MEESTE FRANSE MIJNWERKERS ZIJN WEER AAN HET WERK In het noorden liggen nog mijnen verlaten Bezoek van Mexicaanse gasten is geëindigd Vandaag... KLANKBORD Frankrijk waarschuwt Algerijnse regering DR. W1ARDIBECKMAN STICHT ING BRENGT RAPPORT UIT OVER BOUW Prinses Beatrix winkelde in Tokio Prinses Marijke heet voortaan Christine UTRECHT ZAL EEN SCHOLENGEMEENSCHAP BOUWEN Overgangen soepeler laten verlopen ZATERDAG 6 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 90 PCT. GING WEER DE MIJN IN STAKINGSZORGEN NIET VOORBIJ De meeste mijnwerkers in Frankrijk zijn gisteren, na vijf weken te hebben gestaakt, weer aan het werk gegaan, maar in het noor den vormden halsstarrige stakers posten en bleven verscheidene mijnen verlaten. Over het gehele land genomen ging 90 procent weer aan het werk. In Lotharingen en Midden- en Zuid-Frankrijk was de hervatting zelfs volledig. Op sommige plaatsen marcheer den de mijnwerkers voorafgegaan door een muziekkorps naar de mijnen. Loongeschillen In het grote steenkolenbekken in het noorden bleef echter meer dan een kwart van de mijnwerkers thuis en velen van hen die weer in de mijn afdaalden waren bitter gestemd over de bepalingen van de bereikte overeenkomst. Bij de in gang van sommige mijnen postten zelfs vrouwen. „Jonge heethoofden" Op verscheidene plaatsen kwam het tot heftige twistgesprekken tussen de sta kers en vakbondsleiders. Deze laatsten stellen voor de afvallige beweging jonge heethoofden verantwoordelijk „die niet op de hoogte zijn met de werkelijke be doeling van een staking". Volgens hen zullen overigens deze afvalligen spoedig de verstandigste weg volgen. Eenheid Het posten In het noorden van Frank rijk was regelrecht in strijd met de oproep om het werk te hervatten, die donderdag gedaan werd door de leiders van de drie grote vakvereni gingen. Woensdag hadden de vakbondsleiders en do mijndirecties naar bekend overeen stemming bereikt over een loonsverho ging in verscheidene fasen, een voor schot en een vierde week vakantie per jaar. De eenheid onder de vakverenigingen schijnt door de staking bevorderd te zijn. Vakbondsfunctionarissen hebben ge zegd, dat zij vastbesloten zijn, de sa menwerking tussen de grote rivalen de communistische C.G.T., de katholie ke C.F.T.C. en de socialistische Force Ourvriere voort te zetten. Frankrijk is nog niet geheel uit de sta- kingszorgen. Er doen zich nog steeds loongeschillen voor bij de gas- en elek triciteitsbedrijven, de posterijen, het overheidsapparaat, de radio- en televisie en het Parijse openbare vervoer. Door een 24-uursstaking bij de Franse radio en televisie moesten de Fransen het gisteren doen met grammofoonmu- ziek en nieuwsuitzendingen. Anderzijds echter is het voor de Fransen een grote opluchting, dat de loonkwesties by het spoorwegpersoneel donderdagavond kon den worden geregeld. ....is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse landschap- en stille venschilder E. Peteri te Enschede werd geboren. MORGEN ....is het 350 jaar geleden, dat de Nederlandse portret- en genre schilder en etser Gerard Dou, een leerling van Rembrandt, te Lei den werd geboren. President Lopez Mateos is nu in Duitsland President en mevrouw Lopez Ma teos zijn gistermorgen enkele mi nuten voor half tien opgestef van de vliegbasis Ypenburg, waar mee een einde is gekomen aan het staatsiebezoek aan de koningin en de prins. I)e koningin bracht haar Mexicaanse 'asten tot aan de vliegtuigtrap, de prins, Jie eveneens president, mevrouw Lopez Mateos en hun dochter uitgeleide deed, vloog met de Mexicanen mee naar Eind hoven, waar