Westerscheldebekken heeft drie belangrijke activiteitencentra Geen „Zeelandweek" in Antwerpen dit jaar Herindelingsplan voor Zeeuwsch - Vlaanderen DIRECTEUR-GENERAAL RIJKSWATERSTAAT Vele mogelijkheden voor industrie- en havenuitbreiding zijn aanwezig ALMANAK Ir. Pieterse begraven Eervol ontslag aan middelbare scholen Honderd jaar r.h.b.s. Middelburg TENTOONSTELLING OVER RWANDA Oud-directeur van P.Z.E.M. overleden Een moderne camera of projector kopen Foto Verschoore 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 APRIL 1963 Advertentie (Slot van pag. 1) kanaalzone) een bestuurlijke herin deling van dit gebied gepaard moet gaan. G.S. willen Terneuzen uitbreiden met ge deelten van Hoek (Boerengat), Zaam- slag (Othene), Westdorpe (ten westen en oosten van het kanaal) en van Axel (Sluiskil en omgeving). ,19 (Van een onzer verslaggevers) „In het Westerscheldebekken met de zeehavens Terneuzen en Vlissïngen zijn nog grote mogelijkheden aanwezig om tot belang rijke uitbreiding van industrie- en havenactiviteiten te komen. Als die uitbreiding mettertijd slaagt, dan kan deze van meer dan regionale betekenis zijn. Niet alleen van de omvang die zij zal kunnen aan nemen maar ook omdat zij van grote betekenis kan zijn naast de beide grote polen van het Rotterdamse en Amsterdamse haven- en indus triegebied". Dit verklaarde ir. J. v. d. Kerk, directeur-generaal van rijkswaterstaat woensdag tijdens 'n lunchbijeenkomst van het Neder lands Vervoerswetenschappelijk Instituut (vroeger Verkeersinsti- tuut) in het Kurhaus te Scheveningen. Deze bijeenkomst werd bijge woond door o.a. de ambassadeur van België in ons land F. X. Baron van der Straten Waillet, door oud-minister Van Daele, thans schepen van Gent, de hoofdingenieur van de technische dienst in de haven van Gent, de heer Vermeulen en de ingenieurs F. van Rossum en H. Beenhakker van het „Bouwbureau Werken Kanaal van Terneuzen". Van zeer groot belang vond ir. v. Voor wat betreft het Westerscheldebek ken, zei de directeur-generaal van rijks waterstaat te denken aan drie belang rijke centra van activiteiten, namelijk: 1. Missingen, waar de nieuwe haven in het Znid-Sloe gereed komt en waar de N.V. Koninklijke Maat schappij ,.De Schelde" bezig is haar uitgebreide, moderne werf te bouwen. 2. Terneuzen, met de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen, waar mo menteel grote werken in uitvoe ring zjjn. 8. Het gebied nabij het vroegere Kreekrak, waarvan de mogelijk heden thans volop worden bestu deerd. ,.Het zou verleidelijk zijn, het gehele complex van vraagstukken rond de Westerschelde in beschouwing te ne men", aldus ir. v. d. Kerk (vroeger hoofd van 't arrondissement Terneuzen). ..om dat zich daar in velerlei opzicht interes sante problemen voordoen". Hij meende zich echter tot de Zeeuws-Vlaamse ka naalzone te moeten beperken omdat daar grotendeels reeds concrete zaken aan de orde zijn. Uitvoerig ging ir. v. d. Kerk daarna in op het al eeuwen oude probleem van Gent, namelijk het zoeken naar steeds betere verbindingen met de zee. Een harde noodzaak, teneinde zijn plaats in het economisch en commercieel „krach tenveld" van West-Europa te bevorde ren en uit te breiden. In korte trekken schetste hij daarna de historische ontwikkeling van de kanaal zone tot aan de ondertekening van het Nederlands-Belgisch verdrag van 20 juni 1960, waarin tot de nu op gang zijnde verruimingswerken