KAAS USTHET VUISTJE Israëlische president Ben Zwi overleden Ronde Midden-Zeeland nog steeds in gevaar Financiële berichten Zionistenleider werd 78 jaar Frits v. Griensven: „Dit gaat te ver". Petrosjan-Botwinnik remise na 54 zetten Mr. Luns niet een juiste persoon" voor nieuw kabinet WOENSDAG 24 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f Staatsman en geleerde Izhak Ben Zwi, de tweede presi dent van Israël is gisteren op 78- jarige leeftijd overleden. De echt genote van Ben Zwi, Rachel, zijn eoon Amram, zijn broer Aharon Feuveni en zijn zuster Hanna wa ren aanwezig bij het sterfbed van de president. Toen het overlijden van het staatshoofd bekend werd, begaven vele diep bedroef de Israëli's zich naar het in het hart van Jeruzalem gelegen eenvoudige houten huis van Ben Zwi. Ben Zwi werd op 6 december 1884 Izhak Shimshelevitz in Polteva, Rus land, geboren. Zijn vader was de oprich ter van de, „Liefde van Zion"-beweging. Ben Zwi was van zijn jongste jaren een actieve Zionist. In 1904 bracht hij zijn eerste bezoek aan Palestina en 3 jaar later vestigde hij er zich voor goed. Op 8 december 1952 werd Ben Zwi gekozen als president van de jongste staat Israël na de dood van zijn voorganger, dr. Chaim Weizmann. Hij werd in 1957 en in 1962 herkozen voor een 5-jarige ambtstermijn. Symbool Als president had hjj geen direct ge zag over staatszaken, maar hjj was meer een symbool van de nationale eenheid en soevereiniteit verheven boven de politieke partijen. Hij had het recht over doodstraffen te be schikken en na de veroordeling van Adolf Eichmann in 1961 kon alleen Ben Zwi nog gratie verlenen. Gedurende 50 jaar was hij een vooraan staande figuur in de nationale beweging. Als geleerde deed hjj onderzoekingen op het gebied van de joodse gemeenschap pen in het Midden-Oosten en de etno grafie van de Arabische moslems. Bescheiden mens Niettegenstaande do belangrjjke functies en het grote ontzag dat men voor hem koesterde, bleef Ben Zwi een zeer bescheiden en eenvoudig mens. Gedurende 30 jaren woonde hjj met zjjn vrouw Rachel in e enhouten huis in Jeruzalem. Toen de Britse gevolmachtigde ambas sadeur Sir Harold MacMichacl hem eens voor een staatsreceptie uitnodigde, be dankte Ben Zwi omdat hij geen geschik te kleding had voor de gelegenheid. Sir Harold bepaalde toen dat men niet in avondkostuum behoefde tc verschijnen en Ben Zwi kwam wel. Ben Zwi bezocht in de Oekraïne een Russische middelbare school en ging CHOCOLADE VELOURS Drie verrukkingen in één: pure choco lade, heerlijk zachte roomvulling met fijne stukjes caramel, 1.- p. 100 gr. Nederlandse schakers op tweede plaats in Luzern De uitslagen van de dinsdag gespeelde wedstrijden in het Clare Benedict- schaaktoernooi te Luzern luiden: derde ronde: Duitsland-Spanie 2-1 (afgebr.); vierde ronde: Spame-Nederland 2-1 plus 1 afgebroken party). Pomar-Bouwmcester 1-0; Lhado-v. d. Berg afgebr.; Diez. del Coral-Prins 1-0; Albareda-Kuypers 0-1. OostenrijkEngeland 2%l'/s- Duttsland-Zwitserland 2%-% plus 1 af- fobr. partjj. De stand na vier ronden: Duitsland 9 pnt. plus 2 afgebr.; 2. Nederland 8% pnt. plus 1 afgebr.; 3. Engeland 8 pnt.; 4. Spanje 7 pnt. plus 2 afgebr.; 5. Oostenrijk 7 pnt.; 6. Zwit serland 5% pnt. plus 1 afgebr. KLEINZOON MAARSCHALK FOCH GEARRESTEERD Kolonel Henri Fournier-Foch, een klein zoon van de Franse leider uit de eerste wereldoorlog maarschalk Foei», wordt door de Franse politie in arrest gehou den, omdat hij er van wordt verdacht commandant te zjjn van de anti-Gnullis- tlscho „Raad van het Nationale Verzet" in het gebied van Parjjs en omgeving. De 51-jarlge kolonel, die bevelhebber is van het vijfde regiment infanterie dal te Blois in Midden-Frankrijk is gelegerd, zou vorige week donderdag in zjjn wo ning zjjn aangehouden en nu in Parijs worden ondervraagd, aldus verluidt in politiekringen. De arrestatie zou zijn geschiedt naur aanleiding