COMPUTERS ZULLEN EENS DE P.T.T.-VERLIEZEN GOEDMAKEN 3(X Katholieke werkgevers willen wijziging van ondernemingsstructuur Kennedy in conflict met Cubarebellen Automatisering op grote schaal is begonnen Over tien jaar nog slechts 2000 man in dienst bij de giro MILITAIREN ONDERSCHEIDEN Cardona kwaad naar Costa Rica President ontkent militaire steun te hebben beloofd 100 Mondigheid van de werknemer in het geding AANVAL OP VLIEGVELD IN LAOS ONTMASKERAAR VAN RAJAKOVIC VERSCHIJNT ZONDAGAVOND VOOR NEDERLANDSE TELEVISIE Bewaking Belager president de Gaulle werd gearresteerd VRIJDAG 19 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 De administratieve automatisering en mechanisering bij de P.T.T. gaat thans met rasse schreden vooruit. Reeds worden 100.000 reke ningen bij de postcheque- en girodienst met behulp van computers afgehandeld. Over enige jaren zullen vrijwel alle giro-transacties langs elektronische weg kunnen worden afgedaan. Dit betekent, dat binnen niet al te lange tijd de gehate „girostop" door de minister van verkeer en waterstaat zal kunnen worden opgeheven. meld. De souehes van de overschrij- vingsboeken worden geschikt ge maakt voor particuliere boekhoudin gen. Wellicht nog dit jaar zal de rijkspost spaarbank thans 5,3 miljoen spaarders met 8 miljoen inleggingen en 3 miljoen terugbetalingen, gezwegen van rente rekeningen en -bijschrijvingen) ook op elektronische administratie met pons kaarten overgaan. De telefoon-incasso administratie is er in enkele districten al mee begonnen voor de ruim een mil joen abonnees met ongeveer 10 miljoen betalingsdocumenten per jaar. Dit betekent ook, dat het afhandelen van overschrijvingen cheques enz. op den duur weer binnen een dag zal kun nen geschieden. De 810.000 rekening houders van thans met hun 340 miljoen boekingen per jaar zullen in 1973 waar schijnlijk tot ver over het miljoen aan groeien met bijna 700 miljoen boekin gen per jaar. Toch zal net aantal perso neelsleden van de postcheque en giro dienst niet behoeven te stijgen. Integen deel zal het aantal van 6000 personeels leden met 5400 dagtaken langzamer hand teruglopen tot 4000 k 4500 on: over 10 jaar nog een omvang van mis schien slechts ruim 2000 man te heb ben. Dit hangt af van de verdere ont wikkeling van de elektronische admi nistratiemachines. Door het toepassen van deze apparatuur op het pro gramma staan thans tien tot vijftien computers, die op den duur wellicht door een of enkele grotere vervangen worden - zal de behoefte aan ruimte kleiner zijn, dan voorheen. Geschat wordt, dat van het nieuwe kantoor Arn hem voor ongeveer de helft voor an dere diensten beschikbaar zal kunnen komen. „Den Haag" zal dependances afstoten. Naar museum Het invoeren van ponskaarten (ook voor cheques) zal de „slappe" for mulieren doen verdwijnen. De „af" strook gaat eveneens naar het mu seum. Daarvoor in de plaats komt een nieuw afrekeningsformulier, waarop alle boekingen met data en nummers van begunstigden zijn ver- „THUNTANK 7" VAART WEER De kleine Zweedse kusttanker „Thun- tank 7", die tijdens de felle storm van liet weekeinde van 19-30 januari jl, kapseisde heeft gisteren weer zijn eer ste technische proeftocht gemaakt op de Noordzee. De oorzaak van de ramp is een myste rie gebleven. Zweedse experts houden het meest rekening met een mijnontplof- fing dicht bij het schip. In die theorie jjast ook het grote gat, dat de Thuntank i in de boeg heeft gehad. Volgens de Zweden zou een dryvende myn, in het ijs vastgeraakt, zyn ontploft, toen de tanker zich door het ijs werkte. De kracht van de explosie zou het schip hebben doen kapseizen. Elj de ramp hebben alle elf bemanningsleden het le ven verloren. Studie