OMMEKEER IN KAASMAKERIJ DOOR HET „LAUDEVAT" LEZERS SCHRIJVEN Financiële berichten „VERRIJKEN DOOR VERGELIJKEN" GEOLOGEN GAAN DE AARDLAGEN ONDER DE NOORDZEE BEKIJKEN HOGERE WINST INDOLA ZATERDAG 20 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Uitvinding van machinist 3 jaar „in 't vat'' PLEIDOOI VOOR: „Pensionering op 60-jarige leeftijd" Op de gisteren in Amsterdam gehouden jubileumvergadering van de Vereniging van Christelyke Leraren en Leraressen bij het nijverheidsonderwijs, die dertig jaar bestaat, is een pleidooi gehouden om pensionering op zestigjarige leeftyd in te voeren. Op daartoe strekkende voorstellen van de afdelingen Friesland, Zwolle en Val- kenheide, luidde het preadvies van het hoofdbestuur: „Evenals tal van orga nisaties is het hoofdbestuur er van over tuigd, dat vrijwillige pensionering op 60-jarlge leeftyd mogelijk moet zijn met de bepaling, dat men, zodra het maxi- mumpercentage pensioen is bereikt, maar de betrokkene wel actief blijft niet meer pensioenpremieschuldig is". Het hoofdbestuur ging verder: „het aantal verzuimdagen van hen, die de 60-jarige leeftijd hebben bereikt, is niet gering en brengt een desorganisatie van het onderwijs mede. Aan de andere kant zijn er 60-jarige lerarenen leraressen die nog fit genoeg zijn om hun arbeid met opgewektheid te verrichten en hun er varing is waardevol. Daarom is vrijwil lige pensionering op 60-jarige leeftijd aanbevelenswaardig". In Nederland wordt momenteel als enige land ter wereld in een aan tal zuivelfabrieken kaas gemaakt, niet meer op de traditionele manier in het houten vat, doch in een kaas vat van plastic materiaal, dat bovendien van geheel andere constructie is. De idee hiervoor is ontsproten in het inventieve brein van de machinist van de eoöp. zui velfabriek „Sellingen en Omstreken" te Laude, de heer B. Geessink, die haar samen met de directeur van deze fabriek, ir. S. K. Broersma, ook verder heeft ontwikkeld. Het „Laudevat", zoals het nieuwe kaas- vat is genaamd, betekent niet minder dan een revolutie op het. gebied van de kaasnmkery. In de fabriek te Laude zijn thans 1600 van deze vaten In ge bruik. Ho voordelen? Door het wegval len van verschillende bij de oude me thode noodzakelijke werkzaamheden is een arbeidsbesparing van 30 procent verkregen. Bovendien kan het Laudevat veel langer mee en behoeven cr prak tisch nimmer reparaties aan het vat te worden verricht. Boven verwachting Er is een periode van drie jaar aan vooraf gegaan, eer uitvinder en di recteur het aandurfden de uitvinding in prakthk te brengen. Dat is een paar maanden geleden gebeurd en hel re sultaat heeft de verwachting overtrof fen. van het „Lauder vernuft". De fabrieken hier zijn aangesloten by dezelfde ver koopvereniging, die de produktie var de vaten heeft mogelyk gemaakt. Op de uitvinding is nu octrooi aangevraagd. In de zuivelfabriek van Laude worden per dag zo'n 1600 Edammer kazen ge maakt. Waarschijnlijk komen daar bm- Net zo goed Het Laudevat is een vry eenvoudige pijp, waarin een zak van nylon js aangebracht, die aan de onderkant bol vormig is, waardoor de kaas meteen de bekende „Edammer, vorm" aanneemt. Bovenop de pijp wordt een volger (lees: deksel) geplaatst, die aan de onderzijde bespannen is met een plastic doek. Deze doek is zodanig gemodelleerd,, dat bij persing een volkomen symmetrische kaas ontstaat. Een plastic ring tenslotte voorkomt dat er 'n ï'and op de Edammer kaas ontstaat. Deze ring zorgt er even eens voor, dat er op de plaats waar bij het „oude" kaasvat de rand wordt af gesneden een versteviging ontstaat, in plaats van een verzwakking. De Nationale Coöperatieve Zuivel- verkoopvereniging, onder wiens su pervisie de proeven zijn genomen, heeft kunnen constateren, dat