van do vondst van documenten na de arrestatie van ex- luitenant Jacques Roy vorige maand, die er van wordt verdacht de propagan da van de „organisatie van het geheime leger" in het gebied van Parijs te heb ben geleid. Jongen van 13 jaar stal een auto Maandag is bij de Njjmcegso politie aangifte gedaan van de diefstal van een Scrsoncnauto. Reeds korte tjjd later wam bericht binnen van de polltic in Ede, dat. de auto daar was aangetroffen cn dat men ooit de dief al te pakken had. De dader bleek een dertienjarige jongen uit Vught te zjjn, die met vakan tie In Njjmegen was en die zei behoefte aan een verzetje te hebben gehad. toen naar de universiteit van Kiev ais student in de natuurwetenschappen. In Rusland stichtte hjj de „Poelei Zion Par tjj" de partjj va nde arbeiders van Zion, een voorloper van de „Mapai Party" de Israëlische Labourpartjj. Vlucht uit Rusland Na zijn vlucht uit Rusland in 1906 hielp Ben Zwi mede aan het stichten van de „Polei Zion" partijen in Zwitserland en Duitsland. Hij had ook een aandeel in de oprichting van de wereld „Polei Zion" beweging in Den Haag. Van 1912 tot 1914 studeerde Ben Zwi rechten op de Ottoman universiteit van Istanboel, Tur kije, te zamen met de huidige Israëlische premier, David Ben Goerion. Na de oorlog hielp Ben Zwi aan het op richten van het joodse legioen. Hjj vocht met generaal Allenby om de Turken uit Palestina te verdrjjven. President Ben Zwi in de senaat herdacht (Van onze parlementsredactie) Het overlijden van president Ben Zwi van Israël heeft dinsdagmiddag geleid tot een korte herdenkingsplechtigheid in de Eerste Kamer. Kamervoorzitter oir. Jonkman zei dat het leven en de strjjd van Ben Zwi kenmerken droe gen van zjjn volk, nameljjk geestkracht en moed. De kamervoorzitter herinnerde aan progroms in Rusland omstreeks de eeuwwisseling waaraan de overleden, president heeft weten te ontsnappen en aan de strijd die hjj tjjdens de eerste wereldoorlog als lid van het joodse le gioen heeft gevoerd tegen de Turken die toen over Palestina heersten. Mr. Jonk man memoreerde vervolgens het grote aandeel dat de heer Ben Zwi heeft ge had in de verdere opbouw van zjjn staat. Hij deelde mede na overleg met de voor zitter van de Tweede Kamer, namens de Staten-Generaal een telegram van rouw beklag te hebben gezonden aan de Knesseth. De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, sloot zich namens de regering bjj de woorden van deelneming aan. Mr. Luns zei dat president Ben Zwi van zjjn jeugd af aan voorvechter is ge weest van idealen die weinigen te reali seren achten: hjj heeft echter nog tij dens zijn eigen leven nog veel van zijn idealen bekroond mogen zien. De deelne ming van de regering gaat uit naar het getroffen volk van Israël, aldus minister SPORTCOMMISSIE KOMT PRATEN Nog steeds is het niet volkomen ze ker, dat dit jaar de internationale Ronde van Midden-Zeeland door gaat. Zoals bekend zjjn voor 29 juni zowel de Ronde van Midden-Zeeland als de profkoers van Kruiningen vastgesteld. De consul van de K.N. W.U., de heer J. J. Ganseman in Kapellc, adviseerde daarom, dat bel de wedstrjjden op genoemde datum wel konden doorgaan, maar dat het afwachtingsprogramma in Goes voor de Ronde van Midden-Zeeland moest vervallen. Maar zonder afwachtings programma is deze Zeeuwse klassie ker niet aan de merken te „verko pen". En dus betekent geen afwach tingsprogramma ook: geen Ronde van Alidden-Zeeland. Op vrjjdag 3 mei zullen nu twee le den van de sportcommissie van de K.N.W.U. naar Zeeland komen om over deze kwestie te spreken. Het zjjn de heren mr. Ballegoojjen De Jong uit Den Haag en G. van der Ruit uit Amsterdam, die dit zullen trachten op te lossen. Zij hebben een bespreking met de K.N.W.U.