c ZELANDICA PAASPUZZEL HET SPRUIT AAN DE BOMEN HET GROEIT IN DE WEI LEZERS SCHRIJVEN stop'n tijger in uw tank I Vj O Cr i j A. D' Zit voorjaren met Ceta-Bever R3IITFMRI BENT U BETER UIT! ZATERDAG 13 APRIL ,1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT rr ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL u Aantrekkelijke maand staat voor de deur |_|et spruit aan de bomen 99 het groent in de wei". Deze regels leiden een lied in, dat alle geneugten van de mooie mei maand bezingt. Misschien juist daarom behoren deze regels bij de gebeurtenissen in de maand april. In de aprilmaand worden de voorbereidingen getroffen, voor wat de meimaand zo aan trekkelijk maakt. Als de vogeltjes in mei zingen, hun eieren leggen en die gaan bebroeden, moet er vooraf al heel wat zijn beredderd. De vo gels moeten terugkeren, hun oude nestplaatsen opzoeken of nieuwe in gebruik nemen. Er moet een partner worden ge zocht en er moet hevig worden gesjouwd met nestmaterialen. Door Barend Zwerfmans Zijn deze laatste bij elke vogelsoort op de eigen manier tot een nest verwerkt, dan pas kan tot het leggen van de eie ren en het broeden worden overgegaan. Voor de vele vogels is daarmee de ge hele maand april of een groot gedeelte er van gemoeid. Ja, sommige keren in maart al terug. Iets dergelijks heeft er plaats met de bomen. Vogelnestjes behoren een beetje beschermd te zijn tegen al te nieuws gierige blikken. Het nieuwe begin van ae drukte in het vogelleven staat dan ook in nauw verband met de terugkeer van het leven in de trage sapstromen van bomen en struiken. Er komt meer druk op te staan en de knoppen waarop deze sapstromen stuiten krijgen als het ware een vriendschappelijk duwtje: „Schiet op ontplooi je; er moet weer jong groen komen wij zorgen er wei voor dat het er fris en sappig uitziet." Soort na soort Zo zwellen de knoppen en soort na soort jagen de struiken en de bo men hun jonge spruiten het hout uit. Eerst verschynt er een waas van jong groen of bruin over de kruinen, dan duidelijk gebladerte en eindelijk vormt dit een beschermende huif over de nest jes van de vogels. Sommige vogels wachten hier niet op: er zitten reeds weer vele grote lijsters en merels te broeden op hun volledig legsel van vier of soms vijf eieren. De zwaluwen hebben er zich aan ge houden een begin te maken met hun terugkeer tussen 1 en 8 april. De vroeg ste datum ons gemeld was zondag 7 april (Zeeuwse almanak 9 april) te Heille; achteraf bleek, dat ook de Bie- zelingse boerenzwaluw op 7 april is ge zien door de heer J. Fraanje. Verder kwamen berichten binnen van Wol- phaartsdijk en Ellewoutsdijk op 8 april; op 9 april was er een bij de televisie toren te Goes. Het vreemde van al die meldingen is, dat ze telkens één vogel betroffen, ter- wjjl het althans voor Biezelinge en Goes géén doortrekkers waren. Op 10 april veranderde dit. In Biezelinge waren er opeens 2 en te Goes zelfs 3. Er zit dus de mogelijkheid in dat ze, als bij de ooievaars met kwartier makersfunctie verschijnen. Zo was de zitplaats van de Biezelingse zwa luw een paar honderd meter van de toren verwijderd en is de vogel tel kens een poosje om de toren komen vliegen. Nu heet dat gedrag zeer begrijpelijk te zijn: ze vangen daar immers ïnsekten! Welnu onder de huidige omstandighe den geloof ik daar niet veel meer van. Het gedrag van de vogels lijkt er be- Eaald niet op, het lijkt wel meer op de ewegingen, die ze ook maken, wan neer ze bezig zijn met de keuze var een plekje voor hun nest. Het is als bij de