Regering heeft zich niet aan MA.V.O.-kernmacht gebonden Liberale winst in Canada Weer spanningen rond aftreden Adenauer Minister Luns verklaart in Tweede Kamer: ALLEEN BESTUDERING VAN HET PROBLEEM TOEGEZEGD KAMER AKKOORD MET LEGERING VAN DUITSE TROEPEN IN BUDEL SUBSIDIE VERLEEND VOOR EEN ONDERZOEK DER FOTOSYNTHESE LAWRENCE OF ARABIA" WERD BESTE FILM VAN HET JAAR WOENSDAG 10 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns heeft gisteren de Tweede Kamer de verzekering gege ven, dat de regering zich niet gebonden heeft aan een eventueel in te stellen N.A.V.O.-kernmacht. De regering heeft alleen toegezegd het probleem te zullen bestuderen. De minister legde deze verklaring af tijdens de interpellatie van de socialistische fractievoorzitter, prof. dr. ir. A. Vondeling over de jongste ontwikkeling van de defensiepolitiek, in het bijzonder met betrekking tot de kernwapens. Prof. Vondeling toonde zich door het antwoord van de minister ge rustgesteld. De socialistische fractieleider, die in eerste instantie er over had geklaagd, dat de regering niet eigener beweging het Neder landse volk over deze belangrijke zaak had ingelicht, zei later, dat deze interpellatie niet nodig was geweest indien de regering zelf de inlichtingen had gegeven. De heer Vondeling had gevraagd wat de opvattingen van de regering zyn over de verschillende denkbeelden, die de laatste tijd zijn geuit over het tot stand brengen van multinationale, een multilaterale, 'een Europese of een N.A.V.O.-kern macht. Ook vroeg hij of de Nederlandse regering op de jongste vergadering van de N.A.V.O.-raad, gehouden op 20 maart jl. te Parijs, steun gegeven had aan voorstellen om tot een multinationale of een multilaterale kernmacht te komen. Heeft de regering daarbij concrete toe zeggingen gedaan, vroeg prof. Vonde ling. Integratie Minister Luns zei, dat de regering zich voorstander heeft getoond van een integratie van alle nieuwe wa pens in de N.A.V.O. Op het gebied van de kernwapens is men achterge bleven bij de integratie van de con ventionele wapens. De regering heeft zich met het aanvaarden van het ak koord van Nassau bereid verklaard al deze vraagstukken diepgaand te bestuderen. Het gaat hier volgens de regering om uiterst ingewikkelde technische en poli tieke vraagstukken, die eerst dienen te worden onderzocht. Verder betoogde mi nister Luns, dat de regering zich ak koord heeft verklaard met het voorstel om de Britse inspanning bij die van de Amerikaanse in te brengen in de N.A.V-0. Dit moet worden beschouwd als een multinationale kernmacht. De regering heeft zich echter op geen enkel punt gebonden ten aanzien van toekom stige nieuwe formaties op het gebied van de kernmachten. Garantie Op de desbetreffende vraag van prof. Vondeling zei minister Luns, dat er naar de mening van de regering geen enkele zekerheid is, dat een multinationale of multilaterale kernmacht enige garantie geeft voor een goede coördinatie of zelfs integratie van de Europese of Atlanti sche politiek. De regering kan zich ook niet uit spreken over de vraag of een geïnte greerd politiek controlestelsel 'voor een dergelyke kernmacht denkbaar is en welke vorm dat zou aannemen. Ook by de andere regeringen zyn daarover nog geen vaste denkbeelden aanwezig. Steun De minister van defensie, ir. S. H. Visser, ontkende, dat de regering het voor de veiligheid van het vrije wes ten militair noodzakelijk of gewenst acht, dat naast de Amerikaanse kern zelfstandig kunnen beschikken over kernwapens. Wel wees de heer Visser IN LOS ANGELES bestaat een restaurant dat uitsluitend be stemd is voor kleine luiden. Ik bedoel dit niet in de Kuyperiaan- se sin, noch in die van karakter eigenschappenWare het so be doeld, dan sou dit restaurant zich immers in niets onderscheiden van de meeste reeds bestaande. Neen, „klein" betekent