PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT E1G. ZAL VANDAAG BELEID BEPALEN Britten onderscheppen patrouilleboot van Cubaanse ballingen Beneluxkamerleden voorgelicht over kanaalzone Vrees voor stugge Franse houding Prinses Beatrix - met vertraging - op reis DE „1 april 1963 - steek eens op" JON" VAN D0YER WAS VAN HOUT EN BEVATTE SIGAREN 0p weg naar Russisch doel Twee Nederlandse huzaren verongelukt in Duitsland Vinnige debatjes in Casino van Sluiskil Vluchteling 206e jaargang - no. 78 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie, P.van de Velde P B. den Boei en TO de Pagter. Hoofdredactie; TO. Leertouwer en Q. A. de Kofe Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 peikw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: VUsslngen: Wolstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red 3508 adv. 3647/3643); Middelburg. Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen; red tel. 2116, adm. tel. 2911 Zterlkzee red tel. 2425 adm. tel. 2094 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv, /4.50 Ingez. med 3 tarief Kleine adv. (mar. 8 regels) 30 ct. p regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. G:«o™*» o t n Dinsdag 2 april 1963 Miniatuurstad maakt miljoenen Pagina 3 P.Z.C., Middelburg. AAN VOORAVOND VAN BELANGRIJKE BESPREKINGEN MET VERENIGDE STATEN OVER TARIEFSVERLAGING Vandaag is het een belangrijke dag voor de E.E.G. De minister raad van de zes landen is namelijk in Brussel bijeen voor o.m. belangrijke besprekingen over het toekomstige beleid van „de zes". Dit onderwerp wordt aangesneden op verzoek van West- Duitsland. „De zes" zullen thans een gemeenschappelijke houding moeten bepalen voor de conferentie met de Verenigde Staten over wederzijdse tariefsverlaging, die binnenkort zal worden gehouden. Aan de vooravond van het ministerberaad in Brussel was men ech ter optimistisch. Gevreesd werd, dat Frankrijk roet in het eten zou strooien. Uit Parijs kwamen berichten volgens welke de minister van buitenlandse zaken Couve de Murville grote nadruk zou willen leg gen op het Franse standpunt, dat eerst de drie resterende verorde ningen van het landbouwbeleid dienen te worden aanvaard voor met Amerika kan worden gepraat. Deze drie verordeningen betreffen het scheppen van een gemeenschappelijke markt voor zuivelproduk- ten, rundvlees en rijst. De partnerlanden van Frankrijk in de E.E.G. hechten grote waarde aan de conferentie over de verla ging van de douanetarieven tussen de gemeenschap en de V.S. als on derdeel van de „Trade Expansion Act", omdat daarmee na het mis lukken van de onderhandelingen met Engeland over de Britse toe treding tot de E.E.G. een nieuwe weg wordt geopend om het „open" karakter van de E.E.G. te bena drukken. Een verklaring van de Duitse bondsrepubliek, dat van de zijde van Frankrijk geen verdere prealabele voorwaarden kunnen worden aanvaard, zou dan ook door de overige E.E.G.-landen met instemming worden ontvangen. De op Duits verzoek te houden gedach- tenwisseling vormt vanochtend het eer ste punt van bespreking en zal door alle zes E.E.G.-landen op ministerieel niveau voor het eerst sinds het „Brusselse échec" in de onderhandelingen met En geland worden bijgewoond. Vier ministers De Nederlandse delegatie zal bestaan uit de ministers Luns, Zijlstra, De Pous, Marljnen en staatssecretaris Van Houten. Inmiddels slaagden de ministers van landbouw er gisteren niet in overeen stemming te bereiken over de hoogte van de heffingen voor produkten van varkensvlees en delen van varkens in het onderlinge E.E.G.