VAN NELLE'S H o6EC"^o5sèuW^ Axelse revanche in harde strijd tussen A.Z.V.V. en Arnemuiden3-2 zware shag Ik wéét wat Ik rook! SMASH HAIRSPRAY HAIR SETTING LOTION HUIS MET SCHUURTJE GEEN TEELTBEHEERSENDE MAATREGELEN VOOR AARDAPPELS O.A.S. levert weinig de va ar meer op 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 APRIL 1968 Geurige tabak en niets dan dat. Maar dan ook Kentucky tabak... uit Springfield, Mayfield en Murray. Een wereld van rookgenot met een wereldreputatie. LANDELIJK ZATERDAGVOETBAL Scheidsrechter staakte duel in Middelburg In de landelijke vierde klas A van het zaterdagvoetbal kwam hekke- sluiter Sleeuwijk via een 11 ge lijk spel tegen Wijk een stapje dichter bij Wemdin ge, dat kans loos door Rillandia werd verslagen (15). Smerdiek haalde het huza renstukje uit om kampioensgega digde Sprang een beentje te lichten (10), zeer ten gerieve van Aal burg, dat de lastige Krabbendijke- klip met succes omzeilde (02) en nu met een geriefelijke voorsprong op de titel afstevent. Good Luck kwam weer wat verder van huis door de 13 nederlaag tegen Roda Boys. In de vierde klas B nam leider AZ W de Arnemuiden-hinderais wel iswaar met moeite, maar toch suc cesvol (32). Middelburg zag zich de winst ontgaan doordat de scheidsrechter door toedoen van WN de strijd bij een 42- stand moest staken. SW '54 gaf Mevo geen schijn van kans (70) terwijl Dinteloord zijn handen vol had aan Terneuzense Boys (21). Voor Nieuwdorp was er ook tegen Chrislandia geen winst weggelegd (15), evenmin als voor Spui, dat in Lage Zwaluwe met 20 de vlag moest strijken. 4e KLAS A 4 0 24 40—12 2 3 20 56—20 f 5 3 19 38—17 7 2 7 16 35—38 5 3 4 15 38—22 5 4 6 14 26—24 1 6 6 14 28—38 i 5 5 13 20—26 I 5 7 13 29—35 3 2 10 8 25—68 1 4 9 6 18—53 Aalburg li?"8 Roda Sport Rillandia Krabbendijke Smerdiek Wijk Good Luck Wemeldinge Sleeuwijk AZW Dinteloord Arnemuiden Chrislandia 16 WN 16 SVV '54 17 Zwaluwse Boys 17 Tern. Boys 17 Middelburg 16 Nieuwdorp 18 3>ui 16 evo 17 17 14 16 12 17 10 4e KLAS B 1 2 29 80—26 3 1 27 38—21 2 5 22 47—22 4 4 20 43—36 3 5 19 45—37 9 3 19 46—32 2 8 16 37- 1 9 15 41- 2 10 10 30—39 3 12 9 22—65 11 12 7 27—62 1 13 7 23—75 voor de rust een aantrekkelijk par tijtje voetbal. In de 35e minuut kreeg doelman Kriekaard de bal niet klem- vast en midvoor Mandemakers was er als de kippen bij om zyn ploeg een 0-1 voorsprong te geven. Na de rust was het tempo aanmerkelijk ge daald. Wel trachtte Krabbendijke als nog een puntje uit het vuur te slepen, maar toen twee minuten voor het einde, toen de Krabbendijke-achter- hoede verzuimde in te grijpen, Man demakers uit-twijfelachtige positie er 0-2 van maakte, was het pleit defini tief beslecht. Middelbarg-V.V.N.4-2 [gestaakt) De thuisclub kwam door een andere op stelling in de voorhoede tot veel beter spel dan in de laatste wedstrijden en het is dan ook te betreuren dat door het on tijdig beëindigen van de wedstrijd de volle winst (voorlopig) niet kon wor den binnengehaald. Het was Melse die reeds na 5 minuten de WN-doelman Kon laten vissen (1-0). Na een kwartier profiteerde Dirven van een onnauwkeu righeid in de vreemd schutterende WN- defensie om de voorsprong tot 2-0 op te voeren. Middelburg bleef sterker maar toch kwam na 25 minuten een tegenpunt toen een handsgeval van Schouten