Laaiende brand verwoestte hotel „Hof van Holland" St.-Maartensdijk Meer toeristen naar Zeeuwsch-Vlaanderen Pont „Zijpe" vóór paasdrukte terug Pensiongast zag boven kamerdeur de vlammen en wekte de andere bewoners Schouwse vogelwacht op geluidenexcursie STROOM „PAASTOERISTEN" ZAL VANDAAG HOOGTEPUNT BEREIKEN ALMANAK Braakman ONTWIKKELING VERVOER IN ZEELAND STAGNEERT DOOR ONTBREKEN VAN VOLDOENDE INDUSTRIE Algemene vergadering lerarenvereniging dhr. v.h. en m.o. EXAMENS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 APRIL 1963 ROSSIGE GLOED OVER NACHTELIJKE MARKT EEN ONTEMBARE brand heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de Markt van Sint-Maartensdijk een nnr lang in een rossige gloed gezet. In dat korte tijdsbestek hebben laaiende vlammen het liistorische hotel „Hof van Holland" volkomen verwoest en ineen doen storten. Toen de vroege ochtend over de Thoolse Smalstad aanbrak hadden de honderden nieuwsgierigen, die reeds vroeg op de been waren, een „vrij uitzicht" op de gerestaureerde hervormde kerk. Maar dat was dan over de smeulende puinhopen van een ge bouw, waaruit de hotelier en twee pensiongasten zich op het nip pertje hadden kunnen redden. Het was allemaal hout en papier en dan is het zo gebeurdaldus de hotelhouder. De heer Herbonnet was in de nacht van de brand als enige verzorger van de gasten in „Hof van Holland" aan wezig. Zijn vrouw is inmiddels naar Numansdorp verhuisd en zijn dochter was haar. met de paasdagen in het vooruitzicht, nagereisd. Binnen een uur na het ontstaan van de brand waren de hoogste vlammen al weer wat getemperd. De hotelkamers met volledige inventaris zakten krakend ineen op het café-restaurant beneden. Het antieke interieur met zijn „op kamertje" en ruime gelagkamer, waarin de landbouwers uit de omtrek de dag tevoren nog voor de laatste keer beurs hadden gehouden, veran derde in de lekkende vlammen in een trieste hoop geblakerde balken en puin, waaruit later op de morgen niets meer te herkennen viel. Ook het links van „Hof van Hol- land'' gelegen woonhuis van de conservenfabrikant G. H. Polder man kreeg het bij de brand zw te verduren. De aanpalende muur stortte voor een groot deel in. Het dak en de houten binnenwanden van de kamers op de bovenverdie ping werden zwart geblakerd dooi de opdringende vlammen en al leen door het pand voortdurend nat te houden slaagden de brand weerkorpsen erin om het huis overeind te houden. Een nog niet te schatten waterschade was daarvan het onvermijdelijke ge volg. Kal in keiier Het nauwe gangetje, dat toegang geeft naar de achterzijde van de her vormde kerk en het gebouw „Reho- both", heeft de slagerij van de heer Koopman het gastvrije tehuis voor de hotelbewoners voor aantasting door het vuur gespaard. Ruim twee jaar geleden nam de heer Herbonnet uit Indonesië afkomstig zijn intrek in het hotel-café-res- taurant, dat eigenaar A- Gaakeer uit Sint-Maartensdijk via de brouwerij „Z.H.B." aan hem verhuurde. Een groep Duitse hengelaars had voor het paasweekeinde kamers bij hem be sproken. Toen zij gisteren in Sint- Maartensdijk op de Markt arriveer den vonden ze daar niet veel meer dan een partij verkoold hout, waaruit eerder op de dag de huiskat nog le vend tevoorschijn was gekomen. Het dier was namelijk uit angst in de kel der gevlucht. De inboedel en het gebouw, dat een oppervlakte van ongeveer vierhon derd vierkante meter besloeg, waren tegen brand verzekerd. „Mijn geldkistje en waardepapieren heb ik nog kunnen meenemen. Buren hebben langs de achterkant een paar rotanstoelen, een radio en een pick up naar buiten gesleept. Dat was al les!" Met zjjn beide gasten zat hotel houder C. W. A. Herbonnet (53) vrij- dagmorgen rond de tafel in het huis van zjjn buurman, slager P. M. Koop man. Buiten waren de brandweerlie den van Sint-Maartcnsdjjk bezig om de