PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER GEBELGD OVER MOTIE-BEERNINK Conflict bij het debat over welvaartsvaste overheidspensioenen E.E.G. wellicht weer in contact met Engeland Zeeland moet niet alleen tégen, maar ook vóór het water strijden Adenauer bevestigt aftreden FEIJENOORD GELIJK MET BENFICA REC0RDBEZ0EK BUITENLANDERS VERWACHT TIJDENS PAASDAGEN De kleine wereld Het vertaalde getal Vandaag... 206e jaargang - no. 86 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw,; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllsslngen: Walct-roflf .al OOSq K r. C-AO VBAT/tmi\ .4 .4 nil... lr,.U cl an.l cl- «aacV ci- .JÏ ai.a - I anra „11,. A-5.1MIC lil 011C -Ci, 1.1 Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g." red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2911; Zierlkzee: red. teL 2425, adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 Temeuzen: red. tel. 2116, adm tel. ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 11 april '63 Leg 'wen werd stil can verwondering Pagina 13 De motïe-Beernïnk dringt er bij de re gering op aan een zodanige wijziging in de onderhavige materie in overweging te nemen, dat de korting op het A.O.W— pensioen voor de vóór 1 januari 1968 gepensioneerden niet op 80 pet, zoals in de wetsontwerpen is bepaald, maar op 56 pet. maximaal zou worden ge steld- De heer Beernïnk wilde met zijn motie bereiken, dat te zyner tyd de ge pensioneerden van vóór 1 januari 1963 iets meer zouden profiteren van het welvaartsvaste pensioen. De kamermeerderheid toonde zich over de motïe-Beernink zeer gebelgd. In de vaste commissie voor ambte narenzaken en -pensioenen was af gesproken geen amendementen op de wetsontwerpen in te dienen ten einde de gepensioneerden niet langer te laten wachten op een hoger pen sioen. In het harnas Begrijpelijk was het, dat mr. Beernink met zijn optreden de Kamer in het har nas joeg. De heer J. Blom (p.v.d.a.), die het eerste reageerde, vond de motie „buitengewoon ingrijpend". Een oordeel zou hij echter eerst dan willen uitspre ken, indien hij de consequenties van de motie zou kunnen overzien. Daartoe zou weer overieg moeten plaatshebben in de commissie met de deskundigen van de minister. De heer A. C. M. Weijters (k.v.p.) wees de motie van de hand. Deze afgevaardigde, die tevens lid is van de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken, was het eens met minister Toxopeus, die in eerste instantie als zijn mening te kennen had gegeven, dat als men het gezag van het overleg niet wil aantas ten, het onverstandig zou zijn als de Kamer af zou wijken van het in het overleg bereikte resultaat. Amendement Scherp in zijn kritiek was de libe raal mr. W. J. Gecrtsema. Hij wees op de tegenstelling in de motie. In het eerste deel daarvan wordt ge zegd, dat het in het belang der ge pensioneerden is als de wet zo spoe dig mogelijk wordt aanvaard, terwfll het tweede deel van de motie Iets vraagt, dat tot uitstel dwingt. De motie heeft het karakter van een amendement- Prof- dr. A. Vondeling, de socialistische fractieleider, was van oordeel, dat de motie niet los van de wetsontwerpen kan worden behandeld. Hij vroeg of de heer Beernink de verantwoordelijkheid hiervoor zou willen dragen. Handhaafde hjj zijn motie, dan zou deze het karak ter krijgen van een motie van wantrou wen, betoogde de heer Vondeling. Verbazing Ook prof. Oud keerde zich zeer beslist tegen het optreden van mr. Beernink. „Ik wil mijn grote verbazing uitspreken over de wijze waarop mr. Beernink deze zaak heeft behandeld. Ik heb veel mee gemaakt, maar als de heer Beernink zijn motie handhaaft, dan ben ik ge neigd te zeggen, dat ik dit in strijd acht met de politieke moraal". Prof. Oud be toogde vervolgens, dat de heer Beer nink iets voorstelt, dat in wezen neer komt op een amendement. Maar als dit bij amendement zou zijn voorgesteld, dan zou dit van regeringszijde een „vol komen destructief amendement" worden genoemd. Minister Toxopeus sprak hierna over de consequenties als