AAN TOP VAN RANGL'JST WEER GEEN VERANDERING Overijselse in Zierikzee messentrekker boekte zijn 11e mishandeling Ultimatum Dronkemansdaad Taalprobleem Fikse straflijst BRANDWEERCOMMANDANT IN SLUISKIL NAM AFSCHEID UITVOERING J0HANNESPASS10N IN GEREFORMEERDE KERK AXEL VERFRAAIING VAN HOEKJES IN HET „HART" VAN POORTVLIET Boekenenquête in Zeeland Nieuw boek van Kirst „Nacht der Generaals" Opmars NOL SCHUIT VAN ZLD. SPORT NAAR V.V. MIDDELBURG ZATERDAG 6 aPRIL IStis PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RECHTBANK MIDDELBURG Andere messentrekker dreigde vrouw: „Ga mee of ik steek je dood".... De 33-jarige H. J. ten B. uit Vroomshoop (tussen Almelo en Ommen) is één van die mannen van wie gezegd kan worden: zijn handen zitten los. „U hebt een strafblad, waarop do mishandelingen niet van de lucht zyn", zei bestraffend mr. P. van Empel, president van de Middelburgse rechtbank-, toen Ten B. gis termorgen terechtstond, omdat hy in Zierikzee een collega met een mes had gestoken. Mr. Van Empel somde ze allemaal nog eens op en kwam tot een aan tal van tien mishandelingen, alsmede een geval van vernieling en van huis vredebreuk. „Het enige verschil is, dat U tot nu toe steeds door de recht bank Almelo veroordeeld werd, maar dat de plaats van handeling nu naar Zierikzee is verlegd". Het was de rechtbank bekend, dat „men" in Vroomshoop nogal snel met het rnes in de hand staat en juist daarom was mr. Van Empel verbolgei over het feit, dat Ten B. deze praktijken nu ook binnen het arrondissement van de recht bank Middelburg liet zien. Ook de officier van justitie mr. A. W. Rosingh kon er over meepraten: „Toevallig ken ik die streek en deze verdachte", zo zei hij, „en ik weet, dat ze er snel met het mes klaar staan". Later trachtte de raadsman, mr. E. Tak uit Middelburg, het enigszins af te zwakken: „In Vrooms hoop wordt wel veel gestoken, maar met vrij ongevaarlijke messen". Niette min drong zelfs de raadsman er op aan te bepalen, dat Ten B. niet meer met een mes op zak mag lopen. raadsman van P., mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg, moest het toegeven: „Een lastige zaak. ik kon hem vaak nauwelijks begrijpen", waarmee hij dus zijn cliënt bedoelde. Overigens gaf P. het allemaal toe: ja, zyn vrouw was bij hem wegge gaan en ze wilde niet mee terug, om dat hy haar wel eens geslagen had. Ja, hij had ook gedreigd haar dood te steken. Maar deze tengere man had het, zo kwam na veel vragen ten slotte uit hem, alleen maar ge daan om haar bang te maken, om haar te bewegen weer met hem mee te gaan. Op zaterdag 23 februari was hij al ge komen in Souburg bij zyn dochter. De sfeer trilde van spanning, maar pas zondag kwam het toch tot een uitbar sting. Schoonzoon M. R. had hem eerst nog meegenomen naar kennissen om de spanning te breken en onderweg had P. ongeveer zeven cognacjes gedronken. Toen zij thuiskwamen, stelde hij on- Min of meer dank zij de vorstperiode was Ten B. in Zierikzee terechtgeko men. Van origine is hij landbouwers knecht, maar in de jongste „ijstijd' werkte hij voor een aannemersfirma uit Ommen op Schouwen. „Ik hielp bij het slopen van wat huisjes", vertelde de weinig spraakzame Ten B. Met zijn vriend T. en de neven G. had hij in een Zierikzees logement een onderdak ge vonden. Ten B. sliep samen met T. op één kamer en dat was de eigenlijke aan leiding van de messentrekkerij en -ste- kerij. Op de avond van de 26 februari jl. had het sloperkwartet wat gedron ken. Laat op de avond kreeg T. er genoeg van, ging naar de g( lyke kamer en liet zich in een bed rollen. „En toen IJ boven kwam, lag T. dus in het bed, dat U voor zich zelf gereserveerd had", stelde mr. Van Empel vast. Ten B. knikte. Om kort te gaan: T. weigerde naar het andere bed te verhuizen en een vechtparty ontstond. Het eindigde pas, toen de neven G. de kamer bin nenstormden