PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOESTAND IN JORDANIË IS GESPANNEN VS bezorgd over Laos Zeeuwse Roode Kruis voor tiende maal aan top Kabinet afgetreden, parlement ontbonden „Adolf Eichmann verraadde zijn assistent Rajakovic" Grimau geëxecuteerd DEMONSTRATIEVE RIT VAN KONING HOESSEIN DOOR AMMAN Regering schrijft verkiezingen uit na motie van wantrouwen in volksvertegenwoordiging en heftige betogingen ten gunste van president Nasser BEN ZWI IS ERNSTIG ZIEK C. Verolme bouwt werf in Mexico Leider Spaanse communisten Dr. Wiesenthal„Volkerenmoord mag niet verjaren Bormann minder interessant dan het Bormannfonds Prinses Beatrix legde steen in Washington SUIKER CENT DUURDER Plaatsen over bij Rubinsteinconcert Ledental met meer dan 1000 gestegen 206e jaargang - no. 94 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie; F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie. W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 pei kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508 adv. 3647/3643), Middelburg Maikt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 Cb.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm tel. 2911 Zlerlkzee red. tel. 2425 adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,60 Ingez med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct p. regel (min. f 1,50). „Brieven bur. van dit blad" P* -1K<"nn Maandag 22 april 1963 Tevergeefs offer tan Middelburger Pagina 3 er. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. President Ben-Zwi van Israël is ernstig ziek en men vreest voor zijn leven, aldus is zaterdagoch tend in een communiqué van zijn residentie meegedeeld. Gistermid dag was zijn toestand iets verbe terd, maar nog steeds kritiek. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, is in het ziekenhuis opgenomen. Mevrouw Meir heeft een hartaanval gehad. Zij is 65. In de hoofdstad van Jordanië, Amman, hangt op het ogenblik een gespannen stilte, na het aftreden van het kabinet van pre mier Samir Rifai, en berichten over heftige anti-regeringsdemon straties in heel het land. Koning Hoessein heeft zaterdagavond het zes maanden oude parlement ontbonden en nieuwe verkiezingen uitgeschreven, na dat tegen het kabinet van Samir Rifai een motie van wantrouwen was ingediend en aangenomen met 32 stemmen tegen 28. De koning benoemde Hoessein Bin Nasser tot opvolger van Samir Rifai, als „overgangspremier", wiens regering de verkiezingen zal voorbereiden. Krachtens de grondwet zal Bin Nasser vier maanden kunnen aanbüjven. Toen hij het parlement ontbond, zei koning Hoessein, dat de leden ervan zich lieten leiden door per soonlijke motieven veeleer dan door nationale belangen. Hij acht te hun gedrag strijdig met het algemeen welzijn van Jordanië en de veiligheid van het land. Bin Nasser, die verwant is aan de ko ning en ambassadeur in Spanje en hof maarschalk is geweest, heeft zeven mi nisters benoemd, waarna zjjn kabinet bij decreet door koning Hoessein werd bekrachtigd. Autorit De vorst heeft de toestand in het land goed in de hand, al gaan er veel berichten dat overal betogingen wor den gehouden voor aansluiting van Jordanië bij de nieuwe Verenigde Arabische Republiek van Egypte, Irak en Syrië. Als bewfls hiervoor, aldus regerings kringen, heeft koning Hoessein za terdagavond in zijn eigen auto en zonder bewaking een rit door Am man gemaakt. Amman over de hoofden van studenten een betoging hielden. Israël In Israël volgt men de ontwikke ling van