ARTIS tien hectare dierentuin in de Amsterdamse binnenstad LIJN Aristo f Plan voor nieuwe haven aan de Belgische kust jïpË K Op 1 mei 125-jarig jubileum tl I Twee jaar t.v. aan de Nijl FELLAGHA'S IN EGYPTE SPAREN JAREN VOOR HUN WONDERSCHERM VENT DE „HETE" TELEFOONLIJN WASHINGTON-MOSKOU Bolletje/ WOENSDAG 10 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMSTERDAM WAS IN HET BEGIN HELEMAAL NIET MEE VERGULD Wrijwel iedere Nederlander is wel eens in Artis ge weest. Deze dierentuin fun geert namelijk sinds mensen heugenis als doelwit voor schoolreisjes. Overigens heeft de faam zich ook tot ver huiten onze grenzen verspreid. De Amsterdamse diergaarde be hoort tot de grootste ter we reld niet wat de oppervlak te betreft, die blijft beperkt, maar wél gezien de sortering van de enorme collectie. - De papegaaienlaan is nog onver- I anderd ten opzichte van de vori- ge eeuw. Alleen de verlichting is S verdwenen. Deze maand wordt deze verzameling wéér wat interessanter door de uit breidingen ter gelegenheid van het jubileum.op de eerste mei. Die dag 125 jaar geleden werd „een sociëteit opgerigt" welker hoofddoel blykens een rondschrijven aan de hoofdstede lijke burgery zou zijn: het bevorde ren van de kennis der natuurlijke his torie de eerste verzameling omvat te „eene collectie uitheemden vogelen en viervoetige dieren, zoowel levende als opgezet". Boven die brief stond als opschrift: Natura Artis Magistra. Deze titel in het latijn vertaald: de natuur is de leermeester van de kunst werd gekozen door boek handelaar G. F. Westerman uit de Ivalvcrstraat. Hij was de pionier van dit destijds nogal gedurfde project, in directe navolging van wat nu de al leroudste dierentuin is van Europa: de Londense Zoo. Burgemeester W. D. Cramer van Amsterdam voelde indertijd weinig voor het plan en oordeelde, dat er „veel belangrijker en min gevaarlij ker bemoeijingen" waren. Maar gelukkig liet de initiatief nemer zich niet terughouden. Koning Willem I had hem immers zélf ge suggereerd zijn ideeën uit te werken. Dan maar zonder steun van de ge meente. (Amsterdam heelt Artis als particuliere instelling ook later nog lang tegengewerkt. Van de weerom stuit werden toen behalve de eigen leden alleen bezoekers van buiten de stad toegelaten. Uitsluitend voor „ambachtslieden en mindervermo- genden" schiep het bestuur een uit zondering, die nu nog hoewel ..mo dern" gehanteerd geldt: de „goed kope maand", te weten september') „Ene lustwaranda X doorlopers van Artis eu uuk andere V dierentuinen waren de rondrei- zenden menagerieën. Cornelis van Aken bijvoorbeeld verscheen elk jaar met zijn „wildebesteenspul' 'op de kermis rondom de Nicuwmarkt van Amsterdam. VVesterman kocht deze verzameling toen !iy de bescldk- king had gele regen over „eene lust warande in onbekrompen weelde aan gelegd en onderhouden, met ruime la nen, eene vijver, kostbaar geboomte, eene oranjerie en schoone dreven"; het buiten Middenhof langs de Plan tage Miduculaan. Van het begin af aan was de belang stelling groot. Welgestelde zakenlie den begonnen elkaar te ontmoeten in Artis. De sociëteit werd omgezet in een genootschap en het was eervol daar lid van te zijn. Enkele schatrij ke contribuanten besloten toen de eerste uitbreiding te financieren door de aankoop van oen tweede bui ten „Vrede is mijn Lust". Dal lag aan de overkant van' de toenmalige Nieu- n 1 i/U vanaf I85S is dit de hoofdin- 2 gang, nog steeds zijn de portiers- 5 loges in gebruik. we Prinsengracht. Jarenlang hebben alle bezoekers zich toen op hun tocht door de dierentuin laten overzetten met een (ook geschonken) pontveer. Nu herinneren alleen nog ae vijvers aan die toestand. Sinds 1877 zit Artis klem. Het park van amper honderdduizend vierkante nieter wordt aan drie kanten afge sloten daor straten. Alleen de lange „rugwand" zal misschien ooit uog eens wijken als daar het grote