en Ten B. van T. af trokken. Inmiddels echter had Ten B. zyn collega met een zakmes in de borst, even boven de hartstreek ge stoken. „Was er nu geen andere manier om het geschil bij te leggen?", vroeg gemoe delijk mr. Van Empel. „Ach, het was een dronkemansdaad", antwoordde Ten B. laconiek. „Maar je kunt toch niet zeggen: ik was dronken, stuur de reke ning maar naar een ander?", zei de president, nu wat minder gemoedelijk. En mr. Rosingh, die nog wel wilde aan nemen, dat Ten B. zijn collega niet naar het leven wilde staan, meende, dat dit een duidelijk geval van zware mishan deling was. Eis: tien maanden met af trek van voorarrest, waarvan vier voor waardelijk en een proeftijd van drie jaar. Bovendien moet Ten B. zich weer onder behandeling stellen van liet bu reau voor alcoholisme. De raadsman gaf toe zich al geprepa^ reerd te hebben op een tenlastelegging poging tot doodslag. „In dat opzicht hebt U mij dus het gras voor de voeten weggemaaid", zei hij tot de officier van justitie. Maar zelfs de term „zware mishande ling" bestreed hij: „Er is geen zwaar lichamelijk letsel toegebracht", zo zei hy, „want de behandelende dokter heeft gezegd, dat de wond niet ernstig was en met een paar weken wel weer gene zen zou zijn". Hy vroeg dan ook een mildere straf. De rechtbank zal op 19 april a.s. uit spraak doen. „Als je niet met me mee gaat, steek 'ik je dood", deze woorden kwamen op 24 februari in een wolk van alcohol uit de mond van de 55-jarige fabrieksarbei der D. P. uit Teuge by Apeldoorn. Ze waren gericht tot zijn vrouw, die op dat moment bij dochter en schoonzoon in Souburg op bezoek was en het jongste kleinkind op haar schoot hield. Volgens de getuigen was P. vervolgens naar de keuken gerend, teruggekomen met een fiks broaomes en haa ln de richting van de borst van zyn vrouw gestoken. De 36- jarige schoonzoon M. R. en de 62-jarige kennis P. R., die beiden als getuigen gehoord werden, hadden zich echter op P. geworpen en hem nog juist op tyd het mes ontfutseld. Een familiedrama, dat zich voor de rechtbank aanvankelijk traag ontrolde, want noch de verdachte, noch de beide getuigen waren de Nederlandse taal voldoende machtig, om de vragen te verstaan en ia het Nederlands te ant woorden. Deze Ambonezen werden dan ook gehoord via de tolk mevrouw R. Weenink-Nagel uit Souburg. Zelfa de De brandweercommandant pan de blus ploeg Sluiskil, de heer C, Smies, heeft vrijdagavond afscheid genomen m ver band met het bereiken 'van de pensioen gerechtigde leeftijd. Ter gelegenheid van zijn afscheid werd de heer Smies begif tigd met de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd hem opgespeld door burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen. Tevens werden tijdens deze geanimeerde bijeenkomst van de brand weerploegen van Terneuzen, Sluiskil en Driewegen enkele bevorderingen bekend gemaakt. Voorts kregen verschillende spuitgasten het bronzen kruis voor lang durige dienst. (Foto P.Z.C.) middellyk het ultimatum aan zyn vrouw. Mr. Rosingh meende, dat hier niet al leen meer sprake van dreigementen was, maar ook van een poging tot dood slag. Hij eiste dan ook 2 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest. Mr. Adriaanse legde er de nadruk op, dat P. in de 12 jaar, dat hy in Ne derland verblijft, nog nooit met het strafrecht in aanraking is geweest en dat hy kennelijk het mes alleen ter hand nam om zyn vrouw bang te maken. Uitspraak op 19 april a.s. Toen de 41-jarige schoenmaker W. C. B. afkomstig uit Brabant, maar lan ge tyd woonachtig in Middelburg weer terugkeerde in de Zeeuwse hoofd stad, hield de Middelburgse politie hem nauwlettend in het oog. Hy had name lijk al een straflijst „van-heb-ik-jou- daar", zoals mr. Van Empel verklaarde. En inderdaad: in februari moest hij weer gearresteerd worden op verden king van diefstal. De schoenmaker