Ton meer lonen voor personeel provincie Museum in Goes wordt thans aantrekkelijker V.V.V. Vlissingen heeft nog veel „oud zeer" BEGROTINGSPOSTEN VERHOOGD Onderhoud wegen in Z.-Vlannderen met f 20.000,- verlaagd AGENDA WALCHEREN MARKTBERICHTEN WISSELBEKER VOOR AMBONEZEN IN „OECUMENISCH" TOERNOOI ZORGEN OVER ZUIDERSTRAND DINSDAG 23 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tengevolge van de in 1962 op het gebied van lonen, salarissen enz. getroffen maatregelen voor het provinciaal personeel van Zeeland moesten verschillende daarop be trekking hebbende posten uit de begroting over 1962 verhoogd wor den met een bedrag van in totaal rond 100.000 gulden. Aan salaris sen, lonen, vergoedingen en sociale lasten was er totaal een bedrag van ongeveer 46.000 gulden meer nodig dan geraamd was voor deze begroting. Voor de BB moest 10.000 gulden meer uitgetrokken worden, voor de Planologisch Dienst voorbereiding voor de streek- en uitbreidingsplannen 30.000 gulden en voor de provin ciale bibliotheek 14.750 gulen. Deze gegevens blijken uit de memorie van toelichting by de vierde wijziging van de provinciale begroting voor 1962, zoals G.S. die hebben opgesteld. Daarbij blijkt voorts, dat middels deze wijziging de inkomsten met ƒ402.570 verhoogd kunnen worden en mei 110.100 moeten worden verlaagd. Dit laatste bedrag heeft betrekking op een verlaging van de uitkering uit het provinciefonds. De verhoging kwam onder andere tot stand door een P.Z.E.M.-dividend van 5 pro cent over 1961 (rond 1 ton), een hogere ontvangst van de provinciale leges 29.500 rond), terwijl de personele belasting 50.500 meer opbracht dan was geraamd. Verhoging Het totaal hedrag der uitgaven moest worden verhoogd met 577.420 en kon worden verlaagd met ƒ284.950. Een belangrijke verlaging kon tot stand komen doordat de kosten voor onderhoud van de provinciale wegen in Zeeuxvsch-Vlaanderen belangrijk beneden de oorspronkelijke raming zjjn gebleven. Daardoor zal het te verwachten tekort van het wegenon- derhondfonds over 1962 heperkt bly- ven tot rond 8 ton tegen een raming van ruim 1 miljoen gulden. Een verlaging van deze post met rond 2 ton achten G.S. dan ook verantwoord. Om de zelfde reden kon de onder- JUBILEUMCONCERT VAN CONCERTGEBOUWORKEST Ter gelegenheid van zijn 75-jarig be staan geeft het Concertgebouworkest op zaterdag IS mei in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg een uitvoe ring waarbij violist Herman Krebbers en de cellist Tibor de Machula als solis ten optreden in het Concert voor viool en cello van Johannes Brahms. Het pro- framma vermeldt verder nog de Vierde ymfonie van Mendelssohn-Bartholdy en do Suite Iberia van Claude Debussy. AANBESTEDING ONDERHOUD SERLIPPENSPOLDER In het directiegebouw van de Waterke ring Serlippens te Griete Is aanbesteed het uitvoeren der werken en leveringen tot verbetering en onderhoud der zee wering van de calamiteuze polder Ser lippens c.a. De inschrijvingen waren als volgt: N.V. aannemingsbedrijf vJi. fir ma B. M. van Noordenne Zoon, Har- dinxveld-Gïessendam, 63.SOO; firma Bot en Van Seventer, Sliedrccht, 63.950; L. J. Dekker, Vlissingen, 64.900; P. de Regt, Ter neuzen 65.200. Middelburg City: De langste dag. 20 uur. 14 Jaar; Molenwater: Miniatuur Walche ren, 0—18 uur: De vier wlndckes: expo- Bitle R. Klmpe, D—12 en 14—18 uur. City provinciale voorjaarsvergadering platte landsvrouwen. 10.30 uur. Eendracht: Feestavond schocnmakersvereniging „Krispijn". 20 uur Vlissingen Alhambra: De langste dag, 19.30 uur. 14 Jaar: Luxor Wurgende gnngstergreep. 20 uur. 18 Jaar; Britannia Ensemble met ..Een maand op het land" voor de Z.V.U. en 't Nut, 20 uur Bergen op Zoom Roxy Amerika zonder masker, 20 uur. 14 Jaar. Xerncuzcn Luxor: Vlucht uit Oost-BerlUn, 20 uur, 14 Jaar. Sas van Gent Olymplatheater: Geraffi neerd en gemeen. 20 uur, 18 Jaar. Biervliet Zaal H. van de Hemel: Algemene vergadering Kon. Muziekver. „Harmo nie". 20 uur. Zlcrlkzcc Huis van Nassau: Verkiezings vergadering P.v.d.A. met J. H. Scheps, 20 uur: Huis van Nassau: Ledenvergade ring Harmonie „Kunst en Eer", 20 uur. Sint-Maartensdijk Hotel Smerdlek: Ver kiezingsvergadering V.V.D. met dr. mr. C. Berkhouwer, 20 uur. StavenlsKe Hotel Zeeland: Propaganda- vergadering A.N.A.B. en N.B.V., 20 uur. houdspost. voor do tertiaire wegen in in Zeeuwsch-Vlaanderen met 20.000 worden verlaagd. Voor verpleging van behoeftige gees teszieken moest 75.000 meer worden uitgetrokken dan was geraamd. Dit be drag krijgt de provincie echter terug van de gemeenten. Wegens rente van door bedrijven in de kas gestorte gel den is rond 178.000 verschuldigd, ter wijl de provnicie daarvoor 62.500 raamde. Een verhoging met 115.500 was dus noodzakelijk, terwijl een bij drage aan de reservedienst wegens toe voeging aan de reserve voor de ontwik keling van Zeeland 100.000 meer vroeg. NIET ZONDER PAPIEREN NAAR BELGIË (Van onze Haagse