Onzichtbare schildwacht 71 otp luiken van, ■i raket-lanceerbuizen j stabilisator -' i commandc 1, brug voorste ontsn'fp- pingsluik- ont snapping s. luik luikhoofd v*|> kernreactor? stoom schroefas conden- i sator' stralings- vrij schot controle ka'kjer v, raketten verblijf v." be ni ann ing- gyroscoop combuis eet2. torpedo- .■-lanceer 'buizen. ballast- ■.•tanks'-'; ;.ië lanceerklaré po ar is rak et ten electró: w-;mt£ ke; mqjoren wisselaar hoofd turbine genekato: REN achterste hydroplane tanowiel- kast een met behulp van samengeperste lucht uit zijn lanceerbuis geschoten polaris-rakeT' snelt naar de oppervlakte-boven water zal f-as dé raketmotor ontbranden toren met periscoop. radar en .snorkel voorste- hydroplane centrale controle kajuit kamer VRIJDAG 5 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEU WSE COURANT ACHTTIEN Amerikaanse atoomonderzeeërs, elk geladen met zes- tien Polarisraketten, vormen thans de beweeglijke en onzicht bare schildwacht van het vrije Westen tegen welke agressor dan ook. Europa ziet deze atoom vloot vooralsnog als een inmenging in zijn eigen soevereiniteit, want de Amerikanen wensen wel onder zeebootbases op het Europese contingent, maar ze willen zelf het laatste woord spreken als het erop aan komt de Polarisraketten met hun vernietigende atoomkoppen af te vuren. De Britse rege ring die nu zelf een atoomonderzeeër bouwt heeft tenslotte een basis voor de verzorging van Polarisonderzeeërs toegestaan in Schotland. Italië heeft nog onlangs een Amerikaans verzoek om de bestaande Jupiterraketbasis te ruilen voor gastvrijheid voor Pola risonderzeeërs van de hand gewezen. Spanje maakt helemaal geen haast om zijn havens voor de atoomvloot open te stellen en president de Gaulle heeft tenslotte nog zeer onlangs in een hoog hartig betoog de levering van de Amerikaanse Polarisraketten voor de multi-laterale N.A.T.O.-kernmacht scherp gekritiseerd. De door geen enkel opsporingssysteem op te merken atoomonder zeeër van het nieuwste type heeft een waterverplaatsing van 6000 ton bij een lengte van 125 meter en een breedte van 10 meter. De kernvoortstuwing maakt het mogelijk twee jaar lang onder water te blijven varen, maar het uithoudingsvermogen van een atoom onderzeeër wordt niet bepaald door de machines, maar door de bemanning. Deze moet na drie maanden worden afgelost. Want het leven onder water is zeer enerverend en een atoomonderzeeër vraagt van zijn opvarenden uiterste concentratie. Overal in het schip zijn veiligheidsriemen aangebracht, waarin men zich moet vastgespen als in een vliegtuig wanneer het duiksignaal klinkt en het vaartuig met een snelheid van 300 meter per minuut in grote spiralen naar de diepte koerst. De grootste diepte die een atoom onderzeeër kan bereiken is nog steeds geheim, alsook de topsnel heid. Wel is bekend dat alle tot nu toe bekende records voor onder waterschepen door dit moderne wapen verre worden overtroffen. En dat mag ook wel als men weet dat elke atoomonderzeeër ruim 170 miljoen gulden kost. Bij deze prijs zijn niet inbegrepen de zestien Polarisraketten die elk zeventien meter lang zijn bij een breedte van 2,50 meter. De atoomkoppen wegen elk 450 kilo en hebben een vernietigende kracht die dertig maal zo sterk is als de eerste atoombom die Hirosjima verwoestte.'Elke Polarisraket kost ruim zes miljoen gulden. BIJ DE FOTO'S 1 Half januari gleed van een scheepswerf bij Groton in de Ameri- kaanse staat Connecticut de Polarisonderzeeër Nathan Hale te water. Het schip dankt zijn naam aan een held uit de Ameri kaanse vrijheidsoorlog. De Nathan Hale is een atoomonderzeeër van het nieuwste type dat Polarisraketten kan meevoeren van een „verbeterde" constructie die een doel kunnen treffen dat vierdui zend kilometer ver ligt. O Kapitein Osborn van de Polarisonderzeeër George Washington geeft twee van zijn officieren de te volgen koers op voor een vaart onder water. Daar de inspannende dienst op een atoom onderzeeër vraagt om een snelle aflossing zijn er voor elk schip twee volledige bemanningen van louter specialisten beschikbaar, die na negentig dagen wisselt. O De eerste proeflancering van een Polarisraket geschiedde niet uit een onderzeeër, maar vanuit een lanceerbuis op de zee bodem bij het eiland San Clemente voor de kust van Californië. Plotseling schiet vanuit de golven de zeventien meter lange raket te voorschijn. Pas als het projectiel geheel boven water is, ont brandt de raketmotor (derde fase) die de raket feilloos naar haar doel stuwt. De trefzekerheid van een Polarisraket is enorm. Proe ven hebben uitgewezen dat bij het overbruggen van een afstand van 2400 kilometer (AmsterdamLissabon) het doel steeds bin nen een afstand van drie kilometer werd geraakt. A Admiraa' Arleigh Burke, de grote promotor van het Polaris- project. Als opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot vocht hij zeer voor de ontwikkeling van een onder water af te vuren raket. Hij installeerde daartoe een speciale studiegroep onder lei ding van admiraal Raborn, die er tenslotte in slaagde een operatio nele Polaris af te leveren. Admiraal Burke is bekend om zijn snelle aanvallen in de tweede wereldoorlog. C Inde haven van Charleston in de staat Zuid-Carolina laadt de atoomonderzeeër „George Washington" nieuwe Polarisraketten. Een kraan zwaait de enorme projectielen precies boven de „dek sels" van de lanceerbuizen, waarin de raketten tijdens hun vaart rechtstandig worden opgeslagen. n De enorme mogelijkheden van de atoomonderzeeërs bleken eerst duidelijk in het voorjaar van 1959 toen de onderzeeër Skate" eer tocht maakte onder het Poolijs en precies boven de Pool door een spleet in het ijs aan de oppervlakte verscheen. n Generaal Lyman Lemnitzer (64), opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa en commandant van de N.A.T.O.-strijdkrachten heeft ook de Polarisonderzeeërs binnen het Europes' continent onder zijn bevel. Q Dit is de lanceerbuis welke destijds op de zeebodem werd ge- plaatst om bij.wijze van proef de eerste Polarisraketten af te schieten. Deze onderneming werd een volledig succes, waarna met de bouw van de speciale Polarisonderzeeërs een "begin werd ge maakt. Q Als een enorme verrekijker liggen twee Polarisraketten broe- derlijk naast elkaar in de assemblagehal van de Westington- fabrieken in Californië. Compleet met raketmotor, vaste braridstof het ingewikkelde besturingsmelhanisme en de gevaarlijke kernla ding. wegen deze giganten per stuk 15.000 kilogram. in Niet alle Britten zijn het er mee eens dat het Amerikaanse bevoorradingsschip Proteus in de wateren van het Holy Loch in Schotland dienst doet als verzorgingsbasis voor Polarisonder zeeërs die in dn Europese wateren opereren. Met kleine bootjes varen de demonstranten naar de Proteus, vooral als zoals hier een atoomonderzeeër langszij komt om voorraden in te nemen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5