bleef echter hardnek kig ontkennen een radio (op 3 februari) en een geldkistje met 130 (op 6 fe bruari) uit het bejaardentehuis te heb ben gestolen. Toch stapelden de aan wijzingen zich op: de eigenaresse van de radio meende, dat B. gelijkenis ver toonde met. de man, die zy over de gang van liet bejaardentehuis had zien lo pen; het kwam vast te staan, dat B. de gestolen radio in zyn bezit gehad en verkocht had; op het later teruggevon den lege geldkistje vond men een vin gerafdruk van B.; een politiehond wees niet een sorteerproef met het geldkist je tot viermaal toe B. aan. Mr. Rosingh kwam dan ook tot een eis van 1 jaar met aftrek van voorarrest. Tegen de koopman J. van Z. uit Etten- Leur, die in een Middelburgs café het radiotoestel voor 25 van B. gekocht had, eiste de officier wegens heling 1 maand. En de Middelburgse colporteur H. V., die even later in hetzelfde café de radio voor 40 weer van Van Z. gekocht had, hoorde een voorwaardelij ke straf van 1 maand, proeftyd 2 jaar, alsmede een geldboete van 50 tegen zich eisen. Uitspraak in deze drie za ken op 19 april. C. SMIES MET PENSIOEN Onderscheiden met de zilveren eremedaille In de feestelyk versierde brandweerka zerne te Sluiskil is vrijdagavond af scheid genomen van de lieer O. Smies, die wegens het bereiken van de 65-ja- rige leeftyd ontslag heeft genomen als commandant van de blusploeg Sluiskil. Ter gelegenheid van dit afscheid reikte burgemeester mr. H. Rypstra van Ter- neuzen aan de scheidende heer Smies, wegens langdurige trouwe dienst, do gesp uit, behorende bij het zilveren kruis van de Koninklyke Nederlandse Brandweer vereniging. Het was niet de enige onderschei ding, welke de scheidende brand- w eer commandant op de borst werd gespeld. Burgemeester Rypstra deel de de verraste heer Snües namelijk mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe te kennen. Burgemeester Rijpstra had nog een aantal prettige mededelingen te doen. In de eerste plaats maakte hij de bevor dering bekend van brandmeester J. P. Hamelink tot brandmeester le klas en tot commandant van de blusploeg Sluis kil. Onderbrandmeester J. Vermeulen werd bevorderd tot brandmeester. De brandweerploegen van Terneuzen, Sluis kil en Driewegen werden goed bedacht op deze afscheids-feestavond. Namens de Koninklyke Nederlandse Brandweervereniging reikte burgemees ter Rijpstra de oorkonde met het bron zen kruis wegens 25 jaar trouwe dienst uit aan J. P. Hamelink, brandmeester le klas S. J. Jansen, chauffeur-brandwacht le klas, G. F. Fermont en C. H. van Wljck, beiden brandwacht le klas, J. Romeynsen en C. M. de Ruyter, beiden brandwacht 2e -klas. Het bronzen kruis met oorkonde van de Nederlandse ver eniging van brandweercommandanten werd wegens een diensttijd van 12V4 jaar uitgereikt aan de hoofdbrandwach ten J. Dleleman en P. P. Mielen en aan de brandwachten le klas P. C. van Doe selaar, S. J. Visser, J. J. Lensen en W. K. van Tatenhoven. Slaat van dienst „In uw ontslagbrief", zo richtte bur gemeester Rypstra zich tot de schel dende brandweercommandant Smies, „wordt IJ )>H uitzondering dank ge bracht voor net vele en uitzonderlijke werk door U verricht. Spreker wees ook op do voortreffelijke staat van dienst van de heer Smies, die veer tig jaar geleden als spuitgast ln dienst trad by de Sluiskllse brand weer en nu als zeer gewaardeerd brandweercommandant de dienst gaat verlaten. Uw bekwame leiding en uw snelle tempo bij het blussen van branden waren alom bekend" aldus Terneuzens burgemeester. Strien, prees de bekwaamheid van de heer Smies, met wie hy gedurende een groot aantal jaren prettig heeft samen gewerkt. Voorts feliciteerde hij de ove rige gedecoreerden met hun onderschei ding. De adjunct-inBpecteur van het brandweerwezen in Noord-Brabant en Zeeland, de heer S. H. J. de Roos uit Breda, betrok ook de vele aanwezige