PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEZOEK VAN BUITENLANDERS BLEEF VER BENEDEN DE VERWACHTING Door slechte weer veel minder bezoek aan de openlucht-attracties Akkoord maakt einde aan strijd in Jemen PASEN: na regen kwam géén zonneschijn Laotianen tijdelijk sloten een bestand POLITIE IN LONDEN SLAAGS MET ANTTKERNBOMBET 0GERS Mevrouw Kennedy verwacht een baby 206e Jaargang no. 89 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlrectte. F- van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per 55??„(b-S-S- red. 3508, adv. 3647/3643), Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. M*- -J 2911, Zienkzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50 Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 3 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlisslngen: I, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm tel. dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 16 april 1963 Hoe hoog het was en hoe ver Pagina 3 PASEN 1962: 1 miljoen toeristen PASEN 1963: half miljoen bezoekers Het bezoek van buitenlanders aan Nederland tijdens de paasda gen is ver beneden de verwachtingen gebleven. Het miljoen toe risten van de prachtige pasen 1962, die een week later vielen dan dit jaar, is bij lange na niet gehaald. Over de twaalf belangrijkste grensposten zijn van verleden week donderdag af 650.000 bui tenlanders binnengekomen. Telt men daarbij degenen, die per trein, vliegtuig en boot kwamen en trekt men daarvan de grensko- pers en dagbezoekers weer af, dan kan het aantal logerende toe risten op ongeveer een half miljoen worden geraamd. Het slechte weer was duidelijk van invloed op het bezoek aan de strandboulevards. De Keukenhof, de bollenvelden en andere attrac ties in de openlucht Egypte, Syrië en Irak zijn het volkomen eens Ali Sabry, voorzitter van de uitvoerende raad van de V.A.R., heeft in Cairo be kendgemaakt dat de afgevaardigden van Egypte, Syrië en Irak overeenstemming hebben bereikt over „alle grondwettelij ke bases" van de nieuwe federale Ara- BIJNA 70 MENSEN GEARRESTEERD Ook gevechten hij. Enkele cijfers: Keukenhof, met nog maar een begin van bloei, trok in totaal 60.000 bezoekers. 100.000 minder dan vo rig jaar. De Scheveningse pier trok 31.392 bezoekers en nadert daarmee al aardig de 4 miljoen. Verleden jaar wa ren er echter 40.000 bezoekers meer. De Efteling en de Euromast boekten „lage re verliezen" met 20.000 en 15.000 be zoekers tegen vorig jaar respectievelijk 25.000 en 18.500. Rotterdam-Blydorp kreeg 13.000 bezoekers binnen tegen vo rig jaar 30.000. De logies-informatiedien- sten van de ANVV en de VW's brach ten 22.000 buitenlanders onder dak te gen 32.000 verleden jaar. Musea Daarbij dient echter te worden opge merkt, dat het aantal toeristen, dat vooruit logies had geboekt, belangrijk groter is geweest dan voorheen. De over dekte attracties musea, bioscopen e.d. hebben vooral in het westen van het land goede zaken gedaan. Aan de grensposten is het vooral in het oosten op vrijdag en zaterdag behoorlijk druk geweest. Alleen al via Nieuweschans kwamen 30.000 men sen binnen, die veelal de zgn- „Noord- zeeroute", die door 50 samenwerken de Deense, Duitse en Nederlandse VW's werd uitgestippeld, volgden. De stad Groningen liep vol. Verkeer Het verkeer langs de grote wegen was op sommige dugen druk, maar dank zy beperkte maximumsnelheden over het algemeen zeer regelmatig. De helikop ter en de vliegtuigen van de rijkspolitie verlichtten de taak der verkeerspolitie- mensen op de weg zeer. Over het algemeen kwamen geen op stoppingen voor, behalve tweede paas dag, tegen de avond bij Ouderijn, toen uit oostelijke en zuidelijke richtingen te- Varend ledikant in het Kanaal opgepikt Twee studenten uit Liverpool zijn zaterdag met hun ledikant uit zee opgepikt, nadat het Britse radio station Northforeland-radlo een spoedsein had uitgezonden waarin werd gezegd dat zij vermist wer den. De studenten