ngus en lexandra Brits vorstenhuis gelieerd aan oude Schotse adel zaterdagnummer Zaterdag 6 april 1963 Op 24 april zal prinses Alexan dra van Kent in het huwelijk treden met Angus Ogilvy. De prinses is de enige dochter van prinses Marina, hertogin van Kent en nicht van koningin Elizabeth n. Angus Ogilvy, een ruige jongeman van Schotse huize is de tweede zoon van de graaf en gravin van Airlie. De huwelijkssluiting komt tot stand in Westminster Abbey, in Londen; de plechtigheid zal in Engeland op de televisie te zien zijn en het is nage noeg zeker, dat de uitzending naar het contingent zal worden gerelay- eerd. Dit betekent ongetwijfeld, dat op die woensdagmorgen, 24 april, evenveel vrouwen in Nederland aan het magische scherm gekluisterd zul len zijn als op andere woensdagavon den wel mannen wanneer de hete strijd om de Europa Cup gestreden wordt. In Engeland nicht van de koningin te zjjn 'betekent: een deel van de representa tieve taken van het vorstenhuis op zich nemen. Daarvandaan heeft deze jonge A ngus Ogilvy, zoon van de hertog en hertogin van Airlie, pure Schot van pure Schotse origine en Ale xandra van Kent, dochter van de her togin van Kent, volle nicht van konin gin Elizabeth van Engeland etcetera etcetera, ontmoetten elkaar voor het eerst op de tennisbanen van Birkhall, het romantisch gelegen Schotse land huis van koningin-moeder Elizabeth. Dat was in het kroningsjaar; Alexan dra was toen 17, Angus 25. Alexan dra stond voor het begin van haar of ficiële carriëre in dienst van het ko ningshuis. Angus, die een graad had gehaald in Oxford en daarna had ge diend in de landmacht, werkte voor de kost bij een verzekeringsmaat schappij in Londen. En hij had daar een heel bescheiden plaatsje. Het was een huiselijke ontmoeting; de koningin-moeder had ook niet anders gewild: een gezellig samenzijn voor de le den van de Airlie- en Ogilvyfamilies. De hertog en hertogin van Airlie waren er; zij kwamen er trouwens wel vaker, want de hertog is opperkamerheer van de oude koningin, al vijfentwintig jaar lang. Voorts waren er hun zoons, Angus en de 19-jarige Jamie. De jongens hadden in het park hun caravan staan. Prinses Marina was er, met haar dochter Alexandra en haar oud ste zo<jn, de hertog van Kent. En om het gezelschap te completeren was ook prinses Margaret aanwezig; haar Tony-lord-Snow- don zat in dat jaar nog ver achter de ho rizon. Helemddl een eerste ontmoeting was 't ei genlijk niet tussen Alexandra en Angus. De jongelui kenden elkaar al van kindsaf- aan. Oude vriendschapsbanden werden des te gemakkelijker opnieuw aangeknoopt, omdat Alexandra's broer, de hertog van Kent nogal bevriend was met Jamie, An gus' broer. De twee jongens hebben samen op Eton college gezeten, zoals men weet Engelands meest befaamde kostschool. In de weekends en tijdens de vakanties trok ken zij veel met elkaar op rond Coppins, het ouderlijk huis van de hertogenlijkc fa milie van Kent, Niets te betekenen Maar die ontmoeting in Birhall tussen Alexandra en Angus had in feite niet veel te betekenen, al hadden de jongelui vrouw van 26 dan ook haar grote populari teit. Niet alleen in het zilt-omspoelde ei land der Angelsaksen trouwens, óók in de andere landen van het Gemenebest. En zelfs elders in de wereld, want een Engelse prinses ontbreekt maar zelden in de foto pagina's der bladen. Er zijn maar weinig meisjes in de wereld die zo jong nog al zoveel gereisd hebben. Alexandra was driemaal in Canada; zjj be zocht de Ver. Staten, Z.