werd besloten. Ook memoreerde hij daarbij de betekenis, die het huidige kanaal heeft voor het eco nomisch leven en speciaal voor scheepvaart in België en Nederland. Kerk het kanaal voor de Belgisch bin nenvaart en wel met name voor het transitoverkeer (60 procent is door vaart). Het huidige verkeer schommelt thans om de één miljoen ton. De verdere ontwikkeling van dit scheepvaartver keer zal volgens de directeur-generaal van rijkswaterstaat mede afhangen van een eventueel Schelde-Rijnkanaal. „Komt dit kanaal tot uitvoering, dan zal het de vraag zijn of in het Rijnverkeer, de ver houding tussen Gent en Antwerpen zich niet zal wijzigen", zo voegde hij er aan toe. Voor wat betreft het Nederlandse ge deelte van de kanaalzone wees ir. v. d. Kerk op de industrialisatie tus sen 1900 en 1930, de nadien opgetre den stabilisatie daarvan en de nieuwe groei sinds 1960. Uitvoerig ging hij daarbij in op de belangrijke functie van Terneuzen in vrijwel alle facet ten van het zeescheepvaartverkeer. Ook betrok hij daarbij de grote ont wikkelingsperiode van de Teraeu- zense haven, waarop van 1874 tot 1914 de bijzondere Belgische spoor wegtarieven van toepassing waren. toeneming De omvang van het Gentse zeehavenver- keer noemde ir. v. d. Kerk nog van be perkte betekenis, vergeleken bij Rotter dam, Antwerpen en Amsterdam. Met cij fers toonde hij dit aan. Opmerkeliji noemde hij het voorts dat de Gentse ha ven geen deel beeft gehad in de alge mene naoorlogse verkeerstoename. Het zeehavenverkeer heeft in de afgelopen jaren zelfs het niveau van rond 1930 nog niet kunnen bereiken. Opvallend vond hij verder de geleidelijk gedaalde, gemiddelde tonnenmaat van de schepen, namelyk van 1400 ton in de jaren 1946- 1948 tot 800 ton in de laatste jaren. Zeeuwse Voorjaar Nee, heus niet, toe zullen het niet over lenteweer hebben en ook niet over prinses Alexandra tussen twee haakjes: ze zag er wel lief uit maar toch moet een voor jaarsachtig onderwerp worden aangesneden. Dit dank zij Kees, spraakzaam telg van de buurman van één onzer collega's. Hij kwam fiisteren binnenwandelen, achte- 008 kluivend op een lolly. Hij wendde zich tot de vrouw van on ze man en sprak vanuit de wijs heid van zijn vier jaar: ,Jij bent niet schoon". „Watt" vroeg de echtgenote ont steld. Jij bent niet schoon", herhaalde Kees, maar verschafte tevens tekst en uitleg. „Mijn mammie ze.gt. dat jij je niet schoonmaakt". En hij voegde er gedecideerd aan toe: ,flat moet je altijd doen als het mooi weer is, zie jé". Jawelbij zijn moeder hing alles buiten, de gordijnen, de dekens, kortom de héle santekram. Zij maakte schoon. Zij wel.... dank zij de aanwijzing van Terneuzen als ontwikkelingskern verschillende nieuwe bedrijven hebben gevestigd. Met name noemde hij de Dow-Chemical In ternational. „Blijkbaar hebben deze be drijven daar goede vestigingsmogelyk- heden gezien, nog los van de kanaal verruiming", aldus ir. v. d. Kerk. Onder de aanpassende maatregelen noemde hij voorts het havenplan van Terneuzen en die van het „kanaalschap Zeeuwsch- Vlaanderen". De directeur-generaal bleek ook op de hoogte van het feit dat dit laatste plan niet is goedgekeurd door G.S. van Zeeland. „Nu men in dit gebied denkt aan wijzi ging van gemeentegrenzen, bestaat de mogelijkheid zich te ontdoen van histo rische grenzen, die thans nog een dui delijke hinderpaal vormen voor een ef ficiënt, bestuurlijk beleid", aldus