PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAATREGELEN TEGEN LEIDERS CUBAANSE VLUCHTELINGEN IN DE V.S. Dr. Sjarif in Den Haag Werken derde fase kanaalverbreding Ter neuzen worden op 15 mei te Middelburg aanbesteed Bewegingsvrijheid is tot Florida beperkt Belgen betoogden voor eenheid in Brussel Maatregelen KRANTENSTAKING IN NEW YORK GEËINDIGD Polarisduikboot aangekomen in Middellandse Zee Bondgenoten „Vernietigd' Eindhoven blijft straaljagerbasis MILITAIREN IN GUATEMALA NAMEN DE MACHT IN HANDEN GEDEELTE SLUISKIL-ZUID TOT AAN DE BELGISCHE GRENS Zwitserland gewipt Pagina 3 AMERIKAANSE REGERING: „Acties tegen Cuba vanaf gebied van V.S. verhinderen" Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft bekendgemaakt, dat aan een groep van achttien Cubaanse vluchtelingen last is gegeven, hun activiteit niet buiten de V.S. uit te strekken. De Amerikaanse immigratiedienst heeft de leiders van anti- Castro-organisaties, die verantwoordelijk zijn voor de jongste overvallen op Cuba, Florida 'als gedwongen verblijfplaats aan gewezen. Overtreding van de verordening kan worden gestraft met vijf jaar gevangenisstraf en-of een boete van 5000 dollar. Een woordvoerder van de anti- Castro-organisaties in de V.S. heeft verklaard, dat de jongste overvallen op Cuba vanuit bases buiten de V.S. zijn geschied. Hij zei, dat door de maatregelen van de Amerikaanse autoriteiten de bezetting van deze basis niet meer bevoorraad kan worden. Verwacht wordt, dat de V.S. ook tegen de anti-Castro-groepen op Portorico soortgelijke maatregelen zullen nemen. BLADEN ZULLEN VANDAAG WEER VERSCHIJNEN De staking in de Newyorkse kran tenwereld, die 114 dagen heeft geduurd, is gisteren geëindigd. De clichémakers hebben de za terdag door hun bond reeds aanvaarde voorstellen der dag bladdirecties goedgekeurd. Van daag zullen de bladen in New York weer verschijnen. De regeling wordt beschouwd als een persoonlijke triomf voor de burge meester van New York, Robert Wag ner, die als bemiddelaar tussen de vakbonden en de eigenaren is opge treden. De staking be§on op 8 december, toen de typografen het werk neerlegden. Later volgden andere leden van het personeel. Slechts by vier kranten werd gestaald, maar vijf andere slo ten zich vrijwillig hierbij aan. Naar schatting is door de staking een ver lies van meer dan 200 miljoen dollar, geleden. De New York Times en de Herald TH- bune hebben vorige week aangekon digd hun prijzen te zullen verdubbe len wegens de gestegen kosten. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft zaterdag meegedeeld, dat de eerste kernonderzeeboot met Pola- ris-raketten vóór bet Middellandse Zee gebied in haar operationele sector is gearriveerd. De naam van het schip werd niet genoemd, evenmin als de plaats waar het is aangekomen. Zoals bekend, zullen in totaal drie Po- larisduikboten in dit gebied gaan ope reren. De twee andere zullen daar later dit jaar aankomen. De Verenigde Sta ten zullen hun Jupiter-raketten in Italië en Turkije terugtrekken. De drie Polaris-onderzeeboten zullen on der bevel van de opperbevelhebber van de N.A.V.O.-troepen in Europa staan- JAARVERGADERING V.V.D. SCHRAPT NIEUW-GUINEA (Van een onzer redacteuren Oj> een levendige, soms felle toon, heeft de Volksparty voor Vryheid en Demo cratie op de tweede dag van de Jaar lijkse algemene vergadering in het Kurhaus te Sclieveningen gediscussi eerd over het verkiezingsmanifest en het urgentieprogramma. De gemoederen kwamen zaterdag los. toen een oppositiegroep van jongere li beralen een krachtig pleidooi hield om het hoofdstuk waarin steun wordt toe gezegd aan het streven naar zelfbe schikking van Nieuw-Guinea en de Zuid-Molukken, volledig te schrappen. Tegen de wens van het hoofdbestuur en aanhangers van „Door de eeuwen trouw" vertegenwoordigd door de ge ëmotioneerde afgevaardigde W. L. Leyds uit Naarden werd het voorstel met 254 tegen 145 stemmen aangenomen en het oude liberale standpunt doorbroken. Aan het slot van de vergadering nam na vijftien jaren de jaarvergaderingen