vernieuwing handelsrelaties met Indonesië Het. Verbond van de Nederlandse Groot handel heeft een zogenaamde vertrou wenscommissie ingesteld onder voorzit terschap van mr. J. K. Voute te Am sterdam, welke ten doel heeft zich te be raden over de problemen terzake van de vernieuwing der handelsbetrekkingen met Indonesië. Het verbond wil de nadruk leggen op het woord „vernieuwing" en wenst vooral niet te spreken van „hervatting" der betrekkingen, zulks in verband met de gewijzigde omstandigheden. Het A.N.P. had zich tot het verbond gewend naar aanleiding van persberich ten uit Djakarta, volgens welke begin mei een eerste groep van Nederlandse deskundigen in Djakarta zou aankomen om de weg naar vernieuwing der han delsbetrekkingen te effenen. Van de zij de van het verbond wordt evenwel des gevraagd vernomen, dat over het uit zenden van een dergelijke goodwillmis- sie voorshands nog geen enkele defini tieve mededeling valt te doen. Computers Ook de dienst luister- en kykgelden (2.6 miljoen radio- en 1,4 miljoen t.v.-bezitters) zal voor de plm. zes miljoen jaarlijkse betalingsdocumen ten de hulp van de computer gaan inroepen alsook de draadomroepin casso voor 5,5 miljoen betalingsdocu menten voor ruim 400.000 abonnees. De elektronische administratie van P.T. T. zal aanzienlijke besparingen kunnen opleveren. Op het ogenblik is de post cheque- en girodienst verliesgevend voor plm. 10 miljoen gulden per jaar. De mo dernisering en de geleidelijke inkrim ping van personeel zal dit verlies aan zienlek kunnen verkleinen, wellicht ge heel teniet doen. Van een uittocht van personeel zal bepaaldeiyk geen sprake zyn, omdat de geleidelijke teruggang uit het normale verloop kan worden opge vangen. Ontslagen wordt niemand. Een grote zorg is nog hoe tijdig te komen aan deskundig personeel voor deze nieu we administratiemachines. Dit personeel zal in eenheden van 15 tot 20 man on der een chef in dag- en nachtploegen samenwerken. Verouderd Over vjjf tot zeven jaar zullen de thans in gebruik zijnde en komende machines waarschijnlijk al zover verouderd zijn, dat nieuwere met nog grotere moge lijkheden en capaciteiten moeten worden ingevoerd. Men hoopt dan de snelle magnetische geheugenbanden, die op het ogenblik nog tijd vergen om b.v. een be paald nummer te zoeken, te vervangen door Philips-I BH-apparatuur, die direc te toegang tot een gevraagd gegeven mogelijk maakt. Op drie plaatsen in ons land zijn gisterochtend 21 man van ma rine, luchtmacht en landmacht die zich tijdens acties in Nieuw- Guinea bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, onderschei den. Zij ontvingen het Bronzen Kruis, de Bronzen Leeuw of het Kruis van Verdienste. Tydens een plechtigheid aan boord van Hr. Ms. Karei Doorman, die in Den Helder ligt, decoreerde de bevelheb ber der zeestrijdkrachten, vice-admi- raal A. H. J. van der Schatte Olivier, zeventien marinemensen. Drie landmachtmilitairen ontvingen de koninklijke onderscheiding uit han den van de bevelhebber der land- strydkrachten, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake Dat gebeurde in de legerplaats Oirschot. De chef van de luchtmachtstaf, luitenant-ge neraal H. P. Zielstra decoreerde of de vliegbasis Soesterberg een lucht- machtmilitaire. VARA brengt deze zomer lichte programma's Zaterdag 27 april zullen leden van de verenigingsraad van de V.A.R.A naar de studio's in Hilversum komen, om na gezamenlijk overleg, tot een zomerprogramma te komen, waarin veel aandacht zal worden besteed aan de zg. lichte programma's. „Na de lange donkere winter die we achter de rug hebben, geloven we dat het kijkers- en luisterpubliek vooral behoefte heeft aan wat luch tigs en was vrolijks", zei ons eer V.A.R.A.