PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Chaos in Laos neemt ernstige vormen aan Thresher had gebreken Kardinaal König sprak met MINDSZENTY TH0LEN STRIJKT „ZUIDROUTE" GLAD ?»-■ i SALUUT VOOR NEERLANDS JONGSTE .REKRUUT PRINSES BEATRIX LUNCHTE MET DE AMERIKAANSE PRESIDENT Belangrijkste punt op agenda van president Kennedy JULIAN GRIMAU TER DOOD VEROORDEELD Nieuwe gevechten uitgebroken Campagne tegen communisten in Duitse staten Beraad over toekomst mi jnen Russen zouden aan oplossing willen meewerken Luitenant legt verklaringen af Hetzelluo iiuis KATANGEES GELD WEER TERECHT Provinciale weg tussen Poortvliet en Sint-Maartensdijk opgebroken fiantlijK B.B. Ook G.S. willen zetel van Gasunie in Groningen 206e jaargang - no. 92 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLtSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 april 1963 Directie: F. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8.00 pei kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat.58-60, tel. 2355^(0.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Maikt 51, tel. 3841 <b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2306; Teroeuzen: red. tel. 2116, adm tel. teL 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 s tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. i Scholieren werden schatgravers 2911; Zlerlkzeered. tel. 2425, a dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Eerste dag van bezoek aan Washington Ter ere van prinses Beatrix heeft president Kennedy gisteren in het Witte Huis een lunch aange boden waarvoor 6S andere gas ten waren uitgenodigd. De lunch was het voornaamste punt op de agenda van de dag van het Amerikaanse staatshoofd. Zij werd aangelicht in de in wit en goud gestoffeerde staatsie-eet zaal in het Witte Huis. Onder de gasten bevonden zich de Neder landse ambassadeur en i vrouw Van Roijen. Het was een van de grootste gastmalen in het Witte Huis van de laatste tijd. De kroonprinses was vroeg op de met een vliegtuig uit Los Angeled, ruim 3000 mijl vér, aangekomen. Zij werd begroet door ambassadeur Van Roijen, leden van diens staf en func tionarissen van het State Depart ment. In afwezigheid van mevrouw Kennedy, nam mevrouw Lyndon Johnson, echtgenote van de Ameri kaanse vice-president, de honneurs waar. Behalve ambassadeur en mevrouw Van Roijen waren uitgenodigd barones E. L. Swcerts de Landas Wyborgh, hofdame, prins Johannes van Liech tenstein, vele hooggeplaatste Ameri kanen zoals de béide broers van de president: minister van justitie Ro bert F. Kennedy en senator Edward F. Kennedy en zijn echtgenote. Bloemen en muziek De tafel was versierd met gele en witte margrieten, lelietjes van dalen, witte, beige en gele fresia's, gele en roze tulpen en blauwe dubbele boter bloemen. De prinses ontmoette haar gastheer in het Witte Huis, maar even later verschenen belden op het terras om fotografen de gelegenheid te geven hun werk te doen. Ondertussen speel de een kapel van de Amerikaanse marine vrolijke wijsjes. Prinses Beatrix was gekleed in een japon van violette zijde met bijpas sende accessoires en een zwarte cha- peau. Voor het zwart ijzeren hek tuurden ongeveer 50 toeristen en voorbijgan gers naar binnen om een glimp van de prinses op te vangen. Aan de hoefijzervormige tafel zat prinses Beatrix rechts van Kennedy en mevrouw Johnson links van hem. Tulpen Na het noenmaal bezichtigde de prinses de bloementuin van het Witte Huis, waar Nederlandse tulpen in volle bloei stonden. Na twee uur in het Witte Huis ver toefd te hebben reed de prinses terug naar de Nederlandse ambassade. Het. werkbezoek