„NOG DIT JAAR AARDGAS VOOR GRONINGEN EN FRIESLAND" Gasvoorziening krijgt een ander gezicht Rajakovic had contact met voormalige chef KLANKBORD Nieuw procédé voor bewaren van voedsel Spoorwegongeluk bij Bandoeng minstens 28 doden MAASTRICHTSE JUSTITIE LEGDE BESLAG OP AANTALWILDE DIEREN KLAVERBLADCYCLOTRON VAN PHILIPS NA 4 JAAR GEREED ZATERDAG 13 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOOFDDIRECTEUR P. A. ZOETMULDER: (Van een speciale verslaggever) Hoofddirecteur P. A. Zoetmulder van de Nederlandse Gasunie hoeft zijn hoofd met. ietwat grijzend haar maar om te draaien om de zee te zien uit het raam van de mooiste kamer in een vroeger hotel aan het Gevers Deynootpleïn te Scheveningen. Dat verrukkelijke uit zicht blijkt symbolisch voor wat betreft de taak, die hem verleden week bij de oprichting van onze aardgasverkoopmaatschappïj offici eel werd toevertrouwd. Hij staat aan het strand van een oceaan vol problemen. Gelukkig weet P. A. Zoetmulder wel van wanten. Hij heeft vaker voor gigantische opdrachten ge staan. P. A. Zoetmulder heeft het verkoopkantoor van de staatsmij nen geleid. Dat is trouwens ook ge vestigd in Den Haag en niet bij de winplaatsen in Limburg. Vestigingsplaats P. A. ZOETMULDER niets worden ge- jve vestigingsplaats van het hoofdkantoor der Gasunie. Voor lopig zit P. A. Zoetmulder met zyn staf Er mag en kan 1 zegd over de definitf „In laatste jaren meermalen ontmoet" nisteries, consumentenorganisaties, dustrieën. En in deze omgeving kan het best worden begonnen aan het van de grond letterlyk: uit de grond krij gen van de nieuwe energie. „Dat zal dan voor een belangrijk deel wéér gaan ten koste van de oiie met name wat de fabrieken betreft maar onze natio nale economie heeft daar uiteindelijk al leen maar profyt van te verwachten". r eigenlijk nog wel plaats voor een persoonlijke eigen aanpak van deze nieu we ontwikkeling, nu de bestemming en alles wat er zo hij hoort van te voren al werd vastgelegd? Hoofddirecteur P. A. Zoetmulder hoeft over het antwoord niet na te denken. Er valt aan hem te merken, dat hij niet ge ring denkt over zyn enorme verant woordelijkheid. Want de aardgas-intro ductie is een zaak, die iedereen in ons land persoonlijk aangaat. Maar boven dien gaat deze kolossale bron interna tionaal gezien steeds meer betekenen. Dr. Harster wil nu met pensioen Dr. Wilhelm Harster, het vroegere hoofd van de Duitse veiligheidspo litie in Nederland heeft in een on derhoud met de „Berliner Morgen- post" laten doorschemeren, dat hij zich waarschijnlijk zal laten pen sioneren in verband met de gebeur tenissen rond dr. Erich Rajakovic. Harster. die momentcel hoofdreferenda ris in München is, verklaarde do laatste jaren meermalen een ontmoeting te heb ben gehad met Rajakovic, wiens chef hij Dit schrijf ik achter het brede venster van het café ter nlaatse. De plaats is een redelijk- levendige provinciestad, tachtig kilometer verwijderd van mijn veilige huis. De koffie is on drinkbaar. Het bisliwietje is slap van bejaardheid. Het interieur is oud en der dagen zat. De kelner eveneens. Ik kijk uit over het grote plein van de kleine stad. Waarom zou hier géén parkeerprobleem zijn T Als een compacte, in het zonlicht glanzende, gladde vloer liggen de autodaken zonder enige onder breking rondom het standbeeld: ccn vorstelijke man die zich deer lijk verveelt op -zijn hoge sokkel. Ilij heeft een zinloos zwaard aan zijn zijde. En houdt in de ene hand een boelc, terwijl de andere schuil gaat in de bronzen plooien van zijn gewaad. De