Geen salmonellose in de Schouwse abattoirs Garage in Goes - zonder vergunning gebouwd - viel onder slopershamer G.S. stellen voor om streekplan voor Schouwen vast te stellen Kampwinkeleigenaars hadden geen papieren Geen nieuwe verordening voor vergoeding Feestelijke expositie in Vlissingse huishoudschool Geen 10 met griffel voor durf, maar procesverbaal IMS-miGNES Z1ERIKZEESE HUISHOUDSCHOOL UITGEREIKT WOENSDAG 10 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 „Veelal tegenstrijdige belangen komen er in zo goed mogelijk tot hun recht" GEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland stellen de staten voor om over te gaan tot de vaststelling van het streekplan Schouwen-Duive- land. Zij willen daarbij over de bezwaarschriften, die tegen het ont werp zijn ingediend, beslissen overeenkomstig het advies van de vaste commissie van de Provinciale Planologische Dienst. In hun voorstel aan de staten verklaren gedeputeerden van mening te zijn, dat na een zeer zorgvuldige voorbereiding, waarbij de verschil lende groepen belanghebbenden ruimschoots de gelegenheid hebben gehad hun belangen te verdedigen, een ontwerp van het streekplan tot stand gekomen is, dat zo goed mogelijk de veelal tegenstrijdige belangen tot hun recht doet komen. Het is daarbij, zo verklaren G.S. uiteraard onvermijdelijk, dat door sommige belanghebbenden offers zullen moeten worden gebracht en dat andere de verwezenlijking van toekomstplannen doorkruist zullen zien. Ged. Staten herinneren er aan, dat de vaste commissie van de P.P.D. bij voorbereiding van het ontwerp gebruik heeft, gemaakt van de adviezen, aie wa ren verstrekt door drie subcommissies, die zich in het bijzonder met de agrari sche, industriële en recreatieve aspecten van het plan hebben beziggehouden. Voorts was er een commissie ad hoc In het leven geroepen speciaal met het oog op de Westhoek van Schouwen. HERZIENING Alvorens het door de vaste commis sie aangeboden ontwerp ter inzage te leggen hebben G.S. de raden van de zes Schouwse gemeenten in de ge legenheid gesteld zich over dit eer ste ontwerp uit te spreken. De reac ties van de gemeenteraden waren voor de vaste commissie aanleiding het ontwerp op enkele punten te her zien. Nadat het gewijzigde ontwerp vervol gens ter Inzage was gelegd zjjn 85 be zwaarschriften Ingediend, die eveneens door de vaste commissie van de P.PD. en door de drie subcommissies onder zocht zijn Ten slotte hebben G.S. de in dieners van zes bezwaarschriften op hun verzoek de gelegenheid gegeven hun standpunt mondeling toe te lichten tij dens een bijeenkomst met G.S. SCHADE-AANSPRAKEN Nu het streekplan dan voorgelegd wordt willen gedeputeerden de pro vinciale schadevergoedingsverorde ning Streekplan Walcheren in de voorschriften voor het streekplan Schouwen opnemen om degenen, wier belangen onevenredig zullen worden geschaad, aanspraak op een financiële tegemoetkoming te geven. G.S. menen aan deze constructie de voorkeur te moeten geven boven de vaststelling van een nieuwe verorde ning voor de gehele provincie. Deze verordening zal immers nog maar korte tüd dienst moeten doen, omdat in het systeem van de wet op de ruimte lijke ordening schade-aanspraken uit sluitend tot ae gemeentebesturen moe ten worden gericht, die zich op hun beurt in daarvoor in aanmerking ko mende gevallen op de provincie kupnen verhalen. Met betrekking tot de ingediende be zwaarschriften merken gedeputeerden het volgende op: in één er van wordt voorgesteld de zuidelijke tak van de