-woordvoerder. Volgens A.V.R.O.-insiders zal in het volgende seizoen de t.v.-uitzending „Commentaar", niet vervolgd wor den, omdat deze uitzending niet aan de verwachting die men ervan had, heeft beantwoord. Waarschijnlijk zal een gedeelte van „Commentaar" wor den overgebracht in A.V.R.O.'s „Te- levizier" Tweede pryswinnares van het song festival. de Israëlische zangeres Esther Ephraim, zal op 1 mei in de V.A.R.A.-uitzending het winnende en nog een paar andere lenteliedjes ko men zingen. Leden van de cabaretgroep „Lurelei" zullen samen met oa. Henk van Ulsen op 5 mei sketches opvoeren die ze samengevoegd hebben onder de naam ,,'t Is in de mei, hei, hei" waar voor Guus Vleugel de tekst schreef. DE O.O.O.O. (Organisatie On derzoek Openbare Opinie heeft haar polsstok qcstoken in het troebele water van de alge mene Nederlandse opvattingen omtrent vakanticbestedlng. Ik acht het een voorrecht, als eerste en enige publicist, hier te lande, in staat te zijn een deel van de resultaten van dit onderzoek hier bij aan de openbaarheid te mogen en tc kunnen prijsgeven. Op dc vraag ..Waarom gaat U niet vakantief' luidden de ant woorden. Omdat mijn familie, buren, vrienden en vijanden het ook doen68 procent. Omdat mijn huis mij de keel uit hangt: tS procent Kweenicperssics: /jj procent. Gaat U geen bat an: 2 procent. Op dc vraag aan de mannen: „Als uw vrouw met de kinderen op va kantie ging en U zandt, alleen thuis blijven, zoudt U dat. dan prettig vinden f" Nóu en óf: Ut procent. Neen: t procent. Kwcenic .1 procent. Gaat U geen bal an. .5 procent. Op de vervolgvraag: „Als U dan alleen thuis was. hoc zoiult U uw tijd dan doorbrengen?" Televisie kijken: 6 procent. Kweenie: l procent. Figuurzagen t procent. Lézen: I procent Gaat U geen hal an: HV procent. Knipoogje i, proeent. Op dc vraag: „Zult IJ het prettig vinden weer gord cv wel thuis te zin?" Nou en. of: 1,8 procent. Misschien: 7 procent. Kweenie: II procent. Nee- 9 procent Gaat U geen bal an: 16 procent. Reken maar V, procent. Dit is slechts ccn Icrot. zij hel stevige greep uit het mij (ah enige publicist ter wereld) ter in zage gegeven materiaal Ik laai het hierbij. Een en ander is, dunlct mij, ont hullend genoeg, al Icomt liet merk waardig wel overeen met mijn vermoedens ten deze ELIAS. De Amerikaanse president Kenne dy heeft gisteren ontkend ooit de Cubaanse ballingenleider José Mi- ro Cardona zijn steun te hebben toegezegd voor een tweede invasie op Cuba. Doch de president voeg de er aan toe dat Cuba „te zijner tijd weer een vrij land zal wor den". Kennedy zei dit gisteren voor de Ame rikaanse Federatie van Journalisten in Washington. De Amerikaanse president verklaarde, dat wanneer Cuba weer een vrij land wordt ..de staat van dienst zal bewijzen dat de Verenigde Staten eei belangrijke rol gespeeld hebben", doch hi voegde er eveneens aan toe, dat de ty< wel zou leren hoe dit zou gebeuren. Kennedy voelde op het ogenblik niets voor een blokkade of invasie van Cuba. Hij verklaarde dat deze riskante maatregelen niet konden worden onder nomen gezien de verantwoordelijkhe den die de Verenigde Staten dragen voor de verdediging van de vrijheid ovei de hele wereld, Ter gelegenheid van tiet feit, dat liet op U mei a.s. honderd jaar geleden zal zijn dat de eerste internationale postale bijeenkomst in Parijs werd gehouden, zal de P.T.T van 7 mei tot en met 6 ■juni a.s. deze bijzondere postzegel z- der bijslag uitgeven. Het ontwerp van Wim ürouwel in Amsterdam, zegel wordt gedrukt in.de kleuren blauw en groen, terwijl een cirkel ii wit Is uit gespaard Hij blijft voor frankering gel dig tot en met 31 december 1961,. Geen aanval Kennedy