-handelsverkeer, een kwestie die reeds het vorig jaar ge regeld had moeten worden. Oorzaak was deze keer, dat de Duitse minister van landbouw, Schwarz, geen standpunt zei te kunnen innemen, blijkbaar doelend op de nog te verlcrygen toestemming van de landbouwcommissie uit de Duitse Bondsdag. Het wederom uitstellen van een besluit deed de Franse minister van landbouw, Pisani, opmerken, dat toch wel wat vervelend werd zoveel faderingen van de ministerraad van de LE.G. te houden zonder tot beslissingen te komen". Pluimvee Iets vlotter ging het met de verdere bespreking van de Nederlandse klacht over de wijze, waarop België en Frankrijk overigens zonder de E.E.G.-vcrordening te overtreden geslacht pluimvee afzetten op de iuitse markt door de toepassing van de mogelijkheid van restituties bij de uitvoer. Minister Marijnen had reeds de vorige vergadering aangekondigd, dat ook Nederland dat hierdoor bij de uitvoer naar Duitsland wordt be nadeeld hetzelfde zou moeten g doen, hetgeen tot een „chaos" op het Duitse afzetgebied zou leiden. Besloten werd, dat de Europese commis sie een suggestie zal doen voor een „gentlemans agreement" tussen Frank rijk, België, Nederland en de Bondsrepu bliek. waarbij van de restituties wordt afgezien. Dit zal nog deze maand wor den geregeld. Granen De ministers van landbouw zullen eerst op 20 en 21 mei opnieuw bijeenkomen., Dit houdt in, dat het doorvoeren van de eerste prijstoenadering voor de granen in de gemeenschap waarvoor de Euro pese commissie de vorige maand voor stellen heeft ingediend op zj)n minst dit jaar onwaarschijnlijk is geworden en naar het zich laat aanzien met een jaar zal moeten worden uitgesteld. O De Proteus", het verzorglngsschlp voor Polnrtsraketten uitgeruste Amerikaanse ntoomduikboten. is na een ligtijd van twee Jaar in Holy Loch in Schotland naar Char leston in de staat Zuid-Carolina vertrokken een grote dokbeurt. 185 van do opvaren den bleven in Schotland achter. Ruim Injn- derd vnn hen zijn intussen met Schotse meisjes getrouwd. De 185 man gaan dienst doen op de „Hunley", die de „Proteus" heeft afgelost. Generator van vliegtuig defect Nagewuifd door talrijke be langstellenden is prinses Be atrix gistermorgen om kwart voor twaalf vanaf Schiphol naar Japan vertrokken. Voor zij als natste in het vliegtuig stapte nam de prinses op het platform hartelijk afscheid van enkele K.L.M.-officïals en vertegenwoordigers van de N.V. luchthaven. Het vertrek van de prinses onder vond gistermorgen een onver wachte vertraging, .omdat een f;encrator van het D.C.-8 vlleg- uig, waarmee zy de reis over de Pool zou maken, defect bleek te Prinsen Beatrix neemt hier af scheid van deheer Steensma, een van de officials van de die haar uitgeleide deden. zijn. Terwijl K.L.M.-technici in een der hangars ijlings begonnen nan de reparatie, wachtte de prinses geduldig in de wachtkamer vir ile I.C.A.-hal. Geen tijd Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Marijke, die de kroon prinses naar Schiphol wegbrach ten, hadden daarvoor ech'er geen tijd. Vijf minuten na aankomst van de hofauto namen zij afscheid van 'prinses Beatrix en stapten weer in. Nagewuifd door de alleen achterblijvende kroonprinses ver trokken zy naar Soestdyk. Gerui me tjjd onderhield prinses Beatrix zich in de ontvangstkamer met de ambassadeurs van Japan, de V.S. en Canada, die haar uitgelei de deden. ooüOooooaxxxwoooüOüOOüüooaxxwüOOOOoocxAxwüOOOooooouoaxxjöOüüooooooocxxW'jaxxxxx» Gigantische hoeveelheden post liggen er op de Finse postkanto ren op verwerking te wachten: een maand lang heeft een staking bij de Finse P.T.T. het postver keer lamgelegd. Nu het werk weer hervat is, staan de ambtena ren voor een schier hopeloze, taak; bergen en bergen brieven wach ten op