redactie) Drie jaar geleden werd de paspoorten- controle aan de Nederlandse zuidgrens opgeheven. Het misverstand, dat men nu ook geen paspoort of ander persoons papier meer nodig zou hebben is bijzon der hardnekkig en heeft reeds geleid tot moeilijkheden voor Nederlanders by de een of andere identiteitscoDtrole in Bel gië. Het ministerie van Justitie wijst er daar om, aan het begin van het toeristensei zoen nogmaals op, dat wie naar België of Luxemburg gaat voorzien moet zijn van: een geldig Nederlands paspoort, een niet langer dan vijf jaar verlopen paspoort, of een geldige toerlstenkaart. Wie niet in het bezit is van een van ego documenten loopt het risico van ernstige moeilijkheden bij controles in België Luxemburg. Toneel en muziek Voor toneel en muziek werd f 20.800 op de uitgaven bijgeschreven. Uit de rijks kas werd op de provinciale subsidies voor toneel en muziek en voor de Stich ting Zeeland een aanvulling toegekend van f 26.800, als volgt te verdelen: 2750 voor mnziek, f 18.050 voor to neel en een bijdrage van 6000 voor de Stichting Zeeland voor onderzoek en en spreiding. Het rijkssubsidie bedraagt in totaal 50.000, waarvan 23.200 bestemd is voor apparaatkosten va de stichting Cultuurspreiding Zeeland. Voorts blijkt uit de toelichting, dat over de juiste omvang van de kosten, verbonden aan het bezoek van het koninklijk gezin op 8 mei 1962, nog geen inzicht bestaat. Met de gemeen tebesturen is overleg gepleegd over een verdeling van een deel van deze kosten. Hoeveel het aandeel van de provincie in de nationale jeugdmani- festatie zal zijn, is evenmin bekend. Een totaalbedrag van 20.000 zal naar alle waarschijnlijkheid wel no dig zijn. Zoals bekend is in de oor spronkelijke begroting een bedrag van 5000 opgenomen. Dertiende partij in Moskou afgebroken In Moskou is maandag de dertiende part» gespeeld van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Botwinnik en zijn landge noot Petrosjan. De partij verliep als volgt: Wit: Petros jan Zwart: Botwinnik I. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, e7—e6; 3. fgl—f3. b7b6; 4. g2—g3, Lc8—b7; 5. Lflg2, Lf8e7; 6. 00, 00; 7. Pbl—c3, Pf6e4; 8. Pc3xe4, Lb7xe4; 9. d4d5, Le7—f6; 10. Pf3—el, Le4xg2; II. Pelxg2, e6xd5; 12. c4xd5, c7—c5; 13. d5xc6 e.p., d7xc6; 14. Ddl—c2. c6—c5: 15. Tfl—dl, Dd8e8; 16. Lel—f4, Pb8c6; 17. Lf4—d6, Lf6—e7; 18. e2— e3, Ta8d8; 19. Ld6xe7, De8xe7; 20. Pg2—f4, g7g6; 21. Dc2—a4, Pc6—e5; 22. TdlxdS, Tf8xd8; 23. Tal—dl, c5— c4; 24. e3—e4, b6—b5; 25. Tdlxd8t, De7xd8; 26. Da4xb5, Dd8—dit; 27. Kglxg2, Ddl—f3t: 28. Kg2—gl, Df3— dit: 29. Kgl—g2, Ddl—f3t: 30. Kg2— Df3xe4; 31. Db5d5, De4xd5; 32. :4xd5; Pe5—d3; 33. b2—b4, c4xb3 e.p. 34. a2xb3, f7—f5; 35. b3—b4, Kg8—f7; 36. b4—b5, Pd3—e5; 37. b5—b6, a7—a5; 38. Kgl—fl, Kf7e6; 39. b6—b7. Pe5— c6; 40. Pd5c7f, Ke6—d6. Hierna werd de partij afgebroken. Pe trosjan gaf de 41e zet onder couvert af. MIDDELBURG Lezing N.V.V.-Vrouwenbond Vrijdagavond hield de afdeling Middel burg van de N.V.V.-vrouwenbond een avond, waar een vertegenwoordigster van een fabriek in Eindhoven, mevrouw Glabbeek een zeer interessante causerie hield over de verschillende elektrische apparaten. Na de lezing werden een strijkijzers en een elektrische koffiemo len verloot. Voor de demonstratie waren enkele elektrische apparaten welwillend afgestaan door de firma van der Heuvel uit „De Lichtbron" te Middelburg. VLISSINGEN Filmavond Geologie Zeeland De personeelsvereniging rijkswaterstaat Vlissingen organiseert hedenavond om 19.45 uur een filmavond. Prof. F. F. E. E. van Rummelen vertoont dan films over de geologie in het voormalige Neder- lands-Indië en een film over de wor dingsgeschiedenis van Zeeland. De avond wordt in ,,'t Anker" gehouden. Tijdens de pauze zal men een secretaris be noemen, in verband met het vertrek van de heer Van Erp. Het bestuur heeft de heer.H.W. Baronner als kandidaat ge steld. Bijeenkomst van „Jeugd en Muziek" De afd. Vlissingen van „Jeugd en Mu ziek" houdt a.s. woensdagavond de voor laatste bijeenkomst van dit seizoen. In het gebouw van de Zeeuwse Muziek school aan de Badhuisstraat treden dan op Jan Gruithuyzen, piano, Jef Dleu- wes, klarinet en Paul Vossen, viool. Het programma vermeldt o.m. werken van Schubert, Chopin, Philcarden, De Falla en Milhaud. Revue „De bonte molen" op S.H.V.