RVS P.v.d.A. zal water in rode wijn moeten doen Verkoudheid Sport en wedstrijden Zierikzeese melkdag viel in het water Jongen probeerde tweemaal trein te laten ontsporen „OECUMENE IN HET ONDERWIJS OP DE SCHOLEN DOORGEVEN" Elfde partij van schaaktweekamp afgebroken stelden steeds meer mensen zich zeker bij de DONDERDAG 18 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEU.WSE COURANT f Mr. Beernink op C.H.-toogdag: ANDERS MOEILIJK MET HEN IN ZEE TE GAAN BIJ KABINTSFORMATIE (Van onze parlementaire redacteur) Mr. H. J. K. Beernink, de voorzitter van de Christelijk-Historische Unie is van oordeel, dat als de P.v.d.A. bij de komende kabinetsformatie geen water in de rode wijn doet, het voor de andere politieke par tijen wel bijzonder moeilijk zal worden met de socialisten in zee te gaan. De heer Beernink zei dit in de rede, waarmee hij gisteren de toogdag van de C.H.U. opende, die in Krasnapolsky te Amsterdam werd gehouden. Ter ondersteuning van zijn stelling wees nir. Beernink op het verkie- zingsmanifestatïe van de P.v.d-A., waarin de socialisten zich onder an dere uitspreken voor prijsbeheersing van landbouw-, recreatie- en bouw gronden, voor versterking van de overheidsinvloed in het bedrijfsleven, onder andere door nationalisatie van het verzekeringsbedrijf, voor de ver plichte winstdeling voor de werkne mers in de bedrijven en voor de be vordering van de oprichting van niet- wïnstbeogende bouwbedrijven. Het kwam de heer Beernink voor, dat deze programmapunten niet bepaald be vorderlijk zijn voor een met gejuich be groeten van de P.v.d.A. als regerings partner door de andere politieke groepe ringen. Mr. Beernink bestreed de bewering van de socialistische fractievoorzitter, prof! Vondeling, dat wie zijn stem geeft aan een confessionele partij niet kiest, maar stemt. De C.H.U.-voorziter daarentegen meende, dat wie op een confessionele partij stemt, ook kiest. De heer Beer nink merkte verder op, dat de P.v.d.A. met haar kritiek op het huidige kabinet veel te scherp is geweest en nog Kritiek leverde mr. Beernink op het rapport van de synode van de Neder landse Hervormde Kerk over de kernbewapening. Hij meende, dat synode er niet in is geslaagd een i lossing voor dit moeilijke probleem te vinden. die ook voor de praktijk aanvaard baar is. Met alle waardering voor het pogen van de synode was mr. Beernink van oor deel, dat zij naast verontrusting ook verwarring teweeg heeft gebracht. Hij vond het jammer, dat het rapport is ge publiceerd zonder dat de classicale ver gaderingen zijn geraadpleegd en zon der dat overleg is gepleegd met militai re deskundigen en politici. Nu heeft niet de Nederlands Hervormde Kerk, maar kerk, maar slechts naar een uiteenzet ting van de synode. Wat het standpunt der C.H.U. betreft betoogde mr. Beernink: „Wij zyn voor standers van afschaffing van de kernbe wapening, maar dan over de gehele linie. Geen eenzydige afschaffing, maar alzy- dige ontwapening" „Nederland zal in diepe verontrusting over de huidige kernbewapening met nog meer kracht dan voorheen invloed moe ten aanwenden om internationale con trole van deze vorm van bewapening te bereiken met als uiteindelijk doel: een beter onderling begrip tussen de volken en alzijdige ontwapening". Mr. Beernink meende, dat in dit uitzonderlqk geval, waarin vrede en vrijheid van ons land zo'n bijzondere plaats innemen, het zin vol is een telegram te zenden aan de Ne derlandse regering. In dit telegram geeft de C.H.U. uiting aan haar verontrusting over de huidige wereldtoestand, die ertoe heeft geleid, dat de ontsluiting van de