Stroomverkoop P.Z.E.M. zal in 1964 circa 275 miljoen kWh bereiken Groei in cijfers 275 milj' oen AGENDA WALCHEREN ZUID-BEVELAND Nachtleven in Tokio te Vlissingen Meubelen in moderne kleur met Ceta Bever PRAP.HTRI MARKTBERICHTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN EXAMENS WOENSDAG 10 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Slot van pag. 1) .kocht de P.Z.E.M. echter een aanzien lijke hoeveelheid stroom aan de Neder landse Stikstofmaatschappij in Sluiskil. De toeneming van het debiet wat in Zeeland gebruikt werd was in 1960 zelfs nog een half procent ho ger dan de geleverde energie. Om aan deze behoefte te voldoen importeerde de P-ZJE.M. een klein kwantum van haar Brabantse zustermaatschappij, een economische samenwerking, die overigens over en weer gebeurt. DE TOENEMING van de stroomver koop wordt wel het duidelijkst gedemon streerd door enkele vergelijkende cijfers. In 1950 bedroeg het aantal verkochte kWh in het eigen voorzieningsgebied van de P.Z.E.M. ruim 61 miljoen, tien jaar later reeds 156,3 miljoen. In 1961 was de verkoop gestegen tot 170.6 mil joen kWh, in 1962 bereikte de P.Z.E.M. ruim 191 miljoen kWh. De verkoop voor licht- en huishoude lijke doeleinden steeg in de periode van 1950 tot 1960 van bijna 30 mil joen kWh tot bijna 71% miljoen, steeg in 1961 naar bijna 80 miljoen en bereikte in 1962 ruim 93% miljoen kWh. De verkoop voor industriële doeleinden nam van 1950 tot 1960 toe van ruim 25 miljoen kWh tot bijna 71 miljoen, steeg in 1961 tot ruim 75% miljoen en in 1962 tot bjjna 80% mil joen kWh. Voor de openbare verlich ting was in 1950 rond 487.000 kWh nodig, in 1960 ruim 2% miljoen, in 1961 ruim 2,7 miljoen en in 1962 bjjna 3,1 miljoen kWh. „En gros" voor de stroomlevering in Middelburg werd in 1950 verkocht 5,68 miljoen kWh, in 1960 bijna 11,4 miljoen, in 1961 bijna 12,6 miljoen en in 1962 ruim 14 miljoen kWh. Voor 1963 rekent de P.Z.E.M.-directie op een totale verkoop van 198 miljoen kWh; in 1964 verwacht zjj een fikse sprong naar 275 miljoen kWh. Die ver- j wachting is gebaseerd op de vestiging van enkele zeer grote bedrijven, onder andere de D.O.W.-Chemical in Terneu- zen, die 1964 in bedrijf komt. en het Sloe- project, waar eind dit jaar begin 1964 de Schelde begint met liet afnemen van energie. „Wat er in liet Sloe nog meer komt, weten we momenteel niet, maar we hebben er by de uitbreiding rekening mee gehouden", verzekerde ir. Broek- hoff. MAATGEVEND voor de uitbreiding was de stijging van de maximale belasting van de centrale te Vlissingen, die in het afgelopen jaar circa 63 Mega-Watt be droeg: op een bepaald tijdstip in dat jaar moest er dus een vermogen van 63.000 kW geleverd worden. Om niet door een tekort aan produktievermogen te wor den verrast en om bovendien economi scher te kunnen werken wordt dus nu liet vermogen met 70.000 kW vergroot. De nieuwe eenheid wordt opgesteld in een uitbreiding van de centrale, die daartoe naar de noordzijde met een ge bouw van 35 meter lang verlengd wordt, terwijl men er daarbij naar streeft de ketel in het bestaande profiel onder te brengen, dus op dakhoogte van de hui dige centrale. Plannen Zeeuwse club kunstrijden op schaats Er zyn plannen om te komen tot oprich ting van een Zeeuwse club van kunstrij ders op «Ie schaats. Men wil op deze wijze trachten do mogelijkheden te scheppen voor de kunstrijders om zich verder te kunnen ontwikkelen. In het afgelopen ijsseizoen is namelijk op diverse Zeeuwse ijsbanen gebleken dat er verschillende schaatsers zijn die een uitgesproken aanleg voor kunstrij- den hebben. Tot dusver is in Zeeland echter weinig gelegenheid om zich ver der in deze sport te bekwamen. Enkele initiatiefnemers, waaronder de heer J. C. Dert, van de Vlissingse ijsclub, hebben daarom contact gezocht met de afdeling Zeeland van de K.N.S.B. Hierop is de idee gerijpt om te trachten een club op te richten, die de vorm van een stichting zou moeten krijgen. Deze zou dan moge lijkheden moeten scheppen voor Zeeuwse kunstrijders om geregeld te kunnen oefe nen. Het is niet de bedoeling dat deze te vormen club in de plaats treedt van be staande verenigingen. Geïnteresseerden uit geheel Zeeland kunnen lid worden. Paasconcert Kath. Zeeuwse Koorschool Zoals de laatste jaren gebruikelijk, zal op 2e paasdag het knapenkoor van «Ie katholieke Zeeuwse koorschool uit Goes weer een concert in de r.-k. kerk alduar verzorgen. Ook nu weel; het koor zich verzekerd van medewerking van het parochiële mannenkoor. Het concert zal geopend worden met een uitvqering van het Stabat Mater van Pergolesi dat de jongens vóór in dc kerk zullen zingen. Na het zingen van nog een aantal lie deren zal het concert door beide koren worden voortgezet. Het programma vermeldt o.a. de Missa Brevis in bes KV 275 van W. A. Mozart. Het geheel staat onder leiding van di recteur-organist: E. Heijblolt. Het con cert vangt om half vier aan. REPARATIE AAN SLUIZEN TE HANSWEERT Het scheepvaartverkeer door liet Ka naal door Zuid-Beveland heeft de afge lopen dagen oponthoud door reparaties, die aun de sluizen te Hniisweert; worden verricht. Van «Ie drie sluizen was eerst alleen de iniddcnsluis te gebruiken. Do grote sluis is nog buiten werking, aangezien deze (oost)sluis door zijn la gers zou zjjn heengezakt. Het kanaal- peil is dinsdag verhoogd om één der deuren eruit te kunnen halen en een re servedeur in te kunnen varen. Dc kleine sluis was dinsdagavond weer gerepareerd. Er lag dinsdag een flink aantal schepen voor de sluizen. Vllxslngcn-Oplilr: Voorclraehlsoefenlngei. leerlingen pianoklas Zeeuwse Muziek school afdeling Vlissingen, 1!) uur. Gocs-Prins van Oranje: Provinciale tuindag vim Bond van Plattelandsvrouwen: 10.30 Bergen op Zoom-Roxy: De schaduw van de kat. 20 uur, 14 jaar. Luxor: De onderwereld. 