van de prinses Washington zal drie dagen duren. Op het; programma staat onder meer het leggen van een herdenkingssteen in de nieuwe Nederlandse kanselarij die'nog in aanbouw is. De Spaanse communist Julian Gri mau is gisteren door een militaire rechtbank in Madrid ter dood ver oordeeld op beschuldiging van mi litaire rebellie. Dit is in doorgaans betrouwbare krin gen vernomen. Het vonnis werd niet on middellijk officieel bekendgemaakt om dat een doodstraf aan de regering ter overweging wordt voorgelegd. Grimau was volgens de politie lid van het cen trale comité van de klandestiene Spaan se communistische party en verantwoor delijk voor de activiteit in Spanje. De openbare aanklager, die de doodstraf had geëist, had gezegd dat Grimau of de mannen onder zijn commando in de burgeroorlog rechtsen gemarteld of slecht behandeld hadden. Grimau was toen hoofd van de afdeling Barcelona van de recherche der Spaanse politie. Hij werd in november gearresteerd en liep kort daarna zware verwondingen op nadat hy van het balkon van het politie bureau in Madrid was gesprongen. In Parijs hebben naar schatting duizend communisten gisteren getracht de Spaanse ambassade te bestormen, uit protest tegen het proces tegen Grimau. De demonstranten werden teruggeslagen door 300 manschappen van de oproer politie. I)e Westdnitse deeltalen Hamburg, Sleeswijk-Holstein en Nedersalcsen hebben gezamenlijk een campagne ingezet om hun gebied van de ille gale communistische partij te zui veren. By razzia's in verschillende localiteiten in deze deelstaten werd een aantal men sen aangehouden, die van communisti- sche activiteit worden verdacht. Ook werd een hoeveelheid communistische lectuur in beslag genomen. Om het onderzoek niet te bemocliyken wilde de politie geen nadere byzonder- heden verstrekken. Gisteravond heeft de minister van eco nomische zaken, dc lieer De Pous, over leg gepleegd mot vertegenwoordigers van de Mijnindiistrieraad. Dit gesprek was al eerder begonnen en zal, blijkens officiële mededelingen van het ministerie van economische zaken, verder worden voortgezet. Begin mei zal de minister van economi sche zaken samen met zijn collega van sociale zaken, de heer Veldkamp, op nieuw besprekingen voeren met de mfyn- industrleraad over dc situatie in de mijn industrie. De neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft tijdens een nieuwjaarsrecep tie in zijn huis ten overstaan van je Laotiaanse functionarissen verklaard, dat er in Phone Savan gevechten zijn uitgebroken en de toestand ernstig is. Phone Savan is een strategische basis, gelegen tussen de Vlakte der Kruiken en Khang Khya, dat in handen is van de neutralistische strijdkrachten. De pre mier wist niet, hoeveel slachtoffers de gevechten hadden geëist. Blijkens een mededeling van een rege ringswoordvoerder in Vientiane, heeft premier Soevanna Phoema aan de re gering van Noord-Vietnam verzocht om de 200 tot 300 Noordvietnamese arbei ders, die op grond van vroeger gesloten overeenkomsten in de provincie Xieng- koeang by verschillende bedryven werk zaam zyn, naar hun land terug te roe pen, omdat zy volgens generaal Kong Le de bevelhebber der neutralistische troepen, bij de Pathet Lao zouden die nen voor de opleiding van kaderperso neel. Russische houding Naar de Londense correspondent van de „New York Times" van betrouwbare zy- de heeft vernomen, zou de Britse ambas sadeur in Moskou, Sir Humphrey Tre- vel.van, tijdens besprekingen die hy woensdag met de Russische vice-minis ter van buitenlandse zaken, Sergei La- pin, heeft gevoerd, aanwijzingen hebben gekregen omtrent do bereidheid aan de