PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT N.V. NEDERLANDSE GASUNIE OPGERICHT Buizennet over 4 jaar gereed Leider commando in arrest „Ontwikkeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost" nog onzeker Gespannen toestand in Midden-Laos BENFICA KWAM NAAR FEIJENOORD KIJKEN Belgische militair door de Chinezen vrijgelaten Fotoreprise van huwelijk in Zaandam Medewerker van Eichmann verdween Verwijten aan adres van Hulst CONCESSIE IS NOG NIET VERLEEND In kasteel Oud-Wassenaar is za terdagmiddag de stichtingsakte gepasseerd van de N.V. „Neder landse Gasunie", de maatschap pij die gaat zorgen voor trans port en verkoop van de enorme aardgasvoorraden in Groningen. Na het voorlezen van de akte, zetten vertegenwoordigers van de deelnemers hnn handtekeningen. Minister De Pous wees op de bijzondere vorm van samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven in de Gasunie. Hij hoopte dat die symbolisch zou zijn voor de groei en bloei van deze onderneming, „ten bate van de betrokkenen en daar mee ten bate van het gehele volk". De Nederlandse Gasunie is gestart met een beginkapitaal van 400 miljoen gul den. De helft van dit bedrag werd al gestort. Ingebracht werden vervolgens de transportnetten voor afstandsgas van het bij deze te liquideren staatsgas- bedrijf en de staatsmijnen. Nog dit j jaar Hoofddirecteur P. A. Zoetmulder van de Gasunie vertelde na afloop van de plechtigheid op een perscon ferentie dat nog dit jaar via de be staande netten Gronings aardgas zal worden geleverd in Noordoost-Neder land. Op een kaart was het voorlopig tracé getekend van het hogedruktransportnet dat nog moet worden aangelegd om het hele land te kunnen bedienen. Tech- nisch-directeur van de Gasunie A. H. Kloosterman bevestigde dat zoals wij reeds hadden bericht in totaal dui zend kilometer pijpleiding moet worden gelegd. Gezien de enorme hoeveelheden die daar door straks moeten worden vervoerd, denkt men aan een doorsnede van een meter. In Nederland zijn geen indus trieën die deze diameter kunnen leve ren. Men zal de pijpen in het buitenland moeten bestellen. Wel zullen Nederlandse bedrijven wor den Ingeschakeld bij het leggen bouw van meetstations en bijkomende werken zoals weg- en rivierkruisingen. De kosten komen in totaal op meer dan 100 miljoen gulden. Over vier jaar hoopt men het karwei klaar te hebben. Als eerste traject komt aan bod het tracé van Slochteren naar Zwolle. Hier zal een driesprong komen. De eerste tak reikt via Apeldoorn en Nijmegen naar Bergen op Zoom en Goes. Daarna wordt aangelegd de route Zwol- le-Amersfoort-Den Haag. Nabij Amers foort krijgt Noord-Holland een eigen aftakking, via Hilversum en Amster dam over Zaandam en Alkmaar naar Den Helder. Pas in een later stadium komen de lijnen aan bod van Zwolle naar Twente en van Groningen naar Leeuwarden, Overigens kan men met de produktie van het aardgas nog steeds niet begin nen. De Nederlandse Aardolie Maat schappij (Esso en Shell) heeft nog steeds geen concessie. Verwacht wordt dat dié op korte termijn zal worden verleend. Het elftal van Benfica, dat woensdag a.s. in Rot terdam tegen Feijenoord uitkomt in de halve finale;,voor de Europacup, zat zondag tijdens de vedstrijd Feijenoord-Blauw Wit op de tribune van het Feijenoordstadion. De Portugese voet ballers zagen Moiilijn, Kruiver, Kréijermaat en Bouwmeester overigens niet aan het werk. Voor hen waren reserves opgesteld. Van rustig kijken naar het spel kwam vaak niet veel terecht. Won- derspeler Eusebio werd dikwijls zoals hier bestormd door jongetjes, die om een handteke ning vroegen. AANHOUDENDE GEVECHTEN IN „DE VLAKTE DER KRUIKEN" Zondag is te Vientiane van zeer gezaghebbende zijde vernomen dat de schermutselingen tussen eenhe den der Laotiaanse neutralisten en troepen die door de communistisch gezinde Pathet Lao worden ge steund, aanhouden. De gevechten vinden phaats in „de vlakte der kruiken", in midden Laos. „De toe stand is gespannen", aldus werd in hoge regeringskringen verklaard. Hieraan werd toegevoegd: „De berich ten, die te Vientiane worden ontvangen, zijn zeer verward en moeilijk op hun waarde te schatten". Men vreest in deze kringen dat de neutralistische eerste minister prins Soevanna Poema, die Een voormalige Belgische militair van de V.N.