laatste, gevaarlijk overhellende Een hotel met veertien kamers en een capaciteit van 31 bedden, date rend uit de achttiende e komen met de grond Vijftien stralen van uit Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet konden weinig uitrich ten tegen de vuurhel, die in het holst van de nacht door een felle zuidwes ten wind werd aangewakkerd. En aan de lichte slaap van de uit Erp afkomstige grondwerker P. L. van Dijk hebben de drie in het gebouw verblijvende mensen het te danken, dat ztj er levend uitgekomen zijn. „Even voor drie uur schrok ik wak ker, toen de wand boven de deur van mijn kamer knetterend stond te branden", vertelde de heer Van Dijk, die al zijn persoonlijke bezittingen moest achterlaten. „Ik rende naar de kamer van de heer Herbonnet. Die kamer stond al vol rook. Toen we beiden beneden kwamen heb ik de brandweer opgebeld en later bij de brandmelder het was erg lastig Dit was er nog over van hotel „Hof van Holland" In Sint-Maar tensdijk, toen daar tn de nacht van donderdag op vrijdag een laaiende brand had gewoed. (foto P.Z.C.j om dat ding te vinden alarm ge slagen. Intussen heeft de hotelhouder de andere pensiongast, monteur J. van der Woude, wakker gemaakt." Deze Veendammer zag nog kans om de helft van zijn bagage te redden. „Hout en papier....' De brand Is ontstaan op de bovenver dieping van „Hof van Holland". Kort sluiting is de vermoedelijke oorzaak. De kamer, waar het vuur het eerst en het herigst woedde lag vlak bij de trap naar de bovenverdieping- „Maar toen we ons goed realiseerden wat er aan de hand was stond de hele étage al in lichterlaaie. Nog nooit heb ik een gebouw zo vlug zien uitbranden. Evenals vorige jaren houdt de Vogel wacht Schouwen-Duiveland voor haat- leden rond de paasdagen weer een ex cursie en een vergadering. Voor de „ge luidenexcursie" moeten "de liefhebbers weer vroeg op, want op maandagmor gen, 2e paasdag, wordt om zeven uur vertrokken van hotel „Het wapen van Burgh" te Burgh. De leiding is in han den van de voorzitter, de heer J. P. C. Boot. Op 3e paasdag dinsdagavond, houdt de Vogelwacht een vergadering in hotel Bakker te Burgh. Op deze vergade zal het Rotterdams lid, de heer W. 1 per een aantal dia's vertonen over na tuurstudies met de daarbij behorende toelichting. Duitsers, Belgen, Fransen, Engelsen Weer meer dan Centrale verwarming S AWE MA NV Nederdraal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 vorig jaar Lee uwse Onraad Het was al nacht in Vlissingen. Diep in de nacht was het en slechts een enkele buitensporige late wandelaar was nog op straat. Zoals die twee jongemannen, die na genoten plezier enigszins ver moeid huiswaarts keerden. Opeens stootten zij elkaar, bij het passe ren van een winkel, tegen de arm. ,ÏZag jij datf", fluisterde de een opgewonden. De ander knikte kort en ernstig. „Kom mee, vlug kij ken. Geen geluid", mompelde hij. Ze loerden voorzichtig in de eta lage. En wat zagen zet Een man in donkere jas met kraag en hoed op, die koortsachtig gebogen in de geldla stond t.ê graaien. Geruime tijd.... Toen ineens draaide hij het licht uit. ,JHj heeft ons natuurlijk gezien", fluisterden de twee jongemannen elkaar toe. „Wat, zullen we doen Politie waarschuwen, ofgewoon bellenf' Als we gewoon bellen komt de ei genaar naar beneden en dan zit de dief in de knel. Als we de poli tie roepen kan de dief 'm intussen smeren, overwogen ze. Ze dachten nog geruime tijd over de zaak na en drukten ten slotte ferm op de bel. Onmiddellijk ging boven him hoofd een raam open en een me neer in hemd stak zijn hoofd naar buiten: „Wat moeten jullie zo laat nog van mij", riep hij. ,£r staat een man in uic kas te graaien", deden de jongemannen opgewonden. ,jjat was ik zelf!" gromde de man nijdig naar beneden. ,JHag ik 's nachts in mijn eigen kas graaien of niet?" Woedend sloeg hij