Milaan vernietigde de kansen van Dundee op Europacup volkomen: 5-1 Persgemaal Middelburg- Zuid vergt 1 miljoen BLAMAGE VOOR BRAZILIË In 3 jaar WINTER 1962 KOSTTE SCHILDERS 60 MILJOEN AAN OMZETDERVING PETER POST LEIDT IN DE RONDE BELGIË Zware shag tè zwaar?, neem dan NEDERLANDSE SCHAKERS TWEEDE IN LUZERN Smaken verschillen DR.SJARIF GAAT IN WASSENAAR WONEN NEDERLANDER BESTUDEERT HET GEDRAG VAN DE CHIMPANSEES Reden DONDERDAG 25 APRIL 1968 PROTINCIALB ZEEUWSS COURANT W SCHOTSE DESILLUSIE IN ITALIË DRAMA VOLTROK ZICH NA RUST Een schitterend spelend Milaan heeft woensdagavond het Schotse Dundee in de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen na de rust volkomen overklast. De Italianen speelden meer met dan tegen Dundee, dat na de bemoedigende ruststand Tegen België 5-1-nederlaag De tweede wedstrijd van Bra zilië tijdens de Europese tour nee is een blamage voor de we reldkampioenen geworden. In het Brusselse Heyselstadion verloren de Zuid-Amerikanen met 51 van België, dat na het afsluiten van de eerste helft reeds een comfortabele 41 voorsprong had. Onder ideale omstandigheden kwa men de Belgen vaak tot zeer knap voetbal, waarbij zij hun tegenstan ders van het begin af de baas waren. Brazilië, dat niet met het sterkste elftal uitkwam, werd dadelijk tot een defensieve houding gedwongen en reeds na twaalf minuten was de stand 2-0. Middenvoor Jacky Stock man schoot in de derde minuut raak, de tweede treffer kwam op naam van rechtsbinnen Paul van Himst. Toen na een kwartier stopper Mauro in eigen doel schoot, was de strijd in feite beslist. In de 22e minuut moest Gilmar voor de vierde maal naar het net bij een schot van Stockman en het deed er weinig toe, dat midden voor Quarentinho twee minuten voor de rust tegenscoorde. Daarvoor had Gilmar zijn team voor een nog gro tere achterstand moeten behoeden. Na de hervatting moest de uit stekend leidende Nederlandse ar biter Leo Horn nog eenmaal naar het midden wyzen. Stockman completeerde namelijk in de 59ste minuut zyn hattrick. Brazilië speelde in de volgende op stelling: doel: Gilmar; achter: Djal- ma Santos en Claudio; midden: Zito, Mauro en Altair; voor: Dorval, Nen- -ralvio, fi**-*-- »*- - lagalo. (11) twee kort na de hervatting gescoorde doelpunten slechts moei lijk kon verwerken. Ten slotte werd het in Milaan een 51 zege voor de Italianen. Milan leek reeds snel op een gemak kelijke overwinning af te gaan. In de tweede minuut kopte rechtsbinnen Sani de bal uit een vlekkeloze pass van links binnen Rivera onhoudbaar langs doel man Slater: 1-0. Maar het taaie Dundee hield stand, ondanks een fel offensief van de Azzurl. Steeds weer bracht een verdediger redding met een forse trap en in laatste instantie was daar altijd Slater, die zyn doel verder schoon hield. Het tegendoelpunt van Dundee kwam na 22 minuten als een volsla gen verrassing. Een fraaie actie van rechtsbinnen Penman werd besloten met een voorzet vanaf de rechter vleugel en te midden van toekijkende Italiaanse verdedigers kopte midden voor Cousin hard in: 1-1. Even sche nen de Schotten het evenwicht te kunnen herstellen, maar al snel ging Milaan weer duidelijk overheersen. Pas na de rust zou dit de score gaan be ïnvloeden. Weer viel de treffer luttele minuten na het beginsignaal. Dundee, zonder de in de regel linksback spelen de aanvoerder Bobby Cox, kreeg geen vat op het virtuoze aanvalspel van de