Ook Bruinisse levert „hoogtezon-aardbeien" Buitenlandse studenten bezoeken Nrd.-Beveland Industrialisatienota Goese burgemeester Westkapelles motel krijgt 48 appartementen BILT Zandverplaatsing in Westerschelde STORMACHTIGE ONTWIKKELING VAN ZEEUWSE GROENTETEELT Weer 20 tuinders met vakdiploma er bij ALMANAK AFKOMSTIG UIT VELE LANDEN CHR. H.B.S. MIDDELBURG WON OPNIEUW SCHIMFESTIVALBEKER S AWE MA NV 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 APRIL 196S Tuinder M. L. van den Bos Blozende vruchten naar de veiling NIET ALLEEN in het Bevelandse fruitcentrum maar ook in Bruinisse is een tuinder op het ogenblik druk bezig met de pluk van blozende aard beien, die onder een „boogtezon" van sterke gloeilampen vlugger dan nor maal in bloei zijn gezet en daarna plukryp aan de trossen hingen. Deze week heeft tuinder M. L. van den Bos al een flinke partij naar de veiling in Rotterdam kunnen sturen en vol gende week zal hy pluusters nodig hebben om de in totaal 1200 vierkan te meter kasplanten van de vruchten te ontdoen. In de afgelopen vroege voorjaars maanden ontwaarden passanten op de Dorpsweg van Bruinisse 's avonds en 's nachts vlak bij de waterzuive ringsinstallatie een helder verlicht kassencomplex. Veertig nachten lang hebben 120 lampen de lange rijen aardbeiplanten beschenen die met htm groene dos boven een plastic af- Slachtoffer ongeval Axel overleden De landbouwer C. N. M., die woensdag middag te Axel bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op het kruis punt Tweede Verkorting-Langeweg ernstig gewond raakte, is in de loop van donderdag in het St.-Elisabethzie- kenhuis te Sluiskil aan de opgelopen verwondingen bezweken. De heer M., die 53 jaar oud was, was gehuwd en va der van drie kinderen. De invloed van de golfbeweging op de zandverplaatsing onder water in de zee armen (Westerschelde) beperkt zich tot ruim vijf meter onder N.A.P. Dit was een van de conclusies waartoe gekomen werd op het symposion over de techni sche toepassingen van radioisotopen, dat in Delft werd gehouden. In de gis ter gehouden derde bijeenkomst in deze congresreeks werd onder meer gespro ken over het onderzoek met behulp van radioisotopen naar de zandbeweging in de riviermondingen en zeestromingen langs de kust in verband met de Delta werken. Bij dit onderzoek wordt een dankbaar gebruik gemaakt van de zogenaamde tracers, omdat juist in verband met de voorgenomen werkzaamheden in het ka der van de Deltawerken het zandgedrag onder water bekend moet zijn. Het lij^ in het voornemen ook een isotopen onderzoek in te stellen naar de zandbe- wegingen bij de voorgenomen Euro poortuitbreiding. Ook dit onderzoek ge schiedt in nauwe samenwerking met het waterloopkundig laboratorium in Delft. De toepassing van isotopen bij de zand- bewegingsresearch biedt tal van voor delen, zowel wetenschappelijk als ook (vervoers-) technisch, zo werd uiteenge zet. dekking van de teelbedden uitstaken. Boven iedere tien vierkante meter oppervlakte hing een lamp van 150 watt, die ervoor zorgde dat het groei proces in het donker niet behoefde stil te staan. Zes tot zeven weken heeft deze verlichting in de Bruinis- ser kas gebrand. Al snel kwamen de planten in bloei te staan, er verschenen groene vruchten aan en sinds vorige week zijn de aardbeien al voor een deel rijp voor de oogst. Een bijzonder vroege oogst. In de kassen van het 28 jaar oude tuin bouwbedrijf van de heer Van de Bos is het verschil goed te zien. Zijn kas sen zijn op het ogenblik een soort demonstratietuin. Want behoudens de „hoogtezon-aardbeien" staat onder de ruiten nog een flinke opper vlakte normale aardbeien in bloei. Bij dit kwantum is de verlichtings