met een strafschop werd gehonoreerd die door Littooy werd benut (2-1). Reeds twee minuten later omspeelde Melse kele verdedigers om de stand op 3-1 te ugen, maar Knook zorgde voor de voor 3-2. Na de hervatting hetzelfde spelbeeld. Nadat zich 'n incidentje had voorgedaan waarbij men er op het veld WN-familiereunie van ging maken m Ridderhof een toegekende vrije trap goed, dat Dirven geen moeite had er 4-2 van te maken. Toen enkele WN-spelers zich niet met het beleid van de scheidsrechter konden verenigen en dit op onorba- re wijze kenbaar maakten verwees de arbiter speler Blommers naar de kleedkamer en toen Littooy kort daarop weer moeilijkheden veroor zaakte achtte scheidsrechter De la Cousine de tyd gekomen om 26 minu ten voor het einde de strijd te staken om het oordeel verder aan de straf- commissie te laten. A.Z.V.V.-Arnemuiden 3-2 In deze slecht en helaas ook wat te fel gespeelde wedstrijd heeft AZW revan che kunnen nemen voor de destijds in Arnemuiden geleden 5-3 nederlaag. Het eerste half uur wogen de partijen goed tegen elkaar op, zonder dat van goed "nel kon worden gesproken. Men speel- fe snel maar mede door het vele lijf- aan-lijfwerk en daardoor ontstane on derbrekingen was cr van enige opbouw hoegenaamd geen sprake. Na een half uur nam Arnemuiden een 0-1 voorsprong door een doelpunt van de op de linksbui tenplaats operende Poortvliet. 10 nuten later kon de AZW-doelman schot van dezelfde speler niet onder controle krijgen en De Ridder schoot de bal voor de tweede maal in het AZW- doel (0-2). In de 43e minuut kwam AZW fortuin lijk aan een tegenpunt toen doelman Van Belzen een hoekschop van v. d. Hout onjuist beoordeelde waarna de bal via een Arnemuldenverdedlger in het doel belandde (1-2). Een mlnnnt later het al gelijk door toedoen van v. d. Hout (2-2) Na de rust ging het aan vankelijk weer gelyk op, maar allengs kwam de thuisclub er toch iets beter in. Toen na een kwartier doelman Van Bel een zorgde v. d. Hout voor Hoe beide plloegen hierna ook nog pro beerden wijziging in deze stand te bren gen, het lukte niet meer en AZW was twee kostbare punten ryker geworden. Wemeldinge-Rillandia 1-5 Het begin was voor de thuisclub wel bi zonder hoopgevend, want reeds na 1 m nuut kon Houtekamer uit een hoekschop Wemeldinge een 1-0 voorsprong bezor gen. Rillandia was hierdoor blijkbaar toch wat aangeslagen en het eerste kwartier bleef Wemeldinge dan ook een gelijkwaardig tegenstander. Na een Kwartier kwam de gelijkmaker van de voet van De Boer (1-1). Twee minuten voor de rust zorgde Koster voor 1-2, waarna Prevo een minuut later zijn ploeg naar een 1-3 ruststand schoot. Di rect na de hervatting gaf Prevo de thuisclub de genadeslag (1-4) om na 23 minuten de voorsprong tot 1-5 op te voe ren. Rillandia geloofde het toen verder wel en zo ging de minst slecht spelende ploeg met een 1-5 zege huiswaarts. Smerdiek-Sprang 1-0 In deze door beide paritten slecht ge speelde wedstrijd heeft Smerdiek kam pioenspretendent Sprang een kleine 1-0- nederlaag toegebracht. Er werd in deze wedstrijd weliswaar door beide ploegen hard gewerkt maar aan het plaatsen en afwerken ontbrak vrijwel alles. Twin tig minuten na de rust ontstond het eni ge en beslissende doelpunt op een voor de bezoekers wel erg onfortuinlijke jvij- ze. Toen