hier niet klein van geest, hart of beurs, doch van lichamelijke afmetin gen: mensen die meer dan 1.60 meter meten morden er niet toe gelaten. In de lokaliteiten, so lees ik, is alles op der cliënten klein heid afgestemd: de serviezen, de couverts, de stoelen, de tafels en ook (uiteraard) het, bedienend personeel. Ook de kelners mogen niet langer dan 1.60 m. zijn. De directie is van oordeel dat gasten niet graag te maken hebben met kelners die boven hen uitsteken en op hen neerzien. Ik zie weinig brood in dit nieuw tje. Als ik 1.60 of korter xoas, zon ik juist niet naar dit restaurant gaan. Ik weet niet of ik van 1.59 een minderwaardigheidscomplex zou hebben. Maar als ik het had zou ik het op deze wijze met gaan beklemtonen en verergeren en als ik het. niet had, zou ik aan et.cn te midden van andere één-negen-vijftigers geen behoef te hebbenBovendien heb ik mij nooit iets gelegen laten liggen aan de lengte van kelners (wél aan de breedte van kelnerinnen, maar dat is een ander aspect, dat hier niet mee te maken heeft). Ik weet niet of u het óók in de gaten hebt, maar hier zit een psychologisch addertje in het gras: iemand die een beetje on der het normale Icorl is, wordt voor zijn gevoel nóg korter als hij verkeert tussen (of beter: onder mensen die langer zijn dan hij. Dat is niet alleen met het licha melijke zo, doch ook in het gees telijke en wat dat betreft doe ik mee. Ik zou het bepaald hinder lijk vinden om mijn bal gehakt met. spruitjes voorgeschoteld te krijgen door een ivcrk-projessor, die - hoe kort hij lïchamehjk ook zon zijn wat zijn wetenschap- velijke kennis betreft héél uit de hoogte op mij zou neerzien Daar om zoek ik ook, bijna intu ïtief, het gezelschap van mensen die ilc kan overtroeven met mijn klein beetje kennis van een on derwerp waarvan zij nóg minder weten Het is dan altijd zaak om het gesprek met fijne tact op dat onderwerp te brengen en er voor zorg te dragen dat het er niet af glijdt. In zoverre begrijp ik iets van dat restaurant. Maar veel vertrou wen heb ik er toch niet in. ELIAS. er op, dat dit probleem zich voor en kele landen anders voordoet dan vooi Nederland. De regering is van me ning, dat zij steun moet de Britse initiatieven. t verlenen aan Gevolgen Op de vraag wat de financiële gevolgen voor ons land zullen zyn van een loyale uitvoering van de in X-A.V-O.-verband reeds aangegane verplichting om de zo genaamde conventionele strijdmiddelen te verbeteren, zei minister Visser, dat deze gevolgen zyn neergelegd in de be grotingen van 1961, 1962 en 1963 en dat zij hun voortzetting zullen vinden in de begrotingen van de komende jaren. De omvang van de N.A.V.O.-bijdrage is afhankelijk van de omvang van de mid delen, die elk jaar ter beschikking wor den gesteld. Uitgaande van een continu- beleid kon minister Visser wel zeggen, dat de uitgaven geleidelijk zullen stij gen, maar het is niet mogelijk ook maai bij benadering aan te geven in welke omvang, omdat er op dit gebied nog niet omlijnde plannen bestaan. Geen beslissingen In tweede instantie Vondeling, dat volgens minister door de N.A.V.O.-raad in zijn vergade ring die vandaag wordt gehouden, geen beslissingen zullen worden genomen, die een belangrijke wijziging zouden bren gen in het beleid. Er bestaat ook geen enkele aanleiding voor wijzigingen, al dus de heer Vondeling, die er verder op wees, dat vele landen geen behoefte aan wijziging hebben. De heer H. C. W. Moorman (k.v.p.) dat de ongerustheid van de interpellant tot op zekere hoogte ook door zijn frac tie wordt gedeeld. Wij blijven van me ning, aldus de K.V.P.