AMERIKAANSE ATOOMONDERZEEËR VERGAAN Nog geen akkoord over NAVO-kerncommando Goes krijgt in 1964 lang begeerd zwembad Thresher" verdween tijdens duikproeven met 129 mannen aan boord Paasweer kouder „Geen gevaar voor radioactiviteit" iili MiNCHENSE POLITIE SPEURT NAAR VERDWENEN RAJAKOVIC Russische technici bouwen raketbases in Egypte WAARNEMEND GOUVERNEUR ANTILLEN BENOEMD PROJECT NU BIJNA ROND Aanleg drie van elkaar gescheiden zwembassins Marijnen op de Olympus 206e jaargang - no. 87 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Walstraat 58-60, tel 2355' ib.g.g. red. "3508."adv ^647/3643); "MTddelburg^'Maikt^SlVteir SMT^g.g.' r^d.*2078/?169,U adv Gr.'*Markt 2"el. 6140 (b.'gtg! 'red"78^ adv "52T3)7*Oostburgtel. 2395; Terneuzen jredtel. 2116, adm tel. 2911; Zierikzee' red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 et p mm. Min. p. ndv. f 4,50 Ingez med. 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p regel (min. f 1.50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C. Middelburg Directie: F. van de Velde. P. B. den Boer en W de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week. 8.00 per kw.; franco per post 8,25 p. 1 Vrijdag 12 april 1963 Hulster pretcent gedecimeerd Pagina 2 ADMIRAAL ANDERSON„Van reddingsoperatie geen sprake door te grote diepte (2500 m.)" Admiraal George Anderson, chef-vlootoperaties van de Ameri kaanse marine, heeft gisteren op een persconferentie verklaard ,,node tot de conclusie te zijn gekomen, dat de atoomonderzeeër Thresher" is vergaan". De onderzeeër werd sinds woensdagmiddag drie uur vermist. De ..Thresher", die pas van de werf kwam na revisiewerkzaamheden hield voor de Amerikaanse kust duikoefeningen. Bij de laatste van deze oefeningen ging het contact met de onderzeeër plotseling ver loren. Reddingsvaartuigen hebben op de plaats, waar woensdag avond een olievlek werd waargenomen en waar de onderzeeër vermoedelijk is vergaan, kurk en plastic gevonden, allebei grond stoffen die bij de bouw van onderzeeërs van het type „Thresher" .verden gebruikt. Op een vraag of hij meende, dat aan boord van het schip nog iemand in leven zou kunnen zijn antwoordde admiraal Anderson: „volgens mijn beoordeling niet". De „Thresher" had een bemanning van 129 koppen aan boord De oceaan ter plaatse is 2500 meter diep. (Van onze weerkundige medewerker) Alle gunstige, maar onbetrouw bare voorspellingen, die er de laatste weken al zyn gedaan ten spjjt, is er tijdens de paasdagen kouder weer te verwachten. Gis termiddag steeg de temperatuur in het hele kustgebied nog tot 12 a 14 graden bij een zuidwesten wind. Tussen een hogedrukgebied bij de Azoren en een stormdepressie ten noorden van IJsland, stroomt koude lucht uit het Poolgebied naar de Britse eilanden. Een deel van deze koudere lucht zal de ko mende 24 uur tot ons land door dringen. De wind draait meer naar west tot noordwest met luchtaanvoer van zee, waarvan het water (4 graden) nog veel te koud is. De kans op buien wordt groter en wij zullen met middag- temperaturen van 8 a 10 graden genoegen moeten nemen, hetgeen na de mooie lentedagen van deze week wel een teleurstelling is. ONTKENNING VAN AMERIKANEN Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ontkend, dat vertegenwoordigers van sommige N.A.V.O.-landen het eens zou den zijn geworden over een onderling kerncommando in de N.A.V.O. Wel voortgang bij de besprekingen Een woordvoerder van het ministerie verklaarde gisteren tüdens een perscon ferentie dat besprekingen over een bond genootschappelijke kernmacht in de N.A.V.O.