de di recteur van rijkswaterstaat. Hij zei te hopen dat men in de kanaalzone zal kunnen komen tot twee gemeenten, die bereid zullen zijn samen een gecoördi neerd ontwikkelingsbeleid te voeren. „Dit* is niet de belangrijkste vestigings factor voor deze streek maar zal zeker kunnen bijdragen tot verwezenlijking van een economisch en sociaal expansie proces, waarmee tevens de ontsluiting van het gehele Westerscheldebekken be langrijk zal zijn gevorderd", zo besloot ir. v. d. Kerk zijn interessante inlei ding voor een 60-tal leden van het insti tuut. Groeiende eisen De beslissing om over te gaan tot ver ruiming van het kanaal hield recht streeks verband met de groeiende eisen, die het internationale scheepvaartver keer stelt aan de haventoegangen en -accommodatie. Aan de hand van een aantal kaarten gaf de directeur-gene raal daarna een heldere uiteenzetting over de werken, waarmee nu twee jaar geleden een aanvang werd gemaakt. Als aanpassende maatregelen wees hij onder meer op het „Sifferdok" te Gent, een groot havenbassin voor de zeevaart met een lengte van 2 kilometer en een diepte van 12.50 meter. Dit nieuwe dok zal reeds in 1965 in gebruik kunnen worden genomen. In de nieuwe zeesluis te Terneuzen zullen twee Victory-sche- pen tegelijk geschut kunnen worden; in de binnenvaartaluis één duwboot met zes duwbakken. Belangrijk uit het verdrag noemde ir. v. d. Kerk ook de zgn. „Verdrags- wet" van Terneuzen naar Gent. Het grote belang daarvan komt volgens hem de laatste tyd steeds duidelijker naar voren in verband met de verdere ontsluiting van de industrieën en op de duur als een hoofdverbinding met Gent, aansluitend op de E-3 (Antwer- pen-Gent-Rijssel) en E-5 (Brussel- Oostende) routes. Te Overveen is woensdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ir. G. W. Pieterse, in leven hoofd ingenieur scheepsbouwtekenkamers van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Onder de velen, die de overledene de laatste eer bewezen was o.a. de voltalli ge directie van „De Schelde". Aan de froeve werd het woord gevoerd door de eer J. W. Hupkes, voorzitter van de Scheldedirectie, die in het kort de loop baan van de overledene schetste. Hij wees daarbij op de grote begaafdheid van ir. Pieterse, wiens ontwerpen tech nisch en artistiek op een hoog peil ston den. „Wij verliezen in hem een gewaar deerd medewerker. Wij zullen hem node missen", aldus de heer Hupkes. 's Morgens "was er in de rooms-katho- lieke kerk te Vlissingen een rouwdienst opgedragen door pastoor H. M. Adrl- aansens. Acht medewerkers van wijlen de heer Pieterse droegen de kist met het stoffelijk overschot. Belg in Sluiskil verdronken De 28-jarige ongehuwde Belg A. A. de Vreeze uit Wachtebeke is woensdag avond omstreeks half zeven in het ka naal Terneuzen-Gent verdronken. De Belg bevond zich aan boord van het sleepschip „Tennyson", dat voor de ka de van ae cokesfabriek te Sluiskil ko len lag te lossen. Op een gegeven mo ment struikelde hij in het gangboorc en viel overboord. Hoewel enkele arbei ders, die aan het lossen waren, onmid dellijk te hulp schoten, slaagden zij er niet in de drenkeling te redden. Na an derhalf uur dreggen werd het stoffelijk overschot opgehaald. Zeeuwse middenstandsconsulent Miljoenenproject Volgens ir. v. d. Kerk zal het hele pro ject op Nederlands gebied ca. 200 mil joen gulden gaan kosten. (De laatste jaren is steeds 250 miljoen