PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEEDE KAMER AKKOORD MET LEGERING VAN DUITSE TROEPEN IN BUDEL Communistische rel op publieke tribune Kolossale brand in Amsterdams pakhuis STROOMVERKOOP P.Z.E.M. IN 1964 4,5 KEER ZO GROOT ALS IN 1950 BRAND OP DE „AR0SA SUN" DEEL STAKENDE SPANJAARDEN NAAR HUIS TERUG Toestand in Laos is rustig, maar verward Churchill ereburger van Amerika UITBREIDING CENTRALE ZEELAND (herverhitting met 2 turbines) EEN PRIMEUR VOOR NEDERLAND Nieuwe uitbreiding 11,5 procent Het barbaarse offer 206e jaargang - no. 85 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJESTEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,26 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstrant 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Maikt 51, tel. 3841 Cb.g.g. red. 2078/316? - - *"QK" Woensdag 10 april '63 „Oscar" voor „Lawrence of Arabia" Pagina 3 2911: Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. n „BEPAALD NIET MEEST SYMPATHIEKE WETSONTWERP" (Van onze parlementaire redacteur) Er ontstond gistermiddag op de tribunes van de Tweede Kamer groot rumoer toen de voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel, de uit slag 102 stemmen vóór en 8 stemmen tegen bekendmaak te van de hoofdelijke stemming over het wetsontwerp tot goedkeuring van de met de Bondsrepubliek Duitsland gesloten overeenkomst betreffende de legering van Duitse troepen in Bu- del. Uit het daverend applaus, dat op een gegeven moment reeds tijdens de rede van de heer Bakker (C.P.N.) van de publieke tri bune had geklonken, viel af te leiden dat het hier communisten be trof, die te kennen gaven, dat zij niets moesten hebben van de sta tionering van Duitse troepen in Nederland. Toen de eindstemming van het wetsontwerp bekend werd, riep een vrouw boze woorden vanaf de publieke tribune. BEWONERS VLUCHTTEN UIT HUN HUIZEN De Amsterdamse brandweer Is gisteravond omstreeks kwart voor negen met alle beschikbare materieel uitgerukt naar een kolossale uitslaande brand, die woedde in een pakhuis voor gedragen kleding tussen de Wibautstraat en de Weesper- Vlammenzee over Kreten als „schande" en „Auschwitz" klonken van de tribune. „Honderddui zend joden hebben ze vermoord", boorde men roepen. De kamerleden en ook voorzitter Van Thiel, die juist de ver gadering voor een korte ty"d had ge schorst, keken verrast op. Iemand uit de Kamer riep: „kan die agent daar niets doen Inderdaad begonnen agen ten en bodes de tribunes te ontruimen, maar voor het zover was, waren er tal rijke verwijten naar de kamerleden ge slingerd. Haast De communist Bakker, die het uitvoe rigst sprak over de overeenkomst, he kelde de haast, waarmee de regering dit wetsontwerp er „door wil jagen". Daartoe miste deze regering, die door Gistermiddag heeft brand gewoed aan boord van het logiesschip „Arosa Sun" van de Hoogovens in IJmuiden. Op dit schip hebben de Hoogovens 500 toerknemers ondergebracht, ongeveer ZOO Ita lianen, 80 Spanjaarden en meer dan 250 Nederlanders. De brand ontstond door kortsluiting in een t.l.-buis op het voorschipwaar zich een ontvangstcentrum be vindt dat gebruikt wordt door de directie van de Hoogovens. Vooral in dit centrum en in de daarbij behorende waranda heeft het vuur grote schade aangericht. Enige „bemanningsverblijven" liepen waterschade op. Meer dan 200 personeelsleden van de Hoogovens waren aan boord toen de brand uitbrak. Er ont stond geen paniek. De Hoogovens stuurden bussen om de mannen van het schip te halen. Ze zijn naar het restaurant op het Hoog oven-terrein gebracht en vandaar naar vakantiecentra in de omge ving. Niemand van de „opvarenden" liep verwondingen op. Door de enorme rookontwikkeling leek de brand aanvankelijk erger dan de ze in werkelijkheid was. Het ge hele bovendek was in dikke wol ken gehuld. De