kieviten eerst nog wei nig ontwikkeld, maar de symptomer van het zoeken naar en het stoten op de plek met een kleibrokje (nu nog zonder) zitten er al in. We worden nu weer nieuwsgierig, wanneer de eerste zwaluwen op hun nest (plaats) terug keren en daér blijven. Salamanders Na de kikkers zijn ook de salaman ders weer actief. Een eerste-klas- sertje, de jongeheer Wimpje Klooster man vertelde me, dat hij de eerste sala mander had gevangen op dinsdag 9. april 's middags te half vijf en 't was een mannetje. Dat wordt er beslist wel een voor de Vogelwacht. En zeker wou hij „in de krant", maar dat gaat natuurlijk niet. Stel je voor: de eerste dit en de eerste dat De krant zou te klein worden! De 7e, 8e en 9e april waren overigens ook op andere pnnten merkwaardig. De hommels kwamen voor de dag op de zevende en één dag erna waren er ook al wilde voorjaarsbijen en kleine vosjes, de bekende kleurige vlindertjes, die in allerlei beschutte plaatsen overwinteren. Het zijn echte schoonmaakvlinders. De zolderraampjes gaan weer open en de sinds de herfst opgesloten vlinders komen naar buiten, waar ze nu ook op Maartse viooltjes en longenkruid voedsel kunnen vinden. Die zijn met de Primu la's (bakkruidjes) ook van grote aan trekkingskracht voor de voorjaarsbijen en de hommels, maar de laatste ziet men ook tussen de planten, zo maar wat over de grond scharrelen. Er zit ook wat in van 't kwartiersmakersbe- ginsel, want het honingsnoepen is voor hen eer een schaften dan werken. Zij moeten een geschikt holletje zoeken, óf in de grond óf in een bloem om daarin te overnachten, later gaat dit (over een paar weken) veranderen in het defini tief een plaats kiezen voor de nest- bouw. De eerste hommels, die zich lieten zien waren aardhommels (7 april). Op 9 >ril kwam er echter een steenhommel Deze is mooi fluweelzwart mef rode de aardhommel en zwart en de iunt, terwijl de aardhommel gekleurd is met geel achterliji achterlijfspunt wit heeft. Als eerste, dit jaar uitgekomen vlinder,- zagen we op 10 april een koolwitje; deze vlinders overwinteren in popvorm. tl aar ty- (Viola d jra fa. 1 Wilgekatjes De wilgekatjes staan nu volop in bloei, sommige al in gevorderd stadium. De overgang van de krokussen naar de hyacinten zal dit jaar wel vlug gaan, we hebben reeds verwilderde, ranke exemplaren in bloei zien staan. Misscnien valt het dus nog wat mee op „Keukenhof" en zal het bezoek tij dens de paasdagen niet alleen op vroe- ;e narcissen behoeven te rekenen. Ook send snel. éling nog verras- Het spruit aan de bomen, het groent in de wei en vogeltjes zingen hun liedje er bij. Al is het nog april, de bezoekers kunnen op een vogelliedje rekenen, vooral nu fitis en tjif-tjaf ook terug zjjn. Het tekent de verhoudingen wanneer een her vormde kerk in rooms-katholieke handen overgaat. In de 17e eeuw gebeurde dit in Zeeuwsch-Vlaanderen wel omgekeerd. „Eigen aardig is het feit, dat de protestantse kerk van Eede in 1818 verkocht werd aan de katholieken". Aldus de heer D. Verstraete in het eerste nummer van „Biekorf" van dit jaar in een artikel „De kerk van Eede vervangt de Mariakerk van Aardenburg". Tegen het einde van de tachtigjarige oorlog hadden zich in de Biezen zoveel hervormden gevestigd dat de bouw van een kerk noodzakelijk werd. Men kreeg toestemming van de Staten-Generaal en in 1648 kwam de kerk te Eede tot stand. Blijkens de inschrijvingslijst kwamen de giften uit heel Nederland. „Eede zelf bracht niet veel geld binnen, wat er op wijst dat de protestanten die daar woonden