zijde der Sowjet-Unle om de internatio nale controlecommissie in Laos op mcei doeltreffende wyze haar werkzaamhe den te laten verrichten. De Russen zou den bereid zyn mede te werken aan liet inrichten van semi-permanente controle posten in de Vlakte der Kruiken. Onrustig Volgens de woordvoerder blijft de si tuatie in deze provincie nog onrus tig en verward. Het schieten van bei de kanten duurt, in min of meer in tensieve mate, nog voort. De sterke man van de rechtervleugel in Laos, generaad Phoemi Nosavan is naar zyn hoofdkwartier in Savannakhet in het zuiden van Laos gevlogen. Volgens on bevestigde berichten zou de activiteit van de Pathet Lao ln het zuiden zyn toe genomen. Het twaalfeneenhalfjarig be staan van het dienstvak van de technische dienst van de Koninklijke Landmacht is donderdagochtend in Utrecht gevierd met o.m. een défilé. Het protocol ten spijt pas seerde toch plotseling een il legaal deelnemer het erepo dium waarop brigade-gene raal H. M. Stam met andere autoriteiten had plaatsgeno men.... Een Amerikaanse luitenant-ter-zee Raymond McCoole, heeft gigteren voor een commissie van onderzoek verklaard, dat de kernonderzeeër Thresher vele gebreken vertoonde voordat hij de laatste reis aan vaardde. De Thresher is, zoals ge meld, op 10 april met 129 man aan boord na een diepe duik in de At lantische Oceaan ongeveer 320 km ten oosten van Boston vergaan. De 33-jarige McCoole verklaarde dat hy deze keer wegens gezinsmoeiiyicheden niet is meegegaan. In de nacht van 8 ningsleden nog bezig met het repareren van de roeren. De kapitein van de Thresher, John Harvey, had op 25 maart, twee dagen na het begin van een proeftocht, deze tocht onderbroken na dat er gebreken waren ontdekt. Ook de luchtverversing in de duikboot vormde een „voortdurend probleem", zo zei hy, De machines waarmee de luchtdruk werd verlaagd waren „ontelbare keren' vervangen, maar al deze fouten waren hersteld voordat de Thresher uitvoer volgens McCoole valt het te betwijfelen of de veiligheid van het vaartuig erdoor was verminderd. IN V.S.-LEGATIE IN BOEDAPEST Kardinaal Koenig, r.k. aartsbisschop van Wenen, is gisteren naar Boedapest gereisd waar hij in het gebouw van de Amerikaanse legatie een onderhoud heeft gehad met kardinaal Mindszenty. Kardinaal Mindszenty is zoals bekend, tijdens de opstand in Hongarije naar de Amerikaanse legatie gevlucht, waar hij sindsdien verblijft. Na zijn gesprek met kardinaal Mindszenty keerde kardinaal Koenig weer naar Oostenrijk terug. Het onderhoud tussen beide kardinalen duurde 4% uur. Kardinaal Koenig zou onder meer getracht hebben de voor waarden te weten te komen, waarop de Hongaarse regering kardinaal Mind szenty vrij zou willen laten. Na zijn terugkeer wilde kardinaal Koe nig niets zeggen over zijn gesprek met Mindszenty. „U zult begrijpen dat ik U onder de huidige omstandigheden niets kan zeggen", zo zei hy tegen journalis- Het onderhoud vond plaats in het kleine apartement van de Hongaarse primaat op de derde verdieping van de Ameri kaanse legatie waar hij sinds 4 novem ber 1956 verblijft. Kardinaal Koenig had het tijdstip van zyn vertrek zorgvuldig geheim ge houden om alle publiciteit rond zyn delicate missie te vermyden. Hy heeft herhaaldelyk verklaard dat het Va- ticaan hem niet verzocht heeft Mind szenty over te halen Hongarije te verlaten. Geheim De grote vraag is of kardinaal Mind szenty bereid zal zijn de door de Hon- faarse autoriteiten gestelde voorwaar- en voor een vrygeleide te accepteren. Naar verluidt wenst het communistische regime dat de kardinaal voorgoed uit Hongarye blyft. De Amerikanen hebben de