de motie-Beerninlc, waarin ook hij een amendement zag, zou worden aangenomen- De bewinds man zou in dat geval schorsing van be raadslaging moeten vragen, waarop waarschijnlijk ook zou volgen een ter beschikking stellen van de portefeuille. Geen wantrouwen De heer Beernink was echter niet bereid de motie in te trekken. De motie had volgens hem zeker niet het karakter van wantrouwen- Het gaat om de kortingsregeling, aldus- de heer Beernink, die zei niet de minste garantie te hebben later met de regering over deze zaak te kun nen spreken. De gedachte van een destructief amendement wees hij van de hand. Geen bezwaar had de heer Beernink de motie op de agenda te laten staan, maar hij wilde niet tot intrekking overgaan. Voorzitter Van Thiel sloot hierop de vergadering. Tijdnood MOTIE HEEFT KARAKTER VAN EEN AMENDEMENT" (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de wetsontwerpen, die ten doel hebben voor de ambtenaren met inbegrip van de gepensio neerden een welvaartsvast pensioen in te voeren, niet kunnen af handelen. Oorzaak van deze vertraging was een motie, bij de re plieken ingediend door mr. H. J. K. Beernink (c.h.), die volgens minister Toxopeus en de kamermeerderheid het karakter heeft van een amendement. Daar mr. Beernink niet wilde voldoen aan de aandrang, die prof. Vondeling (p.v.d.a.) en prof. Oud (v.v. d.) op hem was uitgeoefend om de motie in te trekken, sloot de voorzitter Vdn Thiel de vergadering met de mededeling, dat van morgen om elf uur met de behandeling van deze kwestie verder zal worden gegaan. De behandeling van de zaak zelf had vlug afgelopen kunnen zijn, indien mr. Beernink zijn motie niet had ingediend. De woordvoerders van bijna alle frac ties begrepen, dat de tijdnood moest worden aanvaard in het belang van de gepensioneerden. Daarom wilden zij de ontwerpen aanvaarden, hoewel men zich toch geroepen voelde af en toe een kri tisch geluid te laten horen. Met name bestond er bij de Kamer niet voldoende zekerheid, dat de pensioenen in de toe komst ook werkelijk het salarisniveau der rijksambtenaren zullen volgen. De vaste commissie voor ambtenarenza ken en -pensioenen had dan ook een mo tie ingediend, mede ondertekend door mr. Beernink, waarin de commissie als haar mening uitspreekt, wanneer de ontwerpen tot wet zijn verheven en praktisch zjjn toegepast, een nieuw over leg wenselijk moet worden geacht. De minister had zijn instemming met de motie betuigd. Straaljagerpiloot omgekomen De piloot van een Hawker-Hunterstraal- jager van de Britse luchtmacht is over leden na bij de oostkust van Engeland met zijn schietstoel uit het vliegtuig te zijn geslingerd. Het lichaam werd bij Norwich op een afstand van ongeveer 160 kilometer ten noorden van Londen geborgen. De tweede piloot van de straaljager vloog het toestel verder. Een zegsman van het Engelse ministerie van lucht vaart deelde mee, dat nog onbekend is hoe de installatie voor het verlaten van het toestel in werking kon treden. Een onderzoek naar de oorzaak zal worden Deze informaties verkreeg het persbu reau Reuter bij navraag naar aanleiding van de berichten, volgens welke een man uit een Brits militair toestel in zee was gevallen en was opgepikt door een Brits schip. SCHADE TOT EEN MINIMUM BEPERKEN" Lord Home is optimistisch De Britse minister van buitenland se zaken, Lord Home, lieeft giste ren in de Franse hoofdstad gezegd, de indruk te hebben gekregen dat de Franse regering van gevoelen is, dat contacten tussen Groot- Brittannië en de E.E.G.-landen „nuttig" kunnen zijn. Hy zei tot verslaggevers dat hij met zyn ambtgenoten van Frankrijk en West- Duitsland, respectievelijk Couve de Mur- ville en dr. Gerhard Schroder, had be- De Tweede Kamer heeft woens dagmiddag' de bijstandswet van de minister van maatschappelijk werkdr. M. A. M. Klompé aan vaard. Foto: Minister Klompé dankt de 8-jarige Marga, dochter tje van minister Cals, voor de bloemetjes. raadslaagd over de vraag, hoe de schade die verschillen tussen de politiek van de E.E.G. §n die van de Europese Vrijhan delsassociatie teweegbrengen, tot een minimum kan worden beperkt. Maandag heeft Lord Home, naar bekend, in Parijs een onderhoud gehad met Cou ve de Murville. Zijn besprekingen met dr. Schröder hadden gistermorgen plaats. De Britse bewindsman zei, dat zijn Westduitse ambtgenoot -had geop perd, dat Engeland en de E.E.G.