-troepen in Korea, Louis Joseph Verdijck, is verleden week na tien jaar in Chinese gevangenschap te hebben zeten in Hongkong gearriveerd, zo richtte de „Sunday Herald". Volgeüis dit blad zou hij gisteren nog naar 1 gië terugkeren. Verdijck vreest, aldus het blad, dat hij zich na zijn terugkeer voor een krijgs raad zal moeten verantwoorden wegens desertie. Hij was, na een jaar in de ge lederen van de Verenigde Naties te heb ben gestreden, naar België teruggezon den maar had daar verzocht, „de strijd tegen het communisme" voort te mogen zetten, hetgeen werd toegestaan. Na de afkondiging van de wapenstil stand liep Verdijck met een vriend naar de Chinezen over, die hem echter niet zo vriendelijk ontvingen als hij zich had voorgesteld. Hij werd gevangen genomen, kreeg een hersenspoeling en werd te Peking inge wijd in de communistische leer. Hij wist echter, nog steeds volgens de „Sunday Herald", uit een staatsboerde rij te ontsnappen. Op zijn vlucht ver moordde hij een Chinese soldaat en uit eindelijk werd hij gegrepen en in de ge vangenis van Tsinan gegooid. Daar had hij naar zijn zeggen gedurende vier jaar als proefkonijn gediend voor medische experimenten. Vaartuig op zee Ook arrestaties op de Bahama's Commandant Eloy Menoyo, die sedert hy twee jaar geleden van Cuba naar Florida vluchtte het anti-Castrocom- mando „Alpha 66" vormde, waarmee overvallen op Cuba worden uitgevoerd, is zaterdagnacht met vier metgezellen op zee aangehouden door een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht- Het marinevaartuig moest enkele uren achter de snelle motorboot van de Cu banen aanjagen voordat deze kon wor den achterhaald. Tevoren waren de Cu banen er in geslaagd om aan schepen van de Britse marine te ontkomen, toen zjj zich in het gebied van de Bahama- eilanden bevonden. Over boord Volgens de kustwacht hadden de Cuba nen tijdens de achtervolging ruim schoots gelegenheid gehad hun voor- raad wapens en munitie overboord te gooien, die waarschijnlijk bestemd was voor het ondergrondse verzet op Cuba. Toen de vtyf zaterdagnacht in Miami van boord stapten riep Menoyo de op een afstand gehouden pers toe: „Wij voeren In internationale wateren' Zfl werden overgebracht naar een kamp van de immigratiedienst. Op de Bahama-eilanden zijn zaterdag negen anti-Castrorebellen gearresteerd De wapens die ze droegen werden in be slag genomen. De arrestaties vonden plaats op het-eiland Andros. De 22-jarige mevrouw B. Schermer-de Graaf en dé 2S-jarige heer A. Schermer hebben zaterdag in het stadhuis van Zaandam een herhaling gegeven van hun huwelijk van 13 maart, waarbij de foto's, buiten de schuld van de foto graaf, waren mislukt. Foto: Terwijl de ambtenaar van dé burgerlijke stand, de heer J. Kraaien,-voor de eerste maal in zijn leven een „familieregister" uitreikt aan een echtpaar dat al drie weken ge trouwd is, „schiet" de fotograaf op nieuw ziin AKKOORD OVER DE „POLARIS" ONDERTEKEND Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben zaterdag een overeenkomst ondertekend waarbij Groot-Brittannië tot honderd „Polaris"-raketten kan kopen ter bewapening van de Engelse onderzeebootkern macht. De overeenkomst werd in december te Nassau op de Bahama-eilanden tus sen president Kennedy en premier Macmillan aangegaan. Sir David Ormsby Gore, de Britse ambassa deur, en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, hebben er zaterdag hun handteke ning onder gezet. De voorwaarden konden dinsdag worden- bekendge maakt. De Britse regering zal de plannen dan bij het parlement indie nen. Fabriek in Borne brandde af In Borne is zaterdagavond de meubel fabriek en modelmakerij Nijhoff en Kwast afgebrand. De inboedel en de voorraden gingen verloren. De omlig gende huizen konden worden behouden. De brand brak omstreeks tien uur za terdagavond uit. De brandweer van Borne, die voor een hopeloze taak stond omdat in de fabriek veel hout lag,; kreeg assistentie van de brandweer van Hengelo. ook „pareleiland" werd bezocht OPGEWEKTE PRINSES BEATRIX WAS OP BEZOEK IN KIOTO Bezichtiging van beroemde tempels en paleizen Prinses Beatrix heeft giste ren vele bezienswaardigheden in Tokio bezocht en er was geen spoor van vermoeidheid bij haar te bespeuren hoewel het programma van de afge lopen vijf dagen zeer bezet is geweest. Het eerste bezoek gold het kelzer- IHke paleis