-feestavond Voor een volle zaal Is zaterdagavond in het Concertgebouw te Vlissingen de revue „De bonte molen" opgevoerd. Het talrijke publiek, dat de feestavond van de Steenkolen Handelsvereniging bij woonde, kreeg een aantrekkelijk pro gramma voorgeschoteld. Vooral de lief hebbers van muziek kwamen zaterdag aan hun trekken. Het programma, dat een half uur later dan was vastgesteld begon, werd inge zet met het optreden van .,Los Cuatro", een ensemble, dat via de microfoon Latijns-Amerikaanse lel anken de zaal instuurde. Het zangduo „De Wimies' zorgde voor een paar gezellige liedjes en Theo Kops was te horen in een vlotte pianosolo. De meeste aandacht had het ~>ubliek echter voor het optreden van de lekende „Kilima Hawaiians", die aantal van hun successtukken ten hore brachten. Tussendoor bracht net gezelschap enige leuke sketches ten tonele en kreeg men voorts onder meer mr. Williams in zijn goochelshow te zien. Na afloop van de revue werd het publiek nog enige tijd aangenaam bezig gehouden met dansmuziek. Cabaretavond de „Globe" De „Globe" is zaterdagavond in een groter verband samengekomen dan waarin men gewoonlijk de bijeenkom sten houdt. Zijn er gewoonlijk avonden voor de verschillende groepen in het clubgebouw, het „Jan van Bovenhuis", ditmaal waren alle jongeren boven J.6 jaar bijeen in 't Anker". Het ligt in de bedoeling om dergelijke avonden in het nieuwe seizoen regelmatig te herhalen. Tijdons deze bijeenkomst bracht een groepje jonge leden een cabaretpi gramma, dat bij de vele aanwezigen goed in de smaak viel. Weliswaar kleef de aan de uitvoering nog wel een aan tal foutjes zoals trouwens jeugdwerk- leider C. Schot bij de opening al had voorspeld maar het enthousiasme, waarmee de verschillende onderdelen werden gebracht, deed deze „missers" geheel vergeten. Het programma be stond uit een voordracht, wat schetsjes en grapjes en muziek van de „Night revellers". Na afloop van het cabaretgedeelte was er nog gelegenheid om een dansje te maken, waarbij de „Creolers" en de „Night revellers" voor de muziek zorg den. Poolse oud-strijders in vergadering bijeen kring Vlissingen van de Vereniging van Poolse Oudstrijders, hield zaterdag middag in „Amicus" haar algemene jaarvergadering. Deze in alle opzichten goed geslaagde bijeenkomst, werd ge presideerd door de zowel landelijke als plaatselijke voorzitter, de heer J. Min- kiewicz, die hierbij werd geassisteerd door secretaris, de heer B. Strenk. Voordat aan de afwerking van de vaste agendapunten werd begonnen, stond de heer J. Mlnkiewicz enige tijd stil bij de grote Poolse januari-opstand van 1863, die hoewel neergeslagen, het nationale zelfbewustzijn wakker hield en er toe heeft bijgedragen, dat Polen in 1918 na anderhalve eeuw van slavernij weer kon herrijzen. Het jaarverslag werd uitgebracht door de voorzitter, de heer J. Minkiewicz en de secretaris, de heer B. Strenk, legde rekenschap af de onlangs door de vereniging gehouden verloting. De opbrengst hiervan draagt f757,80. Nadat op advies van de commissie van toezicht aan het aftredend bestuur „acquit de conscience" werd gegeven, werd een nieuw bestuur gekozen, waar bij de heer J. Minkiewicz opnieuw werd herkozen als voorzitter, de heer B. Strenk als secretaris, de heer T. Gabrik als penningmeester, terwijl als overige leden van het bestuur gekozen werden de heren, T. Szczepan en J. Witkowski. Als afgevaardigden naar de algemene landelijke jaarvergadering werden ge kozen de heren, T. Klosinski en J. Paczek. Voorts werd de heer P. Benski benoemd tot bibliothecaris van de ver eniging. Eveneens werd besloten de bi bliotheek uit te breiden met een aantal nieuwe Poolse en Nederlandse werken. Burgerlijke stand VLISSINGEN Bevallen: L. SzymansldMeulmeester. z,: G. H. G. RoozendaalZondag, d.: J. B. G. van Dalen—Hagenaar, d.: A. C. WisseBraven- boer, z.: J. van Voorst—van Asselt, z.: L. H. QuelerjJQuite, z.: M. PoppeDommisse, d.; M. SchotKeiJmel, d.; I. J. RIemens—Ize- boud, z.; B. de NoojjerPothoven, d.: P. C. de Hondt—Goedhart, d.; J. M. Franken—de Smit, z.; W. Torok—Outermans, z.: A G. de Poorter—Debaere, z.: I. L. C. van Akkeren— Lampo, d,: O. S. Németh—Kempees. d.: P Lous—Tavenier. z.: C. van de Vijver—Cas- tel, d.: J. A. de Kam—Hubregtse. z.; C. H. Brasserde Roos, d.: G. Warmerdamvan Hoepen, z.; C. M. Speckens—Vierhout, z,: G. van Limbergen—Mooi. z.; C. E. C. Cevaal— de Meulder. d.: R. E. Lentink—Holtman, d.; A. van Herwijnen—Bendsneyder, d.: S. Lous —van der Slot, d.; A. Poldermande Vries, d.: M. Liek—Joosse. z. Ondertrouwd: P. de Ridder en M. Schroe- vers: C. Schout en P. van Loon: J. A. de Rooöe en G. W. Jacobson: M. P. van Ca- sand, 28 J. en J. Pelle, 18 J. Getrouwd: J. C. Nuijten en E. D. A. Heeres: L. A. de Witte, 20 j. en C. J. P. van den En- de, 22 J.; H. de NooUer. 23 1. en G. C. BeiJ- er. 22 Overleden: K. L. Geers, 79 J. e.v. P. Stroo: G. Louwerse, 34 J. e.v. A, J. van Gelderen: A. Burgers. 66: J. e.v. T. S. Poppe: J. Koppe- Jan. 59 1.: Ch. G. SHeker, 69 1. e.v. C. Elings; A. Brasser, 83 J. wed. v. R. Huibregtse: C. Jansen, 71 J. e.v. P. Walraven: C. C, Dek ker. 78 J.: Ch. H. Vroegop, 51 J, e.v. M. van der Hout: K. van de Gruiter, 50 J. e.v. J. P. Bernard; W. Roeting. 