ontkende dat hij de steun van zijn regering zou hebben toe gezegd aan de Cubaanse ballingen- groepen met betrekking tot een tweede aanval op Cuba, nadat de eerste invasie bij de Varkensbaai was mislukt, twee jaar geleden. „Wij hebben niemand gezegd dat wy een militaire aanval zouden doen op Cu ba". aldus Kennedy. De betrekkingen tussen de regering Kennedy en de Cubaanse vluchtelingen in Amerika schijnen op het ogenblik weinig beter te zijn dan die met premier Fidel Castro op Cuba. Dr José Miro Cardona is donderdag afgetreden als hoofd van de Cubaanse Revolutionaire Raad en is naar Costa Rica vertrokken, om vandaar zijn strijd tegen Castro voort te zetten, vol verbittering over de wyze waarop president Kennedy hem naar zyn mening in de steek heeft gela ten. Commissie zal advies uitbrengen (Van onze Haagse redactie). De Nederlandse Katholieke Werk gevers-Vereniging zal de ontwik keling naur een ondernemings structuur, waarin de mondigheid van de werknemer tot zijn recht komt, positief tegemoet moeten treden. Eventuele wettelijke her- ormingen zullen moeten berusten op wat er werkelijk leeft in het bedrijfsleven. De woorden van de encycliek „Mater et magistra" over dc rechtmatigheid van het streven, dat de werknemers deel hebben aan het leven van de onderne ming, wyzen ons de weg. Geleid door deze gedachten heeft het dagelyks be stuur besloten een commissie in het le ven te roepen, die advies moet uitbren gen over het standpunt, dat het ver bond met betrekking tot een herziening van de ondernemingsstructuur zal in nemen. Aldus het jaarverslag over 1962 van de N.K.W.V., dat op een gisteren gehouden persconferentie werd toege licht. Voor zyn vertrek overhandigde hij de pers een 25 pagina's tellend „witboek" over zyn gesprekken met Kennedy en andere Amerikaanse regeringsleiders. Het witboek heeft vooral betrekking op de ontmoetingen die dr. Cardona op 20 april 1961, vlak na de invasie in de Vai- kensbaai, en op 4 mei van datzelfde jaar met president Kennedy had. Ei staat in, dat Kennedy toen beloofde Cu ba niet in de steek te zullen laten, sa menwerking aanbood, steun voor wedu wen en wezen van invasiedeelnemers toezegde alsmede hulp voor de onder grondse strijd op Cuba en instemde met een program voor opleiding van Cu baanse vluchtelingen bij hel: Amerikaan se leger. Na de Cubaanse crisis van vorige herfst is er echter volgens dr. Cardona een volkomen ommekeer in de Amerikaan se politiek ingetreden. P.B.O. Wat de publiekrechtely'ke organisa tie in de bedryfstakken betreft is de N.K.W.V. van oordeel dat de P.B.O. te lang te dogmatisch is behandeld. Wet en P.B.O. zyn vereenzelvigd. Wij hebben nu een wet, maar in grote sectoren van de industrie geen pu- bliekrechtelyke organisatie. De maat- schappeiyke ontwikkeling, Communistische artillerie-eenheden heb ben gisteren het belangrijke vliegveld by Phong Savan, een belangryke aan- voerhaven voor de neutralistische troe- fen van generaal Kong Le, bestookt. Iet is niet uitgesloten dat de Pathet- Laorebellen een totale aanval op het vliegveld zullen gaan ondernemen. Kong Le's troepen werden donderdag uit ae stad Phong Savan verdreven. De Amerikaanse president Kennedy heeft gisteren verklaard dat de gevechten in Laos „een uiterst ernstige situatie heb ben geschapen die ons de meeste zorgen baart". Kennedy zei dit op een vraag op een lunch van de Amerikaanse ge nootschap van hoofdredacteuren in Washington. de wet van 1950 gestalte wil geven, laat zich echter op den duur niet te genhouden. Gewezen wordt op het rapport in 1961 uitgegeven door het verbond, waarin de stelling voor komt, dat de huidige organisatie var het bedrijfsleven, op privaatrechteiy- ke basis