nieuwe strandontsluitingsweg, die door de dominale bossen is geprojecteerd, te laten vervallen. G.S. acnten dat onaan vaardbaar. omdat het aanleggen van een extra strandontsluiting bij Westen- schouwen als onderdeel van het toegan kelijker maken van de Schouwse stran den als een essentieel element in ontwerp wordt beschouwd. fende reclamanten, zo verklaren G.S. behoorden tot degenen, die verzocht hadden het mondeling t© mogen toe lichten. By deze gelegenheid stelden zy een alternatieve oplossing voor, die momenteel nog op zijn merites wordt onderzocht. In dit stadium kunnen G.S. daarover nog geen me dedelingen doen. Mocht de gedane suggestie voor verwe zenlijking vatbaar blijken, dan zullen G.S. daarop nader terugkomen. Overi gens merken zij op, dat de aard van het streekplan, dat slechts globale lijnen beoogt aan te geven, zich er niet tegen verzet, dat het tracé van deze ontslui- tingsweg bij de realisering er van enig zins wordt verschoven. TRACÉVERLEGGING Het laatste geldt eveneens voor het tra cé van de noordelijke ontsluitingsweg ter hoogte van Biesterveld, waartegen eveneens bezwaar is gemaakt. G-S. zien zeer wel een mogelijkheid om het tracé van deze weg iets naar het verleggen, zodat het komt vallen met een bestaand wegje ongeveer op de grens van Biesterveld en het aan grenzende terrein van staatsbosbeheer, "jziging van de streekplankaart it niet te hoeft dit n 3 leiden. Met de zienswijze van de vaste commis sie over de ingediende bezwaarschriften, alsmede met de voorstellen om ter te gemoetkoming aan enkele bezwaren een serie wijzigingen in de kaart en de voor schriften aan te brengen, kunnen G.S. volledig instemmen. Voorts kunnen zij met de commissie in stemmen, dat de brief van de Neder landse Fruittelers Organisatie, die zich niet richt tegen het streekplan, maar slechts aanbevelingen inhoudt voor technische voorzieningen inzake de wa terwinning, niet als bezwaarschrift kan worden aangemerkt en daarom buiten beschouwing kan bleven. ALTERNATIEF G.S. zjjn daarom met de vaste com missie van de P.I'.D. van oordeel, dat dit bezwaarschrift ongegrond moet worden verklaard. De betref- De encycliek „Pacem in terris" vrede op aarde) is dinsdagoch tend in net openbaar in Rome Grote meerderheid voor Belgische regering Met een grote meerderheid heeft do Bel gische Kamer van volksvertegenwoordi gers gisteren de voorstellen van de re gering goedgekeurd over de bevoegdhe den van de overheid en de verzwaring van straffen ter „handhaving van de orde". lopen week in de socialistische rege ringspartij over deze voorstellen is ge voerd, bleken gistermiddag bij de defini tieve stemming in de Kamer slechts 12 kamerleden van de socialistische partij het verzet te handhaven. De vier wets ontwerpen, die bekend zijn geworden als de „handhaving van de orde", en wijzigingen inhouden van het Belgische strafwetboek, zullen na Pasen in ae se naat worden behandeld. Onderzoek 1962 wees uit Jaarverslag eilandelijke vleeskeuringsdienst ALLE ONDERZOEKINGEN, die de inspectie van de volksgezond heid het afgelopen jaar op Schou- wen-Duïveland heeft verricht op het voorkomen van salmonellose in de vleeswinkels en slachtplaatsen op het eiland zijn negatief verlo pen. Alle vermoedens in de rich ting van deze voedselvergiftiging onder diagnose waarvan twee jaar geleden enkele patiënten in het zie kenhuis moesten worden opgeno men, hebben in de keuringskring voor slachtdieren en vlees op Schouwen-Dniveland geen bevesti ging gekregen. Dit staat in het