dames van de brandweerlieden in de hulde. Ook hy sprak zeer waarderende woorden aan het adres van de heer Smies en feliciteerde voorts de bevorder den en gedecoreerden. Wyzend op de oud-brandweercommandant van Sluis kil, de 70-jarige heer C. Vermeulen, zei de heer De Roos: „als je eenmaal met de brandweerziekte bent behept, dan ge raak je- er niet zo gemakkelijk meer vanaf". Na dit officiële gedeelte maak ten de brandweerlieden met hun dames en de verdere genodigden er een ge zellige avond van. TELEVISIE EN MISDAAD Onderzoek in Engeland De Engelse minister van binnenlandse zaken heeft een commissie ingesteld, die een onderzoek zal instellen naar het verband dat wellicht bestaat tus sen televisieuitzendingen en de crimina liteit by jeugdige personen. De commissie, welke onder leiding staat van mr. Noble curatoriumlid van de universiteit in Leicester zal het plan voor het onderzoek opstellen en daarna ook coördinerend optreden. Men neemt aan, dat het onderzoek ver scheidene jaren zal duren. Men wil onder meer een feiteiyk ant woord hebben op de vraag of jongelie den, die in hun jeugd grote belangstel ling tonen voor televisieuitzendingen, waarin misdaden, geweldpleging enz. aan de kykers worden gepresenteerd, na verloop van tijd gemaTckelyker verval len tot geweldpleging en tot andere vormen van misdaad, dan jongemensen, die niet zo druk kijken naar deze ab normale verschijnselen. Het onderzoek zal zich over vele dui zenden jongemensen moeten uitstrek ken. Er is tot nog toe weinig bekend over de feitelijke invloed, welke de televisie uitzendingen hebben op het persoonlijk gedrag van de jongere en oudere kij kers. Wel weet men zo ongeveer naar welke programma's het drukst wordt g en daaruit heeft men afgeleid, dat men uitzendingen, waarin misdaden, geweld plegingen enz. voorkomen toch liever niet vóór 9 uur des avonds moet pro grammeren opdat althans de iongere kinderen voor kwaiyke beïnvloeding zo veel mogelijk gespaard blijven. Directrice van „De Lichtenberg" ontslagen (Van onze correspondent.) In het Aniersfoortse streekziekenhuis „De Lichtenberg" zyn grote moeilykhe- den ontstaan als gevolg van Interne con flicten. Aan de directrice, zuster Chr. Bok, is schrifteiyk ontslag op staande voet aangezegd. Zy moest gisteren reeds haar kamer in de flat van het zieken huis ontruimen. Zuster Bok heeft te gen dit ontslag bezwaar gemaakt. De moeilijkheden in het protestants christelyke ziekenhuis dateerden niet van vandaag of gisteren, maar sluimerden reeds maanden. Als gevolg van perso neelsgebrek moesten ziekenzalen wor den gesloten en dat had weer tot ge volg dat er meer dan 2300 verpleeg- dagen verloren gingen. Het resultaat daarvan was een direct aanwijsbaar exploitatieverlies van f 48000. Boven dien worstelt het ziekenhuis met an dere financiële moeiiykheden door een niet onbelangrijke uitbreiding van 350 tot 500 bedden en de bouw van o.a. een isotopenlaboratorium. De schuld van hot ziekenhuis bedraagt momenteel meer dan enkele tonnen. De gemeente Amersfoort is garant voor de rente en aflossing en zal bij in gebreke blijven van het ziekenhuis voor wat de beta ling betreft, moeten ingrijpen. Dat de moeilijkheden reeds lang sluimeren blijkt ook uit het feit dat de genees heer-directeur, dr. A- Brester, enkele maanden geleden ontslag nam, maar na het werk van een verzoeningscom missie dit ontslag weer introk. Dr. Brester is al meer dan 27 jaar als ge neesheer-directeur aan het ziekenhuis verbonden. De heer C. W. Th. Baron van Boetzelaer, voorzitter van het stich tingsbestuur van „De Lichtenberg" noemt als officiële reden voor het ont slag van zuster Bok „een verschil van in zicht in het beleid van de zuster be treffende". Volgens het Russische persbureau Tass Is in de Sowjet-Unie een middel uitgevon den, dat iemand het gevoel geeft, dat hij „overloopt" van