PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „PAAS-INVASIE" VAN BUITENLANDERS VERLOOPT RUSTIG Ruwe zee bemoeilijkt zoeken naar „Thresher" Zeeuwsch-Vlaanderen ontdekt door steeds meer toeristen Verkeer leverde geen moeilijkheden op Oerwoudhotel OPNIEUW JONGETJE VERMIST Het nieuwe beeld Toeristenseizoen Recreatieplan Meer dan 300.000 mensen onder dak Vooral Duitsers en Scandinaviërs IN FINSTERWOLDE AANGEHOUDEN COMMUNISTEN VRIJGELATEN Vandaag... Toestand Algerijnse minister is ernstig De „Paasinvasie" van buitenlanders in ons land is gisteren gesta dig op gang gekomen. De brede, rustige stroom Duitsers, Scandi- naviërs, Amerikaanse en Britse militairen uit' Duitsland, die sinds gistermorgen per auto ons land binnenreed, nam tegen het mid daguur iets af, doch zwql nadien weer in aanzienlijke mate aan. In de avonduren luwde de toeristenstro om. Aan kleine grenspos ten telde men gistermiddag hier en daar 1800 mensen per uur. Voorzichtig geschat waren aan het eind van de middag ongeveer 300.000 tot 325.000 buitenlanders in Nederlandse hotels, pen sions enz. onder dak gebracht. De accommodatie van de Friese Waddeneilanden was toen voor 90 pet. bezet. Op Texel was nog plaats. Centraal en westelijk Nederland liepen geleidelijk vol. Amsterdam kon nog enkele honderden op reserveadressen bergen, Rotterdam had nog wat plaats in de eerste klas sector, op hotelschepen en in pensi ons. Den Haag-Scheveningen had nog wel enige ruimte. De stad en provincie Utrecht moes ten vrij vroeg in de middag reeds „neen" verkopen aan gegadigden voor onderdak. Ook de aangren zende streken van de Utrechtse heuvelrug boden weinig of geen soelaas meer. In de oerwouden van Oost-Afrika staat verdekt opgesteld het Tree- tophotel. Een verblijfplaats voor oerwoudliefhebbers, die by kunst maanlicht de wilde dieren van het woud bij een klein meer kunnen bestuderen. Een artikel over hef merkwaardige hotel waar men 's nachts niet slaapt, op pagina 13. Voorts in dit 20 pagina's tellende nummer: Pagina 2: Brand vernietigde hotel volkomen; Pagina 3: Interview met direc teur Gasunie; nieuw procédé om voedsel te bewaren; Pagina 5: Bank voor Zeeland had gunstig jaar, kerkdiensten en aoktersdiensten; Pagina 7: Schippers willen vlucht- haven in „Verdronken Land van Saaftinge en voor Feijenoord 2000 plaatsen in Lissabon; zaterdagnummer Pagina 11: „De verschrikkelijke Bathman", het relaas van een on zer redacteuren, van een mistige dag in Bath, geïllustreerd door Jac. Prince, alsmede de vijfde af levering in de serie beroemde pri madonna's: Kathleen Ferrier. Pagina JU: Hans Warren be spreekt Hclla Haasses „De Meer min" en voorts een artikel over oude kunstenaarsvisies op het paasaebeuren. Pagina IS: Oer woudhotel waar men 's nachts niet slaapt. Pagina 15: de weke lijkse fotoreportage, deze maal ge wijd aan de werkzaamheden rond de Grevelingendam. Pagina 17: De Kerken en de Maatschappij met een artikel over religieuze en folkloristische paasgebruiken en Stemmen uit de Kerken over „Het verband tussen Christus' opstanding, de doop en het Heilig Avondmaal"Ten slotte op pagi na 19 de Kroniek van Zwin tot Zijpe met strips, feuilleton cti Waar zijn onze schepen1 Zandvoort had op dat ogenblik echter nog S00 hotel- en pensionbedden, als mede 7800 particuliere bedden beschik baar. Haarlem had ook nog 1500 reser vebedden, Leiden een paar honderd en Dordrecht enkele tientallen. Gouda ech ter, was tjokvol. Noordwijk beschikte nog over 300 hotel- en pensionbedden en in Katwijk kon men nog zeer goed te recht, dank zij de grote capaciteit aan pensionbedden. Kampeerterreinen In het noorden des lands was Leeu warden vol bezet, terwyl Groningen beslist niet over gebrek aan belang stelling klaagde. De kampeerterrei nen aan de kust trokken zeer velen aan. Het. zag er aan het einde van de middag naar uit, dat die van Noord- wyk en Zandvoort geheel vol zouden lopen. Verkeer Het verkeer op de grote wegen leverde gisteren vrjjwel geen moeiiyklieden op. De wegbeheerders hadden zoveel moge lijk alle obstakels ten behoeve van repa ratie weggehaald. Anders was dat in