,U.S. Library of Congress" - een schatkamer van wijsheid Vissterfte rampzalig voor binnenvisserij blijfjong...&V blijf fiL.&O fiets! ,Oude kranten" van her en der BREDA beugelbier DUITSE TWENS EN TEENAGERS ZITTEN GOED BIJ KAS TEKORT AAN BEWEGING - EEN GEVAAR VOOR RUIMTEVAARDERS VRIJDAG 19 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van een onzer redacteuren) JTen pienter, maar arm negerjongetje uit een stadje in Alabama wilde iets over de ruimtevaart lezen, dat hij niet in de eigen, plaatselijke bibliotheek kon vinden. In de bibliotheek voor de blan ken had liij geen kans. Tóch kreeg hij het begeerde boek in handen. President Kennedy wilde iets nakijken in de brieven, die de eerste president, George Washington, schreef. Hij kon dat, dank zij een fotokopie, op zijn gemak doen. Een taalgeleerde in Moskou had een boek nodig over een bepaald Slavisch dialect, dat hij in de Sowjet-Unie niet kon krijgen. Hij hééft zijn boek bestudeerd. Een stadsredacteur uit Nashville in Tennessee was bezig met een speciaal nummer over de heer Zus-en-zo, die volgend jaar een kwart eeuw lid van de senaat zou zijn in Washington. Hij wilde zoveel mogelijk gegevens hebben, ook over wat er buiten Nashville over die senator was geschreven. Een onbegonnen werk, maar hij kreeg zijn gegevens. ^1 die mensen, en dagelijks duizenden anderen, wendden zich tot hetzelfde adres in de fe derale hoofdstad der Verenigde Staten Washington: de „U.S. Library of Congress". Deze bi bliotheek, naar de naam dus ei genlijk de bibliotheek van het parlement, is namelijk niet al leen de grootste ter wereld, maar waarschijnlijk óók de meest gevarieerde. De bibliotheek beschikt op het ogen blik over zo'n tien miljoen boeken, precies op de dag af valt het aantal niet na te gaan. Men kan er ook min stens acht miljoen manuscripten vin den, van een „krabbeltje" dat Wash ington aan zyn vice-president schreef boeken toe, maar even goed een noti- tot manuscripten van eeuwenoude tie van John Glenn tijdens zjjn tocht door de ruimte. De bibliotheek heeft alleen al een kleine 200.000 ingebonden jaargangen van Amerikaanse en buitenlandse la-anten uit de negentiende eeuw tot en met die van het vorige jaar. Nergens ter wereld buiten de Sowjet- Unie vindt men een grotere collectie werken in de Russische en verwante talen, maar eenzelfde eer kan ook de afdeling oosterse werken voor zich opeisen. De bibliotheek heeft alleen al in de Hebreeuwse, Jiddische en ver wante taalgroepen een collectie van 50.000 werken. Van kleitafel tot compruterkaart De bezoeker van de bibliotheek kan er kleitafels uit de Assyrische en Babylonische tU<len vinden, maar ook fotokopieën en de allernieuwste produkten der „drukkunst": kaarten van computers. In vergelijking met grote cn beroem de bibliotheken in Europa is de Li brary of Congress uiteraard nog piepjong. In haar huidige vorm is ze nog nauwelijks driekwart eeuw oud: In 1897 kwam het grote gebouw mid den in het regeringscentrum van Washington klaar; het had toen ze ven miljoen dollar gekost. Daarmee samen viel de bouw van een nieuw instituut voor de bibliotheek dat haar meer armslag gaf. President Grover Cleveland had de wet, die daarvoor nodig was, vlak voor' zijn aftreden nog ondertekend. De oorsprong was min of meer gelijk aan die van allo bibliotheken. De Amerikaanse leden van dc Senaat en het Huis van Afgevaardigden hadden uiteraard behoefte aan naslagwerken, even goed als ze ook hun eigen rede voeringen en geschriften graag voor het nageslacht bewaard wilden hou den. Bovendien waren er altijd wel mensen, die hun in boek of geschrift neergelegde opinies belangrijk genoeg vonden om ze ter kennis van dc volks vertegenwoordiging te brengen. Soms ook besloot het Congres, (de