gebouwd, zich onmisken baar beweegt in publiekrechtely'ke richting. Het verslag vindt het in dit verband interessant, dat de overheid de privaat- rechtelyke Stichting van dè Arbeid in feite publiekrechtelijke bevoegdheden en een publiekrechtelijke status heeft ver leend. Gezien de ontwikkelingstenden- zen is de N.K.W.V. dan ook niet al te pessimistisch over de totstandkoming en de uitbouw van een gezonde organi satie van het bedryfsleven met publiek- rechtelyke trekken, waar dit by de si tuatie past. Wel dienen wij, aldus het verslag, zonder vooringenomenheid voortdurend de aard van de feitelijke ontwikkelingen te volgen. Over de a.o.vv.-uitkering in 't geval deze van bodemvoorziening zou worden ver hoogd tot sociaal minimum neemt de N.K.W.V. een bepaald standpunt in be treffende de financiering. Naar de me ning van het verbond zou de verhoging van de A.OAV. onaanvaardbaar worden, wanneer men met deze verhoging tot bijvoorbeeld 3000 de premie-inkomens grens evenredig zou optrekken en over het inkomen daar beneden een procen tuele premie zou gaan heffen. Daarme de zou een inkomensoverdracht van te grote betekenis gemoeid zyn om haar binnen de sfeer van de sociale verzeke ringen op te lossen. BINNENKORT MOBILISATIE OEFENING Wellicht nog deze maand of anders in ieder geval de volgende, zullen P.T.T.- ambtenaren uitzwermen om In onge veer 140 brievenbussen, verspreid over het gehele land, een expressebrief in de bus te laten glijden. In de bus bij mili tairen die behoren tot een eskadron van het elide tankbataljon en die op het ogenblik met klein verlof zyn. In die brief zullen die militairen lezen dat ze zich zo spoedig mogelijk moeten wenden by hun onderdeel- Voor die ongeveer 140 cavaleristen bete kent dat een mobilisatie in het klein. Een mobilisatieoefeningetje dat ten laatste moet uitwyzen, of het Ondas- onderdeelsaanvullingssysteem dat sinds vorig jaar by wijze van proef by enkele cavalerie-onderdelen is inge voerd, in de praktijk voldoet. Hoge auto riteiten van Shape in Parys zyn door de bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant-generaal A. V. van der Wall Bake, uitgenodigd om deze mobilisatie oefening bij te wonen. Zy zullen, zo me de kunnen beoordelen of de militairen die in het kader van het Ondas met klein verlof gestuurd zijn, snel hun on derdeel kunnen bereiken- Compromis K.R.O. en VARA na duel om dr. Wiesenthal In een gezamenlijk programma (Van onze Amsterdamse redacteur). Dr. Wiesenthal uit Wenen, de man, die Rajakovic ontmaskerde, arri veert vanmiddag om vijf uur op Schiphol. Aan zijn komst is een uniek duel voorafgegaan tussen VARA en K.R'.O. Van beide omroepverenigingen waren producers op het idee gekomen een in terview te_ brengen met deze ontmaske- raar van de ook in Nederland beruchte jodenvervolger Rajacovic, rechterhand van Eichmann. Onafhankeiyk van elk aar werden de afgelopen week initia tieven genomen door de redacties van de actualiteitenrubrieken „Brandpunt" en „Achter het nieuws". Deze activi teiten kwamen op een gegeven moment met elkaar in notsing, waarna enig touwtrekken over en weer volgde. Ten slotte heeft dit geleid tot een merk waardig compromis. Zondagavond ver telt dr. Wiesenthal over zyn jacht op de oorlogsmisdadigers in een gezamen lijk actualiteitenprogramma van VARA. en K.R.O. HH wordt dan ook onder vraagd door twee vei-slaggevers: Her man Wigbold en Han Mulder. Dr. Wiesenthal znl overigens niet met een terugkeren naar Oostenryk. Hy maakt van de gelegenheid gebruik om gegevens uit te gaan wisselen met de justitiële autoriteiten. Inmiddels heeft de gemeente Amsterdam hem uitgeno digd een bezoek te brengen maan dagmorgen aan het Anne Frank