goede renstation (met bijbehorende ran geerterreinen) door de N.S. kan wor den opgedoekt. Tot dan toe is uit breiding onmogelijk. Wel wordt ge dacht aan het vestigen van dependan ces in de tuinsteden van de hoofd stad. Daarmee zou Artis dan een pri meur in de wacht slepen. De Amsterdamse dierentuin heeft dat trouwens wel meer gedaan. De aller eerste telefoonlijn van ons land bij voorbeeld liep door Artis in 1881. Er leven niet .veel mensen meer, die zich dat nog kunnen herinneren misschien zo'n hoogbejaarde bezoe ker, die nu als vaste klant dagenlang „lekker warm" zit te soezen in aquarium of reptielenhuis temidden van vertrouwde kameraden uit het naburige oudeliedentehuis aan de Roeterstraat. Het verleden van Artis herbergt méér curiosa. Een hoogtepunt was ook de aanschaf —op afbetaling van de eerste nijlpaarden (als baby's) in 1860. De dieren groeiden zo snel, dat al gauw moest worden omgezien naar een apart verblijf. Gelukkig kon het bestuur toen een aangrenzende „stoomrijstmolen" kopen. Na de ver bouwing moesten de gewichtige be woners daarheen worden overge bracht een afstand van tweehon derd meter. Maar hoe Iemand kwam toen op het idee een spoorlijn aan te leggen. Enkele rijke leden stelden prompt materiaal beschikbaar voor die unieke „hippopotamusrailway". Na verval: voorspoed Heden moet Artis nog steeds toe met veelal dezelfde gebouwen van toen. Er was tot voor kort vrjjwel nooit geld voor vernieuwingen van formaat. Artis heeft na die eerste bloeiperiode perioden van verval ge kend. Directeur Sunier heeft Artis voor de ondergang behoed tijdens de crisisjaren. Kort voor de. oorlog wer den grond en gebouwen opgekocht door provincie en gemeente. En Artis vaart op dit moment wél. Jaarlijks passeren zo'n driekwart miljoen bezoekers de loketten. Zij kunnen kijken naar meer dan zesdui zend dieren, verdeeld in ruim der tienhonderd soorten. Elke maand verslinden zij gezamenlijk vijftig ton voedsel (hooi, bieten, aardappelen, fruit, vis, graan, melk en eieren). Het meest vreten de olifanten, die dan ook drie tot vier ton per stuk wegen zij verorberen ieder zestig kilo voedsel per dag en drinken daarbij tweehonderd liter water. Een andere uiterste is de kolibri een miniatuur-vogel uit de tropen, die maar enkele grammen weegt en uit wat druppels honingwater plus de nodige insecten genoeg energie haalt om per minuut tweeduizend vleugel slagen te kunnen maken Het oudste dier in Artis blijkt een krokodil te zijn. Deze snoekbekkaai- man werd overgenomen van circus Hagenbeek in 1919. Het beest heeft zich sindsdien amper bewogeu, maar vraagt ook weinig voedsel twee a drie ons vlees per week. Unica heeft Artis ook. Als het Ba- weanhert dood gaat, dan sterft daar mee ook het laatste exemplaar op de wereld. Beroemd was de Quagga-ze- bra van Artis. die als enige overge blevene van zijn soort overleed op 12 augustus 1883. In 1941 gaf in Artis de laatste vertegenwoordiger de geest van de nu dus historie geworden Ja panse ooievaar. Tralies taboe Ei dr. E. F. Jacobi, de huidige di recteur, zich die voor? Wat de acommodatie betrefter staat een vijfjarenplan op stapel, dat voorziet in het afbreken en elders of op de zelfde plek weer opbouwen van on derkomens. Na het nijlpaardenhuis komt de modernisering voor het be- renverblijf aan bod. Artis handhaaft bij dit alles het grondprincipe van een zo groot mogelijk gevarieerde collectie op het betrekkelijk geringe oppervlak van hooguit tien hectare. Overigens hoopt men de dieren zo veel mogelijk te bevrijden van de tra lies en hekken. Er wordt gezocht naar minder nadrukkelijke afschei dingen, waarbij dan ook de „voeder verleiding" (plastic-zakken zijn meestal dodelijk) wordt opgeheven terwijl door een veel natuurlijker om-, geving de eigenlijke biologie beter wordt ontsloten voor het publiek. In Amerika trekken de dierentuinen bezoekers met circusachtige