PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT „PRIJSSTIJGING LANDBOUWGROND NIET VERONTRUSTEND" Motie-Egas verworpen - V.V.D. en C.H.U. zijn tóch niet gerust Nederlandse gevangene in Indonesië weer vrij Argentijnse opstand is mislukt HARINGVLIETBRUG 106 METER LANGER Regering antwoordt aantal bezorgde kamerleden Gevechten in Laos Havens en concurrentie Nog niet zeker of vertraging bij bouw invloed heeft op streefdatum 206e jaargang - no. 81 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllssingen: *-• -- - 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213): Oostburg: tel. 2395; Terneuzen:red.tel2116,admtel ,_°5 t-ji» Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 5 april 1963 f 1,50). „Brieven bur. Mexicaanse visite aan de Maasstad Pagina 3 (Van onze parlementsredactie) De minister van landbouw en visserij, mr. Marijnen, is van oordeel dat er bepaald geen sprake is van een vergaande stijging van de sedert 1 januari j.l. vrije prijzen voor landbouwgronden. Het kabinet-De Quay is dan ook niet van plan maatregelen te nemen tot herinvoering van de prijsbeheersing. De meerderheid van de Tweede Kamer is het daarmee eens en verwierp gisteren een motie, welke tijdens een interpellatie was ingediend door de socialistisché afgevaardigde de heer Egas, en welke luidde dat „de Kamer, verontrust door de sterke verhoging van het grondprijsniveau, de regering uitnodigt, onverwijld maat regelen voor te bereiden om een duurzaamopdrijven van de prijzen van landbouwgronden te kunnen tegengaan". Toen de motie aan een stemming S-B.L:, dat als overheidsorgaan een - voorzichtige prijspolitiek dient te voe- bij zitten en opstaan werd onder worpen, stonden alleen de leden van de fracties van de P.v.d.A., P. S.P. en C.P.N. op. De heer Egas zei met hoon in zijn stem dat de verwachtingen van minister Ma- rijnen, dat de prijzen van landbouw gronden niet zouden stijgen na de in trekking van de wet „vervreemding landbouwgronden" niet zijn uitgekomen. Hij schatte dat in de drie noordelijke provincies de prijzen van onverpacht land gemiddeld met 25 procent zijn ge stegen, met uitschieters tot 75 pro cent. Voor verpacht land zijn de prij zen met vijftig procent gestegen. In Noord-Holland was het prijsverhogende effect van de vrije handel ongeveer dertig procent. Op de oostelijke zandgrondon is de stijging 50 procent. Kleine objecten, zo tussen de drie en zeven ha, wor den voor 200 procent meer verkocht. Het lijkt op speculatie- De kopers hopen waarschijnlijk dat de land bouwgronden voor recreatie-doelein den kunnen worden gebruikt. ren, is transacties af te sluiten als in het eerste kwartaal van 1962, en tegen na genoeg dezelfde prijzen. Van nadelige (Zie slot pag. 3 kol. 5) In Zeeland •In zuidwest Nederland, zoals o.a in gronden verdubbeld. Overal in het land worden bedrijven gesplitst verkocht omdat dat meer geld opbrengt. Minister Marynen vroeg waar de inter- pellant zijn 'ejjfers vandaan had. Voor zover het zyn ministerie bekend is, zijn er wel uitschieters, maar verloopt de prijsontwikkeling bepaald niet met grote schokken. „Er is wel een grotere variatie in de prijs ontstaan, maar ciie had ik ver wacht. Het wegvallen van de prijsbe heersing bevordert de verbetering van de structuur van de landbouw h. ons land". De minister zei dat een hogere prijs Donderdag hebben het Nederlands koninklijk paar en prinses Irene met hun Mexicaanse hoge gasten een bezoek gebracht aan de scheepswerf van Verolme op Rozenburg. Zij arriveerden hier met de salonboot „Pieter Caland" waarmee zij uit Rotterdam waren vertrokken. Een beeld van de aankomst op de werf. Van links op de valreep: mevrouw Lopez Mateos, H.M. Koningin Juliana, mejuffrouw Ave Lopez Mateos en prinses Irene. WELLICHT WERF VAN VEROLME IN MEXICO De kans bestaat dat Verolme in Mexico een