20 uur, 18 Jaar. Terncuzcn-Luxor: Ontsnapping uit Zahrain, 20 uur, 14 Jnnr. OosMiiiiR-Ledeltheater: Verrader in opdracht, 20 uur, 14 jaar. Sluls-Kelder Stadhuis: Boekenbeurs en lite raire tentoonstelling, 14-19 uur. Herverhitting Hoewel het principe van herverhitting niet nieuw is, gebruikt men hierby meestal 1 turbine. By de nieuwe produk- tie-eenheid geschiedt de herverhitting tussen de le en 2e turbine. Voor de technici onder de lezers de volgende korte samenvatting: De stoom wordt uit de ketel onder een druk van circa 140 atmosfeer naar de hogedrukturbine geleid. Van daaruit wordt de stoom teruggevoerd naar de ketel, opnieuw verhit en vervolgens naar de lagedrukturbine geleid. Een dergelijk systeem van herverhitting met gebruikmaking van 2 turbines wordt ook in de Zweedse centrale Ste- nnngsund by Götheborg gevolgd. Even als in Zeeland waarborgt het een betere economie in het bedryf. Andere werken OOK DE koelwatervoorziening van de P.Z.E.M. wordt uitgebreid. Langs het Kanaal door Walcheren wordt een aan vullend koelwaterpompengebouw opge trokken. Tussen het magazijn en het ke telhuis is verder een nieuwe werkplaats geprojecteerd, waarbij ruimte is gere serveerd voor was- en kleedlokalen, ter wijl tevens een B.Z.B.-kelder wordt in gericht. Ook wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt om de kantoorruimte anders te benutten, waarbij de inrichting van een grotere kantine ingecalculeerd is. Tot slot zal de P.Z.E.M. de op één na (t.v.-toren Goes) hoogste „toren'' in Zee land de lucht „insteken". De directie van het bedrijf denkt namelijk aan de bouw van een 120 meter hoge schoorsteen, zo hoog gekozen in verband met de lucht verontreiniging, die anders zou optreden. VLISSINGEN Vlissingse accordeonisten boekten succes in België Zondag 7 april trok de Vlissingse „Kla vier muziekvereniging" naar Middellcer- ke in België voor het verzorgen var een feestmiddag. De jonge accordeonis ten kregen na afloop een ovationeel ap plaus met het verzoek in oktober terug te komen. Verder verleenden medewer king het duo Suus en Emma Fraenken uit Souburg, de „Ellians" en de neger zanger „Old Sam" ook zij allen deelden in het succes. Het geheel stond onder leiding van directeur H. Gysel. Mej Dijkmans voor N.V.v.H.: Jeugdcriminaliteit in Vlissingen blijft hoog De zaken, die de Vlissingse politie in 1962 behandelde, hadden voor 54% be trekking op kinderen beneden de 18 jaar Dit vertelde in een bijeenkomst, van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Vlissingen dins dagmiddag in hotel „Britannia", mejuf frouw H. L. Dykmans, werkzaam by dt Vlissingse politie. Zy sprak daar over het werk van de kinderpolitie. Zij begon met een kort overzicht van de organisatie bü rijks- en gemeentepolitie. Vervolgens besprak ze de taken van de kinderpolitie. Deze zijn ondermeer: be strijding van baldadigheid, controle op het bioscoop- en cafébezoek door min derjarigen, controle op het ongeoorloofd schoolverzuim en de opsporing van ver miste kinderen. Bij al deze gevallen pro beert men er achter te komen, wat de oorzaken zijn. Spreekster zei het te be treuren, dat men in kleinere gemeenten niet zo preventief werkt als in de grote steden. Voorts behandelt de kinderpoli tie de zedenmisdrijven van en met min derjarigen. Verder probeert men in nau we samenwerking met Pro Juventute en de kinderbescherming de verwaarlo zing van de kindeern tegen te gaan. Na de pauze beantwoordde mejuffrouw Dijkmans vele vragen. Men kwam tot de conclusie, dat de ouders het tegen woordig moeilijker hebben met de op voeding dan vroeger, omdat de kinderen in de huidige maatschappij met zyn amusement en vele reclames aan meer verleidingen bloot staan. Mejuffrouw Dijkmans spoorde de ouders dan ook om er voor te zorgen, dat de kinde hobby's krijgen. „Vele ouders weten helemaal niet, wat de kinderen in hun vrije tijd doen", aldus de spreekster. Zy constateerde verder, dat in vergelij king met de grote steden op het platte land minder diefstallen door minderja rigen worden gepleegd, maar dat de baldadigheid, dronkenschap, scheld- en vechtpartijen op het platteland meer voorkomen. Spreekster besloot haar lezing met te zeggen, dat de ouders hun kinderen strenger moeten aanpakken en dat zelfs van tyd tot tijd een flinke afstraffing op zijn plaats is. De voorzitster, me vrouw E. Nieuwveld-Visser sloot de bij eenkomst met een dankwoord aan me juffrouw Dijkmans. MIDDELBURG Rheumafondscollecte De op 28 maart te Middelburg gehou den collecte ten bate van de Stichting „Het Nationaal Rheuniafonds" heeft een totaalbedrag van f 1058,14 opge