te hebben gepresideerd afscheid van de party. Bewogen zei hij': „Dit vertrek grijpt me aan, net is een streep die ik definitief onder mijn politiek leven zet". Prof. dr. H. J- Witteveen, lid van de Eerste Kamer en thans kandidaat voor de Tweede, zal op 15 mei mr, H. van Riel als oncfervoorzitter van de partij opvolgen, op een buitengewone vergade ring in november zal hy vervolgens tot voorzitter worden gekozen. De liberale minister mr. E- H, Toxopeus, lijsttrek ker bij de verkiezingen, wordt leider vrn de Tweede-Kamerfractie, zodat nu c k bü de V.V.D. de scheiding is door gevoerd tussen het voorzitterschap van de party en dat van de fracties. De Amerikaanse ministeries van bui tenlandse zaken en van justitie heb ben zaterdag bekendgemaakt, dat de V.S. alle nodige maatregelen zullen nemen om te verhinderen, dat aan vallen op Cuba vanuit gebied van de V.S. worden georganiseerd en uitge voerd. Van bevoegde Amerikaanse zijde ver luidt, dat Amerika aan bepaalde bond genoten heeft gevraagd eraan mede te werken dat de ballingen ook van hun grondgebied af geen aanvallen onderne men. De aanvallen bemoeilijken het stre ven van Amerika om alle Russische mi litairen van Cuba weg te krygen, zo wordt verklaard. Fidel Castro, de Cubaanse premier, heeft zaterdagavond gezegd, dat de Cubaanse regeringstroepen in iet3 meer dan dertig dagen meer dan 60 procent van de „con trarevolutionaire elementen" in de pro vincie Matanzas hebben vernietigd. Over enkele weken zouden de resterende re bellen zyn uitgeroeid. Volgens een brief die een uitgeweken Cubaanse journalist in Miami uit Ha vanna heeft ontvangen, zouden bij een vuurgevecht tussen lijfwachten van Cas tro en verzetslieden verscheidene doden zijn gevallen. Deze familiefoto toont de 29-ja- riffe Amerikaanse kapitein Ed ward J. Dioight met zijn echtge note Sue en zijn kinderen Eddy en Tina, gefotografeerd ter gele genheid van de bekendmaking van het feit, dat Dwight als eer ste Amerikaanse neger een oplei ding zal krijgen tot astronaut. RUSSISCHE GELEERDE VOOR EEN JAAR IN NEDERLAND WERKZAAM Sinds zes weken verblyft in ons land een Russische geleerde, die twee jaar geleden politiek asiel in Engeland heeft gevraagd. Een woordvoerder van het ministerie van justitie deelde mee, dat aan de heer Oleg Lenchevsky een werk en verblijfsvergunning voor een jaar is verleend. Volgens een Britse krant de „Sunday Telegraph" is de heer Lenchevsky, een specialist op het gebied van de ont- zilting van water, te werk gesteld op het T.N.O.-Iaboratorium. Dit is door deze organisatie bevestigd. Winst voor S.P.D. bij verkiezingen in Rijnland-Palts By de gisteren gehouden verkiezingen in de zuid Westduitse deelstaat Ryn- land-Palts, heeft de socialistische par tij, de S.P.D.volgens een door het Westduitse persbureau D.P.A. bere kende einduitslag een stemmenaantal van 708.344 behaald, wat een percenta ge van 41,1 oplevert, een winst van 6,2 procent ten opzichte van de verkiezin gen in 1959, toen deze party 34,9 pro cent behaalde. De Christen-Democraten behaalden met 757.121 stemmen 43,9 procent, een teruggang van 4,5 procent (1959 48,4 procent). De Indonesische zaakgelastigde in Ne derland, dr. Moh. Sjarif, is zaterdag ln Den Haag aangekomen, waar hij zyn intrek heeft genomen in hotel Des In- des. Kort na aankomst in het hotel werd hij begroet door de sous-chef van de di rectie kabinet en protocol van het mi nisterie van buitenlandse zaken, mr. H. F. C. Hardenberg. Voor het hotel spraken vertegenwoor digers uit verscheidene woonoorden van Ambonezen de heer Sjarif toe en zong een groep mannen, vrouwen en kinderen uit net woonoord „De Golflinks" by Arnhem een speciaal voor deze gelegen heid geschreven welkomstlied. De nieuwe zaakgelastigde heeft tot de oers gezegd dat hij erg blij is eindeiyk ln Den Haag te zyn om met de werk zaamheden te kunnen beginnen. Hij bracht de beste groeten over van volk en regering van Indonesië. Hij toonde zich getroffen door het me deleven en de hulp die het Nederlandse volk heeft getoond met de