B.B.-oefening op til in de Schouwse domeinen EMM Middelburg won toernooi in Antwerpen AGENDA M. A. VAN VARIK OVERLEDEN WALCHEREN Met VELPON zie je er geen barst van! bever MARKTBERICHTEN RAAD KLOETINGE BESLOOT TOT AANKOOP VAN GRONDEN GEZAMENLIJK 1-MEIFEEST N.V.V. MIDDELBURG EN VLISSINGEN WOENSDAG 17 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Aanstaande zaterdag Noodwachters speuren naar radioactiviteit EEN PLOEG van ongeveer 75 nood- wachters van de Bescherming Bevol king uit de kring Noord-Zeeland of ficieel: Zeeiand-d trekt aanstaande zaterdag het domaniale bosgebied van de Schouwse Westhoek binnen. Gewa pend met meetapparaten zullen de in blauwe overalls gestoken B.B.-ers pro beren langs de smalle weggetjes en rui terpaden een zogenaamde intensiteiten- lijn van röntgenstraling vast te stellen. Het is de bedoeling, dat hun gegevens op de stafkaart in de commandopost een „gevarenzone" omspant, die iden tiek is aan het „besmette gebied" dat als zodanig is uitgezet. Voor de eerste maal worden de ver kenners van de A.B.C.-dienst dt mannen die in actie komen bij ato mair, bacteriologisch of chemisch oorlogsgevaar uit de kring het terrein ingestuurd. De mannen van Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint- Philipsland hebben hun voorgeschre ven cursussen achter de rug en nu wordt het tijd, dat ze na dit binnen werk de apparatuur in de praktijk beproeven. Het hoofd van ae B.B.- kring, de heer J. R. de Boer, heeft voor deze grootscheepse oefening de beschikking over een aantal rönt- genbronnen van de stafschool. Langs een tevoren nauwkeurig bere kend tracé zijn deze bronnen zwaar der dan de normaal in gebruik zijnde uitgezet door het duingebied. Het perso neel van de zogenaamde verplaatsbare meetposten en aat van het provinciaal vereknningspeloton zal 's morgens om tien uur aan het eind van de Adriaan van der Weydeweg te Haamstede, bij het pompstation „De Blinkert" van de eïlandelijke waterleidingmaatschappij, aantreden. Verdeeld in twee groepen zullen ze de bossen en duinpannen door kruisen, controleposten passeren en ten slotte hun gegevens aan het comman do van de oefening verstrekken. Het is de bedoeling, dat de twee deelne mende groepen ieder de beide uitgezette routes van de oefening lopen. Verder zullen bij deze praktijkles van de noodwachters uit Noord-Zeeland verschillende instrumenten worden hanteerd, die het personeel van de i tionaire meetposten gebruiken zoals de grondnulpuntbepaler, waarmee de licht flits van een kernexplosie gedeeltelijk kan worden gelocaliseerd en overdruk- meters, waarmee het kaliber van ex plosie kan worden vastgesteld. Voor de afgeoefende soldaten van de B.B. dus een eerste kennismaking met de praktijk. Het is de bedoeling, dat de realiteit in deze oefening nog meer wordt benaderd door traangasbommen te gebruiken. Voor de nieuwsgierigen een waarschuwing om uit de buurt te blyven... Opper Bruijnooge 40 jaar bij de rijkspolitie Dinsdagmorgen is in het gemeentehuis te 's Heer Arendskerke opperwacht meester A. P. Brujjnooge postcomman- dant 'van de rijkspolitie te s Heer Hen drikskinderen gehuldigd in verband met het feit, dat hij 40 jaar by de rijks politie werkzaam was. Onder de aan wezigen bevonden zich zijn naaste fa milieleden, verscheidene collega's en het college van b. en w. Burgemeester D. M. Vermet betuigde zijn dank voor hetgeen de heer Bruijnooge In de loop van de jaren als postcommandant voor het dorp 's Heer Hendrikskinderen en voor de groen 's Heer Arendskerke heeft gedaan. De burgemeester wees er op, dat de taak van de politie steeds dezelfde is gebleven, maar dat de uit voering ervan steeds moeilijker is ge worden. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester opper Bruijnooge een doos sigaren en mevrouw Bruijnooge een bloemstukje aan. Overste A. J. van Thiel, districtscommandant van de rijks politie in Zeeland, memoreerde de loop baan van de jubilaris. In 1923 kwam de heer Bruijnooge in dienst bij de politie- troepen. In 1925 werd hij politieagent in Amsterdam en in 1929 rijksveld wachter. De overste zei hem te hebben leren kennen als een bijzonder flink Solitieman. Hij prees de activiteiten van e jubilaris en zei hem dank voor het vele en goede werk dat hij voor de rijkspolitie heeft gedaan. De overste wenste hem een goede dienst in het komende en laatste jaar, dat de jubila ris in dienst van de rijkspolitie zal zqn en overhandigde hem een cheque. Ad judant J. J de Bukviel, commandant van de groep 's Heer Arendskerke dankte de heer Bruijnooge voor al het werk dat hij in de groep heeft verricht. De adjudant overhandigde hem namens de groep een kistje sigaren. Mevrouw