Italianen, die naar hartelust combineer den en ten slotte een prachtige demon stratie gaven van hun enorme techniek. Twee keiharde kopballen van de uitblin kende linksbuiten Paolo Barison, die ditmaal gerenommeerde cracks als Ri vera en Altafini overtrof, flitsten in de ze periode langs de verbouwereerde Sla- ter, die niet altijd even gelukkig was met zijn timing. Ook rechtsbuiten Bruno Mora, die zich uitleefde in schitterende solo's, trof tweemaal doel. De Schot ten konden daar nauwelijks iets tegen over stellen. Ruim 90.000 toeschouwers woonden de ontmoeting bij. Op 1 mei zal de returnmatch worden gespeeld in Dundee. SPURS WONNEN IN BELGRADO De eerste wedstrijd tussen O.F.K. Bel grado en de Engelse ploeg Tottenham Hotspur voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars is woensdagavond in de Zuidslavische hoofdstad met 2-1 door Tottenham Hotspur gewonnen. Bij de rust was de stand 1-1. (Advertentie) Mevrouw, doe eens wat anders Ja, zet nu eens niet dat brood van de vorige dag op de ontbijttafel. Laat uw gezin 's morgens genieten van vérs brood, lékker brood, van Finnbrod. Het krokantbrood dat zó samengesteld en gebakken wordt (diepdoorbakken!) dat het maan denlang knappend-bros is. Finnbrod is bovendien gezond en - dat vindt' u toch ook belangrijk - het houdt' slank! Daarom hóórt Finnbrod bij elke broodmaaltijd. Koop een pak' bij uw kruidenier of bakker U kunti kiezen: wit of bruin. Schade door mond en klauwzeer 1 miljoen per week De gevolgen van de mond- en klauw- zeerepidemie voor de Nederlandse ex port van vee en vlees beginnen een steeds grotere omvang aan te nemen. De schade, die deze ziekte de export van varkens toebrengt, kan alleen al worden berekend op ongeveer een mil joen gulden per week. Dit zei de voorzitter van het produkt- schap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, gistermorgen op de openbare ver gadering van het produktschap in De belangrijke export van levende die ren naar Italië wordt ernstig belem merd, omdat Zwitserland de doorvoer in verband met het mond- en klauwzeer heeft verboden. De omweg die nu over Oostenrijk wordt gemaakt, betekent een aanzienlijke verhoging van de trans portkosten. Frankrijk neeft onder meer de invoer van levende vette kalveren, van schapen en van varkens en var kensonderdelen uit Nederland verboden. Advertentie Voor gezonde witte tanden. De derde etappe van de Ronde van Bel gië, van Agimont naar Namen (190 km) is geiconnen door Jan Janssen uit Noot dorp. Foto: met opgeheven arm schiet Jan Janssen over de eindstreep. NA STUDIE BESTE OPLOSSING Voorlopig tijdelijke oplossing: ƒ330.000 B. en w. van Middelburg hebben de raad in een voorstel meegedeeld, dat voor de lozing van het riool water van het uitbreidingsplan Zuid en het nieuwe industrieter rein de bouw van een nieuw pers- gemaal op het industrieterrein de beste oplossing is. De kosten van de daarvoor nodige werken wor den geraamd op rond 1 miljoen gulden. Het is echter niet mogelijk het persgemaal gereed te hebben te gen de tijd, dat de eerste woningen in plan-Zuid betrokken zullen wor den. Daarom dient volgens b. en w. een tijdelijke oplossing te wor den gemaakt, bestaande uit de bouw van een exydatiesloot-TNO en een pompgemaaltje, waarvan de kosten geraamd worden op f 330.000. Het gemaaltje past ook in de definitieve oplossing. In hun voorstel herinneren b. en w. er aan, dat de raad