DE REDDING Commissaris Bouvier, de schrik der Parijse bandieten im S.O.S. in sneeuw/ (slot) Koffiekommetj es Mister Billen O.A.S.-er Bastien-Thiry liepen beiden door de „gang der overpeinzingen DENTOFIXI DINSDAG 16 APRIL 1963 PROVIN C I ALE ZEEUWSE COURANT in het bezit komen van 31 maart was de sluitingsdatum van de Gouden Eeuw-actie, maar nog steeds blijven de aanvragen binnenstromen. Is uw aanvraag daar ook bij? Welnu, u hoeft niet bang te zijn dat u de koflïekommetjes niet meer zult krijgen. Om niemand teleur te stellen en zoveel mogelijk aan alle aanvragen te voldoen, is er bij de fabrikant van de kommetjes nog een laatste aanvullende bestelling geplaatst Ook voor degenen, die nog niet in de gelegenheid waren hun aanvraagkaarten, voorzien van 12 N-merkjes uit de Nutroma-etiketten, in te zenden, staat de mogelijkheid hier toe voorlopig nog open. Maar, Iet op: daar met de levering van de TOg kommetjes enige tijd is gemoeid, dient u er re- J kening mee te houden dat het momenteel na de 1 datum van betaling 6 a 8 weken kan duren voor- dat de kommetjes in uw bezit zijn. W/A ntrtroma Even puzzelen W/H1TEHORSE, YUKON W TERRITORY Op maandag 4 februari was het vliegtuigje van Ralph Flores neergekomen in de beboste kloof van de Rocky Moun tains. Het was nu donderdag 21 maart geworden. Toen Ralph het nieuwe kamp op de open heuvel had ingericht, be dacht hij dat het zoeken na tuurlijk al lang gestaakt was en dat was ook zo. Hij had geen keuze: hij moest er op uit om hulp te vinden. Mis schien zo redeneerde hij kwam hij terecht op de autoweg, wanneer hij de hel ling afliep. Drie myl onderweg vond hij een grote open plek in het hos, anderhalve kilo meter lang en 200 meter breed. De zon ging bijna onder, maar hij begon onmiddellyk een enorm S.O.S.-teken in de sneeuw te trekken en een pyl, die in de richting van het kamp op de heuvel wees. Gereedschap om de pyl en het teken in de sneeuw uit te zetten, had hij niet. Daarom liep hy: eerst een S, dan de O en ten slotte weer een S. Toen nog de pijl. Toen het signaal na drie dagen in de sneeuw stond, ontdekte hij een kreek aan het einde van de open plek. Hij besloot deze te volgen; mis schien kwam hij aan een blokhut of een kamp. Wat hij niet wist was, dat de kreek uitkwam bij Airplane Lake, zoals de naam al zegt een meertje waarop wel eens vliegtuigen land den. Airplane Lake was bovendien een plek waar Indiaanse woudlopers vaak kwamen speuren naar wild. Ontdekt Ralph Flores wordt op Watson Lake door een politieman en de operator van het radiostation uit het reddingsvliegtuig geholpen. De dag: 25 maart, zeven weken na de ie februari waarop hij met Helen Klaben neerstortte in de beboste kloof van de Rocky Mountains. Op zondag 24 maart vloog piloot Chuck Hamilton met een vracht levensmiddelen en als passagier de Indiaanse wildjager Jack George bo ven de Rockies, op weg naar David sons Ranch san de ingang van de kloof. Chuck keek uit de cockpit; keek nog eens. „Zie jij iets?", vroeg hy George. Ook de Indiaan boog zich naar het raam en zag wat Hamilton meende te zien: een S.O.S. in de sneeuw. Hamilton legde het toestel in de bocht, in de richting van de pyl. Plotseling zag hij het meisje, half aan het gezicht onttrokken door de rook van haar kamp vuur. „Eerst dacht ik, dat het een Indiaanse was", vertelde hij later. „Ik zag een tent en een slee. Ik wist dat er een paar In dianen in die buurt waren". „Ik liet mijn vleugels op en neer gaan om haar te laten merken, dat ik haar had gezien. Toen vloog ik de kreek langs en zag de man. Hij zwaaide en ik tipte mijn vleugels weer op en neer. Ik cirkelde nog even rond en keerde terug op mjjn route". Hamilton vloog door naar Davidson Ranch, zette er zijn vracht en passa gier af en keerde terug naar de open plek met het S.O.S.