waren in een ouderwets ledikant, voorzien van spijlen en koperen knoppen en drijvende gehouden door lege olie vaten, uit Dover vertrokken. Zij wilden Het Kanaal oversteken als antwoord op een uitdaging van studenten van universiteiten in Manchester en Sheffield. Het va rende ledikant werd aangedreven door een buitenboordmotor. De scheepvaart in Het Kanaal zal wel aan een late één-aprilgrap hebben gedacht, toen zij de radio melding kregen: „Drijvend ledi kant zoek". Het was een loodsboot uit Duinkerken die ten slotte het vreemde vaartuig opmerkte. Dè twee studenten, achttien en ne gentien jaar oud, waren "zaterdag ochtend om half zeven uit Dover vertrokken en hadden gehoopt omstreeks he,t middaguur in Ca lais aan te komen. Zij werden za terdagavond door de loodsboot in Calais aan land gezet. rugkerende Nederlanders soms files van enkele kilometers vormden. Ernstige on gelukken als gevolg van druk toeristisch verkeer deden zich niet voor. De rijks politie is bijzonder verheugd over de op de wegen gedemonstreerde discipline. De automobilisten hielden zich over het al gemeen zeer goed aan de snelheidslimie ten. Vele jeugdherbergen zijn goed bezet ge weest. De kampeerterreinen in het mid den en oosten des lands waren vrjj goed bezet, die in het westen matig. Binnenland Alleen op Paasmaandag kon gespro ken worden van noemenswaardig, maar toch geen aanzienlijk binnen lands toerisme, hoewel de A.N.W.B. op 22 kantoren alleen al 40.000 aan vragen voor mooie routes kreeg. Der traditie getrouw vlamden in Over- tysel en een deel van Gelderland aan het slot van de tweede paasdag weer overal de paasvuren op. Maar dit werd door de buitenlandse bezoekers, waar onder zeker 70 percent Duitsers, maar ook opmerkelijk veel Fransen, Engelsen en Zwitsers, niet meer gezien. Zy waren in de loop van Paasmaandag zo zoetjes aan weer huistoe gegaan, waardoor op stoppingen aan de grensposten werden vermeden. regeringsgebouw buiten Londen De politie van Londen is gisteren slaags geraakt met anti-kern bombetogers, die na een mars van vier dagen vanuit Alder- maston Londen binnenstroom den. De gevechten begonnen toen een groep betogers zich af scheidde van de hoofdmacht van 35.000 man en van de geoorloof de route naar Hyde Park af week met de bedoeling, voor de regeringsgebouwen te demon streren. ONTVLUCHTE PSYCHOPAAT MISHANDELT HOSPITA Een thans nog voortvluchtige psycho paat heeft een dame uit de Sneeuwbal straat in Den Haag ernstig mishandeld. De vrouw is met een scheur in haar schedel en een verbrijzelde duim in het Rode-Kruisziekenhuis opgenomen. In de nacht van zaterdag op zondag werd bij het Haagse station, H.S. een taxichauffeur door een hem onbekende man, die toerist zei te zijn, om onder-, dak gevraagd. De chauffeur bracht de man onder dak in zijn eigen kosthuis. Zondagavond om een uur of elf vroeg de man zijn hospita om een nijptang. Hij had de hak van een zijner schoenen verloren en wilde ook de andere hak en de spijkers verwijderen. Toen de vrouw hem het gevraagde uit een gereed schapskist aanreikte greep de man een blokschaaf en mishandelde haar daar mee. Zijn motief is vermoedelijk diefstal •eweest. De man vluchtte, ïij aangifte bleek de „man zonder hak" reeds bij de politie bekend te zijn. Er was een waarschuwing gekomen, dat de 25-jarige P. A. G. L., varensgezel uit Utrecht, tijdens een observatie na een gepleegd misdrijf, uit de kliniek in Bloe- mendaal was gevlucht. Hij had daarbij een hak van een schoen verloren. Kort na middernacht is L. in een loge ment te Utrecht aangehouden. Bij' spoorwegramp in Indonesië 37 doden Het dodencijfer van de treinramp nabij Bandoeng is gestegen tot 37. Volgens het Indonesische persbureau „Antara" zijn er 126 gewonden. De Djakarta- Bandoeng-expres ontspoorde donderdag waarna een aantal wagons in een ravijn terechtkwam- IMAM AL BADR VERLAAT ARAB1Ë Prinses Beatrix in de V.S. Prinses Beatrix is zaterdag uit Honoloeloe in San