een officieel bezoek aan de Philips fabrieken werd gebracht. Ook de ministers van buitenlandse zaken en van economische zaken, respectievelijk mr. J. M. A. H. Luns en drs. J. W. D. de Pous In de ontvangsthal op het vliegveld werd gingen mee naar -Eindhoven, afscheid genomen van een aantal auto riteiten, onder wie de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay. Daarna inspec- EEN van de ontelbare verschijn selen, die ik niet begrijp, is: waarom zo veel mensen kijken naar dingen waaraan niets te kij ken valt. Toen ik gisteren door de stad liep zag ik een grote groep mensen zwijgend bijeen staan rondom een vrachtauto waar de lading van was afgegleden en op de straatstenen was terecht geko men. Die lading bestond uit een groot aantal lege kisten. En daar stonden de belangstellenden aan dachtig naar te kijken. Lege kis ten zijn lege kisten en ze zien er precies eender uit op een vracht auto als op de straat. Als zij nog op de auto hadden gelegen, zou niemand er ook maar een seconde naar hebben staan kijken. Nu ze op straat lagen trokken zij inten se belangstelling. Als- er een heel klein malheurtje geschiedt met twee auto's, waar door zij schade oplopen: een ver splinterde koplamp, een verbogen bumper, een mooi-ingedeukt spatbord, komen er onmiddellijk mensen toelopen, die zich rondom het onfortuinlijke blikwerlc scha ren om daar dan een kwartier naar te gaan staan kijken. Ilc vraag mij altijd af icat er te zien is aan een paar kapotte auto-on derdelen, maar, gezien de uitge breide, stille belangstelling van al die anderen, is mijn vraag onge rechtvaardigd. Zij zien er alle maal zeer blijkbaar wél iets in. Hebt U wel eens een brandweer auto met loeiende sirene voorbij zien rennenMoet U eens oplet ten. Op z'n minst negen van de tien mensen blijven het gillende voertuig staan nastaren tot het geheel, 'uit 't zicht is. Waarvoor wél een brandweerauto en niet ie dere andere soort auto? Als dat rode ding in z'n garage staat, gaat niemand er naar 'kijken en ilc ben ervan overtuigd dat, als het gewoon, zonder gegil, voorbij reed, geen mens er enige aan dacht aan zou wijden. Waarom dan wel als precies datzelfde ding op weg naar een brand is? Ik ben er zeker van dat, als mor gen bekend zou worden, dat. ie mand getracht zou hebben de Nachtwacht uit het rijksmuseum te stelen er overmorgen honderd maal zoveel mensen als gisteren naar dat schilderij zouden komen kijken. En als er overmorgen een moord gepleegd zou worden in een ove rigens totaal oninteressant huis, gaan de volgende dag honderden mensen naar dat huis staan kij ken, dat zij de vorige dag te recht geen blik waardig keur den. Toen de totaal-oninteressante heer Cornelissen. mijn overbuur man, de honderdduizend gewon nen had, ging de hele straat hem aanstaren ais hij voorbij kwam. Ilc heb dit verschijnsel nooit be grepen. Maar ik begrijp zo veel verschijn selen niet. KLIAS. NA LAATSTE BEZOEK AAN EINDHOVEN teerde de president, vergezeld van de koningin, een erewacht, bestaande uit een esquadron van de Koninklijke Lucht macht en de kapel van de koninklijke luchtmacht, beide in ceremonieel tenue. Nadat het hoge gezelschap bij de vlieg tuigtrap was aangekomen, werd het Mexicaanse volkslied gespeeld en werd hartelijk afscheid genomen. De koningin droeg een bruine bontmantel en een groen-crème hoed. Prinses Irene, die eveneens bij de trap afscheid nam, droeg een grijsblauw complet en een oranje tocque. In Bonn Gistermiddag arriveerde president Lopez Mateos in Bonn voor een of ficieel bezoek van drie dagen aan de Bondsrepubliek. Het bezoek aan