mogelijkheden die de Schepper in de na tuur heeft gelegd in toenemende mate voor verdelgingsdoeleinden wordt benut. Op de toogdag werd afscheid genomen van de Tweede-Kamerleden: dr. H. W. Tilanus, J. de Ruiter, dr. J. J. R. Schmal en H. M. Gerbrandy en van de Eerste- Kamerleden: C. J. van Mastrigt, mr. dr. J. van Bruggen en J. Reyers, die in de nieuwe Kamers niet meer zullen terug keren. Aan H.M. de Koningin werd een telegram gezonden, waarin de C.H.U. van haar aanhankelijkheid getuigt voor het Oranjehuis. (Advertentie) Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Hoofdbestuur C.H.U. Op do algemene vergadering van dt C-H.U. dinsdagavond in Krasnapolsky in Amsterdam zijn de aftredende leden 'van het hoofdbestuur mr. J. W. van Gelder met 226 stemmen, C. J. van Mastrigt met 249 stemmen en dr. K. de Vries met 191 (van de totaal 270) stemmen, overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur herkozen. Niet gekozen werden: jhr. de Savornin Lohman (51 stemmen), drs. B. J. Udink (56 stemmen) en mevrouw A. J. van Vliet-Haye (31 stemmen). „Vrijheid van onderwijs weer in geding" De voorzitter vnn de schoolraad voor de Scholen met de Bijbel, prof- dr. G. P- van Itterzon, heeft op een vergadering van de raad in Utrecht verklaard, dat de vrijheid van onderwijs do laatste ja ren weer heel bijzonder in het geding is. Niemand zal ontkennen, zo zei hij. dat de overheid ten aanzien van het onder wijs een eigen taak heeft. De schoolraad wijst echter het standpunt, dat de over heid door middel van breed uitgewerkte subsidievoorwaarden de inrichting en de pedagogische planning van het on derwijs mag bepalen, af. Wie met een vergaande staatsbevoogding van het on derwijs instemt en van mening is, dat het tot de taak van de overheid be hoort om normen te stellen die 'dit on derwijs pedagogisch en didactisch bin den, moet bedenken dat de intlatieven voor de vernieuwing en verbetering van het onderwhs steeds vanuit, de vrije maatschappij gekomen zyn en niet van uit een studeervertrek ten departemen- te. aldus prof. Van Itterzon. Als voor beelden noemde hij het lyceum, de ulo school en de m.m.s-, die. volgens hem, zijn opgekomen uit de levende, vrije en zich normaal ontwikkelende maatschap pij. Een achttienjarige jongeman uit Veen- dam, die tijdelijk in Apeldoorn in pen sion is geweest, is de man. die onlangs tot tweemaal toe geprobeerd heeft een trein op de lijn Apeldoorn-Amersfoort te laten ontsporen. Dezer dagen arresteer de de gemeentepolitie van Meppel deze knaap, J. L. genaamd. Hij was in het be zit van een bromfiets, die hy in Zwolle bleek te hebben ontvreemd. L- werd ech ter in de eerste plaats aangehouden om dat hy ervan verdacht werd, tijdens de lesuren een Meppels lyceum te zijn bin nengeslopen en daar uit de jassen en mantels van de leerlingen vier porte monnees met een totaalbedrag van onge veer f 10 te hebben gehaald. By het ver hoor bleek dat L; genoemde ontsporings pogingen liad ondernomen. Op woensdag 3 april jl. zag de bestuur der van de trein, die 's avonds omstreeks zes uur vanuit Apeldoorn naar Amers foort vertrok op de onbewaakte overweg bij Kootwijk een betonnen paal liggen. De zware elektrische locomotief vermor zelde de paal, maar de bestuurder van de trein gaf het gebeurde toch maar door, toen hij op het station Amersfoort was geariveerd. Vanuit Amersfoort werd een baanwachter gewaarschuwd. Deze ontdekte enige tijd later bij genoemde overweg een stuk yzer, dat geklemd lag' tussen rails en contrarails. De Apeldoornsegemeentepolitie, die de zaak reeds in ■onderzoek had, zal nu in