symboliek is overduidelijk: deze hoge heer paarde krijgsmansgaven aan let terkunde en wetenschap. Hij staart naar de gevel van de enige bioscoop. Hij 'kijkt recht in de ogen van Sophia Loren. Hij ver baast zich niet over haar te laag uitgesneden kleed. Noch begeert hij haar, zoals de brave stedelin gen zuilen doen, wanneer zij op hun avondje uit, in het donker, een beetje zichzelf zullen mogen zijn, met moeder de vrouw als een trouwe en waakzame hond naast zich. Ik heb verder gereisd dan tach tig kilometer. Wel een paar hon derd maal tachtig kilometer ver der. Maar de verte is de verte. En deze Hollandse provinciestad is, tiaar geest en gemoed, even ver-van-huis als Stamboel of Washington. Deze stad is mij even onbekend als iedere onbe kende stad al is die dagreizen en vlicg-uren verder verwijderd van mijn gewone doen. Ik ben hier twee uur geweest. Twee uur in een mensenleven. Ik ken er niemand en niemand kent mij. Allemaal vreemde mensen die hun auto's hier hebben neerge zet; die langs mijn raam lopen: die in de drukke winkelstraat hun inkopen doen; die met elkaar staan te praten. Het kleine stadhuis uit de zeven tiende eeuw staat schilderachtig aan het brede plein. Vlakbij is de enorme kerk. Men zou denken dat alle burgers van deze stad er ge makkelijk en ruim in kunnen. In een stille straat heb ik nog een paar aardige dingen gezien: een waag, een vismarlctjc omringd door lichte, ronde suilen en over dekt door een donker dak en de gevel van het kantongerecht. Het stadie is koopplaats ran een omvangrijke streek. Vandaar de autobussen met vreemde plaats namen. Vandaar de gemotori seerde bodewaaens. Het is druk in de winkels. Elk uur zingt een klokkespel over de daken. Het stadje kan geen toeristische aandacht, trekken, want er is niets te zien, behalve die paar antilcwiteiten. Er is niets bijzonders aan, te zit ten zoals ik nu zit; door de stra ten te lopen, een verkennings tocht waarvan ik zo juist ben te ruggekeerd. Misschien dat dit juist de charme is dat er niets te beleven valt. De kelner brengt mij een tweede kopje koffie. Ilij zegt dat het lekker weertje is. Dat wist ik al. ELIAS. as in Nederland. Harster gaf tevens toe betrokken te zyn geweest bij de de portatie van ongeveer 100.000 joden uit Nederland. Op een vraag of de deportatie onder zijn medeverantwoordelijkheid geschiedde antwoordde Harster: „medeverantwoor delijkheid is een betrekkelijk begrip. Wat onder mijn verantwoordelijkheid ge schiedde was hen, op grond van ontvan- en opdrachten, bijeen te brengen in eer ederlands kamp, waar zij lang zijn ge weest tot zij door het „Reichssicherheits- hauptamt" zonder enige medewerking n ons werden weggehaald". Op de hoogte Harster bevestigde, dat het door Ra jakovic geleide bureau onder zijn dienst ressorteerde. Hy gaf te ken nen, dat de instantie, waar hij thans werkzaam is, van zijn politieke ver leden op de hoogte was gesteld. Inmiddels is Erich Rajakovic nog steeds onvindbaar. Hy heeft zich gisteren niet gemeld in Oostenrijk, zoals zyn advocaat had aangekondigd. Minstens 28 mensen zyn omgekomen en .15 gewond toen een exprestrein uit Dja karta donderdag naby Bandoeng in eer ravijn .stortte. Volgens „Antara" zal het dodencijfer waarschijnlijk veel hoger zijn omdat de reddingsploegen menen dat zy nog niet alle slachtoffers hebben gevon den. De zeer volle trein verongelukte tussen de plaatsjes Tagekapoe en Tjitat. De machinist werd dood aangetroffen met zijn hand op de rem van de locomo tief. „We hebben onvoorspelbaar veel gas. Op zo kort mogelijke