-woordvoerder, dat de regering geen positieve benadering van het probleem moet nastreven. De re gering mag echter in dit stadium geen enkele toezegging doen. Zij mag zich ook financieel niet binden. (Slot van pag. 1) „Het gaat hier niet alleen om lege ring van vreemde troepen zonaer meer, maar om troepen die destijds onze grenzen hebben overschreden en de bevolking hebben geterrori seerd". Hij meende, dat de regering de gevoelens onderschat, die over deze zaak In het Nederlandse volk leven. De woordvoerders van de andere par tijen stemden met het wetsontwerp in, al ging het niet altyd met evenveel zin. De heer W. P- G. Assman (k.v.p.) noem de het wetsontwerp „bepaald niet het meest sympathieke", dat door de rege- (-De Quay was ingediend. de heer J. H. Couzy (v.v.d.) zei het wetsontwerp met enige aarzeling t" zullen aanvaarden. In dit verband vroe; De Canadese liberalen van Lester B. Pearson, zijn maandag met 127 van de 265 parlementaire zetels als winnaars uit de algemene verkie zingen te voorschijn gekomen. De liberalen kregen hiermee dertig ze tels meer dan de zittende conserva tieven van premier John Diefenba- ker, maar toch nog zes te weinig om in het Lagerhuis over een meerderheid te beschikken. Weliswaar moeten nog de stemmen worden geteld van 140.000 militairen overzee, maar het is niet waarschijnlijk dat die de liberalen aan een meerderheid helpen. Doordat geen der grote partijen een dui delijke meerderheid heeft behaald, zul len het opnieuw de twee splinterpartijen, de rechtse partij van het sociale krediet en de socialistische nieuwe democraten, zijn, die de machtsbalans naar deze of gene zijde zullen doen overslaan. De meest voor de hand liggende specula tie ïs dat de conservatieve regering nu zal plaatsmaken voor een liberale min derheidsregering, maar zeker js dat be paald niet. Zendtijd voor de politieke partijen Aan democratische politieke partijen en groeperingen die voor de verkiezingen van de Tweede Kamer op 15 mei in alle 18 kieskringen kandidatenlijsten hebben ingediend, is gedurende enkele weken onmiddellijk voorafgaande aan de 15e mei, zowel voor de radio als voor de te levisie zendtyd toegekend. Per partij zullen twee radiouitzendingen en een televisieuitzending kunnen wor den gehouden. Zowel voor de radio als voor de televisie zal de duur van elke uitzending 10 minuten bedragen. De volgorde der uitzendingen is bij loting bepaald door de regeringscommissaris voor het radiowezen. Dit heeft het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen in een bulle tin meegedeeld. Geen uitzendingen zul len plaatsvinden op zondagen, christe lijke feestdagen, alsmede op 30 april en 4 mei, terwijl evenmin uitzendingen zullen plaatsvinden op de maandag en de dinsdag, onmiddellijk voorafgaande aan de 15e mei. De heer Feilde Schurer kwam mede na mens de heren H. M- Franssen en J. Koopman, de pacifisten in de P.v.d.A.. verklaren dat hij tegen het ontwerp zou stemmen. ,Het voornemen van de regering vervult ons met de grootste zorg". Het wetsontwerp werd aangenomen met de stemmen van de C.P-N., van de P.S.P. en van de drie socialisten Schu rer, Franssen en Koopman tegen. Consequenties De heer W. Wierda (p.v.d.a.) zei, dat zijn politieke vrienden en hij zelf het wetsontwerp konden aanvaarden, met uitzondering van een paar leden van zijn fractie. De socialistische afgevaardigde begreep, dat sommige mensen er weinig voor voelen, dat Duitse militairen hier wor den gelegerd. Hij meende echter, dat Nederland als lid van de N.A.VO. de consequenties zal moeten aanvaarden. Voorts betoogde de heer Wierda, dat de legering van de Nederlandse troepen in Duitsland beter kan worden, indien daar ruimte komt door vertrek van Duitse eenheden. De heren H. W. Tilanus (cJi.) en G. A. Kieft (a.r) konden zich even eens met het verdrag verenigen. Zorg SOW JETNOTA .