Amsterdamse moord na 4 jaar opgelost Sport en wedstrijden Weinig zoet water in Zeeland voor tuinbouw De zaak Zwarte Judith Man uit provincie Utrecht bekend BIJSTAMREGELm ALLEEN VOOR NOODZAKELIJKE LEVENSKOSTEN Voor 25.000 aan juwelen gestolen PLAN TOT STABILISERING VAN SCHEEPSRUIMTE IN DE WERELD PRINSES BEATRIX BEZOCHT DE KEIZER EN KEIZERIN VAN JAPAN Miss Rund 1963 verkocht voor zesduizend gulden Winstmarges voor tv.-toestellen totaal 40 procent BOEKJE OVER WATERVOORZIENING Intensieve teelt vraagt meer water Slagroom VRIJDAG 5 APRIL 1963 FR0V1NCIALB ZEEÜWSB COURANT 7 (Van onze Amsterdamse redacteur) Dankzij de argwaan en later ook panische angst van een Amsterdamse vrouw van lichte ze den is de man gearresteerd, die nu bijna vier jaar terug de moord heeft gepleegd op zwarte Judith in Amsterdam. De dader blijkt afkomstig te zijn uit een klein dorp oostelijk van Utrecht. Hij staat daar gunstig bekend. Deze dertigjarige J. van P. (ongehuwd) was nog nooit in aanraking geweest met de politie. Gistermiddag ruim twaalf uur na zyn aanhouding „ergens in ons land" gaf de verdachte eindelijk toe het misdrijf te hebben gepleegd. In feite bracht zij hem na meer dan vier uur praten en vragen stellen tot een drama tische bekentenis. „Zwarte Judith" werd zaterdagnacht voor Pinksteren 1959 dood aange troffen in haar kamer aan de Am sterdamse Bergstraat, tussen Singel en Heerengracht nabii de Torensluis. Deze 45-jarige J. C. B. was het vier de slachtoffer van een reeks moor den op vrouwen van lichte zeden in Amsterdam. Chinese Annie werd ge- fAdvertentie) dood op oudejaarsavond 1956. Mage re Josje stierf gewelddadig in augus tus 1957. Daarna, mei 1958, volgde het drama met Finse Henny. Enkele woorden Uit de verhoren van omwonenden bleek dat de dader geen vijf minuten bij zijn slachtoffer binnen was geweest. Hij had aan de ingang van de straat even en kele woorden gewisseld met de vrouw die hem nu ruim vier jaar later - tot een bekentenis heeft gebracht. Anderhalf jaar geleden kreeg zb b( zoek van de gearresteerde J. van P. I dacht direct, „dat is die man van toen' zo heeft ze verteld. J. van P. kwam elke zaterdagavond bij haar. Door zijn ma nier van doen voelde zij haar argwaan allengs groeien tot angst. Ze besloot hem op de man af te vragen of hij des tijds op de avond van die moord met haar had gepraat in de Bergstraat, van P. gaf een ontwijkend antwoord verdween. Hij kwam de volgende week zaterdagavond niet terug. Politie geroepen zag hem na enkele maanden tas weer. Hij bleef voor haar raam leen en weer lopen. Dat herhaalde de man ook volgende weken. De vrouw werd steeds banger en besloot toen de politie erin te mengen. Oude man na vechtpartij met zoon overleden De 66-jarige N. J. V. uit Den Haag is in de nacht van woensdag op donderdag na een ruzie en een kort gevecht met zijn 36-jarige zoon D. C. V. overleden. De vader kwam dronken thuis en kreeg ru zie met zijn 65-jarige vrouw. De oude man verdronk zijn gehele pensioen iede re maand. Zijn vrouw kreeg nauwelijks geld voor haar huishouden, zo blijkt uit een onderzoek van de politie. De zoon die op een etage boven die van zijn ouders woont kwam 's nachts op het rumoer naar beneden en werd door zijn vader opgewacht. De zoon dacht dat de vader een mes in de hand had. Later bleek, dat het een kachelpook was. Vol gens de verklaringen van de zoon weer de hij een stekende beweging van de va der af en gaf hij hem tezelfdertijd klap in het gezicht. De vader zou toen tegen een deur en vervolgens tegen en kele stoelen zijn gevallen en daarop bui ten bewustzijn zijn geraakt. De oude man is naar het ziekenhuis ge bracht waar