NEUTRALISTEN IN LAOS ZUN OMSINGELD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gevechten duren voort i ondanks het bestand Nederland zocht Rajakovic „Eerste spade" in ruilverkaveling Canisvliet Rajakovic geeft zich zelf bij politie aan Défilé en cadeaus voor t.v.-bruid Ria Onderzoek naar G.G.D.-affaire STEWARDESS VAN NOORS SCHIP VERMIST Brit beschuldigd van spionage tegen Rusland Vandaag... Beieren ontslaat Harster om gezondheidsredenen „Ik voel me net een koningin...." Baaltjes meel BURGEMEESTER VAN WESTDORPE BEDIENDE VAARDIG BULLDOZER Troepen van V.N. verlaten maandag Nieuw-Guinea Geen Franse overheersing Pagina 9 DRIE DORPEN IN COMMUNISTISCHE HANDEN De premier van Laos, prins Soevanna Phoema, is gisteren uit Loeang Prabang, waar hij nieuwjaar heeft gevierd, teruggekeerd in Vientiane, voor een conferentie met de minister van binnen landse zaken, over de nieuwe gevechten in centraal Laos. Zoals bekend hebben linkse troepen de bestandsovereenkomst ge schonden die enkele dagen geleden door prins Soevanna is be reikt. Op de Bier in Scheveningen is woensdagochtend een introductie actie gehouden voor de actie „een heitje voor een karweitje" van de Nederlandse padvinders, wélke vandaag en morgen zal worden gehouden. Vijftig padvindsters en padvinders hielpen de Pier een opknapbeurt geven. De foto toont de ploeg enthousiast aan het werk". Communistische troepen hebben gisteren weer een neutralistisch dorp in de Vlakte der Kruiken weten te veroveren. Aldus is door goed in gelichte kringen te Vientiane medegedeeld. Drie belangrijke plaatsen zouden gedurende de afgelopen 72 uur in handen van de communis tische troepen zijn gevallen, waardoor de neutralisten zijn omsingeld in de Vlakte der Kruiken. Volgens zegslieden in Vientiane was de laatste plaats die in communistische han den viel het dorp Ban Ban, waar twee compagnieën neutralistische troepen het dagen hadden uitgehouden tegen een overweldigende meerderheid. Over het lot van de neutralistische soldaten be stond geen zekerheid. De twee andere dorpen, die werden ver overd, waren Ban Kosi en Dong Danh. Door hét verlies van de drie dorpen is de neutralistische commandant generaal Kong Le en zijn strijdmacht thans in Phone Savan omsingeld. Deze plaats ligt op 32 km van Xieng Khouang, het hoofdkwartier van de communisten. Volgens de zegslieden duurden de ge vechten onverminderd voort, niette genstaande de belofte van een staakt- het-vuren, die premier Soevanna Phoema zondag aan Kong Le en aan de commandant van de Pathet Lao, generaal Singkapo, had gegeven. Chinese oproep De Chinese volksrepubliek heeft in een formele verklaring de koninklijke troe pen van Laos verweten dat ze de troe pen van Kong Le te hulp snellen, daar mee Laos blootstellende aan „een open burgeroorlog". De Chinezen deden een beroep op de Sowjet-Unie en Engeland, de twee voorzitters van de Laoseonfe- rentie van Genève. om onmiddellijk stappen te nemen ter stabilisering van de toestand. Als de toestand verder ver slechtert, zo gaf de Chinese verklaring te verstaan, dan moet een nieuwe con ferentie van de veertien landen worden uitgeschreven die de vorige burgeroor log in Laos hebben bijgelegd Controlecommissie Samen met Soevanna Phoema keerden uit de koninklijke residen- De wethouder voor de openbare gezond heidszorg in Amsterdam, dr. P. J. Koets, heeft op dit ogenblik de stellige overtui ging, dat de Gemeentelijke Geneeskundi ge en Gezondheidsdienst in de hoofdstad geen blaam treft voor het te laat op nemen van een patiënt in een zieken huis begin april. Hjj kwam tot deze voorlopige conclusie op grond van het voorhanden zijnde fei tenmateriaal over deze kwestie. De wet houder is niettemin bezig zich verder te oriënteren. Hij zal zijn verdere bevindin gen meedelen in een bijeenkomst van de desbetreffende commissie van bij stand. Dr. Koets legde deze korte verklaring gistermiddag in de gemeenteraad af op aandrang van het communistische raads lid mevrouw E. Muller-Van West, die on der de burgerij een zekere onrust had ge constateerd door de teneur in veel pers- publikaties over deze zaak. tie terug de leden van de interna tionale controlecommissie voor Laos en buitenlandse diplomaten