Exploitatie jachthaven Veere aan plaatselijke jachtclub toegezegd „Laatste erfstuk - Avondmaal" - naar Zeeuws kostbaar Museum Voor 4,4 ha boomgaard ruim 95.000 betaald BILT Gemeente Goes wil 6 ha boomgaard kopen Uitbreidingsplan Clarissenklooster vond geen weerklank4 stemmen tegen ALMANAK Jubileumactie voor „Zilveren" musicus op Schouwen-Duiveland: Jac. M. Luykenaar TWEE LEDEN JEUGD RODE'KRUIS ZIERIKZEE NAAR DUITSLAND De „Thoolse Dagen" zijn weer op til VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 9 APRIL 1963 Voor huurbedrag van j 1250,- DE VEERSE gemeenteraad heeft er maandagmiddag ruim anderhalf uur voor nodig gehad om fyet voorstel van b. en w. betreffende de ver huur van de tot jachthaven omgebouwde stadshaven onder de hamer door te krijgen. Na uitvoerige beraadslagingen besloot men in eerste instantie de exploitatie van de jachthaven in handen te geven van de plaatselijke jachtclub. De huurprijs werd overeenkomstig het voor stel van het collegé van b. en w. vastgesteld op f 1250,per jaar. Al leen de heer J. J. A. Mol (vrije lijst) nam een afwijzend standpunt in en stemde tegen. De voorwaarden en artikelen die opgenomen zijn in het 42 punten tellend reglementcontract met de jachtclub werden vervolgens artikelsgewijs aan een nadere beschouwing onderworpen. Deze bespreking had een aantal redactiewijzigingen tot gevolg. Hoewel de haven eigendom van de gemeente Veereis, berusten beheer en onderhoud van de haven nog bij het ryk. De raad besloot echter op 22 december 1960 in principe tot overname van het beheer en het on derhoud ter verkrijging van een uit kering bedoeld als afkoopsom van be heer en onderhoud ten bedrage van f 245.000. Het college van b. en w. bracht dit voorstel ter tafel, omdat als vaststaand kan worden aangeno men, dat de haven binnenkort als jachthaven in gebruik kan worden genomen. Het college van b. en w. had het stand punt ingenomen, dat de gemeente de ex ploitatie uit handen wil geven omdat er aan het zelf verhuren allerlei praktische bezwaren kleven. „Wij zien er geen mo gelijkheid in, om de haven zelf te exploi teren", zo zette wethouder S. Kodde uit een. Ook burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael vond dat de gemeente maar van de hele rompslomp af moest zien". Enige raadsleden kwamen met be zwaren voor wat betreft de huurprijs. ,,'t Is veel te weinig", stelde de heer Mol. Hij kon verschillende mensen opnoemen, die er veel meer voor over hadden. „U wilt er te veel een commerciële zaak van maken", stelde de voorzit ter, „en die kant willen we nu juist niet op". De meest praktische oplos sing achtte hij de haven te verhuren aan een rechtspersoonlijkheid bezit tende vereniging of instelling, die de beoefening van de watersport ten doel heeft en met de exploitatie niet beoogt winst te maken- Enige rechtspersoon Het college was eenparig tot de conclu sie gekomen, dat de vereniging Jacht club Veere de enige aangewezen rechts persoon was, die voor deze huur in aan merking kwam. „Willen we de rust in Veere handhaven, dan moeten we deze weg inslaan", zei de voorzitter. Deze uit lating was voor de heer Mol aanleiding om op te merken, dat de middenstani van rust niet kan leven. De heer Kodde meende over het verloop van de seizoenen de laatste jaren echter alleen maar prettige geluiden van dif zijde te hebben gehoord. De heer D Kasse Dz. (a.r.) zei voorts, dat het be langrijk is hoe de jachthaven geëxploi teerd wordt. „Wij moeten ervoor waken een tweede Loosdrecht te krrjgen". Op een vraag van de heer J. Bakker (a.r.), die vroeg of er nog ruimte in de haven