JONGENS PANTALON Zeeuwse gereformeerde jeugdwerk 70 jaar: herdacht op paastoogdag KBEYMBOBG WOENSDAG KBEYMBOBG Geslaagde provinciale contactdag voor C.J.V.-ers in Vlissingen m«:r rj gp Vele botsingen tijdens paasdrukte in Zeeland Presidente mej. F. A. Groot Nibbelink bij afscheid tot erelid benoemd NU 5.95 PASEN IN ZEELAND: REGENGEEN ZONNESCHIJN ALMANAK AK Veren Hoogovenbedrijf niet naar Zelzate Een moderne camera of projector kopen Foto Verschoore 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 APRIL 1963 IN HOFPLEINKERK TE MIDDELBURG De Hofpleinkerk in Middelburg was tweede paasdag vrijwel geheel bezet met gereformeerde jongelui, die bijeen waren op de paastoogdag van de afdeling Zeeland van de Bond van Gereformeerde J engdverenigingen. Dit maal had de bijeenkomst een apart tintje, omdat het deze maand (4 april jl.) 70 jaar geleden is, dat in Zee land het gereformeerd jeugdwerk werd gebundeld. Het landelijk jeugdwerk in de gereformeerde kerken viert op He melvaartsdag het 75-jarig bestaan. Op de paastoogdag in Middelburg nam men bovendien afscheid van presidente mej. F. A. Groot Nibbelink, die naar Eind hoven vertrekt. Mej. Groot Nibbelink werd tot erelid van de Zeeuwse afdeling benoemd. Het programma omvatte onder meer declamatie door mej. W. de Jager uit Rotterdam (Zeeuwse van geboorte), een optreden van het Middelburgs Kamerkoor en van een instrumentale groep onder leiding van Bart Leijnse een opwekkend woord van ds. J. van Reeven uit Rotterdam alsmede 's avonds voordracht door mevrouw Piets-Meselaar (Gouda) en muziek van „Melodia" onder leiding van De ny de Graaf te Middelburg. Voorzitter J. P. Balkenende verwelkom de bij de opening van de toogdag onder andere wethouder J. S. Hoek, aanwezig namens het gemeentebestuur van Mid delburg en mej. A. E. Coutant, erelid van de Zeeuwse afdeling uit Colijnsplaat. Hij herinnerde aan het jubileum van de Zeeuwse afdeling en kwam daar later in een meditatine nog op terug. Twintig jaar geleden telde de Nederlandse gere formeerde Jeugdorganisatie totaal 45.000 jongeren, thans zijn het er 30.000. In zijn meditatie naar aanleiding van het woord in Matth. 28: „Zie, Ik ben met U tot aan de volleinding der we reld" wees de heer Balkenende erop, dat de jongeren in de kerk vooruit moeten zien. „Wij moeten dankbaar zijn, wat de oprichters 70 jaar gele den hebben gedaan, onze opdracht is te leven bij het Woord van de Heer". De gereformeerde predikant ds. J. van Reeven uit Rotterdam, die al verschei dene malen tijdens de vakanties in Zee land voorging, sprak over het onder werp „Volg Mij", naar het woord van Lucas. Ds. Van Reeven wees erop, dat dit volgen een opofffering inhoudt. Het wil niet zeggen: morgen, maar heden. En niet alleen maar een „ja zeggen" uit enthousiame op een meeting, maar het hele leven opofferen. „Door te offe ren word je rijk", aldus deze predikant. De heer H. van Winkelhof, organist van de gereformeerde kerk te Middelburg begeleidde de samenzang op het orgel. Eerst zong men gezang 38 de verzen 1 en 2. Hierna sprak de heer Balkenende De PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten? Jaag hem eruit met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrIJ en daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS Het Middelburgs Kamerkoor, begeleid door een ensemble bestaande uit fluit, viool, cello en harmonium, zong onder leiding van Bart Leijnse op gevoelige wijze onder meer de koraal-cantate „Nun laszt uns Gott dem Berm Dank sagen" van Dietrich Buxtehude alsmede twee negro-spïrituals. Het instrumentaal ensemble liet zich ook nog afzonderlijk horen in een aantal fijne werkjes. De samenzang, van gezang 58 en 61 stond onder leiding van Bart Leijnse. voordracht werd afgewisseld door stemmig orgelspel. Rogier van Aerde, twee gedeelten, die zij bijzonder fraai gestalte wrist te Vele Zeemvse jongeren waren tweede paasdag aanwezig op de jaarlijkse toogdag van de GJV in de Middelburgse