bracht. GAPINGE N.C.V.B. VERGADERDE De N.C.V.B. te Gapinge kwam dezer dagen bijeen onder leiding van de presi dente, mevrouw Sturm-Lous. De avond stond in het teken van Pasen. De heer Van Elven uit Wissenkerke sprak over de betekenis van het lijden van Christus voor ons. Spreker liet daarbij dia's -zien van de historische weg, die de Heiland moest volgen. De eerstvolgende vergade ring is vastgesteld op 29 mei met Se- rooskerke en Vrouwenpolder. SEROOSKERKE (W.) Filmavond C.F.A. Zaterdag vertoonde de C-F.A. te Seroos- kerke (W.) in het verenigingsgebouw als laatste film in dit seizoen do aan grijpende film „Sinaia". Deze film is een van de eerste grote fllmprodukties, die gemaakt is sinds het ontstaan van do staat Israël. Het onderwerp van de film is een episode uit de Sinai-campagne van de Israëlische strijdkrachten tegen de Egyptenaren. Het publiek dat in gro ten getale aanwezig was, heeft- met spanning deze prachtige film gevolgd. Officiële publikatie VLISSINGEN Spreekuur wethouder openb. werken en volkshuisvesting De wethouder van openbare werken en •olkshuisvesting te Vlissingen is verhinderd heden, woensdag 10 april, spreekuur te hou den. SINT-LAURENS C.H.-kiesvereniging De Christelijk Historische kiesvereni ging te St.-Laurens heeft dezer dagen haar jaarvergadering gehouden onder leiding van de voorzitter, de heer H. van Langevelde. De heren W. Davidse en M. Vuilte werden tot bestuursleden herkozen. Lid van G.S., de heer A. J: Kaland, sprak over „De komende i kiezingen". Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 8-4: Marie Skou v. Casablanca: Dealbrook v. Malmö; Cornells Houtman v. Terneuzen; Ali Damhof v. Aal- borg: 9-4: Mary Jensen v. Breskens: Irene v. Antwerpen. Vlissingen vertrokken 8-4: Barendsz. n. Lon den: Marie Skou n. Venlspils: 9-4 Ali Dam- liof n. Hansweert: Mary Jensen n. Middel burg: Cornells Houtman n. Londen: Konin gin Wilhelm!na n. Hoek van Holland. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 8-4: Prinses Irene v. Haifa: Aegis v. Hamburg; Beninkust v. Freetown: Louise v. zeè v. Ter- neuzen; Diana V v. Londen v. Gent: Wodan v. Oostende v Gent: 9-4: Wilca v. Rotterdam v. Hansweert: Nora v. Rotterdam: Zephyr v. Liverpool: Tasman v. zee v. Gent: Cornelia B I v. Rotterdam: «Betty Anne S v. Rotterdam: Trianca v. Calais: Archimedes v. Rotterdam: Zeevaart v. Shoreham v. Gent: Mies v. La Nouvelle v. Gent. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 8-4: Drittura n. Hull, v, Terneuzen; Jozïna n. Sil- loth; Vivat n. Dublin v. Terneuzen: Dollard n. Aarhus; Antilla n. Rotterdam: Steven n. Rotterdam: Areas n. Rotterdam: Labotas n. Amsterdam: /Stanislas n. Catania: Patria n. Rotterdam: 9-4: Thaletas n. Amsterdam: Salvinia n. Delfzijl v. Terneuzen; Alme n. Dublin. WolphaartsdijkVCK I 04 In de thuiswedstrijd tegen V.C.K. L leed Wolphaartsdijk I een 40 neder laag. Hoewel V.C.K. technisch de betere ploeg was en daardoor de overwinning verdiende, viel de score, door enkele zwakke en ongelukkige momenten in de Wolphaartsdykse achterhoede, toch nogal aan de hoge kant uit. In de eerste helft wist Wolphaartsdijk kort voor de rust stand te houden; van de V.C.K.-spelers wist toen van onnodig gepingel in de Wolphaartsdijk- verdediging t.e profiteren en kon het eerste doelpunt scoren (01). Na rust kon V.C.K. al gauw de stand tot 0—2 opvoeren. V.C.K. ging door en uit een mooie aanval werd de stand op 03 ;ebracht. Een vrij zacht schot van llarisse verdween ten slotte in de uiter ste hoek van het Wolphaartsdijkdoel waardoor de stand 04 werd. Een om zetting in de Wólphaartsdykploeg le verde nog wel een doelpunt op, maar dit werd terecht door «ie scheidsrech ter wegens buitenspel afgekeurd. ELLEWOUTSDIJK Raad komt bijeen De gemeenteraad van Ellewoutsdyk, die volgende week dinsdag in openbare vergadering bijeen komt, zal een voor stel te behandelen krygen, waarin b. en w. vragen een krediet vast te stellen voor de aanschaf van een nieuwe trek ker manschappenwagen en materiaal voor de gemeenschappelijke brandweer met de gemeenten Driewegen en Ove- zande. Het ten laste van ae gemeente Ellewoutsdijk komende aandeel be draagt f 9000. Een ander voorstel houdt verband met een verzoek van de r.-k. nijverheids school voor meisjes te Ovezande. De raad wordt verzocht een subsidie uit te trekken om te kunnen voorzien in de kosten van een schoolbusje voor de leerlingen. Ook zal de raad zich bera den over een verzoek van de Provin ciale Commissie ter bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zee land, om een prijs beschikbaar te stel len voor de rundveekeuring 1963. WOLPHAARTSDIJK Rheumafondscollecte De reumacollecte in Wolphaartsdijk heeft f 119,17 opgebracht. KLOETINGE T.U.V.E.O. gaf openbare les Dezer dagen gaf de chr. sportvereniging „T.U.y.E.O." te Kloetinge onder grote belangstelling, eeen „openbare les". De voorzitter, de heer W. Ruissen, opende de vergadering en ging voor in gebed. Nadat het bondslied van het K.N-C.G-V. geaongen was, werd begon nen met de oefeningen. Alle 6 afdelingen t.w. 4 adspirantengroepen, en de dames- en herenafdelingen, werkten mee, zodat het programma zeer gevarieerd was. Tijdens de pauze werd een verloting houden. Na