is gereserveerd voor inwoners uit Veere, die boten willen verhuren, kon de voorzitter mededelen, dat 15 procent van het aantal ligvlakken beschikbaar wordt gesteld voor mensen uit Veere, die geen lid zijn van de jachtclub. Zij zijn echter wel verplicht liggeld te betalen. „Voor botenverhuurders is er in de ha ven geen plaats", zei wethouder Kodde. „Dit is een jachthaven". Nadat men eerst over het voorstel tot overdracht van de exploitatie had ge stemd, werden vervolgens nog een aan tal voorstellen tot wijziging van een se rie in het reglementcontract vastgestel de bepalingen onder meer een voor stel tot verlaging van het liggeld voor jachten behandeld. De meerderheid van de raad kon zich niet verenigen met een voorstel van de heer J. Pouwer (a.r.) om de huurprijs van de jachthaven te verdubbelen. U itbreidingsplan Een ander belangrijk punt, dat aan de orde kwam was het ontwerp uitbrei dingsplan Clarissenklooster (tussen Smidsweg en Singel). Reeds tijdens een vorige raadsvergadering had de ge- meenteraad nadrukkelijk kenbaar ge- die de raadsleden zich hadden gedacht, niet haalbaar zou zijn. „We komen op zo'n manier nooit met de plannen van de grond." Het aangehouden voorstel werd even later toch nog verworpen. De uitslag van de stemming was: vier tegen, twee voor en een blanco. Het voorstel, betreffende het in ex ploitatie brengen van het uitbreidings plan „Woonpark buiten de veste Veere en Vrouwenpolder", waarover men tij dens een vorige raadsvergadering nog geen beslissing wilde nemen, werd na een besloten zitting van ruim een uur opnieuw aangehouden. De raad besloot tijdens de openbare vergadering van gis- voorstel Ook nu hielden de raadsleden het been stijf. Er was naar de mening van het merendeel meer behoefte aan woning wetwoningen, dan aan woningen voor .beter gesitueerden, zoals de stedebouw- 'kundige ze in het ontwerp uitbreidings plan had geprojecteerd. De voorzitter bleef bij zijn bewering, dat de wijziging .eeuwse Hojo Sinds gisteren en eergisteren we ten we weer hoe het met de na tuur kan zijn. We toeten nu zeker dat de mogelijkheid tot echte warme voorjaarsdagen niet is uit gesloten. Hier past een juichkreet: Hojo! En de natuur juicht mee. Zie de krokussen en sneeuwklokjes uit- Kieviten leggen te veel eieren om nog op te rapen en alom in den lande worden hoge gele wagens Ég irg voeren. En Jan Pierewiet gaat klaargezet die 'straks vrolijke groepjes door berg en dal zulle" mee! Reken daar maar vast op. Mandolines en verrukkelijke mondorgeltjes worden klaarge legd en men zegt dat voor bepaal de kampvuren reeds takjes wor den verzameld. Wat een paar zonnige dagen in het voorjaar niet teweeg kunnen brengen... De bedrijvigheid is enormde natuur zingt een vro lijk liedje. Wandelende a.o.w.-ers trekken van pure jolijt hun strop dasjes iets losser. Cafébazen bre ken snel hun kachels af en zetten er forse juke-boxen voor in de plaats, van tijd tot tijd zacht voor zich heen mompelend: ,JJo- jo". Door de takken vol vrolijk open barstende knoppen zien wij hier en daar des meis virtuul reeds schemeren en al is hel dan nog maar april, het voegt ons reeds voorzichtig te zingen: ,flopaasa, Hei.... SA.... I teren wel tot de bouw van een rioolzui veringsinstallatie voor een definitief to taalbedrag van f 412.300. Het reeds eer der genomen besluit tot het voteren van een geraamd bedrag van f 400.000 kwam daarmee te vervallen. Ondanks het feit dat de V.V.V. onlangs melding kon ma ken van een batig saldo werd de jaar lijkse subsidie van f 100 verhoogd tot f250, Vrienden van Veere Naar aanleiding van de