samenwerking mét deskundigen van de spoorwegen nagaan, hoe ernstig de ge volgen van de „aanslagen" zouden z(jn geweest, indien zij gelukt waren. „Kabinet laat een beperkte politieke erfenis achter" De minister van economische zaken, drs. J. W- de Pous, heeft gistermiddag op de toogdag van de C.H-U. in Amster dam gezegd, dat het huidige kabinet aan zijn opvolger een politieke erfenis van beperkte omvang achterlaat. De mammoetwet, de algemene kinder bijslagwet, het Nieuw-Guinea-vraagstuk het loonbeleid. en de totowet zijn stuk voor stuk lastige politieke klippen ge weest, die wy thans achter ons hebben gelaten, zo zei minister De Pous. „De door het kabinet uitgelokte discus sies over de verhouding tussen reel me en televisie", heeft, aldus minister De Pous,' veel klaarheid gebracht in de ;evo.elens over de voor- en nadelen van e reclame in de televisie en van de verschillende vormen, waarin deze' re clame kan worden gebracht Hét vol gende kabinet kan zo gemakkelijker een definitieve regeling ontwerpen. Oogaande lijn in de economische ontwikkeling „De economische ontwikkeling in de Europese Economische Gemeenschap is in de eerste maanden van dit jaar, even als in de laatste maanden van 1962, in opgaande lyn gegaan, zy het ook dat in verscheidene sectoren het expansietem po van de produktie door de buitenge woon strenge winter enigszins werd af geremd". Dit verklaart de E.E.G.-commissie in haar jongste kwartaalverslag over de economische toestand van de gemeen schap. Wat deze nabije toekomst betreft acht de commissie het waarschijnlijk, dat na de koudegolf op een krachtige opleving van de totale industriële pro duktie, de bouwnijverheid inbegrepen, mag worden gerekend.. De geschatte groei van het bruto-nationale produkt der gemeenschap met 4,5 procent zal wel juist blijken. De industriële produktie zal met 5 procent toenémen. De uitvoer zal blijven stijgen en de handelsbalans zal een verdere verslechtering te zien geven, zij het minder sterk dan van 1961 op 1962. De E.E.G.-commissie verwacht voor de prijsontwikkeling een aanzienlijk rusti ger verloop, als tenminste de recente prijsstijgingen die vbornamelijk aan toe vallige factoren té wijten zyn, geen ver snelde stijging der arbeidskosten en een verdere, prijsstijging tot gevolg hebben. Verdeling goederen voor „Het Dorp" via sleutelspel Na maandenlange voorbereidende werk zaamheden is het bestuur van de stich ting Het Dorp thans tot een definitieve oplossing gekomen voor de verdeling van de enorme hoeveelheid goederen, die is bijeengebracht voor de Ameri kaanse verkoop ten bate van hét dorp. Deze oplossing heeft men gevonden in een Amerikaans verdeelspel, dat in de dagbladen via grote advertenties in het ginele land zal worden gepubliceerd, oor dit zogenaamde „sleutelspel" men in de gelegenheid worden gesteld tegen betaling van één gulden mee te dingen naar ae prijzen, waaronder zich onder meer 25 auto's, 2 zeiljachten, 176 fietsen, diverse bontmantels, kano's, en kampeertenten bevinden De hollerith- afdelingen van enkele bedrijven hebben in de afgelopen maanden veel werk moeten verzetten om de goederen te administreren. De trekking der prijzen zal uiterlijk 31 mei in tegenwoordigheid van notaris Van Erp te Hilversum geschieden. De prijzen zullen in de tweede helft van Juni aan de winnaars worden toegezon den. Prof. dr. A. Bronkhorst: Genuanceerder denken over tegenstellingen „Op de scholen zal de oecumene in het onderwys doorgegeven moeten worden: negatief door het vermyden van alles wat de oecumenische ontwikkeling in de weg kan staan en positief