termijn moeten we beginnen te verbruiken. De ver- warmingsmarkt is daarbij primair. Daarnaast denkt men. uiteraard aan industriële doeleinden. Over een ver dere penetratie van aardgas op de energiemarkt valt nog geen verstan dig woord te zeggen". Deze uitlating typeert de hoofddirecteur P. A. Zoet mulder. Hij is doelbewust, maar blijft zeer voorzichtig. „Het staat vast, dat er in de komende tien jaar op dit ge bied veel gaat gebeuren in ons land en misschien ook daar buiten' ,Ik zie mijn taak voornamelijk op het jebied yan de organisatie en speciaal ;en aanzien van het coördineren: Er moeten veel dingen tegelijk worden op gezet. Enerzijds dient de afzet op gang :e komen. Het transportnet moet wor den gelegd. Verder dienen de daarmee te bereiken gemeenten op tijd klaar te zijn voor het aansluiten daarop. De hoofddirecteur moet er voor zorgen, dat alles goed loopt. Hy is naar zijn mening de eerste, die wordt ontslagen als er iets mis gaat". is de zesjarige Wimpie Voorburg, die sinds donderdagmiddag half vijf spoorloos is. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben velen naar het jongetje gezocht, doch tevergeefs. WVVVWWkrtAWWWVVWVVWWVWVVVVVWWVWrtWWVWWWWW/VWWftA«W%A/VWVVVWWtfWWWWt/WW>AftftAW/V\rt^ Vijf leeuwen, poema, drilaap, panter en een wolf Energiemarkt Geen poliep Hoofddirecteur P. A. Zoetmulder 0 op korte termyn besprekingen voeren met dc samenwerkende regionale distri butie-organen uit onze huidige gaswe- reld. „Het is mij bekend, dat vele ge meenten liun stekels hebben opgezet ten aanzien van onze organisatie. Ze zijn bang een stuk eigen autonomie prjjs te moeten geven. Maar dat is allerminst onze bedoeling". „Men moet de Gasunie heus niet zien als een geweldige poliep, die zich over het hele land gaat uitstrekken. Er mag geen spanning staan op de ver houding tusen leverancier en afnemer. Ik wil graag vertrouwen creëren. Er zal ook daarom worden gestreefd naar een niet-discriminerend prijsbe leid. Wél ligt het natuurlijk in de lijn der verwachtingen om grote indus trieën rechtstreeks te gaan bedienen. De gemeenten hebben tot nu toe de ze markt ook niet zelf in handen had". Wij zyn er op uit die gemeenten te laten inzien dat ook zy wel zullen varen by het aardgas. Er moet voor die gemeen ten een stuk verdienste aan vast zitten. En om terug te komen op die prijs: overwogen wordt; de afnemers in net noorden van ons land Iets goedkoper uit te laten zyn". NOG DIT JAAR Over het tydstip waarop de pryzen vast zullen staan voor iedereen kan niemand nog iets zinnigs zeggen. „We kunnen niet eens een streefdatum vaststellen. Ik zie het wel als een van onze eerste taken, maar men heeft er geen idee van wat er aan het formeren van prysvoor- stellen vast zit nog afgezien van het incalculeren der aanlegk03ten en dcrge= ïyke". „Wel wil ik verklappen, dat er naar wordt gestreefd hef aardgas nog dit jaar af te leveren aan particuliere ge bruikers in heel Groningen en Friesland. Dan zal natuurlyk ook de prijs bekend zijn. wy zullen zo snel mogelijk werken. Het gas is drie jaar geleden gevonden. Men heeft er al die tijd niets mee ge daan. Niemand mag van ons eisen, aat we een zo belangrijke aangelegenheid nu overhaast op poten zetten*'. Stagnatie op spoorlijn door brandende olie In een afvalput tegen de spooriyn Roo- sendaal-Breda raakte gisterochtend te rn twaalf uur een massa olie in brand. oor de tientallen-meters-hoge vlam men, die uit de put sloegen, smolten de toevoerleidingen van de bovenleidingen. De schakelkast werd vernield en de dwarsliggers