bleek, dat hij vijf ribben had gebroken, een longperforatie had en een hartaanval had gekregen. Hij was hartpatiënt. Twee uur na opname in het ziekenhuis is hij overleden. Er is óp het stoffelijk overschot sectie verricht ten einde de doodsoorzaak vast te stellen. De zoon is aangehouden. Westduitse lening aan Egypte De Westduitse minister van buitenland se zaken, dr. Gerhard Schroder en de Egyptische ambassadeur in Bonn heb ben woensdag een stuk getekend waarin West-Duitsland zich bereid verklaart, Egypte een lening van 230 miljoen mark te verstrekken. Dinsdag eindstemming Kosten voor het Aandelen koersen op Amsterdamse beurs De koerswaarde van gewone aandelen aan de Amsterdamse Effectenbeurs is, blylkens gegevens van het centraal bu reau voor de statistiek, in maart boven de f 30 miljard gebleven en zelfs met f 741 miljoen toegenomen. Een jaar ge leden, eind maart 1962, was de koers waarde f 31.732 miljoen, thans f 30.851 miljoen. Er is dus nog een nadelig ver schil van f 881 miljoen. Ten opzicfite van februari 1963 is echter een lichte verbetering ingetreden. Deze verbete ring van de koerswaarde is vrijwel uit sluitend te danken aan de internatio nale concerns- Him koerswaarde was eind februari 1963 totaal f 20951 min. en eind maart f 21.760 min., een verbe tering derhalve van f 809 min. De overige rubrieken lieten merendeels een daling van de koerswaarde zien, bijv. de industrie-aandelen van f 6090 min. naar f 6075 min., scheepvaart van f 743 min- naar f 705 min. en bankaandelen van f 1435 min. naar f 1403 min. Alleen cultuurfondsen liepen op van f 170 min. naar f 175,min- en mijnbouw van f 709 min. naar f 721 min. De gemiddelde koers van de aan delen is met 10 punten toegenomen van 486 tot 496- Een jaar geleden was deze nog 536. rijk hoger (Van onze parlementsredactie) Het is mevrouw Heroma-Meilink' (p.v.d.a.) niet gelukt het criterium de „algemene bijstandwet" welke 1965 de „armenwet" gaat vervangen, te veranderen in die zin dat niet gesproken wordt over financiële overheidssteun voor de „noodzakelijke kosten van het bestaan", maar voor de „kosten van het bestaan". Minister Klompé heeft haar woensdag uitgesproken „onaanvaard baar" gehandhaafd. Dit deed de fracties van de K.V.P., A.R. C.H.U., V.V.D. en S.G.P. besluiten hun stem tegen het amendement van me vrouw Meilink uit te brengen. Het amen dement kreeg alleen de steun van de P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. Verrassing Minder gelukkig was de bewindsvrouwe met de uitslag van de stemming over een amendement van de heer Franssen (p.v.d.a.), welke beoogde dat de gemeen ten in verband met de grotere uitgaven die zij zullen krygen, omdat door de wet meer mensen voor steun in aanmerking komen, op ruimere schaal dan in het ontwerp van de wet was voorzien, krygen uit 's ryks kas. De minister het amendement ontraden. De heer Smallenbroek verscheen op het spreek gestoelte met de mededeling, dat zyn A.R.-fractle tegen het amendement zou stemmen, evenals de fractie van de C.H.U. en ook „de overgrote meerder heid van de K.V.P.-fractïe". Bij de stemming over het amende ment bleek geen der voorstemmers uit de K.V.P--fractie in de vergader zaal aanwezig te zijn. maar ook de tegenstemmende K.V.P.-leden waren niet op volle sterkte aanwezig. Het amendement werd daardoor by ver- V.V.D., P.S.P. en C.P-N. De minister, die altijd sterk emotioneel reageert zoals trouwens ook haar moeder, die gewoontegetrouw de parle mentaire verrichtingen van haar dochter vanaf de gereserveerde tribune volgde keek vol verwijt naar de lege K.VIP.