-consul J. J. Ganseman en met de heer J. van Langeveld, voorzitter van het wielercomité Rentoc, dat de Ronde van Kruiningen organiseert. Vreemd genoeg is het comité var de internationale Ronde van Midden- Zeeland echter niet uitgenodigd voor deze bespreking. De heer A. G. Ver hulst, voorzitter van het organise rende comité van de Ronde van Mid den-Zeeland, is er niettemin van - overtuigd, dat én het afwachtings programma én de Zeeuwse klassie ker doorgang zullen vinden. In Sport en Sportwereld schreef de wielerjournalist Frits van Griensven in dit verband over de Ronde van Midden-Zeeland en over de heer Ver hulst het volgende: „Als deze Goese organisator onjuist had gehandeld dan zou men nem moeten corrigeren. Maar nu hij zijn ronde ter wille van de adviezen van verkeersinstanties op een andere dag heeft geplaatst en daaraan door J- UCI goedkeuring js verleend, rr hjj niet getroffen worden door een listig besllssinkje van een „advise rende" consul. De sportcommissie van de K.N.W.U. heeft de gewoon te om het gezag van haar consuls Nog niets zeker over t.v. van Benfica-Feijenoord Een woordvoerder van de Portugese radio en televisie heeft vandaag in Lis sabon meegedeeld, dat nog steeds wordt onderhandeld over de vraag of de Euro pese bekerwedstrijd uit de halve finale tussen Benfica en Fejjenoord op 8 mei in de Portugese hoofdstad, via de Euro visie zal worden uitgezonden of niet. Tot nu toe is Portugal niet betrokken geweest bij Eurovisie-uitzendingen, ver bonden als het met Spanje is door een tijdeljjke ljjn. De interlandwedstrjjd Por tugalBrazilië werd zondag recht streeks via Portugese zenders uitgezon den. Het was de eersto keer dat het gebeurde. Benfica heeft al eens gewei gerd rechtstreekse televisie-uitzending toe te staan. Peter Post tweede in Ronde van België De Belg Jos Wouters heeft dinsdag de tweede etappe van de ronde van België op zjjn naam gebracht. Hij legde de 222 km van Ostende naar Agimont af in 6 uur 5 mii). 50 seconden. De uitslag luidt verder: 2. Peter Post (Ned.); 3. Noel Foré (B.); 4. Gilbert Desmet (B.); 5. Huub Zilverberg (Ned.); 21. Jan Jan sen; 29. Plet van Est; 4. Dick Entho- ven; 52. Leo Knops, allen in dezelfde tjjd als Kerkhove. Het algemeen klassement na twee ritten ziet er als volgt uit: 1. Noel Foré (B.) 10.47.57; 2. Peter Post (Ned.) 10.48.12; 3. Gilbert Desmet (B.) 10.48.27; 4. Huub Zilverberg (Ned.) 10.48.27; 5. Willv Leenaerta (B.) 10.48.37. Pele wellicht niet tegen Belgen De samenstellers van de Braziliaanse voetbalploeg, die vorige week zondag de Europese trip met een verrassende ne derlaag (1-0) tegen Portugal is begon nen, hebben de eerste tegenslag gekre- fen. Ster-speler Pele is namelijk in het uel met de Portugezen aan de djj ge wond geraakt en het is daarom twijfel achtig of Brazilië's grote troef van avond in het Heysel-stadion zal kunnen aantreden. Overigens zullen de wereld kampioenen de tegen Portugal toege paste 4-2-4 speelwijze niet meer toepas sen. De Zuidamerikanen spelen tegen dc Belgen in de formatie, die hun de twee de achtereenvolgende wereldtitel heeft opgeleverd, nameljjk de 4-3-4 speelwjjze. Dit houdt In dat Djalma Santos, Mauro, Claudio en Attair Brussel als achter spelers, Zito, Gerson (of Mengalvio) en Zagallo op het middenveld en Dorval, Quarentinha en Pele (of Amarildo) als voorwaartsen zullen opereren. In het doel staat Gilmar. hoog te houden. Dat is een goede gewoonte. Maar dit gaat te ver. Een Kr of ronde en een amateurronde be oeven elkaar niet te bijten. En Kruiningen wist allang voor de kalendervergadering, dat de Ronde van Midden-Zeeland een datum op de internationale kalender had gekre- fin. Daaraan moet men zich houden, r zijn tientallen data in een sei zoen. Wat het belangrijkste is moet het belangrijkste blijven. Het gemis aan respect voor elkaar heeft de wielersport al zo vaak achteruitge zet. Tenzij de sportcommissie haar consul corrigeertaldus de heer Frits van Griensven. Opstelling Belgisch elftal tegen Brazilië Het Belgische voetbalelftal dat van avond in Brussel tegen Brazilië uitkomt telt zes Anderlecnt-spelers. Heylens, Cornelis en Jurion zijn niet opgesteld. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Jean Nicolay (Standard Luik); achter: Vliers (Standard Luik) en Ras kin (Beerschot); midden: Hanon, Ver biest en Lippens (allen Anderlecht); voor: Semmeling (Standard Luik), Van Himst en Stockman (beiden Anderlecht) Van den Berg (Union St.-Gillis) en Puis (Anderlecht). De dertiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken te Moskou tussen titelhouder Botwinnik en uitdager Petrosjan, die maandag na veertig zetten was afgebroken, is dins dag uitgespeeld met een remise als re sultaat. Daarmee is de stand geworden 7-6 in het voordeel van Petrosjan. De dertiende partjj had na de veertigste zet het volgende verloop: Wit: Pet ros jan Zwart: Botwinnik 41. Pc7—a6, a5a4; 42. Kfl—e2, a4— a3; 43. Pa6—b4. Pc6—bS; 44. Ke2—d3, Kd6c7; 45. Kd3—c2. Kc7xb7; 46. Kc2b3, Kb7—b6; 47. Kb3xa3, Kb6—c5 48. Ka3b3, Kc5—d4; 49. Kb3—c2. Kd4 e4; 50. Kc2d2. Ke4—f3; 51. Kd2— el, Kf3g252. h2-h4, Kg2—f3; 53. •Pb4d3, PbS—d7; 54. Kei—fl, remise. Tulpenrally dinsdag in Noordwijk van start De eerste tulpenrally-etappe, de 450 km van Noordwjjk naar de Westdultse Niirnburgring, heeft voor de coureurs niet de minste moeiljjkheden opgeleverd. De lage gemiddelden, die variëren van 50 tot 60 km per uur, hebben gemaakt, dat de rijders op de brede en rechte Ne derlandse en Belgische wegen vele tien tallen minuten over hadden. De cracks hebben zich in de eerste twee proeven, die dinsdag bij daglicht werden afgelegd, vrjjwel allemaal kunnen handhaven. Zoals geméld heelt H.K.U. Prinses Bea trix in New York een bezoek gebracht aan een centrum van de stichting Ne derland ter see, een ontmoetingscen trum voor Nederlandse zeevarenden. Foto: samen met een opvarende van de Nieuw Amsterdam" beproeft prinses Beatrix hier het biljart. P.v.d.A .-SENATOR (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van het ministerie van buitenlandse zaken behandeld. Halverwege de debatten conclu deerde de C.H.-afgevaardigde, de heer Van Hulst, dat mr. Luns niet als minister zal terugkeren, wan neer de K.V.P. en de P.v.d.A. een coalitie zouden aangaan. De con clusie lag voor de hand. Namens de P.v.d.A. had de Wageningse burgemeester, mr. De Niet, sprekende over de verhoudingen met Indonesië ge zegd, „dat de nieuwe regering met een schone lei moet beginnen en met de juiste personen". De heer De Niet legde een klemtoon op „juiste". Hij zei het niet, maar duidelijk was dat hjj mr Luns niet rekent te behoren tot een der- geljjke juiste persoon. Ook de Europese politiek en het beleid: in de Verenigde Naties waardeerde de heer De Niet allerminst. Bjj monde van pater prof. De Beaufort die zijn af scheidsspeech sprak liet de K.V.P. weten dat ook zij niet rekent op terug keer van minister Luns, zjj het op an- deze gronden. Dc minister, die de naam van Nederland op voortreffelijke wijze heeft hoogge houden, heeft recht op rust, op een min der stormlopende functie, aldus de woordvoerder van de K.V.P. De heer Van Hulst: „als de socialisten aan het nieuwe kabinet zouden partici peren, dan zal de heer Luns dus zeker niet in het kabinet komen. Ten minste niet als minister van buitenlandse za ken. Hoogstens als staatssecretaris de minister van maatschappelijk werk". Minister Luns lachte dapper na deze op merking. LEDEN EERSTE KAMER VRAGEN MEER GELD VOOR ONTWIKKELINGSHULP Algemeen punt In de verschillende re devoeringen, die gisteren bjj de behan deling van de begroting van landso zaken in de Eerste Kamt den gehouden, was de hulp aan de on derontwikkelde landen. Mr. De Niet (p.v.d.a.) stelde, dat de huidige rege ring wel veel doet, maar toch nog te weinig. Onder normale omstandigheden zou het een reden zijn om tegen de be groting te stemmen, zo zei hij. Ook prof. Diepenhorst (a.