in de novemberverga- derlng van vorig jaar een krediet van 1.372.0000 verstrekte voor het bouw- rypmaken van de eerste fase van plan- Zuid. Daarin was wél begrepen de kos ten voor het leggen van rioolbuizen in de nieuwe straten, echter niet een voor ziening voor de lozing van het riool water. Daarvoor heeft het N.V. advies- en ingenieursbureau irs. Witteveen en Bos een structuurplan opgesteld. In het rapport wordt geconcludeerd, dat het bouwen van een nieuw pers gemaal op het industrieterrein de beste oplossing is. De tjjdeljjke oplos sing, die het college nu voorstelt, bleat echter geen enkele voorziening voor de afvoer van het rioolwater van het industrieterrein. Daarom moet volgens b. en w. de tijde lijke voorziening afgeschreven zyn op het tjjdstip, waarop de lasten van de In verband met het veertigjarig bestaan van de vereniging „De Hollandse Molen" zijn zomerzegels, die dit jaar door de P.T.T. worden uitgegeven voorzien van afbeeldingen van Nederlandse molens. De eerste zomerzegels in Amsterdam werden woensdag door de bejaarde mevrouw J. Boas- Snuyff van de U.V.V. dan ook verkocht aan de heer Evert Schuurman, molenaar van do molen „De Goyer" bij het Fun en in Amsterdam. Het- was een schilderachtig gebeuren, waaraan leden van de Amsterdamse vrouwe lijke studentenvereniging nog meer luister bijzetten. definitieve oplossing op de gaan drukken. Hét college wyst er op, aat deze definitieve oplossing over 3 iaar gereed moet zijn, omdat Middel burg uiteraard niet het risico kan lopen, dat vestiging van industrieën afstuit op de onmogelijkheid tot het afvoeren van afvalwater. B. en w. wijzen er vervolgens op dat de jaarlijkse lasten, die de bouw van het nieuwe persgemaal meebrengen, rond 80.000 zullen bedragen, ongeveer een gelijk bedrag als nodig is voor de af schrijving per jaar van de lasten voor de tijdelijke voorziening. De middelen ter dekking van de af schrijvingen van het persgemaal wil len b. en w. putten uit de groei der financiën, die het gevolg zal zijn van de vestiging van inwoners. Het colle ge verwacht in 1964, 1965 en 1966 een toeneming van het aantal Inwo ners in Zuid van 1260, hetgeen een verhoging van uitkering uit het ge meentefonds betekent van f 75.50C rond. Aan verhoging van ae riool- belastingopbrengst raamt het college by na 11.000 gulden. Van het krediet van 330.000 voor de tijdelijke voorziening wil het college 50.000 ten laste brengen van het grondbedrijf en 280.000 ten laste van ae algemene dienst. Vier jaar voor vader die zijn zoontje blind schopte Het gerechtshof in Den Haag heeft gis termorgen de 27-jarige havenarbeider B.A. H. uit Rotterdam veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstel ling van de regering wegens ernstige mishandeling van z(jn zeven weken ou de zoontje Benny. De rechtbank te Rotterdam had de man oorspronkelijk veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. In hoger beroep eiste de procureur-}, neraal by het gerechtshof verzwaring van deze straf tot acht jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. De veroordeelde had het kind tegen het hoofd getrapt, waardoor het een sche delbreuk kreeg en nu vrijwel geheel blind is. De man verklaarde dat hy ge ïrriteerd was door het huilen van het kind. Reeds eerder had hij zijn achtja- De omzetderving in het schildersbedrijf gedurende deze winter, bedroeg onge veer zestig miljoen gulden, een