door het wek ken van belangstelling. Dit eist het af zien van alle kerkelijke zelfrechtvaar diging cn een genuanceerder denken over do tegenstellingen die het Neder landse volk al vier eeuwen verdeeld houden". Dit zoi dezer dagen in Utrecht prol', dr. A. J. Bronkhorst, hoogleraar te Brussel in een lezing over „de christelijke school en de oecumene' voor de unie „Een school met den Bijbel". Als voorbeeld van oecumene in het onderwijs noemde professor Bronkhorst de behandeling van de joden en van de rooms-katho- lieken in de „protestantse" vaderlandse en algemene geschiedenis. De zelfrecht vaardiging van een zeker ras-Calvinis- me zal worden afgebroken, maar de waarheid zal er wel bij varen, zo zei hy. De hoogleraar voegde hieraan toe, dat in de wijze waarop met de leerlingen over de Rooms-Katholieke Kerk en haar leden wordt gesproken, iets behoort door te klinken, van het feit, dat de periode van de contra-reformatie is afgelopen. MEELEVEN Professor Bronkhorst pleitte voor het het laten meeleven van do kinderen met de grote oecumenische gebeurtenissen, zoals het concilie en de zittingen van de Wereldraad van Kerken. In de school bibliotheek zou hierover literatuur te vinden moeten zyn. Ook suggereerde hy, deskundigen op oecumenisch gebied te vragen, een oecumenisch leesboek sa men te stellen voor de hogere klassen van de lagere school. Hij zei de reserve, die onder meer de gereformeerden in acht nemen ten op zichte van de oecmenische beweging, begrypelyk te achten. Men is bang voor een relativering van het eigene, aldus de hoogleraar, maar deze spanning is niet nieuw. In het nieuwe testament reageert Paulus met een onverbiddelijk „neen" als de kerk van het evangelie in het ge- ding komt, maar hy zegt tevens, aal men de ander in ootmoedigheid uitne- mender moet achten dan zichzelf. Volgens prof. Bronkhorst moet ver schil worden gemaakt, tussen noodlottige dogmatische scherpsiy- perij, die van de kerkgeschiedenis een repeterende breuk maakt. De hoogleraar ziet de oecumenische be weging als de weg, waarlangs Gods geest de gemeente van Christus in de twintigste eeuw leidt, als een kans die hy de christenen geeft. Volgens hem be hoort ook de oecumenische beweging tot de „tekenen der tijden" die de weder komst van Christus aankondigen. (Advertentie) Brazilië behield Roca-beker Wereldkampioen Brazilië heeft de Ro- cabeker, inzet van de prestigestryd te gen Argentinië, behouden. Nadat de Argentynen zaterdag jl. met 32 de eerste wedstrijd hadden gewonnen, be haalde Brazilië dinsdag in Rio de Ja neiro een duidelijke zege in de return match: 4—1. Pele was eens te meer de grote man by de Brazilianen.Hy scoorde driemaal, waarvan tweemaal uit een strafschop; de vierde treffer kwam op naam van Amarildo. Henrique Fernandez was aan- spralcely'k voor het Argentijnse doel punt. Aangezien een onmiddellijk gespeelde verkorte béslissirigswedstrijd (speeltijd 30 minuten) geen winnaar op leverde de eindstand werd 11 door doelpunten van Savoy en Amarildo won Brazilië de cup door een beter doel- gemiddelde. In de ploeg, die op tournee gaat door Europa, zal middenvoor Coutinho van Santos waarschynlyk worden j^jj geblesseerd is. BERGSMA LEIDT IN STRIJD OM DAMTITEL Woensdagmiddag zyn de partyen uit de negende ronde, van het. toernooi om het Nederlands damkampioenschap speeld- De uitslagen waren: Van DijkRoozenburg 02. Bergsma D- de Jong 20. W. van BeekEdink 02, GordijnKinnegen 11, Bom Lere 11, Holstvoogd—Van Hal 11, BeekeAnsems 11. De stand luidt nu: 1. Bergsma 14 pnt., 2. en 3. Roozenburg en Van Dy'k, beiden 12 pnt., 