Delta-zandtrein rijdt naar „failliete duinen" Argentijnse troepen slaags met elkaar Senaat uit kritiek op het bouwbeleid Anti-peronistische opstand „IL GRIDO", REPRESENTATIEF VOOR WERK VAN ANT0NI0NI Peter Alexander in verrukkelijke travesti-rol Bij scheiden van de markt Weinig lof voor subsidiesysteem Verlanglijst LA0TIAANSE MINISTER WERD DOOR LIJFWACHT VERMOORD Petrosjan won vijfde partij MINISTER BOMBOKO KREEG EEN PAK SLAAG VAN DEEN SE SERGEANT Z0UTELANDSE KLEUTERS BIJ DE OPENING NIEUW SCHOOLGEBOUW WOENSDAG 3 APRIL 1983 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Versterking zeewering Opvallend transport van het Hoogheemraadschap Delfland EEN bijzonder opvallende trein maakte dinsdagmiddag een „officiële rit" langs de Nieuwe Waterweg en over de smalle duinregel van Hock van Holland naar het dorpje Terheyde. Het was de „Delta-trein" van het Hoogheemraad schap van Delfland: drie blauwe perso nenrijtuigen, afgeladen met autoriteiten en 24 kipwagens met zand. Een wat vreemde combinatie, die was bedoeld om ieder in de omgeving ervan op de hoogte te stellen, dat het werk aan de „kunstduinen" ten noorden van de Nieuwe Waterweg is begonnen. In de komende twee jaar zal hier 1,4 miljoen kubieke meter zand worden verstouwd uit depots in de buurt van Maassluis naar een vjjf kilometer lang stuk kunst matige zeewering, dat hard aan een steuntje in de rug toe is. Precies zoals dat aan de zeeweringen langs de Westerschelde gebeurt, zal hier de kust voor de dichtbevolkte Randstad Holland op „Delta-hoogte' worden gebracht. Centraal Neder land „past zich hier aan de Delta werken aan" heet het officieel. Het Hoogheemraadschap van Delfland heeft ervoor gezorgd, dat dit od een spectaculaire manier gebeurt. Er is reeds een enorme duinverzwaring bij „Kijkduin" onder Den Haag aan gebracht; basalt, klei en puin zullen worden aangevoerd om een vaste glooiing bij het dorp Terheyde te maken en ten noorden van Hoek van Holland is dan nu het werk aan de duinverzwaring met zand uit de de pots begonnen. En de zaken worden grootscheeps aan gepakt. Een speciale ..Delta-trein" zal dageljjks ongeveer 2500 kubieke meter zand, opgedolven uit de Nieuwe Water weg, naar het „operatieterrein", dertien kilometer verderop vervoeren. Het gaat hier niet om zomaar een werkspoortje, maar een heuse lijn van de Nederland se Spoorwegen. Een zandtrein, die als opvallend trekje heeft, dat hij het nor male eindstation Hoek van Holland doodeenvoudig voorbijrijdt, de duinen in. Men heeft in deze trein dan ook af en toe van de duinrug af wijde doorkijkjes op de zee. *En aan de an dere kant kijkt men dan uit over de lage polders van het Hoogheemraad schap, de tuinbouwstreek van het West- land, die eigenlijk door de jaren heen maar bijzonder zwakjes is beveiligd ge weest tegen de aanvallen van de zee- Maar daarin komt nu een rigoureuze verandering. Markeringspalen, enkele tientallen meters van de duintoppen evenwijdig in de lage duinpannen en polders geplaatst geven aan, hoe breed de kunstmatige duinen hier zullen wor den. Aandacht En dinsdagmiddag kon een groot gezel schap zien, hoe efficiënt en grondig dat in zyn werk gaat. De president-direc teur van de N.S., ir. J. Lohman, liet zich zelfs ontvallen „er zijn meer hoogwaardigheidsbekleders dan dat er zand in de trein ligt", toen hij de ge nodigden met een breed gebaar liet in stappen op een provisorisch stationnetje aan