de situatie met de groot ste aandacht. Tel Aviv heeft laten weten, dat als Egypte tussenbeide komt, Israël verplicht zal zijn het zelfde te doen. De kwestie-Jorda- nië zal het voornaamste onderwerp zijn op de agenda van de Israëli sche kabinetsvergadering van van daag. Uit Libanese bron verluidt, dat een sterke Israëlische troepen macht aan de Jordaanse grens zou zijn samengetrokken. Demonstralies Het enige uiterlijke teken van si kwam voor In het Jordaanse deel van Jeruzalem, waar veiligheidstroepen in de oude stad patrouilleerden na een reeks heftige demonstraties. In radiouitzendingen vanuit Damascus, Bagdad en Cairo hoofdsteden van de nieuwe Arabische statenbond werd gezegd, dat Jordanië zich op de drempel van een omwenteling bevond. In Damascus berichtte de pers dat bfl demonstraties in Jordanië in de afge lopen vier dagen 44 mensen waren ge dood en 92 gewond. De betogers zou den de afzetting van koning Hoessein en de opneming van zijn land in de voorgestelde Arabische federatie heb ben geëist. Jordaanse soldaten schoten gisteren in Scheepsbouwer C. Verolme heeft In Me xico City bekendgemaakt dat zijn con cern zal participeren in de bouw van een nieuwe scheepswerf, die bjj de ha venstad Mazatlan aan de westkust van Mexico komt, dicht bij de Ingang van de Golf van California. Het project zal op de bij Verolme ge bruikelijke wijze worden opgezet, t.w. een vrijwel gelijktijdige bouw van werf en schepen. Het geheel, inclusief de or ders voor verschillende schepen, gaat ca. 70 miljoen dollar kosten. Voorlopig wordt gedacht aan twee hellingen voor schepen tot ca. 17.000 ton dw., maar er "|kheden tot de 60.000 ton dw. Het nieuwe bedrijf wordt geen 100 pet. dochteronderneming van het Verolme- concern. Enkele Mexicaanse groeperin gen zullen er in deelnemen. Op de foto dr. Wiesenthal tijdens zijn lezing, waarin hij o.m. vertel de 5Jj jaar te zijn en gedurende de oorlog tS concentratiekampen te hebben „bewoond". De Spaanse communistenleider Ju lian Grimau is zaterdagmorgen vroeg door een vuurpeloton geëxe cuteerd, aldus is in Madrid mede gedeeld. De 52-jarige Grimau was donderdag jl. door een Spaanse krijgsraad ter dood veroordeeld wegens misdaden, die hij in de Spaanse burgeroorlog zou hebben be dreven. De openbare aanklager had ge steld dat hij lid was geweest van het s Een beeld tijdens de persconfe- S rentie welke H.K.U. Prinses Bea- S trix in Washington heeft gegeven S ten huize van de Nederlandse am bassadeur in de V.S., mr. J. H. van Roijen. Op de foto de prinses met naast haar de ambassadeur Op de persconferentie waren al leen vrouwelijke journalisten aan- loezig. (Van onze Amsterdamse redacteur) Driemaal heeft dr. Wiesenthal uit Wenen in ons land zijn verhaal verteld over de opsporing van de jodenvervolger Rajakovic. Eerst kort en zakelijk direct na aankomst zaterdagmiddag op Schiphol. Enkele uren later nog eens uitvoeriger, en vaak voorzien van per soonlijke meningen over alle mogelijke randproblemen tijdens de door vele honderden bestormde bijeenkomst van de studentenvereni ging Politeia te Amsterdam en zondagavond weer, voor de televisie camera's te Bussum. Wel kan ik zeggen dat wij een wedloop moeten voeren tegen de tijd. Want die misdaden blijken te kunnen verjaren. Volgens mij mag een volkerenmoord nimmer verjaren. Maar de wetboeken van strafrecht waren nu eenmaal niet berekend op het voorkomen van derge lijke monsterachtige massamoorden". Onder het gehoor bevond zich zaterdag avond ook de auteur Harry