kardinaal asiel verleend om te voorkomen dat hij ge arresteerd zou worden toen de Hongaar se opstand was onderdrukt. Kardinaal Mindszenty verwelkomde zyn Oöst.enrjjksè collega bovenaan de trap die naar zijn appartement leidt. Toen beide prelaten in de kamer wa ren werd de deur gesloten en niemand anders meer toegelaten. Zware bewaking Beide ingangen van de Amerikaanse le gatie worden door leden van de geheime politie scherp bewaakt. Gisteren nog werd de wacht versterkt met enkele po litiemannen in uniform. Behalve de twee politiewagens waarvan een met een dag en nacht draaiende motor voor het geval kardinaal Mindszenty zou pogen te vluchten stonden er gisteren nog meer auto's in de omgeving van het gebouw. Benzine Functionarissen van de legatie schatten dat de benzine voor beide wagens alleen al het Hongaarse re gime in de afgelopen zeven jaar en kele duizenden dollars heeft ge kost. Ten aanzien van C.H.U. en A.R.P. kan men een schriftuurlijke beeldspraak gebruiken: zy zijn broeders uit hetzelfde huis. En het is geen wonder, dat .in de ze partijen voortdurend wordt gespeeld met de gedachte aan een nauwer sa mengaan. Op het kerkelijk erf ziet men een verwante gedachtengang tussen hervormd en gereformeerd, een gevaar lijke vergelyking overigens, zoals men ons vermoedelijk onmiddellijk zal aan- wrijven, want gereformeerd is niet identiek aan antirevolutionair en her vormd evenmin aan christeliik-histo- risch. Maar bepaalde overeenkomsten tussen de politieke en de kerkelijke si tuatie zyn hier zeker niet toevallig: men werd er deze week aan herinnerd doordat tydens de C.H.U.-vergadering in Amsterdam kwam vast te staan, dat er op het stuk van samengaan tussen A.R.P. en C.H.U. nog weinig positiefs valt te melden. Dat deed ons denken aan het Amsterdamse verhaal, dat eni ge jaren geleden de ronde deed door de kerkelijke pers: een hervormde vertelde aan zijn predikant, dat hij elke ochtend weer opnieuw oprecht bad om de here niging van de Hervormde en Gerefor meerde Kerken, maar 's avonds, na een dag van allerlei gesprekken, dankte hij op dezelfde oprechte wijze, dat de here niging nog niet tot stand was geko men... Er zouden lange betogen kunnen wor den opgezet over de achtergronden van de verschillen tussen de A.R.P. en de C.H.U., maar zij zyn in zoverre over bodig, dat ze de ontwikkeling geen stap verder brengen. Over het alge meen kan men, geloven wij, by de chris- telijk-historischen een iets grotere re serve opmerken dan bij de anti's, waar bij vermoedelyk mede een rol speelt dat men by de C.H.U. enige afkeer en mis schien ook wel vrees heeft van de strenge re discipline en de grotere strijdvaardig heid yan de antirevolutionairen. Indien dit juist zou zijn, dan is de houding van de christelyk-nistorischen tevens een vorm van zelfbescherming: men wil zichzelf zijn en blijven, eigenlijk óók De centrale Kongolese regering heeft een deel van de vermiste gelden van de Nationale Bank van Katanga, een be drag van ongeveer 4.600.000, terugont vangen. Het geld, Kongolese en Katangese fran ken, werd in januari vermist toen sident Tsjombe de afscheiding van tanga van Kongo beëindigde. Het was bij banken in Noord-Rhodesië en Zuid- Afrika ondergebracht. De grootste kleuter op deze foto is cle 10-jarige Roberto Bellagamba uil Pisa in Italië, die hier zijn broertje Massino naar school brengt. Sinds het verhaal van Roberto in Piso is bekend, geworden, heeft iedereen zich zijn lot aangetrokken. Ongeveer twee jaar geleden kwam Roberto's va der om bij een verkeersongeluk en bleef zijn moeder met drie kleine kin deren achter. Zij vond werk waarvoor zij