num mers. „Die dressuur gaat mij te ver" vindt dr. Jacobi. „Ik wil wel een klei ne attractie verbinden aan zoiets natuurlijks als het voederen van zee leeuwen. Dat zouden we net zo en misschien iets uitgebreider kun nen gaan doen met bijvoorbeeld dol fijnen. Ik ben er van overtuigd, dat ónze bezoekers dat zullen (blijven) waarderen". Wat dr. Jacobi verder voor ogen staat, dat zal tot In details duidelijk morden op de dag van jubileumvie ring: 2 mei tijdens een receptie gaan dan de poorten open van de al lernieuwste aanwinst „wereld der duisternis", waarin de tjjd is ver schoven zodat de bezoekers ook nachtdieren eens overdag actief kun nen zien en niet zoals gewoonlijk slapend. Misschien wordt dan ook het voornemen wakker een standbeeld op te richten voor, of als dat niet kan tenminste een straat te noemen naar de grondlegger van Artis: Gerardus Frederik Westermau. j-ggsgggit V Vf 11 <f 1 4^ 1 ART|S MAG,sr^ f Toestel staat Advertentie De oorzaak: Aristo gordijnen. Aristo: het geheim van zonnige venstervreugde. Hart verwarmende gordijnstof. Kleurecht. Lichtecht. Wasecht. Dus: duurzaam genoegen. pÉfÜ Kies uit cretonne of weefstof en kijk eens* naar een dessin als „Farina", iets heel aparts. Gloedvol en tintelend. Bijzonder. Zoals alles wat H|§É Aristo heet. Vraag uw woninginrichter. gegarandeerde gordijnstoffen WYERS afdeling Decorstoffen Jaarvergadering tieemat De fusie tussen Heemaf N.V. te Henge lo en de N.V. Smit-Slikkerveer verloopt sneller dan aanvankelijk gedacht, zo werd in de algemene vergadering van aandeelhouders van Heemaf N.V. te Hengelo medegedeeld. Van de winst, die Smit de laatste anderhalf jaar heeft ge maakt, zijnde 447.000, zal 4 ton naar Heemaf vloeien. We moeten de resulta ten van de fusie op langere termijn be zien, zei de president-commissaris, mr. J. de Wilde uit Amsterdam. De orderportefeuille bij de Heemaf is momenteel nog uitstekend, maar voor bepaalde afdelingen moet. gezien de spreiding, toch wel op onderbezetting worden gerekend. Het bedrijf beschikt momenteel over 21,5 miljoen a.an li quide middelen. Een flink deel hiervan zal men nodig hebben voor uitbreiding van het kantoorgebouw en vernieuwing van fabriekspanden. De vergadering ging akkoord met het dividendvoorstel van 14 procent. LOONSVERHOGING VOOR K.L.M.-GRONDPERSONEEL Het grondpersoneel Nederland van de K.L.M. krijgt een loonsverhoging van gemiddeld 2.7 procent, exclusief de ver plichte compensatie voor de verhoogde A.O.W.-premie. Hiervan blijvens voors hands uitgezonderd de werknemers in de hoogste salarisschalen (de toon groepen 10 en hoger). Dit is het resultaat van onderhandelin gen tussen de directie der K.L.M. en de vakbonden voor burger luchtvaart- personeel van de Ned. Bond van Ver- voerspersoneel, de r.-k. bond „St. Ra phael" en de chr. bedrijfsgroepen cen trale over herziening van de loon- en arbeidsvoorwaarden van het betreffen de personeel per 1 januari 1963. De ledenvergaderingen dezer drie vak bonden hebben maandagavond hetgeen overeengekomen werd besproken en aanvaard. meestal in de slaapkamer (Van onze correspondente). Vroeger köcht de Egyptische fel- lagha van zijn eerste spaarcen tjes een buffel, een stukje land of een tweede vrouw. Nu spaart hij voor de aanbetaling op een televisietoestel. De Egyptische televisie is pas twee jaar oud, maar reeds zeer populair. Tot nu toe werden 100.000 ontvan gers verkocht, een groot aantal voor een volk met een inkomen per hoofd van de bevolking van 47 gulden per jaar... Een en quête wees uit, dat tachtig pro cent van de gekochte toestellen te vinden is in de laagste en de middelste inkomensgroepen. „En dan zeggen ze nóg altijd, dat de mensen geen geld hebben", was het commentaar van mijn Egyptische werkster, toen zij de rij mensen zag voor ons flatgebouw, waarin de tele visie-administratie is gevestigd. Ir Egypte wordt namelijk het kijkgeld niet door de posteryen geïnd. Elke t.v.