-Amerika, India en landen van het Midden-Oosten. Zij was Ha- rer Majesteits persoonlijke afgezant in Australië en in het Verre Oosten. En dat het waarnemen van „representatieve ver plichtingen" in Engeland tot consequenties kan leiden, moge blijken uit het feit, dat Alexandra van Kent vorig jaar in Nigeria namens de koningin van Engeland de plechtigheden van de onafhankelijkheids verklaring bijwoonde. En dan zwijgen we nog maar van de landen waar Alexandra haar vakanties pleegt door te brengen. Italië, Frankrijk, Griekenland en Turkije zijn daaronder. Van vaderskant is de koningin haar di recte nicht, van moederskant de Hertog van Edinburgh haai; neef. Zodoende behoort Alexandra tot de rechtstreekse fa milie van het koningspaar. Herhaaldelijk kan men haar bij plechtigheden in de nabij- dan 's avonds laat nog een wandelingetje door de moestuin gemaakt, de heuvel af naar het dennenbos langs de rivier de Dee. De twee zagen elkaar slechts met langere tussenpozen en in Alexandra's gezelschap werden telkens andere jongelieden gezien. De zondagsbladen maakten daar nogal werk van; zondagsbladen zijn nu eenmaal zo. Maar de zondagsbladen wisten niet van een bezoek, dat Alexandra nog in 1954 bracht aan de familie Ryan in New York. Dat gebeurde tijdens de Canadese reis van prinses Marina en haar dochter. Welnu: deze Ryans waren aangetrouwde familie van Angus' oudste broer David, lord Ogil vy. Deze David was getrouwd met een Amerikaanse mejuffrouw Virginia Fortuna Ryan. „Fortune" mag met enige vrijmoe digheid een niet geheel ontoepasselijke naam worden genoemd, want mejuffrouw Ryan was erfgename van Otto Kahn of wel: van enige miljoenen harde dollars. In het luxueuse appartement van de Ryans in Manhattan liep Alexandra derhalve op nieuw tegen de Ogilvies op, al waren 't maar O gil vies-op-een-plaatje. Dia's en kleurendrukken van de drie Ogilvybroers tegen de achtergrond van oude vestingen: Cortachy én Airlie, beide voorvaderlijke kastelen. Aan Cortachy bracht Alexandra na haar terugkeer in Engeland een bezoek. Angus was bjj die gelegenheid niet eens zo ver uit de buurt, maar lieden die 't weten kunnen, zeggen* dat de twee elkaar nagenoeg niet hebben ontmoet .bij die gelegenheid. En Alexandra dacht in die tijd nog niet aan trouwen. „Moeder was bijna achtentwin tig" zei ze, wanneer er over een huwelijk werd gesproken. Sfeer van contacten Maar moeder zelf vond toch, dat haar dochter 't niet al te bont moest ma ken. Weldoorkneed in de kunst van het contacten leggen zij was ten slotte niet voor niets de kleindochter van een koning en achternicht van een tsaar schiep zij wat men met karakteristieke Britse reser ve noemt „een sfeer van ontmoetingen en betrekkingen, die een volledig vrije keus mogelijk maakt". En daar kwamen ze: de prinselijke achterneven uit Griekenland, Joego-SIavië, Spanje en Hessen. Prinses Alexandra trok daarbij opvallend graag naar Athene. Er liepen geruchten. En hoewel een fami lie in rechtstreeks verwantschap met de monarchie gewend moet zyn aan geruch ten en er maling aan hebben, maakte één soc.ietyreporter het naar de zin van de hertogin te bar. Hij had de discrete inspan- heid van de koningin zien. Bovendien is zij kind-aan-huis op Sandringham, Windsor Castle en Balmoral Castle, de drie meestge- liefde paleizen van Elizabeth. Zelf komt zij uit Buckinghamshire waar zij in het landhuis van de familie, Coppins, werd ge boren. Zij heeft twee broers: de huidige hertog en Michael, die vijf en half jaar jon ger is. Hun vader werd in 1942 gedood; hfj diende bij de Royal Air Force. Haar opvoeding is hoofdzakelijk door haar verblijf in een exclusieve kostschool: Heathfield uitstekend geweest. Privéles- sen heeft zij daarna nog gehad in Parijs, waar zij enige tijd logeerde bij de graaf en gravin van Parijs. Op 17-jarige leeftijd kreeg zij voor het eerst een hofdame toege voegd. Lady Moyra Hamilton. Moyra was niet de eerste de beste daar is in de kring van de Britse monarchie geen kwes tie over. Zij was de dochter van de Hertog en de Hertogin van Abercorn, wie dat dan ook mogen zijn. Alexandra maakte in 1954 haar eerste officiële reis: zjj vergezelde toen haar moeder naar Canada. Men moet deze reizen niet als bagatellen zien. Door hun representatieve verplichtin gen zijn zy zwaar, maar aan de andere kant ook hangt er veel van af. De monarchie is in de binding tussen de landen van het Ge menebest een zeer belangrijke factor. Een ningen van Alexandra's moeder onderlijnd door fe schrijven, dat het meisje of wel ko ningin van Spanje zou zijn, ofwel van Noorwegen of Griekenland. De man werd uitgenodigd voor een