DORUS RIJKERSFONDS BESTAAT 40 JAAR BEZIT BETAAL LATER Veertig jaar lang hulp aan vele oud-redders blijf jong.. blijf fit..: Financiële berichten Voor 150 gulden per jaar mensen redden EXCELSIOR Dividenden VRIJDAG 5 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT C. J. VOOGD (80) Van een medewerker). Kan de kust is het nu de tijd tussen twee seizoenen. Over n maand of wat zitten de stranden vol met mensen, die tegen de liefelijke duinrand genieten van het liefdelijke spel van zee, wind en wolken. Die heel wel weten, dat zee en wind niet altijd liefelijk zijn. Dat hun spel vaak zo ruig is als de hardste beroeps- sport, als het dirty fighting" dat aan soldaten wordt geleerd om met de blote hand de tegenstander de baas te blijven. Want de zee geeft en de zee neemt en zij heeft in haar boze ogenblikken een kracht en een woestheid, die de mens machteloos maakt. om Historie Machteloos ten aanzien van de ver nietiging;, waarmee wind en water in verenging dreigen. Niet zo machteloos als het erom gaat, andere mensen aan do dood te ontnemen. Want de redding- maatschappijen zyn tegenwoordig heel wat mans. Er zijn moderne sterke boten in dienst gesteld, die tegen nagenoeg alle stootjes kunnen, die kopje-onder kunnen gaan en weer boven komen, of er niets aan de hand is geweest. Er zyn waarschuwingsmiddelen en mogelijkhe den om te peilen. Er zijn als het moet vliegtuigen. En er zijn mensen. Die zijn nu onverge lijkbaar veel beter toegerust om andere mensen te redden dan zeg honderd jaar geleden. In bepaalde opzichten zijn zij ook wel anders. Want men hoeft niet zo erg ver terug te gaan in de tijd te ervaren, dat de kustbewoners in tijden van storm en schipbreuk niet zulke lie verdjes waren. Anderhalve eeuw terug staken zij op de duintoppen vuren aan, wanneer een schip in moeilijkheden ver keerde niet om de zeeman een baken tot redding te zijn, maar om hem te ver lokken van zijn koers af te wijken en op een onvriendelijk strand te verdagen. Daar stonden dan de jutters met open NU Dat is allemaal historie. Men kan er over twisten, of de jutters van weleer in de laatste tientallen jaren getransformeerd zyn tot de nobelste en zachtmoedigste aller schepselen, een feit is, dat al lang uit hun mid den de knapen komen, die bij storm en ontjj de boot ingaan om te redden wat te redden valt en dat zij daarbij het gevaar voor eigen leven licht tel len. Zit daar dan wat één? O jawel. Maar natuurlijk gaat 't daar niet bovenal om. 't Gaat om mensen en 't gaat om de krachtmeting met de storm en met de zee. Een spel met hoge inzet. Aan dat spel hebben langs de hele kust tal van mannen hun hart verloren. En telkens wanneer het klagend „mayday, mayday, mayday" klinkt, rennen zij naar het botenhuis, zwemvest om. Zij zijn de nazaten van de oude jutters. En als zodanig zijn zy aan hun vaders en grootvaders toch weer gelijk. Zij ken nen de zee en durven haar aan. Maar eens komt de dag, dat in hun plaats een andere „opstapper" aan boord stapt, een jongere. Dan mogen zij nog toekyken. Zy hebben hun tijd gehad. Zij blijven achter met hun decoraties en hun herinneringen. Met A-O.W. tegenwoordig en dat is een mooi ding. Maar met niet méér en dat is niet zo mooi. Zo'n halve eeuw geleden was er zelfs die A.O.W. niet. En behalve met hun her inneringen bleven de opstappers van toen ook vaak achter met de armoe. Veertig jaar geleden waren er mensen in den lande, die vonden dat daar maar eens iets aan gedaan moest worden dat de redders van weleer niet in de pu ree moesten worden gelaten, omdat zij wel anders verdiend hadden. Op 9 april 1923 ontstond tot redding van de red ders het Dorus Rijkersfonds. Het bestaat nog en het is nog altijd nodig. Want al heeft Drees voor veel gezorgd, voor él- les heeft hij niet kunnen zorgen. SLUIT EEN PERSOONLIJKE LENING BIJ DE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. Opsporing Gesticht door een paar enthousiaste mensen begon het Dorus Rijkers fonds in '23 al direct met proberen aan geld te komen dat in de ergste gevallen moest voorzien. Maar waar zaten die ergste gevallen? Dat