niet rijk waren". De giften waren evenwel niet voldoende, er bleef nog een schuld over van duizend pond. De hiervoor aangegane leningen werden door de Staten-Generaal niet goedgekeurd. Men moest voor dit geld een beroep doen op de tiendheffer, in dit geval het kapittel van St. Baafs te Gent. Er bestond namelijk een in 1623 door Albrecht uitgevaardig de ordonnantie, waarin werd vermeld „dat de tiendheffers moesten tussenkomen in het opbouwen of herstellen van beschadigde kerken en ook in het bouwen van nieuwe kerken". In de jaren 1656 tot 1658 hadden St. Baafs, St. Pieter en het kapittel van Doornik be dragen betaald voor verschillende kerken in westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. St. Baafs voelde er niet veel voor bij te dragen ten behoeve van de kerk van Eede. Het werd uiteindelijk een proces voor het hof van Vlaanderen te Middelburg (Zeeland). e argumenten contra St. Baafs zijn de moeite van het vermelden waard. Waarom in 1660 geld te wragen voor een kerk die reeds in 1648 werd gebouwd? Antwoord: Toen stond de streek nog grotendeels onder water, maar thans zijn de landerijen weer bewerkt en betalen de mensen weer hun tienden aan het kapittel. St. Baafs: de kerk staat in feite op het grondgebied van de parochie O.-L.-Vrouw-Aardenburg, mitsdien moet de moederkerk betalen. Nu was de Mariakerk van Aardenburg de moederkerk in 1625 afgebroken. Getuigen verklaarden dat ze gezien hadden hoe de kerk werd afgebroken en dat de materialen waren afgevoerd. Ze beweerden dat die materialen verwerkt werden in de verster kingen van Vlissingen, Westkapelle en Zierikzee. Willem Piessens had zelf gezien hoe men de stenen verwerkte in de muren te Zierik zee en ook in de muren van die stad. De getuigenverklaringen kwamen op hetzelfde neer. De afbraak had ten slotte nog geld gekost. St. Baafs: maar de Mariakerk bezat veel eigendommen en hieruit moeten de middelen maar gevonden worden. Ferdinand de Backere, de ontvanger van de geestelijke goederen, verklaarde dat de Mariakerk „ontbloot was van middelen". St. Baafs: als de kerk ontbloot is van middelen, wil dit zeggen dat er vroeger wel middelen waren. De Backere wijst op het taalgebruik: „zoude onse Neder duitse taele niet lijden dat iemand die arm is, ontblootl is van alle middelen?" Het proces viel ten nadel van St. Baafs uit.' Zoals gezegd werd de kerk te Eede in 1818 door de rooms-katholie- ken gekocht. De parochie werd vanuit Aardenburg bestuurd. In 1832 kreeg Eede een eigen pastoor. 26 mooie kleuren- 5 transparante houttinten U I I Li 11U IJl Zoals U ziet hebben wü onze puzzel aangepast aan het paasfeest. Deze paashaas bevat een kruiswoordpuzzel, waarvan U de oplossing moet inzen den vóór donderdagmiddag. De weke lijkse puzzelrubriek komt dus deze keer te vervallen. De eerste prys is f 25,de tweede prys 15,de derde pr(js 10, en de vierde prijs Vergeet L' niet in de linkerbovenhoek van uw enveloppe of briefkaart „Paashaas- puzzel" te zetten. pe prijzen van de vorige puzzel zijn als volgt toegekend. De eerste prijs gaat naar M. A. Mol, Prins Hendrik straat 23b, St.-Philipsland, die een waardebon van 5,krijgt toege zonden Deze bon is te besteden bij elke winkelier, die in de P.Z.C. ad verteert. De overige prijzen komen terecht bij mevrouw L. Provoost-De Pagter, Kanonwoistraat 4, Domburg, A. J. de Hullu, Dorpsstraat 105, Re- tranchement en J. Schrier, Schelde- straat 15, Hansweert. Zij ontvangen elk een waardebon van 2,50. op ge lijke wijze te besteden als de eerste prijs. Horizontaal: 3. gesloten; 4. Euro- aan; 5. jong dier; 6. lied; 7. wor tel (gew.); 8. boom; 9. zonder titel vermelding; 10. aanvang van een preek; 11. tijding; 15. erg; 16. reis gezelschappen; 21.- water tussen De nemarken en Zweden; 22. vrucht (m.v.); 23. hoofd van een klooster; 28. voorbeeld; 30. tevreden; 31. ge was; 32. plaats in Gelderland; 33. datum (lat.); 34a. grondsoort; 37. telwoord; 39. gebergte in Palestina; 40. goedig; 41a. voorstel; 43. waar dig achten; 45. troep; 47. plek; 48. vruchtbare plaats in de woestijn; 51. doelloos lopen; 53a. pers. vnw.; 54. zangstem; 55. vernis; 56. aanzien; 58. plaats in Zuid-Holland; 60. me lodie; 62 windrichting; 65 traag; 66 samengepakt; 67. ziekte: 70. even eens; 71. kunstvoorwerp; 73. veer kracht; 74. Oosters weefsel; 75. boom; 77. pers. vnw.; 78. eikéén; 80. voorzetsel; 82. vlaktemaat; 83. Bij belse figuur; 84. zangnoot; 85. hoofd van een gezin; 88. acteur; 90. zang- noot; 92. zangstem; 93. uitroep; 94. barmhartigheid; 95. bewerkte huid; 98. aalgeer; 100. deel van de Bijbel; 101. bloem; 103. niet gaar; 104. groente; 105. mededinger; 108. schep sel; 111. deel van het jaar; 112 rantsoen jenever; 115. min; 117. wegwijzer; 118. tijdperk; 119. ver driet; 120. onmeetbaah getal; 121. noot; 123. vaartuig; 124. doopgetui ge; 126. Romeins keizer; 130. eike schors; 131. strijdperk: 133. vul kaan; 135. voertuig; 136. bewerkte huid; 138. bloedvat; 139. bloeiwjjze; 140. halsjuk; 142. voorzetsel. 144. vogel; 145. vreemd; 146 opbrengst; 148. baard; 150. Europeaan; 151. nauüeling; 153. ontkenning; 154. toi letartikelen; 156. onheilsgodin; 157. titel, afk.; 158. medicus; 159.voorzet- sel; 160. vader; 162. verfrissing; 163 lidwoord: 164 indien; 166. dichtbij: 167. zeerover. Verticaal: 1. zoogdier; 2. onderwij zer; 9. houding: 11. bedrijfsleider; 12. brede weg; 13. plaats in een thea ter; 14. zeer groot; 15. havenarbei der; 16. rustig- 17. gebergte; 18. plaats in Overijsel; 19. meisjesnaam; 20. dierenverblijf; 21. verdriet; 22. eetgerei; 24. tocht; 25. metalen priempje; 26. bovendien; 27. lust hof; 29. oude lap; 30. zoogdier; 34. grap; 35. verordening; 36. rijksdaal der (afk.); 37. Oosterse titel; 38. deel van het oor; 39. etui; 41. rivier in Frankrijk; 42. plaats in Noorwe gen; 44. deel van ae Bijbel; 45. bete; 46. uitbouw; 49. spil; 50. vrucht; 52. wederk. vnw.; 53. voeg; 55. opera; 56. telwoord; 57. Europeaan; 58. fa milielid; 59. bescheiden; 61. lid woord; 63. stad in Afrika; 64. zoog dier; 68. uitholling in een muur; 60 soort stof; 70. stad in Rusland; 72. soort gokkerij; 75. soort palm; 76. 113. zangspel; 114. bloedvat (mv.); 116. badplaats; 119. bewerkte huid; 120 stel; 122 stad in Noord-Holland; 125. delfstof; 127. meer in Amerika; 128, woede; 129 lofdicht (m.v.); 132. advies; 134 vis (mv.); 137. gelofte; 140. strafvermindering; 141. gast; 143. boom; 147. plaats in Zuid- Amerika; 149. losplaats; 152. water in Nederland; 155. familielid; 158a. aantal; 161. berg; 163. lichaamsdeel; 165. zangnoot. de vorige puzzel sel; 86. l danig; 89. zoon van Jacob; 91. be hoeftige; 94. landstreek; 96. Bijbel se figuur; 97. erkentelijkheid; 99. geestdrift; 101. spil; 102 m(jt; 106. stand; 107. bloem; 109. bijwoord; 110. voorzetsel; 111. watervlakte; In de Franse Pyreneeën speelt zich deze dagen een spannende strijd af: de strijd om het wereldkam pioenschap zalmvissen. Gedurende twee perioden van een week, nu en in juni, staan 40 deelnemers tot hun middel in de rivier de Adour om met gebruikmaking van hun beste techniek de