brandweren van Velsen cn Beverwijk en de be drijfsbrandweer van de Hoog ovens hebben het vuur ran de vas te wal af bestreden, drie sleepbo ten xverkten aan de andere kant mee aan de blussing. Tussen half zeven en zeven uur is het vuur bedwongen. Op de foto: de „Arosa Sun". (Luchtfoto A.NJ'.J enkele krant al demissionair Is ge noemd, het recht en dat geldt ook voor de Kamer, die donderdag de aftocht blaast, betoogde de heer Bakker. Hij was van oordeel, dat de grote meerderheid van ons volk dit ver drag van de hand wijst- Voorts wees de heer Bakker erop, dat de bonds republiek het enige land in Europa is, dat gebied opeist. Het verdrag legt de veiligheid van ons land in handen van onverantwoordelijke avonturiers. Nederland komt er door in een ondergeschikte positie. De legering van Duitse troepen heeft volgens hem een bezettingskarakter en betekent een intinüdatiepoging tegen de neutraliteit. Bij de replieken betoogde de heer Bak ker, dat West-Duitsland het enige land is dat de vrede bedreigt. Deze uitspraak werd met een krachtig applaus op de publieke tribune onderstreept. /oorzitter Van Thiel maande het pu bliek zich rustig te houden, waarbij hij wees op zijn bevoegdheid de tribune te laten ontruimen. Uiteraard moest ook de pacifist-so cialist, de heer H- J. Lankhorst, niets van het verdrag hebben. (Zie slot pag. 3 kol. 2 een lengte van 150 meter Tot in de verre omgeving van het pak huis verbreidde zich een verstikkende rook. De vuurgloed kleurde de hemel rood en was tot op vele kilometers zicht baar. Duizenden nieuwsgierigen kwa men naar de brand kijken, zodat de Amsterdamse politie versterkingen moest laten aanrukken en enkele char- ;es moest uitvoeren om „ruimte" te ma- een. Omstreeks half tien gisteravond was het gehele pakhuis al reddeloos verlo ren. Over een lengte van tientallen me ters spoten de vlammen de lucht in, ter wijl een enorme vonkenregen op de hui zen in. de Oosterparkstraat, de Wibaut straat en Weesperzijde neerdaalde. De brandweer spoot met tientallen stralen in de enorme vuurzee. w-. Onderzoek gaande tegen chef van Rajakovic Het onderzoek tegen de vroegere chef van de jodenvervolger Rajakovic, dr. Wilhelm Harster, is nog niet afgeslo ten. Dr. Harster was tijdens de tweede wereldoorlog bevelhebber van de Sicher- heitsdienst in Nederland. Het onderzoek loopt reeds enige jaren, zo deelde het ministerie van justitie in Beieren mee. De naam van dr. Harster, de tegen woordige oberregierungsrat van Beie ren, wordt momenteel weer genoemd in verband met die van Erich Rajakovic als medewerker van Eichmann. Dr. Harster, die 58 jaar is, kwam in ju li 1940 als S.D.-commandant naar ons land. Onder hem ressorteerden alle ar restaties, de vervolging en deportatie van de Nederlandse joden, en het con centratiekamp Amersfoort. In septem ber 1943 werd dr. Harster in gelijke functie overgeplaatst naar Italië, waar hij na de capitulatie door de Engelsen werd gearresteerd. De Engelsen leverden dr. Harster uit aan Nederland, waar de Duitser werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf met in 1949 aftrek van voorarrest. Acht jaar heeft dr. Harster in ons land gevangen gezeten. Na zijn vrijlating ging hy terug naar zijn vaderland. Ook mijnwerkers uit „De Egge" ontslagen Drieëndertig man willen in Limburg blijven Vele bewoners hadden toen hnn huizen al verlaten, omdat de verstikkende rook overal doordrong. Hoewel de brandweer steeds meer stralen op het vuur richtte bleef de brand zich uitbreiden. Om tien uur bedroeg de lengte, waarlangs de vlammen zich uitstrekten al meer dan 150 meter. In de o bezig beginnende brandjes als ge volg van de vonkenregen te blus sen. Kort na tien uur ontvluchtten steeds meer bewoners van de Ooster parkstraat hun huizen. Met nog half slapende kinderen werden zij opgeno men bij andere