-raad voortgang vindén, dat men tot dusver grote voortgang heeft geboekt en dat men verwachtte binnen afzienbare tijd „de nodige voorbereiding gen" te kunnen tref ren. Het is echter voorbarig te zeggen dat de maatregelen reeds uitgewerkt zjjn, zo zei de woord voerder. In Amerikaanse kringen maakt men on derscheid tussen deze intergeallieerde kernmacht en de multinationale of de multilaterale kernmacht. De eerste heeft een tactisch karakter terwijl de beide laatste van strategische aard zijn. werpers en Amerikaanse Polarisduikbo- ten. Ook twee eskadrilles Franse bom menwerpers, uitgerust met Amerikaan se kernwapens en gestationeerd in West- Duitsland zouden van de kernmacht deel moeten uitmaken. Het plan wijkt af van het Engels-Ameri kaanse plan tot de vorming van een multilaterale kernstrijdmacht, dat Frankrijk reeds categorisch van de hand heeft gewezen. Lem nilzer Zoals gisteren werd gemeld kwam uit Parijs het bericht, dat volgens welin gelichte kringen aldaar een plan was opgesteld volgens hetwelk de N.A.V.O.-kernmacht onder comman do zou komen van de Amerikaanse generaal Lemnitzer. De kernmacht zou worden samengesteld uit enige eenheden, die door verschillen de N.A.V.O.-landen reeds aan het N.A.V.O.-hoofdkwartier in Europa zijn toegewezen, alsmede uit Britse bommen- Prins Bernhard naar Mexico Als erevoorzitter van de Nederlandse delegatie zal prins Bernhard op zater dag 20 april a.s. van Schiphol naar Mexico vertrekken om het tweejaarlijk se congres bij te wonen van de Inter nationale Kamer van Koophandel, dat daar van 22 tot en met 26 april zal wor den gehouden. De delegatie staat onder leiding van mr. D. A. Delprat, voorzitter van de Amster damse Kamer van Koophandel. Voorts maken er onder andere groot-indus triëlen als ir. M. H. Damme, P. Dzn. Goedkoop, drs. C. A. Klaasse, H. J. de Koster, mr. J. Meynen en C. Verolme deel van uit. De laatste gaat reeds vier dagen eerder naar Mexico, waar hij wil nagaan of er perspectieven en mogelijk heden zijn voor de bouw van een werf. Het thema van het congres is „econo mische groei door onderlinge afhanke lijkheid". Een Amerikaan, de heer Alan Temple, heeft hierover een basisrap port uitgebracht. DESKUNDIGE Dr. Joseph Lieberman, een vooraan staande functionaris van de Amerikaan se commissie voor de kernenergie, heeft gisteren te Washington tegenover ver slaggevers verklaard: „indien er al euige radioactiviteit vrijkomt door het vergaan van de „Thresher", dan zal deze geen gevaar opleveren voor de scheepvaart en de visstand in hot betrokken zeege bied". voegde hieraan toe: „vanuit een vei ligheidsoogpunt bezien kan men een kernreactor, die niet meer wordt ge bruikt. het best op de oceaanbodem de poneren". Indien de kernreactor nog min of meer intact op de oceaanbodem is terecht ge komen en er zou, onder ,de geweldige druk van het water, een lek zijn ont staan in de kamer, die de uraniumbrand- stQf bevat, dan zou dit water onmiddel lijk met kracht instromen en de brand stofkern afkoelen". President Kennedy heeft gezegd diep be droefd te zijn over het vergaan van de „Thresher". „De moed en de toewijding van deze mannen van de zee, die de diepte in dui ken om onze kennis en ons kunnen te vergroten, doen niet onder voor die van hun voorvaderen, die vooraan gingen bij de opmars naar de grenzen van onze be schaving". De dan nadat president Ken nedy 'een proclamatie onderte kende, waarbij Sir Winston Chur chill het Amerikaans ereburger schap is verleend, werd deze pro clamatie alsmede het bijbehoren de Amerikaanse paspoort door de Amerikaanse ambassadeur In En gelanddc heer David Bruce