onderhoud, ontvan gen met de zowel van vrees als verachting vervulde attentie die men in de clan heeft voor iemand die er zich als buitenstaander mee durft te bemoeien en voorzien van de nodige zachte en harde wenken weer op de stoep gedeponeerd. Maar zelfs dit exempel vermocht de ge ruchten over een mogelijke alliantie tussen de Britse en Griekse vorstenhuizen niet tot verstomming te brengen. Het was dan ook wel opvallend: toen prinses Marina met haar dochter een officieel bezoek aan enige Zuidamerikaanse staten bracht, vertoefde kroonprins Constanten van Griekenland in Mexico, waar hij van tijd tot tijd spoorloos uit ieders gezicht verdween. Toen Alexan dra in Stockholm koning Gustaafs prinses- senbal bijwoonde, was Cons tantij n haar meest geziene partner. Grapjassen in Lon den zeiden wel eens, dat men de reizen van Alexandra alleen al kon uitstippelen aan de hand van prins Constantijns internatio- le zeilprogramma. Niet Constant|jn Maar aan de geruchten kwam ten slotte een einde, toen Constantijns interes sen elders bleken te liggen en nadat bij enkele bezoeken van Griekse koninklijke gasten in Londen Alexandra opvallend ver van de hoofdstad verwijderd was geweest. Sommigen uit de omgeving van de prinses zeggen, dat Alexandra er in feite helemaal niet zo op gebrand was een verbintenis te overwegen met een man, die drie jaar jon ger was dan zijzelf en die bovendien een andere godsdienst had, hetgeen ongetwij feld tot problemen zou hebben geleid. Intussen was Angus Ogilvy veel vaker in de nabijheid van Alexandra dan de meeste huwelyksspecidanten wel vermoedden. Hjj bleek een degelijke en betrouwbare vriend. In zaken voer hij wél. Als alle Britten hield hij de vijfdaagse werkweek in Londen in hoge ere. Maar van een stil verzekerings postje had hij zich langzamerhand opge werkt tot naaste medewerker van Harley Drayton, naoorlogse komeet aan Londens financiële hemel. Angus Ogilvy is nu di recteur van 29 ondernemingen, waarvan het werkterrein varieert van commerciële televisie tot tin in Brazilië en grond in Transvaal. Na kantooruren bezocht hij met de prinses concerten zij hebben hun voorliefde voor Scarlatti en Chopin gemeen en op haar beurt vergezelde Alexandra Aneus bH rvg- prinsse weet, dat aller ogen op haar gericht zijn. En ook wanneer zy een off-day heeft, moet zij opgewekt zijn, vriendelijk, onver moeibaar en zonder meer de meest char mante van het gezelschap. Het gewone meisje Alexandra heeft deze kunst goed geleerd. Zij is daarbij ongetwijfeld geholpen door haar natuurlijke onbevangenheid en haar ingeboren hartelijkheid. Zij is zeggen allen die haar kennen in het ge wone leven een .heel gewoon meisje, dat graag winkelt in warenhuizen, onopvallend in de stalles van bioscoop en theater zit en haar eigen autootje bestuurt. Zij heeft een cursus kinderzorg gevolgd. Thuis, bij moe der in Kensington Palace, speelt zij graag piano. Zij rijdt paard, heeft een vlotte hand in tennis en is heel wat mans op ski's, zo wel ter sneeuw als te water. Angus Ogilvy, haar toekomstige echtge noot, is ook zelf een enthousiast buitenspor ter. Hun eerste ontmoeting lag dan ook op een tennisbaan, op Birkhall. Maar dat dit prille contact in feite tot niets leidde en er nog vele jaren voorbij zouden gaan eer de bloemisten van Westminster Abbey opge trommeld zouden worden voor een decore- ring-eerste-klasse, dat is een verhaal apart. bywedstrijden, waar zij weinig spectaculair halfbevroren naast hem op het bankje zat. Tijdens de weekends trokken zij vaak ge tweeën het Schotse land in. Angus leerde haar rijden. Toch waren zij niet méér dan goede vrienden. Angus de eenzame Maar Angus, nu begin dertig, raakte aan 't denken. Zijn drie zusters waren ge trouwd, zijn twee broers ook met Ame rikaanse meisjes. Kleine neefjes en nich tjes kwamen op het tapijt. Toen kwam het huwelijk van de hertog van Kent en Ka tharine Worsley in York Minster. Terug van de bruiloft, stapte hij zijn lege flat in Culross Street, in het Londense Mayfair binnen. Zijn vrienden zeggen: op dat ogen blik