dit uit te zoeken een waar speurderswerk werd, was te wijten aan het feit dat de meeste reders uit kleinere dorpjes kwamen. Het aanzien dat zij in deze kleine gemeenschap genoten kon een ondersteuningsaanvrage niet velen; dus werd er dikwijls bittere armoede geleden. „De tijd is wat dat betreft niet veran derd", zegt nu de secretaris-penning meester van het fonds, de heer mr. I. van der Waal, „de verzoeken om onder steuning van deze terecht trotse man nen ontvangen wij meestal via derden. Het Dorus Rykersfonds heeft daar na tuurlijk ervaring mee en wij weten wel welke bronnen we moeten aanboren om te hulp te kunnen komen- Er zijn momenteel ongeveer 125 mensen die een uitkering ontvangen. Deze uitke ring heeft het karakter van een supple tie op de A.O.W. waardoor een zekere norm gehaald kan worden. Zodoende worden de zorgen voor de oude dag van de redder verlicht en voldoet het fonds nog aan een behoefte. Veertig jaar gele den werd schrijnend leed voorkomen, maar ook vandaag nog kunnen wij niet ■emist worden. De vraag die velen ons Jkwijls stellen „moet dit nu een zorg zijn van het rijk?" is natuurlijk gemak kelijk met „ja" te beantwoorden. Wij we ten echter dat hieraan vele formaliteiten en bezwaren verbonden zijn; eer de nood tot de lippen gestegen is moeten wij in grijpen want de redder loopt niet zo ..ard naar één of andere instelling om (jaar te vertellen van zijn behoeftige om standigheden. En daarbij blijft het na tuurlijk altijd de vraag or men hem daar zou kQnnen helpen. Vooral na de eerste wereldoorlog was de situatie voor deze mensen bar slecht. Iedereen In de kust streek kende zijn eigen redders, maar in de rest van het land had men niet zoveel begrip voor hen. Wat wist men daar van roei-reddingsboten en vletten waarmee men de storm tegemoet voer om de zee man in de schipbreuk bij te staan? Nu is er wel iets veranderd. Mede dank zy het werk van het Dorus Rykersfonds, dat met ongeveer 900 contributie-betalende leden eigenlijk veel te weinig geld ontvangt om in de uitkering, die tachtig negentig duizend gulden per jaar bedraagt, zelfs maar ten dele te voorzien, maar dat altyd weer op pad is om dit be drag bij elkaar te brengen. Dit lukt nu al veertig jaar en het is dui delijk dat men met dezelfde liefde en meer ervaring borg kan staan voor het uitvoeren van een taak die nog lang niet klaar is. Nog altyd zijn er schipbreuken langs de kust, nog altijd is de hulp ge wenst van de reddingmaatschappijen en nog altijd doet men daarbij een beroep op de vrijwilliger, de „opstapper". „Dat zijn de knoesten", zegt de heer Van der Waal, „de kerels die altijd klaar staan- Wanneer je geleerd hebt achter deze kerels de mensenliefde te ontdekken die hen tot dit werk gezet heeft, blijf je altijd je best doen om hen te helpen. In die veertig jaar is hun aantal slechts met enkele tientallen teruggelopen, de grote kern van meer dan nonderd on dersteunden bleef en maakt ons duide lijk dat er grote behoefte bestaat aan ons fonds". „Er is altijd wel weer een reden om in te grijpen. Een goed voorbeeld daarvan is deze winter het extra kolengeld ge weest, dat overigens onze kas weer on der hoge druk zette. Gelukkig zijn er naast de contributieontvangsten ook nog wel eens andere giften in de vorm van een legaat of erfenis waardoor het mo- feljjk blijft elk jaar weer een vrij hoog edrag uit te keren". Het Dorus Rykersfonds heeft een eigen orgaan dat eens in de twee maanden verHchynt. „De Stormklok" heet 't heel toepasselijk. Het onderhoudt het contact tussen de leden. Hierin vinden we de pu re zeemansverhalen die vertellen van strhd op leven en dood. Verhalen die tot op dc dag van vandaag niets aan waarde verloren omdat ze altyd weer terugke ren. 