PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSSEN MIKKEN OP DE MAAN Loenik 4 - groot genoeg om man te bevatten- ligt in juiste koers Incident in lucht bij W.-Berlijn N.S.-TARIEF PER 1 JUNI OMHOOG De plaats van Veere in de recreatie: zaak van zorgvuldig beleid Moskou nodigt Mao uit PREMIER KROESJTSJEW: In direct contact met grondstation GEEN COMMUNIQUÉ OVER HET TOEKOMSTIGE E.E.G.-BELEID Wél oplossing voor Afrikaanse associatiekwestie NATIONAAL MARINEMONUMENT Russen beschieten vliegtuig t.v.-ster Minister geeft toestemming Toeslag van 15 cent op kaartjes Compromis tussen recreatie en stilte Amsterdamse smartlap Kreeftengeschil voor het hof van arbitrage 206e jaargang - no. 79 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. P. van de Velde, P B. den Walstraat 68-60. tel. 2355 (b.g.g. red 2911. Zlerlhzee' red tel. 2425 adm. tel. 2094 Boei en W de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en Q. A. de Kok Abonnementsprijs 6 I Adv.pr. 30 ct- p. mm. Min. p. adv. f 4.50. Ingez. i x tarief Kleine adv. (m „„.O per kw.; franco per post 8.25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllsslngen: „1. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 6213): Oostburg: tel. 2395; Teraeuzen: red._tel._2116t adm. tel. p' regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 c er. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 3 april 1963 Meer salaris voor loodsen Pagina 2 Rusland heeft gisteren een anderhalve ton zwaar ruimteschip gelanceerd en heeft voor het eerst erop gezinspeeld dat men in Rusland van plan is zowel geleerden als ruimtevaarders naar de maan te zenden. Het ruimteschip draagt de naam „Loenik 4" en is groot genoeg om een man te kunnen herbergen. Dë raket werd voor een drie ënhalve dag durende tocht afgeschoten om wetenschappelijke ge gevens over de maan te verzamelen. In de eerste officiële mededeling werd verklaard dat alles „nor maal verloopt" en dat de loopbaan van de raket de „geschatte zeer dicht benadert". Een ruimtegeleerde uit de Rus sische stad Leningrad verklaarde gisteravond dat het maanschot „interessante gegevens" over de maan zal verstrekken en voegde eraan toe: „Het is waarschijnlijk dat de maan het eerste hemel lichaam zal zijn waarop eén groep ruimtevaarders en geleerden zal landen". Hoewel Rusland er her haaldelijk over heeft gesproken dat er plannen bestonden een mens naar de maan te zenden is dit de eerste keer dat ook geleerden in dit verband worden genoemd. In de officiële aankondiging werd de voorspelling gedaan dat dc „Locnik 4" de onmiddellijke omgeving van de maan zou bereiken. Er werden geen bijzonder heden meegedeeld bettreffende de aard van de gegevens die het ruimteschip zal verzamelen. Retourtje? Westelijke waarnemers verklaarden dat het mogelijk is dat de Russische geleer den de raket in een baan om de maan willen laten cirkelen of dat het de bedoe ling is dat de „Loenik 4" weer naar de aarde terugkeert. De lancering van het ruimteschip valt 10 dagen voor de tweede ver jaardag van de pioniersvlucht van majoor Joeri Gagarin door de ruim- Geen register voor ziekenverzorgers (Van onze parlementaire redacteur) De minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft gisteren in de Tweede Kamer een nederlaag geleden by de behandeling van de wet houdende wettelijke voor schriften inzake ziekenverzorgers en ziekenverzorgsters. Met grote meerderheid aanvaardde de Kamer de amendementen van de heren mr. J. W. van Gelder tc.h.) en dr. J. H. Lamberts (p.v.d.a.), die een streep haal den door het in het ontwerp opgenomen register, aan te houden door de genees kundige hoofdinspecteur van de volks gezondheid, waarin de ziekenverzorg- gers(sters) moesten worden ingeschre ven. Vorige week had minister Veld kamp de amendementen onaanvaard baar genoemd. De behandeling van het wetsontwerp was hierop geschorst. Gis termiddag handhaafde de minister zijn bezwaren. Met alleen de stemmen van de K.V.P. tegen werden de amendem§n- ten aangenomen. Het wetsontwerp werd hierna door de Kamer zonder hoofde lijke stemming aanvaard. BAAAIWWVWWVWWlA/UW\nnAi\IWWWWtnAIW\AAO