realiseerde Angus zich, dat hij alleen maar een sleutel had, die toegang gaf tot eenzaamheid. Ongelukkigerwijs was Alexandra op dat moment afwezig, op reis naar Hongkong, Japan, Thailand en Burma. Nauwelijks te ruggekeerd riepen haar plichten haar naar Athene. Angus maakte voor zichzelf de rekening op. Alexandra was de kleindochter van een koning, hijzelf echter de zoon van een der vooraanstaande edellieden van Schotland, afstammend van een gezworene van Ro bert the Bruce. Gilbert, stichter van het Huis van Ogilvy, had in de twaalfde eeuw trouw beloofd aan de Schotse koning Wil liam the Lion. De hertogen van Airlie uit het Huis van Ogilvy konden door heel de geschiedenis wyzen op namen en wapenfeiten, die de roem van de Schotse en Britse adel uitmaken. Spaarduiten In materieel opzicht konden de Ogilvies zich aardig redden. De familie zit ste vig in het bankwezen, de effectenmarkt en de verzekeringswereld. Zij heeft uitgebrei de landgoederen in Californië, Colorado, New-Mexico en Texas. In Schotland be heert het geslacht Ogilvy nog eens 28.000 hectaren. Tel er 74 boerderijen bij op, twee bewoonbare kastelen en negen ruïnes, dan mag gezegd worden, dat Angus Ogilvy zijn overwegingen met enige opgewektheid ten aanzien van de financiële kant van het probleem kon afsluiten. Dat was dus allemaal wel in orde. Hij was bovendien een fatsoenlijke vent, vond hij zelf. En hij wist nu wel zeker, dat hij van Alexandra hield. En Alexandra? Zijn twijfels werden weg genomen, toen hy by de terugkeer van de prinses uit Athene vernam, dat het bezoek meteen een afscheid was geweest van Con- stantijn. Nu ging de kogel door de kerk. Alexandra reed overgelukkig naar Buc kingham Palace. Haar voorouders zouden met vliegende vaandels en onder martiaal escorte zijn gegaan; zy bestuurde haar Mi ni-Minor zelf. De vraag om goedkeuring van de koningin was overigens slechts een formaliteit. Op 29 november van vorig jaar werd de verloving bekendgemaakt. Waar zij na hun huwelijk gaan wonen? Zij hebben de keus tussen twee kastelen: Ken sington Palace en Airlie Castle in Schot land. Airlie Castle is stellig favoriet voor het buitenseizoen. Het is gebouwd in de vijftiende eeuw en in de loop van de eeu wen door de strijd getekend. Het is klein; maar met vijf slaapkamers is het praktisch te moderniseren voor een jong echtpaar en hun intieme vrienden, 't Enige, dat mis schien niet zo gemakkelijk is weg te mo derniseren, is het huisspook. Twee Spoken De Ogilvyfamilie heeft er twee. Het ene is rumoerig; telkens wanneer er een graaf sterft, slaat het op de trommel. Het andere, in Airlie, is geluidloos, 't Is eigen lijk meer een overweldigend gevoel van na derend onheil. Het bevindt zich buiten, bij voorkeur daar, waar het park naar de ri vier afloopt en dan nog speciaal tussen zes en zeven 's avonds. Ongecultiveerde imbe cielen, met name buitenlanders, hebben er o, gruwel, een beleefde grijns voor, maar voor de Ogilvies is het huisspook een zeer reëel wezen. Ook prinses Margaret en zelfs een zo nuchter heer als Jock Colville, voormalig secretaris van de koningin en van Winston Churchill zijn stellig en stand vastig in hun geloof aan het spook van Airlie Castle. Honden, de nekharen omhoog, willen soms het park niet in. Maar Angus en Alexan dra zijn 'n avond tussen zes en zeven in het park gaan wandelen en toen zij bij hun onstelde huisgenoten terugkeerden, zeiden ze, dat ze niets gevoeld hadden, niets. De zeer oude vrouwen uit de omtrek heb ben mischien wel gelyk. Zij zeggen, dat het huisspook van de Ogilvies heel wat mans is, maar zijn kracht verliest tegen mensen, die van elkaar houden. Alexandra, prinses van Kent: een aantrekkelijk meisje, dat overal in de wereld sympa thie heeft ontmoet. Als toegewijde waarneemster voor Hare Majesteit is zij in het Ge menebest en het Verenigd Koninkrijk, van talloze officiële gelegenheden bekend. Op de foto bovenaan de pagina: Alexandra en Angus, zij in tweeds en hij in Schotse kilt, op het bordes van Airlie Castle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5