genoemd, red.). Voor wat betreft de verdere ont wikkelingsmogelijkheden wees de direc teur-generaal van rijkswaterstaat op de verheugende activiteit van Terneuzen Met ingang van 1 april 1963 is aan mevrouw A. P. Vogelaar-Jacobse op haar verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk lerares aan de afdeling rijks h.b.s. van het Koningin Wilhelmina- lyceum en de daaraan verbonden rijks m.s.v.m. te Oostburg en aan de rijks h.b.s. en de daaraan verbonden rijks m.s.v.m. te Middelburg. Verder is met ingang van 1 september aan drs. F. J. Los wegens het bereiken van de pen- soengerechtigde leeftijd op ziin verzoek eervol ontslag verleend als leraar aan de afdeling rijks h.b.s. van het Koningin Wilhelminalyceum en de daaraan ver bonden rijks ma.v.m. te Oostburg. U.t.s.'ers bezochten Walcherse bedrijven De tweede klas werktuigbouw van de u.t.s. voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter neuzen heeft woensdag een excursie ge maakt naar twee Walcherse bedrijven, 's Ochtends bezochten de ongeveer twin tig leerlingen de „De Schelde" in Vlis singen en 's middags de Ijzergieterij Bod- daert en Co te Kfiddelburg. Bij de Schel de besteedde men vooral aandacht aan de machine- en tandwielfabricage. „ZONDER OESTERS MAKEN WE EEN SLECHTE BEURT" Nadat dezer dagen de oester- en mosseladviescommissie het besluit nam, het evenement „Zeeland Pre senteert" geen doorgang meer te laten vinden, is woensdagmiddag in Middelburg bekendgemaakt, dat de derde Zeeuwse week in Antwer pen dit jaar niet zal worden gehou den. „De oester- en mosselmannen denken er niet aan om nu propa ganda te maken. En omdat we zon der oesters toch een slechte beurt maken, lijkt het ons beter deze week dit jaar niet te organiseren". Dit verklaarde de rijksmidden- standsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje gistermiddag tijdens een persconferentie, waar op ook drs. H. J. M. van de Laar, het hoofd van de afdeling midden standsvoorlichting van het ministe rie van economische zaken aanwe zig was. Hij vond het een „vervelende mede deling", omdat hij van het ministerie van defensie had vernomen, dat men van die zijde had willen inhaken op de Zeeuwse activiteiten in Antwerpen door Hr. Ms. „Zeeland" en de Koninklijke Marinierskapel naar de Sinjorenstad te sturen. „Voor dit jaar hadden wij een Zeeuwse markt gepland op de Groenmarkt in Antwerpen. We hadden daarvoor al fi nanciële medewerking gekregen van het Nederlands Zuivelbureau en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen", merkte de rijksmiddenstandscon- sulent op. Voorts deelde hij mee, dat de stad Antwerpen het Zeelandcomité had verzocht een etalagewedstrijd te orga niseren. „Met deze suggestie zal bij een eventueel volgende Zeelandweek reke ning worden gehouden", aldus de heer Korstanje. De middenstandsconsulent vestigde tij dens deze bijeenkomst de aandacht op een aantal activiteiten ln de Zeeuwse middenstandssector. Zo zette hij uiteen, waarom de mlddenstandscommissie voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen, die ongeveer twee jaar geleden is opge richt, nog weinig heeft kunnen doen. Het wachten is steeds geweest op het structuurplan van de vijf gemeenten Breskens, Groede, Nieuwvliet, Cad- zand en Retranchement. In de tussen tijd is er overigens wel iets gebeurd: de middenstandscommissie zal volgende maand waarschijnlijk een rapport over een enquête bij de detailhandel