NEDERLANDS-DUITS VERDRAG IS GEEN FINALE KWIJTING VAN ALLE SCHULD Noorden wil hoofdzetel Gasunie in Groningen 13 jonge: Mode voor bejaarden Nederland betreurt „zakelijke" houding van West-Duitsland „Geschilpunten niet ongunstig geregeld C.H.U.-VOORZITTER MAG OOK VOORZITTER VAN FRACTIE ZIJN Nieuwbouwplannen voor vrachtschepen bij de Lloyd Pianist Askenazy krijgt asiel SALAMANDER IN RUSLAND NA HONDERDEN JAREN WEER LEVEND Aanslag op Armeense bisschop in Syrië WOENSDAG 17 APRIL. 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 REGERING ANTWOORDT EERSTE KAMER Het Nederlands-Duitse verdrag houdt niet in „een soort finale kwij ting van de schuld, die het derde rijk jegens Nederland op zich heeft geladen". Het heeft niet de waarde van een vredesverdrag. Die bete kenis heeft het verdrag niet voor de bondsrepubliek en voor de Ne derlandse regering „uiteraard evenmin". Dit vermeldt de memorie van ant woord van de regering aan de Eer ste Kame» over het algemeen ver- drag-tussen Nederland en de Duit se bondsrepubliek. Naar de mening van de regering „kan zonder meer worden gezegd dat het verdragscomplex de uit staande geschilpunten in het al gemeen op een voor Nederland niet ongunstige wijze beslecht of van haar angel ontdoet". In elk der tot het verdragscomplex be horende regelingen zijn grotere en klei nere Duitse tegemoetkomingen aanwijs baar. De regering blijft evenwel betreu ren dat het, na de aanvaarding der uit gangspunten voor de onderhandelingen, zoveel tijd en moeite heeft gekost.tot het huidige resultaat te komen en dat bij de bondsregering en wellicht nog meer bij de regeringen der betrokken „Lander" in zo sterke mate zakelijke overwegingen hebben geprevaleerd". Een verklaring voor deze Duitse wijze van onderhandelen behoeft niet aller eerst te worden gezocht in afwezigheid van schuldbesef aan Duitse kant, noch in een inconsequentie ten aanzien van de opvatting dat de bondsrepubliek rechtsopvolger is van het voormalige Duitse rijk, maar veeleer in het feit, dat hier geen vredesverdrag werd ontwor pen. „De delegaties kwamen niet bijeen ter vaststelling van de voorwaarden waaronder het verleden als afgedaan zou worden beschouwd, maar ter op lossing van een beperkt aantal pro blemen welker voortbestaan storend was bevonden". Het aanhouden van de ratificatie van het verdrag zou naar de mening van de regering geen effectief middel zijn om de bondsrepubliek tot een bepaalde hou ding te bewegen met betrekking tot de samenwerking in Europees en Atlantisch verband. Er is thans ook meer klaarheid gekomen in de houding, die de Duitse Bondsdag denkt aan te nemen met be trekking tot het Frans-Duitse verdrag. In aansluiting aan opmerkingen van eni ge leden van de Eerste Kamer vermeldt de memorie van antwoord dat het in derdaad van groot belang is niet alleen voor Nederland, maar ook voor de gehele wereld, dat de in het algemeen demo cratische instelling en Westeuropese ge zindheid van de bevolking der bondsre publiek zich verder kan ontwikkelen. YOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN ANDERMANS zorgen zijn mijn zorgen (zoals de man zeide, die zijn gehele vermogen aan een gefailleerde bankier had toever trouwd) en daarom zit ik in de put over wat de heer J. Th. Hee- ring, president van de Nederland se Club van Chef-koks onlangs heeft uitgeroepen: „ik vraag mij af, of er over twintig jaar nog ruimte zal zijn voor culinaire aangelegenheden". De heer Hee- ring ziét namelijk even duidelijk als U en ik dat zien, dat snel- eten een nationale sport wordt die goed eten gaat uitsluiten. De hap, in een snap genuttigd, wint steeds meer veld. Nog maar heel weinig mensen hebben belang stelling en tijd genoeg om ervoor te gaan zitten. Bovendien komen nu honderdduizenden lieden aan bod, die drempelvrees voor restau rants koesterende, niettemin, als eersten van hun geslacht buitens huis gaan eten. zonder echter en dit is begrijpelijk enig be grip van Culinaria te hebben. De kip, dat oervervelende huisdier, is hun smul-ideaal, onmiddellijk ge volgd door de nas,vital, de croquet en andere, uit onherkenbare ingre diënten bereidde, vettigheden; kortom: een even beperkte als droevige spijskaart, die met de fijne keuken, waarvan de boven genoemde heer Beering een der profeten is, niets van doen heeft. Zo zien wij, met eigen ogen, dat tal van restaurants worden op geheven. om plaats te maken voor snélvoeaer gelegenheden, i vaar men staandebeens en (hoogste ideaal) uit het vette vuistje, zijn prakje prakt. Andere tijden andere zeden zoals tante Truida zeide toen zij zich aanmeldde als lid van de nudis- tencluben als er iemand is die den nieuwen mens zijn bamibal gunt, dan ben ik het. Maar dat neemt niet weg dat er alle kans is dat de heer Hcering gelijk zal krijgen en dat over 20 jaar het restaurant, zoals onze voorouders het vereerden en wij het nog nét even kennen, verdwenen zal zijn met zo vele andere aangeleoen- heden-ven-vermaak waarvan ik de late avondschemering nog heb be leefd: het variété, de revue a grand spectacle, dc thé dansant, het borrel-uur, het grote amuse mentsorkest, de dameskapel, de theetuin, de speeltuin, het tochtje in de Jan-Plezier en nog vele andere amusementen van de vol strekt verleden tijd. Soms denken wij er een ogenblik aan terug, doch zonder verdriet omdat hét er niet meer is; alleen geamuseerd door de herinnering en zonder verlangen naar de „goeie, ouwe tijd". Zo zal het ook met. de hogere eterij zijn, welker gebied lang zaam maar onverbiddelijk zeker wordt verkleind. Er zijn andere genoegens voor in de plaats gekomen, die zullen wij ken voor wéér andere plezieren en zo zal het wel altijd voortgaan, hooggeachte Heering. Wij moeten er niet om treuren, ons bordje of ons vuistje leeg eten en meewan- delen op het 'ritme onzer dagen. Aanvaarden wij de nassibal ELLAS Verleden Gelijkwaardig De ministers ,,zyn zich ervan bewust, dat deze ontwikkeling nauw samen hangt met de bereidheid in het wes ten de bondsrepubliek als een gelijk waardige partner te behandelen er haar bevolking zonder wraakgevoe lens tegemoet te treden. Het is zeer wel denkbaar, dat een afwij zende houding van de nabuurlanden ten opzichte van de bondsrepubliek aldaar een psychologisch isolement zou teweeg brengen, dat de hierboven bedoelde ont wikkeling in gevaar zou brengen". Concessie De teruggave van de grenscorrectiege- bieden is voor de bondsregering het voornaamste politieke doel van de on derhandelingen geweest. Het is waar dat hier een concessie van Nederlandse zijde werd gevraagd, zo verklaart de regering in de memorie van antwoord. De rege ring heeft haar bereidheid om de weder partij op dit punt een eindweegs tege moet te komen in de eerste plaats af hankelijk gesteld van Duitse tegemoet komingen op ander gebied. De minister van buitenlandse zaken heeft tijdens de onderhandelingen niet geschroomd de kwestie van de uitkeringen ten behoeve van de Ne derlandse slachtoffers van het Nazi regime prealabel te stellen en daar mede de oplossing van de andere pro blemen op het spel te zetten. De Ne derlandse regering heeft het zich tot een ernstige plicht gerekend voor de belangen van de Nazislachtoffers op te komen, al zou niet meer bereikt kunnen worden dan een morele er kenning van het begane onrecht. Het is niet mogelijk aan te geven welk bedrag als volkomen bevredigend zou kunnen worden beschouwd. „Deze schrij nende aangelegenheid is nooit meer af doende op te lossen". ECONOMISCHE RELATIES MET INDONESIË Het is de Nederlandse regering bekend, dat het bedrijfsleven in ons land bezig is zich te oriënteren eu te beraden over de mogelijkheden van hervatting van de economische betrekkingen met Indo nesië. Voor een beoordeling van de kansen is het vooral van belang om te weten welke houding de Indonesische regering zal aannemen. Er zijn echter nog geen aanwijzingen op grond waar van met waarschijnlijkheid geconclu deerd kan worden welke gedachten men aan Indonesische zyde over een hervat ting van de economische relaties heeft. Minister Luns. die dit schrijft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting voor 1963 van zyn departement, voegt daar aan toe dat de Nederlandse regering hoopt dat discriminatoire bepalingen, zoals die in Indonesië nog gelden ten aanzien van de Nederlandse scheep vaart en het bankwezen, spoedig opge heven zullen worden. Smartegelden De regering zal alles doen om met de uitbetaling der smartegelden voor lopig reeds bij wijze van voorschot zo spoedig mogelijk een begin te maken. Alle maatregelen zijn getroffen om te bewerkstelligen dat de inventarisatie van de aanvragen reeds betrekkelijk kort na de sluiting van de aan vr aagter mijn zal zijn voltooid. Met de verificatie van de aanvragen ban reeds een begin worden gemaakt gedu rende het lopen van de aanvraagtermijn. Naarmate deze verificatie vordert, zul len aanvragen groepsgewijs voor voor schotverlening in aanmerking komen. Algemene vergadering partij beslist Geen enquête over fusie met A.R.P. over nauwere samenwerking, eventueel fusie met de A.R.-Partij. Geen enquête (Van onze parlementaire redacteur). De algemene vergadering van de Chris- telijk-Historische Unie, die gisteravond in Amsterdam werd gehouden, heeft met 126 tegen 108 stemmen een voorstel van afdeling Sneek om in de statuten der Unie te doen opnemen dat de func ties van voorzitter van de C.H-U. en voorzitter van de C.H.-Tweede-Kamer- fractie onverenigbaar zyn, verworpen. Een voorstel van de heer Peters volgens hetwelk geen enkel lid van de Tweede- Kamerfractie voorzitter van de Unie mag zijn, werd met grote meerderheid van de hand gewezen. De verhouding met de Anti-Revolutio naire Partij bracht de tongen op de jaarvergadering los. De afdeling Velsen had over deze zaak geen voorstel inge diend, maar wel de schriftelijke vraag gesteld, hoe lang het volgens het hoofd bestuur van de C-H U. nog zal duren, voordat over het resultaat van de be"- sprekingen met de leiding van de A-R. partij verslag aan de leden zal kunnen worden uitgebracht. De O.H.-kiesvereni- ging te Harderwijk was met een voor stel gekomen om een enquête te doen houden onder alle C.H.-kiesverenigin- gen naar de vraag hoe er gedacht wordt De voorzitter van de C.H.U., H. K. J. Beernink ontried namens het hoofdbestuur met klem het voorstel tot het houden van een enquête. Dit zal het forceren zijn van een tere zaak, meende hij. Er zouden stukken en brokken worden gemaakt, die la ter niet meer zouden kunnen worden geheeld.De heer Beernink zei, dat na de laatste algemene vergadering drie besprekingen met het noofdbestuur van de A.R.-Partij zijn gehouden. Na de verkiezingen zullen de besprekin gen worden voortgezet. De voorzitter van de C.H.U. bracht in dit verband in herinnering dat de A.R- fractie in de Tweede Kamer bij het de bat over de t v.-uitzending van Bidault tegen de motie-Kranenburg had ge stemd. Mr- Beernink noemde Bidault terrorist en moordenaar en daar de antirevolutionairen tegen revolutie zijn, had hij gedacht dat zij tegen propagan da voor Bidault zouden zijn geweest. De spreiding van belangen bü de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd is ook gistermorgen in de jaarvergadering dui delijk tot uiting gekomen. De nieuw verworven Reinmann, Stok en Kers- ken's Vereenigde Expeditiebedrijven N.V. in Amsterdam, werd door de sident-oommissaris mr. Ph. A. J. i een zeer belangrijke deelneming ge noemd. Hij luid goede hoop dat ook het Antwerps havenbedrijf Pays N.V. bin nen afzienbare tijd tot de resultaten zal bijdragen. De Lloyd participeert in dit bedryf met het Rotterdamse concern Phs. van Ommeren. Er zullen in Pays N.V. investeringen worden gedaan tot een bedrag van enkele miljoenen gul dens. De structuur van de vloot is kenmer kend gewijzigd door de bouw van drie nieuwe schepen: de tanker „Doelwijk" en de bulkcarriers „Schouwen" en „Goe- ree", welke laatste onder de vlag (gaan) varen van de 100 pet dochter onderneming Triton. Directeur B. E s zei dat de tarieven voor grote ;carrier8 altijd nog vrij behoorlijk zijn, vooral in de vaart op het Verre Oosten. De vloot van de Lloyd (zonder dochter ondernemingen) telt nu 35 schepen, die een gezamenlijk draagvermogen hebben van bijna 400.000 ton en een boekwaar de vertegenwoordigen van 237 miljoen tuiden. De afschrijvingen geschieden op asis van vervangingswaarde (4 pet)., maar aldus dc heer B. E. Ruys het kan wellicht noodzakelijk worden de schepen sneller af te schrijven. Daar staat tbgenover, dat de nauwere samenwerking met de stoom vaartmaatschappij „Nederland" het mogelylt maakt de vloot straks in te krimpen. Het passagiersschip „Willem Ruys" zal, als liet uit do vaart is, waar schijnlijk niet meer worden vervangen. Wel zyn er nieuwbouwplannen voor vrachtschepen. „Wij moeten doorgaan", meent de heer Ruys. De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd had vorig jaar op haar vloot een ex ploitatieverlies van vier miljoen gulden, althans op basis van de gebruikelijke afschrijvingen en reserveringen. Door overboeking uit de reserves konden de afschrijvingen op peil blijven en het dividend worden bepaald op vüf pro cent. Het belang „Trans-Oceaan'' werd geen rendabele zaak genoemd. In ver band daarmee is de „Zuiderkruis" uit de vaart genomen. De aandelen in de Eu ropa-Canada Lijn zijn inmiddels over gedragen aan de Hoiland-Amerika Lijn. Bidault De heer Ab van Roon, hoofdsectie-t.v. van de N.C.R-V., had bezwaar tegen deze opmerkingen. Het ging volgens hem niet om propaganda te maken voor Bidault. Ook de heer A. J. van Duist, assistent-programmaleider van de N-CJt.V-, keerde zich tegen de woor den van mr- Beernink. Onder applaus stelde hy vast, dat de Unie-voorzitter openlijk z(jn excuus zou aanbieden, het geen de heer Beernink weigerde. De ver gadering zweeg verder over deze zaak. Advertentie Het Wereldgebeuren Bewaar uw jeugdige charme! Vitamol-produkten zijn snel tot een wereldbegrip geworden. Dit succes is het beste bewijs voor de doelmatigheid van de vitamine huidverzorging. Het ontbreken van vitaminen leidt tot verslapping van de huid. Zij gaat schilferen en verwelkt. Daarom moet u uw huid de waardevolle, «leven» gevende vitaminen door middel van Vitamol toedienen. Vitamol-crèmes dringen snel en diep in de huid door, stimuleren de intensieve bloedcirculatie, vernieuwen en versterken de huidcellen, garanderen het natuurlijke vochtgehalte en houden de huid daardoor jong, strak en gezond. VltcHIlol DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Crème Hydratante, een wonder van fijnheid, maakt uw huid jeugdig en fris. Crème Cellulaire doet 's nachts haar werk als een goede fee. Telegram aan minister „V ertegenwoordiger bij bestuur van Gasunie betrekken" De kamers van koophandel en fa brieken in de drie noordelijke pro vincies hebben in een telegram aan de minister van economische zaken met klem gevraagd de hoofdzetel van de Gasunie in Groningen te vestigen en het noorden door ten minste één vertegenwoordiger bij het bestuur van de Gasunie te be trekken. In het telegram wordt met waardering kennis genomen van de plannen tot op richting van de Gasunie, in het vertrou wen dat het noordelijke gebiedsdeel als leverancier van het betreffende gas daarvan in evenredigheid, evenals Zuid- Limburg met betrekicing tot de mynen, lokaal voordeel zou genieten. laskwil zou kunnen worden beschouwd) _e hiervoor vermelde omissies zouden zyn gecompenseerd en tevens de waar de van Groningen als vindplaats van de nationale gasrijkdom zou zijn gehono reerd. De kamers zijn van oordeel, dat daar enboven het aanwijzen van Groningen als hoofdzetel van de Gasunie geheel past in het kader van de industriële administratieve spreiding zoals di door de rijksoverheid wordt voorgestaan en dat het motief als zouden personeels belangen worden geschaad door over plaatsing naar Groningen voor ieder lie Groningen kent als ondeugdelijk en n de totale opzet als onbelangrijk van de hand moet worden gewezen. Verwondering De kamers zeggen in het telegram, dat zy met verwondering hebben geconsta teerd, dat bij de feitelijke oprichting van de Gasunie in kasteel Oud-Wassenaar geen enkele vertegenwoordiger van het noorden aanwezig was of uitgenodigd was, dat ze met verbazing, omdat ook daarin geen enkele noordelijke verte genwoordiger zitting blijkt te hebben, ae samenstelling van het college van commissarissen hebben vernomen, dat ze met verontrusting hebben beluisterd hetgeen bestuurderen van de Gasunie meenden te moeten uitspreken nameLijk onder andere: 1 dat het aardgas aan hen die dichtbij „de vindplaats tot ge bruik ervan wensen over te gaan niet goedkoper zal worden geleverd dan aan gebruikers die ver van de bron geves tigd zijn en 2 dat het hoofdkantoor niet in Groningen zal worden gevestigd, dat ze met diepe bezorgdheid ten aanzien van het gestelde onder 1 zijn vervuld, doch dat ze daarvoor nog begrip kun nen opbrengen, voorzover de prijs mede op grond van de af te nemen hoeveel heid en de noodzakelijke transportkos ten en derhalve op bedrijfseconomische gronden wordt vastgesteld, dat ze ech ter met grote verontwaardiging kennis hebben genomen van het gestelde onder 2, aangezien door de feitelijke vestiging van het hoofdkantoor te Groningen (dus niet alleen de statutaire, die dan als Ondeugdelijk De Russische pianist Wladimir Askena zy, die in Londen vertoeft, heeft beslo ten niet naar Rusland terug te keren. Zijn verzoek om asiel in Engeland is ingewilligd. Hy is sinds maart met vrouw en kind in Engeland. MAASDAM WEER IN DE VAART De Maasdam van de Holland Amerika Lijn is gistermiddag uit Bremerhaven vertrokken voor zijn eerste reis naar New Yok via Rottedam, Le Havre, Southampton en Cobh (Ierland). De Maasdam liep op 15 februari in de monding van de Weser op een wrak, wat een aanzienlijke schade aan het schip ten gevolge had. Geheel binnen het tijdsche ma is het reparatiewerk aan de Maas dam uitgevoerd op de werf van de Nord- deutsche Lloyd in Bremerhaven, zodat het schip thans precies na 60 dagen on der commando van kapitein Lagaay haar eerste afvaart van Bremerhaven kon maken. JEUGD MAAKT ARTIS SCHOON De actie „een heitje voor een karweitje" die op donderdag 18 en vrydag 19 april in het gehele land zal worden gevoerd, zal dit jaar worden ingeluid met een grote schoonmaakbeurt van de diergaarde Artis. Onder het motto „Schoon op 2 mei, de dag dat Artis 125 jaar bestaat", zullen enige tientallen padvinders de mouwen opstropen in de dierenverblijven, terwijl padvindsters en gidsen de ramen gaan lappen in het reptielenhuis. Daarnaast krygen de oppassers van Artis versterking bij het voeren van verschillende dieren. De opbrengst van de actie „een heitje voor een karweitje" is weer bestemd om de fondsen van het Nederlands Padvindstersgilde, de Nederlandse Gidsenbewegïng, de Katholieke Verkenners en de Vereniging de Nederlandse Pad vinders te versterken. VOLGENS BLAD „SOWJET LETLAND": Beest zwemt nu in aquarium rond Opnieuw heeft een Russische ge leerde melding gemaakt van een watersalamander, die na een verblijf van honderden jaren in Siberische bodem tot leven werd gewekt en nu gezond en wel rondzwemt in een aquarium in de Siberische stad Magadan. In het stationsrestaurant van Kassei in West-Duitsland is een modeshow voor bejaarden gehou den. Op de foto toont de 93- jarïge „ma,nnequin" Emma Scheu- i mantel. Een bericht over dit nieuwe ge val verscheen in het blad „Sow- jet Letland". De betreffende geleerde is de geoloog Lef Firsof, de plaatsvervangende we tenschappelijke directeur van het noordoostelijk instituut voor gecom pliceerd wetenschappelijk en onder zoekwerk. „Ik zou zelf aan dit ge val getwijfeld hebben", aldus Firsof „als ik niet met eigen ogen de plaats gezien had, waar de watersalamander gevonden werd". Toen enige tijd geleden de eerste berich ten over zulke duizenden jaren oude hagedisachtige wezens die na hun eeuwenlange winterslaap tot nieuw leven gewekt zouden zijn, verschenen in het tijdschrift „Newa", werden zij in wetenschapskringen met veel wan trouwen begroet. liet hoofd van een laboratorium voor cosmische biologie in Leningrad, professor Lef Losino Losinsky, wees de berichten destijds af als pure fantasie. Weer perspectieven voor Portugal Vanavond om negen uur komt in New York de Veiligheidsraad bijeen ter bespreking van een Senegalese klacht tegen Portugal. Senegal heeft geprotes teerd omdat vier vliegtuigen uit Portu gees Guinee vorige week het Senegalese luchtruim zouden hebben geschonden. De toestellen zouden volgens de Sene galese regering bommen hebben ge worpen op het grensdorp Boumack, een nederzetting van enkele hutten. Portugal heeft de klacht afgewezen. Op die manier heeft de regering van premier Salazar al ettelijke malen gere ageerd op herhaalde Senegalese protes ten tegen grensoverschrijdingen en ac ties tegen rebellen uit Portugees Gui nee, die zich op Senegalees gebied te ruggetrokken hadden. De oorzaak van deze strubbelingen is, dat de grenzen in de uitgestrekte ge bieden van West-Afrika niet allemaal even precies zijn afgebakend en dat de rebellen, die tegen het Portugese gezag in Guinee en Angola een guerilla-oorlog voeren, vanuit de omringende Afrikaan se landen worden gesteund. Zij hebben hun bolwerken en bevoorradingscentra op het gebied van „bevriende buurlan den" en dat brengt de Portugese mili tairen, die hen bestrijden, wel eens in de verleiding, om met al te nauw op de enzen te letten. e bestrijding van de rebellen is im mers het meest effectief, wanneer be paalde onrusthaarden buiten de grenzen worden vernietigd. Maar terwijl de Portugese troepen in Guinee en Angola nu en dan er in slagen enkele van deze revolutionaire broeinesten in de grens gebieden op te ruimen, staat de rege- ring-Salazar vrijwel machteloos tegen over de veel verder van de grens lig gende centra van de Afrikaanse onder grondse, die dat is vrijwel zeker werken met steun van de communisti sche landen. Soms liggen die centra zelfs ver in het buitenland. Zo is on langs opgericht een centrum in de Al gerijnse plaats Alma, vijftig kilometer van Algiers. i Alma is het „militaire coördinatie bureau" voor de revolutionaire strijd in Angola gevestigd, een instelling die de officiële goedkeuring heeft van Al- gerijes premier Ben Bella. Het bureau staat onder leiding van Ma rio de Andrade, een van de leiders van de communistische „Volksbeweging voor de bevrijding van Angola". In nauw contact met De Andrade staat de leider van de „Afrikaanse Partij voor de Onafhankelijkheid van Guinee en de Kaapverdische Eilanden", de zeer com munistische neger Amilcar Cabral, die zijn hoofdkwartier heeft in Conakry, de hoofdstad van het vroegere Frans Gui nee, dat in het zuiden aan Portugees Guinee grenst. Gabral is afkomstig van de Kaapver dische Eilanden, evenals Henry Labery, de leider van de „Volksunie van Gui nee", die een reisbureau beheert in Da kar in Senegal. Beide rebellenleiders streven naar een samengaan van de Kaapverdische Eilanden en Portugees Guinee als één onafhankelijke staat. Het merkwaardi ge is echter, dat de bevolking van Por tugees Guinee heel weinig voelt voor een unie met de Kaapverdische Eilan den. In Portugees Guinee is de situatie ongeveer als indertijd in Portugals „In dische provincie" Goa, waar de bevol king evenmin iets voelde voor aanslui ting bij het India van premier Nehroe. Een leger van 4500 man voorname lijk echte Goëzen, verzette zich des tijds tegen de overval van het Indiase leger in december 1961. Daar deed zich het opmerkelijke feit voor, dat juist de gewone soldaten en de lagere officie ren voor het merendeel dus geboren Goëzen stand wilden houden tegen de Indiase overmacht en dat de hogere Portugese officieren capituleerden, na dat de gouverneur-generaal, generaal Vassalo e Silva, het voorbeeld had ge geven door de strijd te staken. Enkeje weken geleden is generaal Vas salo e Silva voor deze houding gestraft. Na een onderzoek door een bijzondere commissie van de Portugese regering besloot de ministerraad onder leiding van premier Salazar tien hoge officie ren, die indertijd met de verdediging van Goa waren belast, uit het leger en de marine te ontslaan. Onder deze offi cieren was generaal Vassalo e Silva. Tegelijk werden vijfentwintig andere officieren voor hun dapperheid onder scheiden en bevorderd. Politieke waarnemers schrijven het feit, dat deze strafmaatregel thans werd genomen toe aan een groot zelf vertrouwen bij de regering Salazar. Ook het buitenland heeft meer vertrou wen gekregen in Portugal. Toen kort na de val van Goa in Angola een he vige guerilla-oorlog losbrak, leek het alsof Portugal alleen stond in de wereld. Van alle kanten werd de regering-Sa- Niet overtuigd Deze zelfde professor schreef nu in „Sowjet Letland", dat hij ook door dit geval van de geoloog Firsof niet overtuigd is geraakt, hoewel dit ge val „nauwlettendde bestudering ver dient". Hij wees op de mogelijkheid, dat de watersalamander de bevroren bodem waar hy gevonden iverd, is binnengekropen via een scheur. Volgens Firsof is deze mogelijkheid ech ter zeer twijfelachtig, aangezien er op de plaats waar de watersalaman der gevonden werd zich geen scheu ren bevonden en bovendien een sala mander met zijn weke ledematen niet in staat is zich in bevroren grond te boren. Hij voegde eraan toe, dat hem nog der tig andere gevallen bekend waren van watersalamanders die misschien tot 30.000 jaar oud waren en toch voor een korte periode tot leven ren gebracht. Vier onbekende met geweren bewapen de mannen hebben maandagavond eei aanslag gepleegd op de aartsbisschop van de Armeense Orthodoxe Kerk in Sy rië, Shawarsh Keomejian. De aanslag vond plaats in het aarts bisschoppelijk paleis in Damaskus. De mannen stormden naar binnen, openden het vuur en vluchtten vervolgens. De aartsbisschop werd onmiddellijk in het ziekenhuis opgenomen met kogelwonden in zijn rechterarm, borst erj dij. Volgens Keomejian behóren de daders tot de Ar meense Tashanak partij in Libanon. op Portugal om aan de gebieden in Afrika soevereiniteit te geven is echter sterk verminderd nu duidelijk is gebleken, dat de „vrijheids strijd" in Angola en Portugees Guinee door de communistische landen wordt geïnspireerd. Het initiatief gaat feitelijk van Moskou uit, dat de leiding echter heeft gedelegeerd aan Warschau en Praag. In deze twee Oosteuropese hoofdsteden worden de plannen gesmeed die in Senegal, Algerije en het vroegere Belgische Kongo worden uitgewerkt. In Kongo zouden bijvoorbeeld officieren, die in Warschau en Praag werden- op geleid, vrijwilligers oefenen voor de strijd tegen de Portugezen in Angola. Dit communistische kamp zou gelegen zijn in het oerwoud ergens tussen Leo- poldstad en Matadi, De recruten zyn o.a. oud-S.S-ers, O.A.S.-ers en tegen standers van Franco. Ook zouden in dit kamp jonge Brazilianen, meest afstam melingen van Poolse emigrantenfami lies worden opgeleid, te zamen met Portugese communisten. Deze communistische activiteit in Afri ka heeft vele ogen in de westerse lan den geopend. Portugal heeft dan ook in de laatste paar jaar meer steun ge kregen. De Guardian meldde dezer da gen, dat tegen het eind van dit jaar ruim zeshonderd miljoen gulden aan buitenlands kapitaal zal zijn geïnves teerd in Portugal en de Portugese over zeese gebieden sedert 1958. West- Duitsland heeft het meest geïnvesteerd, dan volgen Japan en de Verenigde Sta ten. In Angola bijvoorbeeld zijn grote belangen van het Krupp-concern, dat tegen het eind van volgend jaar de ex port van ijzererts hoopt op te voeren tot drie miljoen ton. Engeland heeft voorts veel geld gestoken in de Anglo- Portugese Telefoon Maatschappij. Al deze investeringen betekenen steun aan de Portugese economie, die zeer afhan kelijk is van die in de Afrikaanse ge bieden. Zy wyzen bovenal op een nieuw vertrouwen in het Portugese beleid in Afrika. PREMIER SALAZAR ...vaster in het zadel...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3