werf gaat bouwen volgens een op zet, zoals die ook in Brazilië en Ierland is toegepast. De heer C. Verolme heeft er zich gis termiddag, direct na het bezoek van president Lopez Mateos, wel niet met zoveel woorden over uitgelaten, maar toch toegegeven dat „er iets in de lucht zit". Op 16 april vertrekt hij naar Mexico, onder meer om een conferentie van de Internationale Kamer van Koop handel bij te wonen. De mogelijkheden van een vestiging (waaraan, volgens het Verolme-procédé, bouworders zul len zijn verbonden) zullen dan opnieuw worden bekeken. De heer Verolme is al enkele keren in Mexico geweest; het concern heeft daar een eigen kantoor. Duidelijk werd dat het bezoek van de heer Lopez Mateos, die in zijn land bekend staat als een zakenman-president, verband houdt met de eventuele aanleg van een werf. Daarop duidde ook een maquette, die het Mexicaanse staatshoofd in de werk kamer van de heer Verolme heeft be studeerd. Het enige, dat de heer Ver olme tenslotte wenste .te zeggen, was dat de besprekingen in een dusdanig stadium zijn, dat hij hoopt dat de zaak Prinsessen naar huwelijk prinses Alexandra H.K.H. prinses Irene en H.K.H. 2 prinses Margriet, zullen op 24 april in Londen het huwelijk bij- 5 wonen van prinses Alexandra van 5 Kent en rnr. Angus Ogilvy. Mr. E. R. Gerritsen Plaggert „Kwartiermaker" naar Djakarta vertrokken De Indonesische autoriteiten heb ben op 1 april de Nederlander mr. E. R. Gerritsen Plaggert op vrije voeten gesteld. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren in antwoord op een vraag bevestigd. De heer Gerritsen Plaggert, destyds hoofd commies bjj do voormalige Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Dja karta, werd op 16 september 1961 ge vangen genomen. Een paar maanden geleden he Nederlandse journalist, de heer I Kwartiermaker Het ministerie van buitenlandse zaken heeft voorts meegedeeld, dat drs. H Leopold, die werkzaam is op het consu laat-generaal te Singapore, zich gisteren in opdracht van de Nederlandse rege ring naar Djakarta heeft begeven om in afwachting van het tijdstip dat drs. C. D. Barkman zijn functie als tijdelijk zaakgelastigde zal hebben aanvaard, contact te onderhouden met de Indonesi sche regering en voorbereidingen te tref fen voor dc vestiging van een ambassade te Djakarta. alleszins verantwoord is als de grond I oinot, tijdens een bezoek aan Indonesië, cpn nnricre hestemminf kriict. bil- de Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, gewezen op de gevangenhouding van de heer Ger ritsen Plaggert. De Indonesische minis ter heeft volgens deze journalist toege zegd de zaak te zullen onderzoeken. Voor Engelsen en Indonesië op 17 augustus 1960 diplomatieke betrekkingen met een andere bestemming krijgt, bij voorbeeld om te gebruiken voor de tuinbouw. Ook is het logisch dat hoge prijzen worden betaald, voor zogenaamd losse gronden, waarmee boeren hun bedrijf willen vergroten. Tegen speculatieve aankopen (om van landbouwgrond woningbouw grond te maken, of recreatiegebied) z(Jn planologische maatregelen nodig. Vinger op pols De minister ontkende dat de Stich ting Beheer Landbouwgronden ten be hoeve van bedrijfsvergroting in ruilver- kavollngsgebieden, aanzienlijk moeilij ker aan grond komt dan vorig jaar. Het Voor de haven van Numansdorp is donderdagmiddag de tweede stalen koker-overspanning voor de Haringvlietbrug op zijn plaats tussen de grijze pijlers getild. (Foto P.Z.C.) Toen Indonesië op 17 augustus 1960 de diplomatieke betrekkingen met Nederland verbrak, ging de heer Ger ritsen Plaggert voor de Engelse am bassade werken, die de Nederlandse belangen in Indonesië behartigde. Hij bleef op particuliere basis Neder landers en spijtoptanten hulp verlenen by pensioen kwesties en bij terugkeer naar Nederland, nadat de Indonesische regering zich or tegen