4- en 5. Holstvoogd en Van Kinnigen 10 pnt., 6., 7., S. en 9. Beeke, Bom, Van Hal en Gordyn, allen 9 pnt-, 10. Lere 8 pnt., 11. D. de Jong 7 pnt., 12. en 13. Ansems en Edink, beiden 6 pnt., 14. Van Beek 5 pnt. WINST VOOR CL1NGEII EN HONTENISSEIII In het Zeeuwse afdelingsvoetbal zyn enkele foutieve uitslagen doorgege ven, waarvan Clinge H in de res. Ie klas en Hontenisse IH in de 3e klas C de dupe zyn geworden. Clinge H speelde namelijk niet 22 gelijk te gen het bezoekende Zeelandia II maar won daar met 10 van. Daar door moesten de grensbewoners de eersteplaats niet afstaan aan Bres- kens II, maar bleven op gelyke hoog te met de Bressiaanders. Clinge II. staat nu nummer 1 met 17 punten (11 6 5 0 17 doelcyfers 34—12) voor Breskens II met 17 punten (11 7 3 1 17 doeleijfers 43—23). Voorts werd doorgebeld, dat Corn. Boys IV met 10 van Hontenisse III had gewonnen. Dat was onjuist: Honte nisse HI won namelyk en wel met 84 en heeft nu 10 punten inplaats van 8. Tot slot de uitslag van Vogelwaarde Hoofdplaat: deze was niet 41 in het voordeel van Vogelwaarde, maar 43. JEUGDTOERNOOI ZEVENHANDBAL IN MIDDELBURG De Middelburgse atletiek- en handbal vereniging ËMIL organiseert zaterdag a.s. op het sportterrein een jeugdzeven- handbaltoernooi. Er zyn acht poules ge vormd, waarin in totaal 34 ploegen inge deeld zyn, afkomstig van de vereniging Walcheren, Marathon, ODI, Tonido, Ro- bur, Hellas, Sluiskil, Olympus en EMM. De wedstrijden beginnen om 1 uur. Jeugdvoetbalelftal verloor met 2-0 van Roemenië Het Nederlandse jeugdelftal heeft -de derde wedstrijd in het UEFA-jeugdtoer- nooi tegen Roemenië met 2-0 verloren. Bij de rust was de stand 0-0. Het Neder landse team is nu uitgeschakeld. Het Engelse team won met dezelfde cyfers van Rusland en kwalificeerde zich voor de halve finales. Uit de andere "oord-Ierland. Dus drie voetbalteams uit het Verenigd Koninkrijk. De uitsla- fen van de wedstrijden in de verschillen- e poules waren Groep A Tooting: Schotland-Griekenland 4-0 (2-0); Brighton: West-Duitsland-Zwit- serland 2-1 (1-0). Groep B: Reading: Frankryk-Hongarije 3-1 (1-0); Fulham: Bulgarije-Italië 2-1 (0-1). Groep C: Guildford: Roemenië-Neder- land 2-0 (0-0); Tottenham: Engeland- Rusland 2-0 (0-0). Groep E: Wealdstone: België-Tsjecho- Slowakyke 2-0 (1-0); Bromley: Noord- Ierland-Zweden 3-3 (1-1). ZEVENHANDBALTOERNOOI E.M.M. VOOR DE JEUGD De Middelburgse atletiek- en handbal vereniging E.M.M. houdt zaterdag a.s. een groot jeugdzevenhandbaltoernooi, waarvoor in totaal 34 teams hebben in- reschreven. Sluiskil schreef zelfs met irie teams in. Men heeft ook een klas voor jongens en meisjes beneden de leeftyd van 12 jaar opengesteld. De poule-indeling is: meisjes pupillen: A Walcheren, Marathon, O.D.L, Tonido; B Walcheren n, Robur, Hellas, O.D.I. H. Jongens pupillen: Marathon, Hellas, O.DJ., E.M.M. Meisjes adspiranten: A Sluiskil I, Walcheren, Olympus, Zee land Sport; B Sluiskil II, Marathon, Ro bur. Jongens adspiranten: Walcheren, Mara thon, Hellas, E.M.M., Tonido. Dames junioren: Marathon, Robur, Hel las, Sluiskil, E.M.M. Heren junioren: Marathon, Olympus, Hellas, Tonido, E.M.M. Er zullen niet minder dan 70 wedstry- den worden gespeeld, verdeeld over 4 speelvelden. De wedstryden vangen aan om 13.00 uur en zullen om 18.00 uur zyn beëindigd. Dit is de nieuwe zeesleper ^Zwar te Zee", welke onder de vlag van L. Smit Co de wereldzeeën zal bevaren. Vandaag zal het schip zijn proefvaart maken. Het ver mogen van de „Zwarte Zee" is 9Ó00 p.k., hetgeen voldoende is om het schip een snelheid van ZO m.p.u. te geven. Op de foto de „Zwarte Zee" aan de Parkkade in Rotterdam. De elfde partij van de tweekamp t het wereldkampioenschap schaken tus sen titelhouder Botwinnik en Tigran Petrosjan, is by de 41ste zet afgebro ken. Petrosjan speelde in deze party met wit. Hij heeft de leiding in de twee kamp met 5'/24% pnt. Wit: Petrosjan. Zwart: Botwinnik. 