methode achterwege gelaten en is al leen gestookt. En dan is er nog een kas met aardbeienplanten, die geen speciale „behandeling" hebben ge had, maar in de kou zijn geteelt. Een hoeveelheid, die nog niet aan de bloei toe is. De verschillende stadia in het areaal aardbeien van de heer Van de Bos geven hem een goede gelegenheid om de pluk over een grotere periode „uit te smeren", dan waarbinnen dit tot op heden met veel werkkrachten tegelijk moest gebeuren. De helft van de kassenruimte van tuinder Van de Bos is op het ogenblik met aard beienplanten bezet. Zijn eerste in druk van het „hoogtezon-systeem is: „veelbelovend". En zijn commentaar: „Er zullen er nu ook op Schouwen- Duiveland wel meer volgen (Foto P.Z.C.) Zeeuws muziekduo won in België Het Zeeuwse muziekduo „The Hoko's" uit Kapelle-Biezelinge heeft deze week een fraaie pres tatie geleverd tijdens een „talen tenjacht" in België, die was ge organiseerd door het Brusselse blad „Het laatste nieuws". „The Hoko's" C. Hoogesteger uit Kapelle en Ad. Kole uit Kloetin- ge deed als enig buitenlands ensemble aan de wedstrijd mee. Zij legden deze week in de kwart finales beslag op de eerste plaats, met een ruime voorsprong op hun Belgische concurrent: 127 tegen 95 punten. Met een tekst van Ad. Kole en de muziek van C. Hooge steger speelde het door de heer 3. Luyk uit Goes ontdekte duo ,De eerste indruk". Verplaatsing van rondknopmijten in zwarte bessen De waarschuwingsdienst voor de tuin bouw in Zeeland heeft voor de klein- fruitteelt het eerste waarschuivingsbe- richt voor dit seizoen verzonden. De te lers worden er op. gewezen, dat by een verdere styging van de temperatuur te verwachten is, dat de rondknopmyten in zwarte bessen zich zullen verplaat sen. Geadviseerd wordt de bestryding ter hand te nemen, door met tussenpo zen van een week, vier tot vyfmaal met endosulfan te spuiten. Gewaarschuwd wordt ook tegen het op treden van bladluizen. In verscheidene kleinfruitgewassen komen thans luizen voor. Geadviseerd wordt de percelen te controleren en zonodig zo snel mogelijk een bespuiting uit te voeren. De waar schuwingsdienst wijst speciaal op de aardbeiknotshaarluis. Deze is zeer scha delijk voor overbrenging van virusziek ten. Ir. Van Hennik in Middelburg De Zeeuwse rijkstuinbouwconsu- lent, ir. J. J. van Hennik, heeft gis teren tijdens een bijeenkomst in de Schakel te Middelburg aan twintig Zeeuwse groentetelers het diploma van de groenteteeltvak school in Middelburg overhandigd. Ir. Van Hennik wees er in een toe spraak tot de geslaagde cursisten op, dat de groenteteelt in Zeeland na vele jaren in de schaduw te hebben gestaan van de fruitteelt, thans een stormachtige ontwikke ling doormaakt zoals men die eigenlijk niet verwacht had. Dit geldt speciaal voor de glasteelt: uit een oriënterend onderzoek is gebleken, dat de groenteglasteelt na 1957 in rond 5 jaar verdubbeld zou zijn indien alle aanvragen voor kassenbouw thans toegestaan zou den zijn, zo verzekerde ir. Van Hennik. Hij wees er vervolgens op. dat momen teel op provinciaal niveau de watervoor ziening besproken wordt, en dat de groentetelers zich zullen moeten aan passen aan de gewijzigde omstandighe den, waarbij met name de zakelijker op zet van de gehele tuinbouw de aandacht zal vragen. Aan het begin van zijn toespraak had de heer Van Hennik als directeur van de school de diploma's uitgereikt en vens een dankwoord tot het leraren korps gesproken. Gelukwensen kregen de cursisten vervolgens in ontvangst te nemen van de voorzitter van de Zeeuwse Groentetelersvereniging, de heer W. Jo- ziasse die oök de leiding van deze bij eenkomst had. De heer Joziasse over handigde een boekebon aan de beste