had gekant dat Groot-Brlttannië de Nederlandse belan gen in Indonesië behartigde. De Indonesische autoriteiten achtten het optreden van de heer Gerritsen Plaggert niet toelaatbaar en zij namen hem in hechtenis. ftantlijn Aan het georganiseerd verzet te gen de Argentijnse regering is gis teren een eind gekomen. De ondei zeebootbasis van Mar del Plato heeft zich zonder een schot over gegeven aan de regeringstroepen en de opstandige admiraal Eladio Vazquez heeft zijn vlooteenheden opdracht gegeven naar hun anker plaatsen te Puerto Belgrano terug te keren. Te Bariloche heeft zich een gemotori seerde afdeling pioniers overgegeven. De troepen die Mar del Plata binnen trokken, troffen er geen rebellen meer aan. Zy waren klaarblijkelijk allen ge vlucht. De opstand duurde twee dagen en heeft 25 mesenlevens geëist. Vijftig mensen werden gewond. De doden en ge wonden vielen nagenoeg alle by lucht aanvallen. Andere gevechten waren er bijna niet. Nog 12.000 Russen zijn op Cuba President Kennedy heeft woensdag op zijn persconferentie gezegd dat na de Cubaanse crisis naar schatting 9000 Russen van het eiland zyn teruggetrok ken en dat er nog ongeveer 12-000 man op Cuba zijn. De Verenigde Staten zjjn hierover niet tevreden en blijven de toestand nauw lettend in het oog houden. Hij herhaalde dat de aanvallen van ballingen niet dienstig zijn voor de zaak van de vrede. De V.S. willen hen wel helpen hun land te bevrijden, maar met andere middelen. De Amerikaanse president zei niet van plan te zyn tijdens zyn Europese reis juni Londen of Parijs aan te doen. Volgens gezaghebbende diplomatieke kringen in Vientiane zyn woensdag avond op de Vlakte der Kruiken, in Mïdden-Laos, gevechten uitgebroken tussen strijdkrachten van de pro-com munistische Pathet Lao en neutralis- tische strijdkrachten. Gistermorgen wer den de gevechten gestaakt. De laatste tijd was een gespannen ver houding ontstaan tussen een neutralis- tische groepering onder leiding van ge neraal Kong Le enerzijds, en een neutra- listische afdeling en de Pathet Lao an- derszyds. TWEEDE OVERSPANNING GERUISLOOS INGEVAREN De Antwerpse schepen Delwaide heeft deze week scherpe kritiek uitge oefend op een Terneuzense firma, die een brief aan bepaalde bedrijven in de Sinjorenstad had rondgestuurd om de aandacht te vestigen op de goede over slagmogelijkheden van Terneuzen en daarbq en passant had gewezen op de rampen in het Nauw van Bath met de Abadesa en de Miraflores. Een derge lijke brief achtte de heer Delwaide in Beneluxverband volkomen onaanvaard baar. Iedere haven heeft zijn eigen ka rakter en bestemming, zo meende hij, Antwerpen zowel als Gent als Terneu zen. En over de hoofden van zijn toe hoorders Beneluxparlementsleden - heen deed de heer Delwaide een drin gend beroep op alle betrokkenen zich te onthouden van oneerlijke concurren tie: „Laten wij eikaars klanten niet af snoepen". Wij werden gisteren weer bij dit be toog bepaald, toen we het jongste nummer van Economisch Statistische Berichten opsloegen en daarin een grote advertentie aantroffen van Friesland. Deze provincie vestigt de aandacht van de industrie op goede vestigingskansen in het noorden, daarbij als motief kie zend onder meer door het citeren van allerlei krantekoppen dat de Randstad Holland overbevolkt is. Deze advertentie bevat in feite soortgelijke elementen als de brief van de Terneu zense firma: zoek niet langer in de Randstad, kom liever direct naar ons, dan zijn er geen moeilykheden. Wij kunnen ons voorstellen, dat bepaalde streken in die Rand stad het met de te neur van deze Friese annonce helemaal niet eens zullen zijn. Immers, ook in het centrum van ons land is heus nog wel plaats en er zijn daar streken genoeg, waar men graag industrie zal willen. Maar omdat de ontwikkeling rond Am sterdam, Den Haag en Rotterdam