schade post, die een record betekent. Het risicofonds voor het schildersbedrijf heeft een bedrag van ongeveer acht tien miljoen aan vorstverlet uitgekeerd. Dit bedrag is hoger dan in elk vooraf gaand jaar en meer dan het zesvoudige van het bedrag, dat gemiddeld per win ter wordt uitgekeerd, Dit heeft het be- drijfsschap schildersbedrijf meegedeeld. Weer afgebroken partij in Moskou Woensdagmiddag is de veertiende partij van de tweekamp tussen de Russen Botwinnik (titelhouder) en Petrosjan (uitdager) om het wereldkampioen schap schaken te Moskou begonnen. Botwinnik speelt met wit. De sland is op het ogenblik 7-6 in het voordeel van Petrosjan. I. d2d4, d7d5; 2. c4—c4, e?—e6; 3. Pblc3, Lg8e7; 4. c4xd5, e6xe5; 5. Lel—f4, c7c6; 6. e2—e3, Lc8—f5; 7. ;2—g4, Lf5e6; 8. h2—h3, Pg8—f6; 9. vfl—d3, c6c5; 10. Pgl—f3, Pb8—c6; II. Kei—fl, 0—0; 12. Kfl—g2, c5xd4; 13. Pf3xd4, Pc6xd4; 14. e3xd4, Pf6—d7; 15. Ddlc2, Pd7—f6; 16. f2—f3, Ta8— c8; 17. Lg4e5, Le7—d6; 18. Tal—el, Ld6xe5; 19. Telxeö, g7—g6; 20. Dc2— f2, Pf6d721. Te5—e2, Pd7—b6; 22. Thl—el, Pb6c4; 23. Ld3xc4, Tc8xc4; 24. Te2d2, Tf8—e8; 25. Tel—e3, a7— a6; 26. b2—b3, Tc4—c6; 27. Pc3—a4, b7b6; 28. Pa4— b2, a6—a5; 29. Pb2— d3, f7—f6; 30. h3—h4, Le6—f7; 31. Te3xe8t, Lf7xe8: 32. Df2—e3, Le8—f7; 33. g4—g5. Lf7e634. Pd3—f4, Le6— f735. Pf4d3, Lf7e6; 36. g5xf6, Dd8xf6; 37. De3—g5, Df6xg5t; 38. h4x gö, a5a4; 39. b3xa4, Tc6c4; 40. a4 a5, b4xa5. Afgebroken. Zwemwedstrijdrooster De K.N.Z B. in Zeeland stelde een wed- strljdrooster vast voor de zwemevene- menten in de provincie. De data waarop deze plaatsvinden zullen nog nader wor den vastgesteld. De kampioenschappen senioren komen in Middelburg. Die voor de junioren worden in Terneuzen ge houden. De kringcompetitie wordt ach tereenvolgens gehouden in 1 Sas van Gent, 2 Aardenburg, 3 Middelburg, 4 Hulst of de Braakman. De traditionele havenwedstrijd in Breskens wordt 24 augustus gehouden. De derde etappe van de Ronde van Bel gië, die leidde van Agimont naar Namen over een afstand van 190 km, is In een Nederlandse triomf geëindigd. Winnaar werd de Nootdorper Jan Janssen, op de tweede plaats gevolgd door Peter Post, die ln het algemeen klassement de leidersplaats van Noél Foré heeft over genomen. De uitslag van de derde etap pe luidt: 1 Jan Janssen (Ned.) 4 uur 59 min. 22 sec. (met bonificatie 4.58.52); 2 Peter Post (Ned.) 4.59.23 (met bonificatie 4.59.08); 3 Henri Dewolf (Belg) 4.59.23; 4 Frans Demulder (Belg) 4.59.42; 5 Jos Planckaert (Belg) 4.59.43; 6 Pino Cera- mi (Belg) 4.59.57; 7 Huub Zilverberg (Ned.) z.t.; 8 Willy van den Berghe (Belg) 4.59.59. De uitslag van de derde rit was verder: 31 Piet van Est 5.27.32; 38 Bart van der Ven 5.27.33; 64 Dick Enthoven z.t., allen Nederlanders. Opgegeven hebben de Nederlanders Henk Nijdam en Joop Captein, alsmede de Belgen Couchez, Impanis, Van der Veken, Vannitsen, Luyten, Saelens, Maes, Schreel, Van Houtven, Buysse en Van Gompel en de Fransman Fournier. Het algemeen klassement luidt nu: 1 Peter Post (Ned.) 15.47.20; 2 Huub Zilverberg (Ned.) 15.48.24; 3 Henri De- wolf (B.) 15.48.31; 4 Frans Demulder (B.) 15.48.50; 5 Jos Planckaert (B.) 15.48.51; 6 Willy van den Bergen (B.) 15.49.07; 7 Leenaerts (B.) 15.55.37. Het tweede gedeelte van de derde etap pe, een 2,5 km lange individuele tijdrit te Namen, leverde een zege op voor de Bleg Frans Demulder in 5 min. 03,8 sec., Post derde) behield zijn