dicht. Toch willen wij met nalaten me neer van deze plaats vrolijke paasdagen toe te wensen. De gebruikelijke stroom binnen- en bui tenlandse toeristen, die de paasdagen in i Zeeland komen doorbrengen, is vrijdag reeds sterk op gang gekomen. Vandaag zaterdag verwacht men het groot ste aantal. Maar vrijdagavond bleek ons, dat voornamelijk de hotels op Walche ren al goed bezet zijn. Er zijn weer meer toeristen dan vorig jaar. Behalve veel Duitsers zijn er ook Zwitsers, Bel gen en Fransen en Engelsen. De Neder landers komen van alle windstreken, zo als Drente, Utrecht en uit de grote ste den. Omdat in enkele badplaatsen opWal cheren nog niet alle hotels open zjjn, konden niet alle aanvragen worden in gewilligd. Zoals in Zoutelande, waar sommige hotels in de nacht van vrijdag op zaterdag al volgeboekt waren. An dere wilden hun laatste vrije kamers al leen nog bewaren voor dié gasten, die niet één dag, maar drie dagen, dus tot dinsdag, zouden blijven. Overigens had den de meeste hotelgasten al vooruit ge boekt. Maar van de Duitse toeristen komt zo'n 98 procent op goed geluk. het raam weer Wat. de jongeren betreft: de jeugd herberg in Axel telt onder zjjn paas- gasten een groep Engelse scholieren van een „juniorschool" (11 en 12-Ja rigen), die met een bus zijn gekomen en tijdens de paasdagen vooral de Deltawerken, Veere, Antwerpen cn Rotterdam zullen bekijken. De jeugd- herbergvader meende, dat het iets drukker was dan vorig jaar Pasen. In Vlissingen zijn 90 trekkers bgeen op -olkdanscursus, zodaL daar geen igeren, die „Zeeland doorverwezen naar de jeugdherberg ln Domburg, die het des- idanks niet overstelpend druk had. „Gezellig gedoe Domburg meldde vrijdagavond een „gezellige gedoe: de hotels zijn aardig bezet". Het was daar vrijdag al behoorlijk druk voor de tijd van het jaar, ook op het kampeerterrein, waar verscheidene caravans een plaats kregen. In Domburg zijn een paar hotels op het moment aan het verbouwen, maar de beddencapaci teit werd nog voldoende toereikend geacht voor de te verwachten stroom van vandaag. In Vlissingen waren vooral de hotels aan de boulevards vrijdagavond al goed deels bezet. Men trof daar onder de ho telgasten onder meer Zwitsers en Bel gen. Het merendeel had al vroeg in het Jaar geboekt. „Zeker drukker dan vorig jaar". Dit kregen wij ook te horen in Middelburg, maar evenals elders werd hier de grote stroom van „Zeeland-zien mensen" pas vandaag verwacht. Jeugdherbergen In Zeeuwsch-Vlaanderen was de belang stelling iets minder en er bleek nog vol doende ruimte, wat niet gezegd kon worden van Renesse, waar verschillende hotels al uitverkocht waren en waar al leen nog ruimte zou zijn bij particulie ren. De rijkspolitie signaleerde de hele door, tot halk in de avond een gere- geicle „aanvoer" van toeristen, Engel sen, Duitsers, Belgen en Fransen. He1 merendeel trok naar Walcheren, maar verscheidene sloegen af naar Noord-Be veland, dat dus ook zijn deel van het paastoerisme krijgt. Raad Wolphaartsdijk over winkelsluiting Een groot deel van de winkels in Wol phaartsdijk zal in de toekomst dinsdags middags na één uur gesloten zijn. B. en w. stellen de raad van Wolphaarts dijk in zjjn vergadering van donderdag middag a.s. voor, dit besluit te nemen. Het verzoek voor deze beslissing ging uit van de middenstandsvereniging „Al gemeen Belang", zo bljjkt nlt de toe lichting van b. en w. op het voorstel. Uit een door het college ingesteld onder zoek bij de winkeliers bleek, dat alleen het merendeel van de handelaren in textiel, aardewerk, elektrische artikelen, meubels en-de kappers tegen een winkel sluiting was. Deze zaken ?ullen dins dagsmiddag-s niet worden gesloten. De Kamer van Koophandel heeft gunstig geadviseerd voor die branches, waal meer dan tweederde deel van de winke liers vóór de winkelsluiting is. In deze