- banken. Eindstemming De Kamer is nog geruime tijd met de bystandwet beziggeweest, omdat de reeks van zestien amendementen het no dige heen-en-weergepraat vergde. De eindstemming volgt volgende week dins dag, nadat alle aangenomen amende menten in de tekst zullen zyn verwerkt en in een tweede lezing wellicht nog wetstechnische schoonheidsfoutjes kun nen worden gecorrigeerd. Dinsdag zal ook gestemd worden over de motie van orde van mevrouw Hero ma-Meilink, welke vraagt om een tot standbrenging op zo kort mogelijke ter- myn van een algemene groepsregeling voor minder validen. De motie is mede- ondertekend namens de K.V.f., V.V-D., A.R. en C.H.U. De minister moet de zaak nog bespreken in het kabinet. Uit de woning van een directeur van een Rotterdamse N.V. aan de Straatweg in Rotterdam is woensdagnacht voor 25.000 gulden aan juwelen en een be drag van 800 in contanten gestolen. De familie was afwezig. De dader (s) zyn vermoedelijk door een openstaand klapraam de woning binnengedrongen. De Rotterdamse politie heeft de zaak in onderzoek. PIET VAN EST VIJFDE IN ANTWERPEN-OUGRÉE De Belg Benoni Beheyt heeft donderdag de wegwedstrijd voor profs van Ant werpen naar Óugrée op zyn naam ge bracht. Beheyt, die in de eindsprint de snelste bleek van een groepje van ze ven renners, had voor de 203 kilometer 5 uur 6 min. nodig. Piet van Est werd de beste Nederlander. In dezelfde tijd als de winnaar werd hy vijfde. De uitslag was: 1. Beheyt (Belg) de 203 km in 5 06.-. 2. Deboever (Belg.). 3- Van Schil (Belg.) 4. Planckaert (Belg), 5. Piet van Est (Ned.), 6. Ar- mand Desmet (Belg.), 7. Junkermann (W.Dld.), allen in dezelfde tijd als de winnaar; 8. Vannitsen (Belg.), 5.06.22 9. Jo de Haan (Ned 10. Schoubben (Belg.), 15. Michel Stolker (Ned.), 18. Piet Damen (Ned.), 22- Ab Geldermans (Ned.), 24. Dick Enthoven (Ned.), allen in 5.06.22. Luctor I kampioeh viertallen bridge Voor de derde achtereenvolgende maal is het Luctor I uit Terneuzen weer ge lukt beslag te leggen op de titel bridge- kampioen van Zeeland viertallen. De titel kwam in het bezit van Luctor dank zy een overwinning op de Fles uit Vlissingen, met de cijfers 90 tegen 80. Deze wedstrijd werd dezer dagen te Breskens gespeeld met de heren Meu- lenberg-van de Goes en Usebaart-van der Poel als het viertal van Luctor I. De kampioenen kunnen nu meedingen naar het Nederlands kampioenschap en voor een plaats in de landeiyke hoofd klas. Ook Luctor m werd kampioen, en wel van de le klas, door een duidelijke 8216 overwinning op Middelburg. Luctor EU promoveert nu naar de hoofdklas. PRIX ANDRÉ VAN DERTON TE BOITSFORT BRUSSEL De Prix André van Derton over 2400 m vormt het hoofdnummer van een aan trekkelijk programma, dat Boitsforts (Brussel) de liefhebbers aanbiedt. Onder de deelnemers is een aantal klassepaar- den, zoals Kipling, Django, Isimos C" fropa en Maximum Ef. De stal van Mad. du Bois is nog niet genoeg in vorm om daar de winnaar te zoeken. Betty Boop met 52 kg zien wij als kanshebber. In de Prix du Ruisseau d'Argent, een ren over 2200 meter voor 3-jarigen, ven wij Gobi een goede kans, het trainement van Alb. Barrat Is reeds in goede vorm. 0 De Britse filmspeler Richard Burton, wiens naam de laatste maanden herhaalde lijk in verband werd gebracht met de Ame rikaanse filmster Elisabeth Taylor, gaat van zijn vrouw scheiden, aldus hebben de advo caten van het echtpaar Burton in New York meegedeeld. Scheepseigenaren bestuderen: Om de malaise te bestrijden Prinses Beatrix Is gisteren in een door paarden getrokken kelzeriyk rytuig naar het paleis van keizer Hlrohlto en keizerin Nagako gereden. Dc prinses was gekleed in een blauw mantelpak met zwarte chapeau en bij passende