- „KERNMACHT BETEKENT EEN STAAT VAN ONVERKLAARDE OORLOG" Rusland zal de uitrusting van koopvaar dijschepen met Polarisraketten door de N.A.V.O. beschouwen als een daad, die „in de praktijk gelijk staat met een niet uitdrukkelijk uitgeroepen staat van oor log" en zal zich gedwongen zien tot tegenmaatregelen" om het behoud van de veiligheid van de Sow jet-Unie en haar vrienden en bondgenoten te verze keren". Dit staat in de nota's die maandag aan Amerika, Engeland en West-Duitsland werden overhandigd. Wat. de tegenmaat regelen zullen inhouden, werd er niet by vermeld. Het zou kunnen zijn, dat Mos kou de vorming van een N.A.V.O.-kern macht beantwoordt met de opbouw van een kernmacht van de landen van het pact van Warschau, maar ervaren wes telijke diplomaten in Moskou achten zulk een tegenactie vooralsnog onwaar schijnlijk, gezien de terughoudendheid die Rusland tot dusver aan de dag ge legd heeft tegenover het uitrusten van zjjn bondgenoten en met name van com munistisch China, met kernwapens. Waarschijnlijker acht men het. dat Rus land zelf ook koopvaardijschepen met raketten en kernbommen gaat uitrusten. Door zuiver wetenschappelijk, onderzoek Proces houdt het Conclusie hele leven op aarde in stand De Nederlandse organisatie voor zui ver wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. L. N. M. Duysens, hoogleraar in de biofysica aan de rijksuniversi teit in Leiden, een subsidie verleend voor een onderzoek naar de fotoclienii- sclie systemen in de fotosynthese. On der fotosynthese verstaat men de vor ming van koolhydraten door planten onder invloed van het zonlicht, waar bij koolzuur uit de lucht wordt opge nomen en zuurstof wordt afgestaan. Dit proces geschiedt onder invloed van het bladgroen, het zogenaamde chloro- phyl. Daar mens en dier voor hun voedsel direct of Indirect op de plan ten zijn aangewezen, houdt de reactie, die fotosynthese wordt genoemd, het gehele leven op aarde in stand. een onderhoud met drs. J. Amesz, wetenschappelijk ambtenaar aan de af deling biofysica van het Kamerlingh! Onnes laboratorium is gebleken, dat men vroeger vrij algemeen gedacht had, dat het proces der fotosynthese teweeg werd gebracht door één enkele licht- reactie, die dan via een aantal tus- senprodukten er uiteindelijk toe leid de, dat de plant onder het opnemen van koolzuur en het afgeven van zuurstof koolhydraten vormde. Nu zijn er in de laatste jaren, onder andere in de Verenigde Staten van Amerika, ex- jerimenten ondernomen, waaruit bleek, lat de fotosynthese niet door één licht- reactie, maar door verschillende llcht- processen werd bepaald. Op de afdeling biofysica van het Ka merlingh Onneslaboratorium heeft men enkele jaren terug en gedeel telijk met Z.W.O.-subsidie een onder zoek naar deze verschijnselen ingesteld. Uit deze experimenten heeft men de conclusie getrokken, dat voor de fotosynthese twee primaire licht- reacties een rol spelen. De eei-ste hiervan veroorzaakt indirect en via een aantal tussenprodukten de om zetting van koolzuurgas tot kool hydraten en de tweedy lichtreactie zorgt voor de produktie van zuur stof. Om nu een nader inzicht in de details van dit werkingsmechanisme te krijgi J~ bovengenoemde Z.W.O.-subsic idie verleend. Behalve in de afdeling bio fysica van het Kamerlingh Onneslabo ratorium wordt ook in andere laborato ria aan deze kwestie gewerkt. Een beeld van het bezoek dat prinses Beatrix tijdens haar reis door Japan aan een ziekenhuis in Tokio bracht: zowel de prinses als haar begeleidster, prinses Takcv- matsu (midden) werden verte derd door de kleinste patiëntjes met hun ontwapenende vriende lijkheid. PRINSES BEATRIX OP BEZOEK IN NAGASAKI Tachtigduizend Japanners hebben gistermorgen in de straten van Nagasaki, de stad van Madame Butterfly, de glimlachende prin ses uit het verre „Horanda" har telijk verwelkomd. Prinses Bea trix reed allereerst naar de heu vels der martelaren, waarheen enige maanden geleden een grote rooms-katholieke pelgrimstocht is gehouden. De prinses poseerde