Taak voor de oecumene in „Kerk en industrie" Commandowisseling bij Marine te Vlissingen De Gaulle stuurt op beslissende strijd met de vakbonden aan Mijnwerkersstaking duurt al dertig dagen LAATSTE MACHTIGE GROEP IN POLITIEK MOET VERDWIJNEN C.P.N.-Kamerlid bekent valsheid in geschrifte Lezingen over het hedrijfsapostolaat Politieman in Baarn werd gestraft BEJAARDENTEHUIS GROENENDIJK DOOR MGR. DE VET GEOPEND Vandaag.., DRUK BEZOCHTE RECEPTIE VAN JUBILERENDE DAMCLUB GOES 4 PROVINCIALE ZEEUWSE C0URAN1 ZATERDAG 30 MAART 1903 De Franse president de Gaulle stuurt op het ogenblik regelrecht aan op een beslissende strijd om de macht met de Franse vakbonden. Het is zeer wel mogelijk dat dit gevecht even riskant en veelbeteke nend wordt als al de andere die hij in de loop der tijden is aangegaan. De bedoeling van de Gaulle is, volgens betrouwbare politieke waar nemers die in nauw contact met hem staan, niet minder dan de mach tige Franse vakbondsorganisatie tot een openlijke strijd uit te dagen om hen van alle politieke macht uit te sluiten. Sinds hij vier jaar geleden weer aan de macht kwam heeft de Gaul le achtereenvolgens het Franse leger als een politieke macht ge kortwiekt en tevens de voormalige politieke groeperingen uitgeran geerd. Het leger verloor zijn bete kenis toen de Gaulle Algerije de onafhankelijkheid schonk en de generaals niets konden doen om het te verhinderen. De politieke groeperingen zijn bij de verleden herfst gehouden parlementaire verkiezingen van bijna alle macht uitgesloten. Hoewel de publieke opinie zich schaart achter de mijnwerkers heeft de Gaulle het klaargespeeld zich op de een of an dere manier boven de situatie te stellen. De volle last van de moeilijkheden drukt op de schouders van premier Pompidou. De Gaulle en zijn adviseurs geloven ech ter dat de openbare mening zich hoe langer hoe meer van de stakenden af wendt omdat groot ongerief wordt ver oorzaakt door de stakingen by de elek- triciteits- en gasbedrijven, terwijl dok het uitvallen van veel treinen en de me tro, benevens het stagneren van post- en telefoondiensten in hoge mate ergernis opwekt bg het Franse volk. Men neemt aan dat de Gaulle weer een van zijn bekende toespraken voor de Franse televisie zal houden waarin hij de vakbonden ervan zal beschuldigen de belangen van Frankrijk te schaden en een beroep zal doen op het Franse volk. Als het volk achter hem staat gelooft de Gaulle dat de vakbonden zullen moeten toegeven, hetgeen een geweldig presti geverlies met zich mee zal brengen. Vijandig De Gaulle heeft er geen geheim van gemaakt dat hij vijandig staat tegen over vakbonden als politieke mach ten. Reeds in toespraken die hy in 1947 heeft gehouden viel hy de bon den aan en beschuldigde hy hen van „feodalisme" of onvervreemdbare rechten. Hy heeft er toen herhaalde lijk op aangedrongen dat Frankrijk hiervan moet worden bevrijd. Omdat Fr ankrijks grootste vakbond, de C.G.T., door communisten wordt geleid viel de Gaulle de vakbonden aan met de beschuldiging dat zij „bestuurd worden door buitenlanders". De Gaulle heeft ook het ontslag bewerkstelligd van verschei dene professionele leiders van vakbon den en benadrukte dat de vakbonden zich uitsluitend met arbeidsbelangen dienen bezig te houden en geen politieke macht mogen krijgen. Niets wijst erop dat hij in de afgelopen 15 jaar zyn opinie heeft gewijzigd. Dertigste dag Sinds de aanvang van de nationale staking van 200 000 mijnwerkers die vandaag zijn 30ste dag ingaat, heeft de Gaulle steeds zo gemanouvreerd dat hy de grootste zekerheid zou heb ben dat het volk achter hem zou Het Eerste-Kamerlid voor de C.P. N., Harm H., tevens raadslid en oud-wethouder van Finsterwolde, die onlangs is aangehouden, be schuldigd van valsheid in geschrif te, heeft thans ook een bekentenis afgelegd, zo heeft de officier van justitie te Groningen, mr. J. Mun tendam, gistermiddag meegedeeld. Nadat begin vorige week vier verdach ten een bekentenis hadden afgelegd, de 43-jarige commies ter secretarie S. K., de 51-jarige fractieleider der communis ten H. S., de 47-jarige werkleider der G.S.W.