vatte vlam. Het treinverkeer op de trajecten Roo- sendaal-Lage Zwaluwe en Roosendr"' Breda kwam stil te liggen. Nadat de meentebrandweer van Roosendaal vuur had geblust, kon het verkeer tus sen Roosendaal en Lage Zwaluwe wor den hervat. Op het traject Roosendaal- Breda kon om half drie via één spoor worden gereden. Kernbombestrijders hielden vliegtuig aan de grond Een vijftigtal Britse bestrijders van de kernbom, die aan betogingen in West- Duitsland wilden deelnemen, zijn giste ren op het vliegveld van Diisseldorp te gengehouden. Zij moesten met hetzelfde vliegtuig waarmee zij gekomen waren terugkeren. Dit was echter vlugger gezegd dan ge daan, want nadat de kernbombestrijders in de passagiershal eerst op de grond waren gaan zitten en ten slotte met veel moeite in hun vliegtuig waren gewerkt, weigerden zy hun veiligheidsgordel vast te gespen, zodat zeven uur na aankomst het vliegtuig nog steeds aan de grond stond. Zij werden bij hun lydelyk verzet luid keels aangemoedigd door Duitse geest verwanten. die zich achter de hekken om het vliegveld hadden verzameld. PAASBOODSCHAP VAN DE PAUS Paus Joannes XXIII zal zijn paas- boodschap vanavond, zaterdag, om acht uur voor de microfoons van radio Vaticana uitspreken. Ze zal worden overgenomen door een froot aantal buitenlandse zen- ers, zoals de Belgische radio en televisie, en de Katholieke Radio Omroep in Hilversum. Radio Vrij Europa in München zal de rede uitzenden naar de landen achter het „ijzeren gordyn". Een beelcl van het bezoek, dat H.K.H. Prinses Beatrix gebracht heeft aan de Mikimoto paarlen- kwelcerij in de Toba Baai. Tijdens de rondgang door het bedrijf bleef de prinses verrukt staan bij een miniatuur pagode, icelke geheel versierd was met duizenden paar- len. pe prinses werd hier rondge leid door de president van de maatschappij, de heer Yoshitaka Mikimoto. Erevoorzitster V.P.R.O. overleden Gistermiddag is in Den Haag op 76- jarige leeftijd overleden mej. dr. Nico- lette A. Bruining, erevoorzitster van de V.P.R.O. Zij was vanaf de oprichting in 1926 tot 1955, dus bijna dertig jaar, voorzitster van deze omroepvereniging. Nicolette Adriana Bruinfrig werd 27 au gustus 1886 geboren te Stompetoren, waar haar vader predikant was. Haar gymnasiale en universitaire vorming ontving dr. Bruining in Amsterdam, waar haar vader hoogleraar in de theo logie was- Hoewel dr. Bruining nimmer predikante is geweest, heeft zij in het vrijzinnig protestantse kerkelyke leven een vooraanstaande plaats ingenomen. Byna 40 jaar was zij als godsdienstle rares verbonden aan de kweekschool voor het Haags genootschap. Verder heeft zy vele jaren op verschillende gymnasia in Den Haag onderwys gege ven in de Hebreeuwse taal. Dr. Bruining was eerst secretaresse en later geruime tyd voorzitster van de centrale com missie voor het vrijzinnig protestantis me en van de oprichting af voorzitster van de VP.R.O. Dr. Bruining was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het Wereldgebeuren Bewaartijd minstens een jaar Levensmiddelen worden in vacuum ingevroren (Van een onzer redacteuren) Nog even en dan zal in de winkels een nieuw soort conserven ver krijgbaar zijn naast blikwaren en ingevroren voedsel. Momenteel is bij een machinefabriek in 's-Her- togenbosch een eerste bedrijfsin- stallatie in aanbouw voor toepas sing van het procédé der zoge naamde sublimatiedroging. Bij de ze methode wordt voedsel in va cuüm ingevroren, waardoor er wa ter aan wordt onttrokken zonder dat de structuur van de voedings middelen verandert. Wat