't Zijn andere scheepsnamen gewor den en de redders zyn gewisseld, maar de feiten zyn eender. Foor 150 gulden We vinden een redder, een opstapper als U wilt, in Hoek van Holland. Hij is tachtig jaar nu, (Kees) C. J. Voogd en hii zit in zijn piep-kleine ka mertje in dc Tweede Scheepvaartstraat 18, temidden van zijn herinneringen. Aan de muur een schilderij achter glas met een reddingsboot op een kokende zee, daarnaast weer een voorstelling van de zee, nu zonder schip. De foto laat hem zien als man van middelbare leeftijd met twee decoraties op zijn jekker en boven dc deur hangt een oorkonde die vertelt dat Kees de Voogd „bij uiterst slecht weer in de namiddag van 26 oktober 1941 vijf mensen hielp redden van de Herta Engelina Fritzen". Dat was Kees, Mr. I. van der Waal, notaris te Rotterdam en secreta ris-penningmeester van het fonds ipstapper Kees Voogd hij is nu tachtig. die voor 150 gulden jaargeld als opstap per zijn plicht deed op de reddingsboten: President J- Wiersma, President Van Heel en de Jan Leis. „Kijk, die honderdvijftig gulden, daar hadden ze je mee. Die kende de maat schappij je toe als je een paar keer als opstapper was meegeweest. Dat geld maakte dan dat je bij slecht weer altijd aanwezig was omdat je 't als een verplichting voelde". „Ja", lacht De Voogd,' die men twintig jaar jonger schat, „ze wisten het wel, die knapen van de maatschappij. Ik heb mijn leven lang gevaren en dat begon al op m'n elfde jaar. Trawler, jager, koopvaardij, ik heb het allemaal gezien en aangepakt. Dat mensen-redden moet je meer zien als gemeenschappelijk werk. Zo hebben wij tussen de 220 en 230 schipbreukelingen weer heelhuids aan wal gekregen". Met de vanzelfsprekendheid van de wis selwachter die de bomen neerlaat by het naderen van de trein, vallen de cij fers uit zyn mond. Hy is er ook niet van overtuigd dat het iets bijzonders was dat hij in 1946, op 63-jarige leeftijd, bij een schipbreuk een opvarende die niet van boord durfde, van de dood redde door aan de buitenkant van de reddingboot te gaan hangen en hem met één vaste greep over de reling te sleuren en tus sen de redders te planten. Dat was allemaal niets bijzonders, maar het werk van het Dorus Rijkersfonds dét vindt hij iets waaraan niet te tippen valt. Daar kan hij over mee praten, al vallen er dan geen cijfers en bepaalt h(j zich tot: „Voor het fonds mag ik m'n petje afnemen; we zijn 't allemaal driedubbel dankbaar". Dan komt het kartonnen doosje te voor schijn waarin zich de medailles bevin den die in een heel leven verzameld zijn. Daar liggen ze, de zilveren en soms ko- leren penningen die getuigen van een even in dienst van het reddingswezen. De stille getuigen van een man die veel g»f en voor wie nu ingesprongen wordt. oor het fonds dat de naam draagt van de Nieuwedieper, wiens faam als men senredder landelijk en <-méér is geworden. Aanvragen voor houw zwembaden wachten op goedkeuring Een onbegrijpelijke en onplezierige zaak noemden de leden van de Nederlandse. Bond van Bad- en Zweminrichtingen het tydens een tweedaags congres in Til burg, dat by de rijksoverheid meer dan 400 aanvragen voor de bouw van zwem inrichtingen liggen te wachten op goed keuring. Tot dusverre werd dit jaar nog geen en kele vergunning verstrekt. 36 gemeenten in het land hebben gezamenlijk 49 over dekte inrichtingen, 65 procent van de Nederlandse gemeenten heeft geen open luchtzwembad. Er zijn er totaal 414. Verdeeld over 380 plaatsen. Voor recrea tieve doeleinden en instructie bij het zwemonderricht zijn meer baden ge wenst, zo. deelde de bond woensdag op een persconferentie na afloop van het congres mede. De bond vindt het niet nodig dat pom peuze zweminrichtingen worden ge bouwd, die moeilijk rendabel kunnen worden gemaakt. Voor kleinere gemeen ten zal men zelfs kunnen volstaan met kleine baden waarvan de bodem op wis selende hoogten kan worden afgesteld, al naar gelang de behoefte. „Kaart en Kaart" op N.C.R.V.-t.v. •lijks programma „Kaart en Kaart" van de N.C.R.V.-televisie, dat ge durende het volgende seizoen enige ma len zal worden uitgezonden. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de door Jelle de Vries vertaalde teksten van Ray Galton en Alan Simpson, die on langs zijn ondersheiden met de jaarlijkse „Award for light entertainment" van de „Serene Writers Guild" in Engeland. Van dezelfde auteurs heeft de N.C.R.V.