verslag over 1962 van de keurings dierenarts, de heer C. J. H. Scheu- erraan. Het Is een overzicht, waarin de activi teiten van de dienst weer nauwkeurig zijn geregistreerd en waaruit mei zich een beeld kan vormen van de al gehele hygiënische situatie op het ei land. Als bijzonderheid wordt gemeld, dat naast de normale controle, die de ambtenaren steeds uitvoeren, de afge lopen zomer speciale aandacht is be steed aan de toestand van de verkoop van vleeswaren in de recreatiecen tra. Hiertoe verrichtten de keurmeesters in totaal 209 controles in kampwinkels, hotels en cafetaria's. „De hierbij aanj troffen toestanden laten zich duidel..,.. illustreren door het feit, dat 216 kg vleeswaren moest worden afgekeurd wegens bederf", aldus het versla< „Over het algemeen bestond er bij a belanghebbende wel begrip voor de ge maakte fouten, zodat de gegeven advie zen voor wat betreft de bewaring van vleeswaren ook opgevolgd werden" Processen-verbaal werden niet opge maakt. De keuringsdienst heeft er de vakantiegangers per stencil op gewezen, hoe men in een warm jaargetijde dient te handelen met vlees en vleeswaren. Verder hebben de ambtenaren van de dienst desgevraagd alle medewerking bij verbouwingen of nieuwbouw van be drijfsruimten verleend om te komen tot een juiste beantwoording aan het zoge naamde eisenbesluit. Overigens kan hier aan nog worden toegevoegd, dat de hoe danigheid van de 28 slagerijen en 27. slachtplaatsen op het eiland onder aan sporing van dit eisenbesluit met grote Londen wil op lijn Witte Huis-Kremlin meepraten Gisteren is te Londen van welingelichte zjjde vernomen dat Engeland wil dat een verbinding van Londen met de voorgestelde rechtstreekse lijn tus sen liet Witte Huis en het Kremlin. De Britse regering heeft nog niet be sloten om hier nu officieel op aan te dringen. Zij wil echter wel dat aan dacht aan dit denkbeeld zal worden geschonken, wanneer te Genève wordt gesproken over bijzonderhe den van de voorgestelde rechtstreek se verbinding tussen Moskou en Washington. Topleiding van Rusland gaat vergaderen Het centrale comité van de Sowjetrus- slsche communistische partij za' <>P 28 mei in voltallige zitting bijeenkomen, zo heeft Tass gisteren bekendgemaakt. Op de zitting zullen „de komende taken op ideologisch gebied van de partij" bespro ken worden. Partijsecretaris Leonid Iljitsjew zal verslag uitbrengen. W egenbouwcentrum voor zuidelijke provincies Het als hotel-restaurant in gebruik zijnde kasteel Maurick te Vught zal een andere bestemming krijgen. De stichting Zuidelijk Technisch Wegen bouwcentrum heeft het kasteel ge huurd met de bedoeling er. een wegen bouwcentrum voor de drie zuidelijke provincies te vestigen. Aan dit centrum wordt een laboratorium verbonden. De Nederlandse wegenbouwers bezitten reeds dergelijke centra in Groningen en Apeldoorn. schreden Is vooruitgegaan. In Zierikzee, Dreischor, Brouwershaven en Haamste de werden slachtplaatsen en vleeswin kels vernieuwd of herbouwd. In de situatie van de noodslachtpiaatsen is in 1962 geen verandering gekomen. Die te Brouwershaven werd zo weinig mogelijk ingeschakeld. De verkoopruim te daar werd normaal benut. De ver wachting, dat een koelinriehting in de □oodsiachtplaats van Zierikzee in het verslagjaar tot stand zou komen, is niet gerealiseerd. Exact cijfermateriaal Het verslag van de keuringsdierenarts zal volgende week donderdagmiddag op de algemene vergadering van het be stuur in het stadhuis van Zierikzee aan de orde worden gesteld. Het geeft bulten