Mulisch, die in Jeruzalem het Eichmann-proces heeft bijgewoond. Deze vroeg dr. Wiesenthal wat hij dacht van de nog steeds niet gevonden Bormann, plaatsvervanger Hitier. „Rajakovic stond in 1946 al op mijn lijst. Eichmann zelf heeft hem zonder dat te beseffen destijds verraden tijdens verhoren in Israël. Hij herinnerde zich toen een bepaalde aangelegenheid hebben besproken met Rajakovic in Ar gentinië. Zo kwam ik op zijn spoor. Na de val van Peron in 1956 keerden vele ondergedoken nazi's terug naar Europa. Eichmann bleef. In 1954 al wist ik zijn verblijfplaats, maar niemand wilde mij toen geloven. Pas vijf jaar later kwa men geheime agenten bij mij om bij zonderheden over hem te vernemen. Ra jakovic had zich toen al gevestigd in Italië. Hij zette daar een zaak op en dreef handel met landen achter het IJzeren Gordijn: Polen, Hongarije, Rus land". Niet gejaagd Er is niet op hem gejaagd. Hij voelde zichzelf opgedreven door zijn gewe ten. Dat deed hem ook vluchten naar Zwitserland. Misschien wilde hij n Bormannfonds zijn ranch In Mexico. Ja, Rajakovic was rijk. Zijn vermogen is geschat op 2 miljard lire, dat is meer dan tien miljoen gulden", n wat zijn arrestatie betreft in Wenen; „Rajakovic hoopte, dat er weinig tegen hem te bewijzen zou zijn. Hij had niet gerekend op het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam. Deze voortreffelijke instelling verschaf te de Oostenrijkse justitie genoeg mate riaal om hem in hechtenis te kunnen ne men en een proces voor te bereiden". Geen fabriek Natuurlijk is dr. Wiesenthal ge vraagd of hij binnenkort nog andere oorlogsmisdadigers kan grijpen. Hij gaf daar dit antwoord op; „Ons do cumentatiecentrum is geen fabriek, maar we hebben wel produktiege- heimen. Het zou niet verstandig zijn onze methoden prijs te geven. „Als hij nog leeft dan is 't een oude man van tegen de tachtig. Hij zal als spook nog wel heel lang figureren. Veel inte ressanter vind ik het naar deze misda diger genoemde fonds, dat is gesticht toen een aantal hooggeplaatsten destijds hun buit in veiligheid brachten. Er wer den honderden schijnfirma's gesticht die rekeningen openden op banken in Por tugal, Zwitserland en in Zuid-Amerika. Hitier wist daar niets van. Met die buit zou het „Vierde Rijk" wor den gesticht. Tot op heden bleef het raadsel onopgelost hoe men er toen in geslaagd is al die miljoenen of zelfs mil jarden op die manier veilig te stellen. De geheime diensten van tal van landen zitten er al jaren achter heen. Prof. Remmelts overleden Op 72-jarige leeftijd is in Ermelo over leden prof. dr. R. Remmelts, oud-direc teur van het instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden, oud-lioogleraar te Batavia, Groningen en Leiden. Prinses Beatrix heeft zaterdag in de hal van de nieuwe Nederlandse kansela rij te Washington een gedenksteen femetseld met een zilveren troffel, ie daarvoor speciaal uit Nederland was gehaald. De korte plechtigheid werd bijgewoond door leden van de Nederlandse ge meenschap en het diplomatieke corps, onder leiding van ambassa deur dr. J. H. van Royen, voor wie dit een bijzonder moment was. Zijn vader, die ook ons land als diploma tiek vertegenwoordiger in de V.S. diende, stichtte veertig jaar geleden de tot dusver gebruikte ambassade. Het nieuwe gebouw is ontworpen door de Nederlandcse architect P. H. Tau- ber uit Alkmaar. Het is een functio neel gebouw in staal en beton en be kleed met ingevoerde Nederlandse rode baksteen. Er zal een honderd tal man personeel