RUYS Primeur in Zierikzees ziekenhuis met de Jongeren Hulpdienst Nu waardige bekroning raadhuis Scherpenisse de BILT Vrijwillige hand- en spandiensten als regelmatige vrijetijdsbesteding Z'eeuwse ALMANAK TERNEUZENSE CHAUFFEUR REED OP 0PD00IWEG30,- BOETE SPAREN VOOR HET HUWELIJK ,EGASP0" MAG GYMTOESTELLEN VAN SCHOOL NIET GEBRUIKEN PRIMEUR VOOR ZEELAND: EEN VERLICHTING IN AARDBEIENKAS SIDEMAR WIL GROTERE SLUIS IN TERNEUZEN Duits vrachtschip „Ellerbek" vlot „LEVEN NET DE KUNST" OP HEDENESSE GESTART VERWACHT... 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 APRIL 1963 NIEUWE TAAK VAN JEUGD RODE KRUIS De hulpkracht is verzekerd tegen per soonlijke ongevallen, het toebrengen van letsel aan de patiënt en het breken van de inventaris. Daarom mogen de jonge lui onderling alleen maar ruilen met hen, die aan de JJH.D. verbonden zijn. De verscheidenheid aan uniformen die men nu al in het ziekenhuis tegenkomt, wordt nog uitgebreid: voor de-Jonge ren Hulp Dienst is uniforme kleding aan gekocht. Voor de meisjes een driekwart mouwschort met blauwe, verticale stre pen en voor de jongens een gezellige kiel van effen blauwgrijze stof met schouder en zijsluiting. En op de kleding pronkt het embleem: een rood kruis met de ka pitale letters J.HJD., sierlijk in elkaar geborduurd. Het belangrijkste van het afleggen van een schriftelijke verklaring voor de ver bintenis met de Jongeren Hulp Dienst is het in acht nemen van de zwijgplicht voor alles wat zij horen en zien in het ziekenhuis. Dit geldt ook voor de eigen familie- en kennissenkring. Een medi sche keuring blijft in het Zierikzeese Zweedse Rode-Kruisziekenhuis beperkt tot een röntgenologisch borstonderzoek. JONGEREN HULP DIENST van het Rode Kruis. Zeven woorden. In Zeeland tot nog toe een onbekende klank. Tot nog toe. Want Zierikzee heeft er nu inhoud aan gegeven. Maanden van voorbereiding zijn voorafgegaan aan de start van de ze nieuwe taak van het Jeugd Rode Kruis. In het ziekenhuis hebben vertegenwoordigers van het Rode Kruis en directie menig uurtje „weggepraat" om alle problemen uit de weg te ruimen. Maar gister avond stonden ze voor het eerst klaar in de ruime hallen van het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis van Zierikzee: junioren, die hier op ba sis van vrijwilligheid hun vrije tijd beschikbaar stellen om op alle fronten in te springen. De „oudere jongeren", die de schoolbanken achter zich hebben gelaten en dus ook vaak het werk van het Jeugd Rode Kruis laten schieten, hebben een kans gekregen hun „schoolse" hobby te continueren. Zierikzee heeft de Zeeuwse primeur voor een nieuwe „service" in de meest on baatzuchtige betekenis van het woord Voor do plaatselijke, bjjzonder actieve afdeling van het Jeugd Rode Kruis be tekent de Jongeren Hulp Dienst een be- Advertentie NU MODERN WASSEN met Reckitts WASMACHINE BLAUW Avontuur Wat is het weer gezellin druk geweest op en om Het Kanaal. Naast het gebruikelijke verkeer tussen Engeland en Frankrijk staken Amerikanen per ballon over en deden Engelse studenten zulks per drijvend ledikant. Kijk, dat zijn nou nog eens leuke toch tjes. Maar bij het lezen van deze be richten voélen we weer hoe ur gent een soortgelijke avontuurlij ke tocht over de Oosterschelde wordt. Hoog tijd is het dat zo iets ter hand wordt want spoedig zal er de brug lig gen om aan deze en soortgelijke avontuurlijkheden de glamour te ontnemen. En trouwens, hoe heer lijk moet het zijn per ledikant het zeegat uit te varen De Oos terschelde op? Waar blijft de koene Zeeuw die zulk een meesterstuk volvoert Hojo, de trossen los. Bij voorkeur te Colijnsplaat, waar een frisse zeebries het ledikant snel zal af voeren. Bij afgaand water en dus een sterke ebstroom naar buiten, zal spoedig die verrukkelijke Vuilbaard opdoemen, die zand plaat waar het sinds jaar en dag al zo goed toeven is, desnoods tot in de kleine uurtjes. Wat ons betreft mag gerust bij opkomend water worden overge stoken, het waagstuk zal er niet veel minder om zijn. Want hoe fijn is het niet bij de Slikken van Kats te starten. En na het Engel se Vaarwater zal de stemming er heus wel inzitten. Hojo, verder naar de Galgenplaat. Zit vol met grapjes, die Oosterschelde. En dan verder naar de Vondelingen plaat die na de volgende kabi netsformatie omgedoopt zal wor den) en dan is er ten slotte die genoegelijke Witte Tonnenvlije voor he Schouwse kust als laatste Jileister-plaats. Iet kan een donders leuk tochtje worden. Kom op, wie niet waagt die niet wint. En mocht U geen geschikt ledi kant hebben, han mag een goede wastobbe, een wasmand of een flink tevee-toestel ook wel. Daar kunnen bij zo'n onderneming geen bezwaren tegen bestaan, want na- vigare neces.se est, of wel: probeer die brug toch vóór te blijven.' In het Zweedse Rode-Kruiszie kenhuis te Zierikzee is het Jeugd Rode Kruis met een nieuwe acti viteit gestart, namelijk de Jonge ren Hulp Dienst. Hier ziet men enkele vrijwilligers aan het werk. Foto P.Z.C. langrijke uitbreiding van het reeds om vangrijke werkterrein. Enige tyd geleden heeft een aantal Zierikzeese jongeren een brief gekregen van het bestuur. Ze werden uitgenodigd om in het Zweedse Rode-Kruiszïekenliuis nader met Jongeren Hulp Dienst kennis te maken. Ondanks de volkomen onbekende strek king van deze invitatie is een groepje gekomen. In een gezellige bijeenkomst in de les-kerkzaal van het ziekenhuis werd hen alles haarfijn uitgelegd het hoe en waarom van de Jongeren Hulp Dienst. De hulp van jonge vrijwilligers en vrij willigsters zal vele wensen, die nog op het verlanglijstje staan van de directie van het Zweeds Rode-Kruisziekenhuis, in vervulling doen gaan. Verlangens die er altijd zijn en waaraan men ook met een normale personeelsbezetting meestal niet toekomt. Want en dit moet dui delijk gezegd er is beslist geen sprake van een tekort aan verplegend perso neel. De minimum leeftijd voor de hulpdienst - jongens en meisjes - is 16 jaar en door getrokken tot ongeveer 25 jaar. Omdat er voor de betrokken partijen wel enkele verantwoordelijkheden aan deze nieuwe activiteit zitten, is er een organisatori sche basis gelegd. Die is zeker niet be doeld om het geheel loodzwaar te maken, maar zorgt ervoor, dat de jongeren zich voegen naar de nu eenmaal in elk zie kenhuis geldende regels. Regels, die voorkomen op het identiteitsbewijs, dat aan elke hulpkracht wordt uitgereikt en waarmee hij of zij zich onder normale omstandigheden voor een jaar aan deze hulpdienst verbindt. Van de jongelui wordt o.m. verwacht, dat zij zich steeds correct zullen gedragen, behoorlijk en praktisch gekleed gaan en zorg besteden aan hun uiterlijk. Verder is het de taak van de jongeren om ongewone gesprek ken. die opgevangen worden, aan de hoofdzuster te melden en er mag op gangen en zalen niet gerookt worden. Bijzondere vakkennis wordt van de jon gelui niet verwacht, want de werkzaam heden vallen geheel buiten het terrein van de verpleging en zijn ook niet be doeld om keukenpersoneél en werksters te vervangen. „Uit voorraad" Maar er wordt wel gerekend op vrien delijkheid, toewijding, opgewektheid en hulpvaardigheid. Allemaal zaken, die de jongeren zeker uit voorraad kunnen le veren. Er zal ook geen materiële of fi nanciële beloning zijn voor wat de jon geren in hun vrije tijd in het ziekenhuis doen. Maar vreugde van concreet hei- ren, kleine reacties, die niet znllen uit- ilijven, dankbare blikken en de verle den lachjes gaan de „loonzakjes" van de tongeren Halpen vullen. Karweitjes Een blik in het programmaboekje de eerste jongeren, die in het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis inmiddels zijn be gonnen, laat duidelijk zien de aantrek kelijke en leuke karweitjes die er op hen staan te wachten. Op elke afdeling zijn enkele jongelui geplaatst. Zij zullen er ongeveer drie uur achtereen werken. Men komt hen er niet alleen tegen in de weekends, maar ook op de andere dagen van de week, zelfs in de morgenuren. Hun keus is helemaal vrij. Dag en uur mogen de jongeren zelf bepalen, alsmede het aantal keren per maand. Er zijn jongelui die éénmaal per maand komen, er zijn er ook, die twee of zelfs meerdere keren per maand enkele uren van hun vrije tijd beschikbaar stellen. De werkzaamheden zijn door de direc trice in nauw overleg met de afdelings- zusters geregeld en verdeeld. Om er en kele te noemen: fruit schoonmaken en ronddelen, thee en koffie schenken, bloe men schikken, afwassen, helpen bij de maaltijden en het klaarmaken van dië ten, familieleden en kennissen van de patiënten ontvangen tijdens de bezoek uren, kinderen bezighouden met spelle tjes, voorlezen, handenarbeid en derge lijke. En het zijn nog lang niet alle pijlen die op de boog van de ziekenhuisdirectie staan. In de naaste toekomst en bij een voldoende aantal jongeren mogen ze met kinderen en lopende patiënten bij mooi weer de tuin in. Ook het inrichten van een receptie in de hall tijdens de bezoek uren staat op het „wenslijstje", zodat de tafeltjes met kaarten op de afdelin gen kunnen verdwijnen. En niet te ver geten een speelkamer voor kinderen die met het bezoek meekomen, liulp bij de zondagavond-kerkdienst. Dit alles mag en kan nog aangevuld worden met ideeën van de jongeren zelf, voorzover deze uitvoerbaar zijn. Het be leid en de organisatie van deze Jongeren Hulp Dienst ligt in Zierikzee bij de plaat selijke functionaris van het Jeugd Rode Kruis, de heer J. K. Poppe. Er bestaat geen enkele voorkeur .voor bepaalde jon gelui. Binnenkort zal het J.R.K. opnieuw jongelui vragen naar het ziekenhuis te komen, want men is ervan overtuigd, dat vele jongens en meisjes deze nieuwe service een warm hart toedragen. Maar het is niet nodig om op een uitnodiging te wachten. Het Jeugd Rode Kruis rekent erop, dat vele jeugdige personen zich spontaan zul len aanmelden. Junioren die hun eigen gezondheid niet alleen voor zichzelf willen houden, maar enkele uren van hun vrije tijd willen geven aan hen die tijdelijk en soms lang durig uitgeschakeld zijn. SUCCES VOOR 10-JARIGE KLARINETTIST De jeugdige Terneuzense klarinettist Clement van den Bulck, lid van Harmo nie uit Terneuzen, schijnt de lessen van zijn Gentse leermeester Mare Brei dels, uitstekend ter harte te nemen, want tijdens drie solistenconcoursen be haalde de 10-jarige Clement evenzovele eerste prijzen. Zijn laatste succes stamt uit Vlaardingen, waar hij als enige Zeeuwse deelnemer tijdens een groot nationaal solistenconcours in de 3e afde ling 73 punten bijeen speelde, goed dus voor een le prijs. Een fraai diploma en een medaille lever de deze prestatie op, die vorige week voorafgegaan was door een le prijs tij dens het solistenconcours van „Ons Ge noegen" in Kapelle- Kantongerecht Terneuzen Borden hadden hem in de war gebracht de fa- leider D. B. uit Axel, die daar op 3 februari dronken op de markt was aangetroffen. B. gaf het enig mogelijke antwoord, namelijk „teveel gedronken". Er kwam bq dit geval een hele reeks familieomstandigheden te pas, hetgeen niet wegnam, dat de kantonrechter con form de eis van de officier een boete oplegde van 30 subs. 6 dagen. Dronken was ook geweest de fabrieks arbeider C. de S. uit Koewacht en bij hem was na de laatste veroordeling we géns een soortgelijke overtreding nog geen jaar verlopen. Uit het dossier van De S. bleek, dat hij al eens in een rijks werkinrichting heeft vertoefd. „Het uit gebreid verleden van iemand, die met kennis van zaken over een dergelijke inrichting kan spreken", aldus de offi cier van justitie, mr. Th. Lebret. die een boete eiste van f 50 subs. 10 dagen. De S. ontkende, dat hij dronken was ge weest. Maar volgens de kantonrechter sprak het proces-verbaal duidelijke taal. De uitspraak was eveneens f 50 subs 10 dagen. Bovendien kreeg De S. nog een boete van f 3 subs. 1 dag wegens het plegen van een handeling op de openbare weg waartoe cafe-toiletten ruimschoots gelegenheid bieden. De officier had een nader onderzoek doen instellen in de zaak tegen de Terneuzense chauffeur J. L.. die op 7 maart te Zaamslag een wegens opdooi afgesloten weg had bereden Tijdens een. vorige zitting had L. verklaard in de war te zrjn gebracht doordat er twee borden stonden. „Daaruit is gebleken, dat het eerste bord alle verkeer afsloot", aldus de kantonrechter, die L. een boete op legde van f 30 subs. 6 dagen. De eis luidde f 40 subs. 8 dagen. Gehinderd elekfromonteur H. E. te Hulst, die op 32 maart aldaar bij het passeren var een stilstaande auto twee politie agenten te fiets zou hebben gehinderd. E. ontkende, dat de agenten ih de berm hadden moeten uitwijken en verklaar de voorts, dat zij naast elkaar waren blijven rijden. Besloten werd deze beide agenten nog eens te horen. Tachtig gulden subs. 16 dagen luidde de eis tegen de verzekeringsinspecteur E. V. uit Sas van Gent, die op 20 maart te Zaamslag bij het voorbijrijden van een ander voertuig een tegemoetko mende politie-auto had gehinderd. Vol gens V. had de chauffeur van de in gehaalde auto zijn snelheid opgevoerd. „Daar had U rekening mee moeten houden, ómdat ook die auto juist de be bouwde kom verliet", aldus de kanton rechter, die zelf wel rekening wilde hou den met deze omstandigheid en een boe te oplegde van f 50 subs. 10 dagi De Terneuzense onderwijzer J. L. PHB Axelse- straat te Terneuzen met een snelheid had gereden van 36 kilometer per uur. De eis was f 25 subs. 5 dagen. De stu dent L. D. uit Axel en de bijrijder A. P. J. uit Terneuzen kregen béiden een boete van f 20 subs. 4 dagen wegens het rijden op een motorfiets zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Tegen hem luidde de eis f 25 subs. 5 dagen. De zaak tegen de chauffeur J. O. te Sas van Gent, die op 16 september aldaar met zijn bromfiets niet goed rechts had gehouden werd verwezen naar de militaire rechter, omdat O. op Raad Ellewoutsdijk besloot B. en w. willen bespreking met bestuur De raad van Ellewoutsdijk heeft in de dinsdagavond gehouden vergadering een schryven van de sportvereniging „Egas- po" behandeld, waarin werd verzocht om tegen vergoeding voor een uur per week de gymnastiektoestellen van de school te mogen gebruiken voor da- mesgymnastiek. Dit verzoek was reeds eerder aan b. en w- gedaan, maar toen dit werd afgewezen, had de vereniging eenzelfde verzoek aan de raad gericht. Burgemeester D. Lodder lichtte een en ander toe. De heer J. Spruijt (p.v.d.a.) zei, dat zijns inziens het verzoek wel kon worden in gewilligd, omdat er toch wel enige steun aan het streven tot sportbeoefening mag worden gegeven. De heer L. Bosselaar (a.r.) vroeg waarom b. en w. op het verzoek van de 1 vereniging afwijzend hadden beschikt en zei, dat hetgeen de sportvereniging doet ook als een streek- belang moet worden gezien. De burge meester verdedigde het besluit en zei, dat de toestellen voor schoolkinderen waren aangekocht en voor volwassenen niet geschikt zijn. Hij merkte op. dat de toestellen door ongevraagd gebruik al waren beschadigd. De gemoederen raakten wat verhit en uiteindelijk ont nam de voorzitter de heer Bosselaar het woord en sloot de discussie. Bij stem ming werd het verzoek van Egaspo met 4 tegen 2 stemmen afgewezen. Burge meester Lodder zei, dat hij van de sport vereniging een andere houding had ver wacht en stelde voor het bestuur uit te nodigen voor een bespreking, omdat on der meer ook zal blijken, dat b. en w. niet tegen sportbeoefening zijn. Aldus werd besloten. Brandweer De raad ging akkoord met het voor stel tot het verlenen van een krediet voor de aanschaf van een nieuwe lrekker-manscliappenwagen en mate riaal voor de gemeenschappelijke brandweer met de gemeenten Drie wegen en Ovezande. De kosten zjjn begroot op 30.000 voor de trekker- manschappemvagen en 6000 voor het materiaal. Ten laste van de ge meente Ellewoutsdijk komt een be drag van 9000. Een besluit tot wijziging van de rechts positieregelingen van het gemeenteper- soneel, zulks in verband met de wijzi ging van de kindertoelageregeling voor net overheidspersoneel, werd even eens goedgekeurd. De uitkering van de koudetoeslag aan de gemeentewerkman zal worden aangevuld met 15 overeen komstig de circulaire van de minister van binnenlandse zaken. De wijziging van de begroting 1962 werd goedge keurd. De begroting voor 1963 moet eveneens worden gewijzigd, onder r in verband met de gladheidsbestrijding, waarmee een bedrag van 1400 was ge moeid. Een verzoek om ontheffing op hondenbelasting van L. Bosselaar over het tweede halfjaar van 1962 werd in gewilligd, evenals een verzoek van L. Oosthoek om een bijdrage in de kosten van de bouw van een douchecel. Een verzoek om subsidie van de Stichting Katholiek Militair Vormingscentrum te Voorburg werd afgewezen evenals een verzoek van de r.-k. nijverheidsschool voor meisjes te Ovezande om subsidie in de kosten van een schoolbusje voor de leerlingen. De provinciale commissie ter bevordering van rijkswege van de vee fokkerij in Zeeland ontving een prijs voor de rundveekeuring 1963. Bij de rondvraag complimenteerde wet houder J. Oele de burgemeester met de maatregelen tijdens de opdooi, waardoor veel schade aan de straten werd voor komen. De burgemeester dankte voor het compliment en zei, dat allen, dïei van de maatregel hinder ondervonden, deze zonder klachten hebben gedragen,1 Vooral de veehouders, die hun melk tot: buiten het dorp moosten brengen, heb-i ben volgens hem een prijzenswaardig be- grip voor de situatie getoond. Bij Hermes, Kapelle-Biezelinge Continu groeiproces nu mogelijk geworden Bij de glastuinders in en rond Kapelle- Biezelinge is niet de teelt van aard beien onder glas het voorjaar enkele weken geleden al gekomen. Bij tuin- 7. Hermes is het zelfs al volop zo- Plukte deze vorige week z\jn eerste aardbeien, deze week zullen het geen stuks meer zijn, maar zal het met vele doosjes en kratten tegelijk gaan. Ondanks de koude winter ligt kweker Hermes met de pluk van zijn primeurs die jaar niet acnter op andere jaren. Dit komt, omdat hij naast zijn be staande stookapparatuur de afgelopen winter als eerste in Zeeland ook ver lichting in zijn kas heeft laten aan brengen. Eind januari, drie dagen nadat in de kas met stoken werd be gonnen, werd 's avonds de verlichting aangestoken, zodat het groeiproces con tinu voortgang kon vinaen. „EERSTELINGEN" Die „eerstelingen" van de nieuwe Zeeuwse oogst, zijn grote, gave vruch ten. Tot nog toe heeft Hermes het in zijn verwarmde kassen gedeeltelijk ge probeerd met teelt in kistjes, die ruim een meter boven de grond op draagstel- lages zijn neergezet. Van deze teeltmethode wil de kwe ker echter afstappen omdat ook in Zaltbommel het grote centrum van ons land gebleken is, dat in teeltbedden op de grond een nog vroegere plukdatum verkregen kan wordén. Bovendien vraagt de „kist jesteelt" waar de planten in de win termaanden langs de randen worden gepoot, meer teeltzorgen. Er moet aan de aardbeienteelt onder jlas grote zorg worden besteed. Vooral het luchten en water geven is een be langrijke cultuurzorg. Momenteel wor den 'de kistjes om de andere dag met Tote hoeveelheden water begoten, le 'volle pluk over ongeveer veertien dagen dient dit elke dag te gebeu ren. Want vooral tijdens het rijpings proces vraagt de aardbei grote hoe veelheden water. Ook aan de pluk dient alle zorg besteed te worden, want de aardbei is een vrucht die snel wordt beschadigd. En beschadiging werkt prijsverlagend, zodat het financieel re sultaat er onder lijdt. aan, maar de pluk zal daar nog wel veertien dagen op zich laten wach ten. Bij de onverwarmde kas staan de planten pas te bloeien, zodat het tijdstip van oogst nog later is. Een prachtige teelt is het, de teelt van aardbeien in verwarmde en niet ver warmde kassen. Er is vooral in de buurt van Kapelle-Biezelinge een stijgende be langstelling voor deze cultuur waar te nemen. Werd enkele jaren geleden met enkele kassen-een bescheiden begin ge maakt, thans ziet men overal ae wa renhuizen verrijzen. En nog is er lief hebberij voor kassenbouw. Er zijn ech ter factoren als grondvoorziening, bouwvergunningen en dergelijke die de ontwikkeling afremmen. Voor een ver dere intensivering biedt de glascultuur overigens voldoende perspectieven. VERSCHILLEN Tot nog toe is de heer Hermes eerste in Zeeland die nachtelijke lichting bij zijn aardbeienteelt onder glas heeft toegepast. Een schoonzoon van hem die te^Kwadendamme een be drijf heeft, heeft dit voorjaar de proef met gedeeltelijke belichting genomen. Hoewel het verschil in plukdata niet groot is, komt deze toch enkele dagen achterop. De belichting heeft ook bewerkt, dat de planten langere vruchttrossen geven, wat de pluk vergemakkelijkt. Hoe groot het verschil tussen een verwarmde kas met en zonder be lichting is, zagen we bij dezelfde kweker. Bij de verwarmde nipt verlichte kas hangen er kleine groene vruchten „In de kringen van het Sidemar staal bedrijf in België worden de geruchten als zou de bouw van de Hoogovens te Zelzate niet doorgaan, met schouderop halen ontvangen", zo weet de Gazet van Antwerpen in de editie van dins dagmorgen te vertellen. In die kringen is opgemerkt, dat reeds meer dan vijftig miljoen Belgische Francs zjjn geinves- x-- j-=-«->ro- teerd in de voorbereiding van het pi ject. Men voegt er aan toe, dat de miljoenen zouden moeten worden afge- TORENUURWERK IN HET NIEUW De sleepboot „Scaldls" beeft in de nacht van maandag op dinsdag om één uur het Duitse vrachtschip „Ellerbek" vlot gesleept, dat vier uur daarvoor was vastgelopen in de Westerschelde ter hoogte van dc nieuwe haven van Vlissingen. Dinsdagmorgen om tien uur passeerde de „Ellerbek" (thuishaven Hamburg) Vlissingen op weg naar Rotterdam. Dc „Ellerbek" meet 1901 brt en had stuk goed geladen in Antwerpen- De cursus „Musische Vorming" in liet vormingscentrum Hedenesse is dinsdag morgen van start gegaan. Een dertigtal jongelui uit heel Zeeland neemt deel aan deze cursus, georganiseerd door met mevrouw M. G. Michlelsen-Alnia de leiding heeft, heette hen welkom. Deze cursus heeft als thema „Leven met de kunst" en duurt tot maandag. In totaal zjjn er drie werkgroepen sa mengesteld. Boetseren en schilderen, onder leiding van D. Loef en Andries Minderhout, toneel, onder leiding van Toine van Bergen en muziek, onder lei ding van P. Keuning. 's Middags hield mr. A. J. M. Visser een inleiding over het thema van de cur- stra draaien en vertoonde hij dia's van een groot aantal schilderijen uit ver schillende perioden. Bezoek nieuwe burgemeester Waarde een dag uitgesteld Door onvoorziene omstandigheden zal het orlëntatiebezoek van de nieuwe bur gemeester van Waarde eerst morgen plaatsvinden. De heer D. J. dc Kam zal morgenochtend omstreeks tien uur door het gemeentebestuur worden ontvangen. schreven, als het staalcomplex elders ;evestigd zou moeten worden. Wel wordt oegegeven, dat de directie van Sidemar pogingen in het werk stelt om de capa citeit van de toekomstige zeesluis te Terneuzen groter te maken dan de plannen voorzien. Men zou daar des noods bereid zjjn een jaar langer te wachten op het gereedkomen van deze sluis. „Zoals reeds eerder meegedeeld", zo vervolgt de Gazet van Antwerpen, „ver wacht men voorts in Nederland, dat de sluis eerst in 1968 gereed zal zijn. Dit zou betekenen, dat Sidemar ver plicht is de voor de hoogovens bestem de ertsen, voorlopig in Terneuzen over te slaan in lichters en zo door te voe ren naar Zelzate. Aangezien de staalfa briek in 1965 wil gaan draaien, zou deze vertraging in de aanvoer van grondstoffen drie jaar duren. Deze voorlopige toestand brengt wel een hoop bijkomstige moeilijkheden mee. maar die zijn als niet onoverkomenlijk te be schouwen, zo werd door de Sidemar- directie meegedeeld. In hoever de po gingen van het bedrijf om de nieuwe Terneuzense sluis nog verder te vergro ten succes zullen hebben, is nog on zeker", aldus de Antwerpse krant. Bjj het bouwbureau werken Kanaal van Terneuzen is omtrent deze pogin gen in ieder geval niets bekend, zo werd ons daar meegedeeld. Studenten brengen bezoek aan Zeeland e „International Student Club" te Wageningen zal op 19, 20 en 21 april a.s. een bezoek aan Zeeland brengen, in het byzonder aan Noord-Beveland. De bedoeling is om met dit bezoek een bij drage te leveren tot een beter con tact tussen de buitenlandse studenten in Wageningen en Zeeland. De groep arriveert vrijdagmiddag in Kortgene. De studenten worden onder- tebracht bij landbouwers op Noord- leveland. In het reisplan zjjn onder meer opgenomen een bezoek aan „De Wilhelminapolder", een ontvangst door burgemeester D. M. Vermet te 's Heer Arendskerke, bezoeken aan Middelburg en Veere en de bezichtiging van gedeel ten van de Deltawerken. Twee aanrijdingen in Bergen op Zoom Op de kruising Acacialaan-Oude Wouw- sebaan te Bergen op Zoom zijn dezer dagen een personenauto, bestuurd door A. P. uit Bergen op Zoom en een vrachtwagen, bestuura door M. de B. te Kloetinge met elkaar in botsing geko men. De auto van P. werd bij deze aan rijding zwaar beschadigd. De bromfietser J. van E. te Goes, kwam In de Valeriusstraat in botsing met een personenauto, bestuurd door M. A. M. te Woensdrecht. Het ongeluk ont stond, doordat Van E, toen hy de Va leriusstraat opreed, verzuimde voorrang to verlenen. EXPOSITIE LITERAIRE TAFELSTONDEN