huis op de Prinsengracht. Dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie vertelde ons gisteravond dat hy waarschijnlijk ook wel een ontmoeting zal hebben met dr. Wiesenthal. Dr. Wiesenthal zal tydens zyn verblyf in ons land goed worden beschermd, waarschijnlijk door leden van de B.V.D. De activiteiten van deze dienst, zullen zich althans op de verbiyfplaats van dr. Wiesenthal in Amsterdam, het Victoria- hotel. De ambassadeur van Israël in ons land, dr. H. A. Cidor heeft de „Linnaeushof" te Bennebroek of- fioieel heropend. In gezelschap van de Haarlemse bloemenmeis jes wandelde de ambassadeur door Nederlands tweede bloementuin. Vermiste scholier is verongelukt in Zwitserland De sedert 27 augustus vorig jaar ver miste 16-jarige scholier Robert van Zaanen uit Eindhoven blijkt in Zwitser land te zijn verongelukt. Aangenomen moet worden, dat hij van een tamelijk hoge steile rotswand is gevallen, waar na het stoffelijk overschot de afgelopen winter door lawines naar een dal werd gevoerd. Bosarbeiders hebben het li chaam van de scholier gevonden. Zon der enige twijfel kon aan de hand van voorwerpen, die op het. lichaam werden aangetroffen, de identiteit worden vast gesteld. Robert van Zaanen maakte met een jeugdgroep een reis door Zwitserland. Zonder te zeggen waar hij naar toe ging, heeft hij het hotel verlaten. Zyn reisgenoten maakten op 27 augustus een uitstapje. Van Zaanen keerde niet terug. Donderdagavond is in Parijs na een schietpartij op straat tus sen de politie en burgers een ze kere Serge Bernier, alias Jean Murat gearresteerd. Hij zou een van de organisators zijn van de aanslag in augustus 1962 op president de Gaulle. Volgens de politie is de 29-jarige Ber nier, die aan de Koreaanse oorlog heeft deelgenomen, bij het vuurgevecht ge wond. Hij bevindt zich nu in een zie kenhuis. De politie heeft verder meegedeeld, dat Bernier een van de mannen is, die by verstek ter dood veroordëeld werden in het proces tegen de daders van de moordaanslag, dat eerder dit jaar werd gevoerd. Volgens de Franse wet moet Bernier opnieuw terechtstaan. De leider van het komplot, luitenant-kolonel J. M. Bas- tien-Thiery, is terechtgesteld. Vijf an deren werden ter dood veroordeeld, van wie drie by verstek. Twee doodvonnis sen zijn in levenslange gevangenisstraf veranderd. Vragen van Van Dis «ver oorlogsmisdadigers in Breda Het lid van de Tweede Kamer de heer Van Dis, (s.g.p.), heeft de minister van justitie gevraagd, of de regering bereid is mede te delen „of de vier veroordeelde oorlogsmisdadigers, die zich althans in 1962 in de strafgevangenis te Breda be vonden, zich nog in Nederlandse gevan genschap bevinden, alsook of de regp- ring voornemens is te bevorderen, dat aan vorenbedoelde tot gevangenisstraf veroordeelde oorlogsmisdadigers gratie en invrijheidstelling zal worden ver leend". VERBAZING IN DEN HAAG (Van onze Haagse redactie). In Den Haag heerst verbazing over de formulering van de schrifteiyke vraag, die de fractievoorzitter van de S.G.P.. de heer Van Dis aan de minister van jus titie heeft gesteld over de Duitse oor logsmisdadigers. De heer Van Dis heeft namelyk aan minister Beerman ge vraagd, of deze bereid is mede te delen „of de vier veroordeelde oorlogsmisda digers, die zich althans in 1962 in de strafgevangenis te Breda bevonden, zich nog in Nederlandse gevangenschap be vinden". En voorts, of de regering voor nemens is te bevorderen, dat hun gratie en invrijheidstelling wordt verleend. Uit het eerste deel van deze zin zou men kunnen opmaken, dat de neer Van Dis wil weten, of de vier oorlogsmisdadigers wellicht reeds vrij zyn. Zo althans wordt deze zin opgevat door mr. F. J. Kra nenburg, lid