86 j. wedn. v. A. Bec kers. MIDDELBURG Bevallen: C. C. M. Maul-Groenewegen, d.: M. Schot—de Priester, z.: J. P. de Rijk Aarnoutse, d.: M. J. Antheunisse—Poortvliet, d.; J. C. Joosse—Kasse, z.: A. P. Rianna— Consemulder. d.: N. W. Sturm—Janse, d.; N. LouwerseLous, z,; E. M. Bostelaar—Wille- boordse, z.: J. A. van Oost—Verwei], d.; A. de Zwaan—Corré, d,: M. M. de Bruijn- Roosendaal, d.: M. LavoojJ—Gast. z.; W. van SaanePoppe, z,: T. E. EggersWesters, z.: C. C. Joosse—Wissel, d.; C. J. Nagtegaal— Tinbergen, z.; C. P. Walraven—Buijs, d.: P. Biemen—Dellebeke. z.; M. J. Davidse— Hoogesteger. z.: A. van Keulen—Sinke, d.; M. van Eijzeren—Janse, z. Ondertrouwd: B. A, Boer, 18 J. en A. M. Ta- zelaar, 20 1.; C. Kerkhove, 23 1. en T. P. Bod bijl, 22 i.; C. H. Zuring, 23 J. en J. Hendrik- se, 19 J.; J. Overdulve, 23 J. en S. van Over- beeke, 19 J.; J. G. de Klerck, 24 J. en M, Bets, 23 J. Getrouwd: L, L. Hoekstra. 23 en L. de MeiJ, 25 J.: B. Waayenberg, 31 j. en A. van Leerdam. 32 J.; A. A. Wisse. 25 J. en A. C. van Riel. 26 J.; J. J. Mlnet. 28 J. en T Cor- nells8e. 23 J. la Grand, 20 J. en G. M. Voorman. 19 J.; A. Alewijnse, 22 J. cn C, G. van den Berg, 20 J.: J. J. Niesthoven, 21 J. en M. T. de Jonge. 17 J. Overleden: L, Bucher, 82 J. e.v. J. Pleuij- mers: J. Brnan, 51 J. e.v. M. F. Boel: A. van Boven. 80 J. wed. v. I. A. Goedbloed: P. Ma rijs. 73 J. wed. v. J. Sluijs: E. Zeijlemaker, 72 wed. v. L. Everaars: G. de Boer. 65 J. e.v. F. Melse: A. Lnbruijere, 69 j. e.v. L. A. Job- M. M Rodn, 51 e.v P. de Klerk. OOST- EN WEST-SOUBURG Bevallen: M. T. Sohilait-Pattlknwa, z.: J. J. Oldeman—Ruijtenburg, z.: M. S. Wannee— Mnsuka. d.: S. M. J. J. Cornellssede Wolf, uyt de HaagNiesthoven, z.: B, Paauwe de Rijke, z.; C. M. de Kam—Mlnder- houd, z. Ondertrouwd: J. S, de Kraker, 23 1. en E. N. J. C. Hamelink; A. J. van der Vliet, 25 J. en N. Slnke, 23 3.; L. Mnchlelsen, 24 J. en C. L. ReUnhout, 20 J. Getrouwd: J. Verhoeft, 24 J. en C. J. Jasper- se. 22 J.: W. B. J. de ItTeij. 22 J. en M. W. Goedhart, 20 J.; W. J. P. M. Aarts. 23 J. en G. van der Weele, 21 J.: W. Impens, 21 J. en Voogdt, 20 J.: J. Mulder, 23 J. en A. S. Ovaa, *24 J.; A, van Sluijs, 24 j. en M. E, Cort- hols, 23 J.: J. Cornells, 28 1. en H. Everaert, 23 3. Overleden: N. Westveer, 83 3- wed. v. J. Louws. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 20 april: Alpha van Körtgene, Fiona van Antwerpen: 21 april: Caltex-Rotterdam van Aruba, Superior van Zeebrugge, Cefion van Kalundborg. Gari- fjord van Gent: 22 april: Marga van Burn tisland. Vlissingen vertrokken op 20 april: Alpha naar Sheerness, Proveniersingel naar Boston: 21 april: Fiona naar Dublin, Garifjord naar Varberg, Gefion naar Carttbean: 22 april: Marga naar Takoradi, Superior naar zee. Vlissingen gepaseerd naar Antwerpen op 20 april: Gaastcrdijk van Le Havre, Meidoom- singel van Gothenborg, Gea-M van Londen, IJsel van Le Havre, Steenbergen van Ham burg, Valiant van Hull, Kamperdijk van Rotterdam: 21 april: Schokland van Nor- wich-Hansweert, Zanzibar van Londen, So lent van zee-Gent, Rondo van Hamburg, Ar- deas van Patras, Stella-Antares van Rotter dam, Dongedijk van Vancouver, Jagersfon tein van Bremen, Luctor van Rotterdam, Katsedijk van Rotterdam, Congokust van Hamburg: 22 april: Adine van Oporto, Cana da van zee, Kloosterdijk van New-Orleans, Limfjord van zee-Terneuzen, Adonis van Curagao-Gent, Catharina-W van Londen, Hermes van Bremen. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 20 april: Crescendo naar Rotterdam-Gent, Volharding naar Londen-Gent. Columbus naar Rotterdam, Tycha naar Londen, Wal cheren naar Londen, Jell naar Londen; 21 april: Donau naar Gloucester, Katendrecht naar Bremen, Meidoorn naar Rotterdam, Geertje-Buisman naar Rotterdam, Virgo naar Londen, Aerdenhout naar Oslo, Spirit naar Ipswich, Appingedam naar Rotter dam, Prinses Irene naar Hamburg, Vesta naar Londen, Woltersum naar Houston, Oceaan naar Rotterdam, Overijsel naar Rot terdam, Nassauhaven naar Malmö: 22 april: Kamperdijk naar New York, Timca naar Dieppe, Kerkedijk naar Miami, Larmoricain naar Cherbourg-Terneuzen. ZUID-BEVELAND GOES Kindermiddag van Volksonderwijs De afdeling Goes van de Vereniging Volksonderwijs liet vorige week de kin deren van de openbare lagere scholen in Goes en Kloetinge genieten van een kinderprogramma, dat werd verzorgd door leerlingen van de rijkskweekschool te Middelburg in de schouwburgzaal van „Het Schuttershof" te Goes. Dit kinder matinee, dat bestemd was voor leerlin gen van de eerste tot en met de vierde klas, werd vlot en onderhoudend ten tonele gevoerd. Een schimmenspel, de lotgevallen van een zieke koning en vooral Pipo vielen bij de jeugdige be zoekers bijzonder in de smaak. Smeden Zuid-Beveland over „interne zaken" De afdeling Zuid-Beveland van de Bond Smeden, Constructie en Machinewerk- plaatsen, thans Metaal Unie, hield za terdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes een algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer G. van Damme te 's-Gravenpolder. Tijdens deze vergadering werd een aantal inter ne aangelegenheden besproken, onder meer diverse zaken betreffende de or ganisatie en de „Veko" (instelling voor haarden- en kachelbedrijven) aange legenheden. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering te Amsterdam werd be noemd de heer M. Zuidweg te Hein- kenszand; als plaatsvervanger werd aangewezen de heer A. van de Bergr te Kattendljke. Besloten werd voorts te trachten een boekhoudcursus voor de leden te orga niseren. De vergadering was vrij goed bezocht. CHR. JEUGDBOND TE GOES VAN NATUURVRIENDEN Zaterdagavond is in „De Opril" te Goes een Goese afdeling van de Christelijke Jeugdbond van Natuurvrienden opge richt. De nieuwe afdeling zal de naam „Dodaars" voeren. Het bestuur werd voorlopig samengesteld. Tot voorzitter werd benoemd Co Doorns uit Middel burg; tot seccretaresse Ank Constant uit Colijnsplaat, en Johan Gebuis uit Kloetinge zal het penningmeesterschap op zich nemen. Deze laatste zal tevens als biologisch leider van de nieuwe af deling fungeren. De vergadering besloot voorts als eerste activiteit te komen tot een excursie naar het natuurgebied „De Piet" bij Wolfaartsdijk, en wel op zaterdag 27 april a.s. Verder werd een reglement vastgesteld. Eveneens werd besloten, dat de Goese vereniging zich zal aan sluiten bij de landelijke Christelijke Jeugdbond van Natuurvrienden. Deze oprichtingsvergadering stond on der leiding van Co Doorns uit Middel burg. LEWEDORP Vergadering van boerenleenbank Zaterdag aanstaande zal in café De Dries te Lewedorp de algemene verga dering van de boerenleenbank worden gehouden. Op de agenda staat onder meer de benoeming van een secretaris en de verkiezing van een nieuw be stuurslid wegens het periodiek aftreden van de heer \V. Remijn. De heer Re mijn stelt zich herkiesbaar. Ook staat de verkiezing van een lid in de raad van toezicht op het program ma. Ook het aftredende lid van deze raad, de heer S. Smits, is herkiesbaar. Op de agenda staat voorts onder meer nog een voorstel tot wijziging van de statuten en het huishoudelijk regle ment van de boerenleenbank. In het jaarverslag over 1962 komt een duidelijke groei van de boerenleenbank in Lewedorp tot uiting. Dit valt onder meer op te merken in de toeneming van de toevertrouwde middelen en in de stijging van de uitleningen in de vorm van voorschotten en kredieten. In 1962 bedroeg de inleg op de spaar rekeningen ƒ2.337.600,59. Er werd voor 1.846.981,70 terugbetaald. Hierdoor ontstond een spaaroverschot van 490.618,89- Het totaal der spaargelden steeg tot ƒ5.577.398,83. verdeeld over 1391 spaarrekeningen. Het gemiddelde spaartegeboed per inlegger beliep op 31 december 1962 ƒ4009,63. COÖP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM. Aardappelen 7—15, Andijvie 1 60—80, II 30— 64 per kg. Aanvoer 6000 kg. Prei A 3660 p. kg. Radijs, witpunt I 23—28 per bos. Sla LA zwaar 16—20, IA licht 11—17, HA 6—11, IC 6 —10 per stuk. Stoofsla 26—39 per kg. Aanvoer 65.000 stuks. Spinazie l 36—54, tl 20—39 per kg. Aanvoer 13.000 kg. Rabarber, koud 49— 65. Uien 2—10, Witlof IA 75—81, HA 30—71, UB 19—50 per kg. Aanvoer 29.000 kg. Aard beien I 1.80—2,30 per doos. VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 2366. Vette koeien en ossen 1834. Varkens 532. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) (in ets. per kg.) Vette koelen 295—315 255—285 230—255 Varkens (levend gew.) 170 167 164 Vette koeien aanvoer groot, handel redelijk, prijzen als vorige week. prima's boven no tering, afloop flauw: Varkens (levend gew.) aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen iets lager, prima vleesvarkens boven no.tering, slachtzendlngen f 1,35 per kilogram. AAKDAPPELBEURS ROTTERDAM Kleiaardappelen 38 mm opwaarts voor het binnenland: Bintje 16,0013,75: kleiaardap pelen 35 mm opwaarts: Bintje 16.00—18.25: voor export: Bintje 35 mm opwaarts van de kleigrond (in 2 maten gesorteerd) 16.00— 17,50: Furore 40 mm - opwaarts 13,00—14,00. Binnenlandse handel rustig exporthandel: Voeraardappelen 2,504.00. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden, vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. Jongerensportdag in Middelburg FEESTAVOND MET CABARET VAN DE RIJKSKWEEKSCHOOL Zaterdag kwamen Ambonese, hervorm de en gereformeerde jongeren uit Mid delburg in de christelijke h-b.s. byeen om met elkaar de strijd aan te binden in basketball-, badminton (dames), dam- (heren), tafeltennis- en volleybal wedstrijden. Voetbalwedstrijden werden gespeeld op „Modderoord" in Middel burg. Het was voor de tweede maal dat de Hervormde Jeugdraad deze unieke „oecumenische" sportdag organiseerde. Het hoogste aantal punten behaalden dit jaar de Ambonezen, die daarmee tij delijk de wisselbeker In hun bezit krij gen. Tweede werd de groep hervormden en de Iaagstgeklassificeerden waren de gereformeerde jongeren. De sportdag werd besloten met een grote feestavond in „De Schakel". Bij de basketballwedstrijden voor dames en heren kregen de hervormden twee punten, de Ambonezen één en de ge