leerling. P. Pieterse uit Sint-Laurens. Specialisatie Zeeuwse Wervingsoppers Dat is nu echt weer eens een leuk idee van die oppers, om de Zeeuwse uloscholen langs te gaan en te vertellen dat liet bij de rijkspolitie zo leuk is. Want het is er zó, dat lijdt geen twijfel. Het is er trouwens al lang zó. maar dat wist men niet. Het wera er nooit bij verteld. Daar is nu verandering in gekomen, want er zijn nu wervingsoppers die duide lijk laten zien dat ze niet alleen achterlichtbekeuringen kunnen uitdelen, maar bovendien een aardig babbeltje voor de klas kunnen houden. Zulke dingen waren er vroeger niet bij. Vroeger, dat was een sombere periode voor de rijkspo litie. Want werd zij niet door een ieder gezien als een groep geüni formeerde boemannen? Die tijd is voorbij. Dut kunnen we gerust zeggen, v:ant lazen wij niet dui delijk in het betreffende artikel dat de tijd, waarin men bi) de po litie alleen maar mannen met vuisten als mokers nodig had in derdaad voorbij is? Dat was vroeger zo. Vuisten als mokers, dat was een eerste ver eiste! Maar tegenwoordig gaat dat allemaal veel genoegetijker toe. De periode vat de briesende koddebeier die door de graskant sloop om stropers eigenhandig de nek om te draaien dateert uit hei verre verleden. Toen waren er nog geen wervingsoppers of wervingsbeiers, die vriendelijke praatjes hielden voor de klas. De tijden veranderen. Maar zoals we al zeiden, het is en blijft een leuk idee. Wordt toch opper! Wordt toch wervingsop- per! En zijn het niet de allerbes- ten, die het tot opperwervingsop- per brengen? Komaan, jongemannen, met tal men. En dan zit er op den duur misschien nog wel een Zeeuws vredeskorpsje in ook. Want, dat hebben we immers in onze goede provincie nog niet.... Gasten van landbouwers Een dertigtal leden zowel jonge mannen als jonge vrouwen van de Internationale Studentenclub in YVa- geningen brengt momenteel een drie daags bezoek aan Noord-Beveland. Het bezoek is niet alleen bedoeld om de kennis over de landbouw op N.- Beveland te verrijken, maar tevens om het contact te verstevigen tus sen de studenten en een van de ty pische landbouwstreken van ons land. Dit is o.m. de reden, waarop de groep niet collectief is ondergebracht in een hotel, maar de gast is van een groot aantal Noordbevelandse land bouwers. Twee nachten logeren de studenten, die afkomstig zijn uit Su riname, Egypte, Indonesië, Syrië, Tsjsecho-Slowakije, België en Neder land, op Noord-Beveland. Zij zullen zich daarbij tevens op de hoogte kun nen stellen van de gang van zaken op de bedrijven, waar zij zijn on dergebracht. Gistermiddag arriveerde het gezel schap in Kortgene, waar de lunch al stond te wachten. Aan deze lunch, die werd gebruikt in hotel „De Ko renbeurs" voerde het woord de voor zitter van de Coöperatie Noord-Be veland, de heer P. J. Bom, die het een en ander over deze coöperatie vertelde. Vervolgens bezichtigde men de gebouwen van de coöperatie. Te gen vier uur arriveerden de gasthe ren en gastvrouwen, die in de kanti- ,ne van de coöperatie kennis maak ten met de studenten. 's Avonds was er nog een bijeen komst in de „Stadswijnkelder" te Kortgene, waar de heer C. Schipper, sociaal-economisch medewerker van het E.T.I. het een en ander vertel de over de recreatie, dijkgraaf M. W. van Arenthals over het waterschap: Z.L.M.