echter van 's morgens vroeg tot 's avonds laat van huis weg is. Al die tijd zorgt Roberto voor alle huis houdelijke zaken, helpt zijn broertjes aan het eten en naar school en gaat zelf ook nog naar school, 's Avonds doet hij dan weer het huishouden tot zijn moeder thuiskomt. Roberto is nu uitgeroepen tot „dapperste jongen van het jaar" en heeft een studiebeurs gekregen tot zijn achttiende jaar. Jammer genoeg vertelt het verhaal niet wat er verder voor het gezin is gedaan.... HERSTEL VAN TWEE SLECHTE WEGVAKKEN DE WEGGEBRUIKERS, die over het eiland Tholen de zuidelijke provinciale route langs de halve boog van vier dorpen kiezen, zullen tot en met september een vrjj omslachtige omleiding moeten accepteren in ruil voor een grondige verbetering van byna drie kilometer wegdek. De trajecten Poortvliet-Sckerpe- nisse en St.-Maartensdyk-Scherpenisse, jarenlang een soort kermis-rupsbaan voor ieder, die zich erop waagde, zullen worden gladgestreken, verruimd en van nieuwe fietspaden voorzien. Zijn deze wegvakken eenmaal gereed, dan beschikt Tholen van dc brug naar het vasteland van Brabant tot aan het meest oostelijk gelegen dorp Stavenisse over een keurige ringroute voor liet verkeer. Op de rondwegen van Poortvliet en zet om eerst de oude bestratingen Sint-Maartensdijk sturen provisori- met kuilen, scherpe bochten en ge- sche richtingsborden sinds vorige voarljjke profielen op te breken. Tus- week het verkeer de herverkavelings- sen de beide provinciale wegvakken, wegen op, kris-kras over het eiland. die nu worden verbeterd, ligt de vier Maar achter deze borden zyn bulldo- jaar geleden aangelegde rondweg om zers, draglines en vrachtauto's inge- Scherpenisse. De verharding voor de nieuwe weg van Poortvliet naar Scherpenisse een meter breder dan de bestaande zal bestaan uit twee lagen klinkerbe strating. De belangrijkste vooruit gang zal hier zijn, dat de zeven boch ten in het nauwelijks 1400 meter lan ge wegvak worden teruggebracht tot een ruime, vloeiende S-boog. De smal le dyk zal hier een flink stuk moeten worden verbreed. In totaal geeft het bestek aan, dat 16.000 kubieke meter grond moet worden vei-zet en een dito hoeveelheid plaatzand dient te worden feleverd. Het fietspad 2.40 m reed komt op dezelfde manier als liet nu bestaande te liggen: lager en vry van de rijbanen. Het zandbed, waarop de dubbele laag klinkers moet komen te rusten, zal een meter dik worden. Het is de bedoeling om de komende zomer de bovenbestra- ting erin te leggen. Die kan dan vast- gereden worden om volgend voorjaar opgebroken te worden. Eerst dan zal de verbetering definitief worden. Twee lagen klinkers met een vliesje zand van 3 cm dikte ertussen. Opiooi geen kans AHet weggedeelte Tholen-Oud-Vos- semeer in de noordelijke eiland route is vorig jaar op dezelfde ma nier verbeterd. En'deze veel toege paste constructie op streekwegen heeft in de afgelopen strenge winter haar nut al bewezen. Met het zandbed van een meter dik heeft de opdooi geen kans. Er zal voor dit eerste te verbeteren wegvak een oppervlakte van twee maal 8400 vierkante meter klinker bestrating nodig zijn. Verder staan 1000 vierkante meter voor parkeer- tegels voor het fietspad. „Overigens plaatsen en uitwegen in het bestek en zesduizend vierkante meter beton- heeft men voor dit fietspad een 10 cm dikke stabilisatielaag van zand en wegenkalk als funderipg geko zen", zo vertelde ons de technische ambtenaar van de provinciale wa terstaat, de heer J. v. d. Jagt. „Dat (Zie slot pag. 2 kol. 3) getuige het betoog van professor Van Niftrik) niet uitsluitend aLs deugden ziet. Wij gebruikten hierboven het