een dankwoord van de voor zitter aan de technische leiding, voor de vlotte en zeer deskundige medewerking, werd deze gezellige Avond besloten met het zingen van een danklied. Onder de vele aanwezigen waren ook burgemee en mevrouw Schimmelpenninck van der Oye en de gewestelijk voorzitter, de heer Van Lummel. KRUIN1NGEN Feestavond A.N.B. De afdeling Kruiningen-Hansweert van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond hield dezer dagen onder voor zitterschap van de heer P. Bauer een feestavond in de Korenbeurs te Krui- ningen, ter gelegenheid van de huldi ging van 5 leden voor hun 25-jarig lid maatschap. De hoofdbestuurder van de A.N.B., de heer D. Immig, sprak het 5-tal, dat met hun echtgenoten plaats had genomen op het podium, hartelijk toe en speldde hun het insigne op de borst. De jubilarissen waren de heren Th. de Waele, J. Wisse, L. Paauwe en P. San- dee, allen te Kruiningen en A. Augus- teijn te Hansweert. Het afdelingsbe stuur bood hun een mand met. bood schappen aan. Ditzelfde geschenk moch ten ook drie leden ontvangen, die reeds geruime tijd ziek zijn. Een aardig cabaretprogramma werd ten slotte voor het voetlicht gebracht door het echtpaar A. Sinke-Westveer, en de heren C. Goedegebuure, S. Buyze en M. van Iwaarden, allen uit Krui ningen. De „Crescendo Boys" uit Ossendrecht zorgden tot in de kleine uurtjes voor gezellige muziek. OOSTBURG Bevordering belastingen De heer M. Vercrujjsse te Oostburg Is met terugwerkende kracht vanaf 1963 bevorderd tot commies le klas op het ontvangerskantoor der directe belastin gen te Oostburg. SCHOONDIJK E Wedvlucht V.V.S. en E.D.B. V.V.S. en E.D.B. uit Schoondijke heb ben zondag een prijsvlucht gehouden vanuit Moescroen. De uitslag was: 1. Cl. de Wever, 2. J. Boogaavt, 3. H. Ca- lon, 4., 5., 6. en 7. G. Dobbelaere, 8. Iz. Vermeulen, 9. G. Becude, 10. Iz. de Meij. HOEDEKENSKERKE Boerenleenbank vergaderde Dc coöperatieve boerenleenbank „Hoe- dekenskerke c.a." hield dezer dagen de algemene vergadering in café A. A. Hu ijzen te Iloedekenskerke. Voorzitter J. Boogaard zei in zijn openingswoord onder meer dat men anvankelijk voor 1962 niet gerekend had op een goed jaar', gezien de winstdaling over het algemeen en de spanning op «Ie arbeidsmarkt. „Toch viel het bij de land- en tuinbouw mee, mede door de grote oogsten, maar het gemengd bedrijf had het wel moei lijk. De intensiviteit van de bank nam nog toe. Er zal een bijkantoor te 's-Gra- venpolder worden gevestigd, terwijl te Hoedekenskerke een kassierswoning in de Scheldestraat is aangekocht", aldus de voorzitter. De oud-kassier, de heer C. Hoogerheide, las de notulen van de vorige jaarverga dering voor en lichtte de rekening en ba lans over het boekjaar 1962 toe. De rekening sloot met een bedrag aan ont vangst en uitgaven van ƒ14.663.293,27 en «Je balans met 6.849.71S.66. Er werd een winst gemaakt van 21.775,03, wel ke op voorstel van het bestuur aan de reserve werd toegevoegd. De heer C. van Damme te Baarland werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van de heer M. v. d. Ree te Hoedekenskerke in de raad van toe zicht werd gekozen de heer Th. van Doeselaar te Hoedekenskerke. Besloten werd het presentiegeld van be stuur en raad van toezicht te verhogen tot ƒ10 per vergadering. De bank telt thans 584 leden en heeft 2377 spaarders. 228 rekening-couranthouders en 302 voorschotnemers. Er werden 32.236 dag- boekposten gemaakt. Aan het eind van de vergadering dank te de heer C. Hoogerheide voor ae pret tige samenwerking, in het bijzonder met de bestuursleden en raad van toezicht en sprak de hoop uit dat allen het- FILMS IN ZEELAND In «le Vlissingse, Middelburgse en Goese bioscopen worden deze week slechts een beperkt nantal voorstellingen gegeven. Woensdagavond zyn namelijk de theaters gesloten, waaraan de uitzending van de voetbalwedstrijd Feijenoord-Benfica op de televisie wel niet; vreemd zul zyn. Donderdag zyn het Graudtheater in Goes en het Luxortheater in Vlissingen tesloten. terwijl in het Citytheater te iliddelburg zowel dinsdag, woensdag als donderdag geen voorstellingen worden gegeven. In Vlissingen draait donder dag de film „Nachtleven in Tokio". Het is een film over verwikkelingen rond Tokio's meest populaire jazz-orkes- ten „The six jokers". Een rolprent ge vuld met muziek, liefde en jaloezie; er komen zelfs gangster^ aan te pas. Waarborgen dus voor enkele amusante uurtjes. Griezelen kon men gisteren, dinsdag, en kan men nog morgen in Electro te Middelburg. Daar draait namelijk „Het Spookhuis op de heuvel", met in de hoofdrollen Vincent Prince en Carol Ohmart. In Alhambra te Vlissingen draaide gisteren „Jeugdzonde", een film over een tegenwoordig zeer in de mode zijnd onderwerp. De titel zegt overigens reeds voldoende. In Luxor te Vlissingen kon men gisteren eveneens griezelen en wel met de film „Het masker der demonen", waarin onder andere Barbara Steele en John Richardson hoofdrollen spelen. Grand te Goes toonde gisteren „Michael Strogoff, de koerier van de tsaar" met onder anderen Akim Tami- roff en Anton Walbrook. zelfde vertrouwen mogen schenken aan zijn opvolger de heer A. Geerse. De voorzitter bracht ten slotte dank aan de heer Hoogerheide