brief, die de ver eniging- „Vrienden van Veere" onlangs aan G.S. richtte, om er op aan te drin gen al datgene te doen wat nodig is om te komen tot „zulk een deskundig en evenwichtig recreatieplan" voelde de heer Mol zich bij de rondvraag genood zaakt enige opmerkingen te maken. „Gaan de „Vrienden van Veere" niet te ver", vroeg hij zich af. „Nee", vond de voorzitter. „Er is toch geen man over boord, als ze zich wenden tot G.S. Ze mogen toch ook hun stem laten horen". Het Vrije-Lijstfractielid kon het niet op prijs stellen. Het zijn de „Vrienden van Veere" en het is toch geen vijfde colon ne?" zo zei hij. Hij wilde voorts wel eens weten of de vereniging de belangen van Veere of eigen belangen behartigt. De heer Kasse Dz. zei teleurgesteld te zijn over het feit, dat deze kwestie achter de rug van het gemeentebestuur is opgeno men met Gedeputeerde Staten. Ook wethouder Kodde stelde het niet erg op prijs. HQ vond, dat het gemeen tebestuur in deze te nadrukkelijk ge passeerd was. Burgemeester Den Beer Poortugael zag geen moeilijkheden. „Ze hebben niks gedaan, wat tegen onze be langen indruist", zo besloot hij. VOORSTEL VAN B. EN W. VOOR VERPLAATSING IN UITBREIDINGSPLANNEN GELEGEN BEDRIJVEN De gemeente Goes eigenaresse van een boomgaard. Althans wanneer de gemeenteraad in zijn zitting van woensdag 17 april a.s. met het desbetreffende voorstel van b. en w. akkoord gaat. Het betreft hier bijna zes ha boomgaard in de ge meente Wolphaartsdijk, eigendom van de N.V. Zeeuwse Fruittelers- mij. te Kloetinge. De boomgaard is op 21 januari jl. in het openbaar te koop aangeboden, maar geen van de potentiële kopers bleek toen bereid de vraagprijs van 89.000 neer te tellen. Het hoogste bod lag bijna 19.000 beneden dé vraagprijs, zodat de boomgaard niet werd verkocht. In hun toelichting op het raadsvoorstel schrijven b. en w., dat deze aankoop voor de gemeente Goes van belang is, omdat daardoor de mogelijkheid ont staat de in de uitbreidingsplannen van de gemeente gelegen fruitteeltbedrijven te verplaatsen en de gronden in eigen dom te verwerven zonder bijzonder hoge kosten. „Het niet beschikbaar zijn van vervangende grond bemoeilijkt veelal de aankoop van de betreffende eigendom men en verhoogt de te betalen schade loosstelling aanzienlijk," aldus het Goese college. B. en v/. achten de vraagprijs aanvaard baar, zodat zij de raad voorstellen tot de aankoop over te gaan. De verkoop betreft twee percelen boomgaard: na melijk een perceel van 1.46.25 ha. waar voor de eigenaren ƒ19.000 vragen en een perceel van 4-27.94 ha. waarvoor de vraagprijs ƒ70.000 is. Bij de openbare verkoping in januari werd respectieve- Personenauto's botsten bij Hoogerheide In de nacht van zondag op maandag ontstond in de gemeente Hoogerheide een vrij ernstig ongeluk, toen op de Antwerpsestraatweg een auto, bestuurd door de heer L. A. S. wonende St.-Jans Molenbeek te Brussel, die van de rich ting Bergen op Zoom kwam gereden, in botsing kwam met een auto komende uit de richting Hoogerheide en bestuurd door de heer J. P. W. uit Wemeldinge. Vermoedelijk kwam de Belgische be stuurder bij het nemen van de bocht op het linker weggedeelte. Beide wagens werden zwaar beschadigd. In de auto de heer Walrave, waarin vijf fami lieleden zaten werd niemand ernstig gewond. De heer Segers klaagde over inwendige pijnen en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Mevrouw Segers kreeg een shock en werd naar Brussel vervoerd. De beide vernielde wagens werden weggesleept. De wagen van de Belgische bestuurder werd door de politie in bewaring gesteld. Inbraak in