beeld „broeders van hetzelfde huis". Na hetgeen over de verhouding C.H.U. A.R.P. is gezegd door mr. Beernink is het echter de vraag of deze broeder schap wel helemaal erkend wordt. De unievoorzitter heeft het namelijk no dig geacht een nogal kritische opmer king te maken over de antirevolutio nairen, die bij de interpellatie over de Bidault-televisieuitzending vóór de mo tie-Kranenburg hebben gestemd. Dat was niet fair. De heer Beernink ging volkomen voorbij aan de kern van de ze zaak, daarmee naar onze mening een onjuiste politiek bedrijvend. Wanneer de unievoorzitter nog eens in alle rust in de handelingen van de Tweede Kamer wil nalezen wat de A.R.-woordvoerder Veerman precies over deze Bidaultzaak heeft gezegd, dan zal hy een zéér prin cipieel betoog vinden, waarin een grote mate van begrip voor het regerings standpunt was te vinden. Maar de ar gumentatie van het kabinet werd na principiële toetsing onjuist bevonden. Vandaar, dat de anti's hun stem aan de motie-Kranenburg gaven. Het princi pe werd hoger gesteld dan de solidari teit met een kabinet, waarin zy zyn vertegenwoordigd. Het gaat nu niet aan deze houding af te doen met een soort grapje op de naam van de A.R.-party. Terecht is tijdens de Amsterdamse ver gadering tegen de opmerking van de heer Beernink ernstig bezwaar ge maakt. Er is een kaart van Nederland ver schenen, afkomstig van de Bescher ming Bevolking. Op deze kaart is de kringindeling van deze dienst aangege ven overeenkomstig het Koninklijk Be sluit van 5 januari 1961, welk besluit met name bij het opschrift van de kaart wordt vermeld. Maar nu het vreemde: Walcheren is niet ingetekend volgens de opsomming van de gemeenten in dit K.B., maar met nieuwe gemeentegren zen, zij het met de mededeling: „Ge- meentelyke indeling van Walcheren is nog niet vastgesteld." Héél voorbarig van de B.B. In de eerste plaats is er op dit ogenblik wel degelijk een ge meentelijke indeling, namelijk de be staande met negentien gemeenten. In de tweede plaats gaat het niet aan vooruit te lopen op een wet, die nog slechts in ontwerp aanwezig is, waar mee nog van alles kan gebeuren en waarover zelfs nog geen voorlopig verslag is uitgebracht. En in de derde plaats is men kennelijk uitgegaan van een vroeger voorontwerp: Souburg is namelijk letterlijk van de kaart geveegd, terwijl deze plaats in het aan de orde zijnde ontwerp wél gehandhaafd blyft. Alles bijeen: voorbarig en slordig. De afkorting B.B. betekent hier zeker niet beste beurt", eerder „botte bijl". Gedeputeerde Staten van Groningen hebben in samenwerking met hun ambt genoten van Friesland en van Drente inmiddels een poging aangewend om de vestiging van het hoofdkantoor van de N.V. Nederlandse Gasunie in de stad gen zou liggen, nog nadere stappen te ondernemen. Dit delen Gedeputeerde Staten van Gro ningen mee, in antwoord op vragen van het statenlid, de heer J. J. A. Berger (p.v.d.a.). Gedeputeerde Staten van Groningen, Friesland en Drente hebben te zamen over deze aangelegenheid een brief gestuurd aan de minister van eco nomische zaken. Nieuwe hal voor jaarbeurs Utrecht Tydens een gistermiddagin Utrecht ge houden buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders der Maat schappij tot Exploitatie van Jaarbeurs gebouwen N.V., is besloten, toestem ming te geven aan de raad van bestuur, om een nieuwe expositiehal te bouwen op het Croeselaanterrcin. Deze hal, die een oppervlakte krijgt van 17.000 vierkante meter, zal reeds in het voorjaar van 1964 in gebruik worden genomen. Archi tect is de heer R. Fledderus te Rotter dam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1