reformeerden geen. By het voetbal, waar de Ambonezen tegen een com binatie van gereformeerden en her vormden speelden, wonnen de Ambone zen met 51. Ook bij het dammen ble ken de Ambonezen het sterkste, tweede werden hier de gereformeerden. Het tafeltennistoernooj leverde een over winning op voor de Ambonezen, ge volgd door de gereformeerden. In het badmintonduel stonden de hervormde dames aan de top, de gereformeerden kwamen op de tweede plaats. De her vormden werden eveneens eerste bij de volleybalwedstrijden. YERSEKE Aanleg nieuwe riolering In Yerseke is een begin gemaakt met de aanleg van nieuwe riolering in de Mo lenpolderweg. In verband met de aldaar gevestigde mosselbedrijven moet dit werk tijdens het gesloten seizoen worden uitgevoerd. Wanneer dit gedeelte klaar is zal verder worden gegaan met riolering van Ten Houtenstraat en Burenpolderweg. De totale kosten bedragen 660.000, WOLPHAARTSDIJK Toneelavond Nutsdepartement De jaarlijkse toneeluitvoering van het Nutsdepartement van Wolfaartsdijk in Het Dorpshuis werd ditmaal verzorgd door de toneelgroep Voorschoten. Vrij dagavond gaven zij een voorstelling van lie toneelstuk in drie bedrijven „Sloep zonder visser", van A. Casona. Het was de eerste maal dat de groep dit toneel spel opvoerde. Er waren bijzonder mooie decors en er werd goed gespeeld. Na de uitvoering was er gelegenheid dansen. Vergadering in „Prins van Oranje" VOORWERPEN MOETEN BETER TOT HUN RECHT KOMEN Drie belangrijke zaken kwamen in het jaarverslag over 1962 van het museum voor Zuid- en Noord-Beveland, dat waarnemend secretaris F. J. A. L. Vis ser maandagavond uitbracht tydens de algemene vergadering van het museum in „De Prins van Oranje* te Goes, aan de orde: liet gebouw, de Inventaris en het ledental. Uit de opmerkingen, over deze onderwerpen werden ge maakt, bleek, dat het museum dit jaar aantrekkelijker zal worden. Het museum zal enkele veranderingen ondergaan, met liet doel de geëxpo seerde voorwerpen beter tot hun recht le laten komen. Het is de bedoeling, dat het gebouw dit jaar wordt voor zien van centrale verwarming. De eige nares van het gebouw de vereniging „Hendrick de Keyser" geeft hieraan medewerking. Er zijn subsidies van het rijk en de gemeente Goes. Ook van de provincie wordt een bijdrage verwacht. „Het museum moet door de opstelling van de voorwerpen aantrekkelijk wor den", zo merkte de heer Visser in het jaarverslag op. Men wil dit bereiken door de voorwerpen anders te rang schikken. Daarbij is een algehele inven tarisatie nodig. Het ledental van de vereniging is in 1962 met ongeveer 50 procent gestegen, zo bleek uit het verslag. De heer Vis ser schreef dit voor een belangrijk deel toe aan de tentoonstelling, die vorig ear is gehouden over ,7Hellenburg", eze expositie was een succes, zo ver klaarde de waarnemend secretaris. Er kwamen 426 bezoekers, op een totaal aantal in 1962 van 1874. Het aantal le den per 1 januari 1963 was 103. Voor zitter mr. F. G. A. Huber vond dit te weinig op een inwonertal van 70.000. Het bestuur wil het museum onder meer via lezingen meer bekendheid ge ven. Daarnaast zal ook een foldertje over het museum worden gedistribueerd, zo deelde de heer Huber mee. Uitbrei ding van het ledental vond de voor zitter ook belangrijk, gezien de finan ciële toestand van de vereniging. Er is over 1962 een exploitatietekort van ruim f 400. Eenzelfde tekort wordt venvacht voor 1963. Tijdens de vergadering werd enige ogenblikken stilte in acht genomen ter nagedachtenis aan de overleden secre taris, de heer Ph. Wessels. De aan wezigen stelden de statuten en het huishoudelijk reglement van de vereni ging vast. B(j 'de bestuursverkiezing werd in de vacature wijlen de heer Wessels tot secretaris gekozen de heer F. J. A. L. Visser, Landschap Het tweede gedeelte van deze al gemene vergadering bestond uit een lezing van de heer J. M. Roof over liet Zeeuwse landschap en en kele typen van Zeeuwse dorpen. De inleider legde in het bijzonder de klemtoon op de groei van het landschap in de loop der eeuwen. Zo schetste hij de invloed van de ijs tijd. de duinvorming en de aanslibbing die een moerasflora tot gevolg had. De heer Roof wees daarbij ook op de be tekenis, dio de doorbraken van de zee hadden. Hij wees voorts op de ver schillen, die „het oude land" toont met „het nieuw ingepolderde land", on der meer in de kronkelige en rechte wegen en de verschillen, die er zijn in de geschiktheid van de bodem voor akkerbouw en veeteelt. De heer Roof behandelde tenslotte een aantal typen van dorpen, onder meer het dijkclorp, liet wegclorp en het kerkdorp. Zijn be toog, dat door het kleine gezelschap aanwezigen met belangstelling werd ge volgd, werd geïllustreerd door vele De spannende sportwedstrijden wer den besloten met een grote feest avond in „De Schakel" te Middel burg, waar de wisselbeker en de me dailles werden uitgereikt. Mejuffr. Stoffels, de