voor het vele werk dat deze onder moeilijke, omstan digheden in het belang van de bank heeft verricht. Hij bood hem als herin nering een polshorloge aan. De heer Hoogerheide blijft nog werkzaam als hulp-kassier op het bijkantoor te 's-Gra- venpolder. Auto in sloot De heer H. van O. te Hoedekenskerke is dezer dagen tussen Hoedekenskerke en Goes met zijn auto van de provinciale weg in een sloot geraakt, toen hij de macht over zijn stuur verloor. De wagen kwam op de kop in de sloot terecht. De bestuurder bleef echter ongedeerd. Met behulp van een takelwagen werd de gedeukte auto weer op de weg YERSEKE Gemeenteavond In liet hervormd verenigingsgebouw „De Haven" te Yerseke werd vrijdagavond een gemeenteavond gehouden van de Nederlands hervormde gemeente, aange boden door de jeugdraad. In tegenstel ling tot vorige gemeenteavon«ïen was er ditmaal geen spreker, maar werd de avond gevuld met zang en spel, uitge voerd door de jeugdclubs en de C.J.V. Secretarie gesloten De gemeentesecretaris, alsmede het kan toor van de gemeenteontvanger en het bureau van -de burgerlijke stand te Yerseke, zal in verband met dc Goede Vrijdag op 12 april voor het publiek gesloten zijn. Badhuis In het badhuis te Yerseke werden in de maand maart in totaal 771 baden ge- Propaganda-avond „Volksonderwijs" Vrijdag werd in de zaal „Nolet" te Yer seke de jaarlijkse propaganda-avond ge houden van de afdeling Yerseke van „Volksonderwijs". Na het openingswoord door de voorzit ter, de heer B. J. Korstanje, hield de heer P. Vermeulen uit Cadzand een propagandatoespraak. Dokter A. W. Ampt vertelde, toegelicht met een aantal dia's over zyn reis naar Noorwegen. Het personeel van de openbare Prinses Beatrixschool voerde na de pauze het toneelstukje „De man in de maan" op. Paasmiddag bejaarden In het jeugdgebouw achter het kerkge bouw van de Vrye Evangelische Gemeen te aan de Kaai straat te Yerseke, zal op donderdag 11 april a.s. een paasmiddag voor de bejaarden worden gehouden, welke verzorgd zal worden door de af deling Yerseke van de N.C.V.B. Er zal voor deze middag oen gevarieerd pro gramma worden samengesteld, waarbij ook de paaseieren niet zullen ontbreken. (Advertentie) Zo makkelijk 18 fraaie houttinten I llflUI I I mJiJ I W VROUW IN BED VERBRAND Gisteravond is de 51-jarige mevrouw F. E. van de B.van K. in haar woning aan de Amstel te Amsterdam bij een brandje in de kamer waar zij sliep, door de rookontwikkeling bedwelmd geraakt en verbrand. Vermoedelijk heeft zij in bed een sigaret liggen roken, is in slaap gevallen en is de sigaret daarbij op het beddegoed terechtgekomen. Haar man en zoon waren niet thuis. Jaarvergadering en uitvoering 't Sluusje In de bovenzaal van „Hét Wapen van Zeeland" te Zaamslag hield de ysvereni- ging ,,'t Sluusje" dezer dagen haar jaar lijkse ledenvergadering gevolgd door een ontspanningsavond. Wegens werkzaamheden kon de voor zitter, de heer M. Bareman te Axel niet aanwezig zijn, en stond de vergadering onder leidng van de heer Jac. Scheele uit Vogelwaarde, die in zijn openings woord sprak van een buitengewoon gun stig seizoen, met als hoofdschotel het door de vereniging gehouden ijsfeest op de Bossekreek, dat een groot succes was. Hij maakte de leden erop attent, dat in de toekomst niet meer aan wed strijden mag worden deelgenomen zon der in het bezit te zijn van een schaats- paspoort van de K.N.S.B. De vereniging telt thans 396 leden, waarvan 60 uit Zaamslag, 35 uit Axel en de overige 5 uit Vogel waarde, Hontenisse en Terneuzen. On danks de grote toename van het leden tal is de kaspositie nu niet bepaald rooskleurig, betoogde de penningmees ter, de heer P. Herrebout te Zaamslag. Weliswaar sloot het afgelopen boekjaar met een totaal aan ontvangsten van ƒ1002,22; en aan uitgaven ƒ765,34, zo dat er een batig saldo was van 236,88, maar er wachten de vereniging nog en kele grote rekeningen. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren Jac. Scheele (Vogelwaarde) en C. van Antwerpen (Zaamslag) met een ruime meerderheid van de 125 uitge brachte stemmen herkozen. Na de rondvraag vertoonde de heer Jac. Haak te Zaamslag de film vervaardigd tijdens het ijsfeest op 9 januari 1963, waarmee deze wel zeer druk bezochte jaarvergadering werd afgesloten. Na de hierop volgende pauze, was de zaal door de nog groter geworden be langstelling bijna te klein om allen van een plaats te voorzien. De toneelgroep van Ko Bakker uit Axel verzorgde het verdere gedeelte van deze avond en bracht het toneelspel „Wij weten niet alles" van Koos Beswino voor het voet licht. BEURSBERICHT MARKT GOES 9 APRIL 1963. Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, ba sis 17 boerenschoon af boerderij f 26,00 27.00 per 100 kg (zonder zaken). Tarwe, ba sis 17 boerenschoon af boerderij f 30,00— 33,50 per 100 kg. Karwijzaad, boerenschoon af boerderij f 100,00—122,50 per 100 kg. Wegens geringe handel in boerenpartijen erwten en schokkers geen notering. Aardappelen: Bintje. 35 mm opw., binnen landse sortering f 14.00—15,50 per 100 kg. Levering aan de sorteeriniichting. sorteer- kosten voor rekening van koper. De binnen landse handel was flauw gestemd, terwijl naar export geen vraag bestond. Voederaardappelen noteerden'f 3,754.00 per 100 kg. 