West-Duitsland vormt het sluitstuk in de Europese reis, die de president maakt en waarbij hij tot nu toe Frankrijk, Zuid-Slavië, Polen en Ne derland heeft bezocht. De president werd op het vliegveld door zijn Westduitse ambtgenoot Heinrich Lübke en diens echtgenote begroet. De heer Lopez Mateos werd vergezeld door zyn minister van buitenlandse zaken, Manuel Tello, generaal Gomez Huerta, de Mexicaanse minister van economische zaken Rnoul Salina en economische des kundigen. Oom wegenwacht helpt dit jon getje wel even uit de nood, als de knaap groot is, heeft hij vast wél een geldige lidmaatschapskaart. Zuid-Rhodesië voorlopig niet onafhankelijk De Zuidrhodesische minister van jus titie, Dupont, heeft op een persconfe rentie gezegd, dat de Britse regering Zuid-Rhodesië heeft meegedeeld, dat onder de huidige omstandigheden geen onafhankelijkheid aan het land kan worden verleend. WONINGTEKORT WEINIG GEDAALD SEDERT 31 MEI 1960 ng, 1 wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A., heeft een rapport gepubliceerd getiteld „Beter wonen" (het derde in de reeks rapporten in de rubriek „Om de kwa liteit van het bestaan"). Daarin wordt vooreerst geconstateerd dat het woning tekort op 1 januari 1963 waarschijnlijk slechts enkele tienduizenden woningen •S. tussen de 149.000 en 268.000 be droeg. Wil men in 1970 de woninghood heb ben opgelost dan zullen tot 1965 glo baal 92.000 tot 109.000 en tussen 1965 en 1970 102.000 tot 129.000 nieuwe wo ningen per jaar moeten worden ge bouwd. Zoveel woningen zijn in ons land nog nooit gereedgekomen. Sinds het topjaar 1958, toen ruim 89.000 woningen verrezen, daalde het jaarlijkse aantal geleidelijk tot 78.000 in 1962. Alle krachten zullen daarom, aldus het rapport, in de komende jaren op de vergroting van de woningproduk- tie moeten worden gericht. Daarvoor moet de totale bouwcapaciteit (o.a. door verdergaande industrialisering) worden vergroot, evenzo het aandeel van de woningbouw in de totale bouwproduktie (dat van 62 procent in 1957 tot 52 procent in 1962 is daald) en moet een efficiënter bruik van de bestaande capaciteit worden gemaakt (onder andere door meerjarige contingenten en vermin dering van het verlet). Ter zaken van de kwaliteitsverbeterin gen wordt voorgesteld de rente voor rijksvoorschotten voor woningwetwo ningen te verlagen van 4 tot 8% pro cent, waardoor de investeringen onmid dellijk met circa 10 procent kunnen stijgen. Afhankelijk van de stijging van de reële inkomens kan over een aantal jaren een tweede kwaliteitsverhoging voor dezelfde woningen volgen- Daarvoor zal dan een jaarlijkse bijdrage gelyk aan de in 1960 gebruikelijke moe ten worden gegeven. Dan zal de omzet belasting op de woningbouw moeten zyn vervallen en zal het bouwvoorschot moeten verlengd van 50 tot 60 jaar. Gearresteerd lid van Eerste Kamer weer vrij Naar het A-NP. verneemt Is het Eerste Kamerlid Harm. H„ tevens raadslid en oud-wethouder van Finster- wolde, gisteren ontslagen uit voorlopige hechtenis. De vier eerder gearresteerde kopstuk ken in de Finsterwolde-affaire, de 43- jarige kommies ter secretarie S. K., de 51-jarige fractieleider der communis ten H S., de 47-jarige werkleider der G.S.W.