de Oranje Buitensluis bfj Maas sluis- Maar het Hoogheemraadschap wilde aan dit opvallend stuk werk aan de versterking van de zeewering veel aandacht schenken. Daarom kon de dijkgraaf, mr. dr. J- Winsemlus. aan het begin van de middag in het boerde- BENFICA KOMT MOGELIJK LATER DAN ZONDAG De K.L.M. heeft bericht ontvangen, dat op het tijdsstip van aankomst van do Benficaspelers nog geen peil kan wor den getrokken. Eerder was gemeld, dat een speciale DC-8 uit Lisabon zondag ochtend a.s. het hele elftal met officials en supporters op Schiphol zou afleve- Indien de spelers echter zondag nog in Portugal nog in een wedstrijd moeten uitkomen, kunnen zij waarschijnlijk pas begin volgende week in Nederland arri veren. De K.L.M. verwacht morgenochtend een definitief bericht van naar vertegen woordiging in Lissabon. rij-restaurant „De Ridderhof" te Maas sluis vele belangstellenden begroeten. Allen waren ze gekomen om een kijkje te nemen bij het Deltawerk bij de zo genaamde failliete duinen, waarin in het verleden al vele tonnen gouds ten koste zijn gelegd. In de zandtrein arriveerde het gezel schap dus tegelijk met het eerste „officiële" transport op de plaats, waar de duinregel om te beginnen zal worden verbreed. Langzaam zal zo vjjf kilometer zeewering worden verbreed en met ieder transport wordt de nieuwe spoorbaan van N.S. een stukje korter. Totdat hij by de oplevering geheel zal komen te ver vallen. Daarom legde dijkgraaf Winsemius aan het eind van deze „zandtrip" nog eens goed de nadruk op het gewicht van het moment: „Er zijn heden maatregelen genomen om de toekomstige gevaren voorgoed het hoofd te kunnen bie den". En de president-directeur van de Spoorwegen, ir. Lohman, prees zijn be drijf gelukkig, dat het is betrokken bij de verdere beveiliging en de verdere ontwikkeling van het kwetsbare en voor de gehele Nederlandse welvaart tege lijk zo belangrijke Deltagebied. „Twee partners van respectabele ouderdom Taan hier samenwerken". Acht maal ,>er dag sj de duinen I Hogere buitengewone pensioenen 3 pensioenen die worden volge de wet buitenge- De buitengewone uitgekeerd ingevol woon pensioen 194Ó*-1945, zullen met In gang van 1 jnauari 1962 worden ver hoogd met 11.83 procent. Het toeslag- percentage op die pensioenen zal daar mee van 69 op 89 worden gebracht. Ge noemd percentage zal verder nog van 1 september 1962 af met 3 worden ver hoogd tot 92, zulks ter compensatie var de op die datum ingegane huurverho- legd in een wetsontwerp dat Tweede Kamer is aangeboden. Het wets ontwerp is ondertekend door de minis ters Klompé, Zijlstra en Veldkamp. In de er bij behorende memorie van toe lichting zeggen ze nog, dat de voorge stelde maatregelen jaarlijks een bedrag van 3.850.000 zullen vergen. De voor gestelde maatregelen worden wenselijl- geacht in verband met het feit dat dt overheidssalarissen aan de gestegen lo nen zijn aangepast. Dezelfde verhogin gen als voor bovengenoemde pensioener worden door de ministers Klompé, Zijl stra en Veldkamp in een ander wets ontwerp voorgesteld voor de pensioenen krachtens de wet buitengewoon pensioen zeelieden oorlogsslachtoffers, de finan ciële gevolgen daarvan worden geraamd op 1.310.000 per jaar. Volleybal Het Goese E.G.V.C. slaagde er zaterdag in kampioen te worden van de over gangsklas A van district zuid van de Nederlandse Volleybal Bond. Door een keurige 30 overwinning op het Vlis- singse Matador