West-Duitsland, waar de weg Frankfort-Oberhau- sen op 8 plaatsen was opgebroken en omgelegd, terwijl de verbindin gen tussen Düsseldorf met Kleef en Venlo incidenteel omgelegd wa ren. Indien het weer zo zonnig blijft en de koude wind liefst wat minder wordt, dan ziet het er naar uit, dat vandaag en tijdens de paasdagen ook het binnenlandse toerisme op volle toeren zal ko men. Gisteren is opnieuw door de politie de vermissing van een jongetje gemeld en de medewerking van liet publiek voor de opsporing van het kind gevraagd. Dit betreft de bijna vier jaar oude Hen ri Geitenbeek uit Hilversum, die sedert drie weken by een oom in Utrecht lo geerde, maar sinds donderdagmiddag twee uur spoorloos is. Op dat tydstip is de jongen voor het laatst gezien. Hy speelde toen buiten. Men vreest een on geluk. SPECIALE APPARATUUR ONDERWEG Signalen niet van gezonken onderzeeër afkomstig Een storm, die momenteel voor de Amerikaanse kust woedt, bemoei lijkt het zoeken naar het wrak van de Amerikaanse atoomonderzeeër .Thresher". De. torpedobootjager .Hazelwood" is op weg naar de plaats van de ramp met aan boord vijf medewerkers van het oceano- grafisch instituut van de Ameri kaanse marine. Zy hebben speciale sonarupparatuur, waarmee gewoonlijk de zeebodem in Het onderzoek naar de ramp met de „Tresher" is in volle gang: op de plaats, waar men vermoedt, dat het schip vergaan is, speuren vele schepen de zee af. Hier een luchtfoto met op de voorgrond de torpedobootjager „Blandy" en op de achtergrond een oceanogra- fisch onderzoekingsschip. kaart wordt gebracht, bij zicii om te proberen de plaats van het wrak te lo kaliseren. Bovendien zullen zij een boei leggen op de vermoedelijke plaats van de ramp. Niet Van Thresher De Amerikaanse marine neeft giste ren voorts medegedeeld, dat de sig nalen, die de onderzeeboot „Sea Wolf" heeft opgevangen niet van de „Thresher" kunnen zijn geweest. De waargenomen geluiden kwamen vol gens de marine niet overeen met het type geluidsapparatuur, waarmee fle onderzeeër was uitgerust. Bovendien acht men het uitgesloten, dat nog iemand van de bemanning in leven zou kunnen zijn. Behalve stukjes kurk en plastic zyn nu rode en gele hand schoenen van de soort die in de afdeling van de kernreactor van het schip wer den gebruikt, op liet water aangetroffe: De torpedobootjager „Blandy" vaart met deze voorwerpen naar New London in Connecticut, waar men zal proberen vast te stellen of ze inderdaad afkomstig zyn van de „Thresher". De beroemde oceanograaf, dr. Jacques Piccard heeft gisteren gezegd, dat hy bereid is de batiscaaf „Trieste" te be mannen, wanneer men hiermee gaat dui ken om te proberen het wrak van de „Thresher" te ontdekken. Piccard vertel de dat hij nog geen uitnodiging van de Amerikaanse regering had ontvangen. President Kennedy heeft order gegevi de vlaggen aan alle openbare gebouwen halfstok te hijsen. Pasen aan de koude kant. (Van onze weerkundige medewerker) De koudere lucht, die vrijdagmor gen ons land bereikte, is inmid dels tot Zuid-Frankryk en de Al pen doorgedrongen. Ook tijdens de paasdagen blijven wy in een luchtstroom tussen west en noord west, waarmee vry droge, maar te koude lucht wordt aangevoerd. Plaatselijk is een bui te verwach ten. maar deze buien zullen van weinig betekenis zijn. Ondanks de zonnige perioden blijft de tempe ratuur overdag in de buurt van 7 a 8 graden liggen, hetgeen on- feveer vier graden hoger is dan e temperatuur van het zeewater voor onze kust. Hof werd hel in Tholen Pagina 2 Drs. Eldert Willems is op zoek ge weest naar het nieuwe beeld van Nederland en het resultaat van zyn tocht is samengevat in een boek een documentaire is het genoemd ver schenen bij de Bezige By onder de titel „Nederland wordt groter". Het nieuwe beeld van Nederland: iedereen heeft wel een vaag idee wat er mee wordt be doeld, men denkt aan Deltaplan en Per nis, aan verkeersontwikkelingen, aan recreatie, kortom aan al die begrippen die dagelyks worden voorgeschoteld in kranten en tydschriften. Drs- Eldert Willems nu heeft de moeite genomen om samen met een groep bekwame me dewerkers