handschoenen en schoenen. Zy droeg een parelhalssnoer en armband- Op de trappen van het paleis werd zy verwelkomd door Ken Harada, groot ceremoniemeester van het kelzeriyk hof, die haar het paleis binnenleidde naar de keizer en keizerin. De prinses overhandigde de keizer een met juwelen bezette wandelstok, die al eeuwen in het bezit van het Huis van Oranje was. Aan keizerin Nagako gaf zy een kunstig bewerkte juwclendoos. De audiëntie in het keizerlijk paleis duurde ongeveer een half uur waarna de prinses in de ambtswoning van pre mier Hayato Ikeda de lunch gebruikte- Na de lunch in de ambtswoningen van premier Ikeda bracht de prinses een be zoek aan de baby-afdeling in de kraam inrichting van het Japanse Rode Kruis- ziekenhuis. Later op de middag werd voor haar in het officiële gastenverbiyf een demonstratie van bloemenschikken gegeven- In de avond woonde de prinses een diner bij dat haar in het keizerlijk pa leis werd aangeboden door keizer Hl- rohito en keizerin Nagako. De prinses droeg een scharlakenrood en crème kleurig toilet met goudkleurige schoen tjes. Foto: H.K.H. Prinses Beatrix in de keizerlijke caleché, teinvijl zij door Tokio rijdt op weg naar het Japanse keizerlijke paar in het paleis. Toch televisie bij de Spoorwegen De mededeling van de spoorwegen, dal er bjj Harderwijk een treinwaarncmings- post per gesloten televisiecircuit in ge bruik zou worden genomen mag dan een goed geslaagde 1 april-grap zyn ge weest, televisie komt er b(j N.S. De voorlichtingsdienst van de spoorwe gen heeft thans een „serieuze" proel met bedrijfstelevisie aangekondigd. In Eindhoven zal met ingang van de nieu we dienstregeling (26 mei) by wijze van experiment een t.v.-installatie voor treinaanwijzlng worden toegepast. Aan een perronzyde zal een televisiescherm worden opgehangen, dat dezelfde taak krijgt als de moderne perronaanwyzers in de hal van het Utrechtse station. Op dit scherm zal men de bestemming en vertrektijd kunnen aflezen van de eerst volgende trein op het betrokken spoor. Met de installatie van de apparatuur wordt volgende maand begonnen. Eigenaars van schepen in vijftien landen bestuderen op het ogenblik de bijzonderheden van een plan tot het stabiliseren van de scheeps- ruimte ter bestrijding van de heer sende malaise in de wereldscheep vaart. Voor het plan komen sche pen in aanmerking van niet minder dan vijfduizend ton deadweight. Deelnemers zullen verplicht zyn alle in aanmerking komende varende of opge legde schepen waarvan zy eigenaar of rc3er zyn aan te melden. Een jaar na de Inwerkingtreding van het plan zullen de deelnemers zich kunnen terugtrekken met een opzegtermyn van zes maanden. Er zal een vergoeding worden betaald voor het opleggen van schepen of voor de sloop. Bij toetreding zal ten hoogste honderd pond sterling per schip betaald moeten terwijl de jaarlykse contributie jer dan honderd pond zal bedra gen. Maandelyks zal by vooruitbetaling een bedrag in het fonds worden gestort waarvan de grootte door de raad wordt bepaald aan de hand van de deadweight- tonnage van het schip. Geen betaling zal plaatsvinden als het schip reeds is opge legd of emplooi heeft uit hoofde van een charterovereenkomst die vóór de inwer kingtreding van het plan is gesloten. bouwen van nieuwe schepen. E>e raad zal ten slotte nog de classificatie van het schip en zijn leeftyd in aanmerking moe ten nemen. De betalingen voor opgelegde schepen zullen afhankelijk zijn van de verhou ding tussen de opgelegde en de varende schepen. De uitkering zal byvoorbeeld drie shilling per ton deadweight bedra gen als de verhouding één op twaalf is. In dat geval zal de heffing