deze algemene opmer kingen weer exact cijfermateriaal van de verschillende handelingen in het werkgebied. Zo beliep het aantal be- drijfsslachtingen een totaal van 4232 (1961: 4265). Het aantal gezinsslach tingen kwam op een cijfer van 452 (1961: 465), waarvan er 308 aan huis en 144 bij een slager werden uitgevoerd. In de noodslacntplaats van Zierikzee werden 126 dieren geslacht, in die te Brouwershaven 13, totaal 139 tegen 142 in 1961. In de kring werd 185.688 kg vlees inge voerd, waarvoor 1582 keuringen moes ten worden verricht. Vergeleken met 1961 werd er 25.454 kg meer ingevoerd Er werden 817 gehele dieren afgekeurd (1961: 717). Eén dier, dat door miltvuur was besmet werd opgehaald door een speciale ontsmettingsploeg uit Rotter dam. Op de agenda voor de algemene ver gadering komt een voorstel voor om tot hoofd van dienst in vast verband te benoemen de heer Scheuerman, die tot nog toe deze functie als waar nemend vervulde. Man gedood bij een ontploffing in Rotterdam Gistermiddag heeft zich in het hofje achter de Paardenstraat in Rotterdam een gasontploffing voorgedaan, die een 72-jarige zwerver, vermoedelijk Lichten berg geheten, heeft gedood. De man bewoonde met een 60-jarige vriend twee kamers in een huis dat voor sloop bestemd is in verband met de doorbraak in het verlengde van Westblaak. Deze kamers waren nog het gasnet aangesloten. Vermoedelijk is er een defect in de gasleiding ontstaan en was L. reeds overleden ten gevolge van gasvergiftiging voor de ontploffinr zich voordeed. Er ontstond brand doel deze was snel geblust. TWEEDE KAMER AKKOORD MET LENINGWET1963 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot het aangaan van geldleningen ten laste van de staat der Nederlanden (leningwet Deze' wet machtigt de minister van fi nanciën geldleningen ten laste van de staat aan te gaan tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste anderhalf mil jard gulden. De bestaande machtiging (de leningwet 1961) biedt nog slechts ruimte tot een bedrag van rond 146 mil joen gulden, hetgeen onvoldoende is voor het uitgeven van een lening van enige importantie. Een nieuwe wettelijke machtiging was daarom nodig teneinde onder alle omstandigheden voldoende armslag te hebben tot het aangaan van leningen. Dividend Fokker onveranderd De directie van de N.V. Koninklijke Ne derlandse Vliegtuigen Fabriek Fokker deelt mede, dat in de komende algemene vergadering van aandeelhouders, welke in de eerste helft van mei zal worden gehouden, zal worden voorgesteld een dividend van vyf procent op de preferen te aandelen en vijftien procent op de gewone aandelen over 1962 nit te keren, (v.j. ook vijftien procent op de gewone aandelen). Ordernortefeuille bij A.D.M. negen miljoen gulden De orderportefeuille van nieuwbouw van schepen beloopt rond 9 min. Hiervan zal een deel in 1964 worden uitgevoerd. De afdeling maehinenïeuwbouw heeft geen orders in portefeuille. In het project in de Westhaven is tot dusver 14 min. uitgegeven voor de nieuwe reparatiewerf, exclusief de dok ken en de bootjes. Deze werf Is in de eerste plaats voor reparaties bestemd. Men is niet bezig met de bouw van een nieuwbouwhelling. Dit heeft het bestuur van de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij N.V. in de jaarvergadering medegedeeld- Samenwerking Pakhuismeesteren- Engeh hedriif De Rotterdamse firma Pakhulsmeeste- ren. en het Britse bedrijf „The Unitea Molasses Co Ltd." in Londen hebben voor gezamenlijke rekening een tankop- slagmaatschappil