-arbeiders S. F. en het 57-jarige raadslid der C.P.N. A. B., concentreerde zicli het onderzoek op het Eerste-Ka merlid- De valsheid in geschrifte heeft betrek king op een stuk, dat gebruikt is in de afwikkeling van de brand, die op 6 augustus 1960 in het communistische volksgebouw „Het Centrum" te Finster wolde heeft gewoed. Er waren moeilijk- heden by de afwikkeling van de scha de. Om deze op te lossen is een stuk opgesteld, dat gebruikt is om van de verzekeringsmaatschappij een uitkering te krygen. De vijf verdachten bevinden zich nog in voorarrest. Het onderzoek tegen de 44- jarige J. H. B., directeur van de ge meentelijke instelling voor sociale zorg te Finsterwolde, die aangehouden is v gens verduistering, duurt nog voort. De bisschop van Breda mgr. G. H. Vet heeft vrijdagmiddag het gerestau reerde en uitgebreide bejaardentehuis „Huize Antonius" in Groenendijk (ge meente Hontenisse) geopend. Op de fo to is de voorzitter van het stichtingsbe stuur, de heer P. E. M. Knijpers aan het woord. In het midden de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F C. de Casembroot, geflankeerd door mgr. De Vet. en burgemeester C. J. van Hootegem van Hontenisse. (Foto P.Z.C. staan als het tot een werkelijk tref fen komt. Hoewel hy steeds de hand heeftge had in beslissingen van de Franse re gering heeft hy er immer voor ge waakt niet persoonlijk verwikkeld te raken In zaken waarop het Franse volk hem zou kunnen aanvallen. Deuren sluiten Als de stakende mijnwerkers nog 10 da gen thuisblijven znllen veel fabrieken gedwongen zijn hnn deuren te sluiten door gebrek aan brandstof en daardoor zullen tienduizenden arbeiders zonder werk op straat komen te staan. Het woord is nu aan de machtige vak bonden. Bisschop van Breda in Vlissingen Mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda, heeft vrijdagavond in het Concertge bouw te Vlissingen tijdens een lezing over het r.-k. hedrijfsapostolaat de wens geuit, dat ook ïn dit gewest de andere kerken meer intensief dan tot nn toe aan de bezinning op de vormgeving van het Christendom in het bedrijf zou den willen deelnemen. „Juist op dit ter rein", aldus mgr. De Vet, „ligt er zo'n breed veld van oecumenische samenwer king, dat wg dit moeten benutten. Mis schien kunnen en moeten wij juist op dit terrein elkaar het meest effectief helpen". De bisschop van Breda deed in dit ver band een dringend beroep op de stich ting „Evangelie en Industrie" van de protestantse kerken. Deze stichting is in het zuiden van ons land er nog niet in -eslaagd tot een effectieve aanpak te lomeru Hij deed dit beroep, ook al zyn a deze stichting z.i. alle aspecten van de problematiek nog niet in alle conse quenties doordacht en aan een theolo- ~,che reflexie onderworpen. Mgr. De t zei, dat ongewild het hedrijfsaposto laat vele vragen en verwachtingen heeft opgeroepen bij de niet-katholieke mede christenen, die ernaar uitzien, dat ook hun kerken zich aan deze taak effectie- zullen wijden. De huidige bisschop van Breda was eerder hoofdbedrijfs aalmoezenier en de grondlegger van het hedrijfsapostolaat in West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. Monseigneur De Vet zei grote verwach tingen te hebben van de Landehjke Contactraad van het hedrijfsapostolaat en van het contact, dat deze regelma tig heeft met „Evangelie en Industrie" Gewijzigde visie Tevoren had mgr. De Vet een inzicht gegeven in de doelstelling, taak en werkwijze van het r.