hier voor de lange rij standbeel den van 26 Japanners en buiten landers die destyds voor hun ge loof zijn gekruisigd. Er werden nog meer tragische herinneringen opgewekt toen de bezoekers enige minuten later bij de obelisk kwamen die het punt aangeeft waarboven op 9 augus tus 1945 een atoombom ontplofte. De prinses keek ernstig naar de foto's van de slachtoffers van de bom en de overblijfselen van een muur, waarin de dodende straling de omtrekken van de hoofden van de stervenden heeft gegraveerd. Naar Tokio In de gemeentebibliotheek werd prinses Beatrix door plaatselijke notabelen ontvangen. Zij nam er foto's van de houten schegbeelden van Nederlandse schepen en an dere overblijfselen van de Neder landse nederzetting. Even na de middag reed prinses Beatrix naar de luchthaven Omoera, vanwaar zij met dezelfde „Friendship" waarmee zij naar Kyoto was gereisd, naar Tokio vertrok. Het Wereldgebeuren Bij busongeluk in Jordanië 25 doden Drieëntwintig vrouwen allen toeris ten uit Frankrijk een Franse bis schop en een Libanese chauffeur zijn maandag bij een busongeluk bij Petra in Jordanië om het leven gekomen, zo is ïn Amman bekendgemaakt. De bus, waarin de slachtoffers zaten, werd van de weg, die door zware re genval in een stroom was veranderd, gespoeld en kwam in een ravijn terecht. MENINGSVERSCHILLEN BINNEN DE C.D.U. „Der Alte" zou nog willen aanblijven De 87-jarige bondskanselier Ade nauer heeft voor nieuwe spannin gen in Bonn gezorgd door zich in zijn vakantieoord te Cadenabbia, in Italië, te gedragen alsof hij de regeringszetel daarheen verplaatst had. Er is in de C.D.U. een groep gevormd die onder leiding van Theodor Blank, de minister van ar beid, wil trachten het kanselier schap te verlengen, nu Adenauer de wens te kennen gegeven heeft bij de verkiezingen in 1965 „nog erbij te zijn". Een maand geleden heeft Adenauer, die toen onder zware druk stond, beloofd in de herfst zyn ontslag te zullen nemen. Heïnrich von Brentano, voormalig mi nister van buitenlandse zaken en leider van de C.D.U.-fractïe in de Bondsdag, is de man die Adenauers opvolger moet aamvyzen. Hij heeft al enkele malen duidelijk ge maakt dat professor Ludwig Erhard, vice-kanselier en minister van economi sche zaken, volgens hem de beste kandi daat is. Adenauer meent van niet: hij heeft al verscheidene opvolgingsruzies met Erhard achter de rug en schijnt de man van het wirschaftswunder het kan selierschap niet te Gewijzigd Kort geleden heeft Adenauer in Ca denabbia zyn standpunt ten aanzien van de opvolgingskwestie zodanig ge wijzigd dat het ondanks afspraken nu weer twijfelachtig is of hij inderdaad zal aftreden als de herfst invalt. „Het nieuws uit Cadenabbia was als ijskoude douche", heeft een vooraan staand lid van de C.D.U. zich laten ont vallen. „Diepgaande besprekingen met bondskanselier hebben de overtuiging doen postvatten dat Konrad Adenauer niet. zal aanblijven na de door hemzelf genoemde datum", heeft een woordvoer der van de C.D.U. De VA-2. de eerste Hovercraft welke ooit in ons land kwam, wordt op het ogenblik in Amster dam gemonteerd door technici van de vliegtuigfabriek, die het toestel bouwden. Het zweefvlieg tuig is over de weg van München naar Amsterdam vervoerd. De volgende week begint men met de demonstraties in de hoofdstad. Onderscheiding Amerikaanse filmacademie David Lean kreeg oscar voor de beste regie De Britse film „Lawrence of Ara bia" is maandagavond in de Ame rikaanse stad Santa Monica in de staat Californië door de Ameri kaanse filmacademie onderschei den met de osearprijs voor de bes te film van 1962. De Engelse directeur David Lean werd de oscar voör de beste regie van 1962 toegekend voor zijn op vatting van „Lawrence of Arabia". Deze oscar is de tweede prijs voor Lean. Zijn eerste won hij in 1957 voor de film „Bridge on