Bruqnooge ontving een bloemstuk. Na mens het hoofdbestuur van de Christe lijke Politieambtenarenbond in Neder land sprak de voorzitter, adjudant Chr. Louisse te Kloetinge. Hij wenste de ju bilaris geluk en overhandigde hem een enveloppe met inhoud en een sigaren aansteker. Mevrouw Bruijnooge werd nogmaals verrast met een bloemstuk. De heer Bruijnooge dankte een ieder, in het bijzonder de burgemeester en overste Van Thiel voor hun woorden en de hem aangeboden cadeaus. Tot slot dankte hij zhn collega's voor het scheer- apparaat, dat hij van hen had gekregen. Des middags was er een druk bezochte receptie in het verenigingsgebouw te 's Heer Hendrikskinderen. Uienbergplaats met hout en stro uitgebrand Zaterdagmiddag omstreeks drie uur werd de brandweer van Oosterland ge alarmeerd, omdat in de omgeving van de hofstede „Padhuis" brand was ont staan in een uienbergplaats van hout en stro, toebehorende aan Joh. de Bruine Abr.z. Enige brandweerlieden rukten uit met de nevelspuit. Het droge materiaal brandde flink, ook omdat een felle wind het vuur aanwakkerde. De bergplaats brandde vrijwel uit. De brandweer be perkte zich tot nablussen. De oorzaak moet worden gezocht Sn het feit dat de eigenaar wat al te dicht by het hok vuilnis verbrandde. r Advertentie I Modern aardewerk DE VEY MESTDAGH 9ELLAMYPARK 58 VUSSINGEN VllssingeD-Alhambrn: De langste dag. 19.3C uur, 14 Jaar. Luxor: De triomf van Mnclste, 20 uur, 14 jaar. Britannia. De Haagsche Comedïe mei „Pas op de verf" voor Z.V.U. met mede werking van Nutsdepartement Vlissingen 20 uur. Tcrneiuen-Luxor: Santa Fe. 20 uur, 14 Jaar. Concertgebouw: Vcllig-Verkeersavond. 19.45 uur. Oostburg-Ledeltheater: De langste dag. uur. 14 Janr Goes-Grand: De langste dag: 19.30 uur, 1 Middelburg-City: De langste dng, 20 uur jnar. De vier windeken: expositie Kimpe, 9-12 en 2-6 uur, Molenwatcr-Mlnatuur Walcheren: 9-18 u. Zlorikzce Graanbeurs „Huia van Nassau" en Havenplein: Jeugd-Melkdag. 9,00— 16.30 uur. Poortvliet. Bovenzaal raadhuis: Expositie vrijetijdsbesteding, 1422 uur. Intrumenten Nog vry onverwacht is dinsdag in het Sint Anthonïusziekenhuis te Utrecht overleden de heer M. A. van Varik, ge durende vele jaren directeur van de coöperatieve melkinrichting en zuivel fabriek Walcheren te Middelburg. De lieer Van Varik, die een week in het ziekenhuis was opgenomen, was de af gelopen drie jaar in Heerenveen woon achtig. Hij was 65 jaar oud. De heer Van Varik is 31 jaar directeur geweest van de Walcherse melkfabriek, die hij uitbouwde tot één van de beste in Zuidwest-Nederland. Na de h.b.s. en de lanabouwinterschool doorlopen te hebben ging zijn grote belangstelling uit naar de zuivelindustrie, zodat hij zijn studie voortzette aan de rijkszuivelschool te Bolsward De praktijk heeft hij na zijn diplomering in verschillende plaat sen beoefend, onder meer in het Gro ningse Grrjpskerk, in Oudeschool, Alk maar en Dieren- In 1928 kreeg de heer Van Varik vervolgens de leiding van de Middelburgse zuivelfabriek. Met name was hij de stuwende kracht bij de opbouw van deze fabriek na de tweede wereldoorlog- Zijn grote verdien sten voor de zuivelindustrie werden er kend door de benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau tijdens zijn afscheid als directeur in april 1960. Ook in het verenigingsleven was de heer Van Varik een geziene figuur. Zo was hij onder meer bestuurslid van de Melk- federatie Walcheren en de daaruit ge groeide Zeeuwse Melkfederatie, secreta ris van de kring Walcheren van de pro vinciale gezondheidsdienst voor dieren en voorzitter van het pensioenfonds van de Brabantse Zuivelbond. Hij bekleedde voorts diverse functies in deze zuivel bond, en het regionaal orgaan voor de melkhygiëne in Zuidwest-Nederland, had een werkzaam aandeel in de melk- winning en behandeling op de boerderij en besteedde tevens aandacht aan de onderwijsmethodes in het melken. MIDDELBURG FEIKE ASMA BESPEELDE ORGEL VAN NIEUWE KERK Feike Asma gaf dinsdagavond zijn wel haast traditioneel geworden „derde-pa- senconcert" op het orgel van de Nieuwe Kerk te Middelburg, waarbij hij zijn pro- framma had opgebouwd uit werken van an Zwart, Bach, Franz Liszt, Franck en Jules Grlson. Evenals voorheen is het optreden van deze organist weer een imponerend ge beuren geworden. Zowel de liefhebbers van het „fijne kantwerk" als zij, die alle registers van het instrument geopend willen horen, kwamen tijdens dit con cert zeker aan hun trekken. En daarbij zullen de zeer talrijke bezoekers onge twijfeld zijn getroffen door de grote kwaliteiten van Feike Asma: zijn tech nische en virtuoze gaven kwamen ook tijdens dit concert ten volle tot hun recht, waarby hij de