ge zamenlijke vergadering) zelf. dat iets nationaal bewaard moest worden. De officiële reisverslagen van vele expe dities in het toen nog grotendeels on ontgonnen en onontdekte Amerikaan se „verre Westen"' werden aange kocht. Al met al was het evenwel een wat vreemde verzameling, waar ook maar weinigen de weg in wisten en gemak van hadden. Allure kreeg de bibliotheek in 1815 door de aankoop van do biblio theek van wjjlen president Tho mas Jefferson en in 1834 met tie na gelaten papieren van George Wash ington. Zo langzamerhand beschikt tie bibliotheek over de persoonlijke documenten van alle presidenten van Washington tot Calvin Coolidge, die president was in 1923 tot 1928. En voortdurend streeft men er naar om die collectie van presidentiële pa pleren aan te vullen. Dat wordt ove rigens de laatste tijd niet gemakke lijker, omdat bijvoorbeeld zowel Tru man als Eisenhower hun papieren nu al ter beschikking hebben gesteld van speciaal daartoe opgerichte „Memo rial Libraries" in hun geboorteplaat sen. Dit alles zou overigens de „Library of Congress" wel tot een enorme gro te bibliotheek bestempelen, maar toch ook weer niet tot iets bijzonders. Dat bijzondere zit hem juist in de open heid van dc bibliotheek. Zo stelt al haar bezittingen toegankelijk voor ie dereen in de Verenigde Staten zelf en daarbuiten. Hei neger joch in Alaba ma en de geleerde in Jeruzalem of Peking, ze kunnen er allemaal te recht. Persoonlijke papieren Congress" is dan ook een bijzon der waardevol en overal ter wereld geraadpleegd bezit. In een kleine hon derd Amerikaanse bibliotheken en enige tientallen daarbuiten beschikt men over een complete verzameling indexkaarten van de bibliotheek. Een verzameling van maar, liefst honderd en dertig miljoen kaarten. Daarnaast zijn er speciale catalogus sen voor ieder gebied, handleidingen om een bibliohteek van 8000 delen sa men te stellen en een speciale catalo gus van beschikbare foto's. Ten slotte is de Library of Congress ook een cultureel centrum van we reldfaam geworden, door zijn muziek bibliotheek maar ook door de concer ten die er regelmatig worden gegeven zowel als door de literaire, lezingen. De onlangs overleden dichter Robert Frost bijvoorbeeld was adviseur voor Uit de hele wereld verzamelt de bi bliotheek stelselmatig wat er ver schijnt op allerlei terrein. De Neder landse dichtkunst van na de oorlog is er vertegenwoordigd, zo goed als bij voorbeeld de dissertatie van een jon ge chemicus in Pakistan. Maar ook kan men er, in de Congres sional Records, het rympje vinden van een zondagsdichter uit een klein Amerikaans gehucht. De senator uit zijn staat vond het rijmpje zo mooi, of de politieke aanhang van de dich ter zo belangrijk, dat hij 't tijdens een zitting van de Senaat voorlas of de poneerde: Just for the Record! En.... voor een afschrift aan de plaatselijke krant natuurlijk. MOOIERE KLEUREN SCHERPERE BEELDEN MÉÉR GESLAAGDE FOTO'S Het gebouw van de U.S. Library of Congress. zo lekker ver»-zo heerlijk handig 5halvc-iitcr flessen voor 1.50. „Wereldbevolking is in jaar 2000 verdubbeld" De Amerikaanse academie van weten schappen heeft in een rapport voor speld, dat de wereldbevolking van onge veer drie miljard bij de huidige groei tegen het eind van deze eeuw verdub beld zal zijn. Zy pleit voor een groot scheepse geboortebeperkingsactie om deze ontwikkeling tegen te gaan. Vol gens de academie is dit, naast het be werkstelligen van een duurzame vrede, het dringendste vraagstuk waarvoor de mensheid zich gesteld ziet. In het rapport, dat is opgesteld door een aantal vooraanstaande geleerden onder leiding van dr. George Kistia- kowsky van de Harvard-universiteit, staat dat de wereldbevolking bij de hui dige toename iedere 