the river Kwai". De filmproducer Sam Spiegel zei toen hij zyn oscar voor de bekroonde film in ontvangst, nam: „Er is geen geheime formule voor een goede film. Ze worden gemaakt doordat iedereen hard werkt. In naam van de mensen die maan denlang ïn de Sahara hebben gezwoegd en gezweet dank ik iedereen heel harte lijk". „Lawrence of Arabia", een ver halende film over de Engelse leider in de Arabische oorlog tegen de Turken, heeft in totaal zeven onderscheidingen ge kregen. De Amerikanen Gregory Peck en Anne Bancroft werden tot de beste acteur en actrice gekozen- Met diamanten en ju welen getooide filmsterren gaven extra luister aan de 35ste uitreiking van de „Academy awards" in het „Civic audi torium". Er ontstond een verkeerschaos, door dat ruim 2000 bewonderaars van filmsterren zich bij de ingang hadden verzameld om handtekeningen te be machtigen. De leden van de Holly- woodcommissie zorgden er eveneens voor, dat het verkeer volkomen vast liep.- Zij droegen spandoeken waarop te lezen stond, dat negers en andere minderheids groepen niet door de filmdirecties wer den erkend. Gregory Peck verwierf zijn oscar voor de rol van meedogenloze advocaat en vader die de kwezelarij bestrijdt in tie film „To kill a mocking bird", naar de vermaarde roman van Harper Lee. Hij kreeg zijn prijs uit handen van Sophia Loren. Anne Bancroft speelde de Ierse onderwijzeres in het verhaal over de doofstomme en blinde Helen Keiler, dat. is verwerkt in de film „The miracle worker". Mejuffrouw Bancroft heeft haar eigen oscar niet persoonlijk in ont vangst kunnen nemen, daar ze niet bij de uitreiking aanwezig was. De film acteur Ed Begley (62) kreeg de prijs voor de beste tegenspeler voor zijn ver tolking van de politicus in de film „Sweet bird of youth". Beste tegenspeelster De prijs voor de beste tegenspeelster was voor de 16-jarige Patty Duke. Zij speelde de rol van een blind doofstom meisje in de film „The miracle worker". Patty Duke ontving haar gouden beeldje van de acteur George Chakiris, die ver leden jaar werd gekozen als beste tegen speler. Zelfs de vermaarde Sherley Tem ple heeft een dergelijke onderscheiding gedurende haar carrière niet verwon De prijs voor het beste (direct voor film geschreven) scenario ging naar de Italiaanse film „Echtscheiding op z'n Italiaans" en die vóór de beste film in een vreemde taal naar „Les dimanches d'Avray" (Frankrijk). Op het ogenblik is er duidelijk sprake van een scheuring in de C.D.U. De groep van Blank, die de vaderfiguur Adenauer door dik en dun wil volgen, staat tegen over de nog niet tot een groep georgani seerde C.D.U.-politïcï die "Adenauers af treden zullen eisen indien het ooit tot een climax zou komen. Geen steun voor boeren na de koude winter (Van onze parlementaire redactie) Mr. Marijnen, minister van landbouw en visserij, ziet geen aanleiding steunmaat regelen te treffen voor de boeren in verband met de koude winter. Hij zei dit dinsdag in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van de begroting 1963 van zijn departement. Ir. H. Vos (p.v.d. a.) had gevraagd of de minister zich op de, uit de winter voortgevloeide, noden zou willen beraden. Mr. Marijnen zei dat naast kostenstij gingen, bijvoorbeeld van veevoer, ook inkomstenstijgingen hebben voorgedaan. De melk brengt weer meer op en ook de eieren maken een goede prijs, om kele voorbeelden te noemen. De Eerste Kamer is van half twee tot omstreeks middernacht met de begro ting die werd aanvaard bezig ge weest. Het lange praten leverde weinig nieuws op. De meeste kritiek kreeg de bewindsman te verduren van ir. Geuze (cJi.u.) voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. De minister werd er korzelig van. Met nadruk had ir. Geuze gesteld dat er voor zijn frac tie wel het een en ander zou afhangen van het antwoord dat de