gymnastieklerares die bij vele wedstrijden als scheidsrech ter optrad, kreeg een mooie bos bloe men. Veel sncces oogstten leerlingen van rijkskweekschool uit Middelburg met het cabaret „Een mensenleven". Van de vele zelfgeschreven liedjes, waren „Het lied van de meiden en nozems" en „Volwassen" wel de meest originele. Het cabaret stond onder leiding van de rijkskweekschoolleraar mr. A. J. M. Visser. Met begeleiding van piano (wika A. Jansen), klarinet (W. Genkes) en gi taar (Hans van der Slikke) volgde hierna community-singing. Tijdens de pauze speelden op de achtergrond de pianist Jaap Koning en de gitarist Hans van der Slikke. De laatste bracht na de pauze enkele geestige cabaretliedjes ten gehore. De Ambonezen werden muzikaal verte genwoordigd door de band „The Mun- gares" vocalgroup „Beth. Cherum-sin- gers". VEILING BERGEN OP ZOOM. 22 apriL Glas spinazie 2561. Glas sla 617. Glas andijvie 61—74. Stoofsla 25—32. Witlof 9—63. Radijs 25—43. Raapstelen 7—14. Kom kommers 45—46. Kas tomaten 306—350. Snij bonen 390420. Rabarber 11—29- Prei 11—38. Rode kool 70—75. Asperges 120490. Saint-Remy 3540. Aardbeien 5—15 p. St., 43 p. ons. VEILING KAPELLE. 22 apriL Aardbeien ex. 215—223, 1 174—212, 2 110—150 per doos van 2 ons. Groenten: Rabarber 1 30—33, B 2 20—28. Witlof A 2 28—39. Radijs 1 14—15, 2 10. Prei A 2 16—22. Spinazie 1 35. 2 26—33. VEILING GOES. 22 april. Kropsla 1 24—25, 2 11—16, C 1 10—16. Radijs 1 25—32. 2 15—21. Witlof A 1 39—43. A 2 33—38. B 1 23—26, B 2 24. afw. 3—18. Spinazie 1 45—66, 2 35—50, afw. 15. Rabarber 1 30—32. Prei A 1 35—44. A 2 29, Snijala 9—15. Goes Grand: De langste dag. 19.30 uur, 14 jaar. Prins van Oranje: Jubileumuitvoe ring Onderling Kunstgenot, 20 uur. GRAANBEURS ROTTERDAM Tarwe, doorsneekwaliteit 17 pet. vocht f 34.80, deze week franco per schip Rotter dam, zomergerst tot f 27,haver tot f 25,50, Rogge tot f 24,—. groene erwten f 35.00 f 40,Schokkers f 40,00—f 35.00, franco Rot terdam. MARKT ROTTERDAM Waterroot vlas: lage soorten van f 1,60 tot f 1,75. middensoorten van f 1,80 tot f 1,90, best vlas van f 1.95 tot f 2.10: Dauwrootvlas van f 1,50 tot f 1,85: Breekvlas van f 1.— tot f 1,50. afhankelijk van kwaliteit en bewer king: Gezwingelde lokken van f 0.75 tot f 1.10. De aanvoer van waterrootvlas bleef In de afgelopen week onveranderd en bestond hoofdzakelijk uit lagere merken bet aanbod middensoorten en goed vlas was heel gering. Voor alle kwaliteiten was goede be langstelling en de vraag bleef voldoende om nagenoeg alle aangeboden partijen op te ne men, over het algemeen konden de prijzen gehandhaafd worden. De produktle van dauwrootvlas onderging geen verandering, de handel was kalm. het aanbod werd nauwelijks opgenomen. Breek vlas wordt Iets ruimer aangevoerd, de pro- duktïe wordt regelmatig verkocht, de prij zen bleven ongewijzigd. Voor gezwingelde lokken blijft voldoende vraag en worden re gelmatig verkocht, de prijzen bleven onver anderd, VISMIJN C O LIJN S PLAAT. Exportgarnalen aanvoer 2036 kg. 2.53—3.09. Schar 16 kg. bot 553 kg. kabeljauw 10 kg. wulken 78 kg, schol 12 kg, paling 9 kg, ongesorteerde vis I kg. Ned. Chr. Vrouwen Bond Onder presidium van mevr. Sandee- Staal hield de afdeling Kapelle-Bieze- linge van de Nederlands Christen Vrou wen Bond in de consistorie der gerefor meerde kerk een van haar periodieke bijeenkomsten. De presidente las een besprak het bijbel gedeelte, handelende over de Emmaüs gangers. Vervolgens hield ds. De Boer uit Zaamslag een lezing met als onder werp: „Blijdschap". De inleider stelde daarbij vast. dat blijdschap niet te verwarren met plezier niet afhanke lijk is van stemmingen, maar een vrucht is van het geloof. Vereniging zit krap bij kas Tijdens de maandagavond in „Bri tannia" te Vlissingen gehouden jaarvergadering van de Vlissïngse afdeling van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer lieeft de secretaris, de heer Ad. Mets, zijn verslag over 1962 opnieuw ge pleit voor de vervulling van enkele wensen, die al jaren in het bestuur leven. De secretaris merkte onder meer op, dat het doortrekken van de boulevard in de richting van de Oranjemolen, nog maar weinig ge hoor vindt bij de officiële instan ties. „Daardoor komt er nog steeds geen eind aan de gribus op een van de mooiste punten van Vlissin gen", aldns de secretaris. De heer Mets vond het voorts jammer, dat bij gebrek aan een gemakkelijk be reikbare ligplaats, de grotere jachten de stad voorbij varen. Als oplossing deed hjj het inrichten van de vissershaven tot jachthaven aan de hand. Zorgwekkend noemde de heer Mets de afname van het zuiderstrand. Het uitblijven van de ilannen voor de verbetering van de joulevards Bankert en Evertsen achtte hij „een traineren van de ontwikkeling van Vlissingen als badplaats". De heer Mets deelde over de activiteiten van het verkeershuis mede, dat in 1962 van de Walcheren-folder werden ver zonden 5000 