van belangrijke landen. Er zijn aanwijzingen dat de com missieleden vandaag naar de Vlak te der Kruiken zullen gaan, waar schijnlijk in gezelschap van de Britse en Russische ambassadeurs in Vientiane. De stewardess van het Noorse tank schip „Trollfoss" (12-488 brt.) van Skibs a/s Thor Thoresens Linje te Oslo is gisteravond overboord geraakt tussen de lichtboei ten noorden van het Duitse Waddeneiland Spiekeroog en IJmuiden. Vla Scheveningen-radio is aan de scheepvaart verzocht naar de vermiste stewardess uit te zien. De Sowjetrussische veiligheids dienst heeft het onderzoek in de taak van de Britse zakenman Gre- ville Wynne, die vorig jaar op be schuldiging van spionage in Boe dapest werd gearresteerd, vol tooid. Naar het Russische persbureau Tass meldt wordt Wynne beschuldigd volgens artikel 65 van het Russische wetboek van strafrecht waarin op spionage door buitenlanders een straf van zeven tot vijftien jaar staat. Westelijke waarnemers geloven dat hij binnen enkele weken berecht zal wor- i is het 40 jaar geleden ,dat prins Hendrik het nieuwe gebouw Boulevard Bankert 60 van de van 8 januari 1903 daterende zeevaart- school „De Ruyterschool" te Vlis- i singen officieel opende- ARRESTATIE IN WENEN op de ver- Westdorpes Met, een forse druk 8nellingahendel zette burgemeester G. 11. E. M. Woes'woensdagmiddag de zware bulldozer in beweging, waarmee officieel de eerste 'grond xoerd verzet ten behoeve van de ruil- verkavelingswerkzaamheden in de Canisvlietpolder. Het te verkave len gebied is 1700 ha groot, de kosten bedragen If !4 miljoen gul den terwijl dé duur wi uo werkzaamheden op circa 5 jaar wordt geschat. In de kreek en op de laag gelegen gronden zal ruim drie miljoen kubieke meter baggerspecie ilit het te verbreden kanaal van Terneueen naar Gent worden gespoten. (Foto P.Z.C.) De gewezen SS-Hauptsturmführer en medewerker van Eichmann, dr. Eric Rajakovic, is gisterochtend in Wenen gearresteerd. Hij had zich 's morgens bij de Oostenrijkse jus titie gemeld. Zijn aanhouding ge schiedde na een verhoor van an derhalf uur door een rechter van instructie en wel op verdenking van medeplichtigheid aan moord. Volgens onbevestigde berichten werd hij door de Oostenrijkse overheid gezocht in verband met de deportatie van ruim 6000 joden uit Wenen. Rajakovic heeft ook in Nederland en België de hand ge had in het wegvoeren van joden. In het Poolse concentratiekamp Nisko zou hij geholpen hebben bij het vermoorden van verscheidene duizenden. De leider van het joodse documenta tiecentrum in Wenen, ir. Simon Wie- senthal, die indertijd Eichmann in Argentinië ontdekte, heeft een groot aandeel gehad in de opsporing van Rajakovic, die laatstelijk onder valse naam in Milaan woonde. Wilhelm Harsier Het ministerie van buitenlandse zaken van de Westduitse deelstaat Beieren heeft inmiddels de 59-jarige Wilhelm Harster om „gezondheidsredenen" ont slagen. Dit is gisteren door een woord voerder van de Beierse regering bekend gemaakt. Harster was ambtenaar op het ministe rie van binnenlandse zaken. In de pe riode 1940-'43 was hij hoofd geweest van de veiligheidspolitie van de S.S. in Ne derland. Hij heeft wegens zijn oorlogs misdrijven 8 jaar in de gevangenis van Breda gezeten. Rajakovic viel onder het bevel van Harster. Rajakovic stond toen aan het hoofd van groep IV die belast was met de deportatie van Nederlandse joden naar de concentratiekampen in Duits land. Dinsdag zou Harster in een Westberlijns blad hebben gezegd dat hij samen met- Rajakovic „mede-verantwoordelijk" was voor de deportatie van 100.000 Neder landse joden. Hij verklaarde dat het ministerie van binnenlandse zaken op de hoogte was van zijn oorlogsactiviteiten, toen het hem voor een functie had aangenomen. WILHELM HARSTER Naar eerst thans bekend is gewor den, zijn rechercheurs van de Am sterdamse rijksrecherche onder lei ding van hun chef-commissaris, Y. Taconis, sedert tien dagen bezig met het verzamelen van materiaal voor een eventuele strafvervolging in Nederland van de jodenvervol ger dr. Erich Rajakovic, die zich gisteren bij de justitie in Wenen heeft gemeld. De opdracht van dit onderzoek werd begin vorige week door de minister van justitie gegeven aan de