met de setstanden 159, 159 en nogmaals 159, sloot E.G.V.C. dit seizoen dus succesvol af. Kampioen van de overgangsklas dames A werd V.V.S. uit Steenbergen, door een 22 gelijk spel tegen Rapid. In de hoofdklas heren verloor Tornado geheel onverwacht met 31 van het en thousiaste Ever Ready, bij de dames leed R.H.B.S. in Breda een 30 neder laag tegen Olympia. ULTIMATUM VAN REGERING VERSTREKEN Enige gepensioneerde Argentijnse generaals hebben gistermorgen een „nationale revolutie" geprocla meerd om te voorkomen, dat „een communistisch gezinde regering" aan de macht zou komen. Het le ven in Buenos Aires ging echter zijn gewone gang en tegen de mid dag gaf het ministerie van defensie een communiqué uit, waarin de op stand werd afgedaan als een „psy chologische actie" van een aantal gepensioneerde leger- en marine officieren en verbeten anti-Pero nisten. De mogelijkheid van een burgeroorlog zit er echter dik in. Schroef- en straal vliegtuigen van de marine wierpen ra ketten en bommen af op een onder be vel van kol. Lopez Aufranc staand tank- regiment dat oprukte naar Magdalena, in de delta van de rivier de Plata, ten zuiden van Buenos Aires. Aufranc zou per radio om dekking in de lucht hebben verzocht. De regering begon geweld te gebruiken toen gistermiddag om één uur het ul timatum afliep dat president Jose M- Guido de rebellen haa gesteld om zich over te geven. Tanks Een lange colonne tanks verliet de basis Campo de Mayo en begaf zich via de westelijke voorsteden van de hoofdstad naar Magdalena. De tankafdeling had bevel La Plata te heroveren, de hoofdstad van de provincie Buenos Aires welke des ochtends vroeg door rebellen was in genomen. Te zelfder tijd reden militaire voertui gen naar het centrum van Buenos Aires ter versterking van het garnizoen bij het ministerie van oorlog. In radio-uitzendingen der rebellen werd verteld dat jagers van de marine twee van de naar Magdalena oprukkende tanks buiten gevecht hebben gesteld. In de radiouitzendingen van de rebellen werd de bejaarde, gepensioneerde luite- Films in Zeeland In het kader van dc samenwerking met de Zeeuwse Volksuniversiteit, een samenwerking die al vele films van niveau op het doek bracht, vertoont ELECTRO (Middelburg) vanavond Michelangelo Antonio- ni's dramatische creatie „II grido". De hoofdfiguur is de suikerarbei der Aldo, die nadat zijn huwelijk is gestrand met zijn dochtertje een zwervend leven begint op zoek naar hieuw geluk. Het verleden belet hem ech ter rust te vinden en voert hem terug naar het punt van uitgang: de suiker fabriek en de woning waar de moeder van zijn dochtertje woont. „II grido" is een typisch Antonioni-film, on' -ocrend. simpel en op het eerste gezicht totaal zonder lichtpuntjes, een verbitterd relaas van een talentvol filmer. In dezelfde bioscoop wordt de beken de thriller van Réné Clement „Alleen de zon was getuige" oftewel „Plein soleil" vertoond- Alain Delon speelt de rol van de vriendelijke misdadiger Tom Ripley, die een vreemdsoortige opdracht al zeer ongewoon tot een oplossing brengt. Voor nog meer spanning in het misdaad genre zorgt GRAND (Goes) waar de Duits-Turkse thriller-produktie „Razzia aan de Bosporus" wordt vertoond: een mengsel van Europees-nuchtere detec tive-slimheid en Oosters-geheimzinnige bende-sluwheid, geregisseerd door Carl Möhner. Ook do Inhoud van de Franse film „Door begeerte gedreven" wordt door de mis daad