Voor het eerst sedert zijn aan komst in Nice is koning Saoed van Saoedi-Arabië in het open baar verschenen. Op de foto ver laat Ibn Saoed (links) met enige van zijn zonen het Negresco hotel voor een autotochtje. te en twaalf dagen na de lancering van de 13de satelliet van het Rus sische „kosmos"-raketten program ma. Premier Nikita Kroesjtsjew zou in di rect contact staan met het station dat de signalen van het ruimteschip opvangt en zijn loopbaan volgt. Een observatie post van het Westduitse Bochum meldde dat de signalen van het ruimteschip om 13.30 uur onze tijd „luid en duidelijk" binnenkwamen. „Tass" verklaarde voorts dat „be langrijke inlichtingen" te verkrijgen zouden zijn door de vestiging van een station op de maan. Waarnemers achten het mogelijk dat dit misschien de taak van de „Loenik 4" is. Landing Het Russische persbureau „Tass" gaf een eigen visie van een eventuele lan ding van een Russische groep op de maan. „Om de luchtdichtheid van de bemande raket bij een maanlanding te waarbor gen hebben chemici voorgesteld een dik ke laag schuim rond het ruimteschip te laten ontstaan, bestaande uit verschei dene lagen gassen, of de landingsplaats te bedekken met een dikke laag schuim of waterstof. Het schuim zou door het ruimteschip zelf op het oppervlak van de maan kunnen worden gespoten. De schuimlaag zal de ruimtevaarders be schermen tegen hoge en lage tempera turen en tegen schadelijke invloeden van de zon en voorwerpen van de maan. „De ruimtevaarders zullen in staat zijn de hypothese van het bestaan van een ingewikkeld organisme op de maan, te onderzoeken", aldus „Tass". Ministers werden het niet eens Een akkoord over de onderteke ning van de nieuwe associatieover eenkomst tussen de E.E.G. en de 18 Afrikaanse landen, overeen stemming over een verdere ver snelde afbraak van de douaneta rieven op 1 juli en een opdracht voor een werkprogramma voor het lopende jaar zijn de voornaamste resultaten van de ministerraad van de Europese Economische Ge meenschap, waarop de Duitse Bondsrepubliek gisteren een „be ginselprogramma" lanceerde om uit de E.E.G.-crisis te geraken. Dc twintig minister uit de zes E.E.G.- landen, die deze eerste normale raads vergadering op volledig ministerieel ni veau na het „échec van Brussel" in de onderhandelingen met Engeland bij woonden, kwamen echter niet toe aan de formulering van de resultaten, die het Duitse initiatief kan hebben. Een ontwerp-communiqué, waarin was ge tracht de meningen van de zes delega ties samen te vatten, stuitte op vele be zwaren en ook een door de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, opgestelde tekst kon geen gemeenschap pelijke genade vinden. Tijdgebrek Tijdgebrek werd na afloop van de bij eenkomst aangevoerd als oorzaak van het feit, dat de E.E.G. de „her leving van de gemeenschap" niet of ficieel wereldkundig kon maken. Als werkelijke reden werd echter niet verheeld, dat de na minister Schrö- ders afgelegde verklaringen te veel punten onopgehelderd lieten. Dit neemt echter niet weg, dat mede door een toegevende houding van de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, op enkele punten overeenstemming kon worden bereikt. Een Franse concessie, bereikt in een af zonderlijk onderhoud tussen de minis ters Couve de Murville en Luns, nam de laatste Nederlandse bezwaren weg te gen de ondertekening van het nieuwe Afrikaanse associatie-akkoord. Een da tum voor de ondertekening kon evenwel niet worden vastgesteld, omdat de iaanse delegatie hiertegen grond wettelijke bezwaren handhaafde en deze beslissing wil overlaten aan de na de verkiezingen optredende nieuwe rege ring. De hoofdpunten van het Duitse begin selprogramma waren: een harmonische ontwikkeling van de gemeenschap zo wel intern als naar buiten, de noodzaak van de toetreding van Engeland (en andere Europese landen) tot de ge meenschap, geen onderlinge toegevingen meer tussen de partners van de E.E-G. als „voorschot" op gemeenschappelijke besluiten en het opstellen van een pro gramma voor de werkzaamheden van de E.E.G. voor het komende jaar. „Senioren