Hofpleinkerk. Een overzicht tijdens het optre den van het Middelburgs Kamer koor onder leiddng van Bart Leijnse. (Foto P.Z.C.) Afscheid Tot slot van de middagbijeenkomst nam men afscheid van mej. F. A. Groot Nib belink, die sinds '56 presidente is. .Voor zitter Balkenende memoreerde, dat zij vele jaren al haar vrije tijd heeft ge vuld met het jeugdwerk". „Ze heeft zich steeds bezonnen op de problemen van de jeugd, die gedoopt is". „Dit is een zware opgave", aldus de heer Balkenen de: „het betekent er intensief mee bezig zijn". De voorzitter meende, dat mej. Groot Nibbelink het talent, dat zij hier voor kreeg, bijzonder goed had gebruikt. Als dank voor al haar werkzaamheden kreeg de scheidende president het ere lidmaatschap van de afdeling Zeeland van de G.J.V. aangeboden. Tevens ont ving ze verscheidene geschenken. In haar dankwoord toonde mejuf frouw Groot Nibbelink zich erkente lijk voor de vriendschap en de waar dering, die zij in het jeugdwerk had ondervonden. Zij werkte de jongeren op actief te zijn als kerklid en in het jeugdwerk. Het avondprogramma was in het wat lichtere genre gehouden met voordracht van humoristisch getinte werkjes door mevrouw Piets-Metselaar en door muzi kale medewerking van „Melodia" onder leiding van Leny de Graaf. Voorzitter Balkenende deed op deze avond nog me- Waarborg-kwaliteit Denim in de nieuwste kleuren. Met ritssluiting. Alleen geldig 17 april a.s. voor leeftijd 8 jaar kl. stijging p. m. Lange Delft 60-62, Middelburg. Walstraat 84, Vlissingen. 2 bezoeken wij U Opkomst van enkele honderden jongeren Wijdingsdienst en ontspanning Enkele honderden leden van het Christelijke Jongeren Verbond (C. J.V.) uit alle delen van Zeeland zijn gisteren naar Vlissingen geko men voor de traditionele provincia le jongerendag, waarvoor een tweede paasdag zich zo bij uitstek leent. Het is een geanimeerde bij eenkomst geworden met een wij dingsdienst in de morgenuren en wat ontspanning 's middags. Een contactdag, waarvan ds. P. L. J. Wapenaar uit Grijpskerke, die als voorzitter van de provinciale com missie van het C.J.V. de leiding had, eerder op de dag zei; „Ik hoop op een plezierige dag, waarop wij door het samenzijn gesterkt mogen worden". Omstreeks tien uur waren de vele toe stroomde Jongeren in de Vlissingse St. 'acobskerk aanwezig, waar het dagpro gramma werd ingezet met samenzang uit volle borst, begeleid door het korps „St. Caecilia" nit Vlissingen. Na het „Daar juicht een toon" en enkele an dere paasliederen, ving de wijdingsdienst aan met stemmige koraalmuziek van „St. Caecilia". In deze dienst ging ds. J. Kwast uit Vlissingen de jongeren voor. Lea de Boer uit bekend harpiste, Nederlandse, en Duitse paasliederen en oude christelijke liederen, waarbij zij zich be geleidde op de harp. Ook zong mevrouw Wijnberg nog een enkele negro-spiritual. Deze bijdrage aan de dienst haar se rene zang en het ingetogen harpspel werd door de vele jongeren met grote aandacht aangehoord. Ds. Kwast hield een meditatie over „Geloven met waarden", waarbij hij de Thomasfiguur model,liet staan voor zijn betoog. Ontspanning Na de wijdingsdienst wandelden de jon gelui door een somber en regenachtig Vlissingen naar het Concertgebouw, voor het tweede deel van het programma. En binnen in de grote zaal was men het slechte weer snel vergeten. Ds. Wape naar opende de middagvergadering met een hartelijk welkomstwoord en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat zovele naar de provinciale jongerendag geko men waren. Hij zei te hopen dat het een plezierige dag -zou worden, waarbij de nadruk op het samenzijn viel. Voorts werden nog enkele mededelingen ge daan, zoals over de organisatie van de verloting. Daarop gingen de aanwezigen gezamenlijke koffiemaaltijd. Hierna was er tijd voor een gezellig dansje op de muziek van „The Flying Electra's" uit Goes, onder leiding van Henk de Graaf. Voor vele aanwezigen was dit kennelijk het prettigste