35 jaar zou worden verdubbeld, hetgeen tegen het jaar 2000 een aantal van zes miljard, tegen 2070 ongeveer 25 miljard en binnen twee eeuwen 150 miljard zou betekenen. Wijziging in het luchtvaartakkoord met Irak De Nederlandse regering heeft er in toe moeten stemmen, dat de rechten die ze bij een in 1954 gesloten overeenkomst tussen Irak en Nederland had verkre gen voor een „door de Nederlandse regering aan te wijzen luchtvaartmaat schappij" niet onverkort worden gehand haafd. Nota's die eind vorig jaar tussen de Iraakse en Nederlandse regering wer den gewisseld, hebben tot gevolg gehad dat ae overeenkomst van 1954 zodanig is gewijzigd dat bijvoorbeeld de „door de Nederlandse regering aan te wijzen luchtvaartmaatschappij" niet meer op een zelfde route zowel Bagdad als Bas- ra kan aandoen. De notawisseling had onder meer ook tot gevolg dat nieuwe routetabellen zijn opgesteld die „als een redelijk compromis" worden beschouwd. De strenge en langdurige winter heeft de Nederlandse binnenvisse rij een zware slag toegebracht. De lange vorstperiode en de overvloe dige sneeuwval hebben een om vangrijke vissterfte ten gevolge gehad, een vissterfte die in enkele gebieden catastrofale vormen heeft aangenomen. Dit zei de heer J. Voetelink, voorzitter van de hoofdafdeling „zoetwatervisse ri)" van de Nederlandsclie schappij, tijdens een in Utrecht gehou den vergadering van dez eorganisatle. Er zijn maar heel weinig gebieden in ons land te vinden, waar men niet van een onrustbarende toestand behoeft te spreken. Deze calamiteit is enig in haar soort, men heeft nog nooit een derge- Koopverlangens: chocolade, sigaretten, lippenstift, tweedehands-auto of nieuwe wagen Zij besteden 12 miljard D.M. per jaar Nog nooit stonden in Duitsland de „bakvissen" en de jongens „in de vlegeljaren" er financieel zo goed voor als thans. De teen agers hebben niet minder gepro fiteerd van de toenemende wel vaart als hun ouders. Integen- besteden voor het bezoeken van horecabedrijven, bioscopen, sport wedstrijden en dansgelegenheden. Het kleinere deel wordt uitgegeven voor clubcontributies, rookartikelen, voertuigen en benzine. Bij de meisjes staan hoe kan het anders lek kernijen bovenaan, direct gevolgd door schoonheidsmiddelen e.d. Terwijl de jongens liever vaders scheerzeep, haarwater e.d. pakken, beginnen de meisjes al op jeugdige leeftijd een eigen „beautybox" te organiseren. In tegenstelling tot de jongens, betalen zij ook vaak hun schoenen en kleding zelf. Marktinvloed deel, sedert jonge werkkrachten By jongens zowel als meisjes zijn melk, vnnr slip Iwriipnpiivnnral Hip- frisdranken en koffie het meest in voor alle beroepen vooral (he genen, die een beroep goed wil len leren de meest, aanlokke lijke aanbiedingen krijgen, se dert scholieren in de vakanties begeerde werkkrachten zijn, be schikken de Duitse 14-19-jari- gon over een boel geld. Ook de beurzen van de 20- tot 25-jarige „twens" zijn goed gevuld. Deskundigen ramen, dat beide groepen te /.amen jaarlijks ruim 12 miljard D.M. besteden. Hun koopverlangens variëren van chocolade, sigaretten en lippenstift tof de tweedehands-auto of de nieuwe wagen. Een reeks on dernemingen doet met teenagers en twens reeds betere zaken dan met 'ol wassen kopers. trek. De Duitse jongeren drinken Kritisch-ingestelden twens beslist. Dat blykt nog duidelij ker, wanneer men de indirecte in vloed van de jongeren op de markt, eens bekijkt. Duitse reclamedeskun digen zyn van mening, dat de jonge ren grote invloed hebben op de styl van de volwassenen en dus stylvor- mend zijn. Mevrouw Miinster van een bekend groot Westduits reclame bureau, die gespecialiseerd is in de vraagstukken van de twen- en teen- agermarkt, wees er onlangs in een lezing op, dat