er dan overblijft is een „droge spons". Zo noemt tenminste de heer G. Seffinga het voorlopige eindprodukt. De heer Seffinga, die in Nederland het pro cédé zegt te hebben ontwikkeld, is lei der van een nog klein bedryf, de N.V. Seffinga's Engineering Company, dat momenteel bij een machinefabriek te 's-Hertogenbosch is ondergebracht, maar dat hy mettertijd een eigen fabriek wil geven in Ede, Deelnemers in de N.V. zijn de heer Seffinga en voorts Grasso en Bronswerk. De Komsomolskaja Pravda meldt dat in Aktjoebinsk in de republiek Kazakstan een groot aantal nieuwe maaimachlnes, melk machines en dorsmachines vier maanden lang diep onder de sneeuw heeft gelegen, zodat het grootste deel als oud roest kan worden beschouwd. Natuurkundigen van het natuur kundige laboratorium van Phi lips zijn er in geslaagd het in dit laboratorium ontworpen en geconstrueerde zogenaamde klaverbladcyclotron voor het eerst te. doen functioneren. Het klaverbladcyclotron, dat behoort tot de categorie van de zogenaamde va riable energiecyclotrons, ook wel iso- clirone cyclotrons genoemd, kan pro tonen en andere „zware deeltjes ver snellen tot vooraf bepaalde energie". Voor protonen wordt in de by Philips geconstrueerde machine een energie gebied bestreken van circa zes tot 25 miljoen elektronvolt. De voorbereidende werkzaamheden met betrekking tot de constructie die on der algemene leiding van Ir. A. C. van Dorsten werden uitgevoerd, heb ben een periode van circa vier jaar ln beslag genomen. In het byzonder voor de nauwkeurige realisering van het vereiste magneetveld dienden uit gebreide en zeer gecompliceerde be rekeningen te worden verricht. REKENWERK Hierby toch moesten aan een voorlopig model van de magneet talryke metin gen van het magneetveld worden verricht en vervolgens mathematisch verwerkt zodat dit magneetveld als het ware in kaart werd gebracht en moest het gedrag van de deel tjes in het magneetveld van de defi nitieve machine langs de weg van be rekening worden vastgesteld. Voor deze becyferingen is op grote schaal van ge elektronische rekenmachine „Pascal" gebruik gemaakt en zelfs voor dit instrument waren deze be rekeningen nog .omslachtig en tijdro vend, t geb gebracht van een tweetal laboratoria in de Verenigde Staten, namelijk dat te Berkeley en dat te Oak Ridge, die aan overeenkomstige projecten wer ken. Enige tyd geleden hadden deze laboratoria het natuurkundig labora torium van Philips van soortgelijke evenementen op de hoogte gesteld. Beesten ontsnapten enkele malen uit privé-menagerie De officier van justitie te Maas tricht, mr. W. Houben, heeft te Ubach over Worms beslag gelegd op een groot deel van een wilde dieren menagerie, die tot voor kort eerst in Geulle en daarna te Simpelveld was on dergebracht. Deze menagerie behoorde toe aan de heer Blokker, die in Geulle indertijd een tijdelijke vergunning had voor het houden van wilde dieren en in het openbaar vertoningen met zyn dieren gaf. Herhaaldelijk ontsnapten er echter wilde dieren. De lagere school van Qeï^le moest zelfs een paar keer voor een of meer dagen worden ge sloten wegens het gevaar, dat los lopende dieren opleverden. Toen de termyn van de vergunning horige maand was verstreken, moest de heer Blokker dan ook met zyn die ren uit Geulle verdwynen. Hy wist toen onderdak te krijgen in de schuur van een eenzame boerdery onder Huls-Simpelveld. Het bestuur van deze gemeente stond machteloos op dat moment, deze gemeente is name lijk een van de weinige in Zuid-Lim burg, die geen verbodsbepaling in