bungalow te Philippine Tussen zaterdagmiddag en maandag morgen is er ingebroken in de bunga low van de familie B. in de Vergaert- polder te Philippine. De familie ontdek te dit toen ze maandagochtend thuis kwam na het weekeinde by familie te hebben doorgebracht. De inbreker(s) hebben enige sieraden waaronder een bloedkoralen krans ontvreemd. Het was een strop voor de inbreker(s), dat er geen geld in hnis was. In het huis was lykheid hierbij is, dat het tijdvak, waar in de inbraak is gepleegd, zo groot is. Eerste zwaluwen gesignaleerd De eerste zwaluwen zijn al weer gesig naleerd. Een teken, dat het voorjaar er echt ernst mee gaat maken. Maandag morgen omstreeks negen uur ontdekte de heer Piet Maat uit Ellewoutsdijk bo ven de zeedijk bij zijn woonplaats een zwaluw. Willie van Dalen uit Biezelin- f^e heeft maandagochtend ook een zwa- uw gezien en wel bij de Ble^elingse kerk. 47.788,voor de per- lijk ƒ12.560,— e celen geboden. De gemeente zal ook de kosten van het reeds verrichte werk moeten betalen, zodat de aankoop van de bijna 6 ha boomgaard een totaal uitgaaf vergt van 91.800. „Kranig" werkje op de Grevelingendam Er is maandagmiddag boven het laatste sluitgat in de Grevelingendam weer een „kranig" werkje verzet. De mastodont van een hefkraan, die het vervoersbedrijf Van Twist heeft inge zet voor de opbouw van de kabelbaan boven de stroomgeul, was klaargeko men met het werk aan de noordelijke toren op de Flakeese aanzet van de dam. Met al zijn 72 tonnen gewicht moest het gevaarte, dat zo hoog is als de Amsterdamse Westertoren, naar overkant worden gebracht. Hoe kon men dit transport beter en praktischer uitvoeren dan door middel van een kraan. De om schrokken drijvende „Simson" van Van den Taks bergingsbedrijf kwam zijn collega te land een handje helpen. Met kabels, haken en kettingen strengelden de twee kranen zich in elkaar. Langzaam zweefde dit op het oog onontwarbaar transport over het I water en even later stond de mobiele kraan met zijn hefvermogen van 67,5 ton weer op zijn zestien banden. Maar nu aan de Duivelandse kant, vier kilometer voor het dorp Brui- nisse, aan de zogenaamde Oostkopha- ven. Daar zal de kraan weer worden ingezet voor de eindmontage van de onderbouw voor de zuidelijke kabel baantoren en het laadstation voor de stortsteen, die deze zomer door mid del van gondelbakken in het stroom- gat zal verdwijnen. Verplaatsing van bodediensten Goes is aanstaande De verplaatsing van de Goese bodedien sten van het plein rondom de Grote Kerk naar de M. A. de Ruyterlaan is aanstaande. Dit schrijft het college van b. en w. van Goes in zijn voorstel aan de raad om de algemene politieverordening te wijzigen. Eerst was de gemeente met de boden vereniging „De Bevelanden" overeen ge komen om de noordwestelijke zijde van de M. A. de Ruyterlaan tot bodestand plaats te bestemmen. Het gevolg daar van zal echter zijn, dat er te weinig ruimte overblijft voor 't andere verkeer, zo schrijven b. en w., die thans voorstel len de zuidoostelijke zijde van de M. A. de Ruyterlaan als bodeparkeerplaats te februiken. De bode vereniging gaat met it voorstel akkoord, aldus het college. De raad wordt voorgesteld de algemene politieverordening van Goes in die te wijzigen. B. en w. hebben deze aangelegenheid be nut om de in de politieverordening op genomen parkeervoorschriften nader te onderzoeken. De raad wordt voorgesteld om op het parkeerterrein omsloten door de Westwal en de Wijngaardstraat dat tot nu toe alleen bestemd is voor het parkeren van personenauto's, in de toe komst ook bestelauto's tot een laadver mogen