energie. Het middel heet Fenatin en werkt binnen vier tot zes uur. Het zou onschadelijk zijn. Naast de MatHiaü9-uitvoeriogen in Aar denburg en Hulst heeft ook Axel een vertolking vnn de lydensgeschiedenis, door Joliann Sebastiaan Bach getoonzet: de Johannes-Passion, die in de gerefor meerde kerk gisteravond werd uitge voerd door de christelyke gemengde zangverenging „Asaf" met medewer king van net 'Zeeuws Kamerorkest en solisten. Een initiatief, dat getuige een byna geheel bezet kerkgebouw, grote belangstelling heeft uit Axel en wyde omgeving. Die belangstelling was terecht. Terecht om twee redenen. In de eerste plaats omdat een vereniging als „Asaf", die de ote moed opbrengt een dergelijk moei- .k werk tot uitvoering te brengen, recht heeft op belangstelling uit de streek, maar ook ornaat de vertolking een dergeiyk medeleven rechtvaardigde. Er wera gisteravond met grote toewy- dintr gemusiceerd en gezongen onder de leiding van de bekwame dirigent P. C. Brakman. En wanneer wd hierboven schreven dat „Asaf" met deze uitvoe ring „moed" toonde, moet daaraan eigenlijk onmlddeliyk worden toege voegd dat er tevens sprake was van „deemoed": deze Johannes-Passion werd qua geesteiyke achtergrond duidelijk gezien als een Evangelie-vertolking. Men kon dit vaststellen uit allerlei on derdelen. Deze conclusie ontslaat ons echter niet van de plicht hier en daar ook een en kele kritische aantekening te maken, wy hadden graag een meer bewogen vertolking gehoord van de z.g. turbae- koren, waarbij overigens moet worden aangetekend dat de mannenstemmen in ruimer aantal in het koor vertegen woordigd hadden moeten zyn. Het koor was niet altijd even expressief, had wat men noemt „vlakke" momenten. Overi- de koralen werden voortreffeiyk Het Zeeuws Kamerorkest zorgde voor de begeleiding en deed dat op een waar dige manier, in de lichte speeltrant, die by deze groep opvallend is. Als vocale solisten traden op de sopraan Netty Bos, alt Mimi de Vries, die de taak van Lijda Hogenkerk had overgenomen, de tenor Dick de Jong, de bas A. E. de Kuijper en Wint Wansink, eveneens bas (kleine partyen). Van hon willen wy met name Netty Bos in het byzonder vermelden: haar vertolkingen hebben ons zeer geboeid. Oostduits voorstel in Genève ter sprake Oost-Duitslam! heeft gisteren het sluiten van een overeenkomst „van rede en goede wil" tussen do twee Duitse staten voorgesteld als bydrage tot ontwape ning. Dit voorstel had men aan de Ame rikaanse en de Russchlscho voorzitter de ontwapeningsconferentie doen toekomen en werd op de byeenkomst door de Rus Tsarapkin voorgelezen. In het voorstel, dat afkomstig is van de Oostduitse minister van buitenlandse zaken, Lothar Bolz, wordt gezegd, dat de twee Duitslanden plechtig moeten verklaren „af te zien van het gebruik van geweld ln enige vorm, van alle po gingen om de grenzen van de andere Duitse staat in het geding Le brengen of te wyzigen, en zowel van het beproe ven, bezitten, vervaardigen en aanschaf fen van kernwapens als van de controle erover". De belde staten zouden verder „een wapenstop" tol stand moeten bren gen, samenhangend met verplichtingen om de militaire uitgaven niet te ver hogen. PLAN B. EN W. AAN DE RAAD Uitvoering vergt een krediet van f 7100,- Poortvliet is van plan om in het hart van het dorp op enkele minder aantrek- kelyke punten het algemene aanzien te verfraaien. De raadsleden hebben tegen de aanstaande dinsdagavond te hou den vergadering een aantal voorstellen in deze richting voorgelegd gekregen. In de eerste plaats willen b. en w. de toegang tot de toren en de kerk ver beteren. Dat kan gebeuren nu de wo ning van de heer M. Voshol aan de Noordstraat is afgebroken. Het is de bedoeling dat langs het bestaande trot toir een smeedyzeren hekwerk met daarin opgenomen een draaihek zal worden aangebracht. Dit ter afscheiding