een inderdaad zeer voorzichtig vestigings beleid nodig maakt, worden de proble men van deze grote agglomeraties toe gedicht aan de gehéle Randstad en moeilijkheden komt. Friesland verheft deze constatering tot slogan ten eigen bate. "De Terneuzense firma doet het weliswaar iets anders, zij vestigt in een wervingsbrief terloops de aandacht op risico's voor grote schepen in het Nauw van Bath, maar wyst daarmee toch op een voor Antwerpen nadelige situatie om er zélf voordeel uit te trek ken. De vraag, opgeworpen met name door het betoog van schepen Delwaide, luidt: is een dergelijke actie acceptabel, is dezè reclame nog wel eerlyk? Wij willen vooropstellen in het algemeen Teen voorstander te zijn van methoden, lie de aandacht vestigen op de moei lijkheden van de concurrent. Een ver koopsmotief moet van zichzelf reeds zo sterk zijn, dat er geen behoefte bestaat aan een „zich-afzetten" tegen een an der. Zowel de Terneuzense brief als de Friese advertentie bevatten een serie argumenten, die op zichzelf het over wegen waard zijn en die ons als bui tenstaander sterk genoeg lijken om een wervende kracht te bezitten. Het is hier dus overbodig een speldeprik te ge ven door te wijzen op de moeilijkheden van een concurrent. Bovendien wordt door deze verwijzing naar het ons schijnt er wordt namelijk een velen antipathiek aandoend element gebruikt de oorspronkelqke argumentatie eer der ontkracht dan versterkt. Maar wil dit nu zeggen dat de „speldeprik" zou wijzen op een oneerlijke concurrentie? Ja, zegt de Antwerpse schepen. We zijn het niet met hem eens. De argumentatie van de heer Delwai de is duidelijk die van de man, die in een hoek zit waar enige slagen zijn gévallen en die nu grimmig vaststelt, dat de concurrentie van deze slagen ge- bruik wil maken. Vandaar opmerkingen als: „We hebben ieder onze eigen taak, laten we eikaars klanten niet afsnoe pen". Het lqkt ons twijfelachtig of Ant werpen bereid zou zijn deze zelfde re gels toe te pasen als het eens niet in de hoek zit, maar bijvoorbeeld kans zou zien met het een of andere project Rot terdam een slag voor te zijn. In zulk een geval zou vermoedeiyk de stad Ant werpen een beroep op oneerlyke con currentie afwijzen. Terecht. Het is niet reëel de concurrentie tussen de havens in de Benelux te negeren. Evenmin is het reëel uit te gaan van een gefixeerde toestand, een vaste verhouding en ver deling van werkzaamheden tussen deze havens. De praktijk is immers anders, is ondanks alle goede verhoudingen die van concurrerende instellingen. Al kan men zich een sympathieker wijze van werving voorstellen dan die waarop de aandacht valt op de moeilijkheden rond het Nauw- van Bath. Niettemin ook dat is een duidelijke zaak is de situa tie van de vaarweg aldaar een feitelijk gegeven. En de daardoor ontstane kwetsbaarheid kan Antwerpen moeilijk ontkennen. Speling (Van een onzer verslaggevers) ,,'t IS EEN KUNSTJE, dat we langzamerhand gaan leren". Te vreden stelde een ingenieur van rijkswaterstaatsdirectie brug gen dit donderdagmiddag vast, toen ltij buiten de haven van Numansdorp van een deinend vlet naar boven keek. Vijftien meter hogerop was even tevo ren de tweede kokeroverspan ning voor de Haringvlietbrug bijna geruisloos op de steun punten van de pijlers gezet. Broederlijk liggen ze nu naast elkaar: de twee 830 ton zware stukken van de gemeniede staal constructie, waarover straks het verkeer van Schouwen-Dui- veland en Goeree-Overflakkee met een tolkaartje zijn weg naar het vasteland van Zuid- Holland zal kiezen. Midden bo ven een zonbeschenen Haring vliet is de lang verbeide brug gistermiddag binnen enkele uren van een tiende op een vijf de deel van zijn totale lengte gekomen. Het is allemaal vrij geruisloos ver lopen, het invaren van de tweede bij Kloos' Werkplaatsen in Kinderdyk gebouwde