-r.) vroeg meer geld. Prof. Diepenhorst bepleitte een afzonderlijke belasting ter leniging van de wereldnood. Het is een punt uit het verkiezingsprogramma van de A.-R. Partjj. „Hoe impopulair het ook klin ken mag. Een kabinet dient in deze zaak een volk voor te gaan". De heer Van Hulst (c.h.u.) sloot zich bjj het pleidooi om verhoging van de uitgaven voor de ontwikkelingslanden aan. Prof. Schermerhorn (p.v.d.a.). die vervolgens eveneens over de ontwikkelingshulp sprak, stelde het vraagstuk anders dan zijn partijgenoot mr. De Niet. Harder nodig dan'meer geld, vond hjj het voe ren van een bewust beleid. Daaraan ontbreekt bet. Er moet een raad voor de internationale hulpverlening komen, met daarin deskundigen van de over heid, het bedrijfsleven, de vakbeweging ,en de universitaire wereld. Er is een staatssecretaris of een directeur-gene raal nodig voor "het voeren van een ge ïntegreerd hulpverleningsbeleid. De neer De Niet zei voorts te willen, dat Nederland alles in het werk stelt om communistisch China in de V.N. te krijgen. Mr. Van Riel (v.v.d.) toonde zich hier een tegenstander van. De he ren De Niet en Van Roel zelden ove rigens beiden geen behoefte te hebben aan een N.A.V.O.-kernmacht. Mr. Luns zal vandaag antwoorden. V.S. laten gevangen Cubanen weer vrij Een Cubaan die in de Verenigde Staten tot een gevangenisstraf van 20 jaar tot levenslang was veroordeeld, omdat door zjjn toedoen in 1960 bjj een gevecht in een Newyorks restaurant, een negenjarig meisje om liet leven kwam, is in vrijheid gesteld en naar Cuba gezonden. Gouverneur Rockefeller van de staat New York had meegedeeld, dat de fede rale regering hem had verzekerd, dat de invrijheidsstelling van de 31-jarige Fran cisco Molina del Rio zou bijdragen tot de vrijlating van 21 Amerikaanse ge vangenen, die inmiddels maandag in de Verenigde Staten zijn teruggekeerd. In verband met dezelfde zaak heeft de federale rechter in New York op instig- natle van de federale regering twee Cu banen en een Amerikaan van Cubaanse afkomst buiten vervolging gesteld, die waren beschuldigd van samenzwering om militaire gegevens te verzamelen en het gebruik van explosieven tegen mili taire installaties te leren. Naar van re geringszijde werd vernomen hadden de drie een attaché bjj de Cubaanse mis sie bij de V.N., Santiesteban Casanova, Antonio Sueiro en Garicla Orellana er ook toe bijgedragen, dat de 21 Ameri kanen werden vrijgelaten. Een lekkere gewoonte: Kentu Schoonauwen, Bluefort, Limbhrgse kaas? Wees niet een kennig: houd van méér kazen! A.R.J.O.S. schrijft C.H.U-voorzitter Het dageljjks bestuur van de A.R.J.O.S. heeft in een „open brief" aan de voor zitter van de G.H.U., mr. H. K. J. Beer- nink, zjjn teleurstelling uitgesproken over de houding, die de heer Beefnlnk op de algemene jaarvergadering van de C.H.U. heeft aangenomen ten opzichte van de eventuele samenwerking tussen de A.K.P. en de C.H.U. In de brief zegt het bestuur dat de heer Beernink publiekelijk de houding van de A.R.-fractie in een verkeerd daglicht heeft gesteld. „Wij hopen van harte dat U na ae rustige bezinning los van de spanning die het leiden van een belang rijke vergadering met zich brengt met ons van mening bent dat het zo niet moet. Dan zou dit incident geen verwij dering tussen christelijk historisohen en antirevolutionairen teweegbrengen". Het bestuur van de A.R.J.O.S. zegt, dat het op talloze vergaderingen van de A.R.-partjj heeft ontdekt, dat het in A.R.-kring als een erecode geldt de C.H.U. niet te bestrjjden, laat staan in een verkeerd daglicht te plaatsen. In de C.H.U.-kringen wordt echter vaak be klemtoond datgene wat de CJH.U. van de A.R.P. scheidt, aldus deze brief. Het kwam vorige week op de vergade ring van de C.H.U. in Amsterdam tot een incident rond de affaire-Bidault, met als achtergrond de samenwerking tussen C.H.U. en A.R.P. Na een opmer king uit de zaal zei mr. Beernink: ,Ik dacht dat de AJt. tegen de revolu tie was. maar toen het ging om de t.v.