-k. hedrijfsaposto laat. De bisschop wees erop, dat in de jaren 1949-1952 de eerste ideeën voor een hedrijfsapostolaat in ons land naar voren kwamen, voortgekomen uit de on kerksheid, die voor de R.-K. Kerk een ernstige zorg was. In 1952 wyzigde zich deze visie en kreeg men oog voor de eigen wereld, die de techniek maakt. Niet de bekering van de onkerkelijke medemens kwam op de voorgrond te staan, maar de kerstening van het milieu, van de functie en numanise- ring en kerstening van de structuren. Over de kerstening van het milieu zei de bisschop van Breda, dat men door de inzet van de medewerkers in de con crete werksituatie een menseiyk klimaat wil brengen, dat zijn gestalte krygt van uit wezenlyke christelijke waarden. „Wij willen het bedrijf niet tot Kerk maken, ook niet tot een nieuw luister- veld van de Kerk, omdat het traditio nele luisterveld, de parochie en de pa- rocliiekerk, vaak verloren is gegaan. Wij erkennen de profaniteit van het bedrijf, maar wij willen er wel, van uit een christelijke overtuiging fun damenteel christelijke waarden bren gen. juist in de intermenselijke ver houding, in de arbeids- en taakopvat ting en in de uitvoering etc.". Het hedrijfsapostolaat vooronderstelt hier de werkzaamheid en de voortduren de zorg van de vakvereniging. Daarom moet er ook nauw contact zijn tussen deze twee. Het hedrijfsapostolaat richt zich ook tot leidinggevende en toezicht houdende functionarissen, met wie men wil komen tot een christelijk doorden ken van de functie- „Vaak zal dat in de concrete, situatie slechts ten dele reali seerbaar zijn, maar dan heeft het he drijfsapostolaat tot taak die onrust en die aanvaarding (aanvaarding niet als er onderdoorgaan) op te roepen, spanning, die doet uitzien naar een ledige verwerkeiyking", aldus mgr. De Vet. Principes Kerstening van structuren zag mgr. De Vet niet als de uitsluitende taak van het hedrijfsapostolaat, die dit ook niet kan zijn, omdat men hier te maken heeft met continentale of mondiale pro blemen. Mgr. De Vet meende, dat de wereld van de industrie wordt gekenmerkt door een principe van rationaliteit, een cultus van prestatie en van een heel eigen toekomstverwachting, die handelt over een toekomst, die men feitelijk al bezit in het project, het plan en de planning. De bisschop van Breda geloofde niet, dat er in deze wereld andere funda mentele principes zijn te stellen, maar was wel van mening, dat een uitein delijke, noodzakeiyke heroriëntatie van de techniek en de industrie, met een sterke beklemtoning op het be woonbaar maken van de wereld, an dere uitgangspunten zal bieden ten aanzien van de mens in het prodnk- tieproces, omdat dan de fundamen tele gegevens anders komen te lig gen. „Het bedryfsapostolaat wil hier een spiratiebron zyn naast het zoeken: hoe te leven in die structuren, die wij mis schien als minder gewenst signaleren". De Bredase bisschop wees erop, dat het hedrijfsapostolaat een lekenbeweging is: de priester is de inspirator. In de struc tuur van het hedrijfsapostolaat komt dit misschien nog te weinig tot uiting, maar er wordt de laatste tijd, onder meer door benoeming van leken in de Landelijke Contactraad, ernstig aan ge werkt. Het gaat in dit werk met name om mentalïteitsbeïnvloeding. De wegen hier heen moeten in experimenten worden geleerd, niet alleen door argumentatie, lie een beroep doet op het verstand. De wegen zijn onder meer gevonden in het persoonlijke contact en vooral in de ge spreksgroepen. Het Bisdom Breda kent nu omstreeks 200 van deze' gespreks- spen. Maandelyks komen 2000 tot werkers en werksters bijeen. Het gaat uiteindelijk om een dienst van het Christendom aan de wereld van de techniek: om een uitwerking in de beleving ran een theologie van de aard se werkelijkheid, die steeds berust op het waarderen van het aardse én op een poging om „Christus aan te bieden aan de gehele wereld, die daardoor steeds meer