deze verspreide elementen bijeen te brengen onder één noemer, om aldus het nieuwe beeld van Nederland of moet men zeggen: het beeld van het nieuwe Nederland te schetsen. Een indrukwekkend boek is het gewor den, we willen dat gaarne voorop stel len ondanks bezwaren waarop we hier onder terugkomen. Imponerend door de grote hoeveelheid materiaal, impone rend vooral door de vormgeving. In die vormgeving is namelqk een stuk van het nieuwe beeld terug te vinden, het geen een niet geringe verdienste is van layoutman Barvelink. Al kijkend en le zend in dit goed uitgevoerde werk, wordt men in kennis gebracht met de fascine rende ontwikkeling, die Nederland op dit ogenblik doormaakt, een ontwikke ling die een geheel ander beeld geeft dan het traditionele met molens en tul pen. Een belangrijk stuk van de verande ringen, die in dit boek zijn beschre ven en afgebeeld, speelt zich in Zeeland af. En daarby valt op dat ons gewest, zo geheel anders dan vroeger, niet meer een vergeten provincie aan een zqweg is, maar in bepaald opzicht een centrale plaats inneemt. Men denke aan de af sluiting van de zeegaten en de daarvan te verwachten gevolgen voor recreatie en zoetwaterhuishouding, in mindere mate spelen ook industrialisatie en de ontwikkeling van de zeehavens een rol. Een werk als dit „Ne derland wordt groter" -heeft de verdienste, dat men het eigen ge bied, waar men woont en wei kt, in een gro ter verband herkent. En dit grote ver band is eigenlijk één grote metropolis, die Nederland heet. Ons land dit boek maakt het duidelijk is in feite inder daad een grote "stad geworden, met een centrum dat „Randstad" heet, met wij ken die we provincies noemen- Een mil joenenagglomeratie met (gelukkig nog) groenstroken en (alweer: gelukkig) een zeer gevarieerde indeling. We hebben dit boek de afgelopen weken vele malen doorgekeken, omdat we het nieuwe beeld van Nederland wilden le ren zien. Maar helaas, wy moesten con stateren en daarmee komen we op de bezwaren van dit werk dat er een eenzydig beeld wordt getoond. In de eerste plaats is het boek te „rapporte- rig", te makkelyk en té ongenuanceerd samengevoegd uit allerlei publikaties, rapporten e.d-, waardoor het op een droog-geschreven uitgave van de Rqks- dienst voor het Nationale Plan lijkt. Maar het belangrijkste lijkt ons, dat een essentieel element werd vergeten: de mens zelf. De samensteller heeft be wust of onbewust over het hoofd ge zien, dat het nieuwe beeld van Neder land toch vooral het nieuwe portret van de Nederlander is. Die Nederlander ech ter kan men slechts eenzqdig, schema tisch en indirect uit dit boek leren ken nen. Hij maakte op ons de indruk van een overijverige mier. een perfecte plan nenmaker, een man die nooit zyn iïneaal vergeel. Maar weinig of niets vertelt dit boek over de gewone Nederlander, over de mensen, die in al die enorme fabrieken werken, die de huizenblokken bewonen, niets over de jeugd, niets over de óók aanwezige wq weten dat allemaal keerzijde van de vooruitgang. Welk een kans werd hier gemist om een écht, al thans vollediger beeld te schetsen. Het traditionele portret van Nederland werkte met tulpen en molens, in derdaad een vertekend beeld. Maar is deze nieuwe doorsnede eigenlijk niet evenzeer vertekend Ons land wordt voorgesteld als een gebied met woning blokken en fabrieken, machines en au to's, met betonwegen waarover een ano nieme miljoenenmassa rijdt, een land, samengevat in kaarten en grafieken, een „brave new world" op zand en zee klei, een land ten slotte waar Simon Carmiggelt en Godfried Bomans niet meer thuishoren. Een metropool, waar wél kraakinstallaties verrqzen, maar geen kerken. Hoe eenzijdig, dit portret van Nederland: een miljoenenstad van ingenieurs, maar zonder dichters, ja zonder mensen van vlees en bloed- We moesten denken aan die oude negen- tiende-eeuwer Dacosta, die het onwan kelbare geloof van zqn eeuw in de fiere voortuitgang hekelde met woorden, waarom vee) is geglimlacht: „Ziehier uw goden: kunst en kracht en indus trie" Men herkent ze. deze goden, bij het doorbladeren van dit nieuwe boek. Het is een beetje benauwend. 