kansen, die het nieuwe kerkorgel hem bood, tot in de details benutte. Dit bleek onder meer in „Praeludium und fuga über den Namen B.A.C.H.". van Franz Liszt en de toccata van Jules Grison, die van Asma een fraaie vertol king kregen. Magnifiek speelde de orga nist verder het andante, allegro en an dante van César Franck. Het program ma was begonnen met het majestueus getoonzette voorspel en koraal „Halle luja. lofgezangen" van Jan Zwart, waar na Asma zijn concert beëindigde met een eigen improvisatie over „Komt knielen y voor Jezus samen". Collecte De Slmavicollecte heeft in Middelburg een bedrag van 1390,94 opgebracht. Hervormde gemeente droeg f 10.000 bij voor zending Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 12-4: Zimnia v. London; Imke v. Amsterdam: Mado II v. Sheernes; 13-4: Albert V v. Brugge; Denzo Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 12-4: Zimnia n. Canada, Patricia n. Gent; Triumph n. Kings- lynn: Hennie n. Sas van Gent: Imke n. Rot terdam: Gele Zee n. zee: 13-4: Albert V n. Gent. Gepasseerd naar Antwerpen 12-4: Wilca v. London: Kcizersveer v. Middlesbrough; Auri ga G. v. Rotterdam: Tyoka v. London: Va- laint v. Huil: Antje v. Ipswich-Hansweert: Prins Johan Willem Friso v. Rotterdam: Energie v. Rotterdum: 13-4: Aardenburgh v. Rotterdam: Leuvehaven v. Rotterdam; Brou- versgraeht v. Amsterdam: Aeneas v. Haifa; Neerlandia v Rotterdam. Soestdijk v Bre men: Arnoudspolder v. Oporto: Libelle v. Rotterdam: Progress v. Zeebrugge; Batavier 5 v. Las Pntmas; 14-4: Hunze v. Kalmar: Ne- derwaal v. Dunkirk; Margriet Anja v. Opor to; Zeeland v. Bremen: Ouwerkerk v. Ham burg; Neder Rijn v. Hamburg; Hoogkerk v. Hamburg, Goote v. Liverpool: Egbert Wa genborg v. zee-Terneuzen; Prins Caslmir v. Rouaan. Gepasseerd van Antwerpen 12-4: Geestsluis n. zee: I-Iondsboseh n, zee-Terneuzen: Ladon n. Amsterdam: Kerksingel n. Rotterdam: Pe ricles n. Amsterdam: Lloyd n. Belfast. Van guard n. Belfast: Teun n. zee-Terneuzen; Pirola n. Dundee: Wonosari n. Amsterdam: Alge n. Great Yarmouth; 13-4: Deborah n. London; Donau n. Ipswich: Janny n. Lon- don-Terneuzen; Hermes n. Amsterdam: Zwa luw n. Walvlk: Prinses Irene n. Rotterdam: Prinses Irene (coaster) n. Rotterdam-Gent: Schokland n. zee-Terneuzen: Lelykerk n. Hamburg; Jell n. London-Gent: Valalnt n. Rotterdam: Kelzersveer n. zee: Leuvehaven Copenhagen: Zanzibar n. London: Aarden burgh n. Rotterdam: Auriga G. n. Ayr; Aeneas n. Amsterdam* 14-4: Mariscal Lopez n. Le Havre: Brouversgracht n. Amsterdam: Energie n. Rotterdam: Catharina n. zee: Wil- -ï. zee: Alkaid n. Hamburg. Blijkens het jaarverslag van de Middel burgse hervormde zendingscommissie is door de hervormde gemeente van Mid delburg zonder 't Zand over 1962 meer dan 10.000 aan het zendings bureau te Oegstgeest afgedragen als bijdrage in het zendingswerk. Voorts biykt, dat genoemde commissie thans uit 17 leden bestaat, verdeeld over alle wijken. Als voorzitter fungeert ds- P. Nauta, terwijl de heer L. Koole als secretaris optreedt. Voor het houden van de voorjaars- de najaarscollecte wordt deze commissie bijgestaan door een vijftigtal collectan ten. Commissie bestudeert exploitatie van „De Gouden Poorte" een studie te maken van de ex ploitatiemogelijkheden van het gebouw „De Gouden Poorte" te Middelburg, eigendom van de jplaatselyke onderafde lingen van het N.V.V., is een commis sie van deskundigen ingesteld. Tijdens een bijeenkomst dinsdagavond is hiertoe besloten. Het verenigingsgebouw lever de al enige tijd exploitatiemoeilykheden "p. In overleg met de stichting vereni- ingsgebouwen N.V.V. zal de commissie over enige tyd een deskundigenrapport uitbrengen, dat de mogelijkheden tot verdere exploitatie zal bezien. Op de vergadering van dinsdagavond, waren onder meer aanwezig de heer R. Wijkstra, N.V.V.-bondspenningmeester en de heer C. Hoek, districtsbestuurder van het N.V.V. uit Goes. In de commissie hebben onder meer zit ting de heer A. van Aalst, districtsbe stuurder van de A.B.V.A., mr. A. J. v. d. Weel, oud-gedeputeerde, de heer Gel dof, bouwkundige alsmede de heer Vos, penningmeester van de afdeling Mid delburg van Mercurius. Het ligt niet in de bedoeling het ge bouw „De Gouden Poorte" als partijge bouw op te heffen. Oesterkwekers maakten excursie naar Limburgs proefstation champignonteelt Een 40-tal oesterkwekers en belangstel lenden uit Yerseke heeft onder leiding van burgemeester A. C. Willemsen een excursie, gemaakt naar het landeiyk proefstation voor champignonteelt te Horst ln Lintburg. Aan dit proefstation is verbonden een laboratorium en 4 kweekcellen. Op dit centrum, dat onder leiding staat van drs. Bels worden onder meer cursussen