'Uien. De prijs van uien bedroeg 4—6 cent per kg. onafgestaart. geleverd aan de teerinrichting (met weinig vraag). Hooi en stro. Lucernehooï. geperst af bedrijf f 170.00180,00 per ton. Vveïdehooi f 125,00 135.00 per ton. Gerstestro 75.00—80.00 per ton. Tarwestro f 70,00—75.00 per ton. Vlas. De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 2125 cent per kg, levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 25 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. De prijs van bolkaf bedraagt 8 cent per kg. Eieren. De eierprjjs bedraagt 2,09 per kg. VEILING STAVENISSE 9apriL Uien middel 10, bonken 10.50, drielin gen 8,50. pickles 10. Aanvoer 13 ton. VEILING SINT-MAARTENSDIJK 9 april. Uien I bonken 10,24, midden 55-70 10,30—9, middel 40-55 10,29, drielingen 8,34, pickles 10,87 .Aanvoer 20 ton. Aardappelen: Eigenheimers X 13,06, Bintje I 16,60, bonken 19,7419,51, voeraardappelen ganzeëieren 30 cent. EIERNOTERING Bericht van verzamelaars. Kippeëieren 12, kleine eieren 10, grote ganzeëieren SO, kleine ganseëïere'n 30 cent. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 9 april. Fruit: appelen: Golden Delicious 75- 80 77. 70-75 77—30. 65-70 49—65, 60-65 31—44, IH grof 38, IH fijn 15. Jonathan 65-70 44, 60-65 14—42, IH fijn 9—10, IH grof 14—17. Lombarts Calville 80-90 29, 60-70 21, IH fijn 15. Winston 55-60 25—26. HI grof 16—25. Peren: Saint Remy 65-75 45. Groenten: Sla, export 40,2048,40. Sla I 31— 41. sla n 22—36. sla C 13—29. Spinazie 76-" 125. Rabarber 99—118. Andijvie 144—158. Ra dijs 46—53. Witlof 48—64. Prei 50—91. Veld sla 199—235. Op Goede Vrijdag Is de veiling gesloten. VISMIJN COLIJNSPLAAT 2583 kg exportgarnalen 3,14—3.38. 100 kg schar. 473 kg bot. 238 kg wijting. 98 kg schol. 88 kg kabeljauw. 5 kg rog. 17 kg wulk. 22 kg ongesorteerde vis. TERNEUZEN Jeugdmiddag C.J.V. in Terneuzen In gebouw „De Schakel" te Terneuzen waren zaterdagmiddag bijna 200 jongens en meisjes van het Christelijk Jongeren Verbond uit Zaamslag, Axel, Sluiskil, Driewegen en Terneuzen, samengeko men voor hun traditionele jeugdmiddag. De voorzitter van de kring „Jonge Kracht", de heer J. de Leeuw uit Zaam slag, wees in zijn openingswoord onder meer op het belang van regelmatig con tact tussen de jeugd en de leiders. De heer De Leeuw spoorde de aanwezige jongens en meisjes aan, deze middag hun beste beentje voor te zetten, om in een sportieve sfeer het beste resultaat te behalen. Hierna voerden de deelnemers hun schetsjes op en droegen gedichten voor. In totaal waren 12 verschillende schets jes en gedichten te zien en te beluisteren. Na de pauze volgde het gezamenlijke opdrachtenspel onder leiding van de districtssecretaresse mejuffrouw J. Her tong. Alle aanwezigen werkten aan dit spel mee in de onderdelen, die hun te voren toegewezen waren. De taak van de jury, bestaande 'uit de heren D. van Es en J. Scheele, was niet eenvoudig. Ten slotte wisten de meisjes van Sluis kil met „Catootje" beslag te leggen op de eerste prijs. Mevrouw Becht, presi dente van de ring „Nieuw Leven" te Zaamslag, besloot de jeugdmiddag met een dankwoord aan de deelnemers en leiders. Jaarvergadering Ruim 50 leden hebben maandagavond in „La Bellevne" te Terneuzen «Ie jaar vergadering van de plaatselijke afde ling van de N.V.V. Vrouwenbond bij gewoond. Presidente, mevrouw J. Die- ricks memoreerde in haar openings woord het belang van een jaarvergade ring. „Het jaarverslag van een vereni ging is eigenlijk een verslag van de activiteiten van de vereniging, maar ook van het bestuur", aldus de presi dente. Ondanks de afwezigheid door ziekte van een drietal bestuursleden is er in de afdeling het afgelopen jaar veel werk verzet. Er werden diverse voor lichtingsavonden georganiseerd. Mevr. Dïericks vond het bezoek aan de ver gaderingen en andere bijeenkomsten in vergelijking tot andere verenigingen bijzonder hoog. In haar openingswoord mocht de presidente onder meer de af gevaardigden van Sas van Gent be groeten. Ook kon zij de heer Hame link, de voorzitter van de plaatselyke bestuurdersbond, welkom heten. Deze sprak zijn bewondering uit voor het werk van de vrouwenbond. Hij wekte de leden op er mede voor te zorgen, dat met het 40-jarig bestaan van de N.V.V. Terneuzen in september te vieren het ledental van 1800 tot 2000 verhoogd zal By de bestuursverkiezing werden de dames J. Dooms en C. van de Wege herkozen. Tijdens de pauze werd een aantrekkelijke verloting gehouden. Na de afhandeling van de huishoudelijke zaken werd de nodige aandacht aan de ontspanning besteed. ZAAMSLAG C.M.V. en C.J.M.V. hielden ontspanningsavond Zaterdag hielden de C.M.V. „Wees een zegen" en de C.J.M.V. „Stroomopwaarts" van de Nederlands hervormde gemeen te te Zaamslag in het verenigingsge bouw te Zaamslag een ontspannings avond Na een korte causerie, zei de heer P. de Leeuw blij te zijn, dat nu na enkele jaren weer een avond als deze gegeven kon worden. In feite bestaan beide ver enigingen alleen nog maar in naam, daar er ten opzichte van vroeger jaren veel is veranderd en beter gesproken kan worden van een Christelijke Jeugd Vereniging (C.J.C.). Na het gezamen lijk zingen van het lied „Gord U aan", verzorgden leden van beide verenigingen het verdere gedeelte van deze avond met volksdans, muzikale goocheltrucs, een quiz tussen jongens en meisjes werd door eerstgenoemden gewonnen met een verschil van twee punten. Na de pauze brachten zij het toneelspel „Bezoek ninoHor" An irrrrli on cl n I i 11.