hun rechtsachter van buiten het strafschopgebied terugspeelde op zijn doelman verdween de bal daarbij in eigen doel (1-0). Sprang heeft daarna nog wel alles geprobeerd om de bakens nog te verzetten maar het lukte niet meer en met een onverdiende 1-0 neder laag moesten de bezoekers naar huis te rug. Krabbendijke-Aalberg 0-2 In het veld was Krabbendjjke zeker niet minder dan de bezoekers, maar bok nu weer slaagde de thuisclub- voorhoede er niet in de Juiste afwer king te geven aan de vaak aardig opgezette aanvallen. Het was vooral 8amen in de regen... met Pasen, onder een paraplu en plassen ont- wijkend. Er waren toch nog ,/lur- vers" in Zeeland. Foto P.Z.C.) i boogschot niet klemvast kreeg v. d. Hout voor een 3-2 stand. S.V.V. '54-Mevo 7-0 Het gemis van spil Hoek en rechtshalf Eikenhout deed zich bij de bezoekers ernstig voelen. Voor de rust nam de thuisclub reeds een veilige 3-0 voor sprong door treffers van midvoor Hes- selberth. Ook na de rust bleek de Mevo- defensie niet opgewassen tegen de voor hoede der Brabanders. Nog driemaal trof Hesselberth de roos waarna ten slot te de linksbuiten der gastheren de eind stand op 7-0 kon brengen. In het veld gaf Mevo vaak heell aardig partij maar aan de afwerking mankeerde alles. De nederlaag was overigens nogal geflat teerd. Dinteloord-Tern. Boys 2-1 De thuisclub heeft heel wat moeite ge had om de Zeeuwen onder de duim te krijgen. Reeds na 5 minuten konden de bezoekers een voorsprong nemen door een doelpunt van De Kraker (0-1) toen kort daarop de uitstekende spil Bo- luyt van Dinteloord zich moest laten vervangen, zag het er voor de thuisclub niet zo best uit. Toch kwam na 15 minu ten de gelijkmaker van de voet van Piet- jouw en na 31 minuten was het invaller Duivelaar die, na enkele achterspelers te hebben gepasseerd, ook de Boysdoel man te slim af was (2-1). Na de rust bleven aan beide zijden alle kansen on benut zodat Dinteloord met een moei zaam bevochten 2-1-zege het veld kon ruimen. Nieawdorp-Chrislandia 1-5 Hoewel Nieuwdorp voor de rust uitste kend partij heeft gegeven is het ten slotte op een duidelijke 1-5 nederlaag uitgedraaid. Na 20 minuten kon Schoul de bezoekers een 0-1 voorsprong geven en hoewel Nieuwdorp ettelijke kansen kreeg om de balans in evenwicht te brengen, het beslissende schot bleef steeds uit. Na rust zakte Nieuwdorp duidelijk af. Wel slaagde de jeugdige Buteyn, die evenals de jonge Van Balen verdienstelijk debuteerde, erin de par tijen op gelijke voet te brengen (1-1) maar na 20 minuten gaf Jongbloed zijn club opnieuw een voorsprong (1-2). De rust was hiermee uit dc Nleuw- dorp-defensie verdwenen temeer om dat Deurloo zijn dekkingstaak volko men ging verwaarlozen. Schout bult te dit uit door na een half uur er 1-3 van te maken en toen Jongblloed 5 DE DOOD OP DE WEG Het 2'/j-Jarig dochtertje van de familie Bronkhorst uit Nieuw Miüingen by Apeldoorn is zaterdag voor de ouderlij ke woning door een melkanto aangere den en om het leven gekomen. Het kind is by het spelen de ryweg opgelo pen. Het meisje was op slag dood. In het Groot Ziekenhuisgasthuis in Den Bosch is maandagmorgen de 17-jarige G- van Roosmalen uit Vught bezweken aan de verwondingen, die hij bij een verkeersongeluk zaterdag heeft opge lopen. In de Ursulakliniek in Wassenaar