de Edammer kaas, die in Laude met de nieuwe methode is gemaakt, in alle opzichten kan wedijveren met de, op de tot nu toe gebruikelijke wjjze ge produceerde kaas. Ook elders Er zijn meer zuivelfabrieken in Ne derland waar het „Laudevat" al wordt gebruikt. Zo wordt op het eiland Texel, hl Norg, Koekan ge en Heeten (Ov.) geprofiteerd ZEBRAPADEN De wegenverkeerswet lept liet rij- verkeer de verplichting op, dat een voetganger die zich op de zebra be vindt niet may worden gehinderd, zo waarschuwt de A.N.W.B. Dat hin deren houdt volgens de Bond ook in, dat de overstekende voetganger zich niet bedreigd mag voelen. Eet rijverkecr kun dit bereiken door een juiste wijze tan handelen nabij een zebra. Zo is het verkeerd indien met een behoorlijke snelheid op de zebra wordt tocycreden en pas vlak vóór de zebra wordt gestopt. BETER is liet om de snelheid tijdig te ma tigen en zonodig op enkele meters vóór de zebra te stoppen. Voor de overstekende voetganger is het dan volkomen duidelijk, dat het rijverkecr rekening met hein houdt. i persen. nen afzienbare tijd de zgn. lunchkaas- ')s bij. Voor dit doel zijn kleinere plas- Ic vaten in bewerking. In de fabriek heeft een kleine reorgani satie plaatsgevonden: in een vroeger noodzakelijke opslagruimte zjjn pekel- baden gebouwd, waarin de kaas, nadat het van de perserij komt, vier dagen moet liggen, alvorens naar de opslag zolder te verhuizen. Hier wordt ook de beschermende plasticlaag op de .Edam mertjes" aangebracht. De kaas van Laude, wordt voor een zeer belangryk deel geexporteerd naar lan den rond de Middellandse Zee. Nationale onderwijs tentoonstelling open De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals heeft gistermorgen de tweede nationale onderwijstentoonstelling, die van 19 tot 26 april In de HoutrusthaJlen in Den Haag wordt gehouden officieel geopend. In zijn openingsrede zei minister Cals onder meer dat allen die de tentoonstel ling bezoeken, indien ze er verder over nadenken, de uitdaging ervaren die in verschillende moderne leermiddelen ligt besloten. De ontwikkeling van de mo derne leermiddelen dwingt tot nieuwe aanpak, die, aldus de minister, merk waardigerwijs met de toenemende per fectie van de middelen, hogere eisen aan de gebruiker stelt. Hoe perfect de middelen ook mogen zijn, het blijven middelen, die slechts via de leraar hun dienende taak kun nen vervullen. Een goed gebruik van deze middelen zal de leraar voortdurend dwingen tot bezinning op zijn onderwijs. Techniek is geen vijand maar een vriend die niet nalaat ons onze feilen te tonen. TWEE WETEN MEER DAN EEN, DUS Bedrijf svergelijking an Veel ten veranderen k goede „Vergelijken met anderen, kan veel in uw bedrijf ten goede veranderen". Dit is een „waarheid als een koe". Door vergelijking van uw bedrijfscijfers en door uit wisseling van uw ervaringen met andere ondernemers, kunt U vast stellen, hoe het er met uw bedrijfs voering bijstaat. En met hoe meer ondernemers dit gebeurt, des te meer kans bestaat er op resultaat. Gelukkig is bedrijfsvergelyking in ons land, vooral in het midden- en kleinbe drijf, geen onbekende bezigheid meer. In verschillende branches, onder andere kantoormachine- en kantoorboekhandel, woninginrichting, foto-detailhandel, huis- lioudelijkeartikelen, etc., etc, bestaan reeds een aantal clubs. Alleen dc rijks- middenstandsconsulenten leiden er al een ijftigtal. Regelmatig komen de deelne mers aan deze clubs bijeen om hun be- dryfs-economische ervaringen en het daarop betrekking hebbend cijfermate riaal uit te wisselen en te vergelijken. Daarnaast worden er ook nog clubs ge leid door organisatie-functionarissen e.a. Op deze manier kunnen ondernemers zeer veel van elkaar leren. Bij bedrijfsvergelijking gaat men