bepaald. In deze rolprent, die in LUXOR (Vlissingen) te zien is, fungeert Magali Noël als de verleidelijke spil van een nozemkomplot, dat gericht is te gen een pa-industrieel op wiens geld men uit is. Ten slotte een zeer vrolijke affaire in ALHAMBRA (Vlissingen) waar Peter Alexander ons wil afschepen met een „Meneer de gravin is niet thuis". Maar uiteindelijk doorziet de charmante Ame rikaanse (Vivi Bach) mét ons dit smoes je en deze late helderheid van geest be tekent de climax van een kostelijke komedie van Geza von Cziffra. nant-generaal Benjamin Menendez als leider van de revolutie genoemd. Deze generaal heeft in 1951 een mislukte op stand tegen ex-dictator Peron geleid. In de rebellenuitzendingen werd gedreigd met een bombardement op de militaire Slachtoffer Het eerste slachtoffer van de opstand schijnt tot dusver generaal Osiris Ville- gas te zijn, eeu prominente voorstander van het plan om de Peronisten aan de verkiezingen te laten deelnemen. Hy werd aangeschoten en gewond door mannen die al schietend met een snelle wagen aan zijn huis voorbijreden. (Van onze parlementaire redactie) Mr. Van Aartsen, minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid, is over vijf weken demissio nair. Gisteren verscheen hij in de Eerste Kamer om er nog de begro ting te verdedigen, waarmee zijn ministerie dit jaar werken moet. De minister is 's avonds niet naar huis kunnen gaan met de gedachte dat al de senatoren tevreden zijn over het beleid dat hij de afgelo pen jaren heeft gevoerd. De antirevolutionaire bewindsman kreeg weliswaar steun van de liberale senator, baron De Vos van Steenwijk, van de C.H.U.-afgevaardigde, de heer Reijers, en, zij het minder uitbundig, van zijn partijgenoot Elfferich, maar van de zijde van de K.V.P. (de heren Kraayvanger en Rottinghuis) en van de "-\d.A. (de heren Broeksz, In 't Veld Mazure) en ook van de heer Geuze (c.h.u.) moest hij een lawine van kri tiek verduren. Het kan beter Zo zei de heer Kraayvanger onder meer: „we zijn met de volkshuisvestinj niet op de goede weg. Niet alle schuit kan op het hoofd van de minister wor den gestapeld, maar de minister doet alsof het niet beter kan en dat is niet juist. De subsidies voor de woningwet- oouw zjjn in toenemende mate ten goe de gekomen aan mensen, die niet in een gesubsidieerde woning behoeven te wo nen. De huurverhogingen hebben de ver schillen tussen de huren van gelijksoor tige woningen groter gemaakt. De mi nister heeft onvoldoende oog gehad voor de oplopendebouwkosten. Er worden te weinig woningen gebouwd en in het be staande contingent te veel vrlje-sector woningen. De heer Kraayvanger bepleitte een stel sel van intrekking van de huursubsidie voor woningen, die bewoond zijn door mensen die een hogere huur kunnen be talen. Premiestelsel De heer Geuze (c.h.u.) haakte op deze opmerking in en vroeg de mi nister om een landelijk premiestel sel voor verhuizingen naar duurdere woningen. De heer Reijers, die zich minder kri tisch uitliet dan zijn partijgenoot Geuze, stelde dat het vraagstuk van de opgëlo r de bouw van meer wo- VOOR ZIJN HUIS IN VIENTIANE NEERGESCHOTEN Pholsena, minister van buitenlandse za\en deren van hem studeren in Peking en Moskou. De minister heeft koning Sa- vang Vatthana van Laos vergezeld op de reis, die deze kortgeleden heeft gemaakt naar negen van de dertien landen, die de overeenkomst van Genève over de neu traliteit van