drie pence per ton deadweight bedragen. F«rgo«ding De raad die toezicht houdt op de uit voering van het plan zal de omvang van de heffing vaststellen met in achtneming van de geldende omstan digheden en volmacht hebben de grootte te bepalen van de vergoeding die wordt betaald voor opgelegde schepen en aan eigenaars van sche pen die voor de sloop zijn verkocht. Er zal een wachtpcriode van negen tig dagen worden aangehouden aleer een schip voor oplegvergoeding in aanmerking komt. Deze wachtperiode zal daarna echter worden opgenomen ln de periode waarover de vergoeding wordt betaald. Met enige uitzonderin gen zullen schepen in reparatie en geladen schepen die ais opslagruimte worden gebruikt niet als opgelegde schepen worden beschouwd. Het plan zal leiden tot een automati sche verhoging van de vrachttarieven omdat de eigenaars bij het vaststellen van deze tarieven rekening moeten houden met hun betalingen aan het fonds. Tarieven By het overwegen van oplegvergoedin gen zal worden gelet op twee factoren. Ten eerste moeten de vergoedingen hoog genoesr zyn om de eigenaars te bewegen slechts vracht naar meer lonende tarie ven te aanvaarden en ten tweede mogen ze niet zo hoog zyn dat ze aanleiding zouden kunnen vormen tot het opleggen van schepen die eigcniyk voor de sloop bestemd moeten worden. De vergoedingen mogen evenmin een kunstmatige stimulans vormen voor het KERKNIEUWS Ds. Q. v. d. Vrie, predikant te Wormerveer Ds. Q. van de Vrie zal zondag 7 april afscheid nemen van de vrije evangeli sche gemeente van Veendam en zondag 21 april, na 's -morgens te zijn beves tigd door ds. H. R. Timmerman uit Amsterdam-West, intree doen als pre dikant van de in 1963 geïnstitueerde vrye evangelische gemeente van Wor merveer. Ds. Van de Vries werd 25 juni 1925 te Kloetinge geboren. Na de bevrijding van Walcheren was de heer Van de Vrie enige tijd ambtenaar ter gemeentesecre tarie van Kloetinge, waar hem naast de huisvesting van de gewone burgery, ook was opgedragen de verzorging van de evacuees van Walcheren. Verder was hij een jaar werkzaam bij het ministe rie van justitie, afdeling bijzondere jeugdzorg te Middelburg. Nadat de heer Van de Vrie in juli 1951 zijn kandidaats examen had afgelegd en toen ook was beroepbaar verklaard by de Bond van Vrye Evangelische Gemeenten in Neder land, werd hij 18 mei 1962 door ds. J. Karelse uit Goes bevestigd als predikant van de vrye evangelische gemeente van Nieuwvliet in Zeeuwscn-Vlaanderen, welke hij toen reeds sinds 1 september 1951 als hulpprediker had gediend. Op 14 juli 1957 verwisselde ds. Van de Vrie deze gemeente met die van Veendam. Adviesraad r.-k. leken De bisschop van de R.-K. Kerk te Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dode- waard, heeft een bisschoppelyk advies- Corrie heet Miss Rund 1963, gis teren tot kampioen gekozen op de jaarlijkse Paasvee-tentoonstel- ling in Amsterdam. Deze finale van diverse regionale keuringen werd voor de vierde keer een tri omf voor de gebrs. A. en M. Lint uit Zevenbergen. Hun huidige overwinning is een driejarige roodbonte dikbil (vaars) met zes brede tanden gewicht 8Z0 kg. Het prachtige beest werd ver kocht aan de supermarkt van Grand Bazar in Heerlen. Daar wordt deze koe vandaag geslacht en daarna bij wijze van stunt ge heel geëtaleerd. Er werd een prijs voor betaald van rond zesduizend gulden, dat is twee mille meer dan normaal in deze klasse. WIAAAAJWWVWWWVWMAfWWtAMMAAMVWMM >e gemiddelde gezamenlijke winst marges, bij groothandel en kleinhandel in televisietoestellen, bedragen ongeveer veertig percent, maar voor nieer gang bare typen ligt het percentage meestal