-teken. Het meis- over kwam, wist ik niet of hy me gezien had. Maar hij kwam terug en op dat ogenblik wist Ik zeker van wel. Maar toen hy wegvloog en het donker begon te worden en hij niet terugkeerde, verloor ik die zekerheid weer". Reddingsploeg Te Watson Lake was intussen op de radioboodschap van Hamilton een reddingsploeg samengesteld. De volgende ochtend om 5 uur zouden de mannen vertrekken: Hal Komish, Hamiltons tweede man, twee man van de Royal Canadian Mounted Po lice, korporaal Steve Pentaluk en postcommandant George Lepke. Twee employes van het vliegveld, Jack McCauum en A1 McNeill zouden in McCallums privévliegtuig opstijgen. Toen Hamilton om vijf uur 's mor gens op het vliegveld arriveerde, wa ren McCallum en McNeill al weg. Op dat ogenblik streken zy juist neer op de open plek in het bos, waar Flores' S.O.S.-signaal in de sneeuw lag. Hamilton en de anderen vlogen in twee machines naar Airplane La ke; Hamilton zelf steeg daarna weer op en zette koers naar het S.O.S.- veld waar hij MsNeill naast het vlieg tuig van McCallum aantrof. McNeill kon vertellen, dat McCallum de berg op was, maar dat hij het meisje kennelijk niet kon vinden. naar beneden gebracht. Dan slinger de hy het dier op zijn rug, bond de achterpoten vast voor zijn borst en voorpoten over zijn schouders. Op gelyke wijze kon hy ook Helen dra gen. Toch werd het een moeilijke tocht. Wel was het meisje niet zwaar, maar hij diende alles te vermijden om haar te bezeren. De sneeuw was diep en er lagen stammen en brokken hout onder de oppervlakte. Hij was toch al geen ster op sneeuwschoenen, maar nu speelde hy er al heel weinig op klaar. McCallum en McNeill gingen vooruit met twee koffers. Tegen de tyd dat Hamilton met zijn last de open plek in het bos genaderd was had McCallum met zijn vliegtuig een trip gemaakt naar Airplane Lake. Hy keerde jnist terug met Pcntaluk. De: politieman nam het meisje voor de; laatste paar honderd meter over en zette haar voorzichtig in het vlieg- tuig. Ook Flores gevonden Intussen hadden de twee Indiaanse; woudlopers hun opdracht onberis-; pelijk uitgevoerd. Zy hadden Flores de avond tevoren al gevonden, een ki- lometer of vyf van de open plek in het bos langs de kreek, zy gaven hem wat biscuits, zetten een kamp op, overnachtten met hem en brach ten hem de volgende dag op hun hondeslede naar de hut aan het meer. Zy waren er amper, toen Hamilton, Helen en de anderen met hun vlieg- tuig op het meer neerstreken. Ko-: mish en Lepke hadden thee klaar; op de kachel sisten brokken elands-; vlees in de pan. „Man", vertelde Hamilton naderhand, „wat waren die twee mensen bly. Je kunt je er geen voorstelling van 1 maken, hoe blij die twee waren, daar in de hut". Met Hamilton en Pentaluk vlogen Helen en Ralph na een korte rusts naar Watson Lake. Een vliegtuig van een lyndienst maakte er op ver zoek een tussenlanding en bracht hen naar Whitehorse in de Yukon, waar een ziekenauto op het vliegveld klaar stond. Hun beproeving was voorby. Voor de rest van hun leven zullen zij de te kens van hun belevenissen in de kloof van de Rocky Mountains meedragen. In het ziekenhuis Westen Helens tenen v rechter! worden. Die avond begon het voor het eerst na die vy'ftig dagen te sneeuwen. Toen het ochtendlicht kwam was er meer dan tien centimeter gevallen. Het verse witte kleed gedekte hellin gen en dalen. En op de open plek in het bos waren het S.O.S.