gesticht („Paktank Storage Co Ltd.", met zetel Londen), die tankinstallaties zal bouwen en exploite ren op strategische punten in Engeland en Ierland. Het eerste project komt In 't gebied van de Theems bij Merseyside, een installatie met een begin-opslag-ca- paciteit van 200 000 ton tankruimte, welke voor het einde van het jaar in be drijf moet zijn. Het kapitaal van het nieuwe bedrijf be draagt 10 miljoen gulden (één miljoen Engolso pond), waarin Pakhuismeeste- ren en „The United Molasses" elk voor 50 procent participeren. Viering twaalf en een half jarig bestaan Vele ouders en belangstellenden hebben dinsdagmiddag de tentoonstelling in de industrie- en Huishoudschool te Vlissin- gen bezocht, waar de leerlingen én do centen tonen wat er zoal in een huis houdschool wordt gedaan. De expositie is ingericht, niet alleen om eens het huishoudschoolonderwijs en de resulta- taten daarvan te laten zien, maar tevens om het twaalf en een halfjarig bestaan van de school te vieren. Vanmiddag woensdag is er nog gelegenheid om van dit „feest" kennis te nemen. Daarna wordt alles weer opgeruimd en begint de paasvakantie. De expositie in de schoollokalen geeft een overzicht van wat de leerlingen uit de primaire-opleiding 1 en 2, de assis tenten. de leerling-verkoopsters en hen, die een opleiding volgen voor naaisters, hebben geleerd en vervaardigen. In de keuken zijn verschillende gerechten te bewonderen en in de hal hangt een wandkleed, dat de lerares tekenen en stofversieren met haar leerlingen heeft vervaardigd. De leerling-verkoopsters staan in stalletjes zelf vervaardigde kle dij en poppen te verkopen; er is een theeschenkerij met zelfgemaakte cake en tot slot een modeshow. Verschillende afdelingen van het Voor lichtingsbureau voor de voeding en de Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting verstrekten materiaal, winke liers en Zeeuwse industrieën verleenden medewerking. Voeg daarbij het mate rieel, waarover de school zelf beschikt en de bezoeker krijgt een goede indruk van wat nu precies op een industrie- en huishoudschool wordt gedaan. In 1954 was de laatste tentoonstelling van het schoolonderwijs en mej. A. E. de Bel, de directrice van de school, achtte het 12%-jarig bestaan (de school be staat sinds 1 september 1950) een goede gelegenheid voor een nieuwe expositie. Modern materiaal Het huishoudschoolonderwijs is met de tijd meegegaan. Moderne methoden als het flanelbord worden toegepast In de keuken bijvoorbeeld geeft het flanelbord precies aan in welke voedingsmiddelen de meeste voedingsstoffen zitten. In het lokaal voor voortgezet algemeen vormend onderwys is een fraaie maquet te te zien, waarop verschillende indus trieën in Zeeland zijn aangegeven. Al die industrieën verstrekten materiaal, dat een overzichtelijke indruk geeft van de produkten, die in Zeeland worden ver vaardigd. De P.T.T. verzorgde een stand, die een overzicht geeft van het telefoon- en radiomateriaal. Uit ver- De leerling-verkoopsters brengen op de tentoonstelling in de indus trie- en huishoudschool te Vlissin- gen het geleerde in praktijk in stalletjes. Foto P.Z.C.) schillende materialen vervaardigde voor werpen zijn tentoongesteld, zoals kleed jes, tekeningen uit papier vervaardigde vogels en handenarbeid zoals kleiwerk. De leerlingen hebben er met de lera ressen heel wat werk aan gehad. Ze hebben knipsels verzameld, plakboeken gemaakt, in totaal is de hele school er wei een paar weken mee bezig geweest. Het resultaat is een feest geworden. Economische