-lan den regelmatig met elkaar in contact zouden kunnen blijven via de perma nente vertegenwoordigers bij de Eu ropese gemeenschap in Brussel. Hoe dit precies in zijn werk zou moeten gaan. zou nog nader moeten worden be sproken, aldus Lord Home. Daarnaast zou, indien dit gewenst werd geacht, overleg kunnen worden gepleegd in het kader van de Westeuropese Unie. Een van do vragen die rijzen is, of Groot- Brittannië in Brussel moet optreden als vertegenwoordiger van alle E.V.A.-ïan- den of dat de andere E.V.A.-landen ook aan de besprekingen moeten deelnemen. Lord Home stelde gistermiddag zijn te rugkeer naar Engeland een uur uit voor een onderhoud niet de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken, Piccioni. NEEN, Feijenoord is niet ter slachtbank geleid door de voetbaltovenaars van Benfica. Integendeel: De Rotterdamse formatie trad de bekerwinnaars van 1962 tegemoet met voetbal, dat zijn weerga in Nederland nauwelijks kent! Het zaaide véle malen verwarring in de Portugese defensie: de actie hier van Rinus Bennaars moge dit duidelijk accentueren. De Benficaver- dediger wordt een totaal verkeerde kant opgestuurdVoor verslag zie pagina 18. (foto P.Z.C.) ftaittlijii Bondskanselier Adenauer heeft gisteren aan alle twijfel die er nog over de datum van zijn heengaan bestond een eiivie gemaakt door voor de Westduitse t.v. te verkla ren: „Bi blijf bij wat ik al zo vaak gezegd heb. Ik zal in oktober of november 1963 mijn ontslag vra gen". De bondskanselier zei voorts, dat hij pre sident Kennedy zal vergezellen, wanneer deze in juni een bezoek aan West-Ber- lijn brengt. Naar aanleiding van het Pools-Duitse handelsverdrag merkte de bondskanse lier op dat hij dit de juiste weg vond om een toenadering tussen oost en west te bereiken. „Ik heb gegronde hoop, dat soortgelijke verdragen met andere Oost- europese staten binnen niet te lange tijd zullen volgen", aldus Adenauer. De bondskanselier stond „tamelijk scep tisch" tegenover de nieuwe Rus^isch- Amerikaanse „polsingsgesprekken" over Koninklijk gezin naar Oostenrijk H.M. de Koningin en de prinses sen Irene en Margriet zyn gister middag om half drie van het vliegveld Soesterberg naar Lech Oosten ryk) vertrokken voor een korte paasvakantie. Z-K.II- Prins Bernhard zou zich onderweg, in Brussel, by het ge zelschap voegen. Het ligt in het voornemen van H M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard dinsdag a.s. in de loop van de dag naar Nederland terug te keren. VEEL ENGELSEN EN DUITSERS KOMEN Spoorwegen leggen extra-treinen in Als het weer meewerkt, kan met de paasdagen worden gerekend op een recordbezoek van buiten landers. Dit is de verwachting van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer (A.N.V.V.). Gerekend wordt op grotere aantallen Duitsers, in Duitsland gelegerde mili tairen, Engelsen en Denen dan ooit, terwijl, naar de mening van de A.N.V.V., ook grote aantallen Neder landers het lange weekeinde zullen benutten om erop uit te trekken. Het begin van de „toeristische explo sie" zal vermoedelijk in de namiddag van vandaag donderdag vallen. Uit het Ruhrgebied zijn al veel Duitsers in ons land gearriveerd of nog on derweg. Het zwaartepunt van de „in vasie" zal weer in het westen van het land komen te liggen. Het vrijwel ontbreken van de bloeiende bollen velden weerhoudt de Duitsers er niet van naar ons land te komen. Er blij ven nog genoeg andere bezienswaar digheden over, zo oordelen zij. Ook het feit, dat de winkels op Goede Vrijdag open zyn, is van invloed, ter wijl tenslotte een zich alvast oriën teren inzake zomeraccommodatie een rol speelt. Hotels De A.N.V.V. rekent erop dat in de kuststrook de hotels