- televisie op het repertoire de serie „Stiefbeen en Zoon" in een Nederlandse versie van Jaap van de Merwe. Deze serie wordt onder regie van Max Dou- wes gespeeld door Piet Romer en Rien van Nunen (in totaal twaalf afleverin gen). Waar kinderen eten, is de Mignon bij-de-hand voor de kruimels. Ach., wat geeft 't. Laat ze maar kruimelen. Met de Mignon is alles weer schoon in een wip. Deze vingerlichte diepzuiger is immers gemaakt voor kleine werkjes! Voor draadjes van de naaimachine, as van de kachel, gemorste suiker, de omgevallen bloempot. Voor meubelen en matrassen. Voor gordijnen, trappen, boekenplanken en luxaflex. En voor de auto van mijnheer. Klein en reuze handig I zuigsfoffer f 59.50 Wessanen behaalde hogere winst We9sanens Koninklijke Fabrieken N.V. stelt in haar jaarverslag 1962 voor het dividend op de gewone aandelen on veranderd te handhaven op tien pro cent en de hogere winst te gebruiken om de positie van de vennootschap te versterken. De saldi exploitatierekeningen en op brengst deelnemingen stegen blijkens de geconsolideerde verlies- en winst rekening van f 12.03 miljoen tot f 13.37 miljoen. Na afschrijvingen en na voor ziening voor vennootschapsbelasting, resteert een saldo winst van f 4.5 mil joen (v.j. f 4-3 miljoen). Daaruit wordt f 2.84 miljoen toegevoegd aan de alge mene reserve. Op dividendenreserve wordt geboekt f 37.500 (v-j- f 5000). De investeringen in vaste goederen be droegen ruim f 4.5 miljoen, waarvan bijna de helft in dochterondernemingen. De uitkomsten van de nieuwe dochter onderneming Nicolet-Krommenie N.V. zyn in overeenstemming met de ver wachtingen. De behaalde resultaten zijn ter versterking van haar positie gere serveerd. Over de ontwikkeling van de dochteronderneming in België is de di rectie niet ontevreden. De uitbreiding van de activiteiten elders in de E-E.G. vond voortgang. In 1962 is weer ge bleken, aldus het verslag, hoezeer een verscheidenheid van activiteiten stabili serend kan werken op het totale beeld. De stijging van de winst moet op re kening van de export worden gesteld. Voor 1963 moeten in Nederland weder- kostenstijgingen van betekenis wor den verwacht, die ongetwijfeld ook op de bedrijfsuitkomsten van invloed zul len zijn- De directie meent dat de mar ges, die de meelfabrikanten mogen be halen, nog altijd te laag zijn. Lager dividend Stokvis - 9 pet. In de vergadering van commissarissen en directie van R. S. Stokvis en Zonen N.V. is besloten aan de op 17 mei te houden algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over het boekjaar 1962 een dividend van negen procent (v.j. 10 procent) uit te keren. Bevredigende resultaten bij de „Vihamij" De resultaten van de N.V. Verenigde In dustrie- en Handelmaatschappij „Viha- my" over 1962 zijn, blijkens net verslag, bevredigend geweest. Uit de geconsoli deerde winst- en verliesrekening blijkt, dat het saldowinst 1,46 min. (v. j. f 1,56 min.) bedraagt. De brutowinst op goederen steeg tot 10,87 min. (10,07 min.). De bedrijfs kosten vergden 7,92 min. 7,45 min.). Na afschrijvingen etc. bedraagt het ex- Eloitatiercsultaat van het groothandels- edrijf 2,40 min. 1,94 min.). De in komsten uit deelnemingen daalden tot 250.000 315.000). Aan interest werd ontvangen 582.139 524.713). Het ex ploitatieresultaat van W. J. Stokvis' Ko ninklijke Fabriek van Metaalwerken N.V., na afschrijvingen, verminderde tot 418.762 887.744). De stijging van de lonen en salarissen kon hier niet worden opgevangen door hogere verkoopprijzen, als gevolg van de steeds toenemende na tionale en internationale concurrentie. gevoegd (Nihlil). De voorziening voor vennootschapsbelasting vergt 920.000 880.000). Over de vooruitzichten zegt de directie, dat de zeer ongunstige weersomstandig heden in de eerste maanden van 1963 vooral de omzetten van het groothandel- bedrijf nadelig hebben beïnvloed. In hoe verre de ontstane achterstand zal wor den ingelopen, kan nu nog niet beoor deeld worden. „RUTTEN'S BIER". De raad van commissarissen van de Rutten's bierbrouwerij „De Zwarte Ruiter" (Ruteck's) N.V. heeft besloten aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen een divi dend over 1962 vast te