206e jaargang - no. 88 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F- van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlisslngen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2376); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213): Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm tel. 2911; Zierlkzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). .3rieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 13 april 1963 Verrassend veel „nieuwigheden" ZESUWSCH-VLAANDEREN gaat het komende toeristensei zoen weer met veel vertrouwen tegemoet. Dat is ons gebleken uit gesprekken met een aantal burgemeesters, V.V.V.-functio narissen, exploitanten van hore cabedrijven en beheerders van recreatiecentra, campings en dergelijke. Het aantal aanvra gen voor hotels, pensions, zo merhuisjes en ander logies, geeft nu reeds aanleiding te ver onderstellen, dat de jaarlijkse stijging van het toeristenbezoek zich dit seizoen zal voortzetten. Zeeuwsch-Vlaanderen is ook reeds volop bezig zij het dan wat later dan in voorgaande ja ren zich „op te poetsen" voor de komst van de toeristen- stroom. Bij dit treffen van voor bereidingen valt onmiddellijk op, dat in een groot deel van Zeeuwsch-Vlaanderen de „toe ristenindustrie" nog in een be ginstadium verkeert, maar dat juist daardoor telkenjare een verrassend groot aantal nieu wigheden kan worden geïntro duceerd 1 Met name in Cadzand de oudste van West Zeeuws-Vlaamse badplaat sen heeft men in de periode tus- twee seizoenen in, bepaald niet met de handen over elkaar gezeten. De grootste verrassing die deze gezellige kustgemeente haar bezoekers heeft aan te bieden, is ongetwijfeld de fraaie galerij met twaalf winkels, waaronder een lunchroom, gelegen aan de „Boulevard de Wielingen". Belangryk uit toeristisch oogpunt Is voorts het kilometers lange wandel pad over de duinen, van hotel „De Top" tot aan het natuurreservaat „Het Zwin". Men is thans bezig aan de laatste fase van dit pad, dat hoogstwaarschynlijk nog dit seizoen gereed zal komen. Door de zorg van Staatsbosbeheer is een aanzienlijk stuk grond tussen de bungalowwijk en het parkeerter rein bij de haven ingeplant. Voorts zal de tweede miniatuurgolfbaan na bij de geprojecteerde kinderspeel tuin in gebruik worden genomen. Met enige spanning wacht men ter plaatse op de rijksgoedkeuring voor de aanleg van een dubbele tennis baan nabij de voormalige haven. De grond hiervoor is reeds in eigendom verworven, zodat men de tennisbaan nog vóór het hoogseizoen hoopt te kunnen realiseren. Met de bouw van een r.-k strand- kerk hoopt men eveneens zo spoedig mogelyk te beginnen, terwql voorts in het dorp zelf mede ten behoe ve van de toeristen een garage bedrijf mét benzinepomp is gebouwd Op de gemeentegrens tussen Cad zand en Retranchement ligt nu al bijna vier maanden het voormalige radioschip „Uilenspiegel" aan zijn ankers te rukken. „Best mogelijk dat het ding veel belangstelling van toe risten langs de kust gaat trekken, maar ik was het schip toch liever kwijt dan rqk", vertelde ons burge meester A. J. Leenhouts. Retranchement heeft een nieuw re creatieplan nabij de kuststrook in êen vergevorderd stadium van voor bereiding. Het kamp „Zwinhoeve" heeft een belangrijke uitbreiding on dergaan. Overigens blijft het gebied rondom „Het Zwin" de ideale plaats voor de toerist, die alleen maar rust zoekt. Ook Groede en Nieuwvliet zullen het komende seizoen weer geliefkoosde plaatsen zijn voor vakantiegangers, die stad en fabriek ontvluchten. De brede stranden, de „Zwarte polder" en het rustige platteland daarachter, staan daar borg voor. Dat neemt niet weg dat burgemeester Everaars graag wat meer leven in de brou werij had willen brengén. ,,Ze schreeuwen hier om zomerhuizen, maar er komt nauwelijks een goed- keurinkje voor los". Breskens gaat steeds meer meetellen in de toeristische sector. De aanvra gen voor overnachting stqgen jaar- (Zie slot pag. 2 kol. 6) INGESTELDE VERVOLGING NIET STOPGEZET Beroep tegen hun gevangenhouding gegrond verklaard Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het