- uitzending van Bidauit, die ik als een moordenaar en een terrorist beschouw, stemde de A.R. vóór de motie die het Hogere omzetten bij de Gist- en Spiritusfabriek De directie van de Koninklijke Neder landse Gist- en Spiritusfabriek N.V. deelt in haar jaarverslag over 1962 mede, dat de totale omzetten van de moeder maatschappij en de dochterondernemin gen het afgelopen jaar met 6,4 procent zjjn gestegen. Het exploitatiesaldo be droeg 8.343.000 gulden tegen 7.475.000 gulden in 1961 en de totale winst 8.975.000 (8.339.000) gulden. Na aftrek van 700.000 (850.000) gulden voor voorziening en reservering, 5.287.000 (4.496.000) gulden voor af schrijvingen en 10.000 (15.000) gulden voor overboeking naar nieuwe rekening resteert een winst ter verdeling van 2.978.000 (2.978.000) gulden. Zoals be kend wordt een onveranderd dividend van 10 procent op de gewone aandelen voorgesteld. Met betrekking tot de vooruitzichten merkt de directie op, dat andermaal op een blijvende kostenstijging valt te re kenen, zodra goedkeuring op de aange vraagde loonopslagen met terugwerken de kracht tot 1 januari 1963 zal zijn verkregen. Verder toegenomen afzet leidde, ondanks een zeer aanzienlijk - zjj bet tijelijk - gestegen kostenpeil tengevolge van de strenge winter, tot een geringe verbetering van de resul taten van de eerste twee maanden. Behalve de verdere stijging van de loonkosten zullen in 1963 ook andere kosten toenemen, in het bijzonder de grondstoffenkosten. Verdere omzetstijging bij „Bührmann" De stijging van de omzetten, waarvan in vorige verslagen melding werd ge maakt, heeft zich voor G. H. Bührman's Papiergroothandel N.V. in belangrjjke mate voortgezet in 1962. Zowel ten aanzien van de groothandels- afdelingen als van de eigen fabrieken. Blijkens de concern-verlies- en winst rekening is het saldo goederenrekening niet onbelangrijk gestegen en wel tot ƒ17,11 min. (v.j. 15,71 min.). De deel nemingen brachten op ƒ54.515 (nihil), de diverse baten ƒ90.502 (ƒ140.704). Afschrijvingen vergden ƒ2,93 min. (ƒ2,89 min), de algemene kosten ƒ4,15 min. (ƒ3,88 min.), interest ƒ82.311 (ƒ193.607). Aan de vernieuwingsreser ve wordt ƒ750.000 (ƒ500.000) toege voegd, waardoor deze thans bedraagt 2,75 min. Na aftrek van belastingen en bijzondere doeleinden ad 4,51 min. (ƒ3,92 min.), resteert een saldowinst van ƒ4,48 min. (ƒ4,17 min.). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 22 procent over het door het uitkeren van een stockdividend tot ƒ11,66 min. vergrote geplaatste kapi taal, waarvan naar keuze tien procent in aandelen of contanten (onv.). Bod uitgebracht op „Senembah" De directie van de N.V. Senembah- maatschappjj deelt aandeelhouders mee, dat een bod is uitgebracht op de aan delen van de vennootschap- Mits naar het oordeel van de koper een voldoend aantal aandelen en certifica ten van aandelen van de maatschappij uiterlijk dinsdag 7 mei wordt aange meld, zullen de aangeboden aandelen worden overgenomen voor 1060 procent, zijnde ƒ530 voor één aandeel groot no minaal 50. Het bestuur acht het bod redelijk en aanvaardbaar, terwijl bij liquidatie ze ker geen hogere uitkeri' zou zijn te verwachten. Vóór of op 1. mei zal wor den meegedeeld of net bod gestand wordt gedaan. N.V. Eurotrawlers opgericht Op 18 april werd opgericht de naam loze vennootschap „Eurotrawlers" N.V., welke zich in het bijzonder ten doel stelt de bonw van z.g. hektrawlers voor de visvangst. Deze hektrawlers, die worden gebouwd volgens een al enkele jaren bestaand octrooi, dat reeds voor verschillende visserijschepen van de Nederlandse vloot toepassing heeft gevonden, zijn in het bijzonder geschikt voor de z.g. verre visserij, voor de ontwikkeling waarvan de minister van landbouw en visserr kort geleden 'n subsidie van ƒ1.000,001 bij de Tweede Kamer heeft aange vraagd. Oprichters van de vennootschap zjjn de AH. op dit punt onbegrijpelijk". Daar