minister zou geven op de vraag wat hij, de minister, dacht te doen aan een versnelde moder nisering van de bedrijfsgebouwen in de landbouw. Ir. Geuze eiste dat de minis ter deze zaak op korte termyn met zijn ambtsgenoot van financiën zou bespre ken. Subsidies, belastingfaciliteiten en een herziening van de afschrijvingsper centages achtte ir. Geuze dringend nood zakelijk. Minister Marijnen antwoordde dat een subsidiepolitiek hem moeilijk leek hij meer voelde voor oplossingen fiscale sector, maar dat hy overige zijn mening voorbehield omdat een com missie dezer dagen een rapport over de ze kwestie uitbrengt. Ir. Geuze, per in terruptie, en met bulderende stem: „Wat gaat U met dat rapport doen. Alleen maar bestuderen?". De minister werd kwaad. „Het is mijn gewoonte een dergelijk rapport te be spreken met het georganiseerde bedrijfs leven. De geachte afgevaardigde wee* dat". Exportorganisatie voor aardgas De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft een exportorganisatie op gericht die zich zal raan bezighouden met de bevordering" van de afzet aardgas in het buitenland. De leiding van deze nieuwe exportorga nisatie zal in handen worden gelegd van de heer J. B. Schepers die met ingang van 8 anril 1963 door het bestuur van de N.A.M. is benoemd tot directeur van deze vennootschap. Het kantoor van „N.A.M.-export" zal gevestigd zijn aan het Smidswater 23 ïn Den Haag. De reeds bestaande exploratie- en pro- duktie-organisatie van de N.A.M, met hoofdkantoor In Oldenzaal. onder lei ding van de huidige directeur ir. J. M- P. Bongaerts, blijft ongewijzigd. Vriendelijk man Het ziet er naar uit, dat de 66-jarige heer Lester Bowles Pearson het in Canada voor het zeggen zal krij- fen als minister-president. Maandag rokken de Canadezen naar de stembus en wellicht waren velen van hen een weinig vermoeid na de meest verhitte verkïezingsveldslag uit de Canadese his torie. De grote strh'd ging tussen de liberalen van Lester Pearson en de progressief- conservatieven van de huidige minister president John Diefenbaker. Men moet zich vooral niet doodstaren op de namen van deze politieke partijen, want voor een buitenlander gelijken ze op elkaar als twee druppels water, be halve dan dat er enkele minieme ver schillen zijn op het stuk van de prak tische binnenlandse politiek. Ze zijn beiden een mengsel van progres- siviteit-conservatisme en liberalisme,, waarbij de Canadees minder kijkt naar beginselen en meer naar de personen, welke hem de politieke programma's willen verkopen en naar de verkiezings beloften, welke worden gedaan (en niet altijd gehouden!). Nadat de liberalen gedurende 21 jaar aan de regering waren geweest, wist de plattelandsadvocaat Diefenbaker in 1956 een soort aardverschuiving te be werken in het Canadese kiezerskorps. Hij voerde via een geraffineerd-goede verkiezingscampagne zijn partij die jarenlang aan onderlinge twisten had geleden naar een absolute meerder heid in het parlement. Helaas zijn de Canadese kiezers geen trouwe kiezers en toen ze dan ook be merkten, dat de heer Diefenbaker uiterst zwak regeerde en dat hij zijn verkie- kiezingsbeloften niet kon waarmaken, verloor de heer Diefenbaker bij tussen tijdse verkiezingen geleidelijk een aantal zetels. jlAaandag bleek na de algemene ver- 1V1 kiezingen, dat van totaal 265 par lementszetels er 130 waren toegevallen aan de liberalen, 94 aan de conservatie ven, 24 aan de partij van het sociale krediet (een partij met een zo zonderling program, dat het niet met Europese be grippen valt te omschrijven) en 17 aan de nieuwe democratische partij (een soort gematigde sociaal-democratie) Verwacht wordt nu, dat de heer Lester Pearson, een nieuw kabinet zal vormen, waarbij hij de steun zal krijgen van ae nieuwe democratische partij en van de helft der sociaal-krediet-verheerlijkers. Hoe