belangrijk lager. Dit heeft de minister van economische zaken, drs. J- W. de Pous, gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op mondelinge vragen, hem ge steld door mevrouw C. P. de Roos-Oude geest (p.v.d.a.). Deze had de minister o.m. gevraagd of deze marges niet der mate hoog zyn dat daarvoor de consu mentenprijs van televisietoestellen op een uit het oogpunt van algemeen be lang te hoog niveau wordt gehand haafd? De bewindsman zei deze mar ges niet in strijd te achten met de gang bare regels van het prijsstabilisatie- beleid. Hy zag geen aanleiding om ter zake regelend op te treden. Dat in een bepaald geval een zodanige marge wordt genoten, dat zoals me vrouw De Roos had gememoreerd bij ieder televisietoestel wel twee wasma chines cadeau kunnen worden gegeven, wilde minister De Pous niet uitsluiten. Hy voegde hieraan de opmerking toe, dat in zulke gevallen de winstmarges volkomen onvoldoende zijn om een nor male handel te kunnen uitoefenen. heel uit leken bestaat. Voor zover 1 bend, is dit het eerste college van deze aard in Europa. Het secretariaat zal een onderdeel vor men van het bisschoppelijk secretariaat en gevestigd zijn te Haarlem, mede ter bevordering van een directe communi catie met de bisschop alsook ter bevor dering van de coördinatie van activi teiten der bestaande adviescolleges. Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERK. Beroepen te Oldenbroek, tweede predi- kantsplaats, A. J. Bos te Sprang. Aan- I genomen naar Haren (Gr.) als jeugd- predikant H. K. de Wilde te Nijbeets. GEREF. KERK. Beroepen te Assen, vierde predikants plaats, L. W. Muns te Utrecht-Zuid. Aangenomen naar Bakkeveen, G. J. Brinkman, kandidaat te Leeuwaarden, die bedankte voor Grypskerke en Hein- kenszand. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Bedankt voor Leiden, G. Janssen te Amsterdam-West. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Middelharnis, W. C. Bos- schaart te Slikkeveer en H. Ligtenberg te Oude Mirdum. Amateurvoetbal de eerste klas E van het amateur voetbal krijgt Vlissingen het Eindhoven- se Brabantia op bezoek. Hoewel de Vlis- singers de laatste tyd vry ongeïnspi reerd spelen, ligt een overwinning voor de thuisclub in de lyn der verwachtingen. Een zege is trouwens hard nodig om niet achterop te geraken. Voor Middelburg kan het in de tweede klas B weer een byzonder nuttige zon dag worden. Zelf moeten de Middelbur gers in staat worden geacht af te reke nen met Internos, dat de vierde plaats op de ranglyst inneemt, terwijl óf DESK óf Roosendaal zal moeten afvallen om dat deze ploegen tegen elkaar in het veld komen. Zeeland Sport zal alle zei len moeten byzetten om in Hulst van HW '24 te winnen. Terneuzen moet in staat worden geacht beide punten te veroveren op Uno Animo. In de derde klas D krygt Goes bezoek van DOSKO; Axel trekt naar Nieuw Borgvllet; Zee- landia speelt thuis tegen Meto, terwijl RCS een uitwedstrijd voor de boeg heeft tegen Odio. Het programma luidt: Eerste klas E: De Spechten-Boxtel, Val- kenswaard-Schyndel, Vlissingen-Braban- tia, Helmond-Tongelre, TOP-AUiance, MOC- de Valk. Tweede klas B: Terneuzen-Uno Animo, Steenbergen-Hontenisse, Internos-Mid delburg, Rood Wit-Veerse Boys, HW- Zeeland Sport, DESK-Roosendaal. Derde klas D: Goes-DOSKO, Grens- wachters-Kaaise Boys, Nieuw-Borgvliet- Axel, Zeelandia-Meto, Odio-RCS. RKFC- Vierde klas G: Kruisland-NVS. De Schutters-Cluzona, Burgh-Sprundel, SC Gastel-NS V, Oudemolen-Zierikzee, Vos meer-Halsteren. Vierde klas H: Biervliet-Clinge, IJzen- dyke-Steen, Aardenburg-Luctor, Lewe- dorpse Boys-Corb. Boys, Yerseke-Bres- kens, Oostburg-Koewacht. Reserve