zelfs mannen van ge vorderde leeftijd er niet tegen opzien om de nauwere twenpautalons te dragen en dat talryke moeders even veel van slobberpullovers houden als haar dochters. Wie en wat bepalen echter de levensstyl van teenagers en twens „Gemaakt" beweren veel minder alcoholhoudende dranken afgezien van bier en misschien soms wel een sterkere druppel dan wel wordt verondersteld. Ook de ro kers en rooksters zyn in de minder heid. Slechts 42 procent van de Duit se jongens en 14 procent van de meisjes rookt sigaretten en dat moeten dan filtersigaretten zyn. Want 89 procent van de jeugdige Duitse rokers geeft de voorkeur aan filtersigaretten. By de volwassenen "e huidige^jeugd wordt nogal is de filtersigaret nog niet zo zeer in- I g §H I geburgerd. In 1962 bedroeg het marktaandeel van filtersigaretten in Duitsland ongeveer 76 procent. Teen agers en twens zijn ook de beste klanten van de sportartikelenindus trie. Ruim 80 procent van de pro- duktie van deze bedrijfstak wordt aan jongeren verkocht. Vol™. een recent' 'onderzoek van het eens, dat „twens" en „teenagers" door een gewiekste industrie en nog gewiekstere reclame „gemaakt" zijn. Mevrouw Miinster stelt, dat de koop gewoonten van jongeren sterk beïn vloed worden door film, televisie en geïllustreerde tijdschriften enz. Voor industrie en handel is het echter niet makkelijk om van te voren al te be kijken wat het bij de jeugd „doet". ver weten, dat. haar geld te los in de zak zit. Maar de Duitse kredietinstellin gen zeggen, dat Duitse jongeren zeer aanzienlijke bedragen sparen zy het voor een uitzet, voor een grote aanschaffing, voor vakantie of voor beroepsopleiding. By de Duitse spaarbanken zyn meer dan 7 miljoen oftewel 28 procent van alle spaar rekeningen van kinderen en jongeren. Genootschap vcor Marktonderzoek in Hamburg beschikken alleen al de ruim 4,5 miljoen Duitse teenagers over bijna 5 miljard aan zakgeld. Voor de „twens" van 20 tot 25 wordt het zakgeld op 7 miljard .M. per jaar geraamd. De marktonder zoekers berekenden in 1961, dat de Duitse teenagers een gemiddeld maandinkomen van 157 D.M. hebben. De helft van de 4,5 miljoen jongens Van de produkten der huid- en verzor- en meisjes moeten daarvan thuis iets gingsmiddclenindustrie zijn de jongeren belangrijke klanten. Rond 70 procent van de in Duitsland jaarlijks geperste platen worden aan twens en teenagers verkocht. Van de 14-19-jarlgen in Duitsland heeft iede re vierde méér dan dertig platen. Iedere vijfde heeft een pick-up en (of) een radio. Slechts iedere zesde jongere tussen 14 en 19 jaar heeft zelf een muziekinstrument. „IN ENKELE GEBIEDEN CATASTROFAAL" Verontreiniging van het water één van de oorzaken Inlichtingen per televisie voor toeristen Zoals wy in Nederland per tele foon de tyd en het weerbericht kunnen beluisteren, zo kunnen ho telgasten in New York zich sinds kort op het derde kanaal van het televisietoestel, dat zy op hun kamers aantreffen, in een dage lijks vast programma van een half uur geheel op de hoogte stellen van wat er die dag in New York omgaat. Deze nieuwe service, die geheel gericht is op de buitenlandse be zoekers, is ingesteld door Pan American World Airways. Het speciale t.v.