is za terdagochtend een vierjarige jongen uit de Scnalkburgerstraat in Den Haag, M. N. van Rijn, overleden aan de gevolgen van een aanrijding. Het kind kwam vrij dagmiddag, onder een personenauto, toen het op de hoek van de Schalkbur- Èerstraat en een zijstraat overstak, ie 74-jarige schoenmaker F. de Jong uit Bergum is zondagavond in het Dla- conessenhuis te Leeuwarden overleden aan de gevolgen van een hem donder dag overkomen verkeersongeval. Die avond stak hij per rijwiel de rijksweg BergumDrachten over en werd gegre pen door een uit de richting Drachten komende personenauto en werd wel twintig meter meegesleurd. Hij liep een schedelbasisfractuur op, een ingedrukte borstkas en een gebroken been. LIVINGSTON MERCHANT IN NEDERLAND Gistermiddag is op Schiphol aangeko men de heer Livingston Merchant, de speciale afgezant van president Kenne dy, die in een aantal Westeuropese lan den overleg zal plegen over het vraag stuk van de gemeenschappelijke kern wapenmacht van de N-A.V.O- De heer Livingsion Merchant zal tot woensdag in Nederland blijven, vandaag heeft hjj een bespreking met minister Luns. Koft nadat de neer Livingston Merchant op Schiphol was aangekomen arriveer de daar ook de Amerikaanse vertegen woordiger bij het N.A.V.O.-hoofdkwar- tier in Parijs, de heer Finletter. De heer Flnletter werd op zijn reis naar Neder land vergezeld door de permanent ver tegenwoordiger van Nederland by de N.A.V-O., dr- H. N. Boon. De heer Finletter zal de heer Livingston Merchant bystaan in de besprekingen die de laatste in Nederland zal voeren. minuten later uit twUfclachtige posi tie de stand op 1-4 bracht, was de zaak bekeken. Drie minuten voor het einde bracht midvoor De Kok van Chrislandia de einduitslag nog op 1-5. Zwaluuise Boys-Spui 2-0 In deze vrij hard gespeelde wedstrijd heeft Spui aan het kortste eind getrok ken. Voor de rust bleef de stand noj Vorstschade valt mee De hoofdafdeling akkerbouw van 't land bouwschap blijft de ontwikkeling van de consumptieaardappelmarkt op de voet volgen. Het dit voorjaar door het pro- duktschap voor aardappelen opnieuw gevoerde stelsel van exportvergunnin gen, met beperkte geldigheidsduur, was bedoeld als vinger aan de pols van de binnenlandse voorziening teneinde, zo -"^gelijk, een ingrypen in de prysvor- ng te dubbel blank hoewel zich aan belde zi_ den legio kansen voordeden. Het hout werk kwam de bezoekers by schoten van P. Polak enkele malen te hulp, maar ook de thuisclub kwam goed weg. Toen de doorgebroken midvoor Schie man nl. binnen de beruchte lynen werd gemangeld kreeg spil De Smet met ge makkelijke kans moor ook nu bleek het nemen van strafschoppen niet zjjn spe cialiteit want Jammerlijk schoot hjj naast. Twee minuten na de rust lonkte Vrouwe Fortuna naar de bezoekers toen De Feyter de bal in eigen doel werkte gr viel J- ■—**--* ak resterende speeltjjd slaagden de Zeeu- n.AM AM ni.t n,AA* In nrt ill ffü7l (1-0). Na 20 minuten viel de beslissing door toedoen van P. Polak (2-0) en In de :d< stand te brengen. Spul bleef ooit nu suk kelen met een voorhoedeproblecin. Wilt U iedere dag het laatste nieuws in uw brievenbus Neem dan de Prov. Zeeuwse Courant GRAND - GOES - iedere avond 7.30 uur. CITY - MIDDELBURG - iedere avond 8 uur. ALHAMBRA - VLISSINGEN - iedere avond 7.30 