vergadering wordt de raad ver der voorgesteld mevrouw M. P. Korff- Gunst eervol ontslag te verlenen als vakonderwijzeres „aan de openbare la gere school Oud-Sabbinge en met ingang van 1 mei in haar plaats te benoemen mevrouw A. J. Henkes-Pieterse. Aan de orde komt een verzoek van de Jo hannes Calvijnschool om een bedrag van 1750 te voteren voor het leggen van een nieuwe vloerbedekking in twee lo kalen. B. en w. stellen voor deze mede werking te geven. Ook op een verzoek lewerking van de Stichting Waar- borginstituut voor de Tuinbouw in Zee land, adviseert het college gunstig. Tij dens deze raadsvergadering komt ten slotte een verzoek in behandeling van de fa. gebr. Flipse uit Wolphaartsdijk om een stuk grond te kopen op het indus trieterrein voor de uitbreiding van het daar reeds gevestigde bedrijf van deze firma. B. en w. adviseren gunstig. Scheepvaartverkeer door kanaal Zuid-Beveland de maand maart passeerden in het kanaal van Zuid-Beveland 6490 schepen van 3.421.715 ton. Hiervan waren 4470 schepen van 2.449.743 ton geladen en 2020 schepen van 971.972 ton waren le dig. De geladen schepen bestonden uit 4100 motorschepen van 2.011.758 ton; 325 sleepschepen van 415.196 ton; en 45 kust vaarders van 22.789 ton. De ledige schepen bestonden uit: 1343 motorschepen van 78.1.409 ton; 147 sleepschepen van 158.694 ton; 55 kust vaarders van 23.798 ton. Verder passeerden er 470 motorsleep boten, met een gezamelijke tonnage van 7968 ton. Tot de Rijnvaart behoorden 680 geladen motorschepen van 399.288 ton; 103 ge laden sleepschepen van 140.300 ton; Te vens 142 ledige motorschepen van 150.512 ton en 18 ledige sleepsche van 24.712 ton, allen van België. Eveneens van de rijnvaart passeerden er naar België 719 geladen motorsche pen van 491.231 ton; 83 geladen sleep schepen van 121.928 ton; tevens 33 ledige motorschepen van 21.706 ton en 1 ledig "'""""".hip van 355 ton. nationaliteiten waren de schepen als volgt verdeeld: 3941 Nederlandse; 1873 Belgische; 229 Duitse; 190 Franse; 248 Zwitserse: 2 Luxemburgse; 2 Oos tenrijkse; 2 Zweedse; 2 Deense en 1 Oost-Duitse. Er passeerden deze maand 5789 schepen meer dan in de maand februari. Per dag passeerden er gemiddeld 209 sche pen. (Verleden maand 25). Ter verge lijking zij nog vermeld, dat er verleden jaar in de maand maart 7315 schepen passeerden. Overal in Zeeuwsch-Vlaanderen maakt men zich thans op voor de komst van de jaarlijkse toeristen- stroom. De algemene verwachting is dat het er weer meer zullen zijn dan vorig jaar. Tal van ge meentebesturen en exploitanten van recreatiecentrahebben bo vendien met een aantal „nieuwig heden" gezorgd, voor een nóg pret tiger verblijf van de tijdelijke gasten. Op de foto de „opgepoet ste" miniatuur-golfbaan te Cad- zand met op de 'achtergrond de „Boulevard de Wielingen". (foto P.Z.C Mondelinge eindexamens Middelburgs gymnasium De mondelinge eindexamens voor het gemeentelijk gymnasium te Middelbifrg worden gehouden op 8, 10 en 11 juni en niet in juli, zoals door een zetfout in de P-Z.C. van donderdag werd meegedeeld. Vlissmger haalde het C-brevet zweefvliegen De Vlissinger J. A. Zachariasse heeft donderdag het zweefvliegbrevet C be haald. Hij maakte in een toestel van het type Ka-8 een vlucht van ruim vijf irtfer boven Teriet. Hierbij steeg hij Slot van pas*. 