leiderstrui. De uitslag was: 1 Frans Demulder (B.) 5.03.8; 2 Willy van den Berghen (B.) 5.04.0; 3 Peter Post (Ned.) 5.05.6; 4 Pino Cerami (B.) 5.08.8; 5 Jos Wouters (B.) 5.11.6; 6 Edouard Delberghe (Fr.) 5.12; 7 Huub Zilverberg (Ned.) 5.12.4; 8 Piet van Est (Ned.) 5.12.4. De overige Nederlanders 18 Jan Janssen 5.21.2; 20 Knopt 5.22.1; 22 Van der Ven 5.23.1; 25 Enthoven 5.23.4. Het algemeen klassement luidt nu als volgt: 1 Peter Post 15.52.25; 2 Huub Zilverberg 15.53.36; 3 Frans Demulder 15.53.53; 4 Henri Dewolf 15.54.01; 5 Willy van den Berghen 15.54.11; 6 Jos Planckaert 15.54.12; 7 Willy Leenaerts 16.01.05; 8 Jan Janssen 16.03.58; 9 Pino Cerami 16.04.50; 10 Frans Brandts 16.06.21; 24 Leo Knops 16.20.57; 38 Van der Ven 16.26.38; 45 Piet van Est 16.32.29; 51 Enthoven 16.32.41. lichter dan zwaar pittiger dan halfzwaar. Niemeyer garandeert de kwaliteit Nederland is op de tweede plaats ge ëindigd in het Clare Benedict-schaak toernooi, waarvan de laatste ronde woensdag in Luzern Is gespoeld. Welis waar rest er uit de ontmoeting tegen Oostenrijk nog een hangpartij, doch deze is niet meer van invloed op de eind stand. De eerste plaats in het toernooi is voor West-Duitsland, dat In de slot- ronde met 22 gelijkspeelde tegen En geland. De Nederlander Van den Berg gaf woensdagavond zijn afgebroken party tegen de Oostenrijker Duckstein remise. De eindstand van Nederland-Oostenrijk werd daardoor 2%1% in het voor deel van de Oostenrijkers. De uitslagen waren: NederlandOos- tenrijk (BouwmeesterRobatseli Van den BergDueckstein PrinsBeni 01, KuypersKinsel ZwitserlandSpanje 22, Enge landWest-Duitsland 22. Afgebroken partijen: derde ronde: West-DuitslandSpanje 31, vierde ronde: West-DuitslandZwitserland 3 1, Spanje—Nederland 22. De eindstand werd: 1- West-Duitsland 12% pnt. 2. Nederland 11 pnt. 3. Enge land 10 pnt. 4. Oostenryk 9% pnt. 5. Spanje 9 pnt. 6. Zwitserland 8 pnt. JONGE STEENHOUWERS MAKEN BANK VOOR PRINSES BEATRIX Op de nationale beroepenmanifestatie die van 7 tot en met 10 mei in Utrecht wordt gehouden en die een aantal be- roepswedstrljde.n zal omvatten, zal de groep steennouwers een stenen bank maken die een plaatsje zal krijgen in de tuin van prinses Beatrix. Op een persconferentie in Utrecht deel de de heer H. J. H. Hamer, secretaris van het Nederlands Comité voor Natio nale en Internationale Beroepswedstrij den mee, dat de prinses zelf grote in vloed heeft gehad op het ontwerp voor de bank, waarin onder meer haar wapen en de Nederlandse leeuw zullen worden gebeiteld. De gouverneur van de Amerikaan se staat Wisconsin, John Rey nolds, heeft op verzoek gefun geerd als een sooort scheidsrech ter wat betreft de kwestie welke kaas beter is: de Nederlandse of de Wisconsinse. De Amerikaanse kapitein-ter-zee R. P. Nicholson, assistent marine attaché in Londen, had deelgeno men aan een noenmaal aangebo den door een officier van de Ne derlandse marine. Kaas was het nagerecht geweest. De gastheer verklaarde dat de Nederlandse kaas de beste van de wereld was. Nicholson vocht dat aan. Hy zei- de dat de Wisconsinse kaas beter was. Aan Reynolds werd verzocht uitspraak te doen. De gouverneur deed dit aldus: „Geachte kapitein Nicholson, dank voor uw brief en voor de kans die U mij hebt geboden een gas tronomisch genoegen te beleven. De Nederlandse kaas was uitste kend. Hij was typerend voor die grote natie, diè naar de zee is te