omwonenden. Hoewel de vonkenregen nog groot was acht te men toen het gevaar voor ernstige brand in omliggende huizen niet erg groot meer. Werving arbeiders in Spanje gaat normaal door De meeste van de bij het mïjncon- flict betrokken Spaanse mijn werkers keren naar hun land te rug. De personeelsdienst van de staatsmijn „Maurits" verklaar de gisteravond, dat van de Spanjaarden in het gezellenhuis „Leyenbroek" 33 man hebben verklaard weer in dienst van de staatsmijnen te willen treden, 164 anderen geven er de voor keur aan naar huis terug te ke ren. De Spanjaarden, die naar huis willen hebben gisteren by de staatsmijnen afgerekend. De gehele middag ver trokken bussen vanuit Sittard naar Maastricht, waar de thuisreizenden op de internationale trein stapten. Na half negen gisteravond werd een pendeldienst onderhouden tussen Sittard en Luik, waar de Spanjaar den tot middernacht op de trein naar huis konden stappen. Er hebben zich gisteren geen incidenten voorgedaan. Wel droeg een groep vertrekkenden een spandoek mee met de woorden: „wij zijn geen sla ven". De Spanjaarden zijn niet ge dwongen ons land te verlaten. Zij waren vry om in Nederland te blij ven of te vertrekken. Het schynt dat vele van de Spanjaarden zich in België op de hoogte willen stellen van de mogelijkheid van tewerkstel ling in de mynen in het Luikse bek ken, waar reeds landgenoten van hun werken. Ontslagen De Limburgse Staatsmanen hebben gis teren de 100 mijnwerkers uit het ge zellenhuis „De Egge" in Brunssum, die in de myn „Hendrik" werkten eveneens ontslag aangezegd, omdat zjj na drie dagen niet op het werk zyn verschenen. De ontslagen Span jaarden uit „De Egge" zullen van daag bij de personeelsdienst van de staatsmijnen worden ontboden. De Het ministerie van sociale zaken in Den Haag heeft gisteravond meege deeld, dat de werving van Spaanse arbeiders normaal doorgaat. Er is geen enkele reden om deze werving stop te zetten nu bij een bedryf be paalde moeilijkheden zyn gerezen, al dus het ministerie. Discriminerend Het Spaanse blad „Ya" heeft Nederland beschuldigd van discriminerend op treden tegen de Spaanse mijnwerkers die in Limburg werken. „Onze arbeiders", aldus het blad, „worden bedreigd met uitwyzing als ongewenste personen, omdat zij, ter verdediging van hun rechten en be schermd door een wetgeving die in Nederland het stakingsrecht erkent, niet op hun werk zijn verschenen". in de vlakte der kruiken, in Midden- Laos, waar maandag nog hevig werd gevochten tussen neutralisten en com munisten, was het gisteren aanzieniyk rustiger. Een functionaris van de inter nationale controlecommissie, die naar het gebied was gevlogen, rapporteerde dat de toestand aaar kalm was. Prins Soevanna Phoenia, de neutralist, die lei der is van het Laotiaanse coalitiekabi net, verklaarde eveneens dat de toe stand in de vlakte der kruiken thans rustig, doch wel verward is. Leden van de internationale controle commissie zullen maandag naar de vlakte gaan. Prins Soevanna Phoema zei dat ny met zyn pro-communistische halfbroer, prins Soevanoe Vang, naar het strijdtoneel wilde gaan zodra de neutralistische aanvoerder voor zijn vei ligheid zou kunnen instaan. Sir Winston Churchill is gis- teravond tijdens een plechtig- heid in de tuin van het Witte Huis uitgeroepen tot erebur- ger van de Verenigde Staten. Voordat hy Sir Winston ereburger verklaarde, ondertekende presi dent Kennedy het wetsontwerp, dat met algemene stemmen door beide huizen was goedgekeurd. Hq hield vervolgens een toespraak waarin hij de oude Britse staats man, die de plechtigheid te zamen met zijn vrouw bij het televisietoe stel in Londen volgde, demeest geëerde en rechtschapen figuur noemde, die de geschiedenis van onze tijd kent. De Britse oud-premier liet zich op de plechtigheid vertegenwoordi gen door zyn zoon Randolph