uit van het principe, „twee weten meer dan een". In een club zitten ongeveer 8 tot 12 deel nemers, zodat hieraan ruimschoots wordt voldaan. Een duidelijk voorbeeld is het navolgen de: „Twee ondernemers hebben ieder een gulden en wisselen die uit. Geen van bei den wordt er beter van. Doch als twee ondernemers ieder een idee hebben en dat uitwisselen, dan worden beiden er wél beter van. Ieder heeft er daarna twee". Waf en waarom? Bedfijfsvergelijking. of ervaringsuit- wisseling, is het met branchegenoten uitwisselen van bedrijfseconomische- ervaringen en cijfers. Het doel is, het opsporen en zo mogelijk verhelpen van onvolkomenheden in de eigen be drijfsvoering, door toetsing van de ei gen gegevens aan die van de andere <»eel nemers aan de club. De administraties van clubleden moeten op bedrijfsvergelijking zijn afgestemd. Als dit niet zo is, wordt vergelijking van cjjfers een moeilijke zaak. Overigens is ihet zó. dat serieuze deelnemers voldoen de prikkel ondervinden, om hun admini- straties aan te passen. I Enige onderwerpen, die op zo'n club- i bijeenkomst kunnen worden besproken zijninkoop, verkoop, reclame, assorti ment-samenstelling, voorraadvorming, kosten, omzetten etc. etc. In bedrijf Er wordt ook aan bedrijfsbezoek gedaan. Sommige clubs hebben zelfs de gewoon te, hun bijeenkomsten om toerbeurt bij |een van de deelnemers in het bedrijf te i houden. Bij zo'n gelegenheid bekritiseert •men dan in opbouwende zin eikaars Deze bijzonder moderne waterver koper in Cairo draagt op si ja tochten door de hete stad niet al leen een draagbare koelkast mee, maar ook een radio. Muziek trekt de mensen aan zegt hij... bedrijf, de etalages, de winkelruimte en de inrichting, de werkplaats, de ligging van het magazijn, de opslag van de voor raad enz. Iedereen er zijn vaak ook medewer kers va nde ondernemer aanwezig komt met zijn eigen mening en ervarinr voor de dag. Het is immers vaak zé. dat collega's scherper de onvolkomenhe den in het bedrijf zien, dan de onderne mer zelf, omdat zij voldoende afstand ervan kunnen nemen, om zich een objec tief oordeel te kunne nvormen. In het gezamenlijk gesprek wordt dan gezocht naar een doeltreffende oplossing van de eventueel vastgestelde inefficiënte be- drijfstoestanden. Bedrijfsvergelyking betekent derhalve: „verrijken door vergelijken". Voor onder nemers, die over dit onderwerp meer wil len weten, bestaat er alle gelegenheid dit verlangen te verwezenlijken. Zij kan nen terecht by hun vakorganisaties, of bij een van de provinciale rijksmidden- standsconsulenten. Deze hebben een rui me praktijkervaring op dit gebied. EEN ZOUTE OOSTERSCHELDE De oesterkwekerij wordt opgehe- VEILIGHEID ven en de gedupeerden worden schadeloosgesteld. Aldus heeft de regering onlangs beslist. Volko men onverwacht behoudens misschien voor insiders wordt dus verlaten hetgeen nadrukkelijk in de Deltawet is vastgelegd, na melijk dat aan de oestercultures de mogelijkheid geboden zou wor den om voort te bestaan. Nu het onmogelijk blijkt om deze voor waarde na te komen, zou de logische gevolgtrekking moeten zijn dat de Del-, tawet herzien wordt. Een onderzoek dus of hetgeen met het Deltaplan beoogd werd niet eveneens bereikt kan worden bij handhaving van een zoute Ooster- schelde, énige bestaansvoorwaarde voor een Nederlandse oesterkwekerrj. Waar bij dan de situatie zoals deze thans over- V rachtenconf érence zegt contracten op De Noordatlantische Vrachtenconferen ce (North Atlantic Continental Freight Conference), waarbij vele grote rede ryen zyn aangesloten, heeft alle con tracten per 14 juli opgezegd. Het be treft de z.g. contractvrachten van ha vens aan de oostkust van de Verenigde ■Staten naar Amsterdam, Antwerpen, Bremen, Hamburg en Rotterdam. Volgens