kunnen uitgeven. Burgplan Souburg Over het „Burgplan" Souburg kon de heer Korstanje meedelen, dat men mede dank zij vele argumen taties van de zijde van de midden standsautoriteiten erin is geslaagd de promotor-ontwerper van de Rotter damse Lijnbaan, J. C. Koegenboeg, te interesseren voor dit plan. „Dit riante plan krygt met do mede werking van een dergelijke figuur gro te kans van slagen", zo zei de midden- standsconsulent, die voorts vertelde, dat veel geïnteresseerden zich hebben ge meld. Het ziet er volgens hem naar uit dat dit plan spoedig vol zal komen. Een andere mededeling gold de activi teiten van de middenstandsvrouwen in Goes. Deze organisatie .onderzoekt mogelijkheden om van een plaatselijke vereniging een landelijke bond te ma ken. Er zijn daartoe reeds contacten gelegd met topfiguren van standsorga nisaties op landelijk niveau. Voorts werd er op gewezen, dat de middenstanders in Yerseke het na de moeilijkheden in de oestercultuur hard te verduren krijgen. Daarom is het plan geopperd een werkgroep te vormen, te zamen met werknemers en mensen van andere categorieën, om op deze wijze te kunnen komen tot collectieve voorzie ningen. Naar de mening van het con sulentschap ls dit de enige mogelijkheid om de economie op peil te houden. Nadat de heer Korstanje nog eens het belang van de vorming van centrale bakkerijen had aangestipt zoals dat reeds in St.-Philipsland is geschied en zoals dat momenteel in Wolphaarts- dijk ook wordt bestudeerd verklaarde de heer Korstanje, dat het midden- standsconsulentschap de commissie voor uitbreiding van de werkgelegen heid heeft voorgesteld om ter bevorde ring van de activiteiten van de am bachtelijke middenstand op Tholen een enquête onder de betrokken mensen te houden. Nadat drs. Van Laar een uiteenzetting had gegeven over de export in het mid den- en kleinbedrijf, kon de midden- standsconsulent nog meedelen, dat het consumptiegemiddelde, dat in Zeeland zeer slecht is, de laatste tijd gaat ver beteren. Dit vond onder meer zijn oor zaak in het feit, dat er in 1962 130 za ken verdwenen, terwijl de bevolking enigszins toenam. Het consumentenge middelde bedroeg in Zeeland op 1 ja nuari 1962: 43. Het Nederlandse ronsu- mentengemiddelde bedroeg toen 61. Zeeuwse in finale verkiezing Miss Bril Zeeland zal vertegenwoordigd zijn op de landelijke finale van de Miss Bril-verkiezing 1963. Dezer dagen werd de demi-finale van dit eve nement gehouden in het kasteel „Over-Holland" te Loenen. Daar wist het Goese kapstertje Joke Polfliet met acht andere kandida ten beslag te leggen op een plaats in de eindronde, die in mei op een nog nader te bepalen datum en plaats zal worden gehouden. In de aemi-finale kwamen 33 deel neemsters uit. Daarbij waren drie Zeeuwse meisjes: naast Joke Pol fliet deden ook de kampioene van de Zeeuwse voorronde, de typiste Jopie de Koeijer uit Nieuwdorp en het kapstertje Ella de Groote uit Kamperland een gooi naar een plaats in de slotronde. Comité verzamelt namen van oud-leerlingen De Middelburgse r.h.b.s. bestaat op 1 februari 1965 honderd jaar, welk jubi leum men te zijner tijd op feestelijke wijze wil vieren. Er heeft zich daartoe een comité gevormd, dat zich in de eer ste plaats ten doel heeft gesteld zoveel mogelijk namen en adressen van oud leraren en oud-leerlingen te verzamelen. De school beschikt niet over een archief, omdat alle stukken van vóór 1940 bij