Moeilijkheden voor koning Hoessein nog niet voorbij-weer betogingen KLANKBORD „Meer aandacht aan de research schenken" Toestand in Jeruzalem is onzeker Rigoletto Mr. Luns verdedigt beleid in senaat Geen vijfdaagse op rijksscholen REACTOR INSTITUUT DELFT DOOR MINISTER-PRESIDENT GEOPEND NEDERLAND - NOG STEEDS G0EDK00PTE-EILAND" DONDERDAG 25 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S LEGER HEEFT AMMAN ONDER CONTROLE De moeilijkheden voor koning Hoessein van Jordanië zijn nog niet geheel voorbij. Met gummi stokken gewapende politieagenten hebben gisteren in het Jordaanse deel van Jeruzalem een betoging, gericht tegen koning Hoessein, uit elkaar moeten slaan. Op hetzelfde ogenblik werd het uitgaansverbod voor vier uur opgeheven om de be volking gelegenheid te geven le vensmiddelen in te slaan, maar de meeste winkeliers namen geen risi co en lieten de metalen rolgordij nen voor hun etalages naar bene den. Westerse diplomaten in Jeruzalem deelden mee, dat de betogingen tegen koning Hoessein en voor aansluiting by de nieuwe Arabische Federatie heb ben geleid tot de arrestatie van mins tens honderd In Amman heeft koning Hoessein toestand met behulp van het leger on der controle. Veel Jordaniërs kwamen gisteren by het koninklijk paleis hun aanhankelijkheid aan het vorstenhuis betuigen. Maar ondanks dat bleven pantserwagens in Amman patrouilleren. Schoten In berichten uit Jericho wordt gezegd, dat troepen daar hadden geschoten op betogers in een kamp voor Palestijnse vluchtelingen, van wie vele in presi dent Nasser hun toeverlaat zien voor de herovering van land, verloren bij de verdeling van Palestina. De vluchtelin gen worden als een potentiële haard van onrust in Jordanië beschouwd. Sinds zaterdag zijn In ziekenhuizen in Jeruzalem drie mensen gestor ven als gevolg van verwondingen die zij opliepen bij betogingen voor aan sluiting bij de nieuwe Verenigde Ara bische Republiek. Zevenentwintig mensen worden nog verpleegd. •eregeldheden zijn gedood of gewond, lij droegen zwarte vlaggen mee- Men schat dat in Ramallah sinds zaterdag 42 mensen in ziekenhuizen zijn opgeno men. Uitgaansverbod In Ramallah, ten noorden van Jeruza lem, marcheerden dinsdag studenten door de straten ter herdenking van de genen die tijdens het weekeinde bij on- Psychopaten zaten zonder toestemming in afzondering Minister Beerman (justitie) heeft op- schrifteiyke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Scheps (p.v.d.a.) ge antwoord dat een zekere Van E. inder daad van 6 september 1963 tot 27 ja nuari 1963 in het rijksasiel in Groningen in afzondering heeft gezeten, zonder dat de vereiste toestemming daartoe was verleend. Het is gebleken, zo zegt de minister verder, dat nog enkele andere verpleeg- langer dan een maand in verbleven, zonder dat daartoe om een machtiging was gevraagd. Thans doen zich zulke gevallen niet meer voor. Advertentie) ^^super bolknak WANTROUWEN. Een taxichauffeur in Moskou met standplaats in de buurt van het flatgebouw, waarin hh zijn woning had, voelde er aanvankelijk niet veel voor de twee mannen te vervoeren, die iets meedroegen dat in een deken was gewikkeld. Hy bezweek voor het aanbod van een hogere gage. Het wantrouwen van de chauffeur was niet geheel ongegrond, zo bleek later volgens een krant, in Moskou. Het bleek dat zijn passagiers zijn eigen televisie toestel vervoerden, dat ze uit zijn wo ning ontvreemd hadden. ..OSCARS" VOOR DIEREN. ..Mynheer Ed", een sprekend paard dat deelneemt aan een wekeiyks televisieprogramma met dezelfde naam, en een hond „Big Red" geheten, hebben een Oscarprijs voor dieren de Patsy gekregen. By de dertiende jaarlijkse toekenning van de Patsy prijzen, die afgelopen za terdag plaats