gegeven voor beginners en gevorderden in de champignonteelt. Ook is er gevestigd een vakschool waar een negental leerkrachten les fjeeft in deze teelt en plantkunde, arbeidsteek- niek en economie. Hoewel de bezoekers reeds veel hadden gezien en gehoord op de voorlichtings avond konden zij in Horst en later in Someren het bedrijf nauwkeurig bekij ken. Verschillende grote en kleine be drijven werden bezocht. De deelnemers lieten zich door de kwekers, personeel en volontairs terdege inlichten. Vol lof was men over de organisatie en dc ont vangst. Dat het verschillende oester kwekers menens is blqkt wel uit het feit, dat na de excursie enkelen weet naar Standaardbuiten vertrokken, verge zeld van enkele deskundigen uit dc bouwwereld en op het gebied van warm tevoorziening. Er valt voor de bouw van cellen enz. nog veel te bespreken en te regelen. De overgang van oesterput naar champignoncel zal voor vele ex-oester- kwekers een zware gang zijn. ZUID-BEVELAND GOES „Rederijekers" en „O.K." fuseren De Goese r.-k. toneelvereniging „De Rederijekers" en de toneelvereniging „Onderling Kunstgenot" gaan .fuseren". Deze nieuwe combinatie zal ingaan per 1 mei. De reden is het gebrek aan leaen, waarmee beide verenigingen te kampen hebben. ,De Rederijekers" heeft door dit gebrek tan leden en het gemis van een goede regisseur reeds enkele jaren van gedwon gen rust beleefd- Het bestuur heeft zich onder voorzitterschap van de heer J. van Stee over deze moeilijkheden bera den en na diverse besprekingen con tact gezocht met „Onderling Kunstge not"- Deze vereniging is er nog steeds geslaagd om een uitvoering te ver zorgen: op 23 april a.s- brengt de ver eniging ter gelegenheid van haar 60- jarig bestaan het spel „Sloep zonder visser". De beide verenigingen zijn tot een com promis gekomen: zij zullen in belang van het amateurtoneel een soort maat schap aangaan, waardoor ook beide ge zelschappen in stand gehouden kunnen worden. De nieuwe combinatie zal op treden onder de naam „Onderling Kunst genoot-De Rederijekers". Deze „fusie" heeft voorts tot gevolg, dat de onder linge concurrentie tussen de op onge veer hetzelfde peil spelende verenigin gen wordt uitgeschakeld en er gespeeld kan worden voor een goed gevulde zaal. De donateurs van de „Rederijckers" zijn vla een circulaire van de aangegane combinatie in kennis gesteld. Van beide zijden, zowel van „Onderling Kunstge not" als van de „Rederijekers" wordt van leden en donateurs aanpassing in de nieuwe situatie gevraagd. De dona teurs van de „Rederijckers" zullen in de gelegenheid worden gesteld om de ju bileumopvoering van „O.K." bq te wo nen. In dit stuk speelt reeds een lid van de r.-k. vereniging mee, namelqk de heer Ed. Casteleijn. Door deze samenwerking kan de nieuwe toneelcombinatie uitgroeien tot een sterk ensemble in het Zeeuwse amateur toneel- KAPELLE Paasattentie voor zieken De hervormde jeugdraad te Kapelle heeft dit jaar met Pasen de zieken die thuis en in de ziekenhuizen verblqven weer een attentie bezorgd. Deze bestond uit fruit, eieren, bloemen en een groet. De leden van de hervormde jeugdvereni gingen brachten de ruim dertig atten ties op de bestemde plaatsen. HISTORICI BRACHTEN BEZOEK AAN DE ABDIJ Een twintigtal leden van de cultuur historische afdeling van de Bernekring heeft dinsdag in plaats van de jaar- lijkse voorjaarsvergadering een be zoek gebracht aan Middelburg, waar met name het Abdijcomplex de belang stelling van de historici had. Tqdens dit bezoek werd het gezelschap in de zaal van Gedeputeerde Staten in de provinciale griffie te Middelburg ont vangen door het provinciaal bestuur. Gastheer was daar Gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes, die zqn gasten har telijk welkom heette en verzekerde hun bezoek bijzonder op prijs te stellen. De bibliothecaris van de provinciale bi bliotheek van Zeeland, mr. W. de Brui ne, gaf vervolgens een kort overzicht van de geschiedenis en de groei van de Abdij, waarna het gezelschap onder zqn leiding de Abdij in ogenschouw nam. Eerder was reeds een bezoek gebracht aan de Nieuwe en de Koorkerk. Oud-raadslid J. de Bat te Oostdijk overleden Te Oostdijk, gemeente Kruiningen, is gisteren op 73-jarige leeftijd overleden de heer Jan de Bat. Naast zijn werk zaamheden in de aardappel- en uien- handel vond de heer De Bat altijd gele genheid de belangen van het buurtschap Oostdijk te dienen. Dit deed hij onder meer als lid van de gemeenteraad Krui ningen voor de S.G.P. en als voorzitter van de vereniging „Oostdijk Vooruit". Voorts was de heer De Bat voor de Oostdijkers vraagbaak en raadgever op velerlei terrein. Aanrijding in Heille Te Heille, (gem. Sluis) werd het jarig dochtertje van de fam. C. op de weg van Heille naar Aardenburg aan gereden door een passerende auto. Met een hersenschudding en een gebroken been moest het slachtoffertje naar het Sint Antoniusziekenhuis in Oostburg worden overgebracht. Hervormde catechesecursus Hel breed ministerie van de ring Mid delburg van de hervormde kerk heeft een korte catechesecursus georgani seerd, welke gehouden zal worden in het jeugdgebouw „Het Kompas" te Veere. Deze avondlezingen zqn tevens van be lang voor jeugdouderlingen. jeugdlei ders, leraren, alsmede voor ouderlingen kerkvoogd die dit werk mogelqk ma ken. Op 17 april a.s. spreekt de psycholoog drs. J. Verdam uit Den Haag, vroeger in Middelburg woonachtig, over „De kenmerken van de hedendaagse puber" en op 18 april ds. F. Kuiper uit Leeu warden over „Leermiddelen en experi menten". VLISSINGEN Personenauto en scooter botsten Dinsdagmiddag omstreeks vier uur zijn op de oostzqde van het Bellamypark te Vlissingen een scooter en een personen auto met elkaar in botsing gekomen. De aanrqding ontstond, doordat de bestuur der van de auto, de Vlissinger H. H. M„ op de verbindingsweg tussen het westelqk en het oosteiyke gedeelte van het Bellamypark geen voorrang leende aan de van rechts komende s ter, bestuurd door W. P. uit Amsterdam. Beide voertuigen werden beschadigd. VÓÓR GERENOMMEERDE ZAALHANDBALTEAMS Het handbalteam van EMM nit Mid delburg heeft op tweede paasdag beslag gelegd op de eerste plaats in een inter nationaal zevenhandbaltoernooi, dat in het Antwerpse sportcentrum door de handbalvereniging Uilenspiegel uit de Sinjorenstad georganiseerd werd- De Middelburgse heren lieten daarbij in poule 1 tegenstanders als VFL Köln 1899, een gerenomeerde ploeg uit de kring Keulen, FC Mechelen, één van de Belgische topploegen en Tumverein Munstereifel, dat vorig jaar één der Dc eerste wedstrqd tegen VFL Köln leek in het begin EMM een gemak- kelqke zege te gaan opleveren, want reeds na 2 minuten stonden de Zeeuwen met 20 voor. Köln haalde evenwel op tot 22 en dit was het sein voor de EMM'ers om tempo te gaan „draalen". Met vaak voortreffelqke aanvallen werd de Keulse defensie aan flarden gespeeld: de eindstand werd daardoor 9—3 in het voordeel van EMM met treffers van Jaap de Looff jr. (3 maal), Ceos San ders (2 maal), Jan Jongepier (2 maal), Henk Seybel en Ad Wisse elk eenmaal. Dc tweede wedstryd tegen Mechelen begon met een overwicht, van EMM, waaraan de Belgen met haken, trek ken en slaan een einde trachtten te maken. De enige maatregel van de EMM'ers was: razendsnel spel met als eindresultaat 143. Dc treffers kwamen van de hand van Henk Sey bel (3 maal), Ad Wisse (8 maal). Lex Schotel (2 maal), Jaap de Looff (2 tnaal), Cees Sanders, Cor v. d. Berge, Jan Jongepier en Jaap Con- scnuilder elk 1 maal. Munstereifel, de laatste tegenstander in poule 1. had zich in de vorige wedstry- den volkomen leeggespeeld, zodat EMM op 't gemakje met 165 kon winnen. Doelpunten van: Jan Jongepier (3 maal), Jaap Consemulder (3 maal). Ad Wisse (3 maal), Henk Seybel (2 maal), Cees Sanderse (2 maal). Lex Schotel, Cor v. d. Berge en Jaap de Looff 1 maal. Finale HAT Hilden '64 uit Dtis- te voorschyn ge komen, zodat EMM deze ploeg in de finale ontmoette- Deze finale is een spannende stryd geworden tussen twee gelijkwaardige ploegen. EMM nam vlot een 30 voorsprong, maar de spelers van Dlisseldorf kwamen terug on tot tegen het einde ging de strijd gelijk op. Vijf minuten voor tijd drukte EMM ech ter door en voerde de 65 voorsprong toen op tot een stevige 95 zege. Doel punten van Jan Jongepier (3 maal), Henk Seybel (2 maal), Cees Sanderse (2 maal), Ad Wisse en Jaap de Looff 1 maai. De eindstand van het toernooi werd 1. EMM Middelburg, 2. Hilden '64 Dlisseldorf, 3. VFL Köln en 4. Uilen spiegel Antwerpen. De damesjunioren van EMM speelden in Ekeren (by Antwerpen) een wed strijd tegen Uilenspiegel en wonnen die met 32. In de laatste minuut stopte de Middelburgse keepster Maja de Kam een strafworp. In het sportcentrum van Antwerpen speelden de Middelburgse meisjes ver volgens om de le en 2e plaats tegen het damesteam van Were Di uit Tilburg, dat slechts met moeite kon winnen: 54. Een tweede plaats dus voor de EMM- juniores Het tweede herenteam van EMM speelde ook te Ekeren, maar kon gen enkele wedstrqd winnen. Verloren neem de voordeliga grote tube. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM 16 april. Klei-aardappelen 38 mm opw. voor liet binneland: Bintje 16—18.75: Klei-aardap- pelen 35 mm opw.: Bintje 1618.20. Voor export: Bintje 35 mm opw. van de kleigrond (in 2 maten gesorteerd» 1617.50: Furore 40 opw. 1112. Binnenlandse handel flauw, exporthandel flauw. Voeraardappelen 2.504. Prijzen berekend per 100 kg en op de ban- deisvoorwaarden. vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wa gon. schip of auto. BEURSBERICHT GOES. 16 april. Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis 17 boerenschoon af boerde rij 26—27 per 100 kg (zonder zaken). Tarwe, basis 17 boerenschoon af boerderij 30 33.50 per 100 kg. Groene erwten, boeren schoon af boerderjj 4041 per 100 kg. De handel in erwten was flauw gestemd. Schok kers, boerenschoon af boerderij 60—75 per 100 kg. Karwijzaad. boerenschoon af boerde rij 100—122.50 per 100 kg Aardappelen. Bintje, 35 mm opw.. binnen landse sortering 14,50—16 per 100 kg. Bintje, 35 mm opw., export sortering 14.50—16 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting. sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 3.751 per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedraagt 4—6 cent per kg. onafgestaart, geleverd aan de sor teerinrichting. Hooi en stro. Lucernehooi. geperst af be drijf 170—180 per ton. Weïdehool 125—135 per ton. Gerstestro 7580 per ton. Tarwestro 70—75 per ton. Vlas. De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 2125 cent per kg, levering op auto Voor gerepeld vlas geldt een notering van 2: 29 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. De prijs van bolkaf bedraagt 8 cent per kg. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,96 per kg. VEILING MIDDELBURG 16 april. Groenten: Sla I 29—34. H 26—28 C 12—24: Witlof 50—64: Rabarber 67—78: Ra dijs 3844: Andijvie 76—108: Spinazie 67—94. VEILING GOES. 16 april. Groenten. Per stuk: Kropsla 1 30. 2 21—25 Per bos: Radijs 25—31. Per kg: Witlof Al 56, Bl 56, afw. 10—46. Prei A2 56— 63. Spinazie 1 71—73, 2 59—66. Uien 2 4 afw. 2.50. Aardappelen 14. Binnenkort bouwrijp maken Foor het uitbreidingsplan lassen Stelleweg en Dreef De gemeenteraad van Kloetinge de vergadering van dinsdagavond een aantal besluiten tot aankoop van gron den. Door deze aankopen ban binnen kort worden overgegaan tot het bouwrijp maken van het nieuw uitbrei dingsplan tussen Stelleweg en Dreef. Verder werd ook het laatste stuk grond aangekocht voor het bouwplan tussen Vyverweg en Groenedaal. De aanko pen betreffen 0.33.13 ha. aan de Dreef van de Burgerlyke Instelling voor Maatschappelyke Zorg, voor de prys van 8-282,50 benevens 75 vierkante meter niet erfpacht belast voor 79,82 totaal. De verschillende pachters ont vangen 2 per vierkante meter nachts- vergoeding. Met de verschillende ver goedingen voor opstallen vergt dit een bedrag van 7218, terwyl het erfpachts- recht om niet wordt verkregen. De pachtersvergoeding, die aan de heer J. Hoogstraate zal worden aangeboden, werd vastgesteld op 28.761,16. Met de heer M. Xrimpe-Burger te Kloetinge overeenstemming bereikt over ae oop van een perceelsgedeelte wei- boomgaard op een prijs van 3,50 per vierkante nieter of in totaal voor 13.755. De pachtersveri lit perceel, die ten goede komt aan de heer M. Kryger te Goes, werd vastge steld op f In deze vergadering werd ook de be groting vastgesteld voor het bouwrijp maken van het nieuwe uitbreidingsplan. De totaalkosten met inbegrip van die van de aankoop van de gronden worden ge schat op 429.070. Tevens werden de verkoopprijzen van de nieuwe bouw grond geregeld. De totaalopbrengst werd geraamd op 445.365. Om de zaak meteen af te ronden kregen ook de nieuw te creëren straten een naam. De nieuwe namen zullen: Binnenhof en Q. C. Lenshoeklaan. het opstellen van het plan is ge dacht aan een afzonderlqke speelplaats voor kinderen, een op een goede plaats geprojecteerd schakelstation voor de P.Z.E.M. en een juiste afronding van de straathoeken. Op voorstel van b. en w. werd een bedrag uitgetrokken voor het subsidiëren van het aanbrengen van douchecellen in bestaande gebouwen. Voor 1963 werd hiervoor per douchecel 266,67 of in totaal 1343 beschik baar gesteld. Voor het verenigingsgebouw „Amicitia" werd een bedrag beschikbaar gesteld van 1550 voor het aanbrengen van een geluidsinstallatie in de grote zaal met inbegrip van een pïck-up. De huur van deze installatie zal 10 per keer bedragen. Verder werd besloten het ge bouw te voorzien van een telefoonaan sluiting. Met de gemeente Goes waf overeenstemming verkregen over de ver- De kosten voor Kloetinge werden ge raamd op 1500. Een verzoek van de stichting voor r.-k. v.h.m.o. in het dekenaat Middelburg om een jaarlijkse subsidie van 25 per uit de gemeente afkomstige leerling die de r.-k. h.b.s. te Goes bezoekt, werd afge wezen omdat sedert de invoering van de financiële-verhoudingswet van 1960, de kosten van het voortgezet hoger en middelbaar onderwqs volgens bepaalde normen ten laste van het rijk komen. Aan de plaatselijke muziekvereniging „Excelsior" werd voor het jaar 1963 een subsidie toegekend van 575 zulks op grond van de „Verordening algeme ne subsidievoorwaarden". Het glas- en binnenschilderwerk, deel uitmakende van de verbouwing van het pand Kerk plein 4 tot gemeentehuis, werd onder- iands aanbesteed aan de heer J. Verrij- zer te Kloetinge voor 7.938,50. De re kening van de burgerlijke instelling voor Maatschappelyke Zorg 1961 werd voor lopig vastgesteld. De gewone dienst vermeldt een batig saldo van 4.264.47 Dit was mede ontstaan doordat in 1961 5405 minder aan ondersteuningen was uitgegeven dan in 1960. Het bleek nood zakelijk om het gehele dak van het pand Kerkplein 4 te vernieuwen. Bi begroting voor de verbouw van dit pand tot gemeentehuis was alleen met herstel gerekend. De raad voteerde een bedrag van 6700 voor de meerdere kosten. De heer S. Duvekot (c.h.) drong aan op het treffen van voorzieningen aan de vijver aan de Stelleweg. Voor spelende kinderen is het daar zeer gevaarlijk. Overwogen zal worden het talud minder steil te maken en/of het talud met doornheesters te beplanten. De heer H. J. Coiyn (aj.) vroeg b. en w. of reeds iets naders bekend was over de grens- :geling met de gemeente Goes. In zijn raag betrok hij de passage uit de nieuwjaarsrede van de burgemeester van Goes. Het bleek dat b. en w. hierover (een nieuwe gezichtspunten hadden door :e geven. 3q de ingekomen stukken was een lijst (evoegd, samengesteld ten behoeve van iet ministerie van wederopbouw waar uit bleek, dat in de gemeente 718 wo ningen aanwezig zqn. Gerebruceerd in goede en slechte woningen vermeldt de ïyst 579 of 81 procent goede woningen en 139 of 19 procent slechte woningen. werd van Ekeren met 94, Dendermon- deling van kosten van de aanleg van het de II met 83 en Vamaro met 74. voetpad Buys-BallotstraatZelleweg JAARVERGADERING V.B.B. Fier toneelavonden voor Algemene Kunstkring De N.V.V.-afdelingen Vlissingen en Mid delburg zullen de 1-nieiviering dit jaar samen houden in het Vlissingse „Con certgebouw". Het programma omvat een cabaret-dansant met de Larrysons, mondaccordeonnisten, conferencier Jan Pruis en het ensemble Jo den Hollander. Vorig jaar organiseerde de N.V.V.-be- stuurdersbond Vlissingen geen 1-mei- feest. Dit deelde voorzitter J. Bliek dins dagavond mee op de jaarvergadering van de N.V.V.-hestuurdersbond in het A.N.M.B.-gebomv te Vlissingen. Uit een mededeling van tweede voor zitter J. C. Constandse. tevens secre taris van de Stichting Algemene Kunstkring bleek, dat 10 mei de laatste avond is van het seizoen voor de kunstkring, dat in het nieuwe sei zoen tweemaal het toneelgezelschap „Ensemble" naar Vlissingen zal ko men en dat „Centrum" en „Studio" elk één avond verzorgen. De data zijn nog niet vastgesteld. De kunstkring telt nu 525 deelnemers, het minimum om „draaiend" te kunnen blij ven is 500, aldus de heer Constandse. De heer Bliek ging in zqn openingswoord de politieke toestand na, alsmede de ont wikkelingen in de sociale sector. Hij deelde verder mee, dat het N.V.V.-leden- tal stqgt. De A.N.M.B. kreeg er de eerste drie maanden van 1963 landelqk netto 600 leden by. Als activiteiten van het N.V.V. in Zeeland noemde hq het vakan tieverblijf op Schouwen-Duiveland. Dt bestuurdersbond Vlissingen heeft nog als wensen filialen van de Algemene Spaar bank voor Nederland in Souburg en Westkapelle. Het ledenaantal van de V. B.B. steeg van begin 1963 tot 1 maart met tien tot 4017, aldus deelde secretaris J. Spruit mee. Voorts werd gememo reerd het overlqden van de heer J. Roel- se, penningmeester van de A.N.M.B. te Westkapelle. De jaarverslagen van de penningmeester en de secretaris werden goedgekeurd. De heer B. C. Minderhoud (M.B.V.) drukte namens de vqftien aanwezigen waardering uit voor de werkzaamheden van het bestuur. Bq de bestuursverkie zingen werden de aftredende heren J. C. Constandse en J. Spruit herkozen en verving de heer P. Paap (NJ3.V.) de heer A- Kamstra. Als vertegenwoordi ger van de A.NJ3. in het bestuur treedt op de heer C. de Best. De kascommis- sie werd in zqn geheel herkozen. Districtsbestuurder C. Hoek uit Goes be sprak in deze vergadering de loonpoli tiek, waarby hy de standpunten van het N.V.V. in dezen naar voren bracht. Tevens zei de heer Hoek, dat het N.V.V. zich zal inzetten voor het werven van vrouwelijke leden en dat de ontwikkeling in Zeeland de aandacht heeft van de vak beweging. VEEMARKT ROTTERDAM 16 apriL Totale aanvoer 4701. Weekaanvoer 4701. Vette koeien en ossen 1050. Gebruiksvee Vette kalveren 210. Graskalveren 159. Nuchtere kalveren 1883. Varkens 329. Biggen 6. Paarden 16. Veulens 2. Schapen of lamme ren 62. Weide- of zuiglammexen 28. Bokken of geiten 28. Prijzen ln cents per kg le kw. 2e kw. 3e kw. Vette koeien 295315 255—285 230255 Vette kalveren 260—270 230—260 220—230 Varkens (lev. gew.) 173 170 166 Slachtpaarden 235 285 235 Prijzen ln guldens per stuk le kw. 2e kw. 3e kw. Graskalveren 320 270 220 Nuchtere kalveren 110 100 90 Schapen 110 100 90 Lammeren 115 105 90 Kalf- en roelkk. 1070 970 760 Vare koeien 790 660 560 Vaarzen 850 770 530 Pinken 510 380 330 Vette koeien: aanvoer tamelijk: handel goed; prijzen iets hoger, prima's boven notering: Vette Kalveren: aanmerkelijk minder - tame- prijshoudend, prima's boven notering; Graskalveren: korter - matig - notering sta biel: Nuchtere kalveren: korter - kalm - on veranderd: Varkens (lev. gew.): minder - ta melijk - iets gedrukt, prima vleesvarkens bo- notering, slachtzeugen f 1,25—1 1.35 per Slachtpaarden: klein - goed - hoger: Schapen en lammeren: als vorige week - flauw - vooral niet hoger: Kalf- en melk koeien: iets ruimer - kalm - pr^shoudend; Vare koeien: gewoon - slepend - onveran derd; Vaarzen en pinken: kleiner - flauw - als vorige week. VLASMARKT ROTTERDAM 16 april. WaterTootvlas: lage soorten van t f 1.75, middensoorten van L80 tot 1.90, best vlas van i 1.95 tot f 2.10: Dauw- rootvlas: van f 1.50 tot f 1,85: Breekvlas: van 1,— tot 1,50. afhankelijk van kwaliteit bewerking. Gezwingelde lokken: van 0,75 1.10. Daar de uitzaai van het nieuwe gewas en de rootwerkzaamheden vele werkkrachten op eisten. was de produktie van waterrootvlas de afgelopen week kleiner dan vorige week en bestond grotendeels uit lagere mer ken. de vraag bleef voldoende om nagenoeg alle aangeboden partijen" van deze soorten op nemen. Het aanbod van middensoorten goed vlas was gering. De prijzen bleven nagenoeg onveranderd, voor enkele lagere soorten iets lager. Dauwrootvlas wordt, minder aangeboden, de voorjaarsroot kwam aan de markt, de pro duktie werd nauwelijks opgenomen, prijzen iets flauwer. Daar er meer grondstoffen ko or breekvlas en de prijsverhouding wat gunstiger ligt, was de produktie wat ruimer, alle kwaliteiten werden verkocht te gen verminderde prijzen. Gezwingelde lokken komen tets ruimer aan de mark» en worden regelmatig afgenomen, de prijzen bleven onveranderd op het peil van vorige week gehandhaafd. VISMIJN COLÏJNSPLAAT. Exportgarnalen 1712 kg. 3 tot ƒ3,50. Bot 218 kg. Kabeljauw 12 kg. Paling 2 kg. Tong 1 kg. Wulk 113 kg. EIERNOTER1NG GOES 16 april. Bericht van verzamelaars: kippe- eieren 11, kleine eieren 9, ganzeëieren 30, kleine eieren 20. Nagekomen advertenties In plaats van kaarten. Met dank aan God en grote blqdschap geven vrij kennis van de geboorte van een zoontje en broertje GEORGE FRANS. W. van 't Sant. J. van 't Sant-Verdoom. Wim. Jaco. Kloetinge, 15 april 1963. Lewestraat 13. Het personeel van de Coöp. Melkinrichting „Walcheren" te Middel burg geeft met leedwe zen kennis van het overlijden van hun zeer geachte oud-directeur, de heer M. A. VAN VARIK Jzn. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De grote toewqding waarmee hy ons lei ding gaf, zal bq ons nog lang in herinnering blqven. De personeelsvereni ging der C-Z. „Walcheren". Middelburg, 16 april 1963. Bestuur, commissie van toezicht en directeur van de coöp. melkinrichting „Walcheren" te Middelburg geven met leedwezen kennis van het overlijden van hun zeer geachte oud-directeur, de heer M. A. VAN VARIK JZN. Ridder in de Orde van Oranje Nassau op de leeftyd van 65 jaar. Met erkenteüjkheid herdenken zij de toegewijde en bekwame wijze waarop hij gedurende 31 jaar het bedrqf van de vereniging heeft geleid. S. Simonse, voorzitter A. Poppe, secretaris Middelburg, 16 april 1963. Heden werd zeer onverwachts tot onze diepe droefheid in het ziekenhuis Oostwal te Goes van onze zqde weggenomen mijn geliefde man en zorgzame vader, behuwd-, groot- en overgroot vader JAN DE BAT in de ouderdom van 73 jaar. Allen die hem gekend hebben zullen beseffen, vat wij in hem verliezen. Oostdijk: W. de Bat-Joossen Goes: M. de Bat F. de Bat-Nieuwenhuyse Goes: D. de Bat J. E. de Bat-van Iwaarden Terneuzen: J. de Bat L. de Bat-Franje Krimpen aan de Llsel: NL de Bat Krabbendijke: L Blok-de Bat J. Blok Amersfoort: M. W Molhoek-de Bat L. Molhoek Oostdqk: L. de Bat A. M. H. de Bat-de Jonge Klein- en achterkleinkinderen Oostdqk/Kruiningen (post Krabbendqke), 16 april 1963. Tweede Vlietweg 7. De teraardebestelling zal d.v. plaatshebben op zaterdag 20 april a.s. te Krabbendijke te 12.30 uur. Vertrek sterfhuis 12 uur. Geen bloemen, geen toespraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5