van de vaste commissie van justitie uit de Tweede Kamer. Hy ver baasde zich over de vragen van de heer Van Dis en meende, dat wanneer de vier inderdaad in vryheïd zyn gesteld, de vaste commissie toch wel in de eerste plaats hiervan op de hoogte had moeten worden gesteld. Een woordvoerder van het ministerie van justitie toonde zich eveneens hoogst verrast over de vraag van de heer Van Dis. Hy kon echter geen enkele mede deling doen, naar zyn zeggen, omdat hem totaal niets bekend was over deze zaak. „BH mijn weten is er niets veranderd se dert de televisieuitzending, waaruit bleek, dat de vier oorlogsmisdadigers nog in Breda gévangen zaten, Dat was in februari". De heer Van Dis zelf was vrijdagavond onbereikbaar, de directeur van de ge vangenis te Breda eveneens. Het Wereldgebeuren Espresso en politiek Morgen komt er eindelyk een einde aan de oorverdovende verkiezings kakofonie in Italië, die de afgelopen we ken al vele toeristen, op zoek naar een rustig plekje onder de zuidelijke zon, wanhopig maakte. Schor geprate politi ci zullen eindelijk de microfoons neer .kunnen leggen en ze zullen op de beeld buis afgelost worden door de zangers en zangeressen van het Italiaanse lied. Morgen gaan de Italianen gezamenlijk, maar sterk verdeeld naar de stembus. De verkiezingscampagne der diverse partijen heeft buitenstaanders weinig aanknopingspunten gegeven. Zelfs voor vele Italianen is het eigenlijk een onbe- grypelyk gedoe geweest. De partijpro gramma's v/aren namelijk zeer onduide- lyk wat de positieve punten betrof. Al leen wat de partijen per se niet wilden, werd op klare wijze en steeds weer op nieuw naar voren gebracht. Herhaalde lijk hielden de politieke leiders het kie zersvolk voor om toch vooral niet op de anderen te stemmen. Positieve re denen waarom men dat niet moest doen konden zij echter niet altijd noemen. De oorzaak van de verwarring is, dat het eigenlijk maar om één ding gaat bij de verkiezingen van morgen, namelyk om premier Fanfani's uitzonderlijke ex periment: „de opening -naar links", zo als zijn opzienbarende samenwerking met de linkse partyen sedert vorig jaar wordt genoemd. Fanfani, die vóór hij premier werd hoog leraar was, wordt door vrienden en te genstanders „de kleine professor" ge noemd. Hy is de officiële aanvoerder van de christen-democraten, maar in Italië fluistert men, dat de werkelijke macht in deze party berust bij de par tijsecretaris Aldo Moro. Moro is ook al een professor. Hij do ceert rechtwetenschappen aan de uni versiteit van Bari en hy onderscheidt zich van zijn medepolitici door een ab soluut gemis aan sprekerstalent, het geen de reden zou zijn, dat hij het pra ten aan Fanfani overlaat. De christen-democraten hebben trou wens toch weinig grote redenaars in hun gelederen. Tydens de jongste verkiezingscampagne was dat blykbaar geen handicap, want zelfs de gebruike lijke straatredenaars kwamen niet op het plaveisel. Vele Italianen vinden dat eigenlijk jammer. In dit land waar men veel buitenshuis vertoeft, is het optre den van een zeepkist redenaar altijd weer een attractie. Maar er is tegenwoordig televisie en die werkt efficiënter. Met het gevolg dat het in de cafeetjes en espressobars niet uit te houden was van de ratelen de mannetjes op de beeldbuis en van de even snel commentaar leverende Ita lianen aan de tafeltjes rondom het t.v.