van 1500 kg toe te laten. „In de stad bestaat behoefte aan parkeerterrein voor bestelauto's", aldus het college aan de raad. Twee comité's hebben zich via een circulaire bij de bevolking van Schoinven- Duiveland gepresenteerd om in mei a.s. een feestelijk kader te zetten rondom het zilveren jubileum van de heer Jac. M. Luykenaar, als musicus op Schouwen- Duiveland. In de 25 jaar, die de heer Luykenaar thans als muzikaal verleden op het eiland achter zich heeft liggen, heeft liy zich een belangrijke plaats in het muziekonderwijs veroverd. Als directeur van de afdeling van de Zeeuwse Mu ziekschool, als dirigent van de Zierikzeese Oratoriumvereniging, als leraar mu ziek aan het Prof. Zeemanlyceum en nog zoveel meer. Daarvoor wil men hem een hulde brengen. En die zal wordèn „verpakt" in een jubileumconcert, waarin dè'heer Liiykenaar actief als altijd zelf een werk zaam aandeel zal hebben. Maar na afloop daarvan als datum is voorlopig 29 mei gekozen in de Concertzaal van Zierikzee is het woord aan allen, die de afgelopen zilveren periode onder het gehoor en onder de dirigeerstok van de heer Luykenaar hebben gezeten. Er zullen felicitaties worden overgebracht en de bei de eerder genoemde comités beijveren zich nu om gelden in te zamelen voor een jubileumgeschenk. In het erecomité hebben onder aanvoering van Zierikzees burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, zitting gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes en een groot aantal vooraanstaande autoriteiten en vrienden van de heer Luykenaar. Het werkcomité voor deze jubileumactie staan onder voorzitterschap van mr. K. A. Keuning. Drie weken in internationaal gezelschap OP 6 EN 7 JULI wordt op het ogenblik al hard ge werkt aan de voorbereidingen van de langzamerhand traditioneel geworden „Thoolse Dagen", waarby de hele sa menleving van het eiland wordt inge- Uitwisseling en vakantie EEN UITNODIGING van het Interna tionale Jeugd Rode Kruis om in Han nover (Duitsland) drie weken van de maand juli deel te nemen aan een goed verzorgd „uitwisselings- en werkkamp", heelt voor twee Zierikzeese lyceisten, Jaap Geluk uit Schuddebeurs en Niek van Wijk uit Noordgouwe, alle vakan tieperikelen snel opgelost. „Twee jon gelui komen in aanmerking voor deze bijeenkomst", zo stond er in een brief, die de afdeling Zierikzee van het Jeugd Rode Kruis enkele dagen geleden ont ving, Er is niet lang geaarzeld om de twee vijftienjarige jongens op dit bui tenlandse uitstapje te vergasten. Ze hadden het verdiend: in de afgelopen winter fietsten ze regelmatig ze meter heen en weer over gladde door Sneeuwstormen en venijnige kou om toch maar geen enkele van de E.H. "l.O -lessen te missen. Min of meer als .beloning" daarvoor zullen ze van 11 kilo- juli aanstaande af in Duitsland nog meer kunnen opsteken voor hun „hobby": de helpende hand bieden. Het programma voor het verblijf in het buitenland van de beide Zierikzeese lyceisten ziet er aantrekkelijk uit. De jeugdige deelne mers zullen eerst een week logeren in het Jeugd-Rode-Kruishuis „Mardorf" bij Hannover. Daar zullen ervaringen worden uitgewisseld op het gebied van de E.H.B.O. Bovendien is reddend zwemmen in het programma opgeno men. E.H-B.O. is voor het Schouwse tweetal geen onbekend terrein. Ze be haalden op 5 april hun laatste diploma. Met hun landelijke wedstrijdervaring als commandant van een team zullen de vijftienjarige jongens in Duitsland on- Aanbod in bruikleen EIGENDOM BRUINISSER DE BRL'INISSER familie Kre- pel heeft het provinciaal be stuur een kostbaar schilderij van een onbekende, zestiende