-kringvoorzitter S. J. Dees over de landbouw op Noord-Beveland en S. J. van Langeraad over de voorgenomen ruilverkaveling van het voormalige eiland. Ten slotte werden dia's vertoond. Vandaag staan op het programma bezoeken aan de Wif- helminapolder, Middelburg en Veere. Op de foto: de studenten tijdens het bezoek aan de coöperatie. Foto P.Z.C.) De voorzitter van het bestuur van de coöperatieve veilingsvereniging Wal cheren te Middelburg, de heer A. de Jager, wees de geslaagde tuinders op het belang van specialisatie, om dat de vraag naar grote uniforme partijen steeds groter wordt, waar na hij een boekebon namens de vei ling overhandigde aan de op 1 ns beste leerling, C. Ton uit Souburg. Een derde boekebon, beschikbaar ge steld door de stichting tot exploitatie van tuinbouwvakscholen in Zeeland en West-Noord-Brabant, werd namens de leraren uitgereikt door de heer M. Wat- tel. De eigenaar werd J. Louwerse uit Grijpskerke, die als 3e beste geëindigd was. Cursist C. Ton overhandigde op zijn beurt namens de leerlingen van deze cursus een bóekebon aan de leraren. Uit het schooljaarverslag, dat de heer L. van Westen, één der leraren, uit bracht, bleek, dat thans 118 groentete lers examen hebben gedaan aan de Mid delburgse school, de eerste school, die door de stichting tot exploitatie van tuinbouwvakscholen beheerd wordt. Aan de zojuist beëindigde achtste cursus namen 11 leerlingen uit Walcheren deel, 6 uit Zuid-Beveland, 2 uit Tholen en 1 uit Zeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen- Duiveland. Een cursist slaagde niet Voorts hield één der cursisten een ver handeling over bemesting en werd ei nog een quiz gehouden tussen Walche ren en de „rest van Zeeland". De „rest" won. Geslaagden De namen van de geslaagde cursisten zijn: P. K. Joosse te Souburg, P. de Kam te Middelburg, J. Th. Kik te Brui nisse, M. J. van Liere te Heinkenszand, J. Louwerse -te Grijpskerke, A. A. van Luijk te Sint-Annaland. P. C. Maas te Middelburg'. C. 'Marihlssëii tc Sint-Lau rens. J. Av' Meijer te Kapelle. E. Matthij8se te VVestkapelJe. Joh. Mol te Hansweert, P. Pieterse te Sint-Laurens, P. Quist te Tholen, Fr. Staelens te Eede, A. Sturm te Middelburg, C. Ton te Sou burg, J. Traas te Nieuwdorp, R. A. v. d. Tuin te Goes L. C. Veerhoek te Koude- kerke en W. Wagenaar te Veere. SMOKKELAUTO NA RACE BIJ ZUIDDORPE IN BESLAG GENOMEN In het grensgebied van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen hebben surveillerende amb tenaren van de centrale douanepost uit Axel donderdagavond weer een goede vangst gedaan. Omstreeks acht uur kregen zij een bestelwagen in het oog, die de bijzondere aandacht van de doua nemensen opeiste. De douaniers gingen de bestelauto achterna en dit leidde tot een uitermate spannende achtervolging over de veelal bochtige grenswegen en paden. In de omegving van „de Sterre" tussen de grensgemeenten Zuiddorpe en Over slag het was toen 20.20 uur kon den de chauffeurs van de beide auto's hun voertuig blijkbaar niet meer in be dwang houden, zodat ze beide in een sloot terechtkwamen. Van de twee in zittenden van de achtervolgde bestel auto kon een zekere T. V. uit Hontenis- se worden aangehouden. Zijn maat zag kans om in de invallende duisternis te ontsnappen. De in de sloot terechtgeko men bestelauto bleek een lading van 2400 kilogram verse boter te bevatten, kennelijk bestemd om naar België te worden gesmokkeld. De smokkelauto was voorts voorzien van een pantser- plaat en een lanceerinrichting voor het uitwerpen van kraaiepoten. Een grote hoeveelheid van deze scherpe voorwer pen kon door de douanemensen in be slag worden genomen. De waarde van auto en boter werd geschat op 8400 V. werd in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Zeeuwse contactavonden van N.O.B. wegtransport Traditiegetrouw organiseert de N.O.B. wegtransport elk jaar enige contact- avonden in Zeeland. De eerste avond werd vrydag in het Citytheater te Mid delburg gehouden. Na een welkomst woord door de provinciale voorzitter van de N.O.B., de neer