van de openbare weg en de grond die aan de Neder lands Hervormde Kerk toebehoort. Het terrein tusen straat en toren moet worden voorzien van een toer gangspad. Verder is enige beplan ting nodig. De kosten van een en an der ramen b. en w. op 1100. Ook de moeilijke situatie op de hoek Wil- helminastraat-Markt-Smidsstraat zal worden verbeterd, wanneer de raad meegaat met een plan van b. en daartoe. Nu de woning van de heer L. Boogaart is gesloopt bestaat er gelegenheid om de vrygekomen grond bouwrijp te ma ken in overeenstemming met het uit breidingsplan. De verbetering op het hoekpunt zal bestaan uit het maken een trottoir en een verbreding van de straat ter plaatse. Verder ligt het in het voornemen van het college om een deel van de grond, die bestemd is voor wo ningbouw tydelijk met klinkers te be straten zodat een parkeergelegenheid ontstaat. Zodra de grond voor de bouw moet worden benut zal deze bestrating weer worden uitgebroken. De vrijkomende klinkers kunnen dan ergens anders worden gebruikt. B. en w. verwachten evenwel niet, dat de eerstkomende jaren op deze grond zal worden gebouwd. Het resterende deel willen zy daarom uitgeven als volks tuintjes. De kosten van een en ander zijn geschat op 6000. ONDERWIJS De agenda voor de dinsdagavond aan staande te houden raadsvergadering vermeldt verder een voorstel om aan het bestuur van de byzondere lagere school voor 1963 een voorschot te ver lenen van 48,75 per leerling of eer totaal van 3556,25. Voorts komen in behandeling de gemeente-rekening, die van het algemene armbestuur en van het wonïngbedryf over het jaar 1961. In het armbestuur moeten ook enkele le den worden gekozen wegens periodieke aftreding van de heren M. J. Geuze, J. M. Deurloo en D. C. Verburg. De eerste twee zyn herkiesbaar gesteld met als tegenkandidaten de heren J. van Dieren en Chr. Bevelander. Op de derde plaats dragen b. en w. voor de heren D. Verburg en Jac. Hage. In België geen kabinetscrisis De moeilijkheden, die donderdagnacht het voortbestaan van de Belgische ka tholiek-socialistische regering van pre mier Lefèvre schenen te bedreigen, zyn gistermiddag afgewend. Na intensief overleg tussen de regering en de leiders van de twee regeringspar- tyen, de C.VJ?. en de B.S.P., werd een nieuwe regeringstekst voor een van de wetsontwerpen ter hervorming van de „handhaving van de openbare orde" door de kamer van volksvertegenwoor digers goedgekeurd. Het betreft de verzwaring van de straf fen voor het belemmeren van het ver keer bij ordeverstoringen. De socialis tische kamerfractie had-zich tegen de eerste lezing van het betreffende artikel verzet, omdat daarin een aantasting van hel stakingsrecht door de beknot ting van slakingsposten werd gezjen. Het nieuwe artikel, waarin deze socia listische vrees werd weggenomen, werd gistermiddag met 159 tegen 29 stem men aanvaard. Voor de vijfde achtereenvolgen de maal is er aan de top van de ranglijst van „bestsellers" in Zeeland geen verandering geko men: opnieuw werd „De Lang ste Dag" van Cornelis Ryan het epos van D-Day nummer één op flinke afstand gevolgd door „Eenzaam maar niet al leen". Deze twee boeken steken wat de ver koop in Zeeland betreft, In maart met kop en schouders boven de ove rige boeken uit. Godfried Bomans' Omnibus is zo langzamerhand op de terugtocht. Dit boek viel van de der de plaats terug naar de zesde. Der de werd nu, zo bleek ons tijdens de maandeiykse enquête onder de Zeeuwse boekhandel, „Nacht der feneraals", een oorlogsboek van lans Helmut Kirst. Dit boek ver scheen pas aan het eind van deze maand, zodat het aantal verkoopda gen slechts gering was. De derde plaats van „Nacht der generaals" spreekt daardoor des te meer. Ove rigens: Kirst is geen onbekende by het lozend publiek ln Zeeland. Ook zyn boeken „Kameraden", de laatste dagen van Europa" en „De dood speelt de