de Holland-Amerika Lijn heeft de conference tot deze stap moeten be sluiten omdat de nieuwe Amerikaanse scheepvaartwetgeving, die vorig jaar april in werking trad, de bij de confe rence aangesloten rederijen geen moge lijkheid biedt hun contractanten afdoen de tegen „outsiders" te beschermen. De afschafing van het contractsysteem houdt in dat dé bestaande contract vrachten en de (hoeger) non-contracl- vrachten kome nte vervallen en worden vervangen door een enkele lijst van con currerende vrachten. Bij de conference zijn aangesloten de re derijen: Compagnie Maritime Beige, Black Diamond Steamship Co., Com pagnie Generale Transatlantique, Cos mopolitan Line, Hamburg-Amerika Li ne, Holand-Amerika Lijn, Moore-Mccor- marek Lines, Norddeutscher Lloyd en United States Lines Co. ZWANENBERG VERWACHT OOK VOOR 1963 EEN BEVREDIGEND RESULTAAT De in 1962 bereikte resultaten van de N.V. Koninklijke Zwanenberg-Organon stemmen tot voldoening. De geconso lideerde omzet steeg In dat .jaar met 5.2 pet en bedroeg f 263.3 miljoen. De resultaten in de eerste maanden van 1963 waren niet ongunstig. Zwanenberg- Organon verwacht ook voor dit jaar, mede gezien de verbreding van de ba sis, een bevredigend resultaat. Het grootste deel van de omzetstijging in 1962 kwam voor rekening van de buitenlandse dochterondernemingen. De kostenverhogingen waren aanzienlijk. De(geconsolideerde) exploitatiewinst voor afschrijvingen beliep f34.1 miljoen (31.1), een stijging van 9.8 procent. Na aftrek van 7.3 miljoen (6.4) afschrijvin gen enz. en f12.2 miljoen (11.9) belas tingen resteert een netto-winst van f 15.3 miljoen (13.6), een toename van 12.6 procent. Van deze winst wordt 36 pet (5.5 miljoen) uitgekeerd en 64 pet (9.8 miljoen) ingehouden. Zoals gemeld wordt 17 pet dividend in contanten en 3 pet in agio-aandelen voorgesteld 17 pet in contanten). Uit het jaarverslag over 1962 blykt voorts, dat de vennootschap zich meer heeft toegelegd op de produktie en ver koop van meer rendabele produkten met hoge toegevoegde waarde. De effi ciency bij de fabricage, distributie en verkoop-ontwikkeling werd verder op gevoerd. Dit heeft, volgens het verslag, ook internationaal de positie versterkt. Zowel in de fabricage-sector als in de distributie wordt het assortiment uitge breid. Inclusief bestellingen bedroegen de investeringen f 13.6 miljoen. De ver zekerde waarde van gebouwen en ma chines beloopt f 126 miljoen. De directie acht deze voldoende om in de financie ringsbehoefte voor 1963 te voorzien. In Madrid zijn drie mannen, de Ameri kaan Stanley Moss en twee Spaanse mede plichtigen, Viciana en Iliaramendi, bij ver stek tot in totaal 15.715-000 pesetas boete veroordeeld omdat zij het schilderij „San Je- ronimo" van Goya onwettig het land hebben uitgesmokkeld. Het schilderij is twee mil joen pesetas waard. Op „ontdekkingsreis" met de marine Nog nooit aan een onderzoek onderworpen (Van een medewerker) A Is Harer Majesteits Luymes van onze Koninklijke Marine op 5 juni het zeegat,uitvaart om op de Noordzee te gaan opere ren zal zich een "aantal geologen als gasten aan boord bevinden. Zelfs diverse reizen hopen zij mee te gaan maken. H.Ms. Luy- mes is het moderne schip van de Hydrografische Dienst (taak o.m. het in kaart brengen van het zeebodemreliëf en de zee- stromingen die op verscheidene plaatsen voor onze kust vaak aan veranderingen onderhevig zij"). Voor die taak werkt het schip zyn normale vaarprogrannna af, maar daarnaast kunnen de wetenschaps mensen van (le gelegenheid gebruik maken om te trachten door onder zoek iets meer te weten te komen over de aardkorst, ter plaatse. De ho- vendst© aardlagen onder (ie Noordzee zijn namelyk nog nooit aan een on derzoek onderworpen geweest. Waarom