komt het nu, dat Lester Pearson deze verkiezingen heeft gewonnen? In de eerste plaats omdat Diefenbaker ongeschikt bleek voor de functie van mi nister-president. Diefenbaker was ver knocht aan het sparen van de kool en de geit. Hij stelde alles tot moreen uit wat vandaae niet beslist gedaan~ moest worden en hii had geen groots plan voor ®?,r}Dakken en overwinnen van de gaat waaronder Canada gebukt Die moeilijkheden zijn driërleï: de grote werkloosheid, de ongunstige economische verhouding met de Verenigde Staten en het gevoel van achteruitzetting bij de miljoen Frans-Canadezen. Daarbij kwam als nieuw element tijdens de jongste verkiezingsstrijd de kwestie van de atoombewaDenïng Diefenbaker wilde" op Canadees grond gebied geen Amerikaanse atoomwapens toelaten. Lester Pearson, die notabene na ae Suezkanaalcrisis de Nobelprijs voor de vrede kreeg (als bemiddelaar) wil wel Amerikaanse atoomwapens toelaten op Canadees grondgebied. In zekere zin heeft dus thans het Cana dese volk zich uitgesproken vóór de atoombewapening. Waarmee dan niet gezegd wil zijn, dat de Canadezen met de heer Lester Pearson spoedig op weg zullen zijn naar een leven vol rozengeur en maneschijn, om te beginnen is de grote misère van Canada dat het j'aarlijks een achterstand van een miljard dollar heeft in het han delsverkeer met de Verenigde Staten. Het bezit een allerongelukkigste econo mische binding met de Verenigde Staten via een open grens. Steeds meer raken de grotere industriële bedrijven van Ca nada in handen van Amerikanen. De Canadese jeugd, die vooruit wil komen zoekt het minder in het eigen land dan in de Verenigde Staten. Deze pijnlijke economische samenbinding van Canada en de Verenigde Staten kan met op korte termijn gesaneerd worden en het ziet er bepaald ongunstig uit voor een zelfstandig Canada. Canada is in economisch opzicht niet veel meer dan een satelliet van de Verenigde Staten. Van de heer Lester Pearson venvacht men nu, dat hij al balancerende tussen Washington en Londen toch voor dit „zwevende" Canada hetere welvaarts kansen zal scheppen. Het is welhaast uitgesloten, dat hij daarin zal slagen. Wel moet gezegd worden, dat de heer Pearson zich in politiek opzicht niet zo afhankelijk gevoelt van de Ver enigde Staten als sommigen zouden ver wachten. Hij heeft het vroeger wel eens gewaagd van mening te verschillen met Washing ton. Maar thans moet men er toch wel op rekenen, dat hij als hij minister president wordt direct toestemming zal geven voor het opstellen van een aantal atoomraketten op Canadees grondgebied, voor het verschaffen van kleine atoomwapens aan de Canadese strijdkrachten in Europa en voor het stationeren van Amerikaanse atoom bommenwerpers op Canadese vliegvel den. De overwinning van Lester Pearson in de Canadese verkiezingsstrijd zal dus door de Amerikanen met instemming worden begroet. Rest tenslotte nog de vraag wat de heer Lester Pearson zal doen op het gebied van de buitenlandse politiek voor zover hij dan niet aan de leiband van Washington zal lopen. Hij zal vriende lijk wilen zijn voor iedereen, ook voor China en zelfs voor Rusland. Waar mogelijk zal hij zich keren tegen het inzetten van strijdkrachten en zich uitspreken voor welhaast onbegrensd overleg. Zo soepel is deze man, dat hij in 1955 een „vriendschapsbezoek aan Moskou kon brengen, nadat de Russen in 1953 na een veto in de veiligheidsraad zijn verkiezing tot secretaris-generaal van de Verenigde Naties hadden getorpe deerd. Een vriendelijke man dus, heel erg vriendelijk. Het is bijna niet te begrijpen, dat een (Frans) lid van de Sociale Kre dietpartij Lester Pearsons liberale par tij aanduidde als een ..verzameling van huichelaars en leugenaars". LESTER PEARSON ist atoomwapens voor C4anada.„.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5