- n „rivvr, \rr\r, JAARVERGADERING „EIGEN HULP" De coöperatieve vereniging „Eigen Hulp" te Zaamslag hield zaterdagavond inde bovenzaal van „Het Wapen van Zeeland" te Zaamslag haar jaarlijkse ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer Jac. Herrebout te Zaam slag. Secretaris-penningmeester de heer W. Faas sprak van een steeds groeiend ledental, thans 210 leden. (164 te Zaam slag, 7 te Othene en 39 te Terneuzen). De kolen werden ook in 1962 weer ge leverd door de fa. Fokke uit Goes. De zomerlevering omvatte 226.000 kg en de winterlevering 74.000 kg. De ontvangsten in het afgelopen jaar bedroegen 31.181,04; de uitgaven 31.086,39, dus een batig saldo van 94,65. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren J. Klaassen te Terneuzen en M. Stouthamer te Zaamslag bij acclamatie herkozen. Een voorstel tot uitbreiding van het be stuur met twee leden werd door de vergadering goedgekeurd. Benoemd werden de heren P. Herrebout en L, Jansen, beiden te Zaamslag, die reeds bij de eerste stemming met respectieve lijk 26 en 19 stemmen de vereiste meer derheid behaalden. SLUIS SLUISE DEPUTATIE NAAR HEILLE In het dorpshuis te Heillc in Belgic hield men dezer dagen onder leiding van de heer A. van Hoorickx een verga dering van de wijkraad Deze vergade ring werd bezocht door een vertegen woordiging van de gemeenteraad van Sluis onder leiding van burgemeester P. F. van Hootegem. Men besprak ver schillende verlangens, <3ie langere of kortere tyd leven onder de zo verspreid wonende gemeenschap van Heille. Over de toegangsweg naar Sluis tot aan de Stierskreek was men bijzonder ontevre den. Verbetering is o.m. in sterke mate afhankelijk van het realiseren van een nerverkayelingsplan. In enige vergade ringen die in de afgelopen winter ge houden zijn, is namelijk uitvoerig ge sproken over de mogelijkheid om te ko men tot herverkaveling bij overeen komst. Ook sprak men over het instel len van en officiële doorlaatpost van de douane by het Vlaamse Middelburg. AXEL ASSISTENTENKLASSEN MAAKTEN EXCURSIE Dezer dagen hebben de assistentenklas sen van de huishoudscholen uit Axel, Schoondjjke en Terneuzen een excursie gemaakt naar een textielfabriek te Bergeyk. De leerlingen kregen daar een indruk van de werkwijze in deze fa briek. Men kreeg verschillende trakta ties aangeboden. Hierna brachten de Zeeuws-Vlaamse meisjes nog een bezoek aan een potten bakkerij bij Tilburg, waar ze tegels mochten beschilderen. Deze zullen later nagezonden worden. Inbraak te Axel DiezerJ da£en werd er een inbraak ge pleegd in de woning van de familie van aar. de Kanaalkade te Axel. Het ge beurde tussen 8 en 10 uur 's a%'onds toen de bewoners de woning hadden verlaten, doch zonder de deur op slot te doen. Toen de familie thuiskwam werden geld en enige huishoudelijke voorwerpen gemist. Waarschijnlijk stond net raampje van de voordeur open. Jaarvergadering hervormde zondagsschool Maandagavond werd in de „Nederlands hervormde zondagsschool" te Axel de jaarvergadering gehouden. De voorzit ter, de heer J. Wolfert opende deze ver- radering. De bijeenkomst was tevens lestemd voor de leden, waar jammer genoeg haast geen gehoor aan werd ge geven. Aftrendend als bestuurslid waren de heren J. Wolfert en A. Loof, die met meerderheid van stemmen werden herkozen. Mejuffrouw J. Smies las het jaarverslag voor, waar na de heer J. Dïeleman het financieel verslag uitbracht. Besloten werd de contributie te verhogen in verband met de hoge kosten van de afgelopen jaren en het vernieuwen van de zondags school. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. VEEMARKT ROTTERDAM 9 aprïL Totale aanvoer 4684. Weekaanvoer 6886. Vette koeien en ossen 475. Gebruiksvee 1050. Vette kalveren 570. Graskalveren 229. Nuchtere kalveren 211. Varkens 25. Biggen 38. Paarden 51. Veulens 3. Schapen of lam meren 64. Weide- of zuiglammeren 23. Bok ken of gelten 45. Prijze in cents per kg ie kw. 2e kw. 3e kw. 290—310 250—280 225—250 260—270 230—260 220—230 Vette koeien Vette kalveren Slachtpaarden 280 250 230 Prijzen in guldens per stuk le kw. 2e kw. 3e kw. Graskalveren 320 270 220 Nuchtere kalveren 110 100 90 Biggen 60 50 40 Schapen 110 100 90 Lammeren 115 105 90 Kalf- en melkk. 