niet? Omdat er pas na de oorlog betere technische hulpmidde len gekomen zyn. die niet alleen te land, maar ook te (lees: onder) water in de aurdkorst vermogen door te dringen. Bovendien zijn de methoden van onderzoek veel uitgebreider ge worden. Daar het voorts niet alleen uit zuiver wetenschappelijk oogpunt, maar ook uit praktische overwegingen in verband met de ontwikkeling van het Deltaplan en van b(jv. Europoort aanbeveling kan verdienen met dit geologisch onderzoek in de Noordzee een begin te maken, gaan de geolo gen, werkzaam b(j de Geologische Dienst te Haarlem, met het vaartuig mee. De Geologische Dienst is thans bezig met het samenstellen van een nieuwe geologische kaart vaa Nederland. Hiertoe is ons land In vier districten verdeeld. Maar het moge duidelijk zyn (lat men daarbij aan onze grenzen niet: plomp verloren op kan houden. Daarom is dc nodige communicatie met Duitse ca Belgische collega-geo logen voor wat respectieve! yk betreft onze oost- en zuidgrenzen. Buiten beschouwing west- en noordgrenzen zijn ech ter tot nu toe volledig buiten be schouwing gebleven: op de Noordzee is immers nooit geologisch onderzoek verricht, hoewel men natuurlijk wel zijn gedachten over de gesteldheid van de aardkorst onder de Noordzee heeft. Het onderzoek kan nu echter pas goed plaatsvinden, omdat de we tenschap thans zoals gezegd, meer technische hulpmiddelen ten dienste slaan waarmee in de aardlagen onder de zeespiegel kan worden doorge drongen. Ook hierbij vormen wetenschappelijke belangstelling én „nut voor de samen leving" de stimulerende factoren. Daar is bijv. het intrigerende pro bleem van de veranderingen van het D°i zeeniveau aan de Nederlandse kust. Bekend is namelijk dat het zeeniveau, de zeespiegel stijgt ten opzichte van het land. Bekend is evenzéér, dat een deel van dat hoogteverschil voor re kening van de zecspiegelryziag komt en een ander deel voor de daling van het land (bodemdaling). Vraagt men echter: wélke gedeelten?, dan moet dc wetenschap het antwoord schuldig blijven, want het punt van vergelij king, het ^absolute nulpunt" is er immers niet. Water was land Doordat de zeespiegel tientallen eeuwen geleden zoveel lager is geweest, moet dus ook onze kustlijn veel verder westelijk hebben gelegen, hetgeen in kan houden dat er veen- vorming kan zijn geweest waar thans dc Noordzee is. Aanwijzingen hier voor kunnen zijn enkele veenbrokken die van de tegenwoordige zeebodem al eens naar boven zijn gebracht. Men kan zich daarom voorstellen hoe ver langend de geologen, die straks met I-Ir.Ms. Luymes meegaan, zijn om hier meer van te weten te komen. De kwestie van de zeespiegclrij/.ing is namelijk ook van belang voor rijkswaterstaat, niet alleen voor wat betreft dc vraag hoe hoog onze (lij ken, geologisch gezien, zouden moe ten zijn, maar ook voor wat, alweer geologisch beredeneerd, de gevolgen zullen zijn indien men aan de Neder landse kust gaat „dokteren" in ver band met bijv. de Deltawerken, het Europoortproject en de nieuwe pier by IJmuiden. Laatstgenoemde punten (of liever: de omgeving daarvan) zullen ongetwij feld' een der eerste objecten van on derzoek uitmaken. Datzelfde geldt voor punten in de Noordzee die de geoloog opmerkelijk voorkomen door bijv. het reliëf van de bodem, hetgeen bekend is op grond van dieptekaar- ten. Vooralsnog kan niet verwacht wor den dat de Geologisch Dienst dieper zal gaan dan enkele tientallen me ters. Maar dat is al heel wat als men weet dat zelfs de éérste meter nog niet is onderzocht! Geologisch be schouwd is immers alles onder de Noordzeespiegel nog nieuw! Wat het mogelijke „praktische nut" van de onderzoekingen betreft, zegt de geoloog heel bescheiden dat hij er heilig van overtuigd is „het vader land niet