Laos hebben getekend. Quinim Pholsena, minister van buitenlandse zaken van Laos, is maandagavond voor zijn huis in Vientiane doodgeschoten. Zijn vrouw werd gewond. De dader is een lid van de\ lijfwacht van de minister. Hij schoot Quinim Pholsena r, toen deze met zijn echtgenote van receptie van koning Savang Vat thana terugkeerde en zijn woning wilde betreden. De minister werd door acht tien kogels getroffen. De heer Broeksz legde de Kamer verlanglijst voor, waaraan zijn inziens een volgende minister moet voldoen: 90.000 woningen per jaar, waarvan 50.000 woningwetwoningenharder vooruit dan de huren stijgen; beheersing van de grondprijzen; lagere huren door lagere renten op bouwvoorschotten, door het niet langer toestaan dat de grond wordt afgeschreven (de waarde van de Trond stijgt) en door de verlenging van ie afschrijvingstermijn van redelijk ge bouwde woningen van vijftig tot zestig jaar; beperking van de aannemerswinst; oprichting van een gemeenschapbouw bedrijf; beperking van de bouw in de sector handel, verkeer en nijverheid. „Woningen gaan boven grote winkel en kantoorpaleizen". Minister Van Aartsen zal de Eerste Ka mer vandaag antwoorden. KAMER AANVAARDDE AANTAL WETSONTWERPEN (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren de wetsontwerpen aanvaard tot wijziging van het militaire strafprocesrecht, van het materiële militaire strafrecht en het militaire tuchtrecht, alsmede een wijzi ging van de beginselenwet gevangenis wezen in verband met de tenuitvoer legging van militaire detentie. De bedoe ling van de voorgestelde wijzigingen is de militaire rechtspleging zoveel moge lijk aan te sluiten bij de regeling, aie voor gewone strafzaken geldt. Voorts keurde de Kamer zonder hoof delijke stemming het wetsontwerp goed waarbij de regering wordt gemachtigd de Staat der Nederlanden voor een be drag van ten hoogste 102.500.000 gulden te doen deelnemen in de financiering van het door Suriname vastgestelde aan vullende opbouwplan van dit rijksdeel. De begroting 1963 van het gemeente fonds werd aanvaard. Teveoren had de Kamer het amende ment van de heer Venverloo (p.v.d.a.) dat ten doel had het bedrag van de al gemene uitkering aan de gemeenten met 25 miljoen gulden te verhogen, met 43 stemmen vóór en 71 stemmen tegen verworpen. Alleen de fracties van de P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. stem den vóór het amendement. LAGER DIVIDEND R.D.M. Commissarissen en directie van de Rot- zullen aan de komende algemene verga- terdamsche Droogdok Maatschappij N.V. dering van aandeelhouders voorstellen het dividend over 1962 te bepalen op 18 procent (over 1961: 20 pet.), en voor houders der bewijzen van oprichters rechten op 3920 grilden (over 1961: 4480 gulden) per bewys. Hansw. Boys won van Domburg: 4-0 Het foutief doorgeven van de uitslag Domburg-Hansweertse Boys is er oor zaak van geworden, dat er een fikse fout is geslopen in de standenlyst van de le klas A van het Zeeuwse afdelingsvoet bal. Domburg won namelijk niet met 2—0 van de mannen uit Hansweert, maar verloor daarentegen met 40. Daardoor heeft Hansweertse Boys zijn gunstige positie namelijk die met de minste verliespunten onverkort be houden. De verbeterde ranglijst ziet er als volgt uit: 12 10 1 11 10 0 11 9 0 1 21 66—20 1 20 41—11 2 18 37—12 3 16 33—26 5 12 31—36 6 10 29—33 8 7 21—35 7 5 15—32 9 5 22—47 0 12—55 Prins Soephannoevong, mier van