Convent" doet niet mee aan verkiezingen De partij „Senioren Convent" doet niet mee aan de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer. De heer An- dringa uit Wolvega, de oprichter van de partij, had er geen rekening mee gehou den, dat het gisteren de dag van de kan didaatstelling was. Deze kandidaatstelling is als gevolg van de verschuiving van cfe dag van de ver kiezingen een week vervroegd. Het se nioren Convent had zijn lijsten niet klaar en ziet dus nu van deelneming aan de verkiezingen af. KARELSPRIJS VOOR HEATH De Karelsprijs van de stad Aken een ouden medaille plus 5000 mark zal lit jaar worden uitgereikt aan de Britse minister voor Europese zaken Edward Heath voor de wijze waarop hij in Brus sel de onderhandelingen heeft gevoerd over Engelands toetreding tot de E.E.G. Deze naar Karei de Grote genoemde i wordt toegekend aan mensen die verdienstelijk hebben gemaakt voor de eenheid van Europa. K.A.B. GEEFT TON VOOR FRANSE STAKERS Het verbondsbestuur van de Katholieke Arbeidersbeweging heeft op een gisteren in Utrecht gehouden vergadering beslo ten, een bedrag van f 100.000 over te maken aan de christelijke mijnwerkers- bond in Frankrijk. In 1967 zal in Scheveningen een nationaal marinemonument onthuld wor den. Het wordt een bronzen beeld van 4,5 meter hoogvoorstellende een matroos die door een kijker uitziet naar de horizon. Enige weken geleden heeft het comité dat zich voor het oprichten van dit monument heeft beijverd, aan de beeldhouwer Mart Andriessen de definitieve opdracht tot vervaardiging gegeven. De beeldhouwer die gisterochtend tijdens een persconferentie in Den Haag een miniatuur van het beeld heeft getoond, vertelde daar dat het monu ment de waakzaamheid, de paraatheid en de getrouwheid van de Konink lijke Marine wil uitbeelden. Het monument zal geplaatst worden, half in het dijklichaam van de zuidboulevard in Scheveningen, tussen de Keizer straat en de buitenhaven. Welke inscriptie het beeld zal krijgen is nog niet definitief vastgesteld. Het comité, dat onder voorzitterschap staat van vice-admiraal b.d. jhr. H. A. van For eest denkt in dit verband aan de woorden van koningin Wilhelmina: „De marine heeft het goed gedaan". Koningin Wilhelmina heeft dat in 19J/2 gezegd tegen admiraal Helfrich. Met het monument wil men de rond 3000 marinemannen die in de tweede wereldoorlog zijn gevallen, eren. Foto: Mari Andriessen (l.) en jhr. H. A. van Foreest (r.) met het miniatuur-model van het ontwerp. Premier Kroesjtsjew van de Sow- jet-Unie heeft een Chinese uitnodi ging voor een bezoek aan Peking ontweken en de leider van de Chi nese communistische partij, Mao Tse Toeng, in plaats hiervan ge ïnviteerd zich „in het voorjaar of in de zomer" naar Moskou te be geven. Het voorstel van Kroesjtsjew was ver vat in een brief aan de Chinese com munistische partij. In de op 30 maart gedateerde Russische brief was gezegd dat de Chinese leider een „waardig welkom" zou krijgen in dien hij naar Moskou zou gaan. In de Russische brief werd voorts zegd dat indien het niet tot een bezoek zou kunnen komen, de twee communis tische partijen „op hoog niveau" bespre kingen zouden moeten voeren om haar meningsverschillen uit de wereld te hel pen. Rusland stelde voor de besprekingen op 15 mei in Moskou te voeren. INTERPELLATIES OVER DEFENSIE EN PRIJZEN VAN LANDBOUWGROND De interpellatie van de heer C. Egas (p.v.d.a.) over de ontwikkeling van de prijzen van landbouwgronden na de op heffing van de prljsbeheersing voor de ze gronden, zal morgenmiddag worden gehouden. Vorige week donderdag had de Tweede Kamer deze interpellatie reeds toege staan, maar over de datum kon nog met worden beslist daar minister Marijnen aan bepaalde andere afspraken gebon den was. De Tweede Kamer heeft gisteren ver der het verzoek van prof. dr. A. Von deling (p.v.d.a.) toegestaan om de mi nisters van buitenlandse zaken, van de fensie en van financiën te mogen inter pelleren over de jongste ontwikkeling van de defensiepolitiek van de regering in het verband van de NAVO, in het bij zonder met betrekking tot de beschik kingsmacht over