-bezitter moet naar de adminis tratie komen om daar zijn jaarlijks kijkgeld van 45 gulden te betalen. „Zwartkijken" is in dit land zeer moeilijk, omdat elke verkoop van een ontvanger wordt geregistreerd. Vrouw liep weg aan staat ongetwijfeld voetbal. beide ploegen van Cairo de Natio nale ploeg en Zamalek zijn de sterren van de televisie die speciale toestemming kregen met een witte bal te spelen, omdat die op het scherm beter uitkomt. Aanvankelijk werd de bal met vet en een speciale verf ingesmeerd en steeds slechts voor één wedstrijd gebruikt. In die tijd was bij het prepareren van de bal steeds een gedelegeerde van de nationale club aanwezig, die moest oppassen, dat geen bezwerings- of toverformules mee ingewreven wer den. En daarna verbrandden de Za- malekspelers reukwerk boven de bal, om hem van een eventuele inwerking van „het Boze Oog" te reinigen. Sinds kort echter bezit de televisie 82 witte ballen, die uit Italië en Hon garije werden geïmporteerd en dus niet meer geprepareerd behoeven te worden. ZEILEN IN NEDERLAND OP FILM VASTGELEGD (Van een onzer redacteuren) De cineast Hattum Hoving, die tot dus verre opdrachtfilms heeft gemaakt zoals onder andere „De Velzertunnel", „Os Mundi", „De koers bepaald" en „Voedt de akker" heeft twee jaar geleden van het ministerie van o., k. en w. een sub sidie van een aantal duizenden gulden gekregen om een vrije film te draaien. Het werd een kleurenfilmpje van dertien minuten over zeilen. Maandag beleefde „Zeilen" baar première tijdens voorstel lingen voor genodigden in Amsterdam en Den Haag. Bij de voorstelling in Den Haag behoorde de staatssecretaris Schol ten tot de aanwezigen. „Zeilen" is soms een indrukwekkend filmpje. Daar dient men dan niet de naam van scenario- en draaiboekschrij ver, plus regisseur Hattum Hoving aan te verbinden, maar die van cameraman Pirn Heytman en van de jonge compo nist Hans Kox. Hun aandeel is het meest opvallend. Hattum Hoving is uitgegaan van impressies: van de plassen vroeg in de ochtend wanneer de zon opkomt, van plezierzeilers voor de wind, van een wed strijd op de Hollandse plassen, van een wedstrijd schuitjeszeilen in Friesland, van zeilen op de open zee, en van zeilen tijdens onweer. Alles flitsen. Een docu mentair inzicht in de zeilsport geeft de film niet. Zoals bij de flitsen „van de bezigheid zeilen" trouwens ook ont breekt een opname van het avondvertier aan de plassen. Ook dat behoort bf de typische sfeer van de zeilsport. „Zeilen" is dus geen documentaire. Maar wel een boeiend filmdivertissement, want Pim Heytman heeft de impressies dynamisch' op de film vastgelegd en Hans Kox heeft, gebruikmakend van traditionele De en elektronische muziek, gezorgd voor een geraffineerd, stuwend klankdecor. Prijzen Op het ogenblik loopt een zeer populair wekelijks programma onder de titel „Wie is de dader?" De oplossingen van deze korte detectivefilms wor den niet getoond. Voor het aanwijzen van de juiste dader worden prijzen uitgeloofd, die elke week verloot v den. Tot nu toe is de Egyptische t.v. nog zeer plaatselijk. De eerste t.v.-ver- slaggever, die naar het> buitenland werd gezonden, stuurde men naar Je men. In de loop van dit jaar wil men een eigen correspondenticnet opbou wen en meer actuele uitzendingen en rclaisuitzeiulingen uit het buitenland gaan brengen. nieuw \RATTEn- MUIZ£N^\?ASTA VLOKKEN V ROEIT ZE GENADELOOS UIT Fel verzet van Antwerpen Kunstmatige haven l voor schepen tot 100.000 ton (Van onze correspondent) In België zijn plannen gemaakt om in Nieuwpoort, aan de kust, een grote kunstmatige zeehaven te bouwen, die in staat zou zijn sche pen tot 100.000 ton te ontvangen. De verwezenlijking van dit project zou 12 miljard Bfr. kosten. Scherpe reactie is tegen deze ontwerpen ontstaan in Antwerpse havenkringeri. Volksvertegenwoordiger Delwaide noem de het