-arbeiders S. F-, en het 57-jarige raadslid der C-P.N., AB., bevinden zich nog in arrest. Tegen dit viertal heeft de rechtbank namelijk destijds een bevel tot gevangenhouding verleend. Hiertegen is beroep aangetekend en dit beroep zal de volgende week behan deld worden. IN STRIJD MET FRANS-ALGERIJNSE VERDRAGEN „Samenwerking in gevaar door de nationaliseringen" Frankrijk heeft de Algerijnse re gering gisteren gewaarschuwd, dat de gehele Frans-Algerijnse sa menwerking in gevaar zal komen, als de onteigeningen van Franse bezittingen in Algerije voortduren. Deze waarschuwing was vervat in een communiqué, dat werd uitgegeven na een vergadering van president de Gaulle met zyn raad voor Algerijnse aangele genheden, waarin zitting hebben pre mier Pompidou, minister van buiten landse zaken Couve dé Murvllle, minis ter van financiën Giscard d'Estaing, staatssecretaris voor Algerijnse zaken De Broglie, de Franse ambassadeur in Algerije Georges Gorse en stafchef ge neraal AiUeret. Prinses Beatrix heeft gisteren in Tokio een show van Japanse bruïdstoiletten bezichtigd, die baar werden getoond in de salons van een der grootste warenhui zen van de Japanse hoofdstad Ykiyou. Zij genoot zichtbaar van de prachtige en kleurige toiletten die door Japanse mannequins werden gedragen. Tot groot ple zier van zichzelf en de aanwezi gen vertoonde de prinses zich even later in een schitterend Ja pans bruidgewaad. Terwijl zij door het geweldige warenhuis werd rondgeleid speel de een orgel het Nederlandse volkslied. In groene japonnetjes gehulde Japanse verkoopsters sloegen de Nederlandse prinses steels gade- Inkopen Prinses Beatrix deed onder meer op de speelgoedafdeling enkele inkopen, waartoe Japanse poppen en waaiers behoorden. Tevoren had zy een tentoonstelling be zichtigd van Japanse schilder kunst. Voor de avond stond een uitvoe ring van het traditionele Japan se kaboeki-toneel op het pro gramma- Prins Akihito en prinses Mitjiko hadden haar voor dit be zoek uitgenodigd. De prinses is later op de avond per trein naar Toba in midden- Japan vertrokken, waar zij een bezoek aan een pareleiland zal brengen. Evian De onteigeningen, die vorige week za terdag begonnen, zijn in strijd met het akkoord van Evian en mét de verkla ringen die Algerijnse regeringswoord voerders op 19 januari in Parijs afleg den, nadat de overeenkomst voor econo mische samenwerking was uitgewerkt, aldus het communiqué. „De Franse regering bestrijdt het recht van Algerije om een econo misch stelsel naar eigen keuze te vestigen, op geen enkele wijze. Maar als door de uitoefening van dit recht Franse belangen geschaad worden, raken de bepalingen over de econo mische samenwerking tussen de twee landen er onvermtjdelyk by betrok ken". Premier Ben Bella kondigde, zoals be kend, vorige week zaterdag aan, dat Al gerije de landerijen, die door hun Euro pese eigenaren waren achtergelaten, zou overnemen. Later werden ook lande rijen, waarvan de eigenaren nog wel aanwezig waren, in beslag genomen. Woensdag verklaarde Ben Bella, dat hy zich niet kon storen aan de akkoorden van Evian als het belang van het land nationalisatie van Franse eigendommen vereist. President en mevrouw Lopez Ma teos zijn vrijdagochtend van de vliegbasis Ypenburg naar Eind hoven vertrokken, waarmee een eind is gekomen aan het staatsie- bezoek. Foto: in gezelschap van prinses Irene tuurt H.M. de Koningin naar het vliegtuig, de ogen be schermend tegen de scherpe lucht. (Van een onzer redacteuren) Prinses Marijke heet voortaan Christine, zo vernemen wij uit of ficiële bron. De thans 16-jarige prinses kreeg bij haar geboorte beide namen mee: Maria Christina. Nu zij na de paasvakantie een an dere school gaat bezoeken, heeft zij haar moeder gevraagd afstand te mogen doen van de aanspreek- naam Marijke, die zij wat te kin derlijk vond. Koningin Juliana heeft toegestemd. Zo kon het gebeuren, dat op de officiële lijst van aanzittenden bij het noenmaal, dat het koninkjijk paar