van de ondergang te kunnen redden" en dat hetgeen zijn weten schap oplevert voor de praktijk hoog stens „het aandragen van een bouw steen" kan betekenen. Echter heeft de Geologische Dienst voor de kust bij Petten al eens onom stotelijk aangetoond, dat een door rijkswaterstaat op grond van de oud ste zeekaarten als stabiel beschouwde ondiepte in zee, helemaal zo stabiel niet is; één gebrekkige geologische boring (Inderdaad: de alleréérste en tot op heden de laatste) toonde dit aan. Rijkswaterstaat heeft bij de aan leg van strandhoofden met deze reali teit dan ook terdege rekening gehou den. Een toevalstreffer? Misschien wel, misschien niet. In elk geval Is de praktische betekenis van de geologie nu eenmaal niet te vergelijken met de procediiren by een automaat: gooi er wat geld in en „het" komt er vanzelf uit. Dat het onderzoek van geologen in het algemeen en de research die op bescheiden wijze straks op de Noord zee zal worden geëntameerd in het bijzonder, betekenis hééft, moge uit het bovenstaande toch wel duidelyk zijn geworden. '«nn/iflflnnflnwflrtn/wn/wwwvvvvvvvv\Aiw/vwvvwwvwAivwvwftiwnwnAWA'wmftnnB)vvwAnivwvvwvwwvvvvwvwwnAiwn^^ Dividenden De prijsverhoging der tijdschriften van le N.V. Drukkerij De Spaarnestad had, •olgens het verslag over 1962 aanvan kelijk een lichte daling van het aantal abonnementen tot gevolg. Het herstel verliep echter zeer bevredigend. Het rnntal abonnees op de tijdschriften be terkoop van boeken liet over. De advertentieomzet nam met bijna vijf pet. toe. De loonkosten stegen wederom zeer belangTijk (14 pet.). Over 1963 zul len deze kosten ongeveer acht pet. ho ger zijn dan over 1962. Het saldo ex ploitatierekening beloopt 5.59 miljoen en de te verdelen winst beloopt f 1.04 miljoen. Voorgesteld wordt hét dividend' te verhogen van 19 tot 22 pet. De drukkerijen in Haarlem' en Etten waren geheel 1962 volledig bezet. Voor een verdere uitbreiding van het bedrijf te Etten is goedkeuring aangevraagd. Met de gewijzigde expansieplannen zijn wederom aanzienlijk hogere investerin- Sn gemoeid. (Totaal circa 9,5 min.). hoeverre dit bedrag uit eigen midde len wordt verkregen, zal o.m. afhangen van de bedrijfsresultaten in de eerstko mende jaren. Afgezien van de invloed van eventuele reclametelevisie, zijn de vooruitzichten niet ongunstig. „GELDERLAND" Uit de verlies- en winstrekening van de N.V. papierfabriek „Gelderland" in Nij megen blijkt dat de exploitatierekening over 1962 een voordelig saldo heeft ge laten van f4.353.500 (v.j. f4.157.268). De zuivere winst beliep f 1.378.080 waaruit een dividend van 27 procent betaald zal worden. De investeringen bedroegen verleden jaar ruim fl.7 mit- joen, voornamelijk ten behoeve van de zesde papierfabriek. De produktie was in 1962 ongeveer 6 procent groter dan in het voorgaande jaar. Men dient rekening te houden met de stijgingen van grondstoffenprijzen en andere kosten, terwijl nog geen hogere papierprijzen in de verwachting liggen. GUNSTIG RESULTAAT BIJ ALGEMENE FR1ESCHE- GROOT-NOORDHOLLANDSCHE In haar verslag over 1962 vestigt de directie van de Algemeene Frïesche Le- vensverzekerings Maatschappij en de „De Groot-Noordhollandsche van 1845" de aandachtrop het 25-jarig bestaan van belangengemeenschap tussen maatschappijen. Naast de wederzijdse garantie voor alle verzekerden en de keuze voor verzeke ringen met en zonder winst zijn belang rijke bezuinigingen toegepast door. het samenvoegen van het buitendienstappa raat en van verschillende interne afde lingen. De directie is van oordeel dat deze integratie ook in de naaste toe komst verdere voortgang zal hebben. In 25 jaar is het verzekerde bedrag ge stegen van 420 miljoen tot 3.8 mil jard, de premiereserve van 121 miljoen tot 846 miljoen en