-signaal en de pyi eronder uitgewist. ^V\A/\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VW\AAAAAAAAAAAAAAAeAAAAAAAAAAAAAAAAAAAe/*AAA/W\AAAA^/\eA^V\AA/V\AAA^^/W\eAAA'V\AWW^AA^AAA/^A/V\Al'" je zag hem cirkelen en legde de slee om. Hamilton zag. dat 't een stuk me taal van een vliegtuig was, gemerkt met N-588 .„Pas op dat ogenblik kwam de gedachte bij me op, dat dit de twee mensen waren van de veron gelukte Howard", vertelde hij later. „Ik bleef rond haar kamp vliegen en zette koers naar de man. Daarna vloog ik het korte stukje naar Air plane Lake en zette er het toestel neer. Er is daar een hut, waar soms woudlopers verbiyven. Ik hoopte, dat zy er zouden zyn. We hadden geluk: er waren er twee Charlie Porter en Louis Boya. Ik vertelde hen waai de man was en vroeg hen achter hem aan te gaan met sleden en hon den. Toen steeg ik weer op naar Watson Lake. Onderweg deelde ik het vliegveld via de radio mede. wat er aan de hand was". Op de grond intussen was Helen er nog niet zeker van, dat hulp na bj) was. „Toen hy voor de eerste maal Helen gevonden Hamilton steeg op; hij wist waar het kamp was en wilde McCal lum de goede richting wyzen. Maar toen hij zag, dat deze de juiste kant uitging, landde hij weer en trok met McNeill eveneens de berg op. Zij trof fen hun collega aan, toen deze Helen al gevonden had. „Toen ik haar be reikte, huilde ze tegen myn schou der", vertelde McCallum. De drie mannen vroegen zich af, hoe zy het meisje het best in het vlieg tuig konden krygen, vyf kilometer de helling af. Lopen kon ze niet; haar bevroren voet zag er angstwekkend uit en ze was uiterst verzwakt. Toen zij in het ziekenhuis gewogen werd, zou biyken, dat zy 55 pond aan ge wicht verloren had. Hamilton bracht de oplossing. In het gebergte had hy menigmaal afge schoten groot wild voor de jagers Wal moet die Fasto geiser met 'n brander voor alle «oorten gas? Jongen, die universele brander zal narigheid voorkomen als we hier ooit ander gas gaan krijgen. UW VASTE KEUS:'N FASTO GEISER Horizontaal. 1. rivier in België; 5. zot; 9. nogal; 11. uitstekende rots; 13. godshuis; 15. samentrekking v. edel; 16. huid; 17. vlug; 18. Nieuw-Guinea; 21. )ers. voornaamwoord; 22. bezieldheid; !3. echtgenote; 24. niet genoemde 26. rubidium; 28. lofzang; 30. laaghartig; 31. telwoord; 32. nul; 34. geneesmiddel; 35. nijdig; 38. niet bijzonder; 39. rivier in Frankrijk. Vertikaal. 1. bedgerei; 2. geluidloos; 3. vruchtennat; 4. emeritus; 5. in houdsmaat; 6. stadsdeel; 7. emmer; 8. geslacht; 10. voornaam; 12. volks overlevering; 14. woede; 19. kostuum; 20. huisdier; 24. losgeslagen jongen; 25. vers; 27. goede; 29. peulvrucht; 31. einde; 33. schaap; 34. meisjesnaam; 36. landbouwwerktuig; 37. vogelprodukt. De oplossing van de vorige puzzel was als volgt: Braziliaanse ambassadeur benoemd Tot ambassadeur van Brazilië in Neder- d is benoemd de heer Jayme Sloan Chermont (60).. Hij wordt binnenkort in ons land verwacht. De heer Chermont trad in 1927 in diplo matieke dienst. Hij was als diplomaat verbonden aan de ambassade in Wash ington en Londen, het consulaat-gene raal in Buenos Aires en aan de ambas sade in Mexico. Gedurende deze periode was hij ook nog enkele malen lid van verschillende delegaties Zyn