eerste klas: Brabantia H-Eind- hoven IH. De Valk H-NAC m, Willem 2 m-NOAD ra, PSV III-TSC n, Mid delburg Il-Internos II, BW Hl-Vlissin- gen II. Reserve tweede Idas B: Corn Boys H- Longa III, Baronie HI-Hontenisse II. RET H-Axel II. Vlissingen Ill-Goes H. Middelburg Hl-Zeeland Sport II, HW H-Roosendaal II. Derde klas H: DOSKO H-MOC II, In ternos HI-VOAB H, Alliance U-Rood Wit II, NAC rV-Terneuzen H, RAC H- Vlissingen IV. Volleybal De afdeling Zuid-Beveland zal op het afdelingsvolleybaltoernooi op 6 april in Bergen op Zoom vertegenwoordigd wor den door de teams van E.G.V.C. uit Goes. Het damesteam zal bestaan uit: J. Mijnsbergen (aanv.), B. Dubbelman, K. Kloosterman, T. Koene, T. van Malde- gem, H. Pauwe, M. Zuidweg-van Geel. Het herenteam bestaat uit: P. Steutel (aanv.), H. Goovers, B. Hoogendoorn, J. Koene. K. Koene, L. Rosendal, G. Schrcudcr. K. Vis. Het toernooi, dat tot nog toe steeds door de afdeling Zuid-Beveland van de Neder landse Volleybal Bond werd georgani seerd. wordt dit jaar verzorgd door de afdeling Bergen op Zoom. Er zal op zes velden gespeeld worden in de nieuwe vei ling. Alle afdelingen van district Zmd TT zullen aanwezig zijn, te weten, Walche- „Zeeland heeft weinig mogelijkheden om zoet water aan de bodem te onttrekken. Er is slechts op een beperkt aantal nlaatsen een zoetwaterlaag van voldoen- le dikte aanwezig. De grootste voor zichtigheid moet in acht worden nien om dit water voor de lam tuinbouw te gebruiken." Deze opmer kingen maalvt de heer J. J. Linden- bergli, landbouwkundig assistent bij de commissie waterbeheersing en ontzil- ting te Goes, in een door de rykstuin- bouwconsuient voor Zeeland en West- Noord-Brabant uitgegeven boekje over „De watervoorziening in de tuinbouw in Zeeland". Ooit de hoofdassistent bij de rijks- tuinbouwconsulent te Goes, de heer P. Meeuwse, wyst er in een artikel over de watervoorziening in de tuin bouw op, dat er in Zeeland niet over al voldoende water van goede kwa liteit beschikbaar is. „De uitbrei ding van de tuinbouw op dergelij ke plaatsen moet voorlopig op voor zichtige wyze plaatsvinden," zo zegt hy. De heer Meeuwse is van mening, dat er voor de watervoorziening meer moge lijkheden zyn, dan er thans in de prak tijk bekend zijn. Voor kunstmatige aan voer van water kan men gebruik ma ken van leidingwater, oppervlaktewa ter, bronwater en neerslag," stelt hy. In zijn artikel geeft de heer Meeuwse een overzicht van de zoetwatersitua tie in Zeeland. Schouwen-Duiveland heeft zoet water in de duinen en het gebied rond Noordgouwe. Daarnaast is Surinamer op proef bij P.S.V. De beste voetballer van het moment in Suriname, de 24-jarige Jules Lagadeau, linksbinnen van het Surinaamse elftal en aanvalsleider van de kampioensploeg Transvaal, komt naar Nederland. Laga deau vertrekt zondag a.s. per vliegtuig uit Paramaribo met als reisdoel Eind hoven, waar hy by de ere-divisieclub P. S-V. op proef komt spelen. Indien hy ge durende de proefperiode van drie maan den by P.S-V. voldoet en wanneer mede Lagadeau zich aan de Nederlandse om standigheden kan aanpassen, zal hem een contract worden aangeboden. Mocht of het een, of het ander niet het geval zyn, dan kan hy naar Suriname terug keren. Ook de Groningse ere-divisieclub G V. A.V. lonkt naar twee Surinaamse spe lers, beiden eveneens van Transvaal, namelijk linksbuiten Monsanto en de achterspeler Breinburg. Beiden zijn be reid een aanbod van Groningse z{jde te aanvaarden, maar veel zal afhangen van de maandag in Groningen te hou den raadszitting, waar de subsidierege ling aan G-V.A.V. aan de orde komt, of de Surinamers kunnen worden gecon