de bedrijfswinst van 869.000,— tot 11.300.000,—. De resultaten over 1962 acht de directie zeer gunstig. Niet alleen bereikte de aanvoer van nieuwe verzekeringen met 636 miljoen, een nieuw record, ook de winst van 11.3 miljoen wordt vredigend geacht. De aanvoer van nieuwe verzekeringen was 14 procent hoger dan in 1961, bij de Algemeene Frïesche was dit percentage zelfs 16.8. De directe aanvoer, dus zonder ontvan gen herverzekeringen, was eveneens gunstig. De bedrijfswinst bedroeg bij de Algemeene Friesche 6.6 miljoen. Hier van werd 4.1 miljoen bij de extra reserve gevoegd en 2.3 miljoen voor verzekerden gereserveerd. De bedrijfs winst van de Groot-Noordhollandsche bedroeg 4.7 miljoen, waarvan 4.5 miljoen aan de extra reserve werd toe gevoegd. De omzetten van Indola N.V. (fabrikan ten van o.a. kappersartikelen) in 196? zyn, volgens het verslag, bij de ver wachtingen ten achter gebleven. Het to tale accres ten opzichte van 1961 be loopt slechts vyf procent. Het bereikte i eindresultatat heelt echter niet teleur- gesteld. De stijging der winstmarges van zes tot zeven pet. acht de directie verheugend. De nettowinst bedroeg 1.81 miljoen. Voorgesteld wordt, zoals bekend, 18 pet. dividend op de oude- en negen pet. op de nieuwe aandelen (v.j. 12 pet. in contanten plus vyf pet. in agio-aande len.) Primair is de veiligheid van land en volk. In 1963 kan er allicht beter dan 10 jaar geleden begrip voor komen dat wat eeuwen lang mogelijk was ook in onze tijd moet kunnen, aangepast aan de ho gere eisen van vandaag en tevens met een blik op de toekomst: veiligheid in Zeeland ook zonder de zee buiten te slui ten. Hiertegen zal wel weerstand be staan. Onze generatie is immers groot gebracht geworden met de populaire leuze „onze vijand de zee", waardoor het zeevarend volk dat wij zo graag willen zijn zich pas echt behagelljk en veilig voelt, wanneer het achter een zo hoog mogelijke dam niet meer van de zee be hoeft te zien dan het op een bepaald ogenblik wil! Handhaving van de zoute Oosterschelde maakt verhoging van alle dijken langs dit deel van de Delta, waardoor veel eer der veiligheid bereikt wordt, noodzake lijk. VOORDELEN Verdere voordelen zijn: 1. Niet alleen de oesterkwekerij (en ten dele ook de mosselcultuur) maar ook de Noordzee-visserij zal zeer gebaat zijn bij behoud van tenminste een deel van het broedgebied dat de Zeeuwse stromen thans nog zyn. 2. Recreatie: een zoute Oosterschelde met haar prachtige getijde-beweging en onvervangbare flora en fauna is onnoemelijk veel boeiender en inte ressanter dan de dode, diepe zoetwa terpiassen die er voor in de plaats zullen komen. En waarvan wel niet verhinderd zal kunnen worden dat zij zich vullen met het stinkende water van Europa's riool en vuilste rivier de Rijn. Wat van vissen en zwemmen in zulk water terecht moet komen zal men nog maar moeten afwachten. Verder is de leuze: veilig varen voor de grote massa. Dat is uitstekend, maar voor haar komt ook buiten de Oosterschelde plenty ruimte. Moge er dan voor de niet koekebakkers on der de zeilers gestreefd worden naar handhaving van tenminste een deel van een in West-Europa uniek ge bied. Dat niet alleen in Nederland maar ook buiten onze grenzen steeds meer bewonderaars vindt. Er zullen nog wel meer voor- en nade len zijn. Als laatste zou misschien ge noemd kunnen worden de verziltïng die de landbouw bedreigt. Als die werkelijk in Zeeland verontrustend is, is er altijd de mogelijkheid om met pijpleidingen zoet water aan te voeren om daarmede het gehalte van het grondwater op peil te houden. BEZINNING Dat het geweldig moeilijk is en heel gro te moed vraagt om een enorm werk als het Deltaplan dan al zó zeer gevorderd is en waarop wij ons zó zeer verheugd hebben, aan