groot ste zalm te verschalken. Op de foto een van de deelnemers, de heer Guilharetxe, die een „vliegende start" maakte met zijn eerste vangst, een zalm van 8 kg. UWWWWWWWWVWV/WÜWWWWWVWWWWVWWWWWAftA WANDELVERENIGING „KRUININGEN" (Van redactiewege bekort Het bestuur van de wandelvereniging „Kruiningen", betreurt het ten zeerste dat het tot heden toe nog geen toe stemming heeft gekregen om op Hemel vaartsdag een wandeltocht te organise ren. Burgemeester en wethouders van Kruiningen menen nog steeds dit in beraad te moeten houden daar ook de Zeeuwse Wandelbond op dezelfde datum een tocht heeft aangevraagd. Het feit dat het gaat om een plaatselijke vereni ging. of om traditie of om de eerstko mende met een aanvraag, legt naar het schijnt geen gewicht in de schaal. Vol gens schrijven van b. en w. overwegen zij deze tocht aan de Z.W.B. toe te wij zen. Wij deelden aan b. en w. mede, dat de aanvraag van de Z.W.B. naar onze mening tot doel heeft onze vereniging niet alleen financieel te treffen, maar ook het voortbestaan onmogelijk te maken. En dat alleen, omdat onze ver eniging met de handelwijze van de bond niet akkoord gaat en wij daarom wil len overgaan naar de Kon. Ned. Bond van Lichamelijke Opvoeding, afd. West- Brabant-Zecland. In een poging om de vereniging, on danks alle tegenwerking in stand te houden, heeft het bestuur gemeend een uitwijk-mogelijkheid te moeten zoeken en het meent deze te hebben gevonden door onze jaarlijkse tocht te organiseren in een van de omliggende gemeenten, op de dag waarop de vereniging deze tocht altijd heeft laten lopen, namelijk op Hemelvaartsdag 23 mei 1963. De au toriteiten van deze gemeente hebben reeds hun volle medewerking toege zegd, ook de startgelegenheid is verze kerd. Het bestuur van de Wandelvereniging „Kruiningen" hoopt dan ook dat allen die reeds jaren lang aan de tochten van onze vereniging hebben deelgenomen, dit jaar ook de weg naar onze tocht zullen vinden, waar als vanouds alles weer tot in de puntjes zal zijn verzorgd. Bestuur van de wandelvereniging „Kruiningen". Noot van de redactie. Van de zijde van b. en w. van Kruiningen werd ons het volgend commentaar telefonisch ver strekt: „Van de zijde van b. en w. waren aan het verlenen van de vergunning voor waarden gesteld. Deze voorwaarden wa ren van tevoren schriftelijk kenbaar gemaakt aan het bestuur van de wandel vereniging „Kruiningen". De secretaris van deze vereniging had zich met die voorwaarden akkoord verklaard. Ver zocht was voor dinsdag 9 april ant woord te geven aan b. en w. Aangezien dit antwoord van de -wandelvereniging niet is gekomen, is hieruit geconclu deerd, dat de vereniging geen prijs stelt op de vergunning. Voor het overige wensen wij ons van commentaar te ont houden". BOKSERS Geachte redactie, Met instemming las ik het kantlijn stukje in uw krant van 10 april jl.: Het barbaarse offer. Het ging over bok sers en het boksen en over de gruwe lijke ontaarding van deze banale tak van sport. Het is ni.i. te vergelijken met de gevechten van de vroegere kampvechters in de Romeinse amfi theaters en orimenswaardig en dierlijk. Hoewei het in ons land wat lammer toegaat dan in het buitenland, begrijp ik toch niet, waarom zulke gereglemen teerde mishandelpartijen hier nog toe gelaten worden door de overheid, maar ook niet, dat er nog kranten zijn, waar in dit bloederige „vermaak" voorkomt in advertenties en berichtgeving (ver slagen). J. KARS. Vlissingen. Lambrechtsenstraat 13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15