de brand van Middelburg verloren gin gen. Het comité heeft ons verzocht met enige nadruk de aandacht op het bileum en op het bestaan van het ju bileumcomité te vestigen. Het wil namelijk zo bekend mogelijk worden onder oud-leraren en -leerlingen, ten einde de beschikking te krijgen over zoveel mogelijk namen. Men hoopt namelijk, dat niet alleen oud-leraren en oud-leerlingen adressen zullen verstrekken, maar ook hun familie en vrienden, vooral diegenen die fa milie of kennissen hebben, die de school hebben bezocht en die thans buiten Zeeland verblijven. In het comité hebben zitting genomen mej. P. M. van der Weel en ae heren ir. j, p. Berdenis van Berlekom, P. Blaauw, J. A. Tavenier, jhr. ir. H. L. Bogaert (Domburg), J. Reijnierse (Vlissingen), F. B. den Boer en H. J. van Geuns (de leden bij wie geen plaats naam is vermeld wonen in Middelburg) Het secretariaat is gevestigd in het schoolgebouw, Sint-Pletersstraat 25, Middelburg. OUD-INWONER WOLPHAARTSDIJK BIJ VLIEGTUIGONGELUK GEDOOD De uit Wolphaartsdlfk afkomstige Jan Koeman is woensdagochtend omstreeks tien uur bij een vliegtuigongeluk Frankrijk om het leven gekomen, ongeluk gebeurde met een bedryfsvlieg- tuig van de kwekerij, waarvan de 23- jange Jan Koeman deelgenoot was. Deze kwekerij is gevestigd in Villeloup. Het ongeluk gebeurde bij Cbalmaison, ongeveer 85 kilometer zuidoost van Pa rijs. De heer Koeman was in december van 1961 naar Frankrijk geëmigreerd. Hij was ongehuwd. De Nieuw Neuzenpolder (thans gele gen in Terneuzen én Hoek) willen G.S. in zijn geheel bij Terneuzen voe gen. Een van de belangrijkste moge lijkheden tot vergroting van de eco nomische activiteit in de kanaal zone wordt namelijk gevormd door de gunstige vestigingsplaats, die deze polder biedt voor bedrijven met een noodzakelijke directe ligging aan de Westerschelde. Bij een verdere groei van de stad zal het om stedebouw- kundige redenen gewenst zijn het „waterfront" te verbreden in ooste lijke richting, waarbij een dankbaar gebruik kan worden gemaakt van de theense kreek. Voorts lykt het G.S. aangewezen het ge hele aan het kanaal grenzende industrie gebied bij Sluiskil, met inbegrip van het ontworpen industriegebied op de Axelse vlakte binnen eenzelfde gemeentelijk verband te brengen en wel by Terneu zen. Dit laatste vanwege de relatie, die tussen de overwogen vestiging van het Montecatiniconcern op de Axelse vlakte bestaat en het eveneens tot dit concern behorende bedryf van Azote. V: Samenvoeging Sas van Gent en Westdorpe: G.S. betogen daarbij, dat de bevolking van Westdorpe goeddeels op Sas van Gent georiënteerd is, terwijl een groot aantal arbeiders van de in Sas van Gent gevestigde fabrieken in Westdor pe woont. Ook de Zandstraat en om geving zal volgens G.S. in deze nieu- wë combinatie opgenomen moeten wor den. „Waterfront Te klein VI: Een combinatie van de gemeenten Axel en Zaamslag. Wanneer Terneuzen wordt uitgebreid met de - in Zaamslag gelegen - Otheen- se kreek, wordt het inwonertal van Zaamslag te klein voor zelfstandige ge meente. Daarom stellen G. S. voor de kern van Zaamslag e o. met Axel sa men te voegen; de verbinding is goed, beide gemeenten zijn overwegend pro testant. ook al is er in Axel een groter percentage katholieken. VII Een combinatie van Biervliet, Hoek Philippine en Ijzend ijke. De drie Braakmangemeenten: Bier vliet, Hoek en Philippine zijn, zo AANVARING IN HAVEN VAN