een dwaasheid de olieindustrie, die in Antwerpen volop in uitbreiding is, te willen overbrengen naar Nieuwpoort. Bovendien merkte hij op, dat België niet eens voldoende kapitaal ter beschikking kan stellen om de bestaande havens be hoorlijk aan te passen aan de eisen van de moderne scheepvaart. Verantwoord De promotor van het plan om van Nieuwpoort een belangrijke haven te maken is senator Van" Buggenhout. die overigens van de minister van openbare werken reeds in 1961 ge daan kreeg dat de dienst van de kust belast werd met het opmaken van een voorlopig project, dat inmiddels is klaar gekomen. De Belgische sena tor acht de verwezenlijking van het plan volledig uitvoerbaar en ook eco nomisch verantwoord Hij verdedigde zijn zienswijze in de Se naat, waar hij beweerde dat Antwerpen nooit toegankelijk zou zijn voor schepen van meer dan 60.000 ton. ondanks de normaliseringswerken, die op de Schelde zullen worden uitgevoerd. Daarom vindt hij het noodzakelijk dat België een haven krijgt die schepen tot 100.000 ton zal kunnen ontvangen. Dat zal volgens de senator ook nooit in Zeebrugge mogelijk zijn, dat nu echter reeds tankers van 50.000 ton kan laten binnenlopen, terwijl de aanpasslngswerken nog volop bezig zijn. Grappenmaker belde op Dringend gevraagd naar Kroesjtsjew Een grappenmaker die zich voor president Kennedy heeft uitgege ven heeft getracht een „hete lijn" gesprek tot stand te brengen tus sen Washington en het Russische ministerie van buitenlandse zaken in Moskou, zo werd dinsdag ge meld door de Londense „Daily Express". 4:-. 4 Hl: •A „Hebt U geen televisie?", vragen Egyp tische vrienden mij teleurgesteld, wanneer zij bij mij op bezoek nomen, Het wondersclierm is ook hier de droom van vele gezinnen geworden. Meestal staat het toestel in de slaap kamer. Een jonge Egyptische vrouw uit mjjn kennissenkring liep bjj haar man weg en diende een verzoek tot echtscheiding in, omdat de arme man zich niet snel genoeg een ont vanger aanschafte. De vrouw be weerde, dat zij zich niet meer aan haar vriendinnen, die reeds een toe stel hadden, kon vertonen. De meeste toestellen worden op afbeta ling gekocht. Op de nieuwe blokken woonhuizen, die in het kader van het sociale woningbouwprogramma ge bouwd worden op de plaats van de vroegere armste wijken van Cairo en Alexandrië. wemelt het van de an tennes Maar ook op het land heeft de beeldbuis al zijn entree gemaakt. Sinds relaisstations zyn opgericht, kan men het programma zien tot Alexandrië, Port Said en Assoean. Bloei De heer Van Buggenhout stoort zich niet aan al de protesten en hij betoogt verder dat door het verwezenlijken van dit pro ject een streek, die nu nog onder de werkloosheid gebukt gaat, tot economi sche bloei zal komen. Er zijn nog meer argumenten: 25 pet van de wereldscheepvaart komt door de Noordzee en daarvan maakt zeven-tien- de gebruik van het Kanaal. Al deze schepen moeten Nieuwpoort voorbijva ren, op weg naar Antwerpen. De heer Verschave, hoofdingenieur directeur van de dienst van de kust, kwam tot de. conclusie, dat het aan leggen van een grote kunstmatige haven te Nieuwpoort mogelijk is- Het is een feit dat de diepten in zee van 10 tot 13 m bij laag water, de Belgi sche kust het dichtst benaderen by Nieuwpoort, al is de hydrografische toestand daar lang niet zo gunstig als bijvoorbeeld bij Duinkerken of Rozenburg-Rotterdam voor het ont vangen van schepen tot 100.000 ton dw. Het voorontwerp voorziet in de bouw van twee havendammen, die twee kilo meter ver in zee lopen. Zij buigen naar elkaar toe. zodat ze bijna een halve cir kel vormen met bovenaan een opening. Tussen deze havendammen zou dan een diepe vaargeul gegraven móeten worden. Deze dammen zouden reiken tot aan het Westdiep, waarlangs schepen van mid delmatige tonnemaat nu reeds de haven van Nieuwpoort kunnen binnenvaren. Voor de grotere vaartuigen moet een korte, maar diepe geul worden gegraven door de Nieuwpoortbank, waardoor een verbinding zou ontstaan met de Noord pas. Struikelblok Drie kanalen De Egyptenaren hebben de keus uit drie kanalen 5. 