plaats kunnen vin den en er komt een gehoorzaal met ongeveer tweehonderd plaatsen. Prins in Mexico Prins Bernhard is zaterdagavond in Me xico aangekomen, waar hy zal deelne men aan liet 19de congres van de Inter nationale Kamer van Koophandel als voorzitter van de Nederlandse delegatie. Maandag 29 april wordt de prins Montreal op Schiphol terug verwacht. In Montreal speelt zich de avond te voren het weerzien tussen vader en dochter af, want daar komt toevallig ook prinses Beatrix aan boord om van haar wereldreis naar Nederland terug te keren. De suiker wordt met ingang van van daag een cent per kilogram duurder. Bij beschikking van de minister van landbouw en visserij is namelijk de af- fabrieksprijs van suiker verhoogd met 1,per 100 kg. Dit blijkt uit de wij ziging van de prijzenbeschikking suiker 1958 die in de staatscourant van van daag zal worden gepubliceerd. De af-fa- brieksprijs voor suiker, inclusief accijns en omzetbelasting is hiermee verhoogd van 88 gulden tot 89 gulden per 100 kg. De consumentenprijs voor zuiker zal dienovereenkomstig worden verhoogd van 98 cent tot 99 cent per kg. Getto-opstand Warschau herdacht Bij plechtigheden in Engeland, de Ver enigde Staten en in Israël is gisteren de opstand van het getto van Warschau van 20 jaar geleden herdacht. In Polen bezochten buitenlandse afge vaardigden de plaats van het vernieti gingskamp bij Treblinka, 112 km ten noordwesten van Warschau, waar 800.000 joden het leven lieten. In sep tember zal een gedenkteken in Treblin ka voltooid zijn. Dr. S. Levenberg, vice-president van het joodse wereldcongres, heeft op de regeringen van Engeland, de V.S. en de Sowjet-Unie een beroep gedaan alle in hun bezit zijnde stukken die betrekking heben op de moord op 6 miljoen joden door de nazi's, te publiceren. Mislukte aanslag op juwelierster centrale comité der in Spanje verboden communistische partij. Hij of in zijn op dracht handelende medewerkers van hem zouden in de Spaanse burgeroorlog rechtsgezinden hebben gefolterd en mis handeld. Grimau heeft in het proces de juist heid van deze beschuldigingen ont kend. Hij verklaarde ten tijde van de burgeroorlog „slechts de orders te hebben uitgevoerd, die mij door de wettige (republikeinse) regering waren gegeven". Hij had hieraan toe gevoegd „ik ben 25 jaar communist geweest en ik wens ook als commu nist te sterven". Grima die in november 1962 werd ge arresteerd, was Spanje heimelijk binnen gekomen, om zijn werk voor de commu nistische partij voort te zetten. Gedu rende de Spaanse burgeroorlog was hij hoofd van de te Barcelona gevestigde af deling der Spaanse recherche. De vrouw van Grimau, die in Parijs woont, kreeg een flauwte toen zij hoorde dat haar man was doodgescho ten. Vrienden van haar zeiden, dat me vrouw Grimau drie dagen en drie nachten onvermoeid in ae weer is ge weest om te proberen haar man van het vuurpeloton te redden. Zij had vrijdagavond in een wanhopige laatste poging geprobeerd president Kennedy op te bellen, doch zij kwam niet ver der dan een ambtenaar van het Witte Huis, die zei dat hij haar boodschap zou overbrengen. Zij belde enkele ma len het Vaticaan op waar zij met ver schillende kardinalen sprak. Generaal Franco antwoordde zaterdag op het verzoek van Kroesjtsjew. In een telegram zei het Spaanse staats hoofd „het spyt my u te moeten me dedelen dat het onmogelijk is het von nis, uitgesproken door een bevoegde rechtbank, te verzachten". heeft een tot nu toe )>n jongeman een c rigens mislukte