TERNEUZEN Woensdagmorgen ontstond voor de zee sluis in de Westbuitenhaven te Terneu zen tijdens het manoeuvreren een aan varing tussen het Ierse kustvaartuig „Roscrea" en het Nederlandse binnen schip „Trio". Beide vaartuigen liepen averij op, maar konden hun reis vervol gen. MOTIE „SCHUTTEVAER" OVER LEERPLICHT SCHIPPERSKINDEREN De leerplicht van schipperskinderen was onderwerp van uitvoerige gedachtenwis- selingen op de jaarvergadering van de koninklijke schippersvereniging „Schut- tevaer" woensdag in Zwolle. De afdelin gen Ouwerkerk en Goercc-Ovcrflakkee formuleerden hun misnoegen over het uitblijven van dc wettelijke regeling in zake de leerplicht voor schipperskinderen bijzonder duidelijk. Ze verzochten het hoofdbestuur van „Schuttevaer" „met alle kracht waar over het beschikt te bevorderen, dat op korte termijn de schipperskinderen niet langer als „displaced persons" of „dwangarbeidertjes". maar als gelijk berechtigde Nederlandse kinderen vol waardig onderwijs zullen ontvangen". „De tijd Is meer dan rijp", aldus deze afdelingen. In een (derde) motie drong de vergade ring er bij de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen op aan de leerplicht voor schipperskinderen zo spoedig mogelijk te regelen. betogen G.S., vertegenwoordigd in het Beheerschap voor de Braakman en hebben een gemeenschappelijk belang bij het tot ontwikkeling bren gen van het in dit gebied gelegen recreatiecentrum. Dit centrum zal volgens Gedeputeerden een welkome ontspanningsgelegenheid bieden voor de kanaalzonebewoners, een ver wachting, die intussen erkenning ge vonden heeft door de toetreding van Terneuzen tot het beheerschap. Voorts zal de expansie van het ge bied een toenemende druk uitoefe nen op de woonfunctie van de ker nen. Mede ter versterking van de Braakmangemeente zal volgens G.S. LJzendijke in deze combinatie kun nen worden opgenomen, alsook de buurtschap Turkeye. Geen bezwaar Hoewel ten aanzien van Hoek en Bier vliet de vraag kan worden gesteld of deze in meerderheid protestantse ge meenten wel met de r.-k. gemeenten Philippine en LJzendijke samengevoegd kunnen worden, menen G.S. vooralsnog, dat hiertegen geen bezwaar hoeft te be staan, daar het protestantse bevol kingsdeel van de nieuwe gemeente een zeer belangrijke minderheid zal vormen, die in de nieuwe raad dus een niet on belangrijke invloed zal kunnen uitoefe nen. VU: Een combinatie van Breskens, Groede, Hoofdplaat en Schoondjjke. G.S. wijzen er op, dat deze vier gemeen ten een industrieschap opgericht heb ben. Verder betogen zij, dat de godsdien stige structuur van Breskens en Groede (rond 60 procent hervormd) sterke over eenkomst vertoont, terwijl ook de po litieke samenstelling (hoewel de V.V.D. in Groede sterker is dan in Breskens) geen grote verschillen vertoont. De be volking van Schoondyke is ook over wegend protestant, hoewel er meer r.-k. zijn. Hoewel de bevolking van Hoofd plaat overwegend r.