verzendingOok in de buurlanden wachten honderden tonnen post op doorzending naar Finland. „Slachtoffers" overwegen te procederen (Van onze Amsterdamse redacteur.) Banketbakker-uitvinder J. J. Wessel- man uit Weesp heeft de Amster damse advocaat mr. J. E. Grootjans gistermiddag verzocht na te gaan of er een gerechtelijke actie kan wor den ingesteld tegen <le kwalijke aprilgrap van de heer C. Doyer te Maarden. Volgens de „ton"-sIacht- offers is misbruik gemaakt van hun persoon bij een persoonlijke publici teitsstunt van de heer Doyer. e „ton" van de heer C- Doyer bleek gistermorgen namelijk van hout te zyn. De acht kandidaten stonden om half elf voor het loket nummer 211 in het byantoor van de Amsterdam se Bank te Bussum- Twee jonge- Eerste Anglo-Amerikaanse actie Een Britse oorlogsbodem, die aan wijzingen kreeg van een patrouil levliegtuig van de Amerikaanse marine, heeft zondagavond laat een naar Cuba op weg zijnde groep Cubaanse ballingen onderschept en gevangen genomen, zo is gisteren bericht. Het voorval werd in Miami bekendge maakt door een zegsman der Cubaanse ballingen, „Het Cubaanse Anti-Com munistische Leger". Hy zei dat onder het bevel van een blanke officier staan de Britse mariniers negers aan boord van de boot der ballingen waren ~~?aan en dat men de Cubanen onder leide naar Nassau had gebracht. Het is de eerste keer dat sedert de aankondiging van een nieuw Ameri kaans beleid ten opzichte van de bal lingen afgelopen zaterdag mel ding is gemaakt van gezamenlijke Anglo-Amerikaanse stappen. Twee boten De zegsman te Miami, een zekere „dr. Bosch zei dat twee boten met ballin- ;en waren vertroken met het doel Cu baanse schepen aan te vallen. Hij zei dat de bevelvoerend officier van de tweede, zich nog op de Caraïbische Zee bevindende boot mee had gedeeld dat het eerste vaartuig was onderschept en had verklaard dat hij zich aan nie mand, zelfs niet aan eenheden van de Amerikaanse marine, zou overgeven. De bemanning van het 10 meter lange patrouillevaartuig is op zoek naar een Russisch schip dat zich in de nabijheid zou bevinden. Anti-Castro Het bevel op het onderschepte vaartuig werd gevoerd door majoor Evelio Du- que, een vroegere leider der tegen pre mier Fidel Gastro van Cuba gekante guerrillas try dit rachtenHy had 16 man een „grote hoeveelheid wapens" by zich, aldus de zegsman. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft later, in tegenstelling tot wat in de Cubaanse mededeling was gezegd, verldaard dat aan de arrestatie der Cu banen geen Amerikaanse eenheden had den deelgenomen en dat de opstandelin gen volgens een officiële Brilse mede deling aan het ministerie, op het1-eiland je Norman Cay in de Bahama-archipel waren gearresteerd nadat zy daar wa ren geland. Engeland wil niet dat de eilandjes van de archipel door de anti- Castrorebellen als basis worden ge bruikt en heeft daarom het toezicht ver scherpt. BIDAULT MAG NAAR BRAZILIË 3razilië heeft Georges Bidault, de Franse ex-premier en leider van de .Nationale verzetsraad" tegen de jaulle, een inreisvisum toegestaan. Volgens een woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken in Rio de Janeiro betekent dit echter niet het verlenen van asiel. Bidault, die thans in Portugal verblijft, heeft geen recht om asiel te vragen aan gezien hij zich niet op Frans grondge bied bevindt, aldus de woordvoerder. Men verwacht niet, dat Bidault terstond naar Rio zal gaan. DR. LINTHORST HOM AN ONTVING DE ZILVEREN BROODMAND De voorzitter van de Nederlandse. Ver eniging van Meelfabrikanten, de heer H. J. de Koster, heeft gistermiddag in De Haag de „zilveren broodmand 1962" overhandigd aan dr. J. Linthorst Ho man, sinds