overval gedaan op een juwelierszaak aan de drukke Nieuwe Binnenweg in Rotterdam. Op een moment, dat er geen klant in de winkel was, zag de eigenares, de 62- jarige mevrouw Kramer, een jongeman van ongeveer 20 jaar binnenkomen. De „klant" vroeg haar een bepaalde ketting te tonen. Toen zij zich omdraaide sloeg de man haar met een hard voorwerp op het hoofd. Nadat de dader had ontdekt, dat zijn slachtoffer, ondanks de hevige slag, Dij bewustzijn was gebleven, rende hij de winkel uit. De vrouw zette on middellijk de achtervolging in, zonder succes evenwel. DR. WIESENTHAL BEZIG AAN BOEK OVER NAZI'S EN INQUISITIE (Van onze Amsterdamse redacteur) In een persoonlijk gesprek heeft- S dr. Wiesenthal ons zaterdagavond 5 verteld dat hy nagenoeg klaar is S met zijn tweede boek. „Tijdens S het schrijven van mijn Eich- S mann-werk viel het my op dat de S nazimethoden veel overeenkomst E vertonen met die van de inquisitie E tijdens de vijftiende eeuw in S Spanje. Ik besloot toen deze pa- rallel nader te onderzoeken. Dat heb ik inmiddels gedaan. De- ze studie heeft me tot onthutsen- de conclusies gebracht. Geen wreedheid van toen werd „verge- ten" door de beulen van Hitier. - In een klooster bij Madrid heb ik een vijf eeuwen oud perkament gevonden waarop destijds voor- schriften zijn vastgelegd die in 5 acht moesten worden genomen bij S het verhoren van verdachte ket- S ters en joden. De gelijkenis met S de nazi-techniek was frappant, S Ook de opsporingsmethoden van S toen en tijdens onze periode ver- E schilden weinig. Dr. Wiesenthal S hoopt dat het nog deze zomer zal S kunnen verschijnen. Zonder twij- S fel komt een vertaling daarna S ook in ons land op de markt. President Kennedy heeft besloten om de Amerikaanse onderminister van buiten landse zaken Averell Harriman zondag naar Parijs en Londen te sturen voor dringend overleg over de toestand in Laos. Van gezaghebbende zijde in Washington is verklaard, dat Kennedy misschien Amerikaanse mariniers naar Thailand, dat aan Laos grens, zal sturen, als er langs diplomatieke weg niets bereikt kan worden. Premier Soevanna Phoema van Laos is gisteren naar Vientiane teruggekeerd, nadat de communistisch georienteerde Pathet Lao-beweging hem een verzeke- CAMPAGNEBORD UITGEREIKT Generaal A. G. van der Kroon heeft de kring Zeeland van het Nederlandsche Roode Kruis zater dagmorgen tijdens een kringver gadering in hotel „Centraal" te Goes het provinciaal campagne bord uitgereikt voor het hoogste percentage van het streefbedrag voor de inzameling in 1962. Voor de tiende maal plaatste Zeeland zich aan de top van de ranglijst vóór alle andere kringen. De Zeeuwse kring bracht 61.100 (1961: ƒ61.484) bijeen tijdens de inzameling in 1962, hetgeen 87,7 procent is van het streefbedrag. Voor deze prestatie mocht kring- voorzitter mr. J. J. van der Weel uit handen van Rode-Kruisgene- raal Van der Kroon een fraai bord in ontvangst nemen. Er waren op deze vergadering méér verheugende berichten te vernemen. Het ledental is in 1962 met ruim duizend gestegen, namelijk van 23.097 tot 24.104. Precies 34,6 pro cent van het aantal Zeeuwse gezin nen is lid van het Rode Kruis. De grootste ledenwinst werd geboekt in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en in Zuid-Beveland-Oost. Inmiddels hebben verschillende afdelin gen het nieuwe jaar met eeu grote le denwerfactie ingezet, die hier en daar al vruchten heeft afgeworpen. Zo heeft de afdeling in Brouwershaven (alleen kern Brouwershaven) het ledental al meer dan verdubbeld: in enkele maan den tijd van 129 op 278. W.