Francisco aan gekomen voor. een informeel be zoek aan de baai en omgeving. De kroonprinses, die drie dagen rust op de Hawaiï-eilanden heeft genoten na een officieel bezoek van twee weken aan Japan, ver klaarde bij aankomst dat zij haar kortstondig verblijf aan Noord- Californië voornamelijk zou beste den om bezienswaardigheden te bezoeken. Zij werd op het vliegveld begroet door de heer J. D. Zellerbacn, de voormalige Amerikaanse ambas sadeur in Rome, die haar gastheer is. Hij overhandigde haar een gro te bos tulpen waarna het gezel schap naar de stad vertrok. iwvuvuvvMKmMiwvvvwiiiAiiAm^vwvtAiimnM Controle van V.N. aan de grens met Saoedi-Arabië Het persbureau voor het Midden- Oosten heeft gemeld, dat er tussen Jemen, de V.A.R., Saoedi-Arabië en de Verenigde Naties een ak koord is gesloten om een eind te maken aan de strijd in Jemen. Op grond van deze overeenkomst zal imam Al Badr van Jemen Arabië verlaten. Hij zal zich waarschijn lijk in Italië vestigen. Premier Fai sal van Saoedi-Arabië zou voorts hebben toegezegd, dat zijn troepen imam Al Badr niet meer zullen steunen. Krachtens het akkoord zullen de Ver enigde Naties waarnemers sturen naar de grens tussen Jemen en Saoedi-Arabië. Er zal een gedemilitariseerde zone wor den ingesteld die 20 kin breed is aan belde kanten van deze grens. De over eenkomst zou tot stand zyn gekomen door bemiddeling van Ralph Bunche en Elssworth Bunker. Russen lanceerden nieuwe kunstmaan De Sowjet-llnie heeft zaterdag een on bemande kunstmaan, de veertiende van een reeks, gelanceerd. De kunstmaan heet „Kosmos 14" en volgens Tass was de lancering een „routine-aangelegen heid". Grondwet In de nieuwe grondwet van Jemen wordt de Islam tot officiële godsdienst ver klaard. Er komt dienstplicht. De presi dent van de republiek is behalve staats hoofd, voorzitter van de presidentiële raad en opperbevelhebber van de strijd krachten. Een uitvoerende raad, waaronder begre pen een voorzitter en ministers, zal wet ten en bepalingen opstellen, een begro ting opmaken, economische plannen en leningen aangaan. Deze raad is ver antwoordelijk aan de presidentiële raad- De grondwet waarborgt vrye onderne ming, moedigt particuliere investerin- fen aan en beschermt particulier eigen- iom en coöperaties. Zy waarborgt even eens de onafhankelijkheid van de rech terlijke macht en stelt de staat verant woordelijk voor onderwijs en gezond heidszorg. N.S. konden de drukte wel aan De eerste van de beide paasdagen ver liep voor de spoorwegen rustig. De belangstelling voor het reizen per trein was niet groter dan op een normale zondag. Dit betekent dat er in de avonduren wel degelijk druk is gespoord. Tweede paasdag was het wel druk. De spoorwegen hebben de extra-vraag naar vervoer goed kunnen opvangen- Men heeft geen mensen op de per rons hoeven achterlaten en de trei nen reden op tijd, uitgezonderd de treinen van Keulen naar Amsterdam, die een vertraging hadden van tien minuten tot een kwartier. In het district Rotterdam was het gistermorgen tot tien uur druk en daarna zeer druk. Ook in het district Breda heerste grote drukte in de treinen. In de districten Utrecht en Hengelo was het gistermorgen al zeer druk en dat is de gehele dag zo gebleven evenals in Rotterdam. Gis termiddag en -avond meldden de dis tricten Amsterdam, Groningen, Hen gelo en Nijmegen een vrije grote drukte. In Maastricht was het zeer druk, in het bijzonder op de lijn Heer len-Sittard. Rust in Vlakte der Kruiken Bij strijd zouden 200 mensen zijn omgekomen De leiders van de elkaar bestrij dende groeperingen in Laos zijn akkoord gegaan met een tijdelijk bestand, zo heeft de premier van Laos, prins Soevanna Phoema, op de avond van eerste paasdag in Vientiane bekendgemaakt. De prins was met de leider van de Pa- thet Lao, prins Soeplianoevong, naar de Vlakte der Kruiken gevlogen om te trachten een einde aan de stryd te ma ken. De troepen van de neutralistische gene raal Kong Le