kort lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal. De Vereniging van Meelfabrikanten geeft sinds 1956 telkenjare een zilveren broodmand aan een Nederlander, die zich op het gebied van de voedselvoor ziening bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt. Aan dr. Linthorst Homan, zo deelde de Heer De Koster aan het slot van zijn toespraak mee, is deze onder scheiding toegekend als erkenning voor de stimulansen, die hy aan de Europese Beweging in Nederland heeft gegeven, voor zijn pionierschap op het brede vlak van de integratie en als een blijk van hulde voor zyn aandeel in de behartiging op Europees niveau van de belangen van de Nederlandse voedselvoorziening. Dorp in Perzië door aardbeving getroffen Een zware aardbeving heeft zon dag het dorp Hendodjan in het noordoosten van Perzië getroffen. Het Rode Kruis meldde, dat de be ving aan vier mensen het leven heeft gekost. Er zijn twee gewon den. Honderd woningen zijn ver nield. Perzië heeft sinds 1958 zes zware aard bevingen beleefd. Vorige week nog maakte een beving in de Duurt van Ker- mansjan in het westen van het land ve len dakloos. Vorig jaar september kost te een aardbeving in West-Perzië aan 11.000 mensen het leven. Drie In West-Duitsland gelegerde Ne derlandse militairen zijn zondagavond door een personenauto van achteren aangereden. De huzaar M. Th. Gerrits (20) uit Nijmegen overleed ter plaatse. De huzaar H. Emmen (19) uit Raams- donk werd zwaar gewond en is zondag avond tijdens een operatie overleden. De derde huzaar Liep slechts enige ontvellin gen op. Het ongeval gebeurde op de weg Hohne- Bergen Belsen. De drie huzaren van het 41. tank bataljon liepen aan de rechter kant van de weg toen een Duitse personenauto hen van achteren aanreed. De derde huzaar was de 19-jarige Pe ter van Gorb. De personenauto werd be stuurd door een 19-jarige kantoorbedien de uit Lüneburg. Na de aanrijding kwam hij met zijn wagen op de linker weghelft, waar de auto over de kop sloeg om ver volgens naast de weg in een sloot te be landen. De bestuurder kreeg ernstige verwondingen aan zijn hoofd. Hij is aan een bloedproef onderworpen. dames van een notariskantoor over handigden een op verzegeld papier geschreven machtiging waarna de kluis openging. De natuurkundige Heij uit Utrecht was aangewezen om het verzegelde pakket te openen. Hy haalde daaruit een fraai houten vaatje tevoorschijn. De deksel ging open sigaren werden zichtbaar bovenop lag een briefje: „1 april 1963 steek eens op C. Doyer". Technicus A. G. Breeman uit Assen was in hoge mate verontwaardigd. „Ik ben helemaal hiervoor teruggeko men. We hadden er allemaal een dag vrij voor genomen. Dit kost ons geld, vijftig, zestig gulden. Nee, dit is misselijk. Bah". De heer Doyer zelf liet zich uiteraard niet zien. „Wij hebben hem nadrukkelijk gevraagd of hier sprake was van een mop, daar niemand van ons anders vrijaf zou hebben genomen. De heer Doyer ontkende dat hij zo flauw zou durven zijn Bovendien heeft hij bij her haling over geld gesproken. Wij wil len wel eens zien of dat nou onge straft maar mag". Deze redenering ongeveer volgen de slachtoffers. Hun voorlopige raadsman wilde gis teravond nog niet zeggen wat hi] in dit geval denkt te gaan doen. Hard lachen Gisteravond hoorde de heer Doyer van de plannen voor een geding. Hij moest er hard om- lachen. „Ik heb me van tevoren op de juridische aspecten van dit geval bezonnen. Ik wacht met belangstelling op dat april-proces. Dat moet wel heel mooi worden". De heer Doyer verklaarde ook.nog er niet over te piekeren ook maar een cent te vergoeden aan reiskosten of wat ook, aan mensen, die „er zo duidelijk zijn