aan cle grijze staatsman overhandigd. Na de officiële overhandiging bood de ambassadeur aan Sir Winston de pen aan. waarmee M proclamatie was ondertekend, als mede een brief van president Kennedy -I". sïti: 3 j im'CSnT.i Woensdagavond had admiraal Anderson reeds tegenover verslaggevers gezegd, dat als het schip tot op de oceaanbodem mocht zijn gezonken, van een reddings operatie geen sprake zou kunnen zijn. Inmiddels zijn gisteren de naaste ver wanten van de 129 opvarenden gewaar schuwd. Op de marinebasis Portsmouth werd op plechtige wijze een speciale vlag gehesen, die zal blijven hangen zolang het zoeken naar de ..Thresher" nog voortduurt. Zoeken onmogelijk De nasporingen ondervonden zware hinder van hagel- en sneeuwstormen in hel gebied van de ramp. Een gro te reddingsvloot van marineschepen en vliegtuigen neemt nog aan het zoeken deel. doch het zicht bedroeg minder dan twee kilometer, terwijl een laaghangend wolkendek het zoe ken vanuit de lucht vrijwel onmoge lijk maakte De experimentele duikboot „Trieste", die speciaal voor het duiken op grote Gezochte zou zich in Oostenrijk willen melden De Münchense politie was gister avond naarstig aan het zoeken naar dr. Erich Rajakovic voormalig medewerker van Eichmann die gisteren per vliegtuig in de Beierse hoofd stad arriveerde. Twee uur nadat Rajakovic in 'München was ge arriveerd werd hij door de Westduitse overheid tot onge wenste vreemdeling verklaard. De advocaat van Rajakovic, dr. J. Dos- tal. verklaarde gisteren, dat zjjn cliënt zich vandaag (vrjjdag) ter be schikking van het openbaar ministe rie in Salzburg zal stellen. Hy zou vandaag in Salzburg of Wenen arri veren. Een functionaris van het Oos tenrijkse ministerie van justitie ver klaarde, dat Rajakovic wordt gezocht in verband met de deportatie van 6000 Weense joden tijdens de oorlog. Een woordvoerder van het Beierse mi nisterie van justitie bevestigde gis teravond, dat dr. Rajakovic in Mün chen was gearriveerd. „Op de een of andere manier is hij erin geslaagd door de paspoortencontrole te kó men", zei hij, ,,de politie is hem nu aan het opsporen". In Zürich deelde de directie van Swissair mee, dat Ra jakovic onder een andere naam had e woordvoerder van het Beierse minis terie verklaarde, dat Rajakovic wan neer hy wordt gevonden onder toe zicht zal worden geplaatst „tot hy wordt uitgewezen". Hij wihle niet zeggen naar welk land Rajakovic zal worden gezonden. Het stadsbestuur van München heeft Rajakovic boven dien verboden zich in München te vestigen. Volgens de heer Wiesenthal, het hoofd van de joodse documentatiedienst in Wenen, bestaat er een „solide en on aantastbaar bewijs", dat Rajakovic maanden geleden een landgoed in Mexico heeft gekocht. diepte is ingericht, wordt per rail van de westkust gehaald. Met dit schip wil men trachten de „Thresher" op te spo ren. Een speciale raad van de marine is met een onderzoek begonnen- Huid open Admiraal Anderson vertelde, dat „Thresher" negen maanden op een werf in Portsmouth (New Hampshire) heeft gelegen om geheel te worden nagezien. Het was hier en daar nodig de huid open te maken om bij de machinerieën te komen. De twee andere onderzeeërs van dezelf de klasse, de „Permit" en de „Plunger", hebben opdracht gekregen voorlopig hun duikdiepte te beperken- Maximale diepte Drie dagen geleden is de „Thresher" met nieuwe duikproeven begonnen. Woensdag zou tot de maximale diep te worden gegaan. Deze diepte is ge heim. Toen de onderzeeër dicht by het dieptepunt was, viel de verbin ding met het escortevaartuig uit. De admiraal acht de mogelijkheid van