eeuwse meester en voorstellen de „Het Laatste Avondmaal" in bruikleen aangeboden, om het op te hangen in het Zeeuws Mu seum te Middelburg. Het op hout geschilderde werk beslaat een wand van bijna twee meter geheel. Op het ogenblik hangt het geheel gerestaureerd in het atelier van de Dordrechtse kunstschilder-restaurateur L. Marchand in afwachting van een nieuwe bestemming. Het schilderij heeft ui eerder een be werking ondergaan. Toen het in de jaren twintig in het bezit kwam van de heer M. K. Krepel te Zierikzee uit de erfenis van deze oude familie heelt de Haagse restaurateur C. B. van Bohemen het over de gehele breedte beschadigde stuk hersteld. Dat ge- lieurde onder toezicht van professor R. Martin. Daarna heeft „Het Laatste Avond- naai'' verschillende omzwervingen jemaakt ln de familie Krepel. Lang ïeeft het gehangen in het herenhuis lan de Oude Haven in Zierikzee. waarin thans de herverkavelingscom- nissie Zeeland is' ondergebracht. 1'oen de heer M. K. Krepel cn later ook zijn' echtgenote, mevrouw Kfepel- Vis waren overleden heeft het schil derij onder verschillende familieleden gecirculeerd. Dat is het werk niet ten foede gekomen. Want het elkenhou- en paneel, waarop de onbekende meester „Het Laatste Avondmaal" van Christus in beeld heeft gebracht, vergt een constante temperatuur en vochtigheidsgraad. In de kamers, waar het schilderij hing was die vaak niet aanwezig en de periode, waarin het werk in de raadzaal van het Bruinisser gemeentehuis de wand sierde bracht het sein voor een gron dige restauratie. Dit is dus nu in Dordrecht gebeurd. Omtrent de maker van het schilderij bestaan alleen maar gissingen. Dr. A. Bredlus, een voornaam kenner van de oude schilderkunst, heeft er enige overeenkomst in gevonden met het werk van Otto Vaenius (1556-1629), de in Leiden geboren schilder en gra veur, die onder andere Petrus P. Ru bens onder zijn leerlingen heeft ge had. Hij noemde hei. schilderij een belang rijk werk en hechtte veel waarde aan (ie prachtig getekende koppen. Het schilderij toont het bekende tafereel uit de Hjdenstijd van Jezus. Men ziet Christus en face, omringd door zijn twaalf apostelen. Jaap Geluk linksen Niek van Wijk (rechts), de twee Schouwse deelnemertjes aan een internatio naal „kamp" van het Jeugd Rode Kruis in Duitsland hier in de tuin van het Zierikzeese Professor Zeemanlyceum (Foto P.Z.C.) getwijfeld goed voor de dag kunnen ko men. De Duitse deelnemers aan de bij eenkomst van jongens en meisjes tus sen 15 en 18 jaar, zullen hun gasten op hun beurt door middel van lezingen en voordrachten wegwijs maken in het da gelijks leven in de Bondsrepubliek. En die gasten komen uit de hele wereld: het Duitse Jeugd Rode Kruis, Landes- verband Nledersachsen verwacht onder andere deelnemertjes uit Nederland, Amerika, Canada, Engeland, Finland, Noorwegen, Zweden, Oostenrijk, Zwit serland. Joego-Slavië, Polen en Libanon. Om in deze mengelmoes van talen een beetje richting te geven, is het Engels als voertaal gekozen. Hoewel: om zich in de tweede week van hun verblijf ver staanbaar te kunnen maken, zullen de jongelui toch ook een behoorlijk mondje Duits moeten meebrengen. Ze worden dan ondergebracht by Duitse gezinnen en zullen met hun gastvrouwen en gast heren uitstapjes in de omgeving onder némen. In de derde en laatste week' krijgt het vakantiefeest een hoogtepunt met een bezoek aan de havenstad Hamburg en kunnen de jongelui met eigen ogen de beruchte Berlijnse muur bekijken. Het verblijf wordt besloten ln „Mafdorf" op 1 augustus. Vrienden De twee Schouwse jongens hebben steeds met elkaar