en pensions met de paasdagen vol zullen zyn. De lo- giesinformatiedienst van de vereni ging met 20 aangesloten V.V.V.'s vangt vrijdagmorgen a.s. weer met haar werkzaamheden aan. Het kantoor van de A.N.V.V. in Keu len heeft enorm veel aanvragen ge had. Ook voor groepsreizen is grote belangstelling geconstateerd. Aan Engeland heeft de vereniging dit jaar meer (advertentie-)aandacht be steed dan ooit. Het kantoor in Lon den is als gevolg daarvan bedolven onder invulcoupons. De voorraad bro chures is uitgeput. De K.L.M. zal vandaag het grootste aantal passa giers (1100) op 1 dag tussen Londen en Amsterdam vervoeren. De K.L.M. en de B.E.A. samen zullen tussen 11 en 17 april 8500 Britten naar Neder land brengen. Spoorwegen De spoorwegen hebben in verband met de te verwachten paasdrubte een aantal maatregelen genomen om de extra vraag naar vervoer te kunnen opvangen. Vandaag, vrydag en zater dag heeft men een aantal extra-trei nen ingelegd. Deze concentreren zich in hoofdzaak op de zogenaamde oude lijn, de ver bindingen tussen Amsterdam, Haar lem, Rotterdam en Dordrecht, op het middennet, waaronder de verbindin gen tussen Den Haag, Rotterdam en Amsterdam met Utrecht ressorteren en de belangrijke lijnen van het wes ten uit naar het noorden en Twente. Tijdens deze dagen en ook op tweede paasdag rijdt er een groot aantal extra-voortreinen tussen Utrecht en Zwolle. Extra treinen De ervaring heeft geleerd dat op de eerste paasdag weinig wordt gereisd. De spoorwegen laten dan ook op deze dag enkele treinen uitvallen. Ook het grootste deel van de tweede paasdag verloopt over het algemeen rustig, pas in de late middaguren neemt de drukte toe. Om deze drukte het hoofd te kunnen bieden, is een aantal extra- treinen ingelegd. Zij zijn voor het grootste deel al in het spoorboekje aangekondigd. De bijzondere maatregelen strekken zich ook uit tot dinsdag na Pasen. Op deze dag zal volgens een dienstrege ling worden gereden, die normaal op maandag geldt. Dit betekent een uit breiding van het normale treinver keer. IIrij hebben een man gekend, die na W een korte vakantie in Engeland de redactie weer binnenkwam, verbaasd rondkeek en met een Engels accent op merkte: „What is 't here klain gewoor- denVeertien dagen Engeland had den hem een buitenlands accent en een ander inzicht in de verhoudingen van een hem overigens welbekend lokaal verleend. Hij werd uitgelachen. Dinsdag avond moesten we aan onze man terug denken, namelijk bq het kijken naar de rechtstreekse t-v.-reportage uit Wash ington, waar Churchill tot ereburger van Amerika werd benoemd: „Wat is de wereld klein geworden", zo kon men de man van destijds nazeggen, al dan niet met een Engels accent. In de huis kamers van miljoenen Europeanen ver scheen het beeld van Amerika's president in een rechtstreekse uitzending, waardoor deze Europeanen als het ware te gast wa ren bij de heer en mevrouw Kennedy. Voor hen, die zich nog de eerste primi tieve radiotoestellen herinneren, blijft een dergelijke ervaring een fascineren de aangelegenheid, vooral als de beelden van een zo voortreffelijke kwaliteit zijn als dinsdagavond. De wereld is klein ge worden: het is een afgezaagde slogan. Maar als men zo plotseling via een mo dern communicatiemiddel een kwartier te gast is in de tuin van het Witte Huis te Washington, beseft men weer eens hoe klein. Het dwingt voortdurend tot denken in nieuwe verhoudingen. Statistische gegevens maken meestal een onpersoonlijke indruk, het zijn zindelijke cijfers, die bepaalde proble men van het leven van alledag isoleren. Een gekleurd poppetje in een grafische voorstelling, zoveel duizend mensen aan gevend, heeft voor de gemiddelde be schouwer weinig meer te maken met de mensen zelf, weinig met het leven dat elk van hen leidt. Het vertelt niets van hun geluk en hun verdriet, niets over hun moeilijkheden, hun zorgen, hun ziek ten, hun sterven; het is slechts een ab stract gegeven, een cijfer in vele reek sen, dat pas gestalte krijgt als het voor ons vertaald wordt, als