uur. DE LANGSTE DAG 14 jaar. Plaatsbespreking iedere morgen van 10 -12 uur. ELECTRO - MIDDELBURG - dinsdag t.m. donderdag INVASIE OP GUAM 7.30 uur - 14 jaar. LUXOR - VLISSINGEN - dinsdag en woensdag DE TRIOMF VAN MACISTE 8 uur - 14 jaar. 2,95 en f 3,95 per flacon 0,75 Verkrijgbaar bij drogisterij Scheldestraat 25, VLISSINGEN. KRUIDENKRACHT! Natuurvolken en dieren geven ons een wilzeles: de bron van genezing en gezondheid ligt bi) de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aam beien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuur lijke leefwijze. (Verkeerd i f,voedsel, zittend leven!), HERBESAN Kruidenthee bevat 44 verschillende Krulden met elk een eigen heilzame werking en her- ly,, stelt de natuurlijke funè-1 ties van het lichaam. Bij apotheker of drogist k per groot pak. Te koop te Zonnemalre op Schouwen-Duiveland het in uitstekende staat van onderhoud verkeren de aan de Dijk van Bom- menede 20, thans nog bewoond, doch binnen enkele weken te ontrui men en alsdan na beta ling der koopsom onmid dellijk in vrij genot te aanvaarden, behoudens goedkeuring van b. en w. Bezichtiging in overleg met de tegenwoordige bewoner. Nadere inlich tingen te verkrijgen ten kantore van notaris P. Heering te Zierikzee, Oude Haven 55 (telef. 01110-2747). Akkerbouw adviseert: een geringe oogst de industrie volledig in staat wordt gesteld de eerder in voor uitzicht gestelde, met 2 verhoogde, bie- tenprijs van 54 per ton gemiddeld te kunnen uitkeren. De minister heeft in middels in een bespreking met het land bouwschap toegezegd een bevredigende regeling te zullen bevorderen. voorkomen. Inmiddels I [kt de ook de veronderstelling dat in het bui tenland, met name In Engeland, grote tekorten zouden kunnen optreden, niet werd bewaarheid. Wanneer de export regelmatig doorgang kan vinden dan verwacht de hoofdafdeling dat het nog beschikbare kwantum voldoende afzet zal kunnen vinden. Mede op verzoek van het bestuur van het landbouwschap heeft de hoofdafde ling akkerbouw zich nog eens uitvoerig beraden over het in de toekomst te voeren consumptieaardappelbeleid. Met name rijst de vraag of, wanneer het pro- duktschap of de overheid ten behoeve van de binnenlandse voorziening afzet- en prijsbeperkende maatregelen treffen, dan ook niet een bodem in de markt dient te worden gelegd of een zekere prijsstabilisatie moet worden bewerk stelligd, byv. door exportheffingen bij "zen en exporttoeslagen by lage prijzen. De hoofdafdeling is, aan ae hand van een daartoe opgestelde nota, tol de conclusie gekomen dat geen teelt- beheersende en marktordenende, prijsbe- invloedende, maatregelen moeten wor den getroffen. De verhouding tussen vraag en aanbod welke overigens een zeer wisselvallig karakter draagt dient op natuurlijke wyze tot stand te komen. Naar het oordeel van de hoofdafdeling kan in de E.E.G. met name ook een rroot kwantum Duitse aardai .normaal voor tweederde bestemd voor vervoedering) enigermate een prijssta- billserende invloed uitoefenen, omdat dit kwantum een buffer vormt waaruit by hogere pryzen aanvulling kan plaats vinden in de consumptiesector, terwijl by lage prijzen overschotten naar de veevoedersector wegvloeien. Bij een on belemmerd handelsverkeer zal de Ne derlandse klei- en zandaardappel, mits goed