L. F. Boon, hield de rijkshoofdinspecteur van het Verkeer in Zeeland, de neer D. de Vries een korte toespraak, waarin hij onder meer de prettige samenwerking tussen de in spectie en de bond aanhaalde. „Een samenwerking, die in Zeeland bij na spreekwoordelijk is geworden", aldus de heer De Vries. Hij wees er nog eens op hoe belangrijk het is, dat men niet onder de gebruikelijke tarieven gaat werken, waardoor een ongezonde con currentie zou kunnen ontstaan. Met het optreden van de kleinkunstcombinatie „Alle 7" uit Amsterdam met een ge varieerd programma van sketches en zang onder ae titel „Even anders" werd de avond opgeluisterd. Pianist -Justes Jesayes verzorgde de muziek bij dit programma. Het dansorkest van Baby den Toonder zorgde na het optre den van de artiesten voor de muzikale omlijsting bij het bal. De volgende con- taetavona wordt vrijdag 26 april ge houden in „Het Centrum" te Axel. Op deze avond zal optreden het cabaretge zelschap van Han Bakker. Voor de dansmuziek zorgen dan „The Williams". (Slot van Dag. I) land- en tuinbouwgronden, welke nodig zyn voor de beide tracés, wor den thans geschat. Het taxatierap port wordt deze maand verwacht. Van de spoorwegen is bericht ont vangen, dat onderhoud, vernieuwing en huur van rails, wissels, liggers, kortom de gehele bovenbouw, jaar lijks 18.000 zal kosten, eventueel om te zetten in een afkoopsom van vier ton. Het dijklichaam en de bed ding, waarop de rails komen te lig gen, zijn als infrastructuurwerken te beschouwen, waarvan 15 voor rekening van de gemeente Goes komt. De te bouwen brug over het kanaal, die voor spoor- en wegverkeer dienst zal doen, zal een breedte van 18 me ter krijgen, met een speciaal voet en rijwielpad. Verder wordt in de nota opgemerkt, dat haven I bijna gereed is. dat het haventerrein tus sen de havens I en IV nagenoeg is afgewerkt en dat dit haventerrein van 5 meter brede wegen met riole ring is voorzien. Baggerwer\ Het baggerwerk in het kanaal, dat door de vorst is opgehouden, is aan gevangen. Hierdoor wordt slechts een gedeeltelijke verbetering bereikt, al dus de nota. Besprekingen zijn reeds geopend met de betreffende instan ties om te komen tot een afdoende verbetering van haven, kanaal en sluis. Er bestaat behoefte aan een nota met prognoses van het scheep vaartverkeer alvorens een beslissing kan worden genomen tot het uitwer ken van een dergelijk miljoenenpro ject, zo wordt opgemerkt. Afdoende verbetering wordt geschat op een in vestering van rond 15.000.000, Voor wat betreft de vestiging van industrieën in Goes, wijst burge meester Huber er op, dat nieuwe aanvragen het gemeentebestuur heb ben bereikt. Deze aanvragen gaan soms gepaard met bepaalde voor waarden van voldoende diepgang of aanwezigheid van industriehallen op korte termijn. Informaties worden dan zo snel en uitvoerig mogelijk verstrekt. „Het gemeentebestuur kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat an dere industriekernen meer kunnen bieden aan outillage en goedkope, gunstig gelegen en grote industrie complexen. Het succes van Terneu- zen is voor een groot deel te danken aan de grote werken, die daar met rijksbijdrage en krachtens interna tionale overeenkomst worden uitge voerd. De sceptische houding van bepaalde overheidsinstanties ten aan zien van de kansen van Goes tot in dustrialisatie, vloeit voort uit het feit, dat de industriële ontwikkeling nog van jonge datum is. Aan achter stand in goede voorzieningen, zoals Schooltoernooi in Middelburg Ruim 200 leerlingen van tien Zeeuwse scholen De paasvakantiestilte in de chris telijke h.b.s. in Middelburg werd donderdag en vrijdag radicaal ver broken tijdens het door de h.b.s.