van Christus wordt", aldus de bis schop van Breda. MCNAMARA „KERNOORLOG KENT GEEN OVERWINNAAR" De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara, heeft in een verklaring voor de ondercommissie voor toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden gezegd, dat noch de Verenigde Staten, noch de Sowjet-Unie in staat zouden zijn een oorlog met kernwapens, in de orthodoxe zin van het woord, te winnen. De verliezen die beiden zouden lyden, zouden de V.S. en de Sowjet-Unie, na een kernoorlog tot mogendheden van de tweede of derde rang maken- McNama ra schatte het aantal Amerikaan se slachtoffers by een Russische kern- aanval op ten minste tien miljoen. „Dit is een absoluut minimum. Het meer waarschijnlijk te achten getal zou ver scheidene malen groter zyn", aldus McNamara. McNamara zei verder: „Naar mijn b< weten bezitten noch de Sowjet-Unie, noch de Verenigde Staten megatonbom- men van honderd ton. Amerika is in staat dergeiyke bommen te vervaardi gen, doch het komt ons thans niet nood- zakelyk voor hiertoe over te gaan". De minister vervolgde: „De Verenigde Staten zijn militair sterker dan de Sowjet-Unie en wel met name op het gebied der kernbewapening. Er bevinden zich verscheidene duizenden Amerikaan se kernwapens in Europa en zy zullen worden aangewend, indien dit noodzake lijk zou zijn om grote belangen te be schermen". In antwoord op vragen over de ontwik keling van kernwapens in de Chinese volksrepubliek verklaarde McNamara: „Ik geloof dat de Sowjet-Unie China in het verleden op kerngebied heeft ge holpen. Maar ik geloof ook dat deze Russische hulp thans geheel of gedeel telijk gestaakt is en dat China meer en meer afhankelijk is geworden van zyn eigen hulpbronnen". Naar het A.N.P. verneemt, is bij het politiekorps in Baarn een agent discipli nair gestraft. Hy was betrokken bij de ontvluchting van èen Oostenrijkse jon gen uit het Baarnse politiebureau. Deze jongen had zich verdacht by het paleis Soestdijk opgehouden en was opgebracht naar het Baarnse politiebureau. Daaruit is hij ontvlucht, waarvoor de agent thans verantwoordelijk wordt ge steld. De agpnt moet gedurende tien da gen twee uren strafdienst doen. Tegen deze straf gaat de betrokken agent in beroep. Ervaringen Na mgr. De Vet sprak diocesaan hoofd bedrijfsaalmoezenier M. C. A. Huybregts uit Breda, tevens voorzitter van de lan delijke contactraad van het bedryfs apostolaat over zijn ervaringen in het werk. Aalmoezenier Huybregts stelde, dat de Kerk er verre van in geslaagd is om haar geloof, dat zij een ry na streeft, dat niet van deze wereld is, in daden om te zetten. „De Kerk heeft ontdekt, dat haar antwoord op de nieuwe wereld van de industriële gemeenschap sterk eenzydig is geweest. Zij heeft zich al te weinig bezonnen op wat beroep en functie voor het leven van de mens betekenen en zelfs een zo oer oud gegeven als arbeid, is eigenlyk nauwelyks serieus in haar denken opgenomen geweest". De industrie drukt een eigen stempel op de maatschappij. Daartegenover staat, dat de bedryfsaalmoezeniers er varingen meebrengen, die uit een ander type samenleving komen- „Wanneer i vraagt: weet de Kerk een antwoord op de vragen, die opdoemen vanuit de we reldbeschouwing, die zich rond industrie en bedrijf aan het ontwikkelen is, dan moet ik eerlijk zeggen, dat dit fenomeen van wereldbeschouwing amper tot het denken is doorgedrongen. Wat wij kun nen vragen aan elkaar is: elkaar te begrijpen, niet om antwoord te verkrij- ren. maar om begrip", ïedrijfsaalmoezemer pater F. J. V nen A. A. uit Vlissingen had by het begin van de avond in het Concertge bouw talloze belangstellenden kunnen verwelkomen, Onder hen bevonden zich de commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A- F. C. dc Casembroot, mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, predikanten uit verschil lende protestantse kerken, een vertegen woordiger van het Leger des Heils, r.