ingetrapt". Zelf houdt hij trouwens wel van proce deren. In Rotterdam dient vandaag voor de president van de rechtbank een kort geding dat is aangegaan door de heer Doyer. Het beschuldigt een firma in de Maasstad ervan een door hem ontworpen „werptrans- porteur", waarop octrooi is verleend, te hebben nagebouwd en uitgevoerd naar Mexico. De heer Doyer eist een dwangsom van vijftigduizend gulden, oftewel een halve ton föantlijK Klapsigareit Naar verluidt bevat de door hem uit geloofde „hele" ton, die nu in een zelfde safe-loket wacht op de ver dere ontwikkelingen, louter klapsi- garen. Samen met 15 medestudenten heeft prinses Christina van Zwe den haar studentenmuts van het geborduurde opschrift ,pSn]in Fi- ni", een witte sjerp en een grote kwast voorzien. Zij ivil hiermee haar vreugde tonen over het feit dat het schriftelijk toelatingsexa men voor haar achter de rug is en dat zij nu studente is gewor den aan de Franse school in Stockholm. Het kostelijke hoofddeksel werd keurig verpakt mee naar school genomen; alleen voor de foto graaf wilde zij het even uit de zak halen. INTERPARLEMENTAIRE RAAD OP BEZOEK Gisteren is de Interparlemen taire Beneluxraad op bezoek ge weest in de kanaalzone van Bel gisch Oost- en Nederlands Zeeuwsch-VIaanderen: een ge zelschap van kamerleden uit de drie Beneluxlanden onder voor zitterschap van de Belgische volksvertegenwoordiger R. Drè- ze. Uit een oogpunt van Bene- lux-historie was deze reis van groot belang, omdat voor het eerst sinds het samengaan van de drie landen een grensstreek werd bezocht om na te gaan welke problemen er met name in een grensgebied liggen en wat er moet gebeuren om de „streep", die nu eenmaal de grens nog altijd is, zoveel mo gelijk te doen verdwijnen. Voorzitter Drèze had met zijn secre tariaat de onderwerpen enigermate in een schema ondergebracht om de dis cussies te vergemakkelijken, maar hij had niet kunnen verhinderen dat ei toch altijd neg;en rubrieken waren te bespreken: infrastructuur, nutsvoor zieningen, arbeidsmarkt, culturele problemen, grenscontacten, om ei maar enkele op te noemen. Het was duidelijk, dat tijdens de besprekingen zij begonnen 's morgens in het paleis van het provinciaal gouverne ment in Gent en eindigden 's avonds in het casino van dc stikstoffabriek in Sluiskil tientallen zaken, maar ook meningsverschillen naar voren kwamen, meningsverschillen die zich merkwaardigerwijs voornamelijk tus sen enkele Belgische afgevaardigden voordeden. In dit opzicht was er 's middags in het casino een, aardig Belgisch debatje tussen Antwerpen en Gent, vertegenwoordigd door hun beide schepenen van havens. Schepen Delwaide kwam op voor de Sin jorenstad en zyn collega Van den Daele repliceerde vinnig namens de Gentenaren. Het was overigens duidelyk een debatje voor de pers tribune en minder voor de kamer leden. Schepen Delwaide begon en koos een Zeeuwse uitlating als aanleiding. In de documentatiemap, die de deelne mers hadden gekregen, bevond zich n.l. 'n overdruk van een artikel, ge schreven door Zeeiands E.TJ.-direc- teur, drs. M. C. Verburg, over de economische functie van het kanaal Gent-Terneuzen. De auteur had daar in oetoogd, dat de drie vroeger „ver bonden" elementen van de tussen wateren een langdurig geschilpunt tussen Nederland en België ten slotte waren losgekoppeld, zodat er afzonderlijk oplossingen mogelijk ble ken, nameiyk de slop van 'i. eriuiaien, de zeesluis van Terneuzen beide zaken waarover overeenstemming is bereikt en ten slotte de Schelde- Rijnverbinding, die nog niet is afge- gedaan. De heer Delwaide nu maakte zijn hoorders diets, dat deze ontkoppe ling alléén tot stand was gekomen dank