- bond uitgeschreven Schimfesti val waarin ruim 200 leerlingen van tien Zeeuwse middelbare scholen zich meetten in basketball, scha ken, dammen, tafeltennis, retori- klassieke muziek en zang. Evenals vorig jaar behaalde de christelijke h.b.s. uit Middelburg in totaal het hoogste aantal pun ten en zij legde daarmee opnieuw beslag op de S.C.H.I.M.-festival- beker. Vrijdagavond kon de sportleraar van de chr. h.b.s., de heer L. Soeting, dc uitsla gen bekendmaken. Voor iedere sport- afdeling waren een beker en twee me dailles als pryzen beschikbaar gesteld. In het basketballtoernooi, dat donderdag werd gehouden, bleek bij de dames de chr. h.b.s. I de sterkste te zijn. Tweede werd de rijkskweekschool uit Middel burg. Het christelijk lyceum II uit Goes bezette de derde plaats. Bij de heren stond de h.t.s. aan de top, de medailles gingen respectievelijk naar de chr. h.b.s. I en de chr, h.b.s. II. Bij het schaken op donderdag en vrijdag blonk het Petrus Hondluslyceum uit, de tweede en derde plaats werden ingeno men door de rijks h.b.s. uit Middelburg en de chr. h.b.s. uit Middelburg. De damwedstrljden, waarvoor slechts twee scholen zich opgaven, leverde een eerste prijs op voor de chr. h.b.s., de rijks h.b.s. uit Middelburg werd vanzelfsprekend tweede. Het tafeltennistoernooi, waar voor de meeste belangstelling bestond, werd gewonnen door de christelijke kweekschool. De chr. h.b.s. bezette hier de tweede plaats en St. Sloy uit Hulst werd derde. „Toen ik nog klein was" is de titel van het verhaal waarmee MargreetKreugel van het Goese lyceum in de groep re torica de eerste prijs won. Omdat Harry van Gelder van het Petrus Hondiusly- ceum met „werkstudent" van de jury een. gelijk aantal punten kreeg, ontving ook hij de eerste prijs. Op ëen hoog peil stonden de prestaties van de leerlingen die zich opgaven voor „klassieke muziek". Dick Boon van de rijkskweekschool speelde op dwarsfluit begeleid door piano, op feilloze wijze een stuk van Mozart, waarmee hij wel verdiend de eerste prijs behaalde. De cellist en pianist van de rijks h.b.s. uit Middelburg kwamen op de tweede plaats te staan. Voor het songfestival bestond weinig animo. Slechts twee deelnemers. Gert Overman van de chr. h.b.s. begeleidde zichzelf op gitaar bij hot zingen van enkele populaire liedjes. Hij kreeg daar mee van de jury meer punten dan Peter van de Oude van de chr. kweekschool, die met pianobegeleiding negro-spiri- tuals ten gehore bracht. Met het song-festival eindigde dit span nende schooltoernooi, waarvoor ook dit jaar iveer veel belangstelling bestond. Veel supporters waren meegekomen om de vertegenwoordigers van hun school aan te moedigen. Motorschip „Luctor" liep bij Terneuzen op havendam Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur is liet 230 tons motorschip „Luctor" bij het binnenvaren van «Ie haven van Ter- neuzen op de VVestliavendam gelopen. Schipper K. Kammlnga uit Gassclter- njjveen deeil nog een poging om op eigen kracht vlot te geraken, maar door het afgaand ty gelukte dit niet meer. De sleepboot „Willem" van de rederij Muller uit Terneuzen heeft het geladen schip tegen half drie van de havendam getrokken. De „Luctor", die geen noe menswaardige schade opliep, heeft de reis naar België weer kunnen voortzet ten. Nest met vier jonge lijsters De heer P. A. Ia Grand te Middelburg heeft vrijdagochtend een nest met vier ionge lijsters ontdekt. Dit nest zit in een klimroos naast het huis van de heer La Grand aan de Koudekerkseweg. Dit is waarschijnlijk wel een van ae eerste broedsels, die dit jaar zijn uitgekomen. IN RUIME BOOG ROND DE KREEK Hot motel, dat binnenkort in Westkapelle tussen de De Ca- sembrootstraat en de kreek op