slachtof fers van de ramp op Bali. Hij zei geen namen te kunnen noemen, „maar die van de koningin en de prins kunnen niet on genoemd blijven". Foto: toen de heer Sjarif bij hotel Des Indes in Den Haag arriveerde, stonden daar vele belangstellenden op hem te wachten om hem te verwelkomen: ook i er een scinghulde door een groep 'mnese kinderen. Rechts op de foto dr. Sjarif. Aantal toeschouwers was gering de „sterke man" De Guatemalteekse minister van defensie kwam gisteren als de nieuwe „sterke man" van Guate mala te voorschijn, nadat de avond te voren het vijf jaar oude bewind van president Ydigoras door een, zonder bloedvergieten verlopen, staatsgreep van het leger was af gezet. De 54 jaar oude minister van defensie, kolonel Alfredo Enrique Peralta Azur- dia, zal bij besluit regeren en het parle ment zal worden ontbonden, aldus werd door het leger bekendgemaakt. In deze bekendmaking werd,beloofd, dat aan de steeds groter wordende controle van de communisten over het land een einde zal worden gemaakt. Guatemala stond aan de vooravond van een binnenlandse strijd, als gevolg van pro-communistische activiteit. De com munistische infiltratie was toegenomen, aldus het leger, als gevolg van de lank moedigheid van de regering van presi dent Ydigoras. Geringe tegenstand Het leger nam het bestuur zaterd avond over bij een actie onder leiding van minister Peralta. Een kwartier lan<r werd enig schieten gehoord, doen de geringe tegenstand werd snel bedwongen. Gistermorgen heerste in de stad een vol ledige rust- Vliegtuigen van de lucht macht patrouilleerden boven en militai ren in de straten. Kolonel Peralta, een officier met een ;e staat van dienst, beloofde in de daring dat zodra het leger zijn mis sie heeft vervuld, de regering zal worden overgedragen aan een door het volk ge kozen persoon. Kolonel Peralta ver klaarde geen persoonlijke ambities te W anordelijkheden bleven nu uit Brussel heeft gisteren weer een de monstratie gehad. Dit keer was echter het doel niet om Vlaamse of Waalse eisen te onderstrepen, maar om de nadruk te leggen op de noodzaak van de Belgische ëen- heid. Volgens een schatting van de politie hadden ongeveer 12.000 Belgen het organisatiecomité sprak van 50-000 deel nemers gehoor gegeven aan de op roep aan dit „rendezvous der Belgen" deel te nemen. Zoals gebruikelijk waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen geno men om wanordelykheden te voorkomen. Vrijwel liet gehele Brusselse politieappa raat was op de been gebracht en de rykswacht was met waterkanonnen, Spaanse ruiters en gepantserde voertui gen paraat om te kunnen ingrijpen. Zo ver is het echter niet gekomen. Het bleef bij scheldpartyen, fluitconcerten en voet zoekers en hier en daar wat handge meen met Vlaamse of Waalse betogers, waarmee- de politie in tegenstelling tot de schermutselingen tydens de „Vlaam se mars op Brussel" van vorig jaar ok tober weinig moeite had. In de optocht waren slechts de Belgi sche driekleur, het zingen van de „Brabangonne" en de slagzin „een heid" toegelaten. De teksten op de spandoeken waren in de twee Bel gische landstalen, het Frans en het Nederlands, gesteld. Oudere Belgen Het waren vooral de oudere Belgen, die door de Brusselse binnenstad trokken om met deze leuzen voor de eenheid van hun land te betogen. Ondanks de intensieve voorlichtings campagne. die de afgelopen weken voor de manifestatie was gevoerd, bleek de belangstelling van de Brusselaars niet overweldigend en langs de route was het aantal toeschouwers gering. Bij de aan-i komst van de eerste deelnemers aan de demonstratie op het Beursplein met spandoeken, waarop een gescheurde Belgische vlag' stond afgebeeld met daaronder, „non" en „neen", hieven en kele tientallen Vlaamse contrabetogers de „Vlaamse leeuw" aan en werd door Walen op een andere hoek van het plein „Federalisme" gescandeerd. Onder gejouw en applaus en ontploffen de voetzoekers kon de stoet echter vrij wel ongestoord zijn weg vervolgen. Binnen het kabinet is de beslissing geno men, dat de