zij Antwerpen. Antwerpen begreep destijds het belang van de stop van Temaaien, het was Ant werpen ook dat Gent niet wilde dwarszitten en daarom de over eenkomst over de kanaalverbin ding had helpen bevorderen. „Wij zijn het standpunt van de onder linge rivaliteit allang te boven" riep de schepen met enige pathos uit. Waarop schepen Van den Daele niet zonder grimmigheid opmerk te, dat zyn stadbestuur (Gent) toch heus óók wel wat nan de totstandkoming van de overe komst over het banaal Gent-Ter neuzen had gedaan. Maar in A werpen behoefde men overigens verder niet bang te zyn, vercx.a. de hij: Gent zou volledig de ver langens van de sinjorenstad nai.r een Schelde-Rijnverbinding steu nen, maar als tegenprestatie vroeg de Gentse schepen dat Ant werpen zich zou beijveren voor een goede Rijnverbinding voor Gent. .Met andere woorden: ver breding en verbetering van het kanaal door Zuid-Beveiand. zodat dit kanaal geschikt zou worden voor de duwvaartEr volgde geen repliek van de Antwerpse schepen. SCHERPE KRITIEK OP TERNEUZEN Tevoren nog had schepen Delwaide enige kritische opmerkingen gemaakt aan het adres van een Terneuzense firma, die hy niet met name noemde, maar toch min of meer in staat van beschuldiging stelde. Hij stelde name iyk, dat Antwerpen precies weet wat het. wil, namelijk de tweede haven blyven van het Europese continent Zie slot pag. 2 kol. 2) Prof- Oud heeft in een wel bijzonder levendige vergadering van de V.V.D. afscheid genomen als voorzitter. Hij zal namelijk in november a.s. deze functie neerleggen. Kritiek is hem in deze laatste V.V.D-vergadering niet be spaard gebleven, maar daarnaast is hij toch ook bijzonder warm gehuldigd als man van grote verdienste in de Neder landse politiek. De kritiek, welke op prof. Oud werd uitgeoefend had onder meer betrekking op de kwestie van het KJH.O.-interview met de Franse politi cus Bidault en het is wellicht nuttig daarover nog iets op te merken. .'Voals men weet heeft minister Luns Zu gesteund door het kabinet zich verzet tegen het verschijnen van oud minister Bidault op het televisiescherm tijdens een K.R.O.-program. De K.R.O- gaf toe aan de uitgeoefende druk en daarna ontstond zowel in de Neder landse pers als in de Tweede Kamer een debat over de vraag, of hier de vrijheid van meningsuiting in het ge ding was. Heeft het Nederlandse publiek er recht op ook de mening van de heer Bidault te horen om na te gaan of deze heer gelijk of ongelijk heeft in zijn twist met generaal de Gaulle? Of dient het paternalisme van de Nederlandse re gering zover te reiken dat zij haar on derdanen zo volledig mogelijk be schermt tegen een (eventuele) beïn vloeding door de Franse ex-minister? Vrij algemeen zijn die vragen in Ne derland ontkennend beantwoord. In de Tweede Kamer vond deze ontkenning weerklank in een wat vage motie, wel ke de kool en de geit spaarde, zodat de regering er zich niet veel van be hoefde aan te trekken- rans echter heeft prof. Oud in de V.V-D.-vergadering gesteld, dat de regering terecht de heer Bidault heeft geweerd van het Nederlandse televisie scherm. Hij noemde Bidault de leider van een terroristenorganisatie, welke het gemunt heeft op het leven van gene raal de Gaulle en hij was van mening, dat zo iemand niet op het Nederlandse te levisiescherm moet komen. Ook be toogde de heer Oud, dat de drukpers vrijheid niet gelijk kan worden gesteld met de televisievrijheid. In de grondwet is vastgelegd, dat de regering geen voorafgaande censuur mag uitoefenen op produkten van de drukpers, maar het televïsiebesluit legt aan de regering geheel andere verplichtingen op. Aan die verplichtingen ook als ze lei den tot bezwaar