tracteerd. ren, Zuid-Beveland, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg en Den Bosch. De eerste wedstrijden zullen om 1.30 uur beginnen. Het Walcherse da mesteam is als volgt samengesteld: A. ten Bruggencate-Knoop (aanv.), I. Wil- lemse, S. Schreurs-Mets. A. Bijl, I. Hen- drikse, J. Hendrikse, M. van Poelje en H. Segboer (allen E.V.V.C.). In Vlissin gen worden nog enkele competitiewed strijden van de afdeling Walcheren ge speeld: Zuidwesters 2O.N.S. 1 (2). M.V.C. 1Zuidwesters 1 (2), Matador 3 M.V.C. 2 (3), Zuidwesters 2Matador 3 (3). Indien M.V.C. en Zuidwesters ge lijk spelen hebben Zuidwesters en M. de Ruyter evenveel punten, zodat dan om 4.45 uur een beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de le klas gespeeld zal moeten worden. Wint M.V.C. van Zuidwesters dan zyn de zeevaartscholie- n kampioen. Wint Zuidwesters dan :-.ijn de Souburgers kampioen. er slechts plaatselyk goed water in de sloten. In de Polder Schouwen, Vier Bannen en andere overstroomde pol ders is geen exploiteerbare hoeveel heid zoet water aanwezig, aldus de heer Meeuwse. Over St. Philipsland wordt opgemerkt, dat het niet te verwachten is dat in dc polders, die alle aan één zijde aan het zoute buitenwater gren zen, veel zoet water zal worden aange troffen. In Tholen komt slechts in de grotere kreekruggen en in enkele jon gere polders een dunne zoetwaterlaag voor, aldus het artikel. Bevelanden Ook Noord-Beveland heeft geen gro te hoeveelheden zoet water. „Meest al is het wel mogelyk om opper vlaktewater aan sloten en vyvers te onttrekken", zo wordt opgemerkt. Alleen in het gebied rond Kapelle-Bie- zelinge, Wemeldinge, Heinkenszand en de polders zonder zout veen komt zoet water van enige betekenis voor. Walcheren heeft met Schouwen gemeen, dat er in de duinstrook zoet water te vinden is. Voorts is het alleen te vinden in de grotere kreekruggen in de polder Walcheren en enkele polders bij Nieuw en St. Joosland. Het zandgebied langs de Belgische grens in Zeeuwsch-Vlaan- deren bevat overal voldoende zoet wa ter. Daarnaast komt zoet water voor in de hoger gelegen polders met een zand- ondergrond. In verschillende polders wordt zoet slootwater aangetroffen. „Zo dra echter zout veen voorkomt - dit is in vele polders het geval moet men voorzichtig zijn met het onttrekken van zoet water aan de grond", betoogt de heer Meeuwse. Zyn conclusie is, dat de behoefte- aan voldoende goed water steeds toeneemt. Dit blijkt uit het feil, dat menige volle- grondstuinder heeft ontdekt, dat door watertoediening de kg-opbrengst kan worden verhoogd, zo wordt gesteld. Daarbij wordt er op gewezen, dat ook in de bloembollenteelt enkele malen be regening een niet onaanzienlijke ver hoging van de opbrengst geeft. Adviezen Het blad „De watervoorziening in de tuinbouw in Zeeland" is een bylage bij een boekje met adviezen vooi de klein- fruitteelt. In dit boekje zyn naast de behandeling van nieuwe onkruidbestrij dingsmiddelen, ook een aantal teelt- wenken opgenomen. Er wordt aan herinnerd, dat ook dit jaar de ontwikkeling van de klein- fruitteeltgewassen laat begonnen is in verband met de langdurige winter. „Vooral ook voor de telers i van glas aardbeien veroorzaakte de langdurige vorst moeilijkheden," aldus een alge- neen overzicht. Geadviseerd wordt om ;een planten meer in nieuwe kassen te irengen, omdat het nu wel erg laat wordt. De vorstschade aan de gewassen valt over het algemeen erg mee, zo blijkt verder. De aardbeien zyn de winter goed doorgekomen, evenals de bramen, voor zover ze goed waren afgedekt. Advertentie Zondagfruit1 is fruit met

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13