sabotage gering, maar zij zal worden onderzocht, evenals de mogelijkheid van vijandelijke actie, die volgens hem uit gesloten moet worden geacht. Er waren geen Russische schepen in de nabijheid. Voor de „Triëste", die een zeer beperk te beweeglijkheid onder water heeft, zal het moeilijk zijn de „Thresher" op te sporen. Als het lukt, kunnen er foto's van het wrak worden gemaakt. De kans op berging is vrijwel uitgesloten. Deze foto geeft een beeld van de plechtige indienststelling op 8 maart l'JGl van de Amerikaanse atoomonderzeeër „Thresher'. In de omgeving van Caïro, Alexan- drië en bij het Suezkanaal zijn Russische technici bezig raketba ses te bouwen, zo is gisteren uit welingelichte kringen in de Egyp tische hoofdstad vernomen. Zij verklaarden dat de bases gebouwd worden voor raketten van het type S-A- 2 van Russische makelij, die vergeleken kunnen worden met de Havvkraketten die Amerika aan Israël had beloofd. De kringen zeiden dat deze Russische raketten bedoeld waren voor de bestrij ding van vijandelijke legertoestellen. De projectielen werden afgelopen herfst in Egypte binnen gebracht. De Russische levering van S-A-2 raketten gebeurt in het kader van een tussen Rusland en Egypte gesloten overeenkomst, die enige jaren geleden is getekend. Zij voegden eraan toe dat Rusland soortgelijke ra ketten aan Irak had beloofd. President Kennedy tegen verhoging van staalprijs President Kennedy heeft verklaard evenals vorig jaar bezwaar te hebben tegen elke algemene s taalprijs verhoging. Hij zei, dat een algemene verhoging het Amerikaanse volk zou benadelen en een inflatie zou uitlokken in plaats van de huidige prijs-loonstabiliteit. Kennedy legde zijn verklaring af antwoord op een bekendmaking van de Wheeling Steel Corporation, dat zij de prijzen van staalprodukten waarnaar grote vraag bestaai heeft verhoogd. De staalprijssituatie heeft Kennedy minstens viermaal genoodzaakt zijn plannen om naar Palm Beach in Florida te vertrekken uit te stellen. Bij Koninklijk Besluit nr. 3 van 10 april heeft koningin Juliana mr. A. A. G. Smcets, notaris te Willemstad, benoemd tot waarnemend gouverneur van de Ne derlandse Antillen. JEN JARENLANG gekoester de wens van de gemeente Goes staat op het punt om in vervul ling te gaan: de aanleg van een zwembad. Technisch zijn de plannen rond, maar op finan cieel gebied moeten nog enkele hindernissen worden genomen. Het gemeentebestuur verwacht ecl: ter nog dit jaar de laatste subsidie toezegging, hetgeen zou 'betekenen dat vóór het eind van 1963 de eerste spade in de grond kan gaan. Komt dit inderdaad zo uit, dan zal Goes na jarenlang op alle fronten geijverd te hebben voor "een zwem bail, in de zomer van 1964 over eer eenvoudig, maar uiterst doehnatr zwembad beschikken. De plannen van het gemeentebestuu. om Goes en tegelijk de gehele om geving aan een zwembad te helper, dateren al van vele jaren her. Reeds in het begin van de vijftiger jaren deed de behoefte aan een bad zich zo sterk gevoelen, dat al de eerste contacten werden gelegd. In 1955 deponeerde de Heide Maatschappij het eerste plan bjj b. en w. van Goes. Inmiddels is het plan al gron- lïg gewijzigd, maar wat er als eind- •esultaat uit de bus is gekomen, zal ">ker de zwementhousiasten op de Tevelandon in vele opzichten bevre gen zjjn opgesteld. Enige tijd gele den kreeg het gemeentebestuur een subsidietoezegging van twee ton van „maatschappelijk werk". Men wacht nu nog op een verhoogde uit kering uit het gemeentefonds ten einde de onrendabele top van dit voor Goes zo belangrijke object weg te werken. Het resterende