laatste troef' vonden dertyd gretig aftrek. Opmerkelijk is de opmars van enke le reeds enige tyd geleden versche nen boeken. Deze maand treffen wt plotseling weer op onze lijst aan „Dt donkere kamer van Damocles" var W. F. Hermans, die op een ver dienstelijke vierde plaats beslag leg de. Op de vyfdé plaats treffen we „Diagnose: ongeneeslijk?" aan van Heinz G. Konsalik, dat „uit het niet' naar een hoge plaats is opgerukt. Godfried Bomans' Omnibus klasseer de zich als nummer zes. Voor de ze vende tot en met de twee-en-twintig- ste plaats kwamen in maart niet minder dan 16 boeken in aanmer king, waaronder „Na midzomer nacht" van Olav Gullvüg, „Don Ca- millo in de bocht" van Giovanni Gu- areschi, „Verdreven vloot" van Ger tie Evenhuis, „We leven nog" van Si mon Carmiggelt, „Gejaagd door de wind' van Margaret Mitchel, „Prin sen, priesters en paria's" van A. den Doolaard, de Nellie van Dijk-Has tri logie en „Het geslacht Bjorndal" van Trygve Gulbranssen. Vermelding verdient voorts het ge dichtenbundeltje „De muze in Euro pa", dat op de eerste dag van de boekenweek, zaterdag in diverse boekwinkels vlot werd verkocht. By de pockets waren er vrijwel geen „uitspringers", uitgezonderd dan de Prisma belastinggids, met het oog op de indiening van de inkomstenbe lastingbiljetten voor 1 april jl. Nederlandse top-mannequins, die van l tot en met 4 april, onder auspiciën van de stichting „Am sterdam Fashion Week" met een Convair van de KIj.M. vluchten hebben gemaakt, om in Hamburg, Kopenhagen. Stockholm en Oslo shows van Nederlandse damesbo- venkleding te geven, hebben vrij dag in het restaurant ,fie wijde wereld" op Schiphol deze tournee met een modeshow voor pers en kledingindustrie besloten. Tijdens deze shoio is K.L.M.-gezagvoerder A. Olij, die de machine heeft ge vlogen. door de stichting benoemd tot „Captain of Fashion". De foto toont hem met het vaantje dat hij daaraan overhield, omgeven door zijn charmante ex-passagiers. Op de televisie ook speelfilms op zaterdagmiddag (Van onze radio- en t.v.-redactie) De Nederlandse Televisie Stichting en de Nederlandse Bioscoopbond zijn over eengekomen het aantal hoofdfilms dat per jaar op de t.v. mag worden ver toond, te verhogen van 52 tot 60. Het is de bedoeling van de N-T.S- de extra-films te vertonen op zaterdagmid dagen. Het zullen films zijn welke zijn goedgekeurd voor alle leeftijden. Met de Bioscoopbond is overeengekomen dat de zaterdagmiddagfilms niet worden uitgezonden op feestdagen en geduren de de vakanties van de lagere scholen. TEGOED NUTSSPAARBANK IN MAART GESTEGEN MET RUIM f60.000 Het totaal tegoed van de Nutsspaarbank te Middelburg bedroeg aan het eind van maart 1963 20.483.268,64. Het tegoed is daarmee in deze maand gestegen met 60.458,60. Het totaal aantal rekenin gen steeg met 3 tot 15.566, door 91 nieu we en 88 afgesloten rekeningen. Bij de kantoren te Middelburg liep het tegoed en het aantal rekeningen iets terug. Er is hier een bedrag van 734.187,30 terugbetaald, terwijl f 693.201,45 werd ingelegd. Hierdoor kwam het tegoed op 40.985,85 lager te staan dan aan het begin van de maand. Per eind maart bedraagt dit 17.204.428,80. Het aantal rekeningen liep terug tot 13.457, hetgeen 5 minder is dan aan het begin van de maand. Er waren 72 nieuwe inschrijven en 77 afschrijvingen. Nederlanders namen deel aan betoging in Antwerpen Er zal geen vervolging worden ingesteld tegen tussen 15 en 20 Nederlanders, die op 28 februari in Antwerpen betrokken zijn geweest by een Vlaamse betoging. Dit heeft de Belgische minister van jus titie, Vermeylen, in antwoord op een seliriftelyke vraag uit de kamer van volksvertegenwoordigers medegedeeld. De vraag was gesteld naar aanleiding van een klacht van het „Nationale Ak- tiekomité", dat de betoging voor de een heid van België van afgelopen zondag in Brussel heeft georganiseerd. Na