1 lijks in aantal en de uitbreiding van pensions houdt daarmee gelijke tred. Met man en macht wordt daar mo menteel gewerkt om de toeristische trekpleister van de eerste orde de fraaie duinpromenade nog voor het seizoen gereed te krijgen. Op het kunstmatig duin is voorts een groot motel in aanbouw, maar het ziet er niet naar uit dat dit ge bouw deze zomer nog in gebruik kan worden genomen. Voor het gebied ten westen van de nieuwe veerha ven, heeft inmiddels reeds een nieuw recreatie-uitbreidingsplan ter inzage gelegen. De n.v. „Zeebad Breskens" heeft besloten tot een nogal forse uitbreiding van haar kampeerterrein. In Aardenburg gaat de „Van-Eeghen stichting" voort met de uitbreiding van de vorig jaar in gebruik geno men camping. Dit jaar zal ook de kampwinkel in bedrijf worden ge steld. Er is veel belangstelling voor deze nieuwe camping, ook van Bel gische zjjde. Voor de bouw van het Broederschapshuis is het wachten nog op de rijksgoedkeuring. SITUATIE VERBETERD IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het ontbreken van (thans nog) vol doende industrieën is momenteel één van de belangrijkste factoren, die een ge wenste ontwikkeling van het goederen vervoer langs de weg in Zeeland in «le weg staat. In de afgelopen jaren is de situatie met name in Zeeuwsch-Vlaan deren (met als middelpunt de industriële, bedrijvigheid in Ter neuzen) iets verbe terd. hoewel de grote ondernemingen met de „vetste happen" gaan strijken en de kleine ondernemers slechts wat graantjes kunnen meepikken. unstige positie -'lijkt ook uit het feit, dat deel van het Zeeuwse wagenpark gedurende langere of kortere tijd jaar- lijks niet in bedrijf is. Zo heeft het districtssecrctaaiaat Zeeland van de na tionale organisatie beroepsgoederenver- voer wegtransport (N.O.B. Wegtrans port) één der schakels tussen het vervoer en de overheid, waarbij ruim de helft van de rond 400 Zeeuwse beroeps vervoerders is aangesloten kunnen nagaan, dat van verschillende bedrijven vaak 3 maanden een deel van het wa genpark in de garages staat. Daarnaast is liet zogenaamde piekenvervoer (tij dens landbouwcampagn'es als bieten- en erwten vervoer enz) speciaal een Zeeuws verschijnsel. Verschillende ondernemers streven er echter tijdens de stille perioden naar om hun gehele wagenpark toch draaiende to houden en dat kun soms tot concur rentie in de tarievensector leiden. Min of meer gunstig steekt Zeeland af op het gebied van de „eliauffeursvoorzïe- iiing"; heerst er met name in het wes ten van ons land een nijpend gebrek aan chauffeurs, in Zeeland valt dit vol gens het N.O-B.-secretariaat nog mee. In elk geval staat er nog geen wagen voor stil. Vakopleiding Elk jaar organiseert het district Zeeland van dc N.O.B. enkele contactavonden voor zijn leden, die dienen om de goede verstandhouding tussen de leden te ver stevigen. Dit jaar worden deze con tactavonden in Middelburg (op vrijdag 19 april) en ln Axel (op vrijdag 26 april) gehouden. Op deze avonden zal de rijks- hoofdinspecteur van het verkeer in Zee land. «Ie heer D. de Vries, een toespraak houden, waarna er een cabaretprogram ma met tot slot een gezellig samenzijn is. Grote aandacht besteed «Ie N.O.B. ook aan de vakopleiding, waarin in de afgelopen jaren ook vele dames hebben deelgenomen; de vrouwen (en zoons) van de ondernemers zor gen voor de bedrijfsorganisatie waarbij ze kennis moeten hebben van boekhouding, maar ook van kost prijsberekening, tarieven, laadvermo gen, onderhoudszakc.il en zelfs mo toren terwijl do „haas" zelf met de auto door het land rijdt. Zo be stond enkele jaren geleden rond de helft van het aantal Zeeuwse cursis ten uit dames. Nieuwe burgemeester van Waarde bezoekt gemeente De nieuw benoemde burgemeester van Waarde de heer J. D. de Kam uit Maas dam zal woensdag a.s met z-ijn echtge note een bezoek brengen aan zijn nieu we gemeente. Hij zal omstreeks twee uur door het gemeentebestuur worden ontvangen. NAUWELIJKS „bekomen" van dc. enerverende ijstijd in 'de voorbije wintermaanden is de R.T.M.