bedrag neemt de gemeente Goes voor haar -ekenïng De aanleg van het zwem bad vergt een totale uitgaaf var ■irca f 800.000. Drie bassin Voor dit bedrag krijgt men een een vou'dig, maar toch doelmatig zwem bad met niet minder dan drie bas sins. Het bad is gesitueerd in de omgeving van de Oudesingel, nabij 1e huidige speelweide. Het zal een totale oppervlakte van circa 2,7 ha beslaan, bijna voor de helft speel- en zonweide. Het geheel wordt om geven door een brede groenstrook, die het bad niet alleen een decora tief aanzien zal geven, maar die tevens dienst zal doen als „winti- scherm" De bassins worden van elk aar gescheiden door flinke hagen zodat het geheel een intieme indruk zal maken :let zwembad zal <lus bestaan ui; drie bassins: één diep, één middel- sliep en één klouterbad. He! hoofd- bad geschikt voor wedstrijdzwem- men is 50 meter lang en 18 metei breed. Het zal worden voorzien van spring- en diiikaccommodatie, als mede van startblokken. Het ondiepe bad voor de beginne lingen, waarin een betonnen eilandje wordt aangelegd, wordt 40 metei lang en 33 meter breed. Het kleuter- bad of zo men wil „poedelkom" krjjgt een afmeting van 20 bij 10 meter Een grillig gevormd eilandje Zie slot pag. 2 kot. 5) Het kamerlid Egas heeft minister Ma- rijnen gevraagd waarom hij het be stuur van de Friese Maatschappij van Landbouw niet op audiëntie wilde ont vangen De bewindsman heeft daarop geantwoord, dat hij gelet op het aantal audiënlieaanvragen enerzijds en de daarvoor beschikbare tijd anderzijds niet alle organisaties, die om audiëntie verzoeken, persoonlijk kan ontvangen. „Indien er aanleiding is op een audiën- tieverzoek in te gaan, geldt als richtlijn zulks in overeenstemming met het regeringsbeleid ten aanzien van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie dat persoonlijk contact allereerst plaats heeft met de bedrijfslichamen", zegt de minister. Tussen haakjes: mooi ambte- lijk-Nederlands, „persoonlijk contact met bedrijfslichamen". Voorts deelt de bewindsman mee. persoonlijk overleg te plegen met de centrale organisaties van net bedrijfsleven. De gewestelijke organisaties echter wordt meegedeeld, dat de secretaris-generaal of de betrok ken directeur-generaal bereid is hen na mens de minister te ontvangen, aldus de heer Marijnen. Het is een nóar antwoord Er wordt daarin een bureaucratisch schema onthuld, dat aangeeft hoe blijkbaar te genwoordig contact tussen volk en rege ring tol stand behoort te komen: keu rig langs de lijnen van bedrijfslichamen en centrale organisaties. Zodra men een mindere godheid is, niet gestegen lot de onmetelijke hoogten van een „schap pen-bestuur of van een centrale orga nisatie, is de deur van de ministerskamer af gesloten- Bezet. Men krijgt dan te doen met de secretaris-ge neraal of een direc teur-generaal. Een bestuur van de Frie se Maatschappij van Landbouw bijvoor beeld is maar een groepje gewestelijke tobberds en derhalve geen partij voor een minister van landbouw. Het sche ma heeft, naar wij met leedwezen moe ten constateren, de heer Marijnen wel hoog te paard gezet. Men zal het met ons eens zijn: een dergëlijke situatie is ongewenst. Er wordt hier tussen volk en regering een barrière opgeworpen, die er niet behoort te zijn. In de agrarische wereld is het blijkbaar onmogelijk voor perso nen of organisaties uit de provincie di- rectelijk contact te hebben met de mi nister. Daardoor echter wordt de af stand tussen geregeerden en regering steeds groter en een bewindsman zo langzamerhand een onbereikbare fi guur, althans niet direct-bereikbaar. Dat is een