opgetrokken. Het zijn „gezworen vrienden" en hun hobby's zyn op elkaar afgestemd. In Schudde beurs spelen ze de eerste viool bij. de padvinderij: Jaap Geluk als vaandrig en Niek van Wijk als patrouilleleider. Ze houden allebei van hengelen en ga zo maar door. Maar voordat de reis naar Duitsland begint zullen er nog heel wat voorberei dingen moeten worden getroffen. In de paasvakantie zal daarmee een ber:~ worden gemaakt op het kantoor van 1 hoofdbestuur van net Jeugd Rode Kruis In Den Haag- Zij zullen daar kennis ma ken met de twee andere Nederlandse deelnemers uit de afdeling Nieuwer- Amstcl en hun reisleider. Naast hun schoolwerk zullen zij zich bovendien nog wat verdiepen in Ro- dc-Kruiskennis onder leiding van het J.R-K.-hoofd in Zierikzee, de heer J. K. Joppe. schakeld. Op vrydag 6 en zaterdag i juli aanstaande zal het weer zover zijn. Op het bekende terrein aan de Schapen- weg te Poortvliet zal dan twee dagen lang een uitbreiding van een halve dag sinds vorig jaar het eiland zich weer presenteren- Vrydags zijn er de keuringen van het -juikje van de Thoolse veestapel: de oude iokveedag met een briljante selectie runderen, schapen en paarden, 's Mid dags is er het défilé van de kampioenen en de bekroonde dieren. Er zijn een de monstratie van de „Eendrachtsruiters", wedstrijden en dergelijke. Het „menu" voor de zaterdag zal om te beginnen bestaan uit drossuurproeven van de paarden als inleiding op de pro vinciale kampioenschappen- 's Middags is er een concours met medewerking van een van de eilandelijke muziekgezel schappen. Er zal ook weer een onënta- tierit worden verreden. De werkgroep huishoudelijke voorlich ting van de streekverbeteron ting van de streekverbeteringscommissie zal de omlijsting van de „Thoolse Da gen" voor haar rekening nemen met een expositie- In een grote tent op het ter rein van de manifestatie zal van alles op het gebied van de kleding te zien zijn. Oud en modern. De Thoolse winkel stand heeft hieraan voor het eerst zijn steun toegezegd. AUTO RAMDE BETONZUIL BIJ „DE VAL"-ZIERIKZEE Een Goese antomobilist is maandagmid dag bij de oprif naar het veerplein „De Val" by Zierikzee frontaal tegen de mid densteunbeer van de coupure in dc dijk gereden en tegen dit onverzettelijk blok beton met een volledig verkreukelde voorzijde van zijn wagen tot stilstand gekomen. Omstreeks vier uur kwam de vertegen woordiger A. F. D. met zijn perspnén- auto uit de richting Zierikzee over de provinciale weg aangereden. De politie stelde na het ongeluk vast, dat de snel heid niet bijzonder hoog kan zijn ge weest. Temeer ook, omdat de toegang tot het plateau vlakbij de opstelbanen van de veerboot naar Kats ligt. Plotse ling, zonder enige aanwijsbare oorzaak reed de man pardoes tegen de gele verkeerszuil voor de middensteun voor de vloedplanken. Het zuiltje met de blau we richtingspijl werd „ontworteld" en de auto botste tegen de betonnen wand in het midden van de weg. Met 'n onbedui dende schram aan het hoofd stapte D. uit zijn auto. Dokter C. M. van Hoorn werd nog geconsulteerd, maar behoefde de automobilist niet te behandelen. De schade aan de wagen was aanzienlijk. Uienprijzen zijn sterk gedaald De prys van de Nederlandse uien is iu de afgelopen week gedaald tot een zo danig laag peil dat sommige kwalitei ten vrywel waardeloos zijn. In Zeeland kwam de klasse I middelkwalitoit bene den 10 cent per kg en de klasse II werd verkocht voor 45 cent per kg. Het klaar maken van het produkt kost meer dan als pr(js wordt ontvangen. De voorraden uien bij de Nederlandse telers en handelaren blijken groter