de president van Mexico en mevrouw Mateos woensdag jl. aanbood een onbekende naam voor kwam: die van prinses Christine. Al spoedig bleek, dat Christine Marijke was. Prinses Christine zal voortaan ook in alle officiële mededelingen met haar nieuwe roepnaam worden aangeduid. Vraag is intussen, wat tal van gemeen tebesturen zullen doen met straatnamen, waarin de naam van prinses Marijke is verwerkt. In nieuwe wijk „Kanaleneiland" De gemeente Utrecht zal in de nieuwe wijk „Kanaleneiland", waar in de toekomst totaal 30.000 mensen komen te wonen, een scholengemeenschap bou wen. Men heeft de rector van het avondlyceum te Rotterdam, dr. G. J. Stellinga, aangetrok ken om de leiding van deze ge meenschap op zich te nemen. Reeds in september start men in 'en kele noodgebouwen met een gemeen schappelijk eerste leerjaar van het voortgezet onderwijs. Hierin zullen zowel toekomstige v.li.m.o.-leerlingen als toekomstige u-l.o.-leerllngen wor den geplaatst. Zij worden toegelaten op grond van een verklaring van liet hoofd van de „afleverende" school en op grond van een sclioolvorderings- test, die in samenwerking met de ge meenschappelijke schoolpsychologi sche dienst gekozen is- Overgangen De gedachte welke aan de stichting van de scholengemeenschap in Utrecht ten grondslag ligt is, dat het mogeiyk moet zijn om zowel de hori zontale overgangen (zoals bij voor beeld de overgangen van de afdeling u.l.o. naar de afdeling h.b.s.) als de verticale overgangen (zoals bij voor beeld van de kleuterschool naar de lagere school of van de lagere school naai' de h.b.s.) tussen de verschillen de schooltypen soepeler te doen ver lopen, dan thans by het bestaande onderwysstelsel het geval is. De scholengemeenschap vertrouwt door verbinding van de kleuterschool met de eerste klas van de lagere school en van de hoogste klas van de lagere school met het gemeenschap pelijke eerste leerjaar een soepeler overgang tussen deze vormen van onderwijs tot stand te kunnen bren gen. Groepen Het grote aantal leerlingen, men re kent op ongeveer duizend in de toe komst, zal in hanteerbare groepen worden gesplitst ten einde de leer lingen individueel meer tot hun reent te doen komen. Zo zal bij voorbeeld voor u.l.o., h.b.s., mm.s. en gymna sium het gemeenschappelijk eerste leerjaar vermoedelijk een afdeling vormen met de hoogste leerjaren van de lagere school. Aan het hoofd van elk van deze af delingen staat een leider. Deze leiders zijn enigszins te vergelijken met de plaatsvervangende hoofden en on derdirecteuren van het tegenwoordi ge onderwijs. Zy oefenen voor de al gemene rector de dagelijkse leiding uit en zijn belast met de directe da gelijkse zorg voor de leerlingen in de ze afdeling. Teneinde een van de uitgangspunten van de scholengemeenschap: het pro bleem van het zitten blijven op een verantwoorde en zinvolle wyze te be strijden en de begaafde leerlingen zo veel mogelijk te helpen, in praktijk te kunnen brengen, hoopt de scholenge meenschap de eindexamens per vak af te nemen. In de tyd van de examens kunnen de leerlingen zich dan onderwerpen aan een examen in die vakken, waarvoor zij de leerstof geheel hebben doorge werkt. Voor vakken, waarin dit on derzoek bevredigend verloopt, wordt een bewys van voldoende kennis op het niveau van de afdeling van het voortgezet onderwijs, waartoe de leer ling behoort, uitgereikt. Slaagt de leerling niet, dan kan hy een volgend jaar voor de laatste maal opnieuw examen doen. Op het ogenblik, dat de cijfers voor alle vakken, waarin hij ter verkrijging van een diploma examen moet afleggen, zodanig