Amsterdamse procureur-generaal mr. H. R. de Zaaijer. Mr. De Zaaijer deelde ons mede dat hij meteen een aanhoudingsbevel heeft laten verspreiden- Dit is nog steeds van kracht. Bovendien belastte hij de officier van Justitie mr- G. R- Nubé met een eventuele strafvervolging, waarvoor de rijksrecherche in Amsterdam het mate riaal moet verzamelen. Verwacht wordt dat de Nederlandse processen-verbaal over de activiteiten van Rajakovic in Nederland zo spoedig mogelijk ter beschikking van de Oosten rijkse justitie zullen worden gesteld. Hierover moet nog overleg worden ge- Êleegd tussen de ministeries van justitie Wenen en Den Haag. Uit Wenen is nog geen verzoek om beschikbaarstel- Inig van materiaal over de zaak Raja kovic ontvangen. In Amsterdam wordt inmiddels op nadere instructies uit Den Haag gewacht.. mand levensmiddelen zodat Ria de eerste veertien dagen geen bood schappen hoeft te doen. Zelfs een flesje koffiemelk was niet vergeten. Tafellakens, onderleggertjes, een sla bak, een wekker, bonbondozen, bon bonschaaltjes. leeg en gevuld, kopjes en schotels, een wit leren tas en nog meer bloemen van o.a. het stichtings bestuur „Open Het Dorp". Ria Bouma, de t.v.-bruid, is met Frans Heijm getrouwd. Na de plechtigheid op het Amster damse stadhuis, en de lunch in Carlton, zei Ria dolgelukkig te- 3i een kartonnen margarinedoos zat op gen de directeur van Carlton, terwijl ze naar de receptiezaal ging, aan de hand van de bruide gom, „Ik voel me net een ko ningin". Barts konijn Dat leek ze ook een beetje, een lieve jon ge koningin, zoals ze middenin de zaal zat als eindpunt van het défilé van honderden, en met achter haar de cadeaus die steeds meer werden aan geboden. In haar haar droeg ze een zijden diadeem, bestikt met pareltjes. Dat hoorde bij haar trouwjapon, aan geboden door modeontwerper Doede van Dujjl. Van de AVRO een bloemenmand, van Mieke Telkamp en Mies Bouwman samen een zilveren kandelaar, van een levensmiddelenfirma een grote wat stro een zielig wit hoopje, een jong konijntje, zoon of dochter van het konijn, dat Bart Verkerk vorig jaar aan Mies Bouwman had aange boden. Bart was er dus ook. Ze wa ren er allemaal: vierhonderd gasten alleen dokter Klapwijk was er niet, en dat was een beetje een teleurstel ling voor Ria, waar ze dapper over heen praatte. Vakantie Ze gaan nu eerst fijn een paar dagen vakantie houden, vertelde vader Bou ma, Ria was gistermorgen om zes uur al op. Ze was bang dat ze an ders niet op t(jd zou zijn voor de plechtigheid. Maandag gaan ze alle bei weer aan het- werk, Frans als ver tegenwoordiger en Ria weer naar het gemeenschappelijk administratiekan toor. Woensdagochtend is Ria Bouma (van de bruidsjurk voor Het Dorp) in Amsterdam getrouwd met Frans Heijn. Het was een ge legenheid, waarbij Mies Bouwman geen verstek kon laten gaan... Er is de laatste weken een felle discus sie aan de gang over de hoofdzetel van de Gasunie. Deze nieuwe maat schappij krijgt één hoofdkantoor plus drie districtsbureaus, van welke laatste er in ieder geval één in de stad Gro ningen zal komen. Maar in het noorden wil men meer: men acht het juist en noodzakelijk, dat het hoofdkantoor in de onmiddellijke omgeving van de vind plaats van het gas zal worden geves tigd, men wil er dus óók de zetel van het hoofdbureau. Deze week hebben de kamers van koophandel in de drie noor delijke provincies per telegram aan minister De Pous dit verlangen nog eens nadrukkelijk onderstreept. Dit telegram bevatte tevens een zakelijke, redelijke argumentatie. Waarom moet er voor deze haast van zelfsprekende zaak zo nadrukkelijk worden gepleit? Omdat er een sterke druk op de minister wordt uit geoefend het hoofdbureau toch maar in Den Haag te vestigen, een druk afkom stig van het personeel van de Gasunie. Voor een deel is dit personeel namelijk werkzaam bij het Staatsgasbedrijf dat in de unie opgaat en uiteraard zou bij vestiging in Groningen dit per soneel (ca. tweehonderd gezinnen) moe ten verhuizen. Minister De Pous heeft wel oren naar het betoog van deze Haagse mensen: in de Tweede Kamer heeft hij verklaard, dat de verplaatsing van tweehonderd gezinnen bij de vesti gingsoverwegingen moet meetellen. En hij gebruikte daarbij