te zijn dan aanvankelijk werd verwacht en daarbij komt dat op de buitenlandse markten de Nederlandse uien zijn ver drongen door uien uit Amerika en ontwikkeling betekent voor velen en grote stróp want gedurende hèt-'gVóotSte"Mëel van' hel uienseizoen 1962-'63 werd voor dit produkt 30-35 cent per kg betaald. Aanvankelijk werd verwacht dat er door de vorst veel uien verloren waren gegaan maar dit bleek mee te vallen. De zo teleurstellende prijs ontwikkeling is voor telers en hande laren heel wat schadelijker dan de vorst. Herdenkingsavond De G. H. G. von Brucken Fock Stichting herdenkt donderdag a.s. deze compo nist-schilder met een bijeenkomst in ho tel „Dc Korenbeurs" te Goes. Dr. J. R. H. de Smldt uit Haarlem zal het woord voeren over het onderwerp „Een mens ln twee werelden". De herdenkingsbij eenkomst begint om acht uur. Burgemeester van Krabbendijke herbenoemd Bij Koninklijk Besluit is de heer L. Cnossen ingaande 16 april 1963 her benoemd als burgemeester der gemeente Krabbendijke. Burgemeester Cnossen werd als zodanig te Krabbendijke be noemd met Ingang van 16 april 1957. In fruitcentrum Kapelle Gemiddelde prijs 21.450 per ha In iict Zeeuwse fruitcentrum Kapelle- Biezelinge heeft maandagmiddag tij dens een openbare verkoop 4,41 ha boomgaard de totaalsom opgebracht van 95.145,52, hetgeen neerkomt op een gemiddelde prijs per hectare van ruim 21.450. Men rekent dit tot een „zeer goede prijs", hoewel in enkele an dere gevallen al hogere bedragen per hectare boomgaard zijn betaald. In hotel „De Zwaan" werden ten over staan van notaris J. C. Kr^m uit Ka pelle cn op verzoek van de erven, me vrouw C- A. de Graaff-Bom in het open baar verkocht drie percelen boomgaard in de Kloosterhoel^, nabij de Vroon- tot lm'rovén^ogat'of'uiterlijk iïïgZ weervoir hf «,ge„„»r »crd v»„ hot p.r: ber 1963. ceel- Voor de voorste boomgaard, groot 1.42.90 ha was dc hoogste inschrijver de heer J. H. Beenhakker te Kapelle voor de som van 7250 per gemet 26.402 totaal). Bij opbod kreeg do heer Been hakker het perceel in zijn bezit voor f 7775 per ha of 28.314,16 totaal. Perceel II dc middelste boomgaard betrof 1.55.30 ha, waarvoor de heer A. E. Slabbekoorn te Kapelle do hoog ste inschrijver was met 7300 per ge- met (totaal 28.891). Bij opbod was het perceel voor de hoogste bieder, de heer Slabbekoorn, die 8375 per gemet bood of 33.145,71 totaal. De achterste boomgaard perceel III - groot 1.42 90 ha bracht bij Inschrij ving 9222 per gemet op (totaal 33.583). Deze inschrijving kwam van de heer A. Hollestelle uit Yerseke. By opbod bood de heer J. Burger J.Kzn. te Kapelle f 9250 per gemet of 33.685,65 totaal, Buitenlandse oesters in Yerseke aangekomen Vrijdag arriveerden in Yerseke de eersi buitenlandse oesters, namelijk éénjarig oestertjes uit Noorwegen, bestemd voo negen kwekers. De oestertjes die no;. zeer klein zijn - het zal ongeveer 3 iaar duren eer ze geschikt zijn voor de con sumptie - zijn voorlopig in de bin- nenputten geplaatst om wat bij te komen van de reis en tevens te acclama- tiseren. Deze week zullen de eerste Franse zaaioesters arriveren. Deze zijn bestemd om reeds in het najaar als con sumptieoester te worden verzonden. Ook voor de import van Portugese zaaioes ters bestaat bij enkele kwekers belang stelling. VRIJ ZACHT Veranderlyke bewolking, maar op do meeste plaatsen droog WdCr. Aanvanke lijk op een aantal plaatsen mist. Zwak ke tot matige wind, overwegend zuid oostelijk. Aanhoudend vrjj zucht. weer. ZON EN MAAN Zon op 5.57 onder 19.27 Maan op 20.57 onder 6.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2