gesorteerd en van redeiyke kwali teit, beter tot zyn recht kunnen komen, Het bestuur van het landbouwschap zal sumptieaardappelbeleid. De hoofdafde ling akkerbouw heeft zich volledig kun nen verenigen met het unanieme advies van de pootgoedcommissie om de areaal heffing op pootaardappelen, het vorig jaar reeds verlaagd van ƒ130 tot ƒ100 :hans te brengen op 50 per ha. Naast dit voorstel om de kosten met 50 per ha te verlagen wordt bovendien aan het bestuur geadviseerd de garantieprijzen van de klassen S t/m E te verhogen met 0,50 tot 1 per 100 kg. ranen De hoofdafdeling akkerbouw heeft in het verleden meermalen getracht te bewerk stelligen, dat by de prijsregelingen voor tarwe en voergranen in voldoende mate rekening zou worden gehouden met de gemiddelde kwaliteit en het vochtgehalte van de Nederlandse oogst. By de tarwe is hiervoor reeds enkele jaren geleden een bevredigende oplossing gevonden. n" de voergranen dient nog een cor ner is binnen het landbouwschap tussen de groeperingen veehouderij, ak kerbouw, pluimveehouderij en gemengd bedrijf uitvoerig overleg gepleegd, het bestuur heeft zich met ae conclusies verenigd en dienovereenkomstig voor stellen by de minister aanhangig ge maakt. Suikerprijs Voergi Vijftien jaar voor Billy Sol Estes Billy Sol Estes, (lie door de rechter „de grootste zwendelaar aller tyden" werd genoemd, is gisteren veroordeeld tot vyftlen Jaar gevangenisstraf. was door de jury van een rechtbank 'exas schuldig bevonden aan oplich ting door middel van waardeloze hypo theken op kunstmesttanks tot een t>e- drag van vierentwintig miljoen dollar. Estes, die reeds door een staatsrecht- bank was veroordeeld tot acht jaar, staan nog drie processen voor oplich ting. meineed en overtredingen van de antltrustwettcn te wachten. I-iy bouwde na de oorlog een miljoenenbedryf op, dat handelde in kunstmesttanks en fa ciliteiten voor graanopslag. het landbouwschap overeen- ekomen rekening-courant-systeem was jet mogelijk om zg. „magere" suiker uit de oogsten 1960-1961 thans weer in de binnenlandse consumptiesector te plaat sen. Daardoor kon mede worden bereikt dat de hogere verwerkingskosten in 1962 gevolg van het kleinere kwan tum bieten konden worden gecom penseerd door de winst op de „magere" suiker van voorgaande jaren. Wanneer nu echter in 1963 het bietenareaal on voldoende zou zyn om het binnenlandse verbruik te kunnen dekken, dan zouden moeiiykhedcn kunnen ontstaan. Daarom heeft de hoofdafdeling akkerbouw in overleg met de suikerindustrie een Vele doden bij onlusten in Jadotstad Volgens officieel nog niet bevestigde be richten zijn by onlusten in Jadotstad 74 isen om het leven gekomen. Zestig ernstig gewonden zyn naar een zieken huis in Jadotstad gebracht. Talryke inwoners van de stad zyn naar verwanten in Elisabethstad gevlucht en vele Belgen zouden van plan zyn hun vrouwen en kinderen naar België te rug te zenden. Zondag zyn pantserwagens van de V.N.