vader, de heer Epaminondas Leite Chermont, is van april 1929 tot decem ber 1931 buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Brazilië geweest Den Haag. Negen bemanningsleden van een Ameri kaans straalvrachtvliegtuig zijn om het le ven gekomen doordat het toestel brandend neerstortte bij de luchtmachtbasis Travis in Calüornië. Advertentie Maigret in levende lijve De Maigret van Parijs in levende lijve is een kaalhoofdige, pijp rokende sportieve man die er meer uitziet als een architect uit een voorstad dan als een politiefunctionaris. Deze man, de 43-jarige Maurice Bouvier, bevestigt dat geluk een erg kleine rol speelt bij het oplossen van misdaden en dat het gewoonlijk een kwestie is van hard werken. Als een van de leidende figuren van de Parijse criminele politie zou hij vergeleken kunnen worden met een inspec teur van de Engelse „Scotland Yard" of met een politievertegen- woordiger van New York. Maar sinds de O.A.S. in Parijs alles op alles heeft gezet om president de Gaulle om het le ven te brengen is Bouvier de be langrijkste schakel geworden in de beveiligingsketting van Pa rijs. Buiten Parijs neemt de „Süreté Nationale" de zaken over, maar zelfs dan wordt de Advertentie Gevoelt U zich onzeker mei Uw KUNSTGEBIT? Dentofix kunt Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dog door het 's morgens eerst even met het spe ciale Dentofix-poeder te bestrooien. Dit on schadelijke, smaakloze hechtmiddel ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een stevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lachen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden te geraken. Als U iedere och tend wat Dentofix op de gebitsplaat strooit, kunt U verder vergeten, dat Ueen kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zult meteen het verschil constateren! Meer dan 40.000 landartsen in de gehele wereld roden hun patiënten aan Dentofix te gebruiken. Het is verkrijg- boar in olie apotheken en drogisterijen a f. 2,35 per plastic slrooiflacon. mnwWVWWIAIUVWVWWVM/Wy»AAAAKAAIVVVtf Lester Pearson, de leider van de Canadese liberalen heeft reden om grapjes te maken met de journa listen: zijn partij heeft in de af gelopen verkiezingen grote win sten geboekt al is het nog niet zo ver, dat een absolute meerder heid is verkregen. walme, pijprokende man nog vaak om raad gevraagd. Voordat hij zijn grote kans kreeg deed Bouvier dienst als een inspec teur in Parijs totdat een paar jaar geleden de Parijse politie zich voor een moeilijk probleem zag geplaatst. Men zocht naarstig naar een moorde naar, een automobilist, die een ande re automobilist zonder meer neer schoot omdat hij meende dat hij „ge sneden" werd. De moordenaar reed op het moment van de misdaad iil een bepaald type „Simca". Bouvier liet zijn ondergeschikten alle wagens van dat type opsporen en nauwkeurig on derzoeken. Het onderzoek nam een jaar in beslag maar Bouvier wist de misdadiger te ontmaskeren. Slechts een paar jaar geleden speel de hij nog geregeld in het politie- elftal. Toen de aanslag op de Gaulle was gepleegd had Bouvier zijn va kantie met zyn vrouw en drie kinde ren reeds doorgebracht. Hy verliet zijn gezin (waar Bouvier precies woont wordt geheim gehouden uit vrees voor represailles) en keerde naar zyn vertrekken in Parys terug. Het was een woensdagmiddag, de dag van de wekelykse by eenkomst van het Fanse kabinet, toen de aan slag werd gepleegd. Bouvier werkte langer dan gewoonlijk want augustus is de