-k. geestelijken, wereldiyke autoritei ten. vertegenwoordigers van het be drijfsleven, r.-k. en protestantse stands- en vakorganisaties, van het onderwijs en leden van de 17 gespreksgroepen in het Zeeuwse hedrijfsapostolaat. Samenwerking van drie gemeenten Va vernieuwing en uitbreiding De bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet, heeft vrijdagmiddag liet geheel ge restaureerde en aanzienlijk uitgebreide bejaardentehuis „Huize Antonius" te Groenendijk (gem. Hontenisse) geopend. Bij deze ingebruikstelling waren onder meer aanwezig de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, verscheidene Oost-Zeeuws- Vlaamse burgemeester, tal van geeste lijken, vertegenwoordigers van maat schappelijke en sociale instellingen en velen die in enigerlei vorm aan de tot standkoming van liet vryvvel geheel ver nieuwde tehuis hebben bijgedragen. Het lid van Gedeputeerde Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes was om gezondheidsrede nen verhinderd de opening bij te wonen. Het bestaande bejaardentenuis heeft een aantal ingrijpende veranderingen ondergaan en biedt nu reeds plaats no bewoners. Een aantal, dat nog tot 125 zal worden uitgebreid, als de werkzaamheden geheel zijn voltooid. In een welkomstwoord noemde de voorzitter van het stich tingsbestuur, de heer P. E. M. Kuij- pers, het openen van bejaardente huizen een symptoom van deze tijd. Hij sprak de hoop uit, dat het tehuis in deze landelijke omgeving een van rust zal worden in het overigens sterk in beweging zijnde Zeeuwsch- Vlaanderen. Mgr. De Vet, die het gebouw had inge zegend, noemde het verheugend, dat hui zen als dez veelvuldig verrijzen, zyn er nog steeds niet genoeg", zo voeg de hy er aan toe. De perfecte outillage noemde hij belangrijk, maar de bejaar denzorg stelt nog andere eisen. Een goed bejaardentehuis moet volgens hem een huis zyn, waar naastenliefde als leefkli maat merkbaar aanwezig is". Maak er voor deze mensen een verblijf van, waar het inderdaad goed leven is", zo besloot de bisschop van Breda zijn openingsre de. Ook protestanten Jhr. mr. De Casembroot herinnerde zich een bezoek aan het vroegere tehuis,waar de mensen toen reeds met liefde en toe- tijds. Hij vond het voorts een gelukwens waard, dat hier een drietal gemeenten zo voortreffelijk heeft samengewerkt. Ook de commissaris sprak van een pret tige ligging ver van het drukke verkeer en veilig voor de bewoners. Het had hem getroffen, dat in het tehuis ook protestanten worden ver pleegd. Een oecumenische geest, al dus dc commissaris die dc hoop uit sprak, dat deze geest tot in de lengte van dagen zou mogen voortduren. Namens de drie gemeenten Hontenisse, Vogelwaarde en Graauw, die aanzien lijke geldleningen voor de bouw hebben gegarandeerd, sprak Hontenisses burge meester C- J. van Hootegem van een kroon op een werk, dat jarenlang heeft geduurd. Naar z(jn mening zijn béstuur en architecten in hun lang niet 'eenvou dige taak voortreffelijk geslaagd. Deken A. Koopmans uit Hulst noemde het verheugend, dat men steeds meer gaat inzien, dat voor de bejaardenzorg geen moeite te veel is. Eigenlijk zou het niet meer mogen voorkomen, dat be jaarden bij familie of kennissen worden ondergebracht, omdat zij daar dikwyls te veel zyn, meende hij. De geestelijke leider van het dekenaat Hulst felici teerde het stichtingsbestuur en sprak de wens uit, dat Hulst ook spoedig een nieuw tehuis zou mogen openen. Nadat de aanwezigen in de gelegenheid waren gesteld het gerestaureerde gebouw te bezichtigen, voerden tijdens een souper nog diverse autoriteiten, waaronder de hervormd predikant van Kloosterzr-'1" fis. E. Grahisbergen, het woord. KAPITEIN-TER-ZEE F. BRU1JN MET PENSIOEN Kapitein-ter-zee F. Bruijn