Laos, noemde Uitdaging de vice-pre- de moord op minister Quinim Pholsena een uitda ging aan het land, de koning en het volk, beraamd door mensen die de akkoorden van Genève en bijgevolg de neutraliteit van Laos afbreuk wil len doen. De regeringspolitiek zal on veranderd blijven, nl. Laos neutraal te houden, aldus de vice-premier. Quinim Pholsena behoorde tot de neu- tralistische vleugel van de Laotiaanse regering. Hij heeft een groot gezin. Kin- Wereldkampioen Michael Botwinnik heeft do vijfde party uit de tweekamp om het wereldkampioenschap tegen uit dager Petrosjan, die maandag na de 40e zet. was afgebroken na de 48e zet van wit gewonnen gegeven. De stand is nu geiyk: 2'/2-2»4« De voorzetting was als volgt: Petrosjan (wit) Botwinnik (zwart) 41. Kg7f7, Thl—al; 42. Tc6—e6, Le7d8; 43. Te6—d6t, Kd7—c8; 44. Kf7e8, Ld8c745. Td6—c6, Tal—dl; 46. Pe4g5. Tdl—d8t; 47. Ke8—f7. Td8d7t; 48.Kf7g8, Botwinnik gaf het op. Zaak ging - na overleg - in de doofpot Was recalcitrant tegen V.N.-politie De Deense regering heeft beves tigd dat de minister van buiten landse zaken van Centraal-Kon- go, Justin-Marie Bomboko, in de nacht van 20 op 21 februari door een sergeant van de Deen se U.N.O.-militaire politie na het bezoeken van een nachtclub is mishandeld. Uit welingelichte bron is vernomen dat de mociiykhcden begonnen toen vijf Zweedse UNO-soldaten een nachtclub op hetzelfde moment als Bomboko verlieten. De Zweden wis ten niet wie zü voor zich hadden. De Zweden verzochten Bomboko zijn auto van de parkeerplaats te ver wijderen omdat zy hun eigen wagen anders niet zouden kunnen wegrij den. Bomboko liep weg maar keerde terug met enige Kongolese soldaten die de Zweden trachtten te arreste ren en de Zweedse wagen beschoten om wegrijden te voorkomen. stemde erin toe maar besliste dat het verhoor zou moeten plaatsvinden op het UNO-hoofdkwartier. Ogcnsehyniyk stemde Bomboko, die nog steeds zijn identiteit niet had onthuld, erin toe maar reed plotse ling weg in de tegenovergestelde rienting. Sleutel gepakt Verhoor Intussen was de militaire politie van de UNO-strijdkrachten gewaar schuwd. Een groep onder leiding van de Deense sergeant Winther ver scheen ter plaatse maar de Kongo lezen weigerden de Zweden over te dragen en stonden erop dat een ver hoor zou plaatsvinden. Winther Een jeep van de militaire politie haalde de Kongolese wagen in en dwong Bomboko te stoppen. Er ont stond enige verwarring, waarvan Bomboko gebruik maakte de con tactsleutel van de jeep te bemachti gen en begon te roepen: „Ik ben Bomboko, de minister van buiten landse zaken van Kongo". De Deense sergeant verzocht Bom boko zich te identificeren en vroeg de sleutel terug. Bomboko weigerde. De sergeant zou toen zijn zelfbeheer sing hebben verloren en hem een slag in het gezicht hebben gegeven. Bomboko volhardde in zijn recalci trante houding en kreeg toen pas een werkelijk pak slaag van de sergeant. Tegen die tijd waren nog drie jeeps van de UNO-strydkrachten op dè plaats van de moeiiykheden gear riveerd. Ze belastten zich met het wegvoeren van de Zweden, terwijl Bomboko zich regelrecht naar het hoofd van de UNO, Robert Gardiner, begaf om zyn beklag te doen. De Deense ambasadeur zond een rap port naar de Deense regering cn arrangeerde een daaropvolgende uit wisseling van gezichtspunten tussen alle betrokken partijen. Er werd be sloten dat de zaak in de doofpot zou worden gestopt. De sergeant