onderdeel van het dag programma, want met groot enthousias me en veel plezier maakte men er op de dansvloer een gezellig feest van. De muzikanten weerden zich best en dedeling over Zeeuwse activiteiten in het kader van de actie: „Heb het hart eens". De gereformeerde jongeren in Nederland voeren deze actie ten behoeve van het kerkelijk jeugdwerk in Ruanda. De rei zende expositie voor deze actie komt op 27 april naar Middelburg (in de „Verge noeging"). De landelijk bondspenning- meester Jac. de Smit, tevens erelid van de Zeeuwse afdeling, zal 3 uur 's-mid- dags de opening verrichten. De tentoon stelling omvat onder meer gebruiks voorwerpen uit Ruanda. Er worden filmpjes gedraaid en dia's vertoond, wordt muziek uit Ruanda ten gehore ge bracht. De expositie zal zaterdags zijn geopend van 16 tot 22 uur. Verder: maandag, woensdag en donderdag van 19 tot 22 uur en op koninginnedag de hele dag. Lee uwse Paasregen Grijzer, grauwer en naargeestiger konden de paasdagen toch niet wezen. Liters water uit een zwart gallige wolkenlucht (en dan spre ken meteorologen nog maar van millimeterszonder één enkel op- klarinkje. Daar konden we het mee doen. Met dat al kwamen paashazen niet uit hun legers en had er nie mand zin om de, op zonnige zat ter dag jl. listig verstoken, paas eieren te gaan zoeken. Die liggen er bij duizenden in het struikge was geverfd en wel te verregenen en wie zegt er dat die ooit nog ens opgeraapt zullen worden? Een vrije dag kan erg leuk zijn, twee vrije dagen nog veel leuker. Maar twee vrije dagen vol mot regen zonder één opklarinkje zijn helaas moeilijk te verteren. En dan die lange stromen families in autootjes maar doelloos ronddo len. De mensen werden er verve lend van. Want als wij goed zijn ingelicht ontstonden in etablisse menten regedag-grapjes als: Waarom staat een ooievaar altijd op één poot (ledereen denkt diep na, niemand weet het) Antvioord: anders valt 'ie om. En grapjes als: Wat is het ver schil tussen een bas en een viool Antwoord: een bas brandt lan ger. En zo waren er meer. Alsof er geen vuiltje aan de lucht was deden zoals gewoonlijk de voetballers en hun supporters. Met name in Domburg, waar de jaarlijkse grote krachtmeting met de boormannen" uit buurdorp Westkapelle op het programma stond. Een ware krachtmeting, want al weken van tevoren werd in Domburg gemompeld: tweede paasdag, bloed an de paele! Zo geschiedde. Domburg 1 won overigens van de gevreesde Noor mannen met 32, hetgeen voor Domburgers aanleiding was te verzuchten: Dat mag wel in de krant'. Nou, hier staat het dan. Het was een zware vjedstrijd. Zogezegd: bloed an de paele Kortom, het v:as een nat dagje. Kr*5* - gjjtjft i mwt'1 ssafe s SH& laf a-*:-:-.: (Slot can Va? 1) Op Noord-Beveland maakten velen een rondrit, waarbij de drukte zich concentreerde in het recreatiegebied „De Banjaard" bij Kamperland. Langs de kust werd veel gevist- Wat de vervoersmogelijkheden betrof: de N.S. hoefde geen extra treinen in te leg gen, maandagmiddag begon de uitgaan de stroom paasvakantlegangers, die duurde tot 's avonds 8 uur, daarna werd alles wat rustiger. De rijksweg door Zeeland had hfet vooral maandagavond behoorlijk te verduren. Bij de veerdiensten viel de drukte mee. De aanvoer was drie dagen van tevoren begonnen, de uittocht ging geleidelijk. De boot ZUpe-Anna Jacobapolder kon de zaak wel aan. Alleen tussen 3 en 5 uur maandagmiddag stond aan Zljpe een file auto's tot de kruising met de dorpsweg te Bruinisse. Om zeven uur 's avonds- was de wachttijd al teruggebracht tot één pont. Kruiningen-Pcrkpolder liet zondagmorgen tien voor half twaalf één extra boot varen. Verder bracht men iedere keer om streeks 36 auto's naar de andere leant van de Westerschelde. Vlissingen-B Wél veel auto's met Pasen op de Middelburgse Markt, maar de toe risten en dagjesmensen hadden zich om de regen te ontko men teruggetrokken in de ho recabedrijven. (Foto P.Z.C.) kens kreeg weer de grootste stroom