heeft vrij dagmorgen in Vlissingen het comman do over het marinewachtschip, de ma ritieme middelen Vlissingen en de ma rine-Schelde overgedragen aan kapitein ter-zee H. J. Hagdorn. Hier een beeld van de korte overdrachtsplechtigheid met links de oud-commandant. (Foto P.Z.C. KOLONEL H. J. HAGDORN WERD OPVOLGER Kapitein ter zee F. Bruyn heeft vrijdag morgen te Vlissingen het commando het marinewachtschip, de maritie- middelen Vlissingen en de marine- Schelde overgedragen aan kapitein ter zee H. J. Hagdorn. Kapitein ter zee Hagdorn was tot voor kort als marine attaché aan de Nederlandse ambassade in Canberra (Australië). Aan de heer Bruyn zal per 16 mei a.s. eervol ont slag uit 's lands zeedienst worden ver leend in verband met zyn pensionering. Hij blijft in Vlissingen wonen. Voor de overdracht inspecteerden de oude en de nieuwe commandant de op de wal opgestelde officieren, onder officieren en manschappen. Daarna ging de gehele bemanning aan boord van het wachtschip Hr. Ms. „Van Speijk", waar op het achterdek werd aangetreden voor de commandowisseling. Kapitein ter zee Bruijn deelde daar mede, dat hem by beschikking van 19 maart per 29 maart eervol ontslag was verleend als commandant van het wachtschip, com mandant maritieme middelen Vlissingen en commandant marine-Schelde en dat tot zyn opvolger was benoemd kapitein ter zee H. J. Hagdorn. Hij bracht dank aan de bemanning voor de steun, die hij by het uitoefenen van zijn functie heeft ondervonden. „Toen ik 31 mei 1960 het bevel aan vaardde, heb ik gezegd, dat ik mijn functie niet goed zou kunnen uitoefe nen zonder de steun van alle beman ningsléden. Die steun heb ik gekre gen", aldus kolonel Bruijn. .Wij moeten ons voortdurend bewust zijn van de taak, die op onze schouders rust", zo vervolgde hy. „Politieke span ningen nopen ons waakzaam te zijn. Wy mogen rekenen op desteun van onze bondgenoten. Maar wij moeten ook zelf paraat zijn, opdat wij onze opdrach ten tot een goed einde kunnen brengen". Kolonel Bruijn zei verder, dat in de marinegeschiedenis de namen van Zee land en Vlissingen voortdurend naar voren komen. Hy wees daarbij op namen als De Ruyter, Evertsen en Bankert. „Laten deze zeehelden voor U een voor beeld en een stimulans zijn", zo besloot hy. Kapitein ter zee Hagdorn richtte ai- vorens het commando over te nemen, nog een kort woord tot de oud-i dant en de bemanning. Tot kolonel Bruyn zei hy, dat deze op voortreffe lijke wyze gedurende drie jaar het bevel heeft gevoerd. „U gaat binnenkort na een 33-jarige diensttyd uw loopbaan be ëindigen. Ik hoop, dat wy U nog vele ma len als burger aan boord mogen begroe ten", aldus kolonel Hagdorn. Ook hij wees op de noodzaak om paraat te blijven. „Ik kom pas van de andere kant van de aardbol. Daar heersen grote politieke spanningen. Maar die heersen ook hier in Europa. Ik doe een beroep op U om met grote loyaliteit en plichts besef uw plicht te blijven doen", aldus kapitein ter zee Hagdorn tot de beman ning. Hij hoopte verder op een prettige samenwerking, waarna hij verklaarde het commando te aanvaarden. is het 250 jaar geleden, dat de Nederlandse dichter en ge neeskundige prof. dr. Govert Bid- loo te Leiden overleed. Prof. dr. Bidloo verwierf aanvankelijk gro te bekendheid als toneelschrijver, maar kreeg later nog grotere roem door zijn ontleedkundige at las. MORGEN is het 25 jaar geleden, dat de Nederlandse dichter Willem J. Th. Kloos te Den Haag overleed. Beperkte kans op verdere besmetting met tyfus De directeur-generaal voor dc volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, aèlit de kans dat in Nederland nog meer men sen met tyfus besmet worden, dan de vijf waarvan nu beleend is dat ze aan deze ziekte Ijjden „bepaald beperkt". Hij deelde dat mee tydens een persconfe rentie die gisteravond in Den Haag werd