GESLAAGD Het experiment van de letterkundige vereniging „Literaire Tafelstonden" in de raadskelder te Sluis, moet als ge slaagd beschouwd worden. Dit ver klaarde de voorzitter van deze kring, de heer G. Etienne. „We moeten deze expositie zien als een eerste poging om bekendheid bij het Nederlandse publiek te krijgen en dit is gelukt. Er Is zeker reden aanwezig om elders in den lande deze expositie te herhalen", aldus de heer Etienne. Minister Toxopeus voor V.V.D. te Goes Dc kamercentrale Middelburg van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie houdt zaterdag a.s. een openbare bij eenkomst in de „Prins van Oranje" te Goes. Tijdens deze vergadering zal de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus het woord voeren. An dere sprekers zijn de V.V.D.-kandidaten bij de a.s. verkiezingen ir. D. S. Tuyn- nian en de heer C. A. Kammeraad. De vergadering begint om 2 var. Bevolking weet weer „hoe Iaat het is ER HANGT nog steeds een steiger rond het raadhuistorentje van Scher penisse. In de afgelopen maanden hebben mannen met zwarte wijzer platen en daarop vergulde Romeinse cijfers bet aanzien van het markan te gebouw op de Markt weer eer waardige bekroning gegeven in de vorm van een modern en bovendien vernuftig opgebouwd uurwerk. De gemeentelijke tijd in bet Thoolse dorp sleepte zich namelijk de laatste jaren moeizaam voort via een versleten en binnenshuis nogal luidruchtig toren uurwerk. De ambtenaren ter secreta rie hoorden dc dagen in hun werk voorbijgaan op de eentonige cadans van een seconde-tik, ieder half uur onderbroken door een paar kreunen de «lagen op een weinig klankrijke gong. Vorig jaar heeft de raad van Scherpe nisse een resoluut einde gemaakt aan dit langdurige proces van aftakeling van het gemeente-uurwerk. En er werd meteen een ingenieus plan op tafel gelegd. In het torentje op het raadhuis zou een nieuw elektrisch uurwerk komen, dat via 's avonds verlichte wijzers de tijd moest aan duiden. Maar op de hele en halve uren zou de klokslag in de kerktoren aan de oostkant van het dorp, meer dan een halve kilometer verderop, reageren op de elektrische impulsen van het uurwerk in de toren van het raadhuis. Het klinkt allemaal wat ingewikkeld, maar voor het gemeentebestuur voor zag dit plan in een belangrijke sparing, omdat men in de Kerkt beschikte over een soliede luidklok, terwijl het uurwerk daar ook ver versleten was. Met de fabrikant, de frima Eljsbouts te Asten, is het meentebestuur toen op de gedachte gekomen om beide uurwerken te combineren. Het handige „grj kostte de gemeente niet meer 3900. Eerder al had de raad een bedrag van ruim vijfduizend gulden uitgetrokken voor een bescneiden restauratie van de raadhuistoren, zo dat er geen geld „bij moest". Eind vorig jaar is men begonnen aan het werk. Het is vry voorspoedig verlopen, want enkele maanden gele den konden dc inwoners van scherpenisse het plannetje van de ge meente al in de praktijk bewonderen. Of iedereen in liet dorp nu precies weet, waar de klepel hangt wanneer de klok luidt dat bljjft de vraag. In ieder geval weten de Scherpenis- senaren nu wel steeds precies hoe. laat het is. En dat is ook al heel wat waard. Zodra het werk aan liet. achtkantige torentje klaar' is zal ook de stelling er rond weer verdwijnen. (Foto P.Z.C.) f Advertentie) TOENEMENDE BEWOLKING. Toenemende bewolking en later van het westen uit enige regen. Matig tot krach tige zuidelijke wind. Iets hogere tem peraturen dan gisteren. ZON EN MAAN 18 april Zon op 5.39 onder 1941 Maan op 3.33 onder 12.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2