- apparaat. Het ging daarby zelden rus tig toe. De toesnraken waren weinig verhelderend, zodat eigenlijk niemand thans durft te voorspellen wat straks de uitslag zal zijn. Waarnemers vermoe den, dat de christen-democraten een klein verlies zullen leiden, omdat er de laatste tijd ook in de gelederen van deze partii nogal wat ontevredenheid bleek te bestaan over de samenwer king met de linkse socialisten, waarop Fanfani had aangestuurd. De christen-democraten, die bij de ver kiezingen van 1958 ruim 42 procent van de stemmen behaalden, zijn westersge- zind. Hun medewerkers in de coalitie regering, de linkse socialisten van Nen- ni, die in 1958 op een kiezerspercentage van ruim 14 konden rekenen, hebben echter veel minder met het westen op en men schat zelfs dat een minderheid van 44 procent onder Nenni's volgelin gen ronduit symoathïseert met de com munistische leiders in Moskou. De link se socialisten zyn in het byzonder geen. voorstanders van Fanfani's defensie beleid. Fanfani steunt desondanks de Amerikaanse plannen voor een N.A.- V.O.-kernmacht, die door de linkse so cialisten uiteraard worden afgewezen. een nauwe samenwerking tussen de Nenni- sociallsten en de communisten van de de thans zeventigjarige Palmiro Togliat- ti. Deze band werd echter na de Hon gaarse opstand in 1956 verbroken. Nog steeds wordt er van rechtse zyde voor gewaarschuwd, dat een coalitie met de Nenni-socialisten het gevaar van een communistische infiltratie met zich brengt. Te meer, omdat de communisten in Italië geen starre dogmatici zyn, maar handige lieden, die ae bakens we ten te verzetten, wanneer dat in hun kraam te pas komt. Voor de huidige verkiezingsactie pasten de communisten zelfs een drastische verjongingskuur toe, waarmee zij de jeugd op nun hand wilden krijgen. Toch voorspellen deskun digen, dat de grootste communistische party in de westerse wereld (1.700.000 leden) morgen een verlies zal leiden. Verwacht wordt dat een aantal com munistische stemmen naar de wat meer gematigde Nenni-socialisten zal gaan. De grootste winst zou voor de liberalen weggelegd zyn. Van hen komen de fel ste verwijten aan het adres van Fan fani, omdat hij vorig jaar na meer dan tien jaar samenwerken met de recht se partijen, plotseling de linkse socia listen de hand toestak. De liberalen zijn gematigd rechts, pro-westers en voor standers van grotere individuele en economische vryheïd. Zij vinden hun aanhangers onder industriëlen, midden standers en de beoefenaars van de vrije beroepen. Bij de verkiezingen van 1958 behaalden zij 3.5 procent van de stem men. Als partij hebben zij dus niet al te veel te betekenen. De monarchisten, de tweede rechtse groepering, zyn ver deeld. Deze groep is gesplitst en heeft twee leiders, die niet alleen hun col lega's van andere partijen, maar ook elkaar zwart maken. De monarchisten zijn zeer behoudend en weinig dyna misch in hun politiek. De meeste aan hang hebben zy' onder de grootgrondbe zitters in het zuiden. Het fascisme is in Italië verboden, maar nog niet vergeten. Het leeft voort onder de leden van de M.S.I., de Ita liaanse Sociale Beweging (in 1958: 4.7 procent der stemmen), die tegen alleü en iedereen oppositie voert e druk maakt op bepaalde „1 mannen" in Italië. Ongeveer even groot als de M.S.I. is de westersgezïnde party der sociaal-demo craten (4.6 procent der stemmen in 1958), die enigszins te vergelijken is met de Party van de Arbeid in Neder land. Zij zyn gematigd en hebben ook zitting in het coalitie-kabinet van Fan fani. De kleinste party', die morgen aan de strijd deelneemt de allerkleinste splinterpartytjes dan buiten beschou wing gelaten is die van de republi keinen. Zij steunt het midden-linkse front van Fanfani en een van haar lei ders. Ugo la Malfa, is minister van be groting. Een grote verschuiving in bo vengenoemde verhoudingen zal zich morgen waarschynlyk niet voordoen. Ondanks alle gekrakeel der laatste we ken. nogal in- oze jonge- FANFAXIEN DE KIEZERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3