in Kioto. Daar bezich tigde de prinses onder andere de „kamers van de dignitarissen" en de „seriyoden", de „serene en koele kamer". Van het oude paleis reden de prinses en haar gezelschap naar het Nijo-paleis, vervolgens naar de Sanjoesangendo-tempel met de vele pilaren, die in 1132 werd ge bouw maar in 1249 door brand werd venvoest en twee jaar later werd herbouwd. De volgende be zienswaardigheid was de befaam de Kiomizoe-tempel. Motregen Na een lunch in het dorp Nomoe- ra, die meer weg had van een picknock begaf 't gezelschap zich naar de Iiinkakoeji-tempel (liet gouden paviljoen) en vandaar naar de botanische tuinen van Kioto, waar de kersebomen volop bloeiden. Het was er ook gewel dig drnk ondanks de motregen, die een groot deel van de dag viel. Na het bezoek aan de botanische tuin bezichtigde de prinses het felkleurige heiligdom Heian, dat in 1895 is gebouwd, toen Kioto elfhonderd jaar geleden door kei zer Kammoe werd gesticht. Des avonds woonde prinses Bea trix in de Gion-Kaboerenjo- schouwburg een dansvoorstelling bij. Na de voorstelling zat zij aan een Japans diner aan in het Tsoe- roeja-restaurant. „Pareleiland" Zaterdag had de prinses een be zoek gebracht aan het „Parel-ei land", het „ryk" van de legenda rische familie Mikimoto. Geruime tyd sloeg de prinses de werkzaam heden van de parelduiksters gade, waarna ze nog een bezoek bracht aan het parelmusenm van de fa milie Mikimoto. „De vlakte der kruiken" had willen be zoeken, zijn reis zal moeten uitstellen. De gevechten zijn verleden week uitge broken. Prins Soevanna Poema had „De vlakte der kruiken", te zamen met zijn halfbroeder prins Soevanna Vong, die plaatsvervangend premier en leider der Pathet Lao is, willen bezoeken. Doch het schijnt dat laatstgenoemde niet veel voor dit bezoek gevoelt. De schermutselingen vinden plaats tus sen eenheden van generaal Kong Lae en. gedeserteerde neutralistische militairen, die door de communistische Pathet Lao worden gesteund. Paaseieren op krediet De banketbakkers van de Brazi liaanse plaats Carïoca gaan dit jaar paaseieren verkopen op kre diet. De koopkracht van de Bra zilianen is door de inflatie sterk verminderd en de banketbakkers zijn nu tot dit besluit gekomen om hun verkoop op peil te houden. Paaseieren van enige omvang kosten al gauw twaalfduizend cruzeiros, wat in de staat Gnana- bara de lielft van een gemiddeld maandsalaris betekent. Het Milanese blad „Corriëre Delia Se ra" heeft zaterdag een artikel gepubli ceerd over een gewezen medewerker van Adolf Eichmann, die lange tyd op een Oostenrijks paspoort in Milaan heeft gewoond als directeur van een handelsonderneming, die betrekkingen met het oostelijk blok onderhoudt. Hij noemde zich dr. Erico Ra ja, maar is volgens het blad door het Joodse docu mentatiecentrum in Wenen, dat ook Eichmann in Argentinië heeft opge spoord, geïdentificeerd als Erich Raja- kovic. Hy is in 1905 in Triëst geboren, dat toen tot Oostenrjjk-Hongarije be hoorde. Hij heeft steeds zijn Oostenrijk se nationaliteit behouden. Tijdens de laatste oorlog, zo schrijft het Milanese blad, werkte Rajakovic nauw met Eichmann samen als hoofd van het bureau voor Nederlandse joden en als hoofd van het Poolse concentratiekamp Nisko, waar 6000 joden werden omge bracht. Na de oorlog heeft hij lange tijd in Argentinië gewoond, waar hij contact met Eichmann onderhield. Na de val van Peron keerde hy naar Euro pa terug. De „Corriëre Delia Sera" voegt hieraan toe dat Erico Raja vrijdag per auto zijn woning iri Milaan heeft verlaten, samen met zijn wouw. Duitsland wil Mexico technische hulp verlenen Dr. Adolfo Lopez Mateos, president van Mexico, en zijn Westduitse ambtgenoot Heinrich Lübke, zyn het er over eens dat de wereldsituatie economische sa menwerking tussen West-Duitsland en de landen van Latijn-Amerika noodzake lijk maakt. Dit staat in een communi qué, dat is uitgegeven na afloop van het bezoek van de Mexicaanse president aan West-Duitsland. Verder heet het, dat West-Duitsland zal ijveren voor een liberale handelspolitiek van de E.E.G., opdat Latijns-Amerika „in elk opzicht" van de Europese ex pansie profiteert. De Westduitse regering verklaart zich bereid tot het verlenen van technische hulp aan Mexico en wil de economische samenwerking in de particuliere sector aanmoedigen, alsook ae