en zijn kleinzoon Winston. In een boodschap zei Churchill: „ik heb I vele vriendelijkheden van de Ver enigde Staten ondervonden, doch de eer die U mij thans geeft is on overtroffen. Ik aanvaard haar in grote dank en genegenheid". Huizen verlaten Chaos Het verkeer begon tegen die tijd in een chaos te ontaarden. De politie liet ver- stei-kingen aanrukken. De detachemen ten van de politie gingen ook bewoners van de Oosterparkstraat en enkele stra ten in de omgeving waarschuwen voor het gevaar van de vonkenregen. Men gebood de mensen de ramen te sluiten en de gordynen te verwijderen. Omstreeks half elf verminderde vuurzee zodanig dat geen gevaar meer bestond voor de huizen in de omgeving. Daarna legde de brandweer zich toe op de muur aan de noordzijde van het pand. Deze muur dreigde in te storten en brand te veroorzaken bij een naastgele gen houthandel. Tegen middernacht lekten de vlammen nog steeds over een lengte van 100 me ter en een breedte van 30 meter uit het dak. De brandweer verwachtte toen, dat de vuurzee nog een groot gedeelte van de nacht zou blijven woeden. Een perso neelslid van de firma Speijer, waar de brand woedde, schatte de schade op „veel meer dan een miljoen gulden". Volgens de bedryfsleider is de firma laag verzekerd. Volgens de politie kan de brand zijn ont staan door vuurtjes, die door de jeugd zyn gestookt. Het pakhuis en omgeving is een geliefde speelplaats voor kïnde- Bidault is in Rio de Janeiro Georges Bidault, de verbannen leider van de Gaulles tegenstanders, is giste ren met zijn secretaris Gny Ribeaud, uit Lissabon in Rio de Janeiro aangeko- Van Braziliaanse zijde is de vorige week meegedeeld, dat Bidault akkoord is gaan met de voorwaarden, door de I ziliaanse regering gesteld voor het ver» lenen van een visum. Bidault moet zich onthouden van alle activiteit die ver band houdt met de Franse politiek. Het bezit van een visum betekent nog niet dat Bidault nu ook asiel in Brazilië heeft gekregen. Over circa 5 jaar weer uitbreiding DB UITBREIDING van de Cen- trale Zeeland van de P.Z.E.M. te Vlissingen, waartoe zoals bekend de raad van bestuur van de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrici- teits-Maatschappij kort geleden besloten heeft, is noodzakelijk ge worden door het steeds stijgende gebruik van elektrische energie, zowel in de industriële sector als voor allerlei doeleinden in huishou den en ambacht. Met name door de industriële ontwikkeling verwacht de P.Z.E.M.-directie in 1964 een itroomverkoop van circa 275 mil joen kWh (1950: ca. 61 miljoen) te bereiken. Daarbij moet de P.Z.E.M.-directie er rekening mee houden, dat zij de toenemende vraag voor blijft, terwijl zij boven dien een bepaalde reserve moet aanhouden om revisies, die zich met name gedurende de zomer maanden voordoen, alsmede even tuele storingen, te kunnen opvan gen. De uitbreiding omvat een pro- duktie-eenheid van 70 mega-Watt (MW) of wel 70.000 kW, waarmee het totale vermogen van de Cen trale Zeeland op 151.000 kW ge bracht wordt. Voor deze uitbreiding (met alle bijkomende werken) is een krediet uitgetrokken van 32,5 miljoen gul den. De centrale-uitbreiding betekent voor Nederland een primeur, om dat de nieuwe produktie-eenlieid zal bestaan uit twee machine- eenheden, waarbij het principe van herverhitting toegepast wordt. De uitbreiding betekent ook in de komende drie jaar een aanzienlijke bouwactiviteit rond de Centrale Zeeland. Zo staan onder andere op het bouwprogramma: SCHOORSTEEN VAN 120 M. STRAKS OVERHEERSEND Nieuwbouw (naar het noorden en aansluitend op de huidige centrale) ter lengte van 35 nieter; een tweede koelwaterpompengebouw; 'en een nieuwe werkplaats. Verder zal een nieuw te bouwen 120 meter hoge betonnen schoorsteen het beeld in deze omgeving beheer sen. De P.Z.E.M.