politierechter EIGENLIJK VERDIENT U een tien met een griffel! Want U heeft U met durf tijdig aangepast aan de toeristische ontwikkeling in de Aan achttien meisjes „Vrijbrief" voor praktij kj a ACHTTIEN waren het er ditmaal: de vrolijk groen-wit geüniformeerde meis- e:s, die dinsdagmiddag in de landbouw- uishoudschool „Prinses Juliana" te Zierikzee een diploma en een speldje meekregen als introductie voor hun sta geperiode in een ziekenhuis, inrichting ?n gezin. De zogenaamde INAS-Ieerlin- »en (inrichtings-assistente) hadden al lemaal met goed gevolg hun CLANDESTIEN BOUWEN WEER ACTUEEL Gemeente begon maandag met de afbraak Het klandestien bouwen In Goes is deze week weer eens actueel geworden door de afbraak van een zonder vergunning gebouw de garage bij de stenen noodwo ning Vinkestraat 2 van de heer J. J. v. d. Plasse. Zonder in het bezit te zijn van de vereiste bouwvergunning had de heer v. d. Plasse op het erf bij zijn (huur) woning een nieuwe, brandvrije garage waarde ƒ350 opgetrokken. Op last van het gemeentebestuur heeft de eigenaar de garage dinsdag laten afbreken. Het klandestien bouwen werd in de raadsvergadering van vorig jaar ok tober aan de orde gesteld, toen de raad een beroep in behandeling nam van de heer B. J. Oosten uit de Heer- nisseweg, tegen het weigeren van een bouwvergunning door b; en \v. voor een reeds gebouwde schuur bij zijn woning Hoewel daar in de buurt tientallen schuurtjes en krotten sommige gemaakt van sinaasappel kistjes en deuren zonder vergun ning zijn neergezet, verwierp de raad het beroep van de heer Joosten met de kleinst mogelijke meerderheid (ne gen tegen acht stemmen). In het geval van de Vinkestraat was de bewoner ervan uitgegaan, dat er by hem in de buurt tal van schuur tjes en garages werden opgetrokken zonder dat men daarvoor de vereiste vergunning had. Ook de heer v. d. Plasse besloot toen zonder vergun ning te bouwen. Dat was in augustus van het vorig jaar. De heer v. d. Plasse had echter minder geluk dan zyn buurtgenoten, want hij kreeg aanzegging van de gemeente de ga rage te verwijderen. Een alsnog aan gevraagde bouwvergunning werd hem geweigerd. Vóór 1 april De zaak sleepte tot voor enkele maanden, toen de bewoner van de stenen noodwoning Vinkestraat 2 aanzegging kreeg van de gemeente het gebouwtje te slopen vóór 1 april j.l. Maandag was het zover, dat en kele personeelsleden van de dienst gemeentewerken te Goes, in het bij zijn van een tweetal agenten van' de gemeentepolitie, begonnen met de af braak, omdat de eigenaar daarmee nog steeds geen aanvang had ge maakt. Op verzoek van mevrouw v. d. Plasse staakten zij na korte tijd hun sloopwerkzaamheden. Daar er voor de bewoner toch niets anders opzit, heeft hij gisteren de garage laten af breken door enkele kennissen. Op de foto zijn zij juist bezig de laatste hand te leggen aan de sloopwerk zaamheden. (Foto P.Z.C.) proef" afgelegd en in de kring van ou ders en schoolpersoneel overhandigde de presidente van de commissie van toezicht, mevrouw Dijckmeester-jkvr. De Brauw, het achttiental nu de „vrij brief" voor een jaar praktijkopleiding. Een gewichtig moment na een span nende week. De meisjes en de ouders konden ervan meepraten. In totaal tweeëntwintig vakken werden tijdens het tussenexamen gepasseerd meisjes moesten in korte tijd om schakelen van E.H.B.O.