heeft echter enige tyd geen mogen doeu. Na 15 maanden „Middendorp" MODERNE HUISVESTING IN „DE KLIMROOS" De schoolgaande kleuters van Zoutelan- de waren dinsdag in feeststemming. Omstreeks drie uur keerden zy gister middag het verenigingsgebouw „Mid dendorp", waar ze gedurende vijftien maanden gehuisvest waren geweest, voorgoed de rug toe en begaven zij zich met hun hoofdleidster „juf" J. 31. Fioo- le naar het Raadhuisplein, om daar de plechtige opening van de nieuwe kleu terschool „De Klimroos" door mej. M. J. de Jonge, inspectrice ran het kleuter onderwijs kunnen meemaken- Dat het voor de veertig kleuters een feestelijke gebeurtenis was, hebben de vele belang stellenden, die getuige waren van de officiële ingebruikstelling niet alleen kunnen zien aan de kleurige mutsen met franjes van de kleuters, maar men kon het ook beluisteren. Want in een eigengemaakt liedje zongen de kinderen van „Wat zijn wij vandaag toch blij, faiderïj". De sleutel van de schooldeur werd op een kussentje aangereikt door de 4-jarige Marijke Hillebrand. Juf frouw De Jonge gunde de kleuters de eer het gebouw voor het eerst te be treden. Ds. J. van Dullemen. de voorzitter van de „vereniging tot stichting en instandhou ding van een school met de bybel", stelde de genodigden vervolgens in de gelegenheid een kijkje te nemen in het fraaie gebouw, dat naast een modern ingerichte speel- en werkruimte en een leuke hal, onder meer een smaakvol gecreëerde leidsterskamer bevat. Op vallend is de betimmering in de hal aan de voorzyde van het gebouw. Vanuit de leidsterskamer is een door kijkje naar de speel- en werkruimte ge maakt. In dit lokaal zal nog een wand versiering worden aangebracht. Op het tegelplateau aan de voorzijde van de school is een grote zandbak aange bracht, terwijl er voorts nog enkele an dere speelwerktuigen een plaatsje heb- bpn gekregen. Aanwinst voor gemeente Burgemeester J. de Pree, die een verga dering van b. en w. tydeiijk had schorst om de voor Zoutelande zo be langrijke gebeurtenis te kunnen meema ken, was echt jaloers op de kinderen. „En ik meen dat", zei hy. „Het is een mooie aawinst voor de gemeente al zyn er nog wel enkele opmerkingen te ma ken over dit gebouw". In zijn toespraak schetste de burge meester de totstandkoming van dt school. Hij zei zeer verheugd te zyn over het feit, dat de werkzaamheden zo snel hun beslag hebben gekregen. „Al leen de langdurige vorst gooide op het laatste moment nog wat roet in het eten". De burgemeester vond het ideaal, dat de nieuwe kleuterschool en de „Prinses Ireneschool" die onlangs aan het Raadhuisplein is opgetrokken onder één bestuur staan. Daardoor kon een centrale verwarming worden uitgespaard. Voor de toekomst hoopte de heer De Pree, dat er spoedig een tweede lokaal in deze school in gebruik kan worden genomen. Namens het ge meentebestuur bood hij als waardering voor het werk van het bestuur van de twee scholen een fraaie reproduktie aan voor het nieuwe gebouw. Nadat de 6-jarige Kees Janse de in spectrice van het kleuteronderwijs een bloemstuk had overhandigd, trok het gezelschap naar café „De Rode Leeuw", waar ds. Van Dullemen tydens een intieme bijeenkomst al eerste het woord voerde. In zijn toespraak tot. mej De Jonge, prees hij het bijzondere pret tige contact met de inspectie. „U hebt ons", zo zei hy" tot de in spectrice, „op goede wijze in ons werk begeleid. Wy' hopen, dat het