kernwapens. De interpellatie zal volgende week dins dag, 9 april, worden gehouden na de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met West-Duitsland inzake de stationering van Duitse troepen in de gemeente Bu- del. Twee Russische straaljagers heb ben gisteren in de Berlijnse lucht- corridor getracht het particuliere vliegtuig van de Canadese toneel- en televisiester Hughie Green tot landen te dwingen. Zij gaven eerst met tekens te kennen dat Green moest landen maar toen deze doorvloog loste één der Russische jagers vier of vijf schoten naast het toestel. De Canadees hield echter zijn koers en landde veilig in Gatow. Een Britse zegsman verklaarde dat dit het eerste incident van deze aard sedert vele jaren is. Van westelijke zijde is bij het Berlijnse luchtbeveiligingscentrum geprotesteerd. Green had zijn vliegplan aan het cen trum, dat de luchtvaart in de drie Ber lijnse corridors coördineert, voorgelegd. De Russen hadden bezwaar tegen een vlucht van een particulier vliegtuig door de corridor maar de westelijke verte genwoordigers wezen dit van de hand. Green, die in de oorlog piloot was, ver klaarde later zeer verrast te zijn over het Russische optreden omdat Russi sche piloten tijdens de oorlog hadden beloofd ervoor te zullen zorgen dat hij medaille zou krijgen. (Van onze Haagse redactie) De minister van verkeer en water staat heeft het verzoek van de Nederlandse Spoorwegen om de reizigerstarieven te mogen ver hogen ingewilligd. Dit herhaalde verzoek is in begin van januari aan minister Korthals gedaan. retour zullen de kilometerprijzen niet worden verhoogd, maar zal worden vol staan met invoering per 1 juni van een vaste aanslag van 15 cent per kaartje. De prijzen van de kilometersabonne- menten zullen op matige wijze worden aangepast. Daarnaast wordt ook voor deze soorten plaatsbewijzen een vaste aanslag Ingevoerd. De verhouding van de prijzen voor reizen in de eerste en tweede klasse wordt enigszins gewijzigd en in overeenstemming gebracht met de plaatsruimte, die beide categorieën reizigers innemen- Voor de reizigers eerste klasse bete kent dit een prijsverhoging met 4 pro cent. Voorts zullen met ingang van 1 juni a.s. een verhoging ondergaan de prijzen van perronkaartjes, bagage- kaarten en de D-trein toeslag. De kos tenstijgingen konden tot voor enkele ja ren geleden geheel door productiviteits verbetering worden opgevangen. De laatste tijd is dit niet meer mogelijk, zodat een prijsverhoging onvermijdelijk werd", aldus de directie van de Neder landse Spoorwegen. Afgewacht Na de verhoging op 1 september 1962 van de goederentarieven der N.S., heeft de regering willen afwachten of de rei zigerstarieven verhoogd dienden te wor den. Aan een verhoging dezer tarieven is thans met ingang van 1 juni goed keuring gehecht- De tarieven van liet reizigersvervoer zijn, aldus de directie, „vele jaren ongewijzigd gebleven: die voor enkele reizen en retours sinds april 1D57, die van abonnementen sinds 1955 en die van jeugdkaarten sinds 1950. Tóch nog laag Ondanks deze verhoging zullen de tarie ven van de Nederlandse Spoorwegen nog zeer laag zijn in vergelijking met dir !- andere Europese landen. Thans is van de Nederlandse Spoorwegen het laagste in Europa. Tóch is onder bepaal de omstandigheden het reizen in bijvoor beeld België en Frankrijk zeer billijk. De Nederlandse Spoorwegen hebben steeds het standpunt ingenomen dat men het laagst mogelijke tarief diende te be rekenen, maar dan ook voor iedereen. Reductie In andere landen met name ook in Bel gië, waar de tarieven hoger zijn, bestaan echter alle mogelijke reducties voor be paalde groepen van de bevolking. Vaak vormen politieke overwegingen de ach tergrond van dergelijke reducties. Het is de Veerenaren bekend dat de ontwikkeling van hun ver maarde stedeke overal in het land met bijzondere interesse wordt gevolgd. Een interesse die vaak niet zonder bezorgd heid is. Want, zo blijft men zich afvragen, wat zal overblijven van dit schone stadje, wanneer de recreatiegolf er overheen- spoelt? Van die ongerustheid gaven vorige week de „Vrienden van