-kennis op een Engelse vertaling, van muziek op de Deltawerken, van tuinieren op koken en zo kan men nog even door gaan. „Maar jullie zijn allemaal ge slaagd". Mevrouw Dijckmeester liet de leerlingen met hun glad gesteven witte kapjes niet langer in span ning zitten. Zodra het groepje tegenover de com missie van toezicht en de directrice van de Z.LM.-huishoudschool, mej. C. N. van Liere had plaatsgenomen, was dit de eerste en tegelijk de belangrijkste mededeling. En die werd met een „open doekje" van de belangstellenden bij de diploma-uitreiking beantwoord. „Jullie hebben er hard en lang voor moeten werken. De INAS-opleiding is op vele plaatsen nog onbekend. Maar toch ben ik blij, dat jullie ouders je in de gele genheid hebben gesteld om deze oplei ding te volgen. In de stageperiode, die nu voor de deur staat, krijg je de kans om jezelf te leren kennen. Je kunt zien, waaruit het werk bestaat en in welke richting je verder wilt gaan". Mevrouw Dijckmeester haalde in naar toespraak je tot de meisjes voorbeelden aan van een aantal „voorgangers", die tijdens het stagejaar hadden ontdekt, waarheen hun belangstelling het meest uitging. De presidente van de commissie was ervan overtuigd, dat het voor de ouders een prettig idee moet zijn hun dochters ook dit praktijkjaar nog onder de „hoe- van de school te weten. Overigens stipte zij nog wel even duidelijk aan, dat de kennis van 22 vakken bij de IN AS-opleidlng alleen tot zijn recht kan komen, wanneer deze is gekoppeld aan drie eigenschappen-van-thuis: goede manieren, wellevendheid en bescheiden heid. Tot over een jaar...." „Ik hoop over een goed jaar aan het zelfde stralende achttiental het einddi ploma te kunnen uitreiken", zo wenste zij de meisjes nog toe. Nadat mevrouw Dyckmeester nog dank had gebracht aan het onderwijzend personeel wenste de directrice van de school meisjes en ouders geluk met liet behaalde resul taat. Zij vertelde nog welke inrichtingen en ziekenhuizen de Schonwse meisjes telkens drie maanden binnen hun deuren zullen hebben: het Zweedse Rode Kruisziekenhuis van Zierikzee, het Dia- conessenliuis te Rotterdam, het Sophia- ldnderziekenhuis daar, het Deltazieken- hnis, de psychiatrische inrichting te Poortugaal en bejaardentehuizen in Haamstede en Goes. De namen van de voor deze tussenproef geslaagde leerlingen zijn: Roelie Fennema. Mi a de Vin en Beppie v. d. Zande te Zierikzee, Koosje Boer, Nellie den Boer en Riet Hoogenboom te Duivendijke. Corrie Heijboer en Jannie van Strien te Nieuwerkerk. Hanneke Kooman en Mientje van Sluis te Kerk- werve, Heieen v. d. Weele en Anneke Paans te Bruinisse. Jannie Quist te Noordgouwe. Corrie Padmos te Drei schor, Jennie de Keijzer te Schudde- beurs, Ineke van Sluis te Haamstede, Addie Kik te Burgh, Mientje Goud zwaard te Oosterlahd. Walcherse kuststreek. Deze woor den sprak de economische politie rechter, mr. P. van Empel, giste ren tegen de Gapingse bakker M. Ldie zich toen voor de enkelvou dige economische kamer van de rechtbank moest verantwoorden. Want inplaats van een griffel met een tien had de bakker nit Gapinge zijn durf „beloond" gezien met een proces-verbaal. Terwnl, zo las dé economische poli tierechter uit de stukken bij het pro ces-verbaal, de middenstanders uit Vrouwenpolder het niet tijdig aan- fedurfd hadden zich aan te passen de ontwikkeling van het toerisme in hun gemeente, had de bakker uit Gapinge een kampwinkel neergezet op het recreatieterrein de Zanaput. Toen Vrouwenpolder zich echter in korte tijd tot een badplaats van for maat en rust ontwikkelde, kre gen de plaatselijke middenstanders wél belangstelling. En toen bleek, dat bakker L. geen papieren had om die kampwinkel