een voorlichtingsvergadering op 28 februari in Antwerpen werden de deel nemers aan deze vergadering het doel van een tegenmanifestatie van Vlamin gen. In de klacht werd gezegd, dat on der de tegenbetogers een aantal „perso nen met duideiyk Nederlandse tongval" was opgemerkt, die bovendien auto's met Nederlandse nummerplaten bij zich bleken te hebben. KERKNIEUWS Encycliek „Pacem in terris" Witte Donderdag verwacht Do komende pauselijke zendbrief „Pa cem in terris" (Vrede op aarde) zal meer een verhandeling over dan een op roep tot vrede zijn, zo heeft een woord voerder van het Vaticaan vrijdag mee gedeeld. Tezelfdertyd verscheen in het Milanese blad Corriere della Sera een artikel van de hand van monseigneur Ernesto Pi- soni, hoofd van het liefdadigheidsinsti tuut „Pro Juventute", waarin deze ver klaarde dat de encycliek „geen verzame ling van gelegenheidsuitspraken en alge mene opmerkingen over de vrede, doch een systematische behandeling ervan zal bevatten". Monseigneur Pisoni schreef voorts dat de nieuwe brief, de achtste sinds de ver kiezing van paus Joannes, vier jaar ge leden, langer zal zijn dan de 20.000 woor den tellende encycliek „Mater et Ma- gistra", die twee jaar geleden het licht zag. De publikatie van de pauselijke zendbrief wordt op donderdag 11 april (Witte Donderdag) verwacht/ Ds. W. Moene veertig jaar predikant Voor de gereformeerde emeritus-predi kant W. Moene zal het maandag 40 jaar geleden zijn, dat hij tot predikant werd bevestigd. Ds. Moene werd op 2 septem ber 1892 te Leiden geboren. Ds. Moene diende van 1923-1925 de Gereformeerde Kerk van Oostburg. Het bijkantoor in de Maasstraat kreeg 17 nieuwe rekeningen, terwijl 4 rekenin gen werden afbetaald. De inleg in het tijdvak maart was aanzienlijk groter dan de uitbetaling, namehjk respectievelijk 55.386,23 en 36.757,84. In het bykan- toor Oostburg bedroeg het verschil tus sen inleg en uitbetaling 103.882,96. Het tegoed is daarmee gestegen tot 3.240.030,47. Het aantal rekeningen is hier komen te staan op 2049; dit is 8 meer dan begin maart. Op de zitdag te Oostkapelle bedroeg de inleg 11.038,30) ruim tweemaal zo-, veel als de uitbetaling 5.722.43). Het agentschap Kruiningen laat een ongun stig verschil zien van 2.438,51, waar door het tegoed van 41.242,88 nu 38.804,37 is geworden. Het aantal re keningen 60 is in maart niet ge wijzigd. SCHOOLSPAREN Het schoolsparen verliep in maart vry gunstig, hoewel het aantal rekeningen iets afnam. Men bracht een bedrag van 1.873,77 naar de spaarbank en 1.439,90 werd uitbetaald. Dit geeft een verschil van 433,81, waardoor het te goed is komen te staan op 59.595,81. Het aantal rekeningen is in maart met 15 afgenomen tot 1362. De Vlissingse voetballer Nol Schuit van Zeeland Sport zal het volgend seizoen voor de v.v. Middelburg uitkomen. In mei de daarvoor gestelde datum zal de Vlissingse speler zijn overschry- ving aanvragen naar de hoofdstedeiyke ploeg. Gedurende de huidige competitie blijft Schuit nog ter beschikking van Zeeland Sport. Nederlands damesteam tafeltennis won met 3-1 van Brazilië Het Nederlandse damesteam heeft by de wereldkampioenschappen tafeltennis, die in Praag worden gehouden, een 3-1 overwinning behaald op Brazilië. Tegen Japan de titelhoudster en Zuid- Slavië verloren de Nederlandse dames echter met 3-0. KANDLBINDER FLUIT FEIJENOORDBENFICA De Duitse scheidsrechter .Josef Kandl- binder, die zondag jl. in Bern de wed strijd Zwitserland-Nederland leidde, zal woensdag 10 april in Rotterdam als ar biter optreden by de grote strijd tussen Feijenoord en Benfica. Hij zal worden feassisteerd door zijn landgenoten ritz en Douchel. Nagekomen advertentie MARIANNE WILKO MARTIN Ons drietal is heel biy met de geboorte van hun broertje JACOB JACKO A. de Jager J. de Jager-v. d. Bosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13