de algemene polttieverordennig hebben ten aanzien van het houden van wilde dieren De menagerie werd later overgeno men door de heer Mulder uit Kerk rad», die woensdag de wilde dieren liet overbrengen naar een leegstaande limonadefabriek in Ubach over Worms. Daar bestaat wel een ver bod voor het houden van wilde dieren zonder vergunning. Het college van b. en w. was ook niet bereid deze te verstrekken, waarschuwde zelfs de politie en justitie om in te grypen. Donderdagmiddag was het parket van justitie te Maastricht aanwezig met vertegenwoordigers van de rijks politie en het gemeentebestuur, als mede de Limburgse provinciale voed- selcommissie. Nadat op bevel van de officier van justitie ae gezondheidstoestand van de dieren en de veiligheid van de kooien waren nagegaan, is beslag gelegd op vyf leeuwen, een poema, een drilaap. een panter en een wolf. Op kooien met wasbeertjes, baviaan apen en dergeiyke werd geen beslag Naar dierentuin De officier van justitie zal nader vaststellen wie thans de eigenaar en dus de aansprakelyke instantie is voor de menagerie. In afwachting daarvan is aan Klants dierentuin te Valkenburg verzocht de wilde dieren tydelijk onder zijn hoede te nemen. Deskundigen hebben gezorgd voor het inladen en vervoer van de inbeslag- genomen wilde dieren. Dit verliep zonder incidenten. De lieer Blokker, die zich nu van de verantwoording voor de menagerie distantieert, is van plan in te gaan op aanbiedingen van een circusdirec tie in Duitsland om als dresseur te gaan optreden. Geen eenheid De Westduitse regering heeft zich kort geleden zorgen gemaakt over de activiteit van Duitse technici in Egypte- Die technici werken daar aan raketten en aan de bouw van gevechts vliegtuigen. Zy vertoeven in Egypte als burgers, maar zy verrichten stellig geen „civiele arbeid". In werkelykheid zyn ze namelijk ingepast in het militaire ap paraat, dat Egypte opbouwt om nabuur- volkeren met geweld te bedreigen, aan te vallen of hardhandig te bekeren tot het Pan-Arabische ideaal, dat generaal Nasser met het zwaard en met de mond verkondigt. Te Bonn bleek helaas, dat de Westduitse regering zoals de meeste Westeuro- pese regeringen niet over wettige middelen beschikt om de Duitse „wa pensmeden" uit Egypte terug te roepen. Die regering kan haar onderdanen wel verbieden in vreemde krijgsdienst te tre den,. maar Duitse burgers mogen over al ter wereld werken, zolang ze een burgerpakje dragen. Dus blijven thans de Duitse technici rustig in Egypte en zy incasseren daar maandelyks de byzonder forse salaris- welke de heer Nasser uitbetaalt- Overigens is Duitsland niet het enige land, waaruit Nasser adviseurs op bewapeningsgebied betrekt. Hij werkt ook met Russische deskundigen en hij heeft zo pas nog een partij Russische raketten gekocht, waarvoor het bedie nend personeel door Russen is en wordt opgeleid. Dat alles doet de heer Nasser omdat hij een gewapende macht wil opbouwen, die als stoottroep moet dienen wanneer hy in de nabye toekomst de staat Israël wil wegvagen en tegeüjk de Arabische volkeren van de Perzische Golf tot aan de Atlantische Oceaan onder één Pan- Arabische noemer wil brengen. Dat Israël zich tegen zo'n aanval zal verdedigen, staat vast. Israël is daarom ook al haastig begonnen met de ont wikkeling van raketten, terwyl het voorts een partijtje raketten in het bui tenland aankocht. Zo worden geleideiyk de mogeüjkheden geschapen voor het uitbreken van een tamelijk ernstige oorlog in het Midden- Oosten. De Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Averell