het binnen de ei gen gezichtskring wordt gebracht. Zo'n abstracl gegeven is bijvoorbeeld het cij fer, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek onlangs publiceerde over het aantal verkeersdoden in het afgelopen jaar. Dit voorlopige cijfer over 1962 be draagt tweeduizend drieënzeventig, een nuchter gegeven, waarover men zonder veel emotie kan spreken. reeduizend drieënzeventig. Mis schien, dat het ons even beroert, zo als een dodencijfer op Baü ons ook een moment raakt. Maar al spoedig nadat men er kennis van heeft genomen, gaat men over tot de orde van de dag, want het is een te nuchter getal om ons sterk aan te grqpen. Anders ligt dat voor hen, die betrokken zijn geweest bij een of meer van deze ongevallen, omdat voor hen dit cijfer een concrete gebeurtenis vertegenwoordigt, vaak ook een concreet verdriet. Voor de meesten onzer echter moet het getal eerst nadere inhoud krij gen wil het in alle felheid spreken. Het dagblad „Het Vaderland" heeft deze week getracht een vertaling van het cij fer te geven door dit zinnetje: ..Willem stad in Noord-Brabant is vorig jaar door het verkeer vermoord". Het inwo nertal van deze plaats is namelijk gelijk aan het verkeersdodencjjfer uit 1962. In Zeeland zou n\en een gemeente uit eigen provincie kunnen nemen, Groede bij voorbeeld, dat ook ruim tweeduizend in woners telt. Laat dat eens op ons in werken: de hele bevolking van Groede is in éen jaar gewelddadig om het leven gekomen, allen, vrouwen, mannen, kin deren. Een lugubere vergelijking? Ja wel, maar helaas in zoverre werkelijk heid, dat het aantal mensen, dat vorig jaar het leven verloor door verkeers ongevallen, gelijk is aan het aantal in woners van een bloeiende gemeente. Zo hebben wij als Nederlanders ook in 1963 weer een dodenstad in ons midden gekregen, een schimmig oord waar het opgewekte geluid van spelen de kinderen niet opklinkt, waar geen moeders zijn en geen man aan het werk gaat om voor zijn gezin het dagelijks brood te verdienen. Er is geen leven in deze stad. Elke weggebruiker dient er voortdurend met outsitting aan te den ken: hoe vaak niet gaat hij er rakelings langs de poorten „Waterbeschaving" neemt ook in deze provincie toe SEDERT ZIJN diepste verleden heeft Zeeland een onafgebroken strijd tégen het water gevoerd. Daarom klinkt het misschien bizar te zeggen, dat Zeeland in een na bije toekomst zal moeten strijden vóór het water. En toch is dat rea liteit. Het (zee)water, waartegen Zeeland steeds vecht, is namelijk niet geschikt als drinkwater, niet geschikt voor industriële doelein den en ook niet geschikt voor ge bruik in de tuinbouw. Dat is dan ook de reden, dat Nederlands meest waterrijke provincie jaar lijks tientallen miljoenen kubieke meters water van elders (voorna melijk uit Brabant (moet aan voeren. Maar de behoefte aan het (leiding)water wordt met de dag groter. Vandaar het bizarre feit: Zeeland zal een strijd moeten leve ren vóór het water! Eén feit staat nu al vast: de huidige pro- duktiemiddelen zijn niet toereikend om Zeeland in dc eerste twee decennia van voldoende drinkwater te blijven voorzien. Door enkele onafwendbare ontwikkelin gen zal het watergebruik in Zeeland na melijk met sprongen gaan stijgen. We noemen er enkele: 1. Met name in het Zuid-Sloe en in de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaande- ren zullen nieuwe industrieën zich vestigen. Nu is het onmogelijk te zeggen in welke mate de nieuwe in dustrieën een beroep op de waterlei dingmaatschappij zullen doen. Want het gaat er niet alleen om te weten hoeveel industrieën er bij komen, maar yooral ook of liet om „water- intensieve" industrieën gaat. 2. Ook is het zeker, dat in bepaalde de len van Zeeland de tuinbouw zich aanzienlijk zal uitbreiden of zich zal vestigen. En met name in de glas cultures is bij tijd en wijle een enorme hoeveelheid water nodig. Een bijko mende moeilijkheid is hier nog, dat voor deze glascultures vrijwel al het benodigde water in een korte tijd no dig is. 3. Met sprongen zal