zijn, dat een diploma kan worden uitge reikt, geschiedt dit op de thans voor geschreven wijze. Meer klassen gemeenschap is het tevens mogelijk de leerlingen in meer klassen dan de eindexamenklas alleen die vakken te laten herhalen, waarvan hun kennis niet zodanig ïs, dat zy het onderwijs erin met voldoende resultaat gevolgd hebben. Bovendien zal deze regeling de afdelingen van het voortgezet on derwijs dichter by elkaar brengen. DR. J. J. P. OUD OVERLEDEN Donderdagnacht is in Wassenaar op 73- jarige leeftijd overleden de architect dr. J. J. P. Oud, indertyd een der grondleg gers van de „nieuwe zakelijkheid" in dt architectuur. Jacobus Johannes Pieter Oud werd te Purmerend geboren. Hij kreeg zyn oplei ding aan de kunstnyverheidsschool voor tekenonderwijs in Amsterdam en aan de technische hogeschool te Delft. Hy be gon als architect in Leiden. Van 1918 tot 1933 was hy werkzaam bij het bureau volkshuisvesting en bouwpolitie van de gemeente Rotterdam. Daarna vestigde hij zich als architect in Hillegersberg. In 1954 verhuisde hy naar Wassenaar. Een jaar later werd hem door de technische hogeschool in Delft een eredoctoraat toegekend op grond van zyn grote ver diensten als bouwmeester en zyn by dra- ge tot de ontwikkeling van de architec tuur in deze eeuw. Tot zijn-voornaamste werken behoren het Bio-vakantieoord in Arnhem en het hoofdkantoor van Shell Nederland in Den Haag. Ook was hij de ontwerper van het nationale monument in Amster dam, waarvoor de beelden werden ge maakt door de beeldhouwer John Rae- deker en van het monument aan de Grebbeberg, waaraan zoon Han Raede- ker meewerkte. In Den Haag is dr. Oud in het bijzonder in de belangstelling ko men te staan door zijn ontwerp voor het Congresgebouw. Georges Bidault naar Brazilië De Franse verzetsleider Georges Bidault heeft gisteren de voor waarden aangenomen die de Braziliaanse regering had ge steld voor het verlenen van po litiek asiel aan de Franse ex- premier. Bidault zal zo snel mogelyk naar Bra zilië vertrekken. De Braziliaanse am bassadeur in Portugal, Francisco Ne- grao de Lima, deelde mede dat hy met Bidault de plannen uitwerkt voor een snel vertrek van de Franse ver zetsleider. PETITIE AAN PRESIDENT VAN MEXICO - Een delegatie, bestaande uit de kunst schilders Kees Andrea, Jef Diederen en Jaap Wagemaker, heeft een functionaris van de Mexicaanse ambassade in De Haag een petitie overhandigd, waarin om vrijlating werd verzocht van de Me xicaanse wandschilder David Alfaro Si- queiros en ongerustheid werd uitgespro ken over de door hem ondergane be handeling. Dit is van de zyde ran de initiatiefnemers vernomen. De petitie was aan de president van Mexico, dr. A. Lopez Mateos, gericht. De president heeft de delegatie, die 180 Ne derlandse beeldende kunstenaars, ar chitecten, museummensen, kunsthistori ci en kunstcritici zei te vertegenwoordi gen, niet persoonlyk ontvangen. AGENT SCHOOT MAN IN BEEN De boze vader kwam met een mes in de hand op de politieman af. De agent trok zijn pistool en schoot de man in liet been. Zo ïs volgens de Rotterdamse poli tie de gang van zaken geweest, nadat donderdagavond omstreeks acht uur een politiefunctionaris een aantal opgescho ten jongens, tussen 17 en 20 jaar, die op een der sportvelden in het Rotterdamse Laag Zestienhoven aan het voetballen waren, trachtte te verwijderen. De jongelui negeerden de sommatie van de agent volkomen. Het incident bei pas goed toen de laatste de bal aan spel onttrok. Een achttienjarige knaap wond zich daar zo over op dat hij op de politieman toestapte en deze met zijn fiets