door was het volgens hem wel „moeilijk te zeggen wanneer het hoofdbestuur van de C.H.U. dê antirevolutionairen zal begrijpen". Staking dreigt in West-Duitsland In de Westdnltse staat Baden-Wurttem berg zullen op 29 april een half miljoen arbeiders in de metaalindustrie het werk neerleggen, als niet op het laat ste ogenblik nog een akkoord wordt be reikt over hun els tot een loonsverho ging van acht procent. Het hoofdbestuur van de Westduitse metaalbewerkers- hond heeft gisteren te Frankfort zjjn toestemming tot de staking gegeven. De duur er van zal door de leiding van de bond in de genoemde staat worden be- rld. de staat Noordrjjn-Westfalen zullen vandaag de georganiseerde metaalar beiders in een stemming beslissen,' of zij ook hun eis voor een loonsverhoging met acht procent desnoods met een sta king zullen doorzetten. Van de naar schatting 3,3 miljoen ar beiders in de Westduitse metaalindus trie is ongeveer 1,9 miljoen georgani seerd. Hun bond is de machtigste van het Westduitse vakverbond. In Noord- rijn-Westfalen met het Ruhrgebied zijn 1,2 miljoen mensen in de metaalindus trie werkzaam. Duitse moeder wint geding om bezit van dochtertje De president van de Amsterdamse rechtbank heeft gisterochtend in zjjn vonnis van het kort geding van de 28- jarige simultaan vertaalster Verena Scholz nit West-Berljjn tegen haar ex- man, de 48-jarige Italiaanse consulaire ambtenaar Guiseppe Strazzeri uit Am sterdam bepaald, dat hun 8-jarige doch ter Giuliana, die In afwachting van een definitieve voorziening door dé Amster damse politierechter bij een gezin in Zuid was geplaatst, aan de moeder moet worden afgegeven. Deze verkreeg bjj dit vonnis de mach tiging daartoe de hulp van de sterke arm in te roepen. De president voldeed met dit vonnis aan hetgeen de moeder van dit Italiaanse meisje had gevraagd, namelijk het op 6 januari j.l. door haar gewezen echtgenoot uit Berljjn „ont voerde" meisje weer aan haar toe te vertrouwen. De vader werd veroordeeld tot de kosten van het geding 275). 6 Het Finse ministerie van buitenlandse za ken heeft bevestigd dat de „Savannah", het Amerikaanse schip met kemaandrijving, dit voorjaar geen bezoek aan Finland zal bren gen. In de „Helsingin Sanomat". het grootste Fin se dagblad, was gezegd dat het verzoek niet zou doorgaan omdat Finse juridische des kundigen onvoldoende tijd zouden hebben om de details van een speciale overeenkomst Inzake de betaling van schadevergoeding in geval van een ongeluk uit te werken. N.V. scheepsbouwwerf gebr. Pot te Bol nes (welke een grote ervaring heeft met het bouwen van visserijschepen en die vorige maand de opdracht kreeg tot het bouwen van het nieuwe hospitaal kerkschip) en de machinefabriek Hera, te IJmuiden, eigenares van het betrok ken octrooi. „Tabakskopers op voet van gelijkheid behandeld" „Nederlandse kopers zijn door Indone sië altjjd op voer van gelijkheid behan deld met de buitenlanders", zei gister middag op een buitengewone vergade ring, ae voorzitter van de raad van be heer van de groothandel in tahak A. L. van Beek N.V., de heer A. L. van Beek Hzn., in antwoord op vragen over de verplaatsing van de Indonesische ta- baksmarkt naar Bremen. De verplaat sing heeft wel het marktbeeld gewij zigd, wat voor de Nederlandse handel hogere kosten tot gevolg had, aldus de heer Van Beek Hzn. Naar zijn mening is de behandeling en de uitval van de Snmatraanse tabak in de laatste jaren zeer behoorlijk. De resultaten van het concern in het eerste kwartaal van dit jaar zijn vrijwel felljk aan die van 1962, zei de heer Van eek Hzn. De „ontwikkeling in gunstige zin" was normaal, de omzet dezelfde als vorig jaar. De vergadering aanvaardde de voor stellen tot statutenwijziging, die onder meer inhouden een verhoging van het primair dividend van 4 tot 5 procent en een verlaging van het statuair winst aandeel voor de raad van beheer van 30 tot 25 