- strydkrachten in Jadotstad aangeko men. Hoewel de Katangese politie de toestand nu rAeester zou zijn, biyft de sfeer gespannen. In welingelichte Katangese kringen is men van mening, dat de troebelen in Jadotstad als oorzaak hebben de onze kere politieke toestand in Zuid-Katanga als gevolg van de verzwakking van dc regering-Tsjombe. De Baloebakat zou van deze situatie willen profiteren om te trachten de macht in handen te krUgen- De aanleiding tot dc onlusten zou zijn, dat een lid van de stam van Tsjombe een Baloebameisje had verleid. Uit stukken die de Franse politie by haar jongste arrestaties van anti-Gaul listische extremisten in beslag genomen heeft, blijkt, dat de geldmiddelen vai wat er nog van de O.A-S- over is, opra ken, aldus is van de zydc van de polith meegedeeld. Vandaag zullen de gewezen marine officier Jacques Roy (zaterdag gepakt), secretaris-generaal van de O.A.S. in Frankryk, en een tiental leden van zyn secretariaat, die twaalf dagen geleden zijn gearresteerd, verhoord worden. Uit de inbeslaggenomen documenten blijkt volgens de politie ook, dat de O.A.S. snel uiteen Deglnt te vallen door gebrek aan leiders de meeste zitten gevangen en door interne conflicten in de organisatie. De O.A.S. zou niet langer kunnen worden beschouwd als een gevaar voor de republiek. KERKNIEUWS Paasboodschap van paus Joannes ;ijn paasboodschap, uitgesproken op paaszaterdagavond heeft paus Joannes XXII nogmaals zijn grote verlangen naar verbreiding van de christelijke vrede tot uitdrukking gebracht. Als een der facetten van „het licht van Christus dat over de wereld schijnt" noemde hij hierbij allereerst het huidige Vaticaanse concilie. „Zelfs de profane wereld, die vreemd scheen te staan tegenover uit gesproken godsdienstige gebeurtenissen of dat althans beweerde", aldus de paus, heeft de betekenis van deze vergadering van alle katholieke bisschoppen begre pen en zij verwacht hiervan de vurig verlangde beïnvloeding van de maat schappelijke orde". De grote gebeurtenis van deze dagen echter, aldus ging de paus verder, is de encycliek „Pacem in terris", die een sa menvatting vormt van hetgeen de pau sen van Leo de dertiende tot en met Pius de twaalfde over de vrede hebben gezegd, en die wij dit jaar als ons paas- gesehenk willen aanbieden". Paus Joannes besloot zijn boodschap met een bede om vrede tot de „Verrezen Jezus, de Vredevorst". Pasen in Jeruzalem De christenpclgrims in Jeruzalem heb ben paaszaterdag de plechtigheid van het ..Heilig vuur" gehouden in dc kerk van het H. Graf, de laatste plechtigheid voor het paasfeest. Het „heilig vuur" werd ontstoken in de ze kerk en door Grieks-orthodoxe geestelijken naar de Mandclbaum- poort die het Jordaanse en Israëli sche deel van Jeruzalem verbindt, ge dragen. Alleen de geestelijken en het koor mochten de poort doorgaan en overhandigden de zilveren olielamp aan andere geestelijken die deze door de Israëlische sector droegen. De Grieks-orthodoxe plechtigheid in de H.-Grafkerk werd bijgewoond door naar schatting 5000 personen. Buiten de kerk waren nog 10.000 pelgrims. Kort voor het middaguur betrad de Griekse patriarch Benedictos de ka mer van het H. Graf, met een van 32 kaarsen voorziene kandelaar. In de tombe sprak hij een kort gebed. Volgens de traditie daalde tijdens dit gebed het heilig vuur uit de hemel neer om Christus' opstanding te sym boliseren. Brandende toortsen werden door de ope ningen uit de zijkanten van de tombe geworpen. De gelovigen ontstaken hun kaarsen aan het heilige vuur. Tegelijkertijd begonnen de grote klokken van de kerk te luiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 10