gelegen Franse NAVO-lucht- machtbasis. De inwoners waren van mening, dat de straaljagers van de Franse luchtmachtbasis Lahr te veel la waai produceerden en zij vreesden dat hun gezondheid eronder te lij den zou hebben, als zij nog langer in hun dorp bleven wonen. Tijdens een volksstemming, waar in b|jna alle kiesgerechtigde stem mers hun stem uitbrachten, sprak 77 procent zich uit voor het voor stel van de Westduitse staatsse cretaris van defensie, Volkmar Hopf om het hele dorp twee en een halve kilometer te verplaat sen. De 50 miljoen mark, die dit grap je gaat kosten, zal voor rekening van het Westduitse ministerie van defensie komen. De ambassadeurs van de V.S., Enge land en Frankrijk bevonden zich niet onder de aanwezige diplomaten. En geland en Frankrijk onderhouden di plomatieke betrekkingen met Cuba, maar de V.S. doen dat niet. Een Russische radiocommentator ver klaarde dat het enthousiasme van de be volking voor Castro misschien alleen overtroffen was, toen premier Nehroe een bezoek aan Moskou bracht. In een welkomstrede zei premier Kroesjtsjew „we begroeten thans de held van het revolutionaire Cuba, onze vriend en strijdmakker, Fidel Castro. Zij die de vrede liefhebben zijn voor het nieuwe Cuba opgekomen en hebben ge waarschuwd: handen af van Cuba". De Cubaanse eerste-minister, die vervol gens een rede hield, zei, terwijl een tolk zijn woorden vertaalde, dat „de imperia listen elke nationale bevrijdingsbewe ging in Latijns-Amerika zouden smoren als de Sowjet-Unie er niet was". Op de schietbaan Fort in De Bilt bjj Utrecht heeft zich zaterdagochtend rond elf uur een ongeluk voorgedaan dat de 51-jarige onderluitenant-vvapenherstel- Ier A. Th. Klokke van Steenwjjk het le ven heeft gekost. Door tot nu toe onop gehelderde oorzaak is de man namel||k door een schot uit zjjn eigen pistool in het hoofd getroffen. Hij werd onmiddellijk overgebracht naar het Centraal Militair Hospitaal „Oog in Al" te Utrecht en van daar werd hij overgebracht naar het stads- en acade misch ziekenhuis, waar hjj bij aankomst ■overleed. Onderluitenant Klokke van Steenwjjk maakte deel uit van een groep onder officieren, die pistoolschietoefeningen hielden. Ieder moest vijf schoten lossen. Het vijfde schot uit zjjn eigen pistool trof de onderluitenant. De man, die in Maarssen woonde, was gehuwd en had twee kinderen. De politie maakte zaterdagavond in on geveer dertig gevallen proces-verbaal op. Gisteren volgden er nog veertig. 14 dagen In antwoord op de vraag waarom de betrokken caravankampeerders aan zegging hebben gekregen het kam- peerterein te verlaten zei burgemees ter Bakker dat de exploitatievergun ning van de eigenaar van het terrein, de heer K. Blok, inhoudt dat kam- peervergunningen voor niet langer dan veertien dagen mogen worden verstrekt. De heer Blok heeft gezegd, niet te be grijpen waarom zijn kampeerders moe ten vertrekken. Zijn kampeerterrein van drie-en-een half hectare, waarin hij zei 110.000 gulden te hebben geïnvesteerd, biedt ruim plaats aan tweehonderd ca ravans. Meer dan de helft van het ter- reis is dus nog onbezet. Leges De moeilijkheden spruiten voort uit een verschil van mening over de hoogte van de legesgelden. De heer Blok weigerde vorig jaar hogere leges te betalen. On derhandelingen met b. en w. hierover, waarbij ook de A.N.W.B. en de kam- peerraad waren betrokken, leidden niet tot overeenstemming. Procedure In het najaar van 1962 heeft de heer Blok, naar hij meedeelde, een civiele procedure tegen de gemeente Eg mond-Binnen aamgespannen waarin hjj 18.000 gulden vordert, die hij in de loop der jaren te veel zou hebben be taald. De uitspraak verwacht hij iD juni. Burgemeester Bakker heeft meegedeeld, dat reeds in 1958 in de exploitatiever gunning de bepaling was opgenomen, dat de heer Blok niet langer dan voor 14 dagen caravans op zijn terrein mocht laten staan. Eerder is het gebruik geweest, dat men na verloop van deze termijn de vergun ningen voor onbepaalde tijd verlengde. Maar voor het begin van dit seizoen had hij de heer Blok meegedeeld, dat voort aan streng de hand aan deze termjjn zou worden gehouden. Prins Albert de Ligne omgekomen bij auto-ongeluk De 50-jarige prins Albert de Ligne, een vooraanstaand lid van de Belgische aristocratie en succesrjjk zakenman, is zaterdagavond bjj een auto-ongeluk bjj Namen om het leven gekomen. Hubert Anciaux gouverneur van de Belgische nationale bank die aan het stuur zat, werd zwaar gewond. Het 12-jarige dochtertje van prins Al- bert, Wanda, liep eveneens verwondin gen op en haar Britse kindermeisje werd gedood. Prins Albert de Ligne is geen verwant van de koninklijke familie. E.H.B.O.'ers uit een Zeeuws dorp zijn zaterdagmiddag opge schrikt door het geluid van een explosie. In een slachtplaats had een slager een butagasfles met behulp van een elektrisch straalkacheltje verwarmd. Er volgde een ontploffing, waar door de slager een voet werd af geslagen en doof werd. Een sla gersknecht had aan een arm een derde-graadsverbranding en was door de luchtdruk tegen de grond geslagen, was eerst be wusteloos, maar kwam juist bij. toen drie E.H.B.O.'ers bij de slachtplaats aankwamen en di rect eerste hulp verleenden. De ontploffing had alle ruiten ver nield en een deur was uit zijn hengsels gelicht. De E.H.B.O.' ers hadden de beschikking over een verbandkoffer. Het klinkt allemaal „echt", maar gelukkig betrof dit ongeval maar een oefening, een wedstrijd om het Zeeuwse E.H.B.O.-kampioenschap, waarbij werd uitgemaakt welke ploeg Zeeland zou vertegenwoordi gen op de landelijke E.H.B.O.-kam- pioenschappen op 25 mei in Assen Het werd Middelburg. Scène Het ongeval was niet in een Zeeuws dorp, maar het was in scène gezet in een zaal van „De Prins van Oranje" te Goes. Ploegen uit Middelburg. Breskens, Goes en Kortgene, respec tievelijk de vier districten Walche ren, Zeeuwsch-Vlaanderen. Zuid- en Noord-Beveland vertegenwoordi gend, kregen met de explosie en de gevolgen daarvan te maken. Vier ploegen van drie personen elk, met verbandmiddelen druk in de weer, temidden van een brede schare E.H- B.O.-ers uit geheel Zeeland. Rond de werkende ploegen zwermden drie artsen van de uit vier doktoren be staande jury. De vierde keek met in teresse toe vanachter de jury taf el. Die vier artsen waren dokter C. F. Frumau (Middelburg, voorzitter van het district Zeeland en algemeen lei der van de kampioenswedstrijd), H. J. Entink uit Kloetinge, P. J. Bom. Oostkapelle, lid van het landelijk E. H.B.O.-hoofdbestuur en achter de jurytafel dokter D. N. van Gelderen uit Middelburg, befaamd werker in de Zeeuwse E.H.B.O.-activiteiten. Die juryleden hielden vooral goed in de gaten hoe de E.HD.O.'ers „om sprongen" met de „slachtoffers" (twee E.H.B.O.'ers uit IJzendijke). Werd de pols gevoeld? Hield men het bewustzijn in het oog? Was de ligging van de patiënt goed? Hoe behandelde men de verwondingen? Hoe verzorgde men het vervoer? Ze letten op alle details, want de ju ryleden in Assen zullen nog stren gere maatstaven aanleggen. Twintig minuten Bij binnenkomst in de zaal troffen de ploeg E.H.B.O.'ers de patiënten aan, liggend op de grond, een straalka cheltje, slagersmessen, een butagas fles erb|j. Alles „net echt". De IJ- zendijkers, speciaal uitgekozen voor het spelen van de rol van slachtof fer, omdat z|j op de Zeeuwsch- Vlaamse wedstrijden in Breskens hadden bewezen hoe goed zij als zo danig voldeden. De slager en zijn knecht hadden een blauwe overall De E.H.B.O'ers kregen eerst gele genheid om een kort „bericht" van het ongeval door te lezen, daarna togen z|j aan het werk. Totaal had den z|j twintig minuten de tijd om de slachtoffers te verbinden, dokter, politie, een geestelijke te waarschu wen en de gewonden op een bran card te leggen. Een garagehouder uit het dorp zou in een ambulance auto één gewonde kunnen vervoe ren. Het waren duidelijk geoefende han den, die de patiënten verzorgden. Men ging vlot om met driekante doeken, met snelverbanden en ste riel gaas. met hechtpleister en wat ten, spalken, dekens en brancard. Grimeur P. Uijl uit Middelburg, zelf een E.H.B.O.'er, had voor een fraaie entourage gezorgd, stopverf, kunst matig bloed en materiaal, waarover hij als tandtechniker beschikt, maar dat nu op andere wjjze was aange wend. (Zie slot pag. 2 kol. 2) Tijdens de begroeting in Moskou, v.l.n.r.: Kroesjtsjew, Mikojan en Castro. Bombardement op Havana bevestigd Radio-Havana heeft vrijdagavond ge zegd, dat een tweemoto rig vliegtuig don derdagavond bommen afwierp boven het gebied „Nico Lopez" op Cuba. De bom men waren echter niet ontploft. In de radiouitzending werd Amerika er van beschuldigd geen maatregelen te hebben genomen naar aanleiding van het incident, ondanks het feit, dat er in de Verenigde Staten berichten waren verschenen waarin wordt gezegd, dat de gewraakte vlucht werd ondernomen door Alexander Rorke. Italiaans geleerde in Engeland gearresteerd Euratom is er officieel van op de hoogte gesteld dat de Britse autoriteiten vol gens d? bepalingen van de wet op staatsgeheimen een Italiaanse natuur kundige hebben gearresteerd, zo deelde een woordvoerder van de gemeenschap zondag in Brussel mee. De naam van de gearresteerde was volgens hem Giusep pe Martelli. Zaterdag werd de 39-jarige Italiaan Giuseppe Enrico Martelli in Southend gearresteerd. Hij was sedert 1962 in Groot-Brittannië werkzaam. De Ita liaan bevindt zich thans in voorlopige hechtenis. Over hetgeen hem precies ten laste wordt gelegd z|jn geen bij zonderheden bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1