gehouden. Tydens die persconferentie werd ook gezegd dal dc toestand van de Nederlandse tyfuspatlënten „zeer gunstig" is. De Nederlandse geneeskundige hoofd inspectie acht het overigens wel nuttig dat Nederlanders die na 13 februari in Zermatt geweest zijn, contact opnemen met hun huisarts, om zich te laten on derzoeken. Dit, omdat dc mogelijkheid bestaat, dat mensen die met tyfus be smet zijn geen ziekteverschijnselen ver tonen, maar wel bacillendrager zijn. En ook over die mensen wil de hoofdinspec tie, die via dc inspecteurs van de volks gezondheid gegevens van hulsartsen ver krijgt, graag inlichtingen hebben. Tydens de persconferentie deelde dr. W. P. J. A. Weebers. geneeskundig In specteur voor de volksgezondheid die door dr. H. J. Dykhuis, geneeskundig hoofdinspecteur, naar Zermatt werd ge zonden om daar „poolshoogte" te ne men mede, dat hij in Zermattt 7000 hotelregistraties heeft doorgewerkt, waartussen hy de namen van 63 Neder landers heeft gevonden. Voorbereidingen voor de zomer Het gemeenteiyk badbedryf van Vlis singen is weer al druk bezig voorberei dingen te treffen om op 23 mei Tiet badseizoen in Vlissingen te openen. Voor de inwoners van Vlissingen be staat van 16 april tot en met 1 mei de mogelijkheid, badcabines te huren voor het komende seizoen. Deze abon nementen kan men aanvragen op het gemeentehuis. V oorj aarsvergadering Volksonderwijs in Goes De Federatie Zeeland van Volksonder wijs houdt haar provinciale voorjaars vergadering 6 april in het Goese Ly ceum. Tydens deze vergadering, die 's morgens om 11 uur begint treden de bestuursleden Alberts, Vermeulen en Van der Woude reglementair af. Deze zyn herkiesbaar. Voorgesteld wordt het provinciaal bestuur aan te vullen met de heer A. M. van Dyke te Sint-Philips- land als vertegenwoordiger van het rayon Sint-Philipsland en Tholen. Af tredend en reglementair niet herkies baar is de heer E. Kuiper uit Middel burg als lid van de raad van advies. In zijn plaats wordt voorgesteld de heer M. J. Hoste uit Oostburg. De heer L. Doorn, algemeen secretaris van Volks onderwijs houdt een inleiding over „Volksonderwys in de Toekomst". Jubileumuitvoering en les van Zeeuwse balletschool Op 3 april zal de afdeling Vlissingen van de Zeeuwse Balletschool in „Britannia" te Vlissingen ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, een uitvoering en open bare les geven onder leiding van de stichtster van de school, mevrouw M. Soesman-Huffenreuter. Met de openbare les, die het eerste gedeelte van de avond zal vullen, hoopt men de aanwezigen een inzicht te geven in dc vele facetten van het klassieke en moderne ballot. Leerlingen van verschillende leeftyd zul len aan deze avond meewerken. Een der gelijke voorstelling werd op 21 december gehouden in de Schouwburg te Middel- Zonneveldcomité in stichting Omgezet Het comité Sport Steunt Zonneveld is omgezet in een stichting. Dezer dagen is ten overstaan van notaris H. v. d. Briel te Middelburg de akte gepasseerd, waarbij de stichting Sport Steunt Zon neveld in het leven geroepen is. De mid delen, die het'comité onder zyn beheer had, zijn in de stichting ingebracht. De ze stichting waarborgt onder andere een gemakkelijker vorm van vermogensbe heer. Eremedaille K.N.C.G.V. voor J. van Melle, Goes De heer J. van Melle uit Goes is woens dagavond in Terneuzen onderscheiden met de eremedaille van het Kon. Ned. Christelijk Gymnastiekverbond- De heer Van Melle, bestuurslid van de clir. ymnastiekvereniging O.K.V. te Goes _;reeg deze onderscheiding vanwege zyn verdienstelijk werk gedurende een 40- larig lidmaatschap van het verbond. De ïeer G. van Lummelen, voorzitter van het district Zuid van de K.N.C.G.V., reikte de medaille uit. Een en ander gebeurde op de jaarlijkse uitvoering van de chr. gymnastiekver eniging E.M.M. in het Terneuzense