toestand, die ons in toekomst romans terecht als afschrikwekkend is voorgespiegeld, een situatie die bij de geregeerden tot politieke .apathie leidt en bij de regeerders tot maatschappelijke bijziendheid. Beide kwalen treft men helaas in Nederland in onze tijd meer en meer aan. Wij herinneren ons hoe enkele jaren geleden aan een Amster dams proefschrift (van dr. H. Daudt) een stelling was toegevoegd over het verschijnsel van de maatschappelijke bijziendheid. Ter voorkoming daarvan aldus de stelling dienen leiding gevende personen (ministers werden met name genoemd!) zich minstens eenmaal per week per fiets, bus, tram of trein naar hun werk te begeven. Het zou inderdaad voor sommigen, in hoog heid gezeten, verfrissend werken. Wat ons betreft mag overigens iedere minis ter zyn eigen wagen hebben, maar wel móet de deur van zijn kamer in principe open staan voor alle Nederlanders, die bepaalde problemen met hun regering willen bespreken. Als dat niet meer kan, is het in ons land ver gekomen: in Zweden kan iedereen de minister-presi dent opbellen, maar in Den Haag is no ta bene meneer Marijnen te hoog zelfs voor regionale landbouwbestuurders- Voor hem blijft alleen de mogelijkheid van „persoonlijk contact met bedrijfs lichamen". Triest. Er is nóg een reden, die ons tot verzet tegen dit bureaucratisch schema noopt. Namelijk de overweging, dat bij de. hier gevolgde méthode de deskundige zich plaatst tussen minister en belang hebbenden. die hem willen bezoeken. De laatste categorie wil spreken met de hoogste gezagdrager, met een man die politieke verantwoordeljjkheid draagt en beslissingen kan nemen. Zij worden echter slechts toegelaten tot een amb tenaar. een figuur die géén beleid voert, maar de minister deskundige adviezen geeft. Dat betekent, dat de verlangens van de bezoekers de minister bereiken via de onvermijdelijke vooringeno menheid van deze deskundige. Dat is ongewenst in gevallen, die men met de minister zelf wil bespreken- In dit ver band herinneren wij er aan, hoe onlangs ar. P. Thoenes heeft geconstateerd, dat waar de minister op deskundige advies organen moet steunen, het discussiecen trum is verlegd van parlement naar de partement. Met andere woorden: de des kundigheid wordt een macht in de staat, die zich feitelijk aan een parlementaire controle onttrekt. Deze ontwikkeling wordt nog extra in de hand gewerkt door dit wat men zou kunnen noemen „getrapte contact" tussen minister en belanghebbenden- Het antwoord van minister Marijnen op de vragen van de heer Egas is. alles bijeengenomen, onbevredigend en verontrustend, Men kan begrip hebben voor enige selectie bij het verlenen van audiëntie, maar het is onjuist zich daar bij te laten leiden door pen dergelijk afstpnrischeppend schema als hier wordt gebruikt. Door toenassing van dit schema heeft de heer Marijnen zich naar de Olympus begeven, onbereikbaar voor een bestuur in de provincie- Laat de minister evenwel oppassen, dat hij niet van deze berg afrolt: in tegenstel ling namelijk tot de oorspronkelijke be woners is hij maar een gewone sterve ling IN NUMF.CEN 105-1ARICE De oudste inwoonster van Nijme gen, mevrouw A. M. Kors-Dik- kers, is gisteren 105 jaar gewor den. Mevrouw Ivors, moeder van de oud-voorzitter van de K.R.O., was in staat een talryk verjaars- bezoek te ontvangen en daarbij heel wat oude herinneringen op te halen. Mevrouw Hustinx-Reijnders, echt genote van Nijmegens burgemees ter. kwam samen met loco-burge meester, mr. J. J. de Haas, na mens de gemeente een forse taart' aanbieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1