particuliere in vesteringen in Mexico. V.S. leveren aan Israël de „Hawk" Israël zal waarschijnlijk tegen het eind van 1964 de beschikking krygen over luchtdoelraketten van het type „Hawk", die het van de V.S. zal kopen, zo hebben diplomatieke kringen in de Amerikaan se hoofdstad zaterdagavond meegedeeld. De eerste Israëlische militairen die ver trouwd zullen worden gemaakt met de bediening van liet geschut worden bin nen enkele weken in Amerika verwacht. De normale opleidingstijd duurt onge veer 65 weken, aldus genoemde kringen. Een overeenkomst over deze kwestie in de afgelopen week in hoofdlijnen uitge werkt tijdens besprekingen in Washing ton tussen de Israëlische onderminister van defensie, Sjimon Peres, en functio narissen van het Pentagon. „Tafelstonden" in Belfort Pagina 2 206e jaargang nö. 83 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 8 april 1963 Poging tot meer samenwerking wacht. Overslag, St.-Jansteen en Vogelwaarde. Dit rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam wil zich gaan bezighouden met de verdere economische-, cultu rele-, sociale en recreatieve ont wikkeling van deze streek. Het zal de naam krijgen van „Ont wikkeling O.-Zeeuwsch-Vlaan- deren Oost". Het initiatief voor de nieuwe regeling is afkomstig van de „Streekontwikkelings- commissie Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen Oost", die in 1959 officieel werd geïnstalleerd en tot haar voorzitter benoemde, de heer C. J. van Hootegem, burgemeester van Hontenisse. Het bestuur van deze ontwikkelings commissie meent, dat de behartiging van de grotere streekbelangen vrij wel onmogelyk is zonder een interge meentelijke samenwerking. Het wyst daarbij op reeds tot stand gekomen regelingen als die van schooltand- verzorging, schoolartsendienst, vlees keuring, beschutte werkplaatsen en dergolyke. Andere problemen, die eveneens om een oplossing in ge meenschappelijke verband vragen, noemt het bestuur met name een af valwaterleiding, een cultureel cen trum, bevordering van toerisme, ver wezenlijking van recreatieoorden en zo mogelyk aantrekking van indus trieën. Voor het doen slagen van een der gelijk programma, aldus de commis sie, is een andere opzet, een andere basis en een andere status nodig. Voorts is in de afgelopen jaren ook de binding met de streek en de be volking te gering gebleken. De com missie denkt, dat de bijdragen voor de deelnemende gemeenten schom melen tussen de 0,50 en de 1,- per inwoner. De gemeenten Clinge, Graauw, Langendam, Hontenisse en St.-Jansteen, hebben de voorgestel de regeling reeds goedgekeurd. Vo gelwaarde, Overslag en Koewacht moeten nog een beslissing nemen. De raad van Hulst schaarde zich evenwel volledig achter het voorstel van b. en w. om een deelname aan de gemeenschappelijke regeling af te wijzen. Argumenten De voornaamste argumenten van Hulst voorgesteld als vestigings plaats van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam! om het ont werp van de hand te wijzen, zijn on der andere, onvoldoende inschake ling, medezeggenschap en medewer king van de gehele bevolking. Voorts noemt het Hulster bestuurscollege de doelstelling volkomen abstract. B. en w. van Hulst menen verder, dat het ontwikkelen van een streek niet meer een zaak is, die alleen de ge meenten aangaat. Daarbij moet de gehele bevolking worden betrokken. „Wanneer een dergelijk streven niet gedragen wordt door de gehele ge meenschap, dus door alle bevolkings groepen is het bij voorbaat tot mislukking gedoemd", aldus het Hul ster bestuurscollege. In dit verband had Hulst ook liever gezien, dat de regeling zou worden aangegaan op privaatrechtelijke in plaats van op publiekrechtelijke basis. Sterk kant de centrumgemeente Hulst zich ook tegen het haars inziens abstracte van de doelstellingen. Burgemeester (Zie slot pag. 2 kol. 5) IN EEN AANTAL gemeentera den in het uiterste oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de afgelopen weken nogal felle verwijten gericht aan het adres van de centrumgemeente Hulst. De vroede vaderen van Hulst hebben namelijk unaniem be sloten niet deel te nemen aan een voorgestelde gemeenschap pelijke regeling op publiekrech telijke basis tussen de gemeen ten Clinge, Graauw en Langen dam, Hontenisse, Hulst, Koe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1