bedreigde. De agent werd door het zwaaiende voorwiel geraakt De agent nam dat op zijn beurt niet en vroeg de jongen zijn naam op te geven en met hem mee naar het bureau te gaan. De jongen weigerde. Inmiddels verscheen de vader, de 52-jarige Van H„ om zyn zoon met een mes bij te staan. Toen de toe stand precair werd kon de bedreigde agent niet anders doen dan de vader in het been te schieten. Daarna loste hij nog een alarmschot, om de aandacht van de andere mensen die op de sportvelden aanwezig waren, te trekken. Het Wereldgebeuren Zorgen om Zuid-Korea President Kennedy van de Verenigde Staten heeft deze week officieel partij gekozen in de gecompliceerde po litieke strijd, welke sedert de Koreaan se oorlog in Zuid-Korea's hoofdstad Seoel gaande is. Door bekend te maken aan wiens kant hij staat, heeft de Ame rikaanse president gevolg gegeven aan een dringende wens van beide partyen. Men beseft in Zuid-Korea blijkbaar zeer goed. dat het laatste woord in deze za ken toch altyd nog aan Washington is. President Kennedy gaf een zeer korte mededeling uit, die men in Seoel moei lijk verkeerd kon uitleggen. Amerika, zo schreef de president, wenst de be ëindiging van het militaire bewind en de spoedige vorming van een burgerlij ke regering. Deze boodschap is door de militaire junta, die Zuid-Korea sinds 1961 regeert met teleurstelling ontvan- en. Jeneraal Park Tsjoeng Hie, de leider van de junta, had enkele weken eerder juist verklaard, dat de regering de tijd nog niet ryp achtte voor het instellen van een burgerlyk bestuur. Deze uit spraak van de generaal veroorzaakte prompt een storm van verontwaardi ging. In Seoel braken relletjes uit. Stu denten en leden van politieke groeperin gen raakten slaags met de politie, toen zij trachten het hoofdkwartier van ge neraal Park binnen te dringen met de bedoeling de militaire leiders tot an dere gedachten te brengen. De gene raals en kolonels antwoordden op deze ongeregeldheden met het arresteren van een aantal belhamels, waardoor evenwel de protesten in het land eerder luider werden dan dat zij verstomden. Over het aigemeen heerst grote onte vredenheid onder de bevolking van Zuid-Korea. De mensen zijn de rege ringsruzies en de staatsgrepen moe. Zy zijn de laatste twintig jaar feitelyk niet uit de moeilijkheden geweest. De Ja panse bezetting werd gevolgd door de Koreaanse oorlog en deze oorlog door vrede, die vooral gekenmerkt werd dqor grove corruptie en door een reeks onrustwekkende staatsgrepen. De Zuid-Koreanen, die een vry leven dige belangstelling tonen voor de bin nenlandse politiek, willen nu wel eens een normale regering zien. De laatste maanden zijn de eisen om een democra tisch regime met de dag nadrukkelijker gesteld en verscheidene waarnemers vrezen zelfs voor een burgeroorlog, wanneer de junta niet aan de wensen van de politici tegemoetkomt. Van beide kanten werd herhaalde ma len een beroep gedaan op de Verenigde Staten om in het geschil tussenbeide te komen. Zowel de militaire als de bur gerlijke party in het conflict dachten in Washington het pleit te zullen win nen. Pas na lang zwygen heeft presi dent Kennedy thans gesproken. Zuid-Korea is voor Amerika een be- langryk land omdat het als het wa re de vitrine van de westerse demo cratie in communistisch Azië is; ook al was dan tot nu toe in die uitstal kast weinig moois te zien. Nadat mili tairen de president Syngman Rhee en diens ministers onder de beschuldiging van corruptie hadden uitgerangeerd, maakten de heren van het leger de za ken er weinig beter op. Amerika liet aanvankelyk de generaals en