-kopla- dingpont „Zijpe" vlak voor het tiaasweekeinde weer in de vaart go mmen om Schouwen-Duiveland een handje te helpen bij liet lossen van het eerste ..lenteprobleem": De aan- en afvoer van de lange stroom auto's in de komende topdagen van het ver- het veerpiein van Anna Jacobapolder aandienden was de veerpont juist te rug op zijn traject na een grondige opknapbeurt op de werf van Piet Smit in Rotterdam. Daar heeft men de logge boot van boven en van on deren goed onder handen genomen voor het vaartuig weer op zijn route kon worden ingezet. En het verblijf van ruim een maand op de werf was geen overbodige luxe. De veerpont „Zijpe" heeft zich in de periode van het vele decimeters dikke drijfijs in het vaarwater tussen Schouwen-Dui veland en de vaste wal namelijk da nig „bezeerd". Men zal zich herinne ren, dat de schroeven van de pont met regelmaat op de ijsschotsen een kikvorsman aan te pas om het ongebogen stuk van het schroefblad onder water weg te zagen. Op het laatst gingen zelfs autoriteiten van de veronderstelling uit, dat het S.S. „Zijpe" helemaal geen schroef meer over had! Welnu, op de werf in Rot terdam heeft men de pont van twee nieuwe schroeven voorzien. Er wer den nog verschillende andere repara ties verricht en alles bijeen heeft de „revalidatie" van de R.T.M,-pont meer dan een maand in beslag geno men. In die periode heeft het zuster schip S,S. „Krammer" de dienst tus sen Zijpe louden. Anna Jacobapolder on derhouden. In de vorstperiode is dit schip zo veel mogelijk gespaard en slecnts incidenteel wanneer het iso lement bijna een feit was ingezet. De laatste weken begon het aan het veer weer steeds drukker te worden. Nadat de opdooiinaatregelen op de wegen waren opgeheven, kwamen de de wachttijden werden dlcntcngevol- Se groter. Precies op tjjd voor de rukte rond de paasdagen is de „Zjj- pe" weer in de Tramhaven versche nen. En zo kon gisteren constant weer met twee schepen worden over gezet. Zeer ten gerieve van do paas- verlofgangers (Foto P.Z.C.) In Middelburg is w.oensdag en donder dag de 46e algemene vergadering gehou den van de vereniging van leraren Dij het christelijk voorbereidend, hoger en mid delbaar onderwijs. Tijdens het huishou delijk gedeelte van de vergadering spraic dc voorzitter, dr. D. Barends, een openingswoord, waarin h(j wees op het aanvaarden van de mammoetwet. Hij herinnerde aan de veranderingen, die uit deze wet zullen voortvloeien. Tijdens deze vergadering droeg dr. Barends het presidium overaan zijn opvolger, dc heer J. van 't Hul. rector van het chris telijk lyceum te Zwolle. Tot ereleden der vereniging werden benoemd de in specteurs m.o. dr. J. L. P. Brants te Goes. dr. G. B. W. Huizinga te Voorscho len en drs. B. J.. Westerhof te Rijswijk. Tot bestuurslid werden gekozen drs. J. Visser, conrector van het christelijk ly ceum te Apeldoorn en drs. A. J. H. Hob belt, leraar aan de eerste christelijke h.b.s. te Groningen., plet aantal leden was in het verenigingsjaar toegenomen van 1756 tot 1855. Na ufdocning der huishoudelijke zaken hield prof. H. L. W. Nelson, hoogleraar in do klassieke letteren aan de rijks universiteit van Utrecht, een referaat over „De betekenis van het klassieke onderwijs in de twintigste eeuw". Tij dens een gezellig samenzijn trad op het Middelburgs Kamerkoor onder leiding van Bart Leijnse. het Middelburgs Ba- rokensemble met medewerking van mevrouw D. Scheitens-Koops, zang. en de balletgroep van mevrouw Soesman. De volgende vergadering zal te Em mei oord worden gehouden. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen wiskundig Ingenieur de heer T. de Crook te Brcsl<ens. Geslaagd voor het examen mo. der kath. leergangen te heer I. Stel ie Goes. Bijeenkomst comité historische optocht Donderdagavond kwam het comité der historische optocht in de „Stadsher berg" le Axel bijeen, om aldaar een be roep te doen op de medewerking van de Axeisc bevolking. De voorzitter van het comité, de heer J de Jonge, opende deze avond, die veel belangstelling trok. Spreker gaf oen uiteenzetting, hoe Axel 750 Jaar geleden zijn stadsrechten ver kreeg. Johanna van Konstantinopel en Ferdinand bezochten