overspanning. Geen oorver dovende fluitconcerten van een ar mada op het water, krioelende sle pers en passagiersboten. Geen grote gezelschappen „officials". Geen „spannende momenten, waarby een menigte belangstellenden de adem inhoudt". De mannen van rijkswater staat en het aannemingsbedrijf Penn en Bauduin te Dordrecht hebben het „tweede bedrijf" van de bouw van de Haringvlietbrug donderdag als een „routine-karweitje" behandeld. Ze hadden goed weer, een gunstig gety en de ervaring van vorig jaar 13 september, toen het eerste brugdeel door de hoge vijzeltorens op elevator- bakken tussen de grijze betonnen pijlers werd gehangen. Daarom is het juiste tijdstip, waarop de over spanning vastraakte op de steunpun ten de meeste mannen, die bij het toch steeds weer spectaculaire tran sport betrokken waren, eigenlijk ont gaan. „Ik heb niet op mijn horloge gekeken. Het moet ongeveer vyf mi nuten voor twee zijn geweest", zei ons dezelfde bruggen-ingenieur, die het brugdeel voldaan de rug toekeer- Meer dan een half jaar heeft de spe ling tussen het eerste en het tweede brugdeel van de -Haringvlietbrug be dragen. Uiteraard moet dit voiiedig op rekening komen van de strenge winter. De zware ysgang op het Hol- landsch Diep heeft dit onderdeel van de Deltawerken nameiyk niet onbe roerd gelaten. Grote schotsen hebben zich in de eerste maanden van 1963 tegen de log uit het water oprijzende pylers afgezet en er de nodige schade aangericht. Complete heisteigers zijn losgewrikt en de rivier afgedreven. Op het ogenblik wordt die schade weer hersteld. Het invaren van de tweede brugkokcr gistermiddag mar- keerde even heel duidelijk, dat er weer vaart komt in de bouw van de vaste oeververbinding, waarop Zee- landse noordelijkste en Zuid-Hollands zuidelijkste eiland al verschillende ja ren zitten te wachten. Zoals gezegd: het liep allemaal ge smeerd. Begin deze week hebben we her programma van het opvallende brugtransport van Kinderdyk naar Numansdorp gepubliceerd- Welnu het is precies volgens tijdschema uit gevoerd. Nadat de elevatorbakken woensdagavond in de zeehaven van Dordrecht waren gearriveerd, werd het hoog opgeheven brugdeel de an dere morgen in alle vroegte weer naar buiten gesleept voor de laatste etappe. Voor stroom zakte de over spanning het Hollandsch Diep af. Op het „operatieterrein" bij Numans dorp ontwaarde men al voor half acht (Zie slot pag. 2 kol. 6) Richtlijnen voor de herdenking op 4 mei De minister-president, prof. De Quay, heeft de richtlijnen die voor de nationale herdenking op zaterdag 4 mei zyn opge steld, goedgekeurd. Van 's avonds ,18.00 uur tot zonsonder gang zullen van alle openbare gebouwen, particuliere wonipgen en vaartuigen de vlaggen weer halfstok worden gehangen. Om 19.30 uur zal men kunnen deelnemen aan een „stille tocht". Van 19.45 uur af tot dertig seconden voor 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Van 20.00 uur af tot twee minuien daarna zal op de herdenkingsplaatsen volkomen stilte in acht worden genomen. Met het oog op het karakter van deze nationale herdenkingsavond, wordt aan de burge meesters verzocht het daarheen te ieï- den, dat die avond geen openbare ver makelijkheden worden gehouden en alle verkooplokaliteiten zijn gesloten. De Federatie van Ondernemersorganisa ties in het Horecabedryf en de Neder landse Bond voor Horeca- en Aanver wante Bedrijven verzoeken hun leden om in de avond van zaterdag 4 mei van 19.00 tot 21.00 uur vooral het cafébedrijf of café-afdeling tot de kleinst mogelijke omvang te beperken. Van 19.00 tot 21.00 uur is het gewenst de buitenverlichting, zoals neons en lichtbakken, te doven en eveneens tot 21.00 uur in de inrichting geen andere muziek ten gehore te bren gen dan die van de officiële Nederlandse radioprogramma's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1