in Vrouwenpolder te drijven. De bakker verzekerde de politierechter evenwel, dat zijn dochter en zoon thans ijverig daarvoor studeren; deze zomer worden de vereiste examens gedaan. En omdat hier een wil getoond werd, besloten po litierechter en officier van justitie, mr. T. Lebret, in oktober nog eens te laten informeren of de diploma's verkregen zijn. De Vlissingse winkelier A. H. zat in hetzelfde schuitje als de Gapingse bakker. Zoals het een goed midden stander betaamd had H. alle papie ren voor zijn eigen zaak in bezit, maar niet voor een kampwinkel bg 't Nolelbos te VTissingen en evenmin voor een kampwinkel in Vrouwen polder. Op het Vlissingse kampeerterrein kon hij geen papieren tonen voor de verkoop van kruidenierswaren en groente plus fruit, in Vrouwenpolder waren er geen papieren voor een kruideniersbearjjf. Wat de verkoop van groenten en fruit betreft, had de Vlissingse kruidenier, zo verklaarde hjj, een overeenkomst geslo ten met een groentehandelaar, met wie hij de winst deelde. Door het ministerie van economische zaken was hem verder meegedeeld, dat voor dergelijke geval len - waar het de verkoop in het zo merseizoen betrof wel een ontheffing gegeven zou kunnen worden. 3 KILOMETER 'an 24 april tot 1 mei zal In Djakarta een conferentie van Aziatische en Afrikaanse Journalisten worden gehouden, afkomstig uit 42 landen. President Soekarno zal de ope ningsrede uitspreken. Een ambtenaar van de Kamer van koophandel voegde hieraan tijdens de zitting toe, dat het verkrijgen van de onthetfing mogelgk is wanneer de kampwinkel minstens drie kilometer van het dichtstbijzijnde verkooppunt in een gemeente gelegen is. „Maar het is toch eigeniyk onwerke lijk om drie kilometer van de tent vandaan een kropje sla of een fles melk te halen", merkte mr. Van Em pel op. Toen echter bleek, dat de Vlissingse kruidenier nog geen ontheffing had aan gevraagd, kon hq een eventuele schor sing van de zaak niet meer omzeilen. Mr. Lebret was van mening, dat H. de ontheffing al veel eerder dan nu had moeten aanvragen. De officier eiste een geldboete van in totaal 200 gulden, die ie politierechter conform overnam. Ook de timmerman H. K. uit Haamste de sloeg een kampwinkeltje op een der kampeerterreinen in de Schouwse West hoek op en verkocht er kruidenierswa ren en melkprodukten zonder daarvoor evenwel de vereiste papieren te bezitten. Het kwam hem conform op een boete van 100 in totaal te staan. Het is een eenvoudige handeling, die de Middelburgse smid De B. uitvoert ais hy een gaskomfoor, dat de huis moeders by hem hebben gekocht, even komt aansluiten. Een stuk van do aansluitingsslang aan het toestel en het andere einde aan de gaslei ding. De huismoeders zouden het zelf ook kunnen doen.... De smid moet daar echter een vergunning voor heb ben en die was niet aanwezig. De of ficier eiste een boete van 300. waarvan 200 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, en 100 onvoorwaardeiyk. De politierechter legde f 75 op. De aannemer O. uit Arnemuiden had zonder de geldige papieren het schilders bedrijf uitgeoefend. Aanvankeiyk was het bedryf dat hy1 van zqn vader over nam, een schildersbedryf geweest, zodat O. al van zijn 12e jaar met de verf kwast zwaaide en in de loop der jaren voor verschillende klanten, aie niets te timmeren hadden, aan het schilderen ging. Nog maar eens kyken wat er aan te doen is, besloot de politierechter, die toch conform de eis een boete van 30 oplegde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7