nad, werd het paard voor het tweede achtereenvolgende jaar ge kozen als de „televisiester van het jaar". „Big Red" de hoofdrolspeler in Walt Disney's gelijknamige flim, werd geko zen als de „beste dieriyke filmster van het Jaar". ..Mickey Obyle". een „vechtend" paard, kreeg een speciale prijs voor begaafde dieren die normaliter geen kans krijgen om hoofdrollen te spelen. PENSIOEN. Volgens het jaarverslag van de pensioenraad over 1961 is er in Nederland een weduwe, die al sinds 1891 pensioen trekt, dus al 72 jaar Een an dere weduwe krygt al sinds 1893 pen sioen, dus reeds gedurende 70 jaai. Voorts staat nog in het verslag te lezen dat de pensioenraad ook pensioen geeft aan twee in 1940 en 1941 geboren wedu wen, die 23 en 22 jaar oud zyn. n het Jordaanse leger 5 en door het centrum tofdstad Amman. mmvvwv>Nvwvv«WMWww Tanks van het Jord patrouilleren van de hoofdstad In Hebron is een uitgaansverbod van 24 uur ingesteld na schietpartqen. Over slachtoffers is niets bekend. Langs de hoofdweg van Jeruzalem naar Ramallah, Nabloes en Jenin in het noorden, staan militairen van het Ara bische legioen op wacht bij wegversper ringen. Men heeft prikkeldraad gereed voor eventuele afsluiting van de weg. Drs. W. de Pous: Nieuw laboratorium Laboratorium bij Stork geopend „Meer belangstelling van het Ne derlandse bedrijfsleven voor de re search is een dringende kwestie, nu binnen de E.E.G., maar in de toekomst ook daarbuiten, een enorm verscherpte concurrentie valt te duchten. Ons bedrijfsleven als geheel schiet hierin helaas nog te kort". Dit zei gistermorgen de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous in een rede die hij hield in het verenigingsgebouw van Stork in Hengelo. Bovendien laakte de minister de terug houdendheid van vele Nederlandse be drijven by het kopen van Nederlandse in plaats van buitenlandse produktle- mlddelen. Te yaak wordt aan een buitenlandse macliine de voorkeur gegeven, terwyi er van Nederlands fabrikaat een net zo goede machine is te krijgen. Deze door traditie ingegeven houding levert gevaar op voor dé eigen bedrijven die irodukticmiddelen vervaardigen. Deze edrijven kunnen alleen met succes een exportmarkt opbouwen, wanneer zy in eigen land een thuismarkt als stevige basis hebben. Noorden wordt wel vertegenwoordigd in de Gasunie In de raad van commissarissen van de Gasunie moet nog iemand worden aan gewezen, van wie mag worden ver wacht, dat hy zonder meer volledig dc rechtvaardige verlangens van het noor den kent. Bovendien is in de raad van commissarissen ook een hoofdambte naar opgenomen van liet departement van economische zaken, die in liet ver leden is ingeschakeld by het gasbeleid. Met deze mededelingen op een perscon ferentie, die na een bijeenkomst van C.H.U.-jongeren ln Sneek door de mi nister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, werd gehouden, heeft de bewindsman geantwoord op de klacht van de noordelijke Kamers van Koop handel dat geen noordelijke vertegen woordiger in de raad van commissaris sen van de Gasunie wordt opgenomen. Ook deelde de minister nog mee, dat vast staat, dat een van de drie districts kantoren van de Gasunie in Groningen komt, dat het produktiekantoor van de Nederlandse Aardolie Maatschappij in Hoogezand-Sappemeer wordt gevestigd, dat de voorbereidingen voor vestiging van een aluminiumfabriek in Delfzijl in een vergevorderd stadium verkeren, en dat de ammoniakfabriek in Delfzijl op, korte termijn kan worden gerealiseern. GEVANGENHOUDING VAN WETHOUDER VERLENGD Nadat de rechter-commlssaris by de rechtbank te Roermond enkele dagen ge leden na een onderzoek door de rijksre cherche de in verzekerde bewaringstH- ing had bevolen van de 54-jarige wet houder