het huishoudelijk watergebruik toenemen. In vakkrin gen wordt dat een toeneming van de „waterbeschaving" genoemd. Nu is Zeeland nog matig in zijn waterge bruik: er wordt in deze provincie 85 liter per hoofd per etmaal gebruikt. Maar in de moderne steden heeft men veel meer nodig: 250 liter per hoofd per etmaal. In Amerika is de waterbeschaving bijzonder hoog: 400 a 500 liter per hoofd per etmaal is daar een veel voorkomend verbruik. Verwacht kan worden dat ook in Zeeland het verbruik per hoofd zal toenemen. Een belangrijke factor is eveneens, dat het aantal aangesloten percelen de laatste jaren sterk is toe genomen. Zo bedraagt het aanslui tingspercentage voor de Bevelanden nagenoeg 100 4. Van een groot aantal andere factoren die het watergebruik voorts nog kun nen doen toenemen, noemen we ten slotte met name de recreatie. Ook hier is er een bqzonder lastig bij komend probleem: juist in enkele maanden zal het watergebruik door dit toerisme met sprongen omhoog gaan. „Het is dus absoluut noodzakelijk, dat wy nu al naar oplossingen gaan zoe ken", vertelde ons ir. T. Verheul, direc teur van de N.V. Waterleidingmaat schappij Zuid-Beveland, die ons de bo venomschreven toekomstverwachtingen schilderde. De Commissie van contact tussen de waterleidingbedrijven in Zee land beraadt zich thans over genoemde toekomstmoeilijkheden en -mogelijk heden. Tot de oplossingen welke zullen moeten worden onderzocht op hun technische en vooral economische mogelijkheden, kun nen worden gerekend: 1. Ongetwijfeld is de meest voor de hand liggende oplossing: uitbreiding van de spaarbekkens in Zeeland. In deze spaarbekkens moet het afstro mend oppervlaktewater (regenwater) worden opgevangen om steeds water voldoende bij de hand te hebben. In dit opzicht is Zeeland echter ook gro tendeels afhankelijk van gebieden buiten deze provincie. Met name in Brabant gaan nu nog enorme hoeveel heden oppervlaktewater verloren. Het regenwater, dat valt op de hoger ge legen zandgronden, vloeit af naar de lagere polders en bijvoorbeeld ook naar de Westerschelde. Hier liggen dus reële mogelijkheden om de pro- duktiemiddelen te vergroten. 2. In een verre toekomst zal Zeeland wellicht minder afhankelijk worden van andere provincies. Dat zal zijn wanneer het Zeeuwse Meer na afslui ting van de Oosterschelde zal zijn ontstaan. Maar men weet: de Oos terschelde gaat pas in 1978 dicht en daarna zal het nog decennia( du- reh eer dit Zeeuwse Meer werkelijk verzoet is. 3. Een ogenschijnlijk voor de hand lig gende mogelijkheid is ook: drink water winnen uit zeewater. Maar men moet dat in feite zien als „een laat ste redmiddel". Het is namelijk een opvallend duur procédé. Uit zeewater gewonnen water zal minstens tien maal zo duur zijn als „gewoon" wa ter. Ontzouting van brak water dient echter tot de reële toekomstmogelijk heden te worden gerekend. Heel deze waterproblematiek moet zo wel technisch (nieuwe produktiemidde- (Zie slot pag, 2 kol. 6) ZWITSERLAND WIJST RAJAKOVIC UIT De Zwitserse politie heeft dr. Erich Ra jakovic voormalig medewerker van Eicnmann gisteren aangetroffen in het plaatsje Melide, in het kanton Tessï- no. De politie deelde Rajakovic mee, dat hij het land moest verlaten. Later werd hij overgebracht naar Lugano, 's Avonds werd Rajakovic van Lugano overge bracht naar Bellinzona, vanwaar hij zijn reis per trein zou voortzetten. De be stemming van de reis was niet bekend. Senegal vraagt bijeenkomst van Veiligheidsraad Senegal heeft gisteren officieel oni een bijeenkomst van de Veiligheidsraad der V.N. verzocht voor het behandelen van een klacht tegen Portugal in verband met herhaalde schendingen van het Se negalese luchtruim en van het Senega lese grondgebied door de Portugese luchtmacht. is het 250 jaar geleden, dat tussen de Republiek der Verenig de Nederlanden en Engeland ener zijds en Frankrijk en Spanje an derzijds de vrede van Ütrecht werd gesloten. Deze vrede maakte een einde aan de Spaanse sieoorlog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1