te verwerken, daar voer men vanaf m daginorgen na de boot van tien voor tien tot en met 's avonds tien voor half zeven met een extra boot, daarna was ook voor die lijn het paastoerisme weer geëindigd. toch al goede stemming op de contact- werd er nog beter op. Blijspel Na dit vrolijke uurtje volgde een even eens vrolijk onderdeel van het ontspan ningsprogramma, namelijk do opvoering van het blijspel „Rapalje over de yloer" door „De Jonge Spelers" uit Vlissingen.' De amateurgroep zette tot kennelijk vermaak van de aanwezigen een vlot blijspelletje op de planken, handelend over een wat tyrannieke vader, de heer Simon van Tangeren, die door een slim migheidje van zjjn zoon tot andere ge dachten wordt gebracht. Want het was de zoon, die zich uitge vend onder een andere naam, een zoge naamde delinquent namens de reclasse ring in huis brengt. Vele verwikkelingen Weinig persoonlijke ongelukken volgen, evenals enkele amoureuze ver bintenissen en ten slotte blijkt de vader des huizes toch zyn tyrannieke houding te kunnen opgeven. Door A. H. Ie Feber werd een goede vader van Tongeren op de planken gezet. Het „rapalje" dat over de vloer kwam in huize Van Tangeren werd voortreffelijk vertolkt door de heer W. de Snoo. De regie was in goede han den bij de heer P. Heymans. Een slotwoord werd aan liet einde van de bijeenkomst gesproken door ds. Wa penaar. Iljj dankte speciaal de leden van de regelingscommissie voor hun vele werkzaamheden. Met een „Dankt, dankt nu allen God", besloten de jongeren ten slotte gezamenlijk deze geslaagde dag. Duitser ramde bij inhalen twee auto's: twee gewonden De Zeeuwse verkeersbalans van het paasweekeinde: een lange reeks van bot singen eii aanrijdingen, met In de meeste gevallen een goede afloop. De meeste ongelukjes deden zich voor in de lange liles auio's. Slechts twee gewonden ver meldt de balans. Deze moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Zjj waren betrokken bij een ongeval op de rijksweg te Krabbendijke, veroorzaakt door een in de richting Bergen op Zoom rijdende Duitse personenauio, bestuurd door li.. E. uit Konigsuolcn. Deze kwam üij een innaalmanoeuvre In botsing met een tegenligger, de. personenauto be stuurd door ïi. A. uit Leldschendam. De Duitser, die naar rechts uitweek, raak te daarbij de wagen, die hjj aan het pas seren was. Deze, door C. V. uit Leiden bestuurde auto sloeg over de kop en kwam na een sprong over een sloot, te recht in een stuk bouwland. De vader van de bestuurder Ilcp hierbij zodanig letsel op aan hel hoofd, dat dokter G. J. Noome uit Krabbendijke, die eerste hulp verleende, overbren ging naar het Algemeen Burgergasthuis in Bergen op Zoom noodzakelijk achtte. Zijn ecnigenote, die een beenbreuk op liep, werd eveneens naar dit ziekenhuis vervodrd. B. uit Sluis, A. J. P. uit Kruiningcn en A. B. uit Kruiningcn botsten hier door tegen elkaar. leeuwsch-Vlaanieren _.i Zceuwsch-Vlaanderen ontstond terdagmiddag een frontale botsing' in de Axelsestraat te Terneuzcn tussen eer Belgische en een Nederlandse personen auto. De heer R. A. uit Zele (B.) wilde een voor hem rijdende auto inhalen, waarbij hij op het linkerweggedeeltc kwam en tegen de auto van C. V. uit Zaamslag botste. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Aanzienlijk werden ook de bromfietsen beschadigd van A. F. D. en J. K. K. uit Terneuzcn, die zater dagmiddag om kwart voor zes op elkaar botsten in de hoek Donze Vissersstraat le Verbindingsstraat. A. F. D. verzuim de voorrang te verlenen. In Axel veroorzaakte de bestuurder L van A. van een Belgische personenauto maandagmiddag op net Szydlowski plein schade aan een busje bij het wegrijden van de parkeerplaats. Later nam de nfietser R.. v. H. uit Moerheke (B.) te grote bocht toen hij de Zeestraat in Axel wilde inrijden. Hij botste daar door op de auto van O. G. uit Waarde. Vlakeorug Bij de Vlakebrug in Hansweun uc ziui maanuagavond in een uur ujds une DOuSingen voor. ue