II. H. van de gemeente Melick- IIcrlconhoKch, die verdacht wordt van poging tot doodslag op een dorpsgenoot heeft de rechtbank te Roermond de ge vangenhouding van de wethouder met 30 dagen verlengd. Uit het onderzoek dal inmiddels nog niet is voltooid, aangezien nog getuigen moe ten worden gehoord, zyn reeds zodanige aanwyzingen tegen de verdachte aan het licht getreden dat de rechtbank tot deze verlengde gevangenhouding heeft beslo ten. De wethouder wordt ervan verdacht ongeveer 7 jaren geleden te hebben ge boogd een Inwoner van het dorp met wie „ij onenigheid had 11a een ruzie met zijn auto van de weg te rijden. D°or opzij te •ringen heeft deze inwoner die inniid- ïls is overleden, destyds zyn vege ïyf kunnen redden. De minister begaf zich daarna, bege leid door Storks eigen muziekkorps, naar het nieuwe laboratorium van de N.V., teneinde daar met een druk op de knop de deuren te openen. Dit derde laboratorium het eerste is reeds 50 jaar oud dient voor de ontwikkeling van Storks produk- ten en het bestuderen en beheersen van natuurwetten, speciaal op het gebied van aero- en hydrodyna mica. Electronica 3pelen hierin ccn byzondere rol bq de vele metingen. Als industrieel laboratorium op dit ge bied is dit, wat methodiek en outillage betreft, enig in ons land, maar in vele opzichten ook enig in Europa, zo niet in de wereld. „Ik draag geen boetekleed (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns heeft de leden van de Eerste Kamer gisteren in ant woord op de dinsdag gevoerde be schouwingen geantwoord dat hij er geen behoefte aan heeft om het boetekleed aan te trekken vanwe ge het beleid, dat hij heeft gevoerd inzake de hulp aan de onderont wikkelde landen. „Elf jaar lang heeft dit deel van myn verantwoordelykheid my altijd geïnspi reerd. In de loop der jaren heb ik de ar gumenten pro en contra in de ontwikke lingshulp aangehoord. Ik ben tot de con clusie gekomen, dat de noodzaak van de hulp economisch betwijfeld kan worden. Ze moet echter financieel, zowel als menselyk wenselyk worden geacht. Ik geloof met prof. Schermerhorn in ken nisoverdracht op zedelijke motieven. De bystand is, anders dan prof. Diepen horst heeft verteld, geen weldadigheid. Ze is een zedelyke onontkoombaarheid". De minister erkende dat op sommige punten van het beleid inzake de hulp verlening kritiek mogelijk is. In ant woord op een vraag van de heer Van Riel (v.v.d.) deelde de minister mee, dat volgens zijn gegevens, al degenen, op Nieuw-Guinea na de overdracht Indonesië op 1 mei gevaar zouden kun nen lopen voor repressailles, omdat zij de Nederlanders dienstbaar zyn geweest, tydig van Nieuw-Guinea zijn wegge haald. Anders dan de heer Berghuis (a.r.) acht te de minister een topconferentie van de zes E.E.G.-landen tot nadere oriëntatie over de standpunten ten aanzien van de integratie en toetreding van andere lan den, op dit ogenblik niet opportuun. Met de heer De Niet was hij het eens dat men op het ogenblik geen haast moet maken met de samenvoeging van de uit voerende organen van de verschillende Europese instellingen, zoals de E.E.G., de gemeenschap voor kolen en staal, enz. Ben Zwi begraven President Ben Zwi van Israël, die dins dag op 78-jarige leeftyd in Jeruzalem overleed, is gisteren op de heuvel Har Hamenouhot in de buurt van deze stad naby het graf van zyn vader begraven. 