maken tegen een be paalde televisie-uitzending kan de regering zich niet onttrekken. Wat dit laatste betreft moge prof. Oud gelijk hebben, het blijft toch een wat somber feit, dat de regering niet de moed heeft gehad ook aan een man als Bidault een beperkte mate van „vrije meningsuiting" toe te staan. Wij zijn in Nederland nogal trots op de vrijheid, waarin wjj leven en onze regering liet tot nog toe voor de radio en op het televisiescherm heel wat toe- Zij heeft geen bezwaar gemaakt als men heel ver ging bij het „met-woor den-afbreken" van onze defensieinspan ningen, in het opwekken tot dienstwei- geren, in het zaaien van rassenhaat te gen de „blanken", in het uitoefenen van wilde kritiek op de grondvesten van onze Nederlandse samenleving. En zou nu de povere vluchteling Bi dault iets gezegd kunnen hebben, dat voor onze Nederlandse staat erger ge weest zou zijn, dan al die anders- soortige meningsuitingen, welke tot nog toe wél voor de radio en de televisie werden toegelaten? Niemand, die dat gelooft! vluchteling hebben: er is een tijd geweest, dat men in bepaalde landen asiel aanbood aan politieke vluchtelin gen. Dat gebeurde vroeger vrij vaak in Nederland, in Engeland enz. Het is ook gebeurd in Zweden toen de Neder lander Hugo de Groot uit Nederlandse politieke gevangenschap ontvluchtte. Wij zijn er Zweden nog dankbaar voor. Men was in die asielverlenende landen trots op dat asielrecht en men zei dan, dat het land open stond voor allen, die elders verdrukt en vervolgd werden- zonder rechtschapen!! woorden zeker niet zonder meer gebruiken in het geval Bidault. Er is reden tot twijfel aan de zuiverheid van zijn politieke én andere activiteiten, maar alleen al het feil, dat geen enkele redering hem tot nog toe wilde uitleveren aan Frank rijk, bewijst toch. dat hij toch wel een politieke vluchteling is. Een vluchteling, die in de tegenwoordige tijd overal geweerd kan worden, omdat hy geen verblijfsvergunning heeft, geen toelatingsbewijs, geen geldig paspoort, 1 werkvergunning of wat ook maar. het merkwaardige is, dat by het opduiken van zo'n vluchteling in een bepaald land, de inwoners van zo'n land tegenwoordig niet meer zeggen zoals vroeger..verleen hem ons aloude asiel recht". Neen. ze roepen (zoals in het Engelse Lagerhuis): „Hoe kon hy onze toelatingsbepalingen ontduiken, hoe kon hij door de grensbewaking heenglip pen?" Wy hebben bepaald geen medelyden met de heer Bidault. Laat hij maar wat rondzwerven en (wellicht) tot inkeer komen. Maar dat aan hem in Europa geen asiel wordt verleend en dat hij via het televisiescherm niet mag zeggen, waarom hy een vluchteling is, wel dat wekt de indruk van grote be krompenheid. Vorige geslachten hebben in verscheidene Europese landen heel wat minder bekrompen gehandeld te genover politieke vluchtelingen. w Duitse skiërs door lawine bedolven In Tirol by Insbruck heeft zich zondag een ernstig ongeluk voorgedaan, dat vermoedelijk het leven heeft gekost aan negen mensen, voor het grootste deel Duitse studenten. Een groep van 26 Berlijnse studenten was er zondag onder leiding van gidsen met de ski's op uitgetrokken. Bij de af daling op de terugweg werden 12 van hen verrast door een enorme lawine, die hen meesleurde. Negen studenten werden bedolven onder de sneeuw. Onmiddellijk werden reddingsploegen in geschakeld, maar men kon in het begin niet veel uitrichten omdat het al donker geworden was en de sneeuwlaag bijzon der dik was- Zondagavond wist men by het licht van toortsen vier stoffelijke overschotten uit te graven. Er bestaat maar weinig kans dat er nog overleven den gevonden zullen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1