Duitse exemplaren, 3000 Engelse en 12.000 Franse. Van de folder over Vlissingen werden in totaal 5000 Nederlandse en Duitse en in totaal 15.000 Engelse en Franse exemplaren verzonden. Er werden 39.000 exempla ren van de hotel- en pensionlijsten ver strekt, 1650 brieyen behandeld en 3000 Als hoopvolle geluiden voor j.oud noemde nH, dat zich een krachtig concern achter „Britannia" heeft ge zet, dat de pier zal herrijzen, dat er gedacht wordt aan een aquarium in ae gerestaureerde gevangentoren en dat er nieuwe winkels zullen verrij zen in de binnenstad. De heer Mets was in zijn jaarverslag van mening, dat de sterker naar voren komende ongunstige economische fac toren voor vlissingen geneutraliseerd moeten worden door inkomsten uit liet toerisme. In mineur gestemd was het financiële verslag van penningmeester F. van de Velde jr. Het bleek, dat de vereniging zodanig krap by kas zit, dat er voor vele activiteiten geen geld beschikbaar is. In dit verband werd bij de leden die overigens slechts in een gering aantal op deze vergadering aanwezig waren op aangedrongen het ledental van de vereniging, dat momenteel 2225 be draagt, trachten te verhogen. De vergadering sprak er in het bijzon der haar teleurstelling over uit, dat vele middenstanders, die ook van het toeris me profiteren, niet bij de vereniging zijn aangesloten. Ook kwam nog naar voren, dat men een nieuwe jonge direc teur wil aanstellen, wiens eerste taalt de ledenwerving zal zijn. De voorzitter, de heer N. Priester, zei in zijn openingswoord, dat het bestuur wil trachten het contact met de leden te verstevigen. werking met de Middelburgse V.V.V. te organiseren excursies naar het bos bij Rammekens in het seizoen in plaats van éénmaal voortaan twee maal per week zullen worden gehou den en dat er ook excursies naar de Sloehaven zulen komen. ■Het contact met de Mij. „Zeeland" over een boottocht van Vlissingen naar Rotterdam heeft niets opgeleverd", al dus de heer Priester. Uit de woorden van de voorzitter bleek, dat het V.V.V.- kantoor in het nieuwe stadhuis zal wor den ondergebracht." Hij deelde mede, dat de vergadering van de provinciale V.V. V. op 11 mei in St.-Maartensdijk zal worden gehouden. „Het verhogen van de inkomsten door het heffen van een Io- eerbelasting is bij de meerderheid van e V.V.V.'s niet gunstig ontvangen. Als oplossing ziet men het inschakelen van de Kamers van Koophandel", aldus de heer Priester. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren C. Timmer man, W. ten Haaf en M. F. van Hijfte, by acclamatie herkozen. Hij deelde mede, dat de in samen- eens contact. KERKNIEUWS Ds. J. S. Hartjes 75 jaar Vandaag, dinsdag 23 april wordt ds. J. S. Hartjes uit Spaarndam (Haarlem- Noord), emeritus predikant van de Ne derlandse Hervormde Kerk. vijfenzeven tig jaar. Johan Sumuël Hartjes werd 23 april 1888 te Amsterdam geboren. Op 6 januari 1918 werd hij door zijn voorganger, wijlen ds. J. K. F. Mantz uit Rotterdam, toen nog predikant te Biezelinge, bevestigd als predikant van Hall in de classis Apeldoorn. Op 5 juli 1925 verwisselde ds. Hartjes deze ge meente met die van Rilland-Bath en tenslotte diende hy tot 1 mei 1953, toen hem op vijfenzestigjarige leeftyd emeritaat werd verleend de hervormde gemeente van Vlissingen. Ds. Hartjes was tijdens zijn langdurige ambtsbediening te Vlissingen eerst ve- jaren praeses van het classicaal bestuur van Middelburg- en naderhand lid van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland; gedelegeerde voor de toelating tot de evangeliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk; voorzitter van het college van kerkvisitatoren in de provincie Zeeland en te Vlissingen zelf tweeëntwintig jaar voorzitter van de hervormde scholen, zeventien jaar voor zitter van de christelijke ulo-school; voorzitter van het comité tot oprich ting van een christelijk ziekenhuis „Bethe3da" te Vlissingen en na de tot standkoming daarvan nog een jaar voorzitter van het bestuur van genoemd ziekenhuis. Verder was de jubilaris vice-voorzitter van het hoofdbestuur van Christelijk Volksonderwijs. Hervormde proefbundel met gezongen verschiint weldra De nieuwe hervormde proefbundel met gezangen zal binnenkort het licht zien. Zij zal 102 nieuwe gezangen bevatten, die in de tegenwoordige bnndcl niet voorkomen. Naast oude latijnse hymnen en liederen nit de reformatorische ker ken in Duitsland, de Grieks-Orthodoxe en de Angllkaanse Kerk, worden er ook berijmde schriftgedeelten in opgenomen. De proefbundel zal totaal ongeveer 600 gezangen bevatten. Met de deputaten van de Gereformeerde Kerken werd overeengekomen, dat men in beide kerken geen overeenkomstige liederen op verschillende toonzetting zingen zal. Met de Algemene Doopsge zinde Sociëteit, de Remonstrantse Broe derschap en de Unie van Baptistenge meenten onderhoudt de commissie even-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9