21 kanonschoten weerklonken toen de kist met het stoffelyk overschot in het graf werd neergelaten. Meer dan 100.000 mensen stonden in de straten van Jeruzalem om getuige te zijn van de laatste gang van de presi dent. De kist was in de nationale vlag gewikkeld en door zes generaals op een affuit geplaatst voor een tocht die langs het parlement en de synagoge Yesjoe- roen leidde. Honderd vrouwelijke soldaten kransen op het graf. Conflict Lodeizen- A.N.W.B. bijgelegd (Van een onzer verslaggevers). _>e A.N.W.B. heeft wede gesloten me de Amsterdamse graficus Frank Lodei- zen, op wiens tentoonstellingswerk in de Moderne Boekhandel te Amsterdam na mens de toeristenbond beslag was ge legd. In een gesprek met een vertegenwoordi ger van de A.N.W.B. is een regeling ge troffen voor de voldoening van de oude schuld aan de A.N.W.B. aie het gevolg was van autopech in het buitenland in het voorjaar van 1959. Het beslag is in middels opgeheven en de aangekondigde openbare verkoping van het werk 1 Lodeizen zal niet doorgaan. Foto: premier De Quay (links) plaatst met ir. H. R. Kleijn, n rofd reactorgroep, een splijtstof element in de reactorkern. Onder de tonen van een Schotse doedelzakhand verlaat het zojuist in de echt verbonden paar de Westminster abdij in Londen. Prinses Beatrix bezocht V.N.- hoofdkwartier Prinses Beatrix, die een particulier be zoek aan New York brengt, heeft giste ren een drukke dag gehad. Zy onder hield zich eerst met de leden van de Nederlandse V.N.-missie en het Neder lands voorlichtingsbureau. Op het hoofdkwartier der V.N. werd de prinses onmiddellijk naar de conferen tiezaal geleid waar de sociale commis sie een rapport besprak over de sociale toestand in de wereld. Toen de commissie na dertig minuten haar werk voor de lunch onderbrak ging prinses Beatrix naar secretaris- feneraal Thant die zijn kantoor op de 8ste verdieping van net gebouw heeft. Zij had later een onderhoud met Mau rice Pate, directeur van het kindernood fonds der V.N. Voor een lunch die mr. Schürmann ter ere van de prinses gaf. waren onder an dere Thant, de voorzitter van de alge mene vergadering, de Pakistaan Mo hammed Zafroellah Chan, en leden van de Nederlandse missie uitgenodigd. West-Duitsland wil graanprijzen niet verlagen De Wcstduitse regering heeft gisteren het voorstel van de commissie der Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) de graanprijzen te harmonise ren afgewezen. Hiermee heeft de West- duitse delegatie in Brussel duidelijke richtlijnen gekregen voor de besprekin gen tridens de komende ministerraads vergadering. Alleen voor gerst kan aan de wensen van de E.E.G.-commissie tegemoet wor den gekomen door het opnieuw vaststel len van de standaardkwaliteiten, zo heeft een woordvoerder van de West- duitse regering medegedeeld. Vooral de Westdultse minister van landbouw, Werner Schwarz, was gekant tegen de Brusselse voorstellen. Zyn be zwaren golden zowel de verlaging van de richtprijzen als de afstemming van het prijsstelsel op de gerstprys als sleu- telprys. BETOGER TEGEN APARTHEID IN V.S. VERMOORD Een blanke postbeambte uit Baltimore, die zich naar het zuiden van de Verenig de Staten had begeven om als enkeling te betogen tegen de rassenscheiding, is door onbekenden met twee schoten in zijn hoofd vermoord. Het lichaam van de vermoorde, de 35- jarige William L. Moore, is langs een weg aangetroffen, naast een bord waar op gepleit werd voor rechtsgelijkheid voor blanken en negers. Moore had twee weken vakantie g men om zyn individuele campagne voor opheffing van rassenscheiding te voe ren. Hij was van plan te voet naar Chattanooga in Tenessee en naar Jack son in Mississippi via Montgomery in Alabama te gaan. Voor zijn vertrek uit Baltimore had Moore president Kenne dy in een brief van zijn "plannen op de hoogte gesteld. Moores vrouw en vrien den van hem hadden vergeefs gepro beerd Moore te bewegen tot het laten varen van zijn plannen. De gouverneur van Alabama heeft de moord op Moore „afschuwelijk" ge noemd en een beloning van duizend dollar uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot net vinden van de daders. De minister van onderwys, kunsten en wetenschappen is niet voornemens over te gaan tot de invoering van de vijf daagse schoolweek op de rijksscholen. Het is hem niet duidelijk waarom in voering van de vijfdaagse schoolweek thans onontkoombaar zou zyn, zo zegt hg tot de Eerste Kamer in zijn memorie van antwoord inzake de begroting van zijn departement voor 1963. Zelfs indien het lager onderwys tot in voering zou overgaan, behoeft dit nog niet te betekenen dat dit ook voor het v.h.m.o. zal geschieden. Van de mi nister is terzake geen stimulans te ver wachten. Thant. de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, heeft de uitnodiging van keizer Haile Selassie tot een bezoek aan Ethiopië aangenomen. Het bezoek, dat drie d; duurt, zal op 22 mei beginnen. Het Wereldgebeuren INSTELLING IN DIENST VAN HOGER ONDERWIJS De minister-president, dr. J. E. de Quay, heeft gistermiddag de offi ciële opening verricht van het „Reactor Instituut" in Delft en ge lijktijdig de „Hoger Onderwijs Re actor" (H.O.R.) van het instituut officieel in werking gesteld. De be- vvindsmun deed dit door de plaat sing van een splijtstofelement in de reactorkern. Het Reactor Instituut in Delft heeft een universitair karakter en is daarmee een novum: het instituut staat open voor alle universiteiten en hogescholen in ons land. De reactor is van het zogenaamde bassintype en is de gemodificeerde reac tor, die" in 1957 op de tentoonstelling „Het Atoom" stond. Veel wyzingingen werden aangebracht om hem geschikt te maken voor het doel: hulpmiddel te zyn voor onderwijs en opleiding. Met name heeft het instituut tot taak het verzorgen van opleiding en het t bedrijfsleven, A.N.V.V. (en via het A.N.V.V. door de overheid) en door het hoofdbedrijfschap detailhandel. In zyn gisterochtend in Den Haag gehouden vergadering heeft het be stuur van het schap besloten om op de suppletoire begroting een bedrag van f 5000 op te voeren als eenmalige bydrage voor dit doel. Dit jaar verschijnt een folder met „richtprijzen" Nog dit jaar zal er een folder ver schijnen, waarin sterk de na druk gelegd zal worden op het punt dat Nederland in Europa een „goedkoopte-eiland" is, waar tegen een lage prijs goe deren van uitstekende kwaliteit verkregen kunnen worden. Dït> folder wordt in een oplage van 100.000 exemplaren „geëxpor teerd" naar kantoren van vervoers maatschappijen in het buitenland om daar ter beschikking te komen van reislustige buitenlanders. 1 kosten van vervaardiging van die folder zullen worden gedragen door „Richtprijzen' ln de folder zullen „richtprijzen" gege ven worden voor goederen die in Ne derland te koop zijn. In die „catalo gus" worden goederen genoemd die variëren van een complete zeilboot tot nylons en van een schroeve- draaier tot een wasmachine. Reeds enige tyd geleden heeft de K.L.M. een soortgelijke brochure „Bargains in Holland" het licht doen zien. Vorig jaar deelde de Nederlandse Vereni ging van Vreemdelingenverkeer het hoofdbedrijfschap detailhandel mee, dat het haar en de K.L.M. juister voorkwam dat deze uitgave door het hoofdbedrijfschap zou worden uitge geven. Het dagelijks bestuur van het schap be raadde zich over dit verzoek en gaf het in de gisterochtend gehouden vergadering in discussie. Vanuit de bestuursvergadering kwamen er nog wel enkele opmerkingen over de fol der. Zo werd er bijvoorbeeld gezegd dat er misschien reacties uit het bui tenland zullen komen die nu nog niet te peilen zyn. Een andere mening was dat buitenlan ders voornamelijk Amerikanen hier meer komen voor sight-seelng dan voor het kopen van gebruiksgoe deren. De voorzitter van het schap, de heer W. H. Neefjes, zegde toe dat in de toekomst, by