1170 970 760 Vare koeien 780 650 550 Vaarzen 850 730 530 Pinken 510 380 330 Vette koeien: aanvoer tamelijk: handel kalm: prijzen: staande prijzen: Vette kalveren: rui mer - redelijk - gedrukt in prijs: Graskal veren: iets korter - kalm - onveranderd; Nuchtere kalveren: Iets groter - kalm - als vorige week; Biggen: klein - levendiger - iets hoger in prijs: Slachtpaarden: gewoon - stroef - iets lager in prijs; Schapen en lam meren: even minder - lui - niet geheel prijs houdend: Kali- en melkkoeien: gewoon - re delijk - goed prijshoudend: Vare koeien: Iets meer - tamelijk - ongewijzigd: Vaarzen en pinken: matig - lui - als vorige week. VEILING KRABBENDI.IKE 9 april. Appelen: Golden Delicious I 80-85 78. I 75-80 84, I 70-75 84. I 65-70 72, I 60-65 43, II 80-85 68. H 75-80 69—76, II 70-75 65—77, II 65-70 5666. II 60-65 38—47, IID 17—22, IH 75-30 43—50. Hl 70-75 43-57, in 65-70 40— 51, IH 60-65 31—37, III grof 34—38, Hl fijn 5—17. kroet 5. Winston II 80-85 46. H 75-80 56—60, II 70-75 58—67, II 65-70 55-62, H 60-65 42—48, II 55-60 27—31. HD 13—15. IH gTOf 2039. III fijn 1016, kroet 5. Jonathan I 70- 75 51, I 65-70 53, II 70-75 22—36, II 65-70 22— 33, II 60-65 17—25, IID 13—15, III grof 19. III fijn 1012, kroet 5. Laxton III grof 26, IH fijn 10. Goudrenetten I 80-90 58. Peren: Saint Remy I 75-85 41. I 65-75 42—44, HD 37—38. Verpakt fruit: Winston I 75-80 79. I 70-75 85, I 65-70 78, I 60-65 65, I 55-60 45. Laxton I 60- 65 28. VEILING V.V.Z.B. GOES 9 april. Goudrenetten KL. II 85-90 53—57, 80-85 56—63, 75-80 51—55, 70-75 4547, 65-70 40—42, HD 34—36, grof 27—45, fijn 26—32, stek 9—10, kroet 13—25. Jonathan KL. I 75-80 45—56, 70-75 44—61. 65-70 39—51. 60-65 28— 36, HD 16—22, KL. II 75-80 31—49. 70-75 32— 56. 65-70 2939, 60-65 21—30, grof 17—27. fijn 12—25. Jonathan (verpakt) KL. I 65-70 78, 60-65 57. Golden Delicious KL. I 80-85 87—91, 75-80 76—94, 70-75 81—93, 65-70 71—79, 60-65 53—63, IID 22—37, KL. II 80-85 71—82. 75-80 78—86. 70-75 71—86, 65-70 50—77. 60-65 34—58, grof 40—64, fijn 17—44, stek 9—27. Winston KL. I 70-75 67. 65-70 62, 60-65 35— 53. 55-60 24—32, KL. II 75-80 56—57, 70-75 55—60, 65-70 54—56. 60-65 43-49. 55-60 28. IID 12—16, grof 17—37. fijn 11—15. Lombarts Calville KL. H 70-75 48, 66-70 35. 60-65 24. grof 22, fijn 1419. Laxton Superbe KL. I 80-85 66, 75-80 65, 70-75 66—67, 65-70 50. 60-65 50, HD 14. KL. H 80-85 49, 75-80 52, 70-75 56, 65-70 40—44, 60-65 29. grof 40. fijn 15. Bramley's Seedling KL. H D 10—11, grof 12. fijn 5. Saint Remy KL. H 75-85 38, 65-75 40— 41. grof 37, fijn 30—33. Op monster: Saint Remy KL. I 65 mm en op 42. HD 38. Totale aanvoer hard fruit 8200 kisten. In verband met de paasdagen zal er op vrij dag 12 en maandag 15 april geen groenten- veiling zijn. In plaats daarvan wordt de groente geveild op donderdag 11 april en dinsdag 16 april, 's middags om één uur. De fruitveiling van 16 april wordt verzet naar donderdag 18 april. Auto's botsten tussen Groede en Breskens Op de provinciale weg tussen Groede en Breskens is dinsdagavond een verkeers ongeluk gebeurd, waarbij twee perso nenauto's waren betrokken. Beide wa gens kwamen uit de richting Groede. De heer D. uit Groede, die een van de auto's bestuurde, sloeg links af, maar lette daarbij niet op de auto bestuurd door de heer P. V., eveneens afkomstig uit Groede. Bij de toen volgende botsing liepen beide auto's aanzienlijke schade a„ ongelukken deden zich De heer A. V. A. M. Mangnus uit Stop peldijk is aan de katholieke universiteit te Nijmegen geslaagd voor het examen semi-arts. Raad Nisse: geen autovergoeding voor ontvanger In de gemeenteraadsvergadering te Nisse, kwamen maandagavond de ton gen pas goed los, toen een voorstel van b. en w. ter tafel kwam om de ge meenteontvanger per jaar 750 gulden toe te kennen, als vergoeding autokos ten. Deze gemeenteontvanger, die als streekontvanger in vijf gemeenten zit dagen houdt, bezoekt deze per auto. Als eerste toonde de heer J. M. Brou wer (a.r.) zich fel tegen liet voorstel: „Waar is het einde?" vroeg hy zich af, „de andere ambtenaren kunnen -ook wel een autootje aanschaffen en om vergoeding komen vragen". De heer R. Boogaard (s.g.p.) verklaar de onomwonden: „Toen ik het voor stel las werd ik er misselijk van. Dat zo'n man. gezien het salaris dat hij ver dient, zoiets durft te vragen! Ik kan mijn stem in geen geval aan het voor stel geven, we kunnen maar niet altijd ja blijven knikken". Dat laatste zei hy speciaal tegen wethouder I. Luteijn, die in tegenstelling tot wethouder A. M. Jansen voor het voorstel was. De heer Jansen haastte zich dan ook te ver klaren dat hij het roerend met de heer Brouwer eens was: „Waar is het ein de?", zo vroeg ook hij zich af. Hij stelde dat de gemeenteontvanger dit werk heeft aangenomen, en of hy zich dan per fiets, brommer of auto verplaatst moet hy zelf weten. „Dan moet hij daar zelf de consequenties maar van dra gen". Burgemeester J. D. Jansen daar entegen verdedigde het voorstel door en kele voorbeelden te noemen, zoals wijk zusters en vertegenwoordigers van za ken, die eveneens vergoedingen ontvan gen. Na stemming bleken echter zes raadsleden tegen te ziin en slechts één voor, namelijk wethouder Luteyn. Wethouder Jansen maakte van de rond vraag gebruik een overzicht te geven van Nisse 1962. Het zielental liep met drie procent terug, de Drieweg moet nog steeds verbeterd worden, er zijn nog boerenwoningen zonder elektrisch licht, Nisse was na de sneeuwval niet te bereiken enz. De verschillende tekor ten schoof hy niet op rekening van het gemeentebestuur, doch op die van de „hogere heren", die een kleine gemeen te „niet meetellen, maar wel belasting laten betalen". De heer Bogaard «lankte voor het overzicht van de wethouder en vroeg zich daarbij af, waarom dit soort overzichten niet door de burgemeester worden verzorgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9