een uitdrukking, die in de Stichting van den Arbeid wel eens van werknemerszijde is gebezigd: „Men mag de werknemers niet als baaltjes meel behandelen". Overigens achtte hij deze zaak niet acuut, want op korte termijn wordt toch geen bouwvergun ning voor een nieuw kantoor verleend. Het is bovendien een interessante vraag zo meende hij of het belangrijker is, dat een hoofdkantoor van de Gasunie in Groningen komt of dat bijvoorbeeld in het noorden wordt overgegaan tot de bouw van een aluminiumfabriek: bij beperkte bouwcapaciteit moet men immers kiezen en dan zou een interes sante fabriek misschien wel eens beter kunnen zijn, zo redeneerde de minister. De laatste argumentatie is niet van wezenlijk belang: wil men in Ne derland ernst maken met de sprei ding van én van bedrijven én van ad ministratieve instellingen een sprei ding die de regering steeds heeft willen bevorderen, naar men bij herhaling heeft verzekerd dan kan zowel de fabriek uit het ministeriële voorbeeld als het hoofdkantoor naar het noorden. Boven dien ligt de keuze in de praktijk nooit zo wit-zwart als de minister het hier wil doen voorkomen. Zijn argumenten ma ken dit keer wel sterk de indruk uit de lucht geplukte gelegenheidsoverwegin gen te zijn. Het enige punt in zijn be toog, dat aandacht verdient, is dat van de „baaltjes meel", de belangen van de werknemers. En men moet toegeven dat het voor een groot deel van deze werk nemers onplezierig is onverwacht Onder liet toeziend oog van een twintigtal deskundigen op het ge bied van grond en waterwerken heeft; burgemeester G. H. E. M. van Waes van Westdorpe woensdagmiddag de „eerste spade" in de grond gestoken in het ruim 1700 ha grote ruilverkavelingsblok „Canisvliet". Nu moet er onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat bij de uitvoering van dergelijke miljoenen giüdens vergende ruil- verkavelingswerken geen spaden meer worden gebruikt. Dit is alleen nog maar een term, die bij officiële gelegenheden wordt ge bezigd. Als zodanig moet dan ook het eerste grondverzet in de Canisvlietpolder worden gezien. In de eerste plaats omdat reeds op 25 maart jl. met groot materiaal is begonnen aan het opwerpen van pers kaden om de baggerspecie uit het te verbreden kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent te herbergen. Voorts is in het betrokken gebied reeds een aanvang gemaakt met de aanleg van een geheel nieuw afwateringssy steem. En ten slotte gebruikte burge meester Van Waes tevens voor zitter van de bij het werk betrokken plaatselijke commissie als spade een vele paardekrachten sterke bull dozer, waarmee hij binnen de minuut een oppervlakte grond van ruim honderd vierkante meter keurig en bepaald met enig vakmanschap egali seerde. Onder degenen, die het officiële be gin van de naar schatting vyf jaar durende ruilverkavelingswerken bij woonden, waren onder meer de leden van de plaatselijke commissie, dijk graaf A. E. Goethals van de Canis vlietpolder, de heren B. J. Franke, H- Schuring en J- A. Basting van de cultuurtechnische dienst en de irs F. van Rossum en A. J. Beenhakker van het „Bouwbureau Werken Kanaal van Terneuzen". Voorts waren daarbij aanwezig ir. J. M. Voskens en de heer M. Beuving, respectievelijk hoofd- en adjunct-in specteur van de Grontmij, de heer A. de Regt. namens de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst in Zeeuwsch- Vlaanderen, de landmeterdeskundige P. van de Wulp en namens het aan nemingsbedrijf „Schouwen-Duive- land", de heer K- T. de Jonge- VZof verloop Namens de directie van dc Gront mij zei ir. Voskens te hopen, dat de uitvoering van de werkzaam heden hetzelfde vlotte verloop zul len hebben als de voorbereidingen, die in een voor ruilverkavelingen ongekend hoog tempo hun beslag hebben gekregen. Dit tempo was noodzakelijk in verband met het grondbergingsplan van rijkswater staat. „Deze werken hadden eigenlijk al 25 jaar eerder moeten gebeuren", zei burgemeester Van Waes, die verder de hoop uitsprak, dat de nu nog boze gezichten van grondverbruikers en eigenaren over een aantal jaren zullen zijn veranderd in tevreden ge zichten. Als lid van het dagelijks be stuur van de Heidemij vond hij het prettig eens kennis te maken met