1. c2-c4 c7-c5, 2. Pgl-f3 Pg8-f6, 3. Pbl -c3 e7-e6, 4. e2-e3 d7-d5, 5. d2-d4 Pb8- c6, 6. e4xd5 e6xd5, 7. Lfl-b5 Lf8-d6, 8. d4xc5 Ld6xc5, 9. 0-0 0-0, 10. b2-b3 Lc8- e6, 11. Lcl-b2 DdS-e7, 12. Pc3-e2 Ta8- c8, 13. a2-a3 Tf8-d8, 14, Pe2-d4 Le6-g4, 15. Lb5-e2 Pf6-e4, 16. Ddl-d3 Lc5-d6, 17. g2-g3 Pe4-c5, 18. Dd3-bl Pc5-e4, 19. Dbl-d3 Pe4-c5, 20. Dd3-dl Pc5-e6, 21. Tfl-el Ld6-c5, 22. Pd4xc6 b7xc6, 23. b3 -b4 Lc5-b6, 24. Ddl-a4 De7-e8, 25. Tal -dl f7-f6, 26. Tdl-d2 De8-h5, 27. Da4- dl, c6-e5, 28. PfS-d4 Lg4xe2, 29. Ddlx e2 Dh5xe2, 30. Pd4xe2 Pe6-g5, 31. Kgl -g2 Pg5-e4, 32. Td2-dl c5xb4, 33. a3x64 Tc8-c2, 34. Lb2-d4 Lb6xd4, 35. Tdlxd4 Tc2-b2, 36. h2-h4 Td8-c8, 37. Td4xd5 Tc8-c2, 38. Kg2-f3 Pe4-d2 (schaak), 39. Kf3-g2 Pd2-e4, 40. Kg 2-f3 Pe4-d2 (schaak), 41. Kf3-g2 afgebroken. DE SCHIPPER AAN DE LEIDING BIJ STRIJD OM JEUGDSCHAAKTITEL Bij de stryd om het Nederlandse jeugd kampioenschap schaken heeft de Zeeuw se vertegenwoordiger Wim de Schipper tot nu toe twee wedstryden gewonnen en één remise gespeeld. Hij heeft samen met Geerdink de leiding. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Van BaarleVan Bockel 01; Diekstra Geerdink 10; Van der GrootHar- toch ys; KerkhoffKijne Van der LindenOortmerssen De SchipperScholl 10; Schouten— Storms 10. Tweede ronde: Van BockelDe Schip per 01; GeerdinkSchouten 10; Ky- neVan der Goot Van Oort merssenKerkhoff 01; HartochVan der Linden 10; SchollVan Baarle 10; StormsDiekstra 10. Derde ronde: De SchipperGeerdink VéKerkhoffHartoch afg.; Van der GootVan Bockel afg.; Schouten Kijne 10; SchollStorms afg.; Van der LindenVan Baarle 01; Diek straVan Oortmerssen 01. Na drie ronden delen Geerdink en De Schipper met 2 Vz pnt. de eerste plaats. DE ZIERIKZEESE binnenstad was woensdag één lange „melkweg". Uitge dost met vrolylte vlaggen en opvallend' gekleurde zonnekleppen trokken er 's morgens de Schouwse detachementen van de „M"-brigade door de poor ten naar binnen om zwaaiend, zingend en melkdrinkend in blakende wel stand de bevolking te laten „melktanden". En haar ervan te overtuigen, welk een belangrijke functie de gesaneerde melkslijter inneemt in de ijver voor Neerlands veel geroemde volksgezondheid. Meer dan tweeduizend schoolkinderen uit de stad en de omliggende dorpen hebben de eilandelijke slytersvereniging en het Nederlands Zuivelbureau daarbij een handje ge holpen. Met hun vierkante „M"-cmblemen schaarden zij zich *s middags in een grote optocht, geopend door het bekende Jeugdkorps uit Klaaswaal en gesloten door een colonne met flessen, feestversiering en kunstkoeien op gesierde melkwagens. Zierikzee beleefde zijn „M"-dag. En by dat festijn waren de kinderen, de melkbrigadiertjes van de lagere scho len, niet alleen stevige propagandis ten, maar ook gasten van de melk- slijtende vereniging op het eiland. In de grote graanbeurs van het „Huis van Nassau" hebben ze een van de vier voorstellingen bijgewoond, die de „M"-organisatoren daar lieten verzorgen door een groepje Neder landse artiesten, zoals de conferen cier Peter Piekos, de twee accordeon- spelende Wico's en de muzikale clown Fantasio. Tientallen malen gingen in de zaal onder luid gejuich de melkvlaggetjes de lucht in, wanneer op het toneel een vrolijk programmapunt het en- Schuüend voor de regen