maand dat veel politiefunctiona rissen hun vakanties opnemen. Bou vier werd onmiddellijk van de aan slag op de hoogte gesteld. Men deel de hem mee dat er met machinege weren werd gevuurd. Binnen een paar minuten had Bouvier er vooi gezorgd dat een cordon politieagen- ten om de plaats van het misdrijf was opgesteld. In de volgende 48 uur werden 1 miljoen auto's aangehou den. De automobilisten werden onder vraagd en de wagens nauwkeurig on derzocht. Het leverde niets op. Maar Bouvier kwam er achter dat in de voorafgaande 24 uur vyf auto's wa ren ontvreemd en dat drie van de be trokken wagens achtergelaten waren in het 15de arrondissement van Pa rijs. Met deze gegevens ging hij aan het werk en binnen iets meer dan twee weken waren de hoofddaders reeds achter slot en grendel- Rode uiagen Landru Iets meer dan een jaar geleden trok Bouvier in de kamers op de derde verdieping in het beroemde hoofd kwartier van de Parijse politie op de Quai des Orfèvres, vlak bij het oud ste stadsdeel van Parijs, Pile de Ia Cité. Menig berucht misdadiger heeft door de lange gang gelopen (gang der overpeinzingen genaamd) die voert naar de vertrekken van Bou vier. Vele jaren geleden heeft de vrouwenmoordenaar Landru ook deze gang gemaakt. Een andere misdadiger die met de gang bekend was, was de oorlogsmis dadiger Marcel Petiot die schuldig werd bevonden aan het Vermoorden van talloze mensen. Ook de beruchte „mister Bill" die uitsluitend voor zijn plezier moordde heeft zich door de gang naar de verhoorkamers bege ven. Verleden jaar was het de voor malige wylen luitenant-kolonel Jean- Marie Bastien-Thiry die het brein was achter de moordaanslag op 22 augus tus 1962 op de Gaulle. Talloze ande ren zyn door de koude, analyserende hersens van Bouvier door de mand gevallen als hy hun alibi's langzaam en zorgvuldig ontrafelde. Bouvier erkende dat het minutieuze onderzoek van honderden aanwyzin- gen hem ten slotte een leidraad had verschaft. De sleutel tot de oplossing was de verklaring van een politie agent dat hij zich herinnerde een doorlaatbewijs te hebben gegeven aan de chauffeur van een kleine rode wa gen en tevens met hem gepraat te hebben. Het bleek dat de bedoelde chauffeur bij de samenzwering betrokken was maar er moest nog veel werk verzet worden voordat de anderen gearres teerd konden worden. Bastien-Thiry betaalde met zyn leven voor de po ging het staatshoofd van het leven te beroven. Acht anderen kregen lang durige gevangenisstraffen. Maar er is nog steeds volop werk voor Bou vier. Drie van de samenzweerders werden by verstek terdoodveroor- deeld en nog eens drie anderen by verstek tot gevangenisstraffen ver oordeeld. Alle zes zijn nog steeds voortvluchtig en een van hen, Geor ges „de manke" Watin smeedt ver moedelijk nog steeds plannen, gericht tegen de Gaulle. Weinig kans Ook zijn nog veel leden van de O.A.S. op vrije voeten. Ook zij beogen de dood van de Gaulle. Men kan rustig aannemen dat zy niet veel kans heb ben nog lang in vrijheid te blijven tenzy ze het land verlaten. Bouvier en zyn ondergeschikten geven niet veel kansen. Voetballer Bouwer is een doorgewinterde advo caat en in zyn jonge jaren een en thousiast tennisser en voetballer. In Hannover zyn twee voormalige- onder- ofifcieren van de S.S. tot 3M jaar veroor deeld omdat zij in 1945 bij het overbrengen van gedeporteerden drie van hen neerscho ten omdat zij niet meer verder konden lo pen. De rechtbank nam in overweging dat de onderoflfcieren bevelen