het werk van de concurrentie (de Gront- mij). Het bijzonder vlot verloop van de voorbereidingen toonde de heer Franke van de C.T.D. nog eens aan door het noemen van een aantal data De ruilverkavelingswerken zullen worden uitgevoerd door het aanne mingsbedrijf „Schouwen-Duiveland", dat met een bedrag van ƒ4.240.000 de laagste inschrijver was- In het Canisvlietgebied zal een geheel nieuw ontwateringsstelsel worden uitge voerd. Hiervoor moet ruim 16 km watergang worden gegraven met een Inhoud van ruim 250 000 kubieke me ter- Met de vrijkomende gronden worden oude leidingen en sloten ge dempt en perskaden opgeworpen langs op te spuiten vakken. Voor het maken van die spuitvakken moet (Zie slot pag. 2 kol. 6) ■ngevraagd te moeten verhuizen. Men heeft wellicht een prettig huis, een ken nissenkring, het is in bepaalde omstan digheden zelden of nooit aantrekkelijk een gevestigde situatie te moeten op geven. Akkoord, een argument ter over weging. Maar wij geloven, dat er in dit geval belangrijker zaken een rol spelen, in casu de vestiging van het hoofdbureau in de onmiddellijke omge ving van het produktiebedrijf, en voorts ook de mogelijkheid ernst te maken met de zo gewenste spreidingspolitïek in ons land. En daarbij ware wel te be denken, dat men de stad Groningen als woongemeente toch waarlijk niet moet bagatelliseren, een stad met onderwijs mogelijkheden en een cultureel leven om jaloers op te zijn. In dit opzicht zeker niet de mindere van Den Haag, inte gendeel. Men moet vooral oppassen, dat de voorkeur voor Den Haag niet wordt bepaald door gevoelsargumenten met name bij de vrouwen van de bewuste personeelsleden. Deze gevoelsoverwegin gen worden bepaald door de idée-fixe dat alleen Den Haag een (cultureel) centrum is, dat er alleen in Den Haag gezelllig kan worden gewinkeld met theedrinken in Formosa na, dat Gronin gen een barre stad in het verre, hoge noord'n zou zijn. Laat deze drogredenen toch vooral geen rol spelen bij een be slissing over de plaats, waar de zetel van de Gasunie moet komen. Het komt ons voor, dat de noordelijke kamers van koophandel zakelijk hebben aangetoond dat Groningen inderdaad geschikt is, dat de argumentatie van het noorden verre opweegt tegen de individuele overwegingen van de bewus te personeelsleden. Men mag de werknemers niet als „baaltjes meel" behandelen, heeft minister De Pous in de Tweede Kamer gezegd. Natuurlijk niet: de over gang dient zo soepel mogelijk te ver lopen. behoort met faciliteiten omringd te zijn. Maar het gaat niet aan het noorden wél als een baal meel te be handelen, in feite zo te discrimineren, dat het ais een soort achtergebleven gebied wordt beschouwd. Tegen een der gelijke politiek zal elke minister de randprovincies fel tegenover zich vin den. Troepen v.m de Verenigde Naties in Westelijk Nieuw-Guinea zullen maandag beginnen met het verla ten van het eiland, aldus is gisteren door de Indonesische vertegen woordiger in Nieuw-Guinea, Soed- jarwo Tjondronegoro, medegedeeld op een persconferentie te Djakarta. De 1600 man Indonesische troepen zul len het werk van de V.N. strijdmacht overnemen. De troepen der Verenigde Naties bestaan bijna geheel uit mili tairen van Pakistaanse nationaliteit. Verwacht wordt dat de Pakistani op hun thuisreis ook twee dagen in Dja karta zullen doorbrengen. Tjondronegoro zei dat de Bank van In donesië de taken van de Nederlandsche Handels Maatschappij reeds heeft over genomen en dat er een speciale munt eenheid zal worden uitgebracht: de roe- piah van West-Irian. De Indonesische vertegenwoordiger voegde er aan toe dat Indonesië zal doorgaan met de ontwikkelingsprogram ma's. De Indonesische regering zal eveneens ambtenaren zenden naar ge bieden die tot nu toe als „onbestuurba re gebieden" stonden geboekstaafd. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllsslngen: Walstraat 68-60, tel. 2355 Cb.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm tel. 2911; Zienkzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. 9 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv, 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 18 april 1963 206e jaargang no. 91

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1