onderwys op deze school voor U nooit aanleiding voor zorg zal wor- Evenals burgemeester De Pree deed, schetste ook ds. Van Dullemen de voorbereidingen en het verloop van de werkzaamheden aan de school. Daarbij bracht hy niet alleen dank aan het ar chitectenbureau Steen en Tuinhof, maar richtte hij ook waarderende woorden tot de aannemers en alle anderen, die op enigerlei wijze hun bydrage tot de bouw van de „Klimroos" school hebben geleverd. Tenslotte sprak hij dankwoor den aan het adres van de stichting ge meentebelangen voor de verleende gastvrijheid in „Middendorp" en wenste hij de hoofdleidster voor de toekomst veel succes toe. De Jf-jarige Marijke Hillebrand kwam gistermiddag met de sleutel voor de nieuwe Zoutelandse kleuterschool „De Klimroos" aandragen. De foto toont het momentwaarop het meisje de sleutel overdraagt aan mej. M. J. de Jonge, in spectrice voor het kleuteronderwijs. Ds. J. van Dullemen en zijn echtgenote kij ken belangstellend toe. (Foto P.Z.C Tot juffrouw Fioole zei zy: „U hebt een mooie, maar moeilijke taak te ver vullen. De kleuterperiode is immers zeer belangrijk. Het kind is dan nog zo ontvankelijk." Ook de inspectrice hoopte, dat de kleuters spoedig in twee lokalen kunnen worden ondergebracht. Andere sprekers, die op deze byeen- komst het woord voerden waren de ouderling P- de Visser, die namens de kerkeraad van de hervormde gemeente het woord voerde, de heer P. Brasser, die sprak namens de kerkeraad van de Meliskerkse gereformeerde kerk, de heer C. Sinke namens het architecten bureau Tuinhof, de heer J- de Visser als oud bestuurslid, de heer J. Wisse, erelid van de vereniging, de heer A. Francke namens het bestuur van de co öperatieve Boerenleenbank te Zoutelan de, de heer J. Kruit, de heer H. J. Schoenmaker en de hoofdleidster zelf. De heer Kruit bood het schoolbestuur voor de nieuwe kleuterschool een fraai schilderij aan. Ds. Van Dullemen sprak dankwoord. Een juweeltje „Zoutelande heeft er een .sieraad by. t)e nieuwe school is een juweeltje ge worden", Dit zei mej. De Jonge, die het een voorrecht noemde, dat men in deze gemeente de kleuters titans naar een echte kleuterschool kan brengen. Nagekomen advertenties De heer en mevrouw HIENSCH-DE SNOO geven met grote dankbaar heid en blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon CHRISTIAAN JACOBUS. Goes, 2 april 1963. Wilhelminastraat 29. In Jezus ontslapen mijn geliefde man en onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootva der CORNELIS BUSTRAAN, op de leeftijd van bijna 79 jaar. Psalm 42 vers 5 be rijmd. St.-Laurens: J. Bustraan- Schipper Dubbeldam C. E. A. Zuldweg- Bustraan C. Zuidweg St.-Laurens: E. A. C. Koeijers- Bustraan Klein- en achter kleinkinderen. St.-Laurens, 2 april 1963. Noordweg 186. Condoleantieadres Noordweg 242. De begrafenis zal plaatshebben op a_s. vrijdag te St.-Laurens. Vertrek van Noordweg 242 om 12 uur. Heden overleed, tot on ze grote droefheid onze geliefde zuster, be huwdzuster, tante en behuwdtante, mevr. JOHANNA DEKKER, weduwe van de heer Johannes de Vlieger, in de ouderdom van 83 jaar. Middelburg: M. de Troije- Dekker Goes: P. Verhage- Dekker Vlissingen: J. Dekker M. Dekker-Korf Neven en nichten. Middelburg, 2 april '63 Rusthuis „Griffioen". Seissingel 100. De begrafenis vindt plaats vrijdag 5 april a.s. Vertrek 2.15 uur van rusthuis „Grif fioen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11