vliegbasis Eindhoven straaljagerbasis zal blyven. Dezer dagen is tijdens een onderhoud ten departemente aan de burgemeester van Eindhoven, ir. H. B. J. Witte en aan ir. F. Philips te verstaan gegeven, dat het ministerie van defensie het aanbod van de industrieën namèlyk aan het rijk een lening van 9 miljoen gulden te verstrekken, waarbij die in dustrieën garant zouden zijn voor de rente van dat bedrag niet acceptabel vindt. „Eindhoven" blijft dus een straaljager- basis- Het ligt echter niet in de bedoeling (maar dat was al eerder bekend ge maakt) om op deze basis in de toekomst „Starfighters" te stationeren. Jean Gabin stopt met filmen De 59-jarige bekende Franse filmacteur Jean Gabin heeft aangekondigd dat zyn volgende film de laatste zal zyn waar aan liij zijn medewerking zal verlenen. Gabin deelde mee dat hij van plan is na de beëindiging van de film zich volledig te wijden aan zijn liefde voor renpaar den en boerenwerk. ACTIES TEGEN COMMUNISTEN AANGEKONDIGD Kolonel Peralta Aardverschuiving bij Nice In het dorp Plan-du-Var, ongeveer 25 km van Nice, heeft zich zaterdagoch tend een aardverschuiving voorgedaan waardoor verscheidene huizen werden verwoest. Drie mensen zyn om het leven gekomen onder het puin en de rotsblokken die verder neerkwamen op een grote weg en 25 mensen werden gewond. Het red dingswerk werd bemoeilykt door water van het Vesubiekanaal waarvan een der kanten werd weggeslagen. Het ongeluk wordt toegeschreven aan zware regens in de nacht. koesteren. De grondwet is tydeiyk bui ten werking gesteld, terwijl aan de poli tieke partijen elke activiteit is verboden. Nicaragua Kolonel Peralta zei, dat de afgezette president Ydigoras naar Nicaragua was vertrokken. Oud-president Arevalo, die dit weekeinde klandestien het land bin nenkwam, was volgens hem ondergedo ken. Bij hotelbrand in België zes doden Een hevige brand in de Belgische plaats Ciney ten noordwesten van Dinant in de provincie Namen, heeft in de nacht van vrydag op zaterdag zes mensen levens geëist en een hotel in enkele uren volkomen in de as gelegd. Vyf mensen kwamen in de vlammen om, het zesde slachtoffer liep een schedelbreuk op by een poging om zich door uit het raam van zijn kamer te springen, in veilig heid te stellen. Hij overleed kort na aan komst in een ziekenhuis. De brand werd om drie uur "s nachts ontdekt door een seinwachter van het station van Ciney tegenover het „Hotel Albert". De onmiddellyk gealarmeerde brandweer stond echter machteloos te genover het laaiende vuur. Assistentie van de brandweer uit Namen en Dinant kwam te laat om het gebouw te redden. In de vroege ochtend restte de brand weerlieden niets anders dan de op in storten staande zwartberookte muren te slopen. Het hotel was pas geheel verbouwd en het zou zaterdag worden heropend. GIFT C.N.V. VOOR BALI Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft besloten een bedrag van 8000 gul den beschikbaar tè stellen voor de slachtoffers van de vulkaanuitbarsting op Bali. Plannen en tekeningen zijn gereed In bet „Bouwbureau Werken Kanaal van Terneuzen" van rykswaterstaat, zyn kortgeleden de plannen en tekeningen gereedgekomen voor de volgende fase van de kanaalverruimlngswerken. Deze fase wordt in waterstaatskrin gen eenvoudig het „derde bestek" genoemd, waarvan de uitvoering op woensdag 15 mei a.s. te Middelburg in het openbaar zal worden aanbesteed. In grote lijnen omvat dit derde besték de verbreding en verdieping met bijkomende werken van het kanaalgedeelte Sluiskil-zuid tot aan de Belgische grens. Uit dit ruim zes kilometer lange kanaalgedeelte komt niet minder dan 11 miljoen kubieke meter bagerspecle vrij. Deze klei- en grondmassa's zullen voor een belangrijk deel worden gebruikt voor demping van de Canis- vlietkreken tusen Westdorpe en de Belgische grens, terwijl met het restant de gronden in het toekomstige en omvangryke uitbreidingsplan ten zuiden van Axel zullen worden verhoogd De duur van de werkzaamheden aan de derde fase worden geschat op 3 Va jaar. Een'van de belangrijkste