een eventuele vol gende uitgave van de folder, bekeken zal worden of ook andere sectoren van het bedrijfsleven dan de detail handel, by zo'n uitgave betrokken kunnen worden. richten van wetenschappeiyk onderzoek. Deze onderzoekingen zijn merendeels van zuiver wetenschappelijke aard of bepalen zich tot het onderzoek van de fundamentele aspecten van technische werkwyzen. Het rcactorinstituut beschikt ov>„ vier laboratoria, te weten een che misch laboratorium, een fysisch labo ratorium voor reactorfysica en voor fysica van de vaste stof, een biolo gisch laboratorium en een kernfy sisch laboratorium. Dierenbeschermster mevr. Polak wegens smaad aangeklaagd „Ze noemt me een hondemepper, die ei midden in de nacht op uit trekt om die- te vangen, 't Is belachelijk. maar ik heb een dierenpension en daarom kan ik dat natuurlijk niet laten gaan". Aldus motiveerde de gewezen insDecteur van de Vereniging voor Dierenbescher ming, de heer A. P. van Keimpema, in een telefoongesprek het kort geding dat hij en twee anderen, alle drie uit Heem stede, tegen de strydbare dierenbe schermster mevrouw L. Polalc-Moor heb ben aangespannen. Het kort geding dient maandag 29 april voor de presi dent van de rechtbank te Almelo. Eisers verzoeken de president te bevelen, dat mevrouw Polak in de toekomst zich zal onthouden van het doen of uitlokken van mededelingen die hen in hun eer en goe de naam aantasten. De directe aanleiding tot de zaak zijn ar tikelen die in drie verschillende kranten zijn verschenen na interviews met de professorsvrouw uit Boekelo. De heer Keimpema neemt, zoals gezegd, de uit drukking „hondemepper" hoog op. President Kennedy wil overleg met de Gaulle President Kennedy is van mening, dat Frankrijk en Amerika de vraagstukken van wederzijds belang het best op di plomatiek niveau kunnen bespreken. Zo nodig kan president de Gaulle naar Washington komen. President Kennedy is ook bereid naar Parys te gaan als dat nuttig kan zyn. Brits zorgenkind De liquidatie van het Britse Imperium verloopt niet zonder moeilijkheden. De stichting van nieuwe staten, los van moeder Engeland, gaat overal gepaard met de dreiging van geweld en wanor de. In Zuidoost-Azië bijvoorbeeld geeft de vorming van een groot-Maleise Fe deratie problemen en in Afrika zijn Kenia en de Rhodesische Federatie de voornaamste zorgenkinderen. Daarmee is Engeland er nog niet af, want ook Zuid-Amerika vraagt de aandacht van de Britse regering: in Brits Guyana smeult een vuur, dat ieder ogenblik kan oplaaien tot een allesvernielende brand. De afgelopen dagen is de spanning in de hoofdstad Georgetown zo toegeno men, dat de pandjeshuizen een onge kende toeloop te verwerken kregen van mensen, die nog snel hun sieraden in veiligheid wilden brengen vóór deze kostbaarheden bij eventuele ongeregeld heden verloren zouden gaan. De bevol king van Georgetown is dus op alles voorbereid en dat is ook de regering van premier Cheddi Jagan. Bij alle gesprekken over de toestand in Brits Guyana komt steeds weer de vraag naar voren, wat premier Jagan zal gaan doen, wanneer het inderdaad weer tot ongeregeldheden zoals vorig jaar, zal komen. Toen werd vrijwel het gehele zakencen trum van Georgetown, voornamelijk be woond door Indiase aanhangers van de premier, in de as gelegd. Over het alge meen verwacht men, dat Jagan by een herhaling van deze relletjes de kans zal grijpen om Britse troepen in het geweer te roepen. Hij heeft dan een uitstekend voorwendsel om zijn tegenstanders, in dit geval behalve de twee oppositie partijen ook de meeste vakbonden, een flinke slag toe te brengen. X anleiding tot de huidige moeilijkhe- r\ den in Brits Guyana is de introduc tie van een wet op de vakverenigingen. De