ruggekeerd. Het was een genot hem te nuttigen. Het was een stre ling voor de tong. Het was ver duveld goed. Doch wel superlatief komt na uitstekend? Wat kan de de verdediger van de beklaagde zeggen wanneer zijn cliënt elo- quenter is gebleken dan hij zelf? Wisconsinse kaas komt na uit- sbekend. Wisconsinse kaas spreekt eloquenter dan Nederlandse kaas. Het is het verschil tussen een mil joen dollar (gulden) of een mil jard te geven aan een man zonder een cent. Woorden alleen kunnen mijn bewering niet staven. Daar om, verzoek ik het ministerie van landbouw U een proeve van onze kaas te sturen, opdat U en uw gastheer het verschil kunnen con stateren", hoogachtend, John W. Reynolds, gouverneur. (Van onze Haagse redactie) De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag dr. Moh. Sjarif, zal binnen enkele maanden zyn intrek nemen in een villa aan de Rijksstraatweg te Wassenaar, even voorbij het viaduct, dat daar de grens met Den Haag vormt. Deze villa, no. 789 van Den Haag ko mend aan de rechterzijde van de Rijks straatweg ls Indonesisch bezit. Zy werd voor het afbreken van de diplomatieke betrekkingen bewoond door de Indonesi sche militaire attaché. Nadat de woning ls opgeknapt, waarmee vermoedelijk twee maanden gemoeid zullen zijn, zal dr. Sjarif, die thans tydeiyk in hotel Des Indes in Den Haag woont, daar met zijn staf zijn intrek nemen. "ffinmwwwwwi/i/wwwvwvwwwwvwwwvv In Den Haag bestond vanaf tooensdagmorgen de gedegenheid om op de Israëlische ambassade de condoleanceregisters te teke nen naar aanleiding van het over lijden van president Ben Zwi van Israël. Een van de eersten, die kwamen tekenen, was de vice-president van de Raad van State, prof. L. J. M. Beel. Op de achtergrond de chef directie van het kabinet en protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. R. B. ba ron van Lynden, in gesprek met de Israëlische ambassadeur in ons land. de heer Cidor Scandinavische troepenmacht voor de Verenigde Naties Zweden, Noorwegen en Denemarken hebben besloten om hun plan tot vor ming van een gemeenschappelijke Scandinavische eenheid voor de Ver enigde Naties ten uitvoer te leggen. Het onderdeel, dat zal bestaan nit taire spoedacties. De Noorse minister van defensie, Gud- mund Harlem, deelde gisteren na af loop van een bijeenkomst met zijn ambtgenoten van de twee andere landen mee dat de strijdmacht in staat van paraatheid zou worden ge houden om onmlddeliyk in actie te kunnen komen wanneer de Verenig de Naties dit gewenst achtten. Z(j zal worden samengesteld uit ge- vechts- en ondersteuningseenheden, hefschroefvliegtuigen en transport toestellen. De drie Scandinavische landen zullen de benodigde uitrusting leveren. De eenheid zal ook een me disch team omvatten dat onder meer in het geval van natuurrampen zal worden ingeschakeld. SPEELGOED VOOR ONDERZOEKINGEN Maanden in een boom, om „een hunner" te worden Een Nederlandse lector in dieren psychologe is met een vracht speelgoed en een opgezette lui paard op weg naar de afgelegen Roewenzoribergen in Oeganda en is van plan de gedragingen van chimpansees zes maanden onder de loep te nemen. Dr. Adrinun Kortlandt, die doceert aan de universiteit van Amsterdam, zal liet speelgoed gebruiken voor zyn onderzoekingen de eerste die op voornoemd gebied zullen worden ver richt. ,Wij willen aan de weet «omen waarom zich by de evolutie van de chimpan see niet meer menselijke