punten uit dit derde bestek is naar ons voor komt het feit, dat men daar het verruimen van de bocht te Slulski beeft uitgelicht. Zoals reeds vele ma len gemeld vallen aan de verruiming van die bocht ruim honderd woon- on zakenpanelen ten offer. Aanvan kelijk was dit karwei opgenomen in derde fase van de lcaiiaalwerken, h-tgeen impliceerde, dat al deze woon- en winkelpanden in de loop van 1963 dienden te zyn ontruimd en afgebroken. Om wat speling te kry- fjen, laat men dit gedeelte nu voor- opig- rusten, om het later op te ne men in het vierde en laatste bestek, namelyk het graven van de buiten- voorhavens te Terneuzen. Bij dit besluit heeft ook een rol ge speeld de verbinding over het kanaal te Sluiskil. Zoals bekend, zal in die fabrieksplaats de Minister Lelybrug worden opgeruimd, maar daaraan zal eerst worden begonnen als de nieuwe brug 1500 meter ten noorden van Sluiskil gereed is. De uitvoering van de derde fase zal dus ten zuiden van Sluiskil beginnen, ter hoogte van de zogenaamde Axelse Vlakte. Dit is ook het punt, waar de zuigers en baggermolens het kanaal oversteken, na het eerste gedeelte van Terneuzen naar Sluiskil aan de westzyde te hebben verruimd. De gehele derde fase zal dus vanaf de Axelse Vlakte tot aan de Belgi sche grens aan de oostelijke oever van het kanaal worden uitgevoerd. Ter herinnering zij vermeld, dat de breedte van de waterspiegel van 67 op 150 meter wordt gebracht en de kanaaldiepte van 8,75 meter op 12,50 meter. Na gereedkomen van de nieu we zeesluis te Terneuzen zal het ka naal door deze verruimingen bevaar baar worden voor zeeschepen tot maximaal 50.000 ton Kanaaleiland Naby het voormalige kanaaleiland twee jaar geleden door. middel van een dam~ gepromoveerd tot schiereiland en nu bestemd voor ves tiging van kleinindustrie doet zich de eigenaardige omstandigheid voor, dat een gedeelte van de huidi ge vaarweg moet worden gedempt. Dit impliceert, dat het schiereiland een grotere opervlakte krijgt en dat de zuigers zich nog veraer in de Axelse Vlakte moeten graven om het nieuwe kanaal de gewenst: breedte van 150 meter te verschaf fen. Oostelijk van de Oostsluis passeert het kanaal voorts Sas van Gent tot aan de Belgische grens. Voor het (Zie slot pag. 2 kol. 3} Op de foto een beeld van een straat in het dorp, bezaaid met puin van de beschadigde huizen mee bestelwagens zijn praktisch begraven in een berg puin. Auto over de kop - dode en 2 gewonden Op de afsluitdijk in de gemeente Wonse- radeel is zaterdagmorgen een personen auto door nog onbekende oorzaak over de kop geslagen. De drie inzittenden werden eruit geslingerd. Eén van hen, de 17-jarige T. P. uit Oudebildtzijl, weru zo ernstig gewond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis te Harlin- gen is overleden. In dit ziekenhuis zijn opgenomen de 27- jarige bestuurder H- S. uit Leeuwarden en zijn 19-jarige plaatsgenoot S. R. K., die beiden vrij ernstige verwondingen hebben opgelopen. „Gouden sloep" voor Mies Bouwman De televïsiegastvrouwe Mies Bouwman zal als teken van bewondering en waar dering voor haar marathonuitzending „Open het Dorp" de „gouden sloep" van de Vlaamse t.v.-pers ontvangen. Aan de Belgische t.v.-sterren Georges Konen en Yvonne Lex is een „zilveren sloep" toe gekend. De „sloepen", symbolen van vaart en vaardigheid, zullen tijdens de „tweede grote nacht van de pers" van 5 op 6 april in de kursaal van Oostende wor den overgedragen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 april 1963 d»~iVood« fx B" denJBo?Len Y7- d®,?°|ter' Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post f 8,25 p. kW. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllsslngen: walstraat 68-60. tel. 2355 (b.g.g, red 3508 adv. 3647/3643); Middelburg. Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. zenzieriüzee red tel. .425 adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,50 Ingez. med 3 i tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. 206e jaargang - no. 77

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1