eerste omstreoKs hait zeven, toen L. w. L. v. H. uit waarde wuuueuu op tegen verkeer onder aan tie brug stond voorgesorteerd om daarna richting Bansweert te rijden. Ach ter jicm stopte een personenauto stuurü uoor ri. M. uit ivtmoeiourg. Daar achter reed C. A. S. uit uoes. Deze bol ste tegen de auto van M., die daardoor vooruugeduwd werd en oe auto van v. raaitte. Er ontstond lichte materiële schade. Kort daarna kwam uit de rich ting Goes een bestelauto bestuurd door G. B. uit Leerdam, gevolgd door de per sonenauto van F. j. K. uil Den naag. De chaufleur K. kon een bovsiug niet voorkomen toen B. moest remmen voor de voor hem stoppende auto in verband met de eerder genoemde aanrijding. Drie kwartier later was het. A. de G. uit Waarde die door onvoldoende afstand op de auto van mejuffrouw F. M. uit Arnemulden inreed. Omstreeks 7 uur maandagavond ont stond by de Vlakebrug nogmaalls een kettingshotsing, veroorzaakt door J. C. I'. uit Rilland Bath die remde in een file auto's. De auto's van T. G. H. Enkele honderden leden van het Christelijk Jongeren Verbond uit alle delen van Zeeland, woonden maandag in Vlissingen de jaar lijkse provinciale contactdag bij. De foto geeft een beeld van de wijdingsdienst in de St.-Jacobs kerk, 'terwijl mevrouw Lea de Boer enkele liederen zingt, terwijl zij zich daarbij op de harp bege leidt. (Foto P.Z.C.) Nieuwe sluis Terneuzen te klein voor Sidemar Volgens de Belgische „Gazet van Ant werpen" van gisteren (maandag) zou den aanhoudende geruchten wijzen op ernstige problemen inzake de oprich ting van het grote staalcomplex „Side mar". dat in de buurt van Zelzate zou worden gebouwd. Het blad wjjst op de economische crisis in de Europese me taalnijverheid. Maar de belangrijkste oorzaak, waardoor het project op losse schroeven zou komen te staan, is vol gens de Antwerpse krant de ontevreden heid over de uitweg naar zee- Met name wordt genoemd de nieuwe zeesluis te Terneuzen. die eenmaal voltooid, toch niet voldoende zal zijn voor de passage van grote schepen die hun grondstoffen naar Zelzate moeten aanvoeren. „Dit zou dus be tekenen dat naar een grotore haven dient te worden uitgezien", aldus de „Gazet van Antwerpen". (Advertentie) Kettingbotsing In de Wilhelminastraat te Goes ontstond maandag nog een kettingbotsing, waar bij drie personenauto's betrokken wa ren. de automobillist J. G. uit Tilburg stopte op een kruispunt. Een achter hem rijdende auto kon niet t|jdig tot stil stand komen en schampte met de rech- tervoorzijde tegen de linker achterzijde van de andere wagen. Een door P. D. uit Kapelle bestuurde auto botste daar na op de personenauto van W. De 9-jarige fietser C. S. in Vlissingen lette bij het linksafslaan niet voldoende op en werd aangereden door de auto van H. E. Keuze uit een grote serie van de beste merken waarover wij U graag alle adviezen geven. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN Tegen gevel Flinke schrik en een ernstig bescha digde auto was het gevolg van een ongeluk dat de Duitser R. S. uit Wup- pertal in Meliskerke overkwam. S. wilde met grote snelheid vanaf het Dorpsplein de Dorpsstraat inrijden. Hij bemerkte de bocht te laat en slloeg over de kop. De auto bolste daardoor tegen een gevel in de Dorpsstraat en bleef daar met de wielen tegenop staan. De drie inzit tenden bleven ongedeerd. De auto moest worden weggescleept. In Middelburg kwam een Belgische ati- tobestuurster door gebrek aan rijvaar digheid met haar wagen terecht in een voortuintje In de Prinses Margrietstraat, Behalve enkele schaafwonden die de be stuurster hierby opliep, werd de beplan ting vrjj ernstig beschadigd. VEEL BEWOLKING. Zwaarbewolkt met op dc meeste pla.»t- •n tijdelijk regen of motregen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuidwest en zuid. Maximum tem peraturen van omstreeks 7 graden aan zee tot 12 graden in het zuiden en oos ten van het land. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2