-directie verwacht, dat de nieuwe produktie-eenheid eind 196-5 of begin 1966 (de streefdatum is eind 1965) in bedryf komt. En wanneer dan de Cen trale Zeeland het vermogen van rond 150 MW bereikt heeft, zijn de plunnen voor een volgende uitbreiding al weer ii een vergevorderd stadium, zo verzekerde ons ir. H. Broekhoff, technisch adjunct- directeur van de P.Z.E.M. Voor zover het thans te overzien is, komt de volgende' uitbreiding namelijk vier tot vijf jaar achter de thans geplande aan. Het tijds bestek hangt echter af van de ontwikke ling, die Zeeland in de komende jaren zal doormaken. DE HUIDIGE ontwikkeling rechtvaar digt evenwel het zetten van de „grote stap": uitbreiding met 7° MW. Want naast een grotere industriële behoefte neemt ook het huishoudelijk gebruik van elektriciteit steeds meer toe: er worden steeds meer woningen gebouwd, de huis moeders gaan steeds meer elektrisch koken, er komt een steeds grotere vraag naar heetwaterVoorzieningen en ook neemt het aantal elektrische verwar mingsinstallaties steeds toe. Landelyk houdt men globaal in tien jaar rekening 'met een verdubbeling van de stroomverlcoop. In de regel gaat deze periode voor Zeeland niet altijd op, om dat er nog te weinig industrieën zijn: veelal zorgt een nieuwe grote onderne ming ervoor, dat de produktie sprongs- gewys omhoog gaat. Zo bedroeg bijvoor beeld de gemiddelde landelijke toene ming van de geleverde energie in kWh in 1960 in totaal 7V» procent, terwijl Zee land dat jaar uit de bus kwam met een percentage van 11V:- In die periode ver- Zie slot pag. 5 kol1) Onverbiddelijk heeft de afgelopen we ken de laatste en definitieve gong slag geklonken over een aantal kapot- gebeukte jonge boksers: zy stierven ten gevolge van zwaar letsel, in de ring op gelopen. Deze gereglementeerde moord trok met name de aandacht, omdat het de oud-wereldkampioen Davey Moore betrof, achtentwintig jaar oud, vader van vyf kinderen. Daarna werd nog weer bekend, dat opnieuw drie boksers overleden na een gevecht. De slachting gaat verder: de laatste vijftig jaar zijn er bij benadering rond vierhonderd bok sers van professie aan hun sport ten gronde gegaan. Het Zwitserse weekblad „Die Welt- woche" publiceerde de vorige week een beschouwing naar aanleiding van Moores dood en daarby wees het blad er op, dat het boksen aanvankelyk een vorm van gereglementeerde zelfverde diging was, bedreven door leerlingen van eerbiedwaardige colleges als Eton, Oxford en Cambridge. Later echter werd de sport geëxporteerd naar Amerika en aangepast aan de hardere levensstyi daarginds. Bovendien bleek zij in de beroepssfeer uitstekend geschikt c~" worden omgezet in een keiharde business met aan de top wei nig barmhartige ma nagers, bezeten van dollars. Daarmee be gon echter tevens de neergang van de bokssport, waarvan dus de grotendeels uit de negentiende eeuw stammende re glementen waren bedoeld voor een totaal andere situatie dan de huidige, name lijk voor een vorm van sportieve vrye- tijdsbesteding van scholieren en studen ten- Reglementen echter, die tot nog toe in grote lijnen onveranderd bleven- De auteur van de hier geciteerde beschou wing uit het Zwitserse weekblad meent, dat daarin de kérn van de ontaarding ligt: de reglementen zijn niet aange past. De voorschriften bleven gelijk, de om standigheden, maar óók de presta ties ondergingen een wezenlyke veran dering, zoals trouwens bij de meeste sporten. Daarvan geeft het artikel een aantal voorbeelden, die wy hier willen overnemen. In 1896 liep de Australiër E. H. Flack by de Olympische Spelen de 1500 meter in 4.32,2, maar in 1960 in Rome maakte zijn landgenoot Herb Elliot over dezelfde afstand een tijd van 3.35,6, een prestatiestyging dus van meer dan twintig procent. De Ameri kaan W. W. Hoyt sprong in 1896 in Athene 3-30 meter met de polsstok, maar tegenwoordig wordt 