-programma wordt via de draadtelevisie op wat de Amerikanen een „closed circuit" noemen gedistribueerd naar 32.000 kamers van in totaal 33 grote ho tels in New York. Op ieder tijd stip van de dag tussen 6 uur 's ochteds en middernacht kan men de knop omdraaien en ziet dan het programma, dat dagelijks door Pan American wordt samen gesteld en dat telkens een half uur duurt, waarna het in een an dere taal wordt herhaald. In het geheel wordt het in 6 talen uit gezonden, waarna het weer in de eerste taal terugkomt enz. De 6 talen zijn: Frans, Duits, Ita liaans, Spaans. Portugees en Ja pans. Men wacht dus tevergeefs op het Engels. Er worden inlich tingen verstrekt over de te ver wachten gebeurtenissen, over the aters, film, musea, concerten, nieuws, weer en mogelijkheden tot sightseeing. By aanvallen op strategische dorpen in Zuid-Vietnam zijn ongeveer 5500 guerilla- strijders het laatste jaar gedood, gewond, gevangen genomen of hebben zich overgege ven. De regeringstroepen verloren 3050 man doden, gewonden of vermisten. In de dorpen zijn 198.000 jongeren opgeleid maar slechts 70.000 zouden wapens hebben. lijke vissterfte meegemaakt en het fa tale is, dat deze situatie zich ieder iaar kan herhalen. Er zijn, volgens de heer Voetelink, ook andere oorzaken voor de vissterfte dan alleen de strenge win ter. Verontreiniging Dat zyn de ernstige waterveront reiniging in bepaalde streken en de slechte onderhoudstoestand van vele waterwegen in verschillende polders. In deze situatie komt slechts lang zaam verbetering, aldus luidt het oordeel van de heer Voetelink. Hij Is voorts van mening dat wanneer men er niet in slaagt aan de toenemen de verontreiniging van het water het hoofd te bieden er talryke gevaren drei- fen, niet alleen voor de vissery. Het ouwen van zuiveringsinstallaties al leen geeft geen voldoende waarborg. Er zal een complex van maatregelen moe ten worden getroffen. De heer Voetelink pleitte voor een nau were samenwerking van de beroepsvis sers met de sportvisserij, ook deze tak van visserij wordt, naar zijn oordeel, bedreigd. „Vele van onze leden zullen dit jaar, maar ook In volgende jaren ernstige moeilijkheden ondervinden bij de uit oefening van hun bedryf maar er is nog één lichtpunt: in ons land bestaan gelukkig voorzieningen, die by calami teiten als deze de ergste nood helpen op te vangen", aldus besloot de heer Voetelink. - V erletbestri j ding bij woningbouw De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de aandacht van de gemeentebesturen gevestigd op het belang van het nemen van maatregelen ter vermindering van het verlet by de woningbouw als gevolg van minder gunstige weersomstandigheden. Een verhoging van de aanbestedings- prijzen voor de woningbouw als gevolg van de te nemen maatregelen dienen, naar het oordeel van' de bewindsman, niet te gemakkelijk te worden aanvaard. Hq' is wel bereid, voorzover bij de prijs- aanbieding kan worden aangegeven, welke kostenverhoging tengevolge van het voorschrift tot doorwerken zijn op genomen, bq de prijsbeoordeling hier mede rekening te houden- De minister heeft de gemeenten meegedeeld, dat over de vraag of er in hoeverre extra financiële steun gegeven zal kunnen worden voor experimentele objecten nog overleg gaande is tussen het bedrqfs- leven en de overheid. f Advertentie) WERK ZONDER SPIEREN STOMPT AF Studenten kregen meer mathematisch konden denken en niet meer goed konden zien. Bo vendien hadden vlotheid van hande len, ruimtelijke voorstelling, het zien van kleuren en de woordherïnnerïng geleden. Vervolgens liet de Canadese geleerde hen opschrijven, wat zq' ge durende deze week ervaren hadden. „Lege hoofden afgeven cn wel gemiddeld 126 D.M. Terwijl de veertienjarigen door de bank over 25 D.M. per maand kunnen beschikken, ligt dit bedrag b« de 19-jarigen al "bij 168 D.M. Waarheen rolt dit geld? Dal weten ook de statistici niet precies- cent naar de jeugdige kopers. Méér dan de helft van de produktie van bromfietsen, scooters en motorrijwie len wordt door jonge mensen ge kocht. Tweederde van de Duitse jon geren gaat met vakantie, een derde deel daarvan naar het buitenland. Wel schijnt vast te staan, dat de jon- Over het lof van menige onderneming gens het grootste deel van hun geld wordt dus in feite door