regering wil via verkiezingen aan de weet komen welke vakbonden in de industrieën een arbeidsmeerderheid ver tegenwoordigen. De winnende vakbon den zouden dan voor iedere bedrijfstak afzonderlijk kunnen onderhandelen. De ze regeling laat echter volgens de vak bonden te veel uitwijkmogelijkheden open voor de regering, die, als het wets ontwerp wordt aangenomen, de controle krijgt over de verkiezingen en die het recht krijgt de uitslag bekend te ma ken. Zo zouden in bepaalde industrieën nieuwe organisaties kunnen worden ge sticht, waarbij de regeringspartij, de Progressieve Volks Partij voordelen zou kunnen behalen. Dit zou met name het feval kunnen zijn in de rystindustrie, ie de meeste (25.000) arbeiders telt. Deze arbeiders zijn voornamelijk van Indiase afkomst en aanhangers van pre mier Jagans Progressieve Volks Partij. De vakbond, waarbij zij zijn aangesloten en die voor hen onderhandelt is echter een van Jagans voornaamste tegenstan ders. Bij een bedrijfsgroepsgewijze ver kiezing zouden de rijstwerkers ongetwij feld als een meerderheid uit de bus ko men. De regering zou dan zo vrezen de vakbonden de zeggenschap ver krijgen over de machtigste arbeiders groepering in het land. bond van Vakverenigingen en maand? liep de vakbondsdelegatie zelfs kwaï weg uit een bijeenkomst met vertegen woordigers van de regering, omdat pre mier Jagan hen zou hebben beledigd. Het antwoord van de vakbonden was Intussen al gegeven: algemene stakin gen. Alleen In het bauxietbedrijf werd nog gewerkt, nadat de regering de wer kers in deze ondernemingen had ver zocht de arbeid niet neer te leggen, omdat een staking 's lands economie ernstig zou benadelen. Intussen heeft het geschil tussen rege ring en vakbonden een diepere oor zaak dan het wetsontwerp op de vak verenigingen. In wezen is een politieke strijd gaande tussen de verschillende etnische groeperingen, een gecompli ceerde strijd,.omdat het niet alleen maar een kwestie van rassenrelletjes is in dit land waar de verschillende rassen beter met elkaar omgaan dan waar ook in Zuid- of Midden-Amerika. De politiek heeft echter een betreurenswaardige scheiding gebracht. Premier Jagans par ty is sterk links georiënteerd. Zij heeft vooral aanhangers onder de boeren, middenstanders en intellectuelen van Indiase afkomst. Maar ook negers heb ben zich onder haar vaandel geschaard en partgvoorzitter Brindley Benn is een creooL De oppositie wordt gevormd door twee groeperingen, waarvan die der gegoede blanke kolonisten weinig interessant is, omdat zy een minderheid vormt, die bo vendien nog steeds slinkt, want dage- bjks pakken Europeanen in Brits Guya na hun koffers. Zij hebben weinig ver trouwen in de premier, wiens linkse ideeën hem verdacht veel op Cuba's Fi del Castro doen lijken. ker is de oppositie van het Na- 'olks Congres, de party. voornamelyk negers uit de steden zijn aangesloten. Deze stadsnegers, die zich tegenover de Indiase landbouwers en middenstanders gesteld hebben, wor den door de regering verantwoordelijk gesteld voor de wanordelykheden van vorig jaar. toen honderden houten hui zen in Georgetown in vlammen opgin gen. De leiders van de negerarbeiaers hebben thans demonstraties verboden om dit soort moeilijkheden nu te voor komen. Het zijn botsingen van deze aard, die soms uitlopen op rassenrelle tjes. Een paar scheldwoorden zyn daar voor al voldoende. Het feit dat negers in -olitiek opzicht tegenover Indiërs staan, eeft al genoeg verwarring gezaaid. En zolang deze verwarring aanleiding blijft geven tot vernielingen zal Engeland wachten niet Brits Guyana onafhanke- lijkheid te verlenen. PREMIER CHEDDI JAGAN ...oorlog met de vakbonden...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5