liggen daar tegenover een strijdmacht van generaad Sing Kapao. Mevrouw Kennedy, de echtgenote van de Amerikaanse president, verwacht om streeks half augustus een baby. Dit heeft de perschef van het Witte Huis maandagavond bekendgemaakt. Het echtpaar Kennedy heeft thans twee kinderen, John en Caroline, die respec tievelijk twee en vijf jaar oud zijn- Mevrouw Kennedy zal op advies van haar arts geen officiële verplichtingen meer vervullen en zij zal dientengevolge ook haar man niet vergezellen op zijn reis naar Italië in juni. Zij hadden hun goedkeuring gehecht aan een tijdelijke wapenstilstand. Premier Soevanna Phoema zei te hopen dat er na zijn terugkeer naar het front een de finitieve regeling getroffen kon worden. Ook de leider van de afgescheiden neu tralisten, kolonel Deoeane, had zijn fiat gegeven aan het bestand. Met de beide prinsen waren de drie leden van de internationale commis sie van toezicht voor Laos en de am bassadeurs van Engeland en de Sow- jet Unie naar de Vlakte der Kruiken gereisd. 200 doden Bij de strijd, die zich vorige week in Laos heeft voorgedaan tussen de neu tralistische troepen en manschappen van de procommunistische Pathet-Laobewe- ging, zijn zeker tweehonderd mensen om gekomen. Daarbij bevinden zich ook de verliezen onder de burgerbevolking. Brandkast gestolen met 30 mille erin In de nacht van zaterdag op zon dag is uit de zelfbedieningswin kel van een kruideniershednjf aan de Rijnstraat in Amsterdam een 250 kilogram wegende brandkast met 30.000 gestolen. De brandkast bevatte de op vrij dag en zaterdag geïncasseerde gelden. De inbrekers maakten ge bruik van een steekwagentje dat zij in de winkel aantroffen en waarmee ze de brandkast in een auto reden. De winkelchef die bo ven de zaak woont heeft van de inbraak niets gemerkt. WAT WAS ER MEER: REGEN OF TOERISTEN TOERISTEN IN ZEELAND ZOCHTEN WINKELS EN HORECABEDRIJVEN OP Toeristen en dagjesmensen zijn met Pasen wat bedrogen uitgeko men. De paasdagen vielen in het water: vanaf zondagmorgen tien uur heeft het in Zeeland geregend. In de nacht van eerste op tweede paasdag viel er 2,4 mm. Maandag motregen en regen: 4 mm. Vrijwel geen zon, alleen zaterdag flink wat warme uurtjes. Geen zon, wel re gen, dat betekende voor duizenden toeristen, die naar Zeeland waren gekomen, weinig of geen verpozing op het strand. Men vluchtte de ho recabedrijven en de winkels, voor zover ze open waren, in. Dit beeld vertoonde byvoorbeeld West- Zeeuwsch-Vlaanderen, waar in Sluis en Oostburg onder meer de winkels open en dus druk bezocht waren. Ook de ho recabedrijven waren druk bezet met voornamelijk Belgen, Fransen en Duit sers. De Iaatsten waren over het alge meen toch onder de paasvakantiegan- gers weer in de meerderheid. Miniatuur Iets meer kampeerders kon men aan treffen in de Schouwse Westhoek, voornamelijk Duitsers, overigens was het bezoek hier vrijwel hetzelfde als vorig jaar. Strandbezoek was er uiteraard weinig, hoewel het behoor lijk druk was in. de domanlale dui nen. Onder de bezoekers zag men voorts iets meer Belgen dan vorig jaar. Een geluidenexcursie van de Schouwse vogelwacht had ook te kampen met het natte weer: er waren maar tien deel nemers. In Tholen trok een hengelwed- strijd ook slechts een klein aantal be langstellenden. Dit kon weer niet ge zegd worden van een dergelijk „buiten- vermaak" in Vlissingen, waar verschei dene honderden hengelaars in de regen op het natte strand zaten. Op Walcheren trokken de steden veel belangstelling, in het bijzonder na tuurlijk Middelburg, waar Miniatuur Walcheren ruim 1700 bezoekers to taal trok op de beide paasdagen. Witte Donderdag waren het er 650. Goede Vrijdag 500 en paaszaterdag rond 250. Vorig jaar waren het er met Pasen 2500 tot 2600. Groepen in bussen lieten zich nog vrijwel niet zien, het waren voornamelijk individuele bezoekers, die met het parkeren van hun wagen wei nig of geen moeilijkheden hadden bij de noodingang van het miniatuur, aange legd in verband met de Schouwburgver bouwing. Geen parkeerproblemen waren er ook ditmaal in Middelburg zelf. de grootste uitgaande verkeersstroom bij de Stationsbrug-bottleneck registreerde men maandag van 4 tot 6 uur. De stroom was echter nog niet te groot voor deze beruchte flessehals. (Zie slot pag. 2 kol. 2) De politie was tegenover de betogers sterk in de minderheid en het Lon- dense verkeer werd volledig ont wricht, toen de betogers arm in arm politiekordons verbraken en in brede rijen de weg versperden. By Victoria- Station raakten de betogers in ge vecht met bereden politie. Stokken en appels werden als projectielen ge bruikt. Ongeveer drie uur na de on geregeldheden bedroeg het aantal arrestanten byna 70. Vlugschriften ads eerder had de politie deelnemers aan de mars naar Londen gearres teerd in verband met het verspreiden van vlugschriften, die geheime in lichtingen zouden bevatten over re gelingen voor het bestuur van Enge land in geval van een kernoorlog. Dit vlugschrift is door „spionnen voor de vrede" onder deelnemers aan de mars uitgereikt. Zaterdag was de Engelse politie ook reeds in gevecht geraakt met deelne mers aan de mars naar Londen- Dit gebeurde in een rustige, beboste streek ten westen van Londen, waar in volgens de vlugschriften het En- gelsë bestuurscentrum zou zijn ge vestigd na een kemaanval. Honderden deelnemers aan de mars scheidden zich van de hoofdgroep af en marcheerden naar het geheime regeringsgebouw. De betogers slaag den er, ondanks pogingen van de po litie om dit te beletten, in hnn doel te bereiken. Zy sloten zich later weer by de hoofdgroep aan. De voormalige Franse Georges Bidault heeft in politiële asiel gekregen op voor waarde, dat hij zich onthoudt van politieke activiteiten. Op de foto staat Bidault op een balustrade, welke uitzicht biedt op de suiker berg in Rio de Janeiro. Staalprijzen in de V.S. hoger Lakens Steel Co., een van de grootste staalfabrieken der Verenigde Staten, heeft met ingang van gisteren de prys van enkele produkten verhoogd met 5 en 7 dollar per ton. Lukens is de tweede fabriek die binnen een week prijzen heeft verhoogd. Vorige week dinsdag maakte Wheeling Steel Corp. een gemid delde prijsverhoging van 6 dollar per ton voor haar belangrijkste produkten be kend. President Kennedy, die vorig jaar een algemene prijsverhoging van staal wist te torpederen door te "dreigen met de rechtbank, heeft verklaard dat hij nog altijd tegen een algemene verhoging is gekant, maar dat hij zich niet zal ver zetten tegen „selectieve" prijsverhogin- Istiqlalpartij in Marokko wil een reorganisatie Allal el Fassi, leider van de Istiqlal partij, die deel uitmaakt van de Marok kaanse coalitieregering, heeft ontbin ding geëist van het huidige bewind on der koning Hassan de tweede en de vor ming van een regering van nationale eenheid, die de eerste Marokkaanse par lementaire verkiezingen in de herfst moet voorbereiden. El Fassi zei op een vergadering van de nationale raad. dat Marokko zich moet ontworstelen aan de greep van het bui tenlandse kapitaal op de economie en dat het land zich moet bevrijden van het neo-kolonialisme. In resoluties, die door de raad zijn goed gekeurd, wordt aangedrongen op ont ruiming van militaire bases, het verbie den van kranten in Marokko waarvan Fransen de eigenaars zijn en de terug- verwerving van landerijen in handen van buitenlandse kolonisten door natio nale coöperatieve ondernemingen en ten slotte op staatsbeheer van de mijnen. TWEE AMERIKANEN STAKEN PER BALLON HET KANAAL OVER Twee Amerikanen, Don Piccard en Ed Yost, zijn zaterdag in een Jfont- golfiëre", een ballon gevuld met hete lucht, over het Kanaal gevlogen. Zij stegen op in Rye in zuidoost-Engeland en verschenen om even voor tien boven de Franse kust. De ballon die een middellijn van 16 meter heeft landde in Gravelines, ten zuidwesten van Duinkerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1