stellen op tien procent (onv.). DEMKA. Naar het A-N.P. van bevoegde zijde meedeelt, zal in de op maandag 29 april aanstaande te houden alge mene vergadering van aandeelhouders van Koninklijke Demka Staalfabrieken N.V., Utrecht, worden voorgesteld het dividend over 1962 vast te stellen op 7 procent (1961: 10 procent). EXPLOITATIERESULTAAT „KAL" LAGER De „Koninklijke Rotterdamsche Lloyd N.V." heeft, blijkens de winst- en ver liesrekening over 1962, een exploitatie resultaat behaald van 14.77 miljoen (v.j. f 15.52 miljoen). Aan dividenden inclusief uitkeringen door dochteronder nemingen werd ontvangen 3.06 miljoen 2.23 miljoen). Deze post werd in gun stige zin beïnvloed door de opbrengst bo ven de boekwaarde van het s.s. „Texel" bij de N.V. Scheepvaart-Maatschappij „Triton". Aan interest werd ontvangen 2.47 miljoen 3.03 miljoen). Uit de reser ves kwam vrij ƒ3.72 miljoen (ƒ3.20 min). Vorig jaar bedroeg de opbrengst door verkoop van schepen boven de boekwaarde 2.0 miljoen. Op basis van aanschaffingswaarde wordt op de vloot afgeschreven 17.34 miljoen 16.84 miljoen). Aan de reserve voor vervanging vloot wordt toegevoegd 4.51 miljoen 6.65 mil joen). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend te verlagen tot vijf (zes) procent. Ook in 1962 heeft de depressie volgens het verslag de scheepvaart in al haar geledingen beheerst. Hoewel het te veel aan tonnage verhoudingsgewijs niet groot is, is het toch, mede als gevolg van de verhoging van het prestatiever mogen door opvoering van de vaarsnel- heid, oorzaak geworden van het feit, dat de huidige vrachttarieven onvoldoen de renumeratie bieden om de steeds ver der oplopende kosten te dekken. Waar bovendien de kosten blijven stijgen, en een redelijke aanpassing der vracht- en passagetarieven althans voorlopig niet mogelijk blijkt, zullen, zo lang meer nor male verhoudingen in de scheepvaart niet zijn teruggestuurd, de financiële resultaten, naar de directie vreest, be neden het peil blijven, waarop een goed geoutilleerd bedrijf zal moeten kunnen rekenen. Om deze reden streeft de directie er sinds lang naar de basis van haar be drijf door belangenspreiding te verbre den. Nyma passeert weer dividend Naar wy vernemen zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders van de kunstzijdespinnerij Nyma N.V. worden voorgesteld over het boekjaar 1962 het dividend te passeren. Ook over 1961 werd het dividend gepas seerd. 1960: zes pet. Nijverdal-Ten Cate modernste weverij van Europa „De textielindustrie maakt geen ge makkelijke tyd door. Toch zyn wij ge matigd optimistisch. Wy hopen name lijk ons aandeel mee te krygen van het steeds stygende textielverbruik in de wereld". Dit heeft de directie van de Koninklijke Textiel fabrieken Nijverdal-Ten Cate blijkens het personeelsorgaan „Het Con tact" op de traditionele jubilarissen- avond medegedeeld. In Almelo is men hezig de spinnerij uit te breiden, evenals in Nijverdal. Het concern heeft namelijk een te kleine capaciteit om de benodigde garens te maken. Door deze nieuwe gedeeten aan de spinnerijen toe te voegen, behoeft het bedrijf minder garens aan te kopen. In weverij V zullen alle Sulzergetouwen een plaats vinden. Deze weverij zal vol gens dc directie de modernste in Europa worden. Bij het concern werken thans ongeveer 10-000 personen Advertentie) Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar Deze verbeterde versie van de Lockheed F-104 A „Starfighter" zal dienst doen als trainingsvliegtuig voor astronauten. liet toestei is gesemkt om er mee op de „drempel" van de ruimte te vliegen: 40- 45 km hoog. Aangezien op deze hoogten de bestuurbaarheid van een vliegtuig op de normale wijze aanmerkelijk minder is geworden, zal dit toestel uitgerust zijn met een aantal kleine raketten, welke in de neus en op de vleugeltips zijn aange bracht, Aan de gebruikelijke straalmotor is een raketmotor toegevoegd, welke bo ven de uitlaat van de straalmotor is in gebouwd. De raketten worden gevoed uit een tank zuurstofperoxvde in de neus van de machine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 19