admiraals rustig begaan in de hoop dat zy de ba sis zouden leggen voor een brede bur gerlijke regering, die de taak van de iunta zou overnemen, zodra er orde was geschapen in de chaos. Maar in plaats ïat het militaire bewind streefde naar een geleidelijke verbreding van het re geringsapparaat, was er zelfs sprake van een versmalling. Generaals en ko lonels maakten onderling ruzie alsof het om een gezelschapsspelletje ging en niet om de toekomst van een heel flolk. Steeds kleiner werd het aantal functio narissen aan dè top. Deze gang van za ken zag- men in Washington met onge noegen. Een paar maal lieten de Vere nigde Staten voorzichtig weten, dat zy de vorming van een burgerlyk bewind bijzonder op prijs zouden stellen, maar de generaals ruzieden verder. Intussen bleef Amerika als maar mil joenen dollars aan Zuid-Korea beste den in de hoop dat de situatie nog wel eens zou verbeteren en dat de hulp nog eens nut zou afwerpen, en Korea ten slotte toch nog een voorbeeld van op het westen geënte democratie zou wor den tegenover de communistische dic tatuur in Noord-Korea en Peking-China. Een ander land, dat de ontwikkelingen in Zuid-Korea op de voet volgt is Japan. De verhouding tussen Korea en Japan is nooit bijster goed geweest. De Zuïdkoreanen behandelen de Japan ners met een ijzige koelheid, terwijl aan de andere kant de Japanner wat supe rieur op de Korcanen neerkijkt. On danks dat is Japan onder druk van Amerika bereid om Zuid-Korea bij te staan. Voor Japan echter daadwerkelij ke hulp biedt, wil de regering in Tokio de zekerheid, dat zy haar geld niet in een bodemloze put werpt. Tokio wacht daarom nog even af aleer het een ver drag met Zuid-Korea sluit. Generaal Park heeft reeds verkennende bespre kingen met de Japanners gevoerd, maar deze onderhandelingen zijn op de lange baan geschoven, omdat de generaal zijn gesprekspartners niet de zekerheid kon geven dat zyn bewind nog lang zal bestaan. Japan dus aarzelt om in zee te gaan met de huidige onderhandelaars die wellicht binnen enkele maanden niets meer te zeggen hebben in Seoel. Het wil niet voor de situatie komen te staan, dat pas begonnen projecten door een volgende Zuidkoreaanse rege ring niet worden voortgezet. Het is begrijpelijk, dat vele politici in Zuid-Korea dit betreuren en dat zij hun best doen de generaals tot aftreden te dwingen. De moeilijkheid is echter, dat de militaire regeerders seen vertrou wen hebben in de kundigheid van de politici. De laatsten hopen nu, dat Ame rika zal ingrijpen, want generaal Park Tsjoens Hie is kennëlyk niet van zins uit zichzelf het veld te ruimen. Hoewel hy nauwelijks een maand geleden nog verklaarde dat hij zich wilde terugtrek ken uit het politieke leven, deelde hy deze week mee niet aan aftreden te den ken. Zo duurt de onzekerheid in Zuid-Korea voort. Terwyl generaal Park onlangs op aandringen van zijn adviseurs de lei der van de geheime politie in Züid- Korea, generaal Chong Pil Kim, als lid van de iunta ontsloeg, begon hy dezelf de dag nog een actie tegen de groot ste tegenstanders van de ontslagen ge neraal. Ingewijden beweren, dat de macht van de junta in werkelflkheid weinig heeft te betekenen en dat de lakens in fei te worden uitgedeeld door een militaire hiërarchie, die de junta achter de scher men beheerst. Van de democratie komt daarbij weinig terecht. n/VWx/v\Aiwvvvvvv\/wv\n'\AA/wwvwvw\An/>An/vv\noAnnnnn/vvvv\fvvv>/w>A/wv\Afv\nnivvv\n/v\/«nnnn/\/wvvvvvvvvvvxAA/vvvvvvvvvvvvvvvv\/vv\/v>/v SYNGMAN RHEE ...opvolgers doen het weinig beter...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3