van superieuren uitvoerden. Australiërs vonden „vreemde bol" Het Australische leger heeft zich ontfermd over een „vreemde meta len bol" die begin deze week op een afgelegen terrein ten noorden van Hill in Nieuwzuid-Wales is gevonden, aldus meldt de Australi sche voorlichtingsdienst. Burgers hadden zich met het ver voer ervan niet willen inlaten uit vrees voor mogelijke radio-activi teit, ofschoon meting met een gel- gerapparaat een negatieve uitslag gaf. Deskundigen hebben de aara van het hard metaal, waaruit de ongeveer 35 centimeter in doorsnee grote bol bestaat, nog niet kunnen vaststellen. Het voorwerp schijnt hol te zijn en uit twee aaneengelas- te helften te bestaan. De opper vlakte is ietwat hobbelig alsof de bol aan grote verhitting heeft blootgestaan. „IK VERNIELDE HET" ZEGT MICHAELA DENIS „Ik vernielde het", zegt Michaela. Van uit haar hotelraam te Londen keek Mi chaela Denis (luipaard op 6choot) boos naar een Spaanse schilder, die zyn schil derijen probeerde te verkopen op Picca dilly en snauwde: „Ik heb ook zin om een mes in zyn rug te steken". De vrouw van de dierenfilms op de t.v. maakte een krachtig gebaar met haar hand over haar keel en keerde zich daarmee op wel erg onvrouwelijke manier tegen de 30-jarige Rodriguez Alvaro, een vreed zame kleine man uit Malaga, die een stierengevecht had geschilderd, welk schilderij Michaela had willen vernieti gen. Het schildery stond op de leuning van Green Park. toen Michaela er met twee vriendinnen dezer dagen voorbij kwam, aldus de Daily Express. HEERLIJK Tot journalisten zei ze: „Het was een prachtige dag. De zon scheen. De vo gels floten. Ik voelde me heerlijk. Toen kwam ik voorbij dat stukje sadisme. Het was verschrikkelyk. Die arme stier met lansen in zyn rug gestoken en het bloed, dat er vanaf stroomde als van een geslacht varken. Ik nam myn tas en sloeg daarmee naar het schildery". En om het te demonstreren, zwaaide ze met haar handtas terwijl ze uit alle macht riep; „Ik vernielde het, ik vernielde het". Toen ze haar vrouwelijke kalmte terug kreeg, ging Michaela verder: „Ik pro beerde het sehidery te pakken, maar het was vastgebonden. Als ik het los had weten te krijgen zou ik er op hebben gestampt en het aan reepjes hebben ge scheurd. Je kunt zulke beestachtigheid niet tentoonstellen, terwyl de kinderen hier het kunnen zien". Aan de overkant van de straat keek Alvaro (vrijgezel) bedroefd naar het schilderij en zei: „Die dame is gek. Waarom doet ze zoiets met myn schil derij. Waarom probeerde ze het kapot te gooien? Is aie stier niet mooi. Die doodsstryd is toch prachtig, nietwaar? Maar die dame kwam er langs en ging als een stier te keer. Ze probeerde het te verscheuren en ze sloeg en zwaaide met haar tas en haar armen alsof ze gek was. Waarom? Ze houdt niet van mijn schildery. Een heleboel mensen houden niet van myn onderwerp, maar zy pro beren mijn schilderij niet kapot te ma ken. Hoe het ook zij, ik zal maar ver geten. Ik knapte het schilderij vannacht op en nu is het ook zo mooi als nooit tevoren. Dit soort afbeeldingen is mijn kracht. Ik wilde het schildery' voor 10 verkopen, maar nu Ik weet het niet". De politie ondervroeg Rodriguez, die sinds een jaar in Engeland is en in Landbrook-grove woont. Ook Michaela legde voor de politie een verklaring af. Gisteren zei de politie: „Als het niet waarschijniyk is, dat het voorval zich herhaalt, maken we er verder geen werk van".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7