Hariman, heeft deze week verklaard, dat zijn regering zich ernstig ongerust maakt over deze bewapeningsloop. Maar hij deed geen enkel middel aan de hand om de Ara bische agressiviteit in te dammen, want de Verenigde Staten spelen de rol van „vriend der Arabische volkeren" en te gen vrienden kan men bezwaarlijk een boos gezicht zetten. Biykbaar rekent men er in Washing ton op, dat de realiteit van de Ara bische verdeeldheid het voorlopig zal winnen van het Pan-Arabische ideaal en dat Nasser zijn doel niet of in elk geval niet op korte termijn zal be reiken. Dat ideaal wordt in de Arabische wereld wel met extase en opwinding verkondigt door duizenden Arabieren, maar zodra de Arabische leiders aan één tafel zitten, overheersen vrij snel de meningsverschillen en de persoonlyke vetes- De neiging tot twisten zit diep in de Arabische volksziel! Kosten Het procédé, zo zegt de heer Seffinga, was al langere tijd niet onbekend. Su- blimatiedrogen wordt al vele jaren toe gepast voor bloedplasma. Voor het con serveren van levensmiddelen werden de kosten te hoog geacht. Thans is men echter in Nederland maar ook in Engeland, de Verenigde Staten en Duits, tand ver gevorderd op het pad naar de rentabiliteit van de toepassing op het terrein der consumptiegoederen. De heer Seffinga ziet in de eerste instantie vooral toepassingsmogelijkheden voor de militaire voedselvoorziening Amerika heeft een eigen fabriek van deze „droge spons" voor het leger, aldus deelde hij ons mede. Verschillende van de jongste Zuidpoolexpedities hebben dit gedroogde voedsel gebruikt, omdat het gewicht er van zo laag is. Uiteraard is men er niet met het hoogvacuüm invriezen en verdam pen alleen. Het geconserveerde ma teriaal moet ook beschermd worden tegen toetreding van (vochtige) lucht en licht- Daartoe kan men karton gebruiken, maar ook plastic en blik. Bewaartijden Levensmiddelen die zich volgens de heer Seffinga 't best voor dit procédé lenen zyn vis, vlees, bepaalde soorten groen ten en fruit. Brood bijvoorbeeld weer minder, omdat, daarvan de ingrediënten zelf langere tyd veilig kunnen worden bewaard. Proeven hebben bewezen, dat lange bewaartyden mogelijk worden: van minstens een jaar. Het gedroogde voedsel kan op zeer een voudige wyze weer voor consumptie ge schikt worden gemaakt, nl. door sim pelweg leidingwater toe te voegen. Door de wijze van conserveren (invriezen en afgesloten bewaren) zou de voedings waarde niet noemenswaard worden aan getast. De heer Seffinga deelde ons mede, dat tijdens congressen, die de laatste jaren tussen geïnteresseerden uit de vier ge noemde landen zijn gehouden, gebleken is, dat het mogelijk wordt geacht een zodanige produktieprys voor voedings middelen te bereiken, dat deze voor de huisvrouw aantrekkelyk is. Cairo leverde nog weer eens treffend voorbeeld van die Arabische neiging tot onenigheid- Egyptische, Sy rische en Iraakse delegaties waren te Cairo- bijeen om aan het Pan-Arabische ideaal van Nasser gestalte te geven en de Verenigde Arabische Republiek te laten herleven, waarvan Egypte, Syrië, Irak, Jemen en straks ook alle andere Arabische staten, deel zouden uitmaken. Men was het vrij snel eens over Nassers benoeming tot president van de gemeen schappelijke regering en ook over de samenstelling van een soort parlement. Toen het echter om het feitelijke gezag ging en de heer Nasser de eis stelde, dat in alle Arabische staten slechts één politieke partij zou mogen bestaan (de Arabisch-socialistische partij van Nas ser) schrokken de heren uit Syrië en Irak heel erg, want ze wilden in hun eigen land zelf de leiding van de (di verse) politieke partijen in handen hou den. Wat de delegaties van Syrië en Irak als „Pan-Arabische eenheid" zagen, kwam eigenlijk neer op niet meer dan een losse lederatie. Ze wilden binnenshuis een grote mate van onafhankelijkheid en ze wilden het recht om desnoods met Nasser van mening te verschillen en met hem te twisten. En daarvoor was Nasser niet te vinden. Hij zag zich gedwongen de conferentie met groot gejuich en noerageroep te be ëindigen om enigermate te verhullen, dat er vrijwel niets was bereikt. Kind bij brand in Geleen omgekomen Bij een brand in de woning van de fa milie Feenstra aan de Ringovenstraat in Geleen, is een van de drie kinderen van het gezin, de 2-jarige Freddv, om gekomen. De heer Feenstra lic-o zeer ernstige brandwonden op. Zijn toestand is zorgwekkend. Het 7-jarige zoontje Emiele werd minder ernstig gewond. De brand ontstond omstreeks tien uur toen de heer Feenstra in de keuken op de eerste etage een petroleumkachel omstootte, die hij bezig was te vullen. In een oogwenk stond de keuken in lichterlaaie De heer Feenstra kreeg zware brandwonden, doch slaagde erin door de vlammen heen naar de tweede verdieping te komen, waar de drie klei ne kinderen in bed lagen. Met de 5-ja- rige Johnny en de 7-jarige Emiele in zijn deerlijk geschroeide armen keerde hij daarna langs de brandende trap te rug. Beneden gekomen was hy niet meer in staat om nog eens naar boven te gaan om hel derde kind te halen. Evenals de kleine Emiele, die minder ernstig ge wond werd, is hy opgenomen in het zie kenhuis te Sittard. De inmiddels gearriveerde brandweer Slaatste een magyrusladder tegen het uis. Een brandweerman klom door een raam naar binnen op zoek naar het derde kind- Hij vond het echter niet en werd door de hitte en de rook gedwon gen terug te keren. Een tweede poging had wel succes: hy vond het jongetje onder een van de bedden. De redding kwam echter te laat- delijk wat er uit de bus zal komen, wanneer de delegaties van de drie lan den opnieuw gaan praten, is het wel zeker, dat er geen eenheidsstaat in de Westerse zin van dat woord, geboren zal worden. De Arabische volkeren zijn daarvoor nog niet rijp. Dat weet de heer Nasser ook en daar om poogt hy zo verwoed een Pan-Ara bische socialistische ideologie te schep pen, welke de basis moet worden waar op de Arabische eenheid rust. Daarvoor is echter meer tijd nodig, dan de heer Nasser zich thans wil gunnen, In zijn eigen land heeft hij zelfs nog een duidelijke militaire dictatuur nodig om zyn ideologie te laten overheersen. In Syrië en Irak is die militaire dictatuur nog weer veel sterker. Overigens is men in die landen op het ogenblik het meest geïnteresseerd in het vergeven van ambtenaarsbanen enz. aan lieden, die tot de öovendryvende politieke party be horen... en deze banen te ontnemen aan lieden, welke trouw waren aan de ver dwenen regeringen. Men ziet in die landen ook veel te veel soldaten op straat, die op kosten van de staat de rol van „redder des vaderlands" spelen. De nieuwe politieke machtheb bers, de nieuwe ambtenaren en soldaten willen allemaal hun baantjes houden en ze willen niet het risico lopen, dat de heer Nasser hen op een kwade dag plotseling niet meer nodig zou hebben... Vandaar de lippendienst als het gaat om het Pan-Arabische ideaal en de ver deeldheid als het gaat om de harde fei ten van de gezagsuitoefening. President Nasser

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3