trekken hebben voorgedaan. De hersenen van de prehistorische oermens waren niet veel groter dan die van de chimpan see, maar de mens heeft zich in de richting van een nogere cultuur ont wikkeld, terwyl de chimpansee hierin tekort is geschoten. Wy willen de re den weten", zo zei dr Kortlandt. De lector wil voorts weten hoe in het wild levende chimpansees omsprin gen met artikelen die door mensen zijn vervaardigd. „Wij zullen een pop in een kleine auto zetten en hopen dat de chimpansees zullen leren het wagentje te duwen", aldus dr. Kort landt. De apen zouden ook speelgoed en trommels krygen, zei hy. Bij' an dere proeven zal worden gewerkt met plaatjes, bellen en schildersma teriaal. Men wil door het gebruik van de opge zette luipaard een einde maken aan een lang geleden onder de zoölogen gerezen meningsverschil. Het gaat erom of chimpansees zie!- al dan niet met knuppels bewapenen. Dr. Kort landt is voornemens de apen van knuppels te voorzien, de opgezette luipaard achter te laten en het resul taat af te wachten. De luipaard is de grootste vyand van de chimpansee. Voordat dr. Kortlandt en zijn metgezel in staat zullen zyn een begin te ma ken met de proeven zullen zy drie maanden in een boom moeten leven. De chimpansees moeten de onderzoe kers als „een hunner" leren aanvaar den. De onderzoekingen gaan uit van de Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek. JAARVERGADERING N.R.C. De algemene vergadering van aandeel houders van de Nieuwe Rotterdamsche Courant N.V. heeft de jaarstukken over 1962 goedgekeurd en besloten het divi dend over 1962 vast te stellen op tien procent, en voorts over te gaan tot uit kering van 2% procent in aandelen resp. niet-royeerbare certificaten van aande len ten laste van de agioreserve. Hogere winst bij Wernink's beton De resultaten over 1962 van Werninka Beton- en Aanneming Maatschappij N.V laten, na toevoeging van f 20.000 aan de reserve voor diverse belangen, een onveranderd dividend van tien procent op de onde aandelen toe en van vyf pro cent op de nieuwe aandelen. Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesrekening steeg het bruto saldo ex ploitatie rekening van f 2,92 miljoen tot f 3,14 miljoen. Algemene kosten liepen op van f 2,06 miljoen tot f 2,10 mil joen. Na afschrijving, dotatie voor pen sioenen, dotatie reserve diverse belan gen, latente belastingverplichtingen en vennootschapsbelasting, resteert een wtnst van f 216.940 (v.j. f 192106). Over de verwachtingen voor 1963 .zegt het verslag dat de resultaten van' dit jaar met enige reserve moeten worden tegemoet gezien. Byna alle afdelingen zyn door de lange en strenge winter in meerdere of mindere mate getroffen. Maatregelen om de achterstand in te ha len hebben de grootste aandacht. „Krasnapolsky" N.V. behaalde hogere winst Mede dank zy de sterk gestegen op brengsten nit hoofde van beleggingen en deelnemingen van 103.623 (v. j. 26.139), is de winst over 1962 van „Grand Hotel Krasnapolsky N.V." blij kens aet verslag, toegenomen tot f 415.953 (f 372.615). De exploitatie winst daalde tot 703.134 737.255). Afschrijvingen vergden 390.704 390.779). Voorgesteld wordt, zoals bekend, over het verhoogde aandelen kapitaal een dividend van 17% procent (17% procent, plus 12% procent in aan delen uit de agioreserve). De directie acht het niet gewenst om ten laste van het door omwisseling van converteerbare obligaties