beroep van de vier in maart gearresteerde kopstukken van de communistische partij te Finsterwolde tegen hun gevangen houding gegrond verklaard en hun onmiddellijke invrijheidstelling ge last. Een vyfde arrestant, het communistische Eerste-Kamerlid Harm H., werd, zoals bekend, vorige week vrijdag reeds op vrije voeten gesteld. De vier thans in vrijheid gestelden zijn: het 57-jarige raadslid A. B., de 51-jarige fractieleider van de C.P.N., H. S., de 43- jarige commies ter secretarie S. K. en de 47-jarige werkleider van de gemeen- teüjke sociale werkvoorziening A. B. De vijf communisten waren aangehou den op verdenking van valsheid in ge- schrifte, gepleegd ten opzichte van een verzekeringsmaatschappij naar aanlei ding van de brand die op 6 augustus 1960 woedde in het communistische volksgebouw „Het Centrum" te Finster wolde. De invrijheidstelling houdt niet in, dat de ingestelde vervolging zal wor den stopgezet. in de- paassfeer: op het. kantoor van de V.V.V. in de hoofdstad was het vrijdagochtend reeds een drukte van belang. Aanvaring tussen So w j etduikboot en vrachtschip De afdeling vlootoperaties van liet Deen se ministerie van marine heeft gister avond medegedeeld, dat het 7180 ton grote Finse vrachtschip „Finn-CIipper" op twee-en-een-halve myl ten noorden van het lichtschip hij het rif van Ska- ?en in botsing is geweest met een Sow- etrnssische onderzeeboot. De „Finn-CIipper", die een dienst tus sen Finland en de Verenigde Staten on derhoudt, werd licht beschadigd. Geen der opvarenden werd gewond. Beide schepen konden hun reis voort zetten. De aanvaring vond plaats onder dichte mist. ...is het 100 jaar geleden, dat de Vlaamse roman-, novellen-, ver halen- cn toneelschrijver en dich ter Constant de Kinder te Antwer pen werd geboren. MORGEN ...is het 100 jaar geleden, dat de Vlaamse roman- en verhalen schrijver dr. Gustaaf M. Lybeer (schuilnaam dr. Spuyter) te Beve- ren by Roeselaere werd geboren. OVERMORGEN ...is het 200 jaar geleden, dat de Russische operacomponist Fjodor Wolkow, stichter van het Russisch toneel, te St. Petersburg overleed. SCHENDING VAN BRITSE STAATSGEHEIMENWET Vrydagavond werd te Londen vernomen dat leden van de Britse veiligheidsdienst achter een geheimzinnige organisatie aanzitten, die op grote schaal een ge stencild geschrift van twaalf bladzijden heeft verspreid, waarin mededelingen worden gedaan over zeer geheime gege vens betreffende de wijze waarop Groot- Brïttannië, in het geval van een aanval met kernwapens, regionaal zou worden bestuurd. De speciale afdeling van Scotland Yard, die zich bezighoudt met de bestrqding van spionage, is ingeschakeld. De onbekende uitgevers van het ge schrift, die zich de „spionnen voor de vrede" noemen, hebben bekendgemaakt dat vierduizend exemplaren ervan in het verenigd koninkryic zelf en daarbuiten zijn verspreid. Zij zqn in Engeland onder meer aan dagbladen, parlementsleden en mannen als de bekende wiskundige, filo soof en anti-kernbompropagandist pro fessor Bertrand Russell en de winnaar van een nobelprijs voor de vrede Albert Schweitzer toegezonden. Het geschrift is vrijdag openlijk ter hand gesteld aan deelnemers aan de mars. die Britse tegenstanders van de kernbewa pening met Pasen zullen houden. In het geschrift wordt aangegeven waar, in geval van een aanval met kernwapens, de plaatselyke hoofdkwar tieren van de Britse regering zullen worden gevestigd, waarbij zelfs de te lefoonnummers worden vermeld van de gezagsdragers ,die in deze hoofdkwartie ren de regeringstaak zouden voortzet ten. Het geschrift bevat een foto en een kaart van een dezer „verborgen hoofd kwartieren", zoals ze in het pamflet worden genoemd. De toestand van de Algerqnse minister van buitenlandse zaken, Mohamed Khe- misti, is „zeer ernstig" en het is niet mogeiyk de bewindsman te opereren, al dus een bulletin dat donderdag is uitge geven door het ziekenhuis waar Khemis- ti wordt verpleegd. De minister, die door enkele schoten uit het pistool van een Algerijn Werd getrof fen, is verlamd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1