Veere" blijk, door een brief aan Gedeputeerde Staten van Zeeland te richten, waarin ge pleit wordt voor het behoud van het bijzondere karakter van Veere en voor een deskundig en evenwichtig recreatieplan. En dan gaat het om de plaats, wel ke Veere in dit plan krijgt. Moet Veere het Veere-van-de-s til te blijven, of zal het oude staaje dat door velen een open luchtmuseum wordt genoemd als schilderachtig decor die nen voor een bruisend vertier van watersportliefhebbers a la Loosdrecht? In het- voorjaar is deze vraag weer actueel en wordt ieder voorjaar des te actueler. De oplossing van het vraagstuk zal een middenweg tussen genoemde uitersten moeten worden. Want daarvoor zyn de belangen té uiteenlopend. Daar is in de eerste plaats de Veerse middenstand, die na het vertrek van de vissers, de deuren wijd zal open stellen voor iedere recreant. Uit ge sprekken bleek ons, dat het de Veere naren voorlopig niet druk genoeg kan worden. En daarbij ziet de mid denstand alle maatregelen, die geno men zouden moeten worden ten be hoeve van handhaving van het oude Veerse karakter, welhaast als rem mende factoren. Zo krjjgt Veere in het seizoen meer en meer een verkeersstroom te ver werken, die eigenlijk te groot is voor de smalle straten en de bestaande parkeermogelijkheden. Maar wanneer er stemmen opgaan parkeerterreinen buiten de wallen aan te leggen (zoals in het nieuwe stadplan Veere ont worpen) uit men meteen bezwaren als: „dan komt er minder volk. Men wil Veere per auto verkennen, als ze er niet door kunnen rijden komen ze helemaal niet. En dan neemt men de verkeersopstoppingen op Markt en Kade maar liever op de koop toe". De Veerse middenstanders zullen hun voorraden tegen het seizoen baseren op de te verwachten afname door vakantiegangers en watersportlief hebbers. Nieuwe zaken zullen zich juist specialiseren in watersportbe- nodigheden en jachtaccessoires. Van zelfsprekend dat zij hun belangen door niets geremd willen zien. De verwachtingen voor het komende sei zoen zyn hoog gespannen. Visioenen De liefhebbers van Veere, de kenners van landschaps- en stedeschoon, heb ben echter al vaak visioenen van een bruisend Veere waar juke-boxen in verversingstenten schallen en de ijle stem van het stadhuiscarillon niet meer wordt gehoord boven het va- kantiegedruis. Deze verwachtingen mogen voorlopig overdreven zijn, een feit is dat cl- structuur en het karakter van h<*' (Zie slot pag. 2 kol. 2) H 'et Amsterdamse dagblad „Het Pa rool" heeft in zijn bijvoegsel P.S. eleverd za blijkt, dat de gulden journal!: regel van C. P. Scott „Feiten zijn heme, commentaar is vrij" niet voor deze Am sterdamse krant geldt, want in dit P.S.- commentaar wordt met feiten zó vir tuoos omgesprongen, dat ze zelfs niet meer herkenbaar zijn. Zo wordt het kamerlid Kodde op een merkwaardige manier ter sprake gebracht. Men weet: deze S.G.P.-afgevaardigde is oud-bur gemeester van Zoutelande, een gemeen te die blijkens de volkstellingcijfers van 1960 het toerisme als haar belangrijkste bestaansbron heeft. Wat zegt nu de commentator van P.S.? De heer Kodde „is burgemeester van een Zeeuwse ge meente, die haar gehele gezicht en le venswijs dankt aan de visserij, dit wel haast oudste bedrijf ter wereld". Kijk-es aan. Maar het wordt nog mooier. Zie hier de volgende claus uit het stuk: „Veeleer dan door het water, dat bij al zijn wrede grilligheid toch het beeld van netten en klederdrachten en rigoureus Calvinisme heeft helpen bewaren, moet hij de grond onder zijn voeten voelen wegzinken door de dijk, die de zee be dwingt". Dergelijk commentaar wordt de lezers van het Amsterdamse blad voorge zet. Het is wel bar. Het gaat uit van verkeerde feiten, het levert bovendien het in sommige kringen gangbare zéér geliefde prentje van zoals het heet „rigoureus Calvinisme", voorzien van het onvermijdelijke smeurtje kleder drachten plus een licht toetsje netten. Wanneer toch raken we in Nederland verlost van dergelijk onkundig geschrijf, geleuter vanachter een Amsterdamse cafétafel over zaken, die men zelfs fei telijk niet eens kent. De ene bok in dit opstel is