kritiek te onderwerpen c.q. het te herzien, staat wel vast. Maar waarom zouden wij die moed niet opbrengen als er grote voordelen mee te behalen zijn Is het niet alleszins logisch dat bij werken van dergelijke ontzagge lijke omvang halverwege de uitvoering een soort bezinningspauze wordt gehou den? Het is immers onmogelijk om bij een zo moeilijk waterstaatkundig in grijpen dat zich over ca. 25 jaar uit strekt, alle ten dele hoogst onbereken bare factoren vooraf geheel te kennen. Een groots en grondig onderzoek ter zake verplicht tot niets en behoeft ook geen vertraging van bekenis te veroor zaken. De', grote winst zal zyn dat, wanneer wij over een 15 jaar by een voltooid en ge wijzigd Deltawerk zullen staan onze vreugde niét getemperd zal worden door het besef van „hier ging iets prachtigs verloren". Amsterdam, Keizersgracht 739. E. J. Zeegers Hogere nettowinst „werf Gusto" Het stemt de directie van de N.V. werf Gusto vJi. firma A. F. Smulders tot te vredenheid, dat de resultaten over 1962 slechts weinig ten achter zijn gebleven by die over 1961. Het netto winstsaldo voor verdeling bedroeg 1.83 min. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een di vidend van negen procent (v.j. negen pet., plus twee procent jubileumdivi dend). Over de vooruitzichten zegt het verslag, dat de bedrijven dit jaar bijna volledig bezet zullen zijn. Verwacht wordt dat de resultaten over 1963 rede lijk zullen zijn. Het nog te verwerken gedeelte van de orderportefeuille bedroeg eind 1962 f 70 min. (f 62 min. eind 1961). Minder bevredigende resultaten bij „Van Celder" De bedrijfsresultaten over 1963 van de „Koninklijke Papierfabrieken Y'2n Gel der Zonen N.V." zijn, blijkens ver slag, minder bevredigend gew. De winstmarges zijn verder ingekio.ipen, enerzijds door de vooral in het tweede halfjaar ingetreden scherpe buitenland se concurrentie, anderzijds door de voortdurende stijging der kosten. Voorts waren de resultaten van het be drijf te Velsen aanmerkelijk ongunsti ger door de ernstige aanloopmoeilrjkhe- den, welke na de verbouwing van één der grote courantenpapiermachines werden ondervonden. Niet alleen is de produktie in Velsen achtergebleven bij die van 1961 terwijl de verwachting was gesteld op een hogere produktie doch ook de efficiency van het bedrijf had in belangrijke mate te lijden onder de tegenslagen na de verbouwing. Na afschrijving van 18.03 min. (v.j. 17,22 min.) en na aftrek van 7,4 min. (12,0 min.) voor belastingen, be draagt de nettowinst met inbegrip van het nog vast te stellen dividend van twaalf procent (14 pet.) op de aande len Berghuizer papierfabriek, 14,31 min. (vorig jaar 15,22 min.). Nadat 2,5 min. is gereserveerd ten gunste van de „reserve diverse belan gen", blijft ter verdeling 11.808.780. Voorgesteld wordt, zoals bekend, het di vidend te verlagen tot twaalf (14) pro cent over hel van 54.23 min. tot 66.40 min. vergrote aandelenkapitaal. Over de vooruitzichten zegt de directie te verwachten, dat de produktie 1963 hoger zal zijn dan in 1962. Hoewel de moeilijkheden in Velsen nog niet geheel zijn overwonnen, zal ook in deze fa briek een hogere produktie kunnen wor den bereikt. HOGERE WINST A.K.U. OVER EERSTE KWARTAAL De Algemene Kunstzijde Unie had over het eerste kwartaal van 1963 een gro tere omzet (109.6 miljoen gulden) dan over het eerste kwartaal van 1962 (92.3 miljoen gulden). De nettowinst over het eerste kwartaal 1963 werd becijferd op f 8.1 miljoen tegen vorig jaar 6.3 nfil- ioeu. De winst omgerekend in dollars bedroeg 76 dollarcent per American sha re. (le kwartaal 1962: 64 dollarcent). De cijfers dragen een voorlopig karak ter en zjjn niet door de accountans ge controleerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15