-Zeeuwsch- Vlaanderen kon alweer melding maken van 492 nieuwe leden, die zich in de af gelopen 3% maand hebben aangemeld. Succesvolle acties lopen er thans o.m. in Axel, Hulst, Kapelle, Biezelinge en Schore, Middelburg, Vlissingen, St.-Jan- steen en Zuid-Beveland-West. Het stre ven van de kring is erop gericht om in 1967 een aantal van 30.000 leden te overschrijden. Uit het verslag van de verificatie commissie inzake het wedstrijd- en materialenfonds over 1962 bleek, dat dit fonds over een flink saldo be schikt. Voor het bestuur van de kring was dat aanleiding om te be sluiten de bijdrage van een dubbeltje per jaar per lid voorlopig te laten vervallen. Van deze bestuursbeslis- sing werd mededeling gedaan tijdens de vergadering. Hulpdienst Gesproken werd voorts over de jonge- renhulpdienst ran het Jeugd Rode Kruis. Kringvoorzitter Van der Weel wees erop, dat een dergelijke hulpdienst van groot belang moet worden geacht voor het kweken van goodwill. In Zie- rikzee heeft men de zaak al ter hand genomen. Daar helpen nu regelmatig jongeren in het Rode-Kruisziekenhuis. Overigens, zo werd opgemerkt, is een dergelijke hulpdienst niet alleen van be lang voor ziekenhuizen, maar ook voor andere instellingen, zoals bejaarden tehuizen enz. Tijdens deze vergadering deed kring voorzitter mr. v. d. Weel een aantal mededelingen. De jaarlijkse boottocht met de „J. Henri Dunant" zal worden gehouden van 17 tot 22 juni. Er was een groot aanbod van personeel. Waarde ring had de heer Van der Weel voor het detachement van het Rode Kruis in Rilland-Bath, dat na de ramp met de tanker „Miraflores" naast tal van an dere instanties onmiddellijk hulp heeft verleend. Tijdens de komende inzame ling zal een honderdtal Rode-Kruisvlag- gen beschikbaar worden gesteld voor Vlissingen. Men wil nagaan of dit sti mulerend zal werken op het resultaat van de inzamelingscampagne. Tijdens de rondvraag kwam nog de ver houding Rode Kruis-B.B. ter sprake, een verhouding, zo bleek Ier vergade ring, die héél moeilijk ligt nu de B.B. in een nieuwe organisatievorm is gego ten. Plaatselijk is de samenwerking veelal uitstekend, hetgeen met name voor gebruik van eikaars materiaal van belang is. Tenslotte vertelde hel hoofd bestuurslid, de heer D. Bosnia, het een en ander over de voorgenomen uitgifte door de P.T.T. van Rode-Kruispost zegels. Bij de voorverkoop van het concert van Arthur Rubinstein in „De Vereniging" te Nijmegen zijn in Duitsland slechts 600 entreebewijzen verkocht. Van de resterende kaarten zyn er zaterdag nog driehonderd aan de kassa gekocht door Nijmegenaren. Er bleven by dit concert zaterdagavond nog vyfhonderd stoelen onbezet. Rubinstein, die bij herhaling werd toe gejuicht, speelde werken van Brahms, Beethoven, Schumann, Chopin en Liszt. De Duitse televisie maakte opnamen van Rubinstein. Het Duiste publiek was haast uitzinnig van enthousiasme. Zoals bekend was dit concert aanvan kelijk alleen voor Duitsers bestemd. De 77-jarige kunstenaar, die geen voet meer op Duitse grond heeft gezet sinds hij dat land sedert het uitbreken van de eerste wereldoorlog verliet, wilde wel voor Duitsers optreden, maar niet naar Duitsland komen. Zijn besluit om in Nij megen alleen voor Duitsers te spelen heeft zowel in Nijmegen als over de grens misnoegen opgewekt. Op de foto de kunstenaarterwijl hij de (half gevulde) zaal dankt voor het ap plaus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1