5 meter ge haald. R. S. Garret kreeg in 1896 de gouden medaille bij discuswerpen bij een afstand van 29,15 meter, maar in 1960 kwam Al Oerter tot 59,18 meter, een sty ging van meer dan honderd pro cent. In 1920 kwam men by het f~ in :ss S: I fatlij* wichtsheffen tot 295 kg (Antwerpen), veertig jaar later evenwel in Rome werd 537,5 kg gehaaid. In gelijke zin is ook het prestatievermogen van de bokser toegenomen, zyn stootkracht is aanzienlijk vergroot, hy slaat én sneller én harder dan vroeger. Maar zijn doel is gelijk gebleven: hetzelfde, in wezen zeer kwetsbare menselijke lichaam. Aan passing van de voorschriften ligt dus voor de hand, wil een boksparty niet in een slachting ontaarden, maar juist die aanpassing blijft achterwege. Géén wij ziging, geen nieuwe voorschriften ook om excessen te voorkomen, integendeel, fel verzet tegen elk plan tot verande ring. En daarmee is het exces in de be- roepsbokssport niet alleen getolereerd, het is zelfs tot norm verheven. 1 een wijzigingen van de reglementen. J In „Vrije Geluiden" van deze week :eft de sportjournalist Herman Kuip hof, schryvende over hetzelfde onder werp, in dit verband de ex-wereldkam pioen zwaargewicht Ingemar Johansson geciteerd: het aantal dodelijke ongeluk ken zal naar diens mening toenemen, omdat het boksen jaarlijks nog gevaar lijker wordt. Maar toen men hem vroeg of de reglementen dan niet moeten wor den veranderd, zei Johansson: „Neen. Het is nu eenmaal een harde sport. Als men het reglement afschaft, is het met deze sport afgelopen". Een verbijsterend antwoord noemt Kuiphof deze opmer king. Inderdaad verbysterend, om meer dan één reden. Er blijkt byvoorbeeld uit van welk een afschuwelijke begrips verwarring hier sprake is. Als Johans son het hier heeft over „een harde sport", suggereert hij, dat er sprake zou zyn van sportiviteit, van fairness, kort om van elementen die bij goede sport een rol spelen. Maar dat is een grove leugen. Want in feite bedoelt hij te zeg den: „Het is nu eenmaal een keihard ieroep met grote risico's, maar óók met grote winsten!" En als hij zich te genstander van reglementswyziging ver klaart, toont hy daarmee bang te zijn voor vermindering van de publieke be langstelling en uiteraard voor daling van de wiyst. Dat laatste wil hy niet. Dus: risico nemen, wetende dat de con sequentie van het vak de dood kan zijn. Beroepsboksen kan dunkt ons geen sport worden genoemd, maar is een morbide vak. En daarmee is, geloven wij, de wérke lijke kern van de zaak aangeduid. Niet. dat de reglementen "niet zyn aan gepast. maar dat men ze wéigert aan te passen. Daarmee immers is onthuld, dat het beroepsboksbedrljf twee zuilen heeft: geldverdienen en speculatie op weinig fraaie menselijke instincten. Zo als stieren- en hanengevechten, onwaar dige kijkspelen waar bloed móet vloeien, zo worden ook wedstrijden van prof boksers bekeken. Dezelfde duistere in stincten spelen er een rol: het doel is de knock-out. het onder toejuichingen neerslaan van een mens. Wanneer nu na de zinloze dood van Davey Moore de verontwaardiging even opvlamt, moet men er wél bij bedenken, dat de schul digen vooral rónd de ring zitten. Zij willen bloed zien, zij willen de knock out, wetende dat het de dood kan be tekenen. In feite haken zij naar een barbaars offer, een gereglementeerde openbare moord- Wij kunnen begrijpen, dat eens een sportjournalist schreef „Het culturele peil van een natie is af te leiden van de belangstelling, die de bokssport-uit-winst er geniet". Naar aanleiding van onze kantlijn over „Volkslied te middernacht" wijst men ons er op, dat het spelen van het Wilhelmus na de radiouit zendingen vóór de oorlog reeds in gebruik was by de A.V-R.O. Vrijwel onmiddellijk na 10 mei 1940 werd met deze gewoonte gebroken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1