Con certgebouw, die donderdagavond werd herhaald. Voorzitter J. W. van Strien memoreerde de groei van E-M.M. in da laatste jaren en toonde zich erkentelijk voor de medewerking van het tamboer en pijperkorps „Irene", dat het muzikale gedeelte van de avonden verzorgde. Do heer Van Strien vond dit temeer zo pret tig, omdat, naar hy meende, de samen werking tussen de verschillende vereni gingen in Terneuzen veel te wensen overlaat. Velen toonden belangstelling voor de uit voeringen. onder wie bestuursleden van gymnastiekclubs en sportverenigingen uit de omgeving v 1 Terneuzen. de Bevordering r.m.Ls. Goes Na het overgangsexamen zyn van le naar de 2e klas aan de r.m.l.s. Goes bevorder'd: Afdeling landbouw: P. H. de Blaey, Ka- pelle: Jac- Blok, Oud-Beycrland (Z.H.); W. J. Boonman. 's-Heer-Arendskerke; H. van Damme, Ouwerkerk; W. L. van Dyke, Kapelle; M. C. Ganzeman, Noord- gouwe; A. C. Geluk, Oud-Vossemeer; G. M. Hammink, Goes; J. Janse, Ellc- meet; M. H. van Iwaarden, Nieuw-Vos- semeer (N--Br.)J. Klonipe, Dreischor; W. C. v. d. Linde, Kloetinge; A. Luyk, Coiynsplaat; L. J. Nyssen, Yersekc; J. M. Nysten, 's-Heerenhock; L- J. Oost hoek, 's-Heerenhoek; C, L. H- Polder man, Sint-Maartensdijk; J. M. R. Renes, Oud-Vossemeer;. J. B. Ryk. Ovezande; P. Steendyk, Kamperland; A. v. d- Vel de, Terseke: J. de Voogd, Hansweert; J. F- de Wael. Heinkenszand; J. van Weele. Wemeldinge; J. v. d. Zandc, Burgh. Niet bevorderd; 5 leerlingen. Afdeling tuinbouw: A. A- Glcrum, Wc- meidinge; J. P. v. d. Moere, Emmel- oord (N.O.P.); I. J. Quaak, Kruiningen; L. J. Wabekc, Wemeldinge. Examen Aan do ryksuniversiteit te Utrecht slaagde de neer P. J. Bril uit Breskens burg, toen de balletschool in Middelburg voor het kandidaatsexamen Sociale 16 jaar bestond. Geografie. VIERING 40-JARIG BESTAAN Vele blijken van belangstelling Na de alleszins geslaagde wedstryd si multaan dammen heeft dc Damclub Goes vrijdagavond een druk bezochte receptie gehouden in verband met de viering van het veertigjarig Jubileum. Van tsi) van Zeeuwse damclub» en sportvereni gingen uit Goes kwamen blijken van belangstelling: o.m. waren vele bloem stukken geschonken. Na een kort Inleidend woord door voor zitter A. Jansen sprak de tweede voor zitter van de Koninkiykc Nederlandse Dambond, de heer C. J- Blokland woor den van gelukwens. Hy verklaarde, dat de Damclub Goes steeds een vooraan staande plaats heeft Ingenomen. Niet alleen in Zeeland, maar ook tot ver over de provinciegrenzen Is de naam van deze club bekend. In dit verband herinnerde de hoer Blokland er aan, dat de voorzitter van de K.N.D.B. lid is van Goes: nameiyk de heer H. C. v. d. Vreugde- Tevens wees hy op de succes- s"en van de dammer L. Anderson, die verschillende malen aan het Nederlands kampioenschap heeft deelgenomen. Als jubileumgeschenk overhandigde de heer Blokland een plaquette. De heer M. F. de Jong uit Middelburg bracht felicitaties over namens de Zeeuwse Dambond. Volgens hem neemt Goes een byzondere plaats In in de bond. Als oud-lid van Goes prees hij de goede verstandhouding in deze club, die in 1925 de Zeeuwse Dambond mede heeft helpen oprichten, Hij bood een wed- strydklok aan. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heren L. Gocdbloed uit Vlis singen en J. Bliek uit Middelburg, na mens de damverenigingen aldaar- De damveteraan Goedbloed haalde daarby nog enkele herinneringen op. Op deze druk bezochte receptie ga ven voorts acte van présence de wet houder van onderwijs van de ge meente Goes, mr. J. G. v. d. Eurgt, tevens voorzitter van de Goese Sport stichting, de voorzitter en secretaris van de Goese Schaakvereniging, respectieveiyk de heren D. Wyma en W. van Dullemen, alsmede vertegen woordigers van verschillende andere sportverenigingen in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4