toen Vlaamse ste den, waaronder ook Axel Het ligt in de bedoeling bij deze optocht een uitbeel ding tc geven van 750 jaar geleden. Ie dereen kan meedoen. Men kan zich op geven bij de heer M. Jansen, Bankert- straat 15, liefst uiterlijk 16 april. Na een wat trage aanloopperiode, groeit ook het uitgestrekte recrea tiecentrum „Braakman" steeds meer in de richting van een ideaal vakan tieoord. Daar kunnen vooral de wa tersportliefhebbers aan hun trekken komen. Volkomen nieuw is hier de mogelijkheid tot huur van roei- en .zeilboten en van kano's. Voor het eerstzal dit iaar ook gelegenheid bestaan voor net nemen van zcil- lessen. Deze watersportrecreatie is geïntro duceerd' door de beheerder van de jachtwerf, die in het nog nieuwe vakantieoord is gevestigd. Nieuw is ook de kinderspeeltuin nabij de speel weide van het zwembad. Van de 64 bungalows, die in de „Braakman" zullen worden gebouwd, is inmiddels een 20-tal gereed gekomen. Vorige maand is een begin gemaakt met de bouw van een permanent restaurant; er is een nieuwe weg aangelegd naar het kampeerterrein, terwijl andere wegen door het recreatiegebied in aanleg zijn. Over de toegang tot de terreinen blijkt nog enig misverstand te heer sen. De recrcatlegronden zijn in feite vrij toegankelijk voor iedereen, maar uiteraard moet voor gebruik van zwembad, speeltuin en kampeer terrein een vergoeding worden be taald. In Ternèuzèn worden momenteel do laatste werkzaamheden uitgevoerd ten behoeve van bet nieuwe zwem bad (met Hgweido), dat op 17 mei aanstaande officieel zul worden ge opend door oud-minister van Rooy. In het oosteHlk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen heeft de gemeente Hon- tenisse de plannen voor een zwem bad tc Kloosterzande goedgekeurd. Ten noorden van Walsoorden is een camping geprojecteerd. Nieuwe st raudies zjjn verschenen aan de oostzijde van Perkpolderhaven en ln Walsoorden. Tal van toeristen zullen ongetwijfeld dit jaar weer een bezoek brengen aan Hulst om te zien hoever men daar is gevorderd met het blootlcg- fen van de middeleeuwse stadswal en. En Axel gaat dit jaar mede ten behoeve van de ongetwijfeld vele bezoekers een tweetal evenemen ten organiseren, te weten een con- cours-hippique op tweede pinkster dag en oen grootscheeps feest ter ge legenheid van het 750-jarig bestaan van de stad (22 tot cn niet 29 juni). Samenvattend kan gesteld worden, dat ook Zeeuwsch-Vlaanderen weer alles in het werk stelt om dc stroom van bezoekers een aantal weken of dagen van prettige ontspanning to bezorgen. Op sommigen van hen ma ken die nieuwe dingen wellicht hele maal geen indruk. Maar dal betreft dan die „echte" vakantiegangers, «11e helemaal niets willen doen dan alleen maar liggen, nergens aan denken en zo mogelijk genieten van zon, héél véél zon Vakantiespel voor Goese jeugd tijdens do paas vakantie voor de Goese jeugd een actie spel onder liet motto „Jongelui, zoek de zin op". Hel Is de bedoeling dat de deel nemers een zin formeren uit de 132 let ters, die in 132 etalages in Goes ge plaatst worden. Door de medewerking van verschillende Goese winkeliers zijn er een aantal fraaie prijzen. Op vrhdag 19 upril is er voor de jeugd van 6 tot 10 jaar een kindervoorstelling, waarop dc film „Siors van de Rebellen club" wordt vertoond Voor de jongelui van 11 -ot en met 14 jaa; wordt de rol prent „De komst van Robin" gedraaid. Plaats en tijd zijn nog niet bekend. VRIJ KOUD, MAAR ZON Vooral aan zee flinke zonnige perioden, elders wisselend bewolkt maar droog weer. Zwakke tot matige, cn langs do Waddenkusl ln de middag vrij krachti ge zuidwestelijke wind. Vr(j koud. ZON EN MAAN 14 april Zon op 5.48 onder 19.34 Maan op 0.11 onder 8.43 15 april Zon op 5.46 onder 19.36 Maan op 1.11 onder 9.24 16 april Zon op 5.44 onder 19.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2