gekweekte agio, thans weer bonusaandelen beschik baar te stellen. Het komt haar voor, dat na overneming van hotel Polen N.V. en de daarmede gepaard gaande stijging van het geplaatste kapitaal, de verdere ontwikkeling van het concern eerst dient te worden afgewacht. Vertrouwen bij de „Handelscompagnie" Het bestuur van „Handelscompagnie N.V." in Rotterdam heeft het vertrou wen dat de resultaten over dit boekjaar even gunstig zullen zijn als die over 1962, zo heeft gistermorgen de directeur de heer Fr. Zwart, medegedeeld in de jaarvergadering. Hij kwam tot deze Srognose op b^sis van de orderporte- juille per 1 januari en de sindsdien ontvangen opdrachten. De financiële resultaten in het eerste kwartaal zijn overigens ten achter ge bleven bij die van vorig jaar. Maar in de praktijk is gebleken, aldus de heer Zwart, dat in verband met opdrachten op lange termijn de jaarprognose niet kan worden afgeleid van de resultaten in de eerste drie maanden. De heer Zwart verwacht dat de omzet in de scheepvaartsector in het bij zonder de leveranties voor nieuwbouw niet zo gunstig zal zyn. De vooruit zichten voor orders van de industrie noemde hij beter, ook zit er een geleide lijk stygende ly'n in de opdrachten van overheidsinstanties. De ontwikkeling van de export (nu ca. 0,5 miljoen gul den per jaar) ls bevredigend. Meer dan tot dusverre zal de aandacht worden gericht op het uitvoeren van werken in het buitenland. Het dividend over 1962 werd vastgesteld op 15 procent in contanten (over 1961: 8 pet. in contanten plus een agiobonus van 6% pet. in aandelen). Stijging van omzet „Intervan" Blijkens de gecobineerde winst- en ver liesrekening heeft „Intervam N.V." over 1962 een exploitatieresultaat behaald van ƒ6.19 miljoen (v. j. ƒ6.68 miljoen). Het saldo bijzondere baten en lasten bedraagt ƒ424.000 (ƒ41.900.). Na af schrijvingen etc. resteert een saldo winst van ƒ1.72 miljoen (ƒ1.4 miljoen). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van acht procent, dat reeds als interim-dividend werd uit gekeerd. Het jaar 1962 had voor de vennootschap geen ongunstig verloop. De omzet in het binnenland steeg tot ƒ60 miljoen (v.j. 51 miljoen en in 1960 ƒ45 miljoen). De binnenlandse orderportefeuille is be vredigend. aldus de directie. Het totaal der aanneemsommen van onderhouden werken bedraagt ƒ156 miljoen (ƒ143 miljoen) waarvan ƒ75 miljoen (ƒ80 miljoen) is verwerkt. De buitenlandse omzet bedroeg 13 miljoen 14 mil joen). In Pakistan werd tot een bedrag van ruim ƒ3 miljoen aan nieuwe op drachten verkregen. De buitenlandse orderportefeuille bedraagt ƒ12 miljoen, waarvan 6 miljoen verwerkt. DIVIDENDEN KONINKLIJKE ZOUT-KETJEN Koninklijke Zout-Ketjen N.V. zal aan aandeelhouders voorstellen het dividend over 1962 te bepalen op 16 (v.j. 15 Evenals vorig jaar zal een bonus van 5 in aandelen ten laste van de agioreserve worden uitgekeerd. Opvolger voor Gardiner in Kongo Üe secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Thant, heeft Max Dorsinville uit Haïti aangesteld als V-N.-vertegen- woordiger in Kongo. Dorsinville volgt in deze tunctie Robert Gardiner uit Ghana op die sinds februari 1962 als V.N.-vertegenwoordiger is opgetreden. Gardiner zal worden aange steld als secretaris van de economische commissie voor Afrika, waarvan de hoofdkwartieren in Addis Abeba zijn ge vestigd. bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9