teenagers en Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar hallucinaties Mensen met een zittend en geeste lijk inspannend beroep moeten zich gedurende hun werk geregeld flink hpwpp-pri Dit bevordert het denk- Velen van hen schreven, dat zq' zich m Dewegen. Uit oevoraert, net ut-iiü J.url slechts met moeite hadden vermogen en de geestelijke pro- i.unnen concentreren, dat hun hoofd duktiviteit. Zuigelingen mogen ..teeg" was of gevuld met „vreemde ge- c achten". Zq waren onrustig prikkel met, zoals hier en daar nog gebrul- f ^ar, geërgerd of maakten zich zorgen keliik is, stevig ingewikkeld wor- o/er hun gezondheid. Bij anderen traden r,-, i,n, r;..., c.matuurlijke waarnemingen op, bijvoor den. Dit heeft namelijk een ongun- j ,eld het ggyog^ <jat een lichaamsdeel stige invloed op de geestelijke ont- vin het lichaam gescheiden was. Drie wikkeling van het kind Brik**- S ge zieken moeten met, zoals tot ind golft" of „een gezicht, bedekt met dusverre ZO Stil mogelijk liggen. A eseyjke rode vlekken en woekeringen". j1 'aanbeelden en -ideeën en moeilijkhe- doch hun gezonde lichaamsdeler n j,y het denken heeft men reeds zeer veel bewegen of in elk geval later 1 -g vastgesteld bij zieken, die in gips moooprpn Dit bpvnrdprt dp terne"- 1 »en en zkh wekenlang niet kunnen masseren, uit De\oraert ae terug .„.egen Iets s00rtgeiijks wordt geeon- keer naar de normale toestand van ateerd bij poliopatiënten, die in een voor de ziekte. izeren long liggen. Tot na toe geloofde men echter, dat deze storingen neven- Deze en nog enkele andere eisen stelt verschijnselen van de ziekte waren. Hier- professor John P. Zubelt aan de univer- i:i heeft thans het experiment met de siteit van Winnipeg in Canada. Het zyn volkomen gezonde studenten verande- geen nieuwe eisen, niaar zy hebben wel ring gebracht. een nieuwe grondslag. Professor Zubek: Fhironmnorh stelde ze namelijk na een nogal barbaars DUreauweTR aandoende proef met 22 studenten, Zu-;De conclusie voor de arbeidsfysiologie en bek legde zijn proefpersonen in dood- voor het miljoenenleger van bureauar- kistachtige bedden en snoerde ze vast.lbeiders: Zo kan het niet verder gaan! Een week lang moesten zij het in deze Een blik in het verleden leert, dat bu- benauwde toestand zien uit te houden, j reauarbeid lichamelijk steeds onbeweeg- zonder enige beweging van betekenis. Ilijker is geworden. Nog maar vijftig jaar Slechts tijdens de maaltijden werden zij geloden plachten klerken en overheids- steeds gedurende een kwartier losge- dienaren hun werk staande aan een les senaar te verrichten. Daarna kwam een barkrukachtige stoel en daarna zak te de les.eenaar tot normale tafelhoogte en werd de kruk vervangen door een ge makkelijke stoel. In het moderne kan toor maakt de luidsprekende telefoon het grq'pen naar de hoorn overbodig en bood schappen worden in de in liet bureau in gebouwde buizenpost gestopt... En daar om stelt professor Zubek als een drin gende eis: „Wie zqn hersens inspant, moet ook zijn spieren gebruiken!" De hartspecialisten en de orthopedische chi rurgen zeiden dit al lang, alleen hadden zij een ander uitgangspunt. Er bestaat reeds een gehele reeks van extreem „on beweeglijke" beroepen Het bekendste, typisch voor onze tijd. zy het nog weinig verbreid, is dat van astronaut. Gedurende de straks weken lange gevangenschap in de ruïmtekap- sule kan de ruimtevaarder geen wande lingen maken en evenmin kniebuigingen. Geheugen- en denkstoringen echter of zelfs hallucinaties kunnen bij een snel heid van 80.000 kilometer per uur desastreuze gevolgen hebben.... Zubek stelde vast. dat zijn studenten na een week „gekist" te zijn geweest, niet meer vlot konden praten, niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7