-k. is "liggen de be langen van deze gemeente volgens G.S. meer bij de westzijde (Breskens enz.) dan b(j de zuidzijde. IV: Combinatie van Oostburg, Zuidzan- zande, Waterlandkerkje. Cadzand, Nieuwvliet en Retranchement. Krachtiger plaats De hoofdgedachte bij deze samenvoeging is de behoefte van G.S. tot het vormen van één krachtige gemeente in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij samenvoeging van de 3 kustgemeenten (die wat menta liteit, politieke en godsdienstige overtui ging weinig verschillen) zou nog geen 2000 inwoners worden bereikt. Daar an derzijds Oostburg volgens G.S. voor zijn taak als centrumgemeente versterking nodig heeft, stellen zij voor de drie kust gemeenten met Oostburg, Waterland kerkje en Zuidzande te combineren. X: Sluis met zy"n oudheidkundig en his torisch karakter willen G.S. als zelf standige gemeente handhaven. Het ge hucht Draaiburg thans by Aarden burg wil het college bij Sluis voe gen, omdat de bewoners er van op de ze gemeente georiënteerd zijn* De buurt schap Ileille is in de voorstellen van G.S. by Aardenburg gevoegd, omdat Heille kerkelijk en op onderwijsgebied op Aardeuburg georiënteerd is. XI: Aardenburg willen Gedeputeer den op grond van dezelfde motieven als voor Sluis zelfstandig laten. G.S. tekenen hierbij nog aan, dat de ge aardheid van de inwoners van beide gemeenten afwijkt. Iet gereformeerd jeugdwerk viert haar 5-jarig bestaan. By een jubileum Het hoort een geschenk. De leden van de Bond van Gereformeerde al lang brengen. hart eens" proberen ze op allerlei ma nieren geld in te zamelen voor het zen dingsjeugdwerk in Rwanda in het hartje van Afrika. Op de tentoonstelling over dit verre land kan men zien hoe de mensen van Rwanda leven, wonen en werken. De tentoonstelling is te bezich tigen in de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging". Markt 81 te Mid delburg van zaterdag 27 april tot en met donderdag 2 mei, uitgezonderd zon dag. Zie voor meer nieuws over do gemeen telijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaan deren pagina 7). Maandag is geheel onverwacht op 79- jarigo leeftijd in De Steeg (Gld.) over leden ir. H. Streefkerk, in leven oud- directeur en oprichter van de F.Z.E.M. in Middelburg. Vrijdag a-s. wordt bet stoffelijk overschot begraven te Doe- tinchem. De heer Streefkerk, die in 1883 te Mui den werd geboren, in Kampen het chr. gymnasium doorliep en daarna stu deerde aan de elektro-technische hoge school te Aken, werkte geruime tijd bij een grote elektriciteitsmaatschappij in Berlhn en b(j het trambedrijf van het district Aken. In 1910 kwam hij naar Middelburg, waar hij de functie aanvaardde van di recteur van het gemeentelijk energie bedrijf. In 1918 werd hij provinciaal ambtenaar belast met de voorbereiding voor het oprichten van een provincialo Zeeuwsche elektriciteitsmaatschappij. Op 1 mei 1919 bij de oprichting volgde zyn benoeming tot directeur van do .V. P.Z.E.M., van welk bedrijf hij do moeilijke beginjaren meemaakte. Medo door net vele werk van ir. Streefkerk kon een centrale in Zeeuwsch-Vlaande ren en op Schouwen-Duiveland worden gebouwd. Nadat op 1 januari 1929 het elektriciteitsbedrijf te Vlissingen bh de P.Z.E.M. werd gevoegd, voerde do heer Streefkerk samen met wyien de heer J. Slooves de directie. Op 1 Juni 1936 ging de directeur met vervroegd pensioén en vestigde zich in Gelderland. Keuze uit een grote serie van de beste merken waarover wij U graag alle adviezen geven. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN VERWACHT... NOORDOOSTELIJKE WIND Overwegend zwaar bewolkt, maar in het zuidoosten van het land ook enkele opklaringen en droog weer. Langs dc kust hier en daar mist. Matige noord oostelijke wind. Vooral in het zuiden lagere nilddagtemperaturen. ZON EN MAAN 26 april Zon op 5.22 onder 19.54 Maan op 7.20 onder 23.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2