nog niet goed en wel geschoten of een tweede ligt er al naast, lieve beestjes met een typisch wit-zwart- huidje. Hier is er nog zo één: „De nieu we tijden kloppen aan de Zeeuwse poort, waarachter zo veel is gebleven gelijk het was, jaren en jaren lang, zo kleurig eri schilder achtig'. Hoe roerend, welk een oorspron kelijke beeldspraak. De auteur kon het vermoedelijk zo beel dend neerschrijven, omdat hij niet wordt gehinderd door enige kennis van zaken. Niets weet hij af blijkbaar van de agra rische situatie in deze provincie, de ont wikkelingen van de laatste jaren op al lerlei gebied zijn aan hem voorbijge- ftantlijn tijd het oude verhaal over Zeeland, dat knusse landje achter dijken en dijkjes, dat achtergebleven gebied, waar men nu zo hardnekkig poogt de aan „de poort kloppende" vooruitgang tegen te hou den. Hoe lang hebben we nog last van dit gezemel? Mogen we „Het Parool" naar aanlei ding van dit P.S.-commentaar er aan herinneren, dat vorige week in de Tweede Kamer in eerste instantie is ge sproken over een Zeeuws initiatief van vele jaren her voortgekomen uit een idee van ir. A. G. Maris, destijds direc teur-generaal van de rijkswaterstaat om oesters op industriële basis te kwe ken, namelijk door middel van biolo gisch haarfijn uitgekiende methoden. Voorts, dat dit initiatief echter door be paalde laten we zeggen machina ties in de grond is geboord en dat juist over deze departementale achtergron den aan Zeeuwse kant nogal grimmig heid is ontstaan. Deze verstoordheid echter is nadrukkelijk iets anders dan geween-over-wat-verloren-gaat. Mogen wij er verder op wijzen, dat men in Zee land al jaren lang heel goed weet welke consequenties de afsluiting van de zee gaten met zich brengt, beter dan in Den Haag, want daar is pas vorige week voor het eerst een duidelijke mededeling gedaan over een schaderegeling voor oesterkwekers. Wellicht kan ook „Het Parool" begrijpen, dat de niet geringe onrust over het uitblijven gedurende vele jaren van enige mededeling over een schadevergoeding echt wel iets an ders is dan „een aantasting van een ge heiligde orde", zoals het Amsterdamse blad schrijft. Mogen we er voorts aan herinneren, dat de oesterproef en de schaderegeling nooit gekoppeld zijn ge weest, maar dat deze zaken pas de laat ste week samen aan de orde zijn geko men door het ontstaan van vorstscnade. En wil men ter redactie van „Het Pa rool" misschien ook nog eens overwe gen, dat de oesterteelt reeds nu een culture is, waarbij het „beeld van netten en klederdrachten" plus andere traditio nele begrippen uit het populaire school boekje niet meer passen. Het belangrijkste van alles echter lijkt ons, dat men nu eindelijk eens be denkt dat wij in Zeeland zo langzamer hand het bezorgde liedje over „de bijl aan de wortel van een oud levenspa troon" de woorden zijn alweer uit „Het Parool" echt beu raken. Het is een sentimentele, onwaarachtige dreun. Een Amsterdamse smartlap. De Franse regering heeft haar stand punt in de Frans-Braziliaanse visserij- kwestie over de kreeftenvangst officieel ter kennis gebracht van het bureau van het permanente hof van arbitrage in het Vredespaleis in Den Haag, aldus is uit Parijs gemeld. Zoals bekend, hebben zich in de loop van vorig en dit jaar moeilijkheden voorge daan over Franse vissersschepen in de Braziliaanse wateren. Auto vloog uit de bocht - één dode Op de rijksweg ApeldoornZwolle, on der Ernst, is in de nacht van maandag op dinsdag een personenauto geslipt, ten gevolge waarvan de twintigjarige J. van Essen, dienstplichtig soldaat, gelegerd te Wezep en afkomstig uit Apeldoorn, om het leven is gekomen. De oorzaak van het ongeval is niet be kend. Toen de wagen slipte kwam hij te gen een boom terecht. Twee andere in zittenden, de dienstplichtige soldaten J. J. van D. uit Enkhuizen en J. Th. van K. uit Ravenswaay, liepen bij de botsing lichte verwondingen op. Ze zijn in het Julianaziekenhuis in Apeldoorn behan deld en konden vervolgens worden over gebracht naar de ziekenzaal van de Ko ning Willem IH kazerne in Apeldoorn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1