in de Beurs onder de Gasthidskerk in Zierikzee heeft het jeugdkorps uit Klaaswaal woensdag op de „Melk dag" voor de invasie van briga- diertjes een muzikale show gege ven. (Foto P.Z.C.) thousiasme van het jonge volkje by de uitlaatklep had gebracht. Als een lawine van melk stroomde de bijval door de zaal, toen Peter Piekos twee kerngezonde brigadiers op het toneel tegenover elkaar aan een tafel had gezet voor een papwedst-ryd. Pap verorberen Met drie letters lange aanmoedi- gingskreten als Pap....! en Vla....! vuurden de kinderen de deelnemer- tjes aan, die een bord met deze sub stantie in ijltempo verorberden. Wie het eerste de lepel wist neer te leg gen In een leeg bord werd op tafel gehesen om uit handen van Peter Piekos een fototoestel in ontvangst te nemen. Opdracht by deze prys: „De eerste foto moet er één zijn van je melkhandelaar." Voor de verliezer was er een grammofoonplaat met de melkmars. Wie zich nog niet in de geheimen van het melkleger had laten inwijden en op Schouwen-Duiveland is dat nog maar een klein restant van de lagere schooljeugd kreeg van Pe ter Piekos alles te horen over het logboek en het paspoort, waarvooi men bij de melkman terecht kan. In zijn rood-gestreepte hemd won de clown Fantasio een oorverdovend bijval van zijn melkdrinkend publiek, toen hij zich met al zijn ledematen uitleefde op een niet al te best ge stemde viool en even later een fiets sloopte om muziek te toveren uit het stuur, zadel, spatbord, voorwiel en al les wat er verder aan zit. En dan waren er de accordeonisten om het melkfestijn muzikaal te onderstre pen. In de pauze kregen alle jongens en meisjes een speciaal voor het feest gemengd flesje vruchtenyoghurt in handen gestopt, dat in een omme zien leeg was. Een kleurenfilm van een circusvertoning completeerde tel kens de voorstelling. Stortbuien De met grote en kleine bussen aan gevoerde kinderen werden telkens naar de zaal begeleid door het overal met succes optredende jeugdkorps uit Klaaswaal. Een in keurig blauwe uniformen gestoken groep van onge veer tachtig heuse muzikanten, die lieten zien dat er met melkdrinken heel wat te bereiken valt. Om drie uur 's middags traden de le den van dit jeugdkorps op het Ha venplein aan voor een grote optocht met vlaggen, spandoeken en de eer der genoemde opgesierde melkwa gens zowel met paardentractie als gemotoriseerd. De stoet was een klein uur later juist op het Havenplein ontbonden toen een enorme stortbui de rnelkpropaganda ten slotte letter lijk in het water liet vallen. Maar de melkbrigadiers lieten zich bij hun invasie in Zierikzee niet vooi één gat vangen. De grote show van het jeugdkorps verhuisde van het Havenplein naar de beurs onder de Gasthuiskerk. Het was een echoënd slot van een festijn, waarop de po pulariteit van de melk luidruchtig is onderstreept. DAT IS 125 JAAR VERTROUWEN! In 1962 werd voor f 430.000.000 aan nieuwe verzekeringen ge sloten. Het verzekerd bedrag is thans meer dan 3 miljard guldenl Uitvoerige gegevens vindt U in het JAARVERSLAG 1962 dat wij U op aanvraag gaarnë toezenden. R.V.S., - Westerstraat 3 - Rolterdam-2 ONVERANDERD DIVIDEND AMSTEL BROUWERIJ Op de jaarlykse algemene vergadering van aandeelhouders der Amstel Brouwe- ry N.V. zal, zo deelt de directie mede, worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1962 (met inbegrip van het reeds gedeclareerde interimdividend 6 pet) te bepalen op 12 pet (onv.). Houders van niet royeerbare certifica ten zullen in de gelegenheid worden ge steld die vergadering bij te wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3