7 en 9 waarvan de totale zendtijd 23 uur bedraagt. In een internationale prijsvraag heeft Egypte een prijs gekregen voor de ryke inhoud van zijn programma. In de vastenmaand Ramadan, die thans ten einde loopt, wordt 't programma tot twee uur 's morgens uitgebreid, omdat velen pas gaan slapen, nadat zij de laatste maaltijd voor het aan breken van de dag hebben genuttigd. Wat Interesseert de Egyptenaren het meest in de programma's? Boven- va^ihKr; r;.A- iiBHtai DE NIEUWE AUSTIN A 40; gedurfde Farlna-lljn (voor mensen die dóórdenken over „ruimte benutten"). Typische tempo wagen. Nu met 1100 cc-BMC-motor. Tegen een prettige kilometerprljs en met een top van 128 km/u, alles binnen het bereik. Heerlijk, wat een uitzichtl Wat een klassiek comfort! AUSTIN^?' Model Countryman Combi f6.150.- men, werd niet gezegd uit welke bron de schrijver van het artikel zijn inlich tingen had. Martin Page, een correspondent van het blad, zei, dat het telefoongesprek om 0330 uur plaatselijke tijd werd voerd maar hij noemde geen datum. In het bericht wordt gezegd: „De offi cier, die nachtdienst "deed op het Rus sische ministerie van buitenlandse za ken nam de hoorn van de haak. Een meisje op de Moskouse internationale telefooncentrale zei: „Een telefoonge sprek uit Amerika voor U, kameraad". Een halve minuut later zei iemand met een hese stem: „U spreekt met presi dent Kennedy. Ik moet Kroesjtsjew dringend soreken. Zorg ervoer, dat hij onmiddellijk aan de telefoon komt. Men geeft geen antwoord op zijn secreta riaat op het Kremlin". Volgens de „Daily Express" zou de rbaasde functionaris zijn meerderen xiddellyk van het voorval op de gle hebben gesteld, n de man naar de telefoon terug- ke.erde, ontdekte hij dat de verbinding was verbroken. De „Daily Expi-ess" beweert dat men ijlings navraag had gedaan in Wash ington en toen was gebleken dat het i om een „grap" ging. Noch het minis-1 terie van buitenlandse zaken, noch het j Kremlin konden d£ gebeur!en s echter waarderen, aldus de „Daily Express". Naar aanleiding van de grap zei. i-n| besloten hebben de tenuitvoerlegging! van het plan voor een regelrecht* ver binding tussen Washington en Meskou' te bespoedigen. Het grote stniikelblok voor de spoedige verwezen'ijklng van deze plannen is na tuurlijk de financiële kant van de zaak. Dc minister van openbare werken, de heer Bohy schijnt óok niet volledig over tuigd va.n de economische rentabiliteit van deze haven. Hij is overigens voor stander van een minder groots opgezet plan, dat voorziet in de bouw van aan- 'egplaatsen voor grote tankschepen in volle zee. Deze aanlegplaatsen zouden dan met pijpleidingen met de kust ver bonden worden. Maar een dergelijk pro ject zou pas worden uitgevoerd indien een petroleummaatschappij zich hiervoor zou interesseren. Antwerpen zet zich bijzonder schrap te gen de uitvoering van dit plan. Zo ver klaarde in de Senaat de heer Dekevzer dat door baggerwerken in het Scheur en op de drempel van Lillo en dank zij de sn aanbouw zijnde nieuwe zeesluis van Zandvliet het mogelijk zal worden sche pen tot 70.000 ton naar Antwerpen te loodsen. Een waardevolle obelisk uit 1 llg bezit van keizer Napoleon, die na de oorlog van 1870 naar Duitsland was ver voerd, zal naar Frankrijk worden terugge- bracht. De bezitter, een Duitse generaal, bad het 75 centimeter grote „souvenir" al de eerste wereldoorlog willen terugge- n. maar daar was tot dusver niets van gekomen. De obelisk zal naar het slot Malmaison bij Parijs worden overgebracht. 0 De Franse schrijver Henry Bordeaux is op 93-jarige leeftijd in Parijs overleden. Bordeaux was Ud van de Academie Fran chise.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11