getrokken zal worden, wordt één van de grootste in Zeeland. Het project bestaat uit vier blokken van 2 woonlagen, totaal 48 appar tementen, die te zamen niet een Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 groot restaurant aan dc zuidzijde in een grote boog van rond 150 meter lang om de kreek geschaard staan. De Serooskerkse architect W. J. de Haan is er uitstekend in geslaagd aan de wens van West kapelles gemeentebestuur te vol doen, namelijk het project niet te laten domineren in de omgeving van de kreek en aan de zuidzijde van het dorp. Het motel wordt slechts 554 nieter hoog, zodat de huizen van de De Casenibroot- straat er nog bovenuit steken. Bo vendien zal liet motel, van welke kant men het ook bekijkt, door de bosschages er rondom, bijna nooit in zijn geheel te zien zijn. De gemeenteraad van Westkapelle heeft gisteravond tijdens zijn vergadering onder voorzitterschap van burgemees ter Th. H. de Meester de opzet het motelplan op een maquette kun nen zien. De raad moest bijeenkomen, omdat in het ontwerp van het motel, dat de Exploitatiemij Scheveningen (de E.M.S.) had laten maken een klein de tail juist niet paste ln het plan in on derdelen van ac gemeente. Het ging hier om een klein strookje, waarop het restaurant was gepland. Met een een voudige handeling was een partiële her ziening tot stand gekomen, waaraan de raadsleden gisteren hun fiat gaven. 48 appartementen waarlangs een ga lerij geprojecteerd is via twee trap pen zijn te bereiken. De woonkamers zijn 4 bij 5 meter, by het benedenapparte ment is een standplaats voor een auto gebouwd. De bovenbewoners die hun auto dus niet „in" het motel kunnen stallen hebben ter compensatie een groot hale.on van 4 by 4y2 nieter ge kregen. Overigens is rond het mo tel voldoende parkeerruimte aanwezig. Dank zy de gebogen vorm van het project hebben de vakantiegasten een uitstekend uitzicht over de kreek en naar de duinen. Het is nog niet helemaal zeker of het kleine zwem bad, dat architect De Haan in het project opgenomen heeft, gebouwd zal worden. WINKEL De restaurantruimte waarbij een bar wordt ongeveer 180 tot 190 vierkan te meter groot. Aan het restaurant wordt een winkel gebouwd. Een deel van de kelder onder dit restaurant wordt ingericht met automatische was machines, waarin de bewoners van het motel eventueel de wekeiykse was kun nen doen. De rest van de kelder wordt ingericht als magazijn voor dc winkel en het restaurant. Aan de provinciale weg wordt ten slotte een benzinestation gebouwd. Het rijwielpad wordt daartoe met een boog om dit project heengeleid. Voorts stelde de raad tijdens deze vergadering nog herzieningen vast voor het plan Joossesweg (uitbrei ding van het kampeerterrein van de heer P. de Pagter) en voor het uit breidingsplan langs do Dominee's- hofweg (Kampeerterrein van de heer P. Verburg). royale toe- en afvoerwegen, geva rieerde woningvoorraad en recreatie ve middelen van sportieve en cultu rele aard, moet nog veel worden in gehaald", vervolgt de nota. Beleid Verder wijst de burgemeester in zijn nota op enkele facetten van het ge meentelijk beleid, die nauw verband houden met de industrialisatie. Hij vestigt in de eerste plaats de aan dacht op het standpunt van het rijk, dat een industrie niet al te zeer ver lokt moet worden tot vestiging. „Men schijnt namelijk de slechte er varing te hebben, dat met grond- prijsreductie en premie soms onder nemingen zijn aangetrokken, die het na enige tijd niet meer konden bol werken- De financiële basis bleek te smal. Men gaat er thans van uit, dat een bedrijf, dat zich wil vestigen en gebruik wil maken van reductie en premieregeling, minstens 50 eigen middelen moet hebben. Wan neer een gemeente tegemoet komt door beschikbaarstelling van indus triehallen, dan is toepassing van de rijksregeling niet wel mogelijk". En de Durgemeester vervolgt: „Meer wordt dan ook bij de aanwijzing van kerngemeenten het accent gelegd op gebrek aan voldoende werkgelegen heid ter plaatse dan op het uitbuiten van alle mogelijkheden om industrie- en uit de randstad Holland ver plaatst te kragen of nieuwe onder nemingen buiten de randstad ge vestigd te zien, waar dan ook". Afstand gebied Verder in de nota zegt de burge meester, dat de colleges van b. en w. van Goes en Kloetinge in begin sel overeenstemming hebben bereikt over een afstand van honderd ha grondgebied van Kloetinge aan Goes fen oosten van het natte industrie terrein, zodat de haventerreinen dan geheel binnen Goes komen te liggen. Ten slotte, aldus de burgemeester, zal men niet kunnen ontkomen aan uitbreiding van het havenindustrie- terrein noordwaarts, waarvoor een bespreking met het gemeentebestuur van Kattendyke en de directie van de Wilhelminapolder noodzakeiyk zal zijn. Een belangrijk punt by het indus trialisatiebeleid wordt genoemd de woningbouw, die sterk bepalend is voor de ontwikkeling van de indus triële bedrijvigheid. By het gehele woningbouwbeleid in Goes speelt de schaarste aan bouwrype grond de gemeente Goes parten. Alles zal er volgens de burgemeester op gericht moeten zijn om in snel tempo grond te verwerven en uitbreidingsplannen klaar te maken. Er zijn thans plan nen tot herziening van het thans geldende uitbreidingsplan voor zuid en van Goes-Noord, omdat realisering niet mogelijk bleek en met name in Goes-Noord teveel industrieterrein is gereserveerd. Het streven is er thans op gericht om de plannen zodanig om te werken, dat ze uitvoerbaar zyn door meer woningen te projec teren en bij gedeelten kunnen worden gerealiseerd. Daarnaast is opdracht gegeven tot het voorbereiden van een uitbreidingsplan in hoofdzaken voor de Goese polder, terwijl naar aanlei ding van de overeenkomst met Kloe tinge over grenswyziging, het uit breidingsplan in Valckeslot opnieuw kan worden bezien. Ver\eer De groei brengt, naar de burgemees ter in de nota opmerkt, met zich mee, een nadere bestudering van de verkeersontwikkeling binnen Goes tussen de verschillende woonwyken en industrieterreinen. In dit verband wordt gewezen op de noodzaak van ondertunneling van de spoorlijn, bij Ockenburg een rijwiel- en voetgan gerstunnel en bij de I'oelweg een autotunnel. Een en ander zal moge- iyk een doorbraak of afbraak van liet woningcomplex met zich bren gen, dat wordt begrensd door de Frans den Hollanderlaan, M. A. de Kuyterlaan en Van der Spieghel- stroat. Ten slotte wordt in de nota ge wezen op het vraagstuk van de rioolwaterzuivering en -afvoer. De steeds terugkomende klach ten van de Goese industrieën, klachten over de slechte regen waterafvoer in plan-oost en van het waterschap over ernstige vervuiling van de sloten, wijzen volgens de nota op een onhoud bare toestand. De geprojecteer de persleiding naar de Wester schelde heeft nog steeds niet de goedkeuring van Gcd. Staten van Zeeland, terwijl de aanlig gende gemeenten hebben mee gedeeld er niet aan te zullen deelnemen. Technisch zijn er van de bevoegde instanties geen bezwaren. (Advertentie) tuinbouwgereedschappen VERWACHT. TOENEMENDE BEWOLKING Aanvankelijk zonnige perioden, later toenemende bewolking maar overwe gend droog. Wind draaiende, naar zuide lijke richtingen en tot matig toenemend, vrjj zacht. ZON EN MAAN 21 april Zon op 5.33 onder 19.46 Maan op 5.02 onder 16.26 22 april Zon op 5.31 onder 19.48 Maan op 5.26 onder 17.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2