procent (bij meer dan drie leden: van 25 tot 20 procent). Dividenden „EUROMAST" De raad van commissarissen van de N.V. „Euromast" in Rotterdam zal aan de komende jaarvergadering voorstellen over 1962 een onveranderd dividend van zeven procent uit te keren. „VICTORIA" Aan de binnenkort te honden vergade ring van aandeelhouders van de N.V. biscnit- en chocoladefabriek „Victoria" zal, zo deelt de directie mede, worden voorgesteld het dividend over het boek jaar 1962 te bepalen op acht procent (onv.). BRAAT Aan de binnenkort te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders van de constructiewerkplaatsen en machinefabriek Braat N.V. zal, zo deelt de directie mede, worden voorgesteld om over het boekjaar 1962 uit te keren een dividend van 27% procent in con tanten en 10 procent in stock. (Over 1961 25 pet. in contanten en 25 pet. in stock) Het A.N.P. verneemt van de directie van de Nationale Handelsbank N.V., dat aan de op 10 moi te houden jaar lijkse algemene vergadering van aan deelhouders zal worden voorgesteld over het boekjaar 1962 een dividend vast te stellen van 6 procent (onv-). SPHINX-CERAMIQUE De algemene raad der N.V. Koninklijke Sphinx-Ceramique zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor stellen evenals vorig boekjaar een divi dend uit te keren van 9 procent, waar van 4 procent in stock. „LIJM- EN GELATINE FABRIEEK" Het bestuur van de N.V. Lijm-en Gela- tinefabriek Delft heeft besloten, aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen, over het boekjaar 1962 5,5 procent dividend op de aandelen en 5,50 per restantbewijs in contanten uit te keren. Voorts zal worden voor gesteld op de aandelen anderhalf procent en per restantbewijs 1,50 ten laste van agioreserve in certificaten van aandelen ter beschikking te stellen, (v. j. zeven procent op de aandelen en ƒ700 per restantbewijs in contanten). De jaarver gadering wordt op 21 mei gehouden. FERNESS' SCHEEPVAART Commissarissen en directie van „Fur- ness' scheepvaart- en agentuurmaat schappij" in Rotterdam zullen aan de op 28 mei te houden jaarvergadering voor stellen het dividend over het inmiddels vergrote kapitaal voor 1962 te bepalen op 23 procent, waarvan reeds 5 procent betaalbaar is gesteld. Vorig jaar werd een dividend uitgekeerd, over 1961, van 30 procent. AUTOMOBIELINDUSTRIE De gang van zaken bij de automobiel industrie Rotterdam N.V., is 'dit jaar in het eerste kwartaal aanmerkelijk beter geweest dan die in 1962, zo heeft gis termiddag op de jaarvergadering de directeur, de heer J. S. van de Vijver, medegedeeld. Hij noemde de ontwikke ling zeer bevredigend. De verkoop heeft zien enigszins verplaatst naar de goed kopere wagens. De president-commissa ris. de heer L. A. A. van der Heijden, zei nog dat er in de eerste drie maanden belangrijk meer orders waren gekomen, ..meer zelfs dan uitgevoerd kunnen wor den". Het dividend over 1962 werd vast gesteld op 17,5 procent. Nagekomen advertentie Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze geliefde en zorgza me moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder MARIA JACOBA SMIT, echtgenote van D. W. Lindenbergh, in de ouderdom van ruim 75 jaar. 's-Heer-Arends kerke P. J. de Schipper- Lindenbergh J. J. de Schipper J. P. Polderdijk- Lindenbergh P. K. Polderdijk Breda: C. J. van Iwaarden- Lindenbergh RL C. van Iwaarden 's-Heer- Arendskerke: Jac. P. Lindenbergh C. J. Lïndenbergh- Everaërs 's-Heer-H.-kinderen: D. G. Meeuwse- Lindenbergh P. Meeuwse Breda: P. A- Lindenbergh J. G. Lindenbergh- Lobbezoo 's-Heer-H.-kinderen: J. J. Lindenbergh G. J. Lindenbergh- Lobbezoo Klein- en achter kleinkinderen 's-Heer-Arendskerke, 22 april 1963. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op don derdag 25 april a.s. Vertrek vanaf „Het Trefpunt" om 13 uur, alwaar na afloop ge legenheid tot condole ren bestaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7