Koudetoeslagdebat verdeelde raad Vlissingen in twee kampen In Oosterschelde is groot olieveld ontdekt Kabelbaanmaquette Grevelingendam Slechts drie polders STENO EN TYPEN Zeeuwse ALMANAK GYMNASTIEK GRONDPRIJZEN LANDPACHTERS VERONTRUST OVER PRIJSSTIJGING LANDBOUWGROND W" P.Z.E.M. plaatst grote order in Zweden In de toekomst in O.-Z.-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 30 MAART 1963 EENSTEMMIGHEID WAS VER TE ZOEKEN Stemmen staakten ook bij voorstel tot verhogen lesgeld voor steno en typen DE EENSTEMMIGHEID was gistermiddag in de Vlissingse raad bij enkele voorstellen ver te zoeken. Tot tweemaal toe staakten de stemmen: steeds kwam er een .tien-tien-uitslag uit de bus. De raadsleden konden het niet eens worden over de koudetoeslag aan enkele groepen van het gemeentepersoneel en over een verhoging van het lesgeld voor stenografie en maehineschrijven aan de gemeen telijke middelbare handelsavondschool. In het eerste geval wilden tien raads leden de koudetoeslag geven aan die leden van het gemeentepersoneel, die min der dan 8650 per jaar verdienen, terwijl de tien overige raadsleden zich akkoord verklaarden met de door b. en w. voorgestelde loongrens van 6500. In het tweede geval was er één tiental, dat het lesgeld voor machineschryven en voor stenografie wel van 40 tot 60 wilde verhogen, zoals b. en w. hadden voor gesteld, terwijl het andere tiental het onderwijs zo goedkoop mogelijk wilde houden en dus niet akkoord ging met deze verhoging. Dit staken van de stem men heeft tot gevolg, dat beide voorstellen in de volgende raadsvergadering op nieuw aan de orde moeten worden gesteld. Het was de heer W. P. Hamerlinck (k.v.p.), die het koudetoeslagdebat opende. De grens van 6500 vond hij aan de krappe kant en daarom drong hij aan die grens te verschuiven naar 8500. Nog iets verder wenste de heer J. M. van Belsen (p.v.d.a.) te gaan: een grens van 8650 de zogenaamde weistandsgrens. Als woordvoerder van de raadsleden, die de 6500-grens voldoende ach ten, wierp de neer I. Filius (a.r.) zich op. Hij meende, dat wie 8500 of daaromtrent verdient, voldoende verantwoordelijkheid heeft om voor eventuele tegenslagen iets opzij te leggen. „Als dat niet is gebeurd, dan is een uitkering van 50 voor die groep nog maar een lapmiddel", zo stelde hij vast. Uiteraard kreeg hij steun van wethouder W. Poppe: met ons voorstel helpen we in ieder ge val de hele groep van de zogenaam de minder draagkrachtigen. Daarna groeide er echter enige verwar ring: men was het niet eens over de vraag wat nu precies bedoeld werd met ..een salaris van 6500". Is dat inclu sief of exclusief de toeslagen voor A.O.W., huurcompensatie enzovoort? wilde men weten. B. en w. wisten het niet. Daarom: schorsing van de verga dering. Wat later wrist wethouder Poppe het wel. „Het gaat hier om wedde", vertelde hij. Dit houdt in, dat er nog een aan tal bedragen bij het basisbedrag 6500 gerekend kunnen worden, zodat de grens in feite rond de 7000 ligt. Daar mee won de heer Poppe wel de heer Ham* ''nek voor zijn standpunt, maar de hi Van Belsen hield aan zijn grens van 8650 vast. Hij maakte er zelfs een voorstel van. Zijn voorstel kreeg de steun van de P.v.d.A.-fractie, met uitzondering van de wethouders Ch. J. Gillissen-Verscha- ge en F. G. Smit, en van de K.V.P.-er P. H. v. d. Ven. De overige K.V.P.-ers, alsmede de protestants-christelijke frac tie en de V.V.D. schaarden zich aan de zijde van b. en w. De heer Poppe merk te nog op, dat het voorstel van de heer Van Belsen in feite een grens van rond 9300 inhoudt, omdat ook hier de toe slagen nog meegeteld moeten worden. Hoe het ook zij: de raad mag zich in de volgende vergadering nogmaals met dit voorstel bezighouden. Een bijna gelijketegenstand ondervond het college van b. en w. bij het voorstel om het schoolgeld voor de handels avondschool wat betreft de steno- er typelessen te verhogen. „Alleen al om principiële redenen ben ik er tegen", zo begon de heer H. B. J. Knoop, die liet bujken, dat hij het on- derwys een heilige, zaak vond: iedereen moet er gebruik van kunnen maken. „Bovendien is het wel een zeer dras tische verhoging", zo stelde hij, „want vele kinderen volgen én de stenoles en de typeles, zodat zy dus in plaats van 80 nu 120 moeten gaan betalen". In soortgelijke bewoordingen liet de heer E. de Priester (p.v.d.a.) zich uit. Ten slotte moest het ook hier op een stemming aankomen. Voor het voorstel van b. en w. stemden: de heren F. G. Smit (p.v.d.a.), P. Bikker (prot. chr.), Gillissen Verschagen (p.v.d.a.), Filius (prot. chr.), Hamerlinck (k.v.p.), S. Adriaanse (k.v.p.), Van de Ven (k.v.p.), ir. J. B. Ebling, (prot. chr.), Poppe (prot. ,chr.) en G. Geldof (p.v.d.a.). Tegen stemden de overige P.v.d.A.-leden, alsmede de V.V.D.-ers. Ook dit voorstel zal dus nogmaals aan de orde moeten worden gesteld. stra (p.v.d.a.) vond de honorering te laag, „zodat de baan alleen aantrek kelijk is voor jonge archivarissen en Vlissingen een leerschool is voor deze mensen". Met name de heren Filius er Adriaanse vroegen zich af of een ar chivaris/conservator wel een volle dag taak heeft. Burgemeester mr. B. Kolff vertelde, dat getracht zal worden de nieuwe archiva ris/conservator ook een taak als cul tureel ambtenaar te geven. Bovendien zal men pogen voor het bijhouden van het archief bijvoorbeeld met Veere sa men te werken: beide plaatsen één ar chivaris. Met dit streven zal men trach ten een oplossing voor dit probleem te vinden. Daarna kon de raad akkoord gaan met het voorstel. Geen enthousiasme kon de raad brengen voor het voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Nederlandse Onderwijzersvereniging, afdeling Vlissingen, en de Vereniging Volksonderwijs, afdeling Vlissingen, tol het benoemen van een vakleerkracht in de lichamelijke oefening ten behoeve van de 5e en 6e klassen der openbare lagere scholen. De heer J. J. Kempe (p.v.d.a.) herinnerde er aan, dat reeds bij de begrotingszitting 1955 om deze leerkracht is gevraagd. Hij achtte dit in verband met de lichamelijke en gees telijke ontwikkeling van de kinderen van hoogste importantie. Hij vroeg b. en w. dan ook het voorstel terug te nemen en de begroting te reconstrue ren, zodat aan het verzoek voldaan kan worden. Toen de heer Kempe onmid dellijke steun kreeg van de heren Knoop en Adriaanse, nam wethouder Poppe zijn voorstel terug. ARCHIVARIS Het voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de archivaris, tevens conservator van het stedelijk museum, lokte ook discussie uit. De heer S. Jou- Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV Hederslraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 WWig.... woelig weekein- Het belooft e de te worden. Dan weet u dat alvast. Want de maand maart zal dit weekeinde overgaan ir april, met onvermijdelijk een eerst e-van-de- maand en alle gevolgen van dien. Voorts is er gegronde reden tot ongerustheid omtrent piloot Storm Hij mag dan behouden op aarde zijn teruggekeerd en na 2,16// af leveringen eindelijk eens niet meer ontvoerd zij)} in de stratosfeer. Zoiets is prettig, maar nicuice ontvoeringen staan op stapel. Kortom, er kan dit weekeinde van allés gebeuren. En dan is er bovendien nog een echt Zeeuws Boekenbal in Vlissingen, om het weekeinde nog woeliger te maken. Naar verluid zullen de organisa toren bij de ingang van de feest zaal kwistig pretpillen uitdelen, or et pillen van het. type Holle Met een interessante suggestie kwam de heer Filius toen de raad zich boog over een voorstel de betaling van rente en aflossing te garande ren van een lening aan de heer L. Marijs, die dit krediet nodig heeft voor de bouw en uitrusting van een vissersvaartuig. „Kunnen wij ook an dere Vlissingers zo helpen?", vroeg de heer Filius, „bijvoorbeeld mid denstanders, die door stadsontwik kelingsplannen gedupeerd zijn en die nu elders in de stad willen bouwen?" De heer Poppe wenste hier niet met op te antwoorden. De visserij is speciaal geval, zo meende hij, zij is karakteristiek voor Vlissingen en zij mag niet verloren gaan. En de heer Kolff meende, dat als de suggestie van de heer Filius in de praktijk wordt ge bracht „het hek van de dam is". In verband met dit voorstel wees de heer T. Oosterhuis (v.v.d.) nog weer eens op de toekomstmogelijkheden van de Vlissingse vissershaven: „Als in 1978 de. Oosterschelde dicht gaat zullen de vis sers uit Colijnsplaat elders een onder komen moeten hebben". Nu al moeten in dit verband de Vlissingse belangen verdedigd worden. In het algemeen kon men wel akkoord gaan met de verhoging van de grond prijzen in Paauwenburg. „Maar het moet wel de laatste verhoging zijn' meende de heer Knoop, „anders weten de mensen niet waar ze aan toe zijn". De heer Bikker brak nog eens lans voor de grondprys voor scholen en kerken: van 12 op 15 gebracht. Wethouder Poppe meende echter, dat deze prijs pro centueel dan wel sterk mag zijn geste gen, maar dat het in feite toch geen drastische verhoging is. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. Hekhuis naar de stand van za ken in de Lange Zelke. B. en w. lieten weten, dat een groot bedrijf De Gruyter nog dit jaar zal gaan bou wen als tenminste de rijksgoedkeuring afkomt. Bij bepaalde windrichtingen verspreiden de schoorstenen van de P.Z.E.M.-centrale nogal wat stof er roet over Vlissingen, zei de heer Bik ker. Als er in de toekomst schoorstenen worden gebouwd, zullen die aanzienlijk hoger worden, wist burgemeester Kolff te antwoorden. Alvorens aan de rondvraag te begin nen ging de raad ruim een uur in be sloten zitting om nog eens uitvoerig te spreken over enkele facetten van het plan voor verbetering van de boule vards Bankert en Evertsen. VERGADERING IN GOES Nog geen bestuur Zeeuwse afdeling De_ bond van landpachters en hypo- theekboeren in Nederland is ernstig be zorgd over de ontwikkeling van de prijs van landbouwgrond. Dit verklaarde vrij dagmiddag de tweede voorzitter var de bond, de heer B. Eversen uit Over- veen tijdens een vergadering van de af- deling-Zeeland-in-oprichting. Voor deze bijeenkomst, die werd gehouden in „De Prins van Oranje" te Goes bestond zeer reringe belangstelling; slechts vier van Ie byna honderd bij de bond aange sloten Zeeuwse pachters woonden de vergadering bij. In zijn openingswoord wees de heer Eversen, die voorzitter is van het voor lopig bestuur van de Zeeuwse afdeling, er op, dat de boerenstand in Nederland, zowel werkgevers als werknemers, niet deelt in de welvaart. De subsidie, die de boeren op verschillende produkten krij gen is in feite een indirecte toeslag voor de consument, die voor tal van produkten een prijs betaalt, welke be neden de kostprijs ligt, meende hij. Veel verwachtte spreker ook niet van de E.E.G. Aan de hand van enkele cijfers wees hij er op, dat de toestand in de landbouw slecht is. „Het is een moeilij ke tijd voor de plattelandsbevolking," aldus de heer Eversen. zijn gestegen en in Zeeland met niet minder dan 100 pet. Hij noemde dit ver ontrustend. „Al deze problemen zullen wij als landpachters en hypotheekboe- ren in samenspel tnet de landbouw organisaties onder de loep moeten ne men," vervolgde de heer Eversen. „Ge tracht moet worden de pachters een redelijk bestaan te garanderen." De bedoeling van aeze vergadering was, dat een definitief bestuur voor de Zeeuwse afdeling van de bond zou worden gekozen. In verband met het geringe bezoek werd dit punt van de agenda afgevoerd. Schriftelijk zul len hierover de Zeeuwse leden wor den gepolst, teneinde op deze wijze tot de samenstelling van een stuur te komen. Vrije prijzen Sprekende over de vrije prijzen voor landbouwgrond verklaarde hij, dat de grondprijzen in het noorden met 25 pet •etpille Meel. Eerlijk gezegd staan we een beetje gereserveerd tegenover een der gelijk plan. Het zou geen Icwaad 'kunnen, die pretpilintegendeel. Maar wij vertrouwen die stunt met die pretpillen niet helemaal. Wij hebben sterk de indruk dat de organisatoren alvast een gooi willen doen naar de prijs voor de beste Zeeuwse practical joke (Prix de Joke Zélandais) welke nog dit jaar door Gedeputeerde Staten zal worden ingesteld. Want. als je als provincie al leunt- bogen op een eigen boekenbal, kun je met zo'n eigen Zeeuwse prix toch zeker niet achterblijven... Minister Marijnen: Waardering voor Raad van Beroep Herverkaveling Zeeland Minister Marijnen ziet geen redenen om de behandeling verder te versnellen van de naar de Raad van Beroep voor de Herverkaveling Zeeland verwezen bezwaarschriften tegen het plan van toedeling, zoals dit in het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de land bouwbegroting 1963 werd voorgesteld. Er wordt met kracht naar gestreefd de behandeling van de bezwaren te bespoe digen, teneinde de door de betrokken kamerleden geuite bezwaren zoveel mo gelijk te beperken. De minister deelt dit mede in zijn me morie van antwoord, waarin hij eraan herinnert, dat na de ter visie legging van het plan van toedeling, iedere be langhebbende bezwaren kan indienen bij de herverkavelingscommissie. Deze tracht met de Indieners van de be zwaarschriften tot overeenstemming te komen. De bezwaarschriften waarover geen overeenstemming is bereikt, wor den aan de Raad van Beroep ter be handeling toegezonden. Met gepaste voortvarendheid aldus de minister heeft de Raad de naar hem verwezen bezwaren uit de polder Waarde reeds behandeld. Alle uit het eiland Schouwen-Duiveland voorgedra gen bezwaren zullen in april van dit jaar in behandeling zijn opgenomen, al 'vergt uiteraard de beslissing op elk be zwaar geruime tijd. In vele gevallen is namelijk nadere overweging en beraad vereist, waarbij soms de bezwaarden opnieuw moeten worden opgeroepen. De minister zegt in zijn memorie van antwoord, alle begrip voor deze diep gaande doch langdurige procedure te hebben, die ten behoeve van de rechts zekerheid voor de bezwaarden moest worden gevolgd. Hij stelt er prijs op zijn waardering te uiten voor de wijze, waarop de Raad zijn taak in deze ver vult. De Raad zal eerst de bezwaren uit Schouwen-Duiveland afhandelen, zodat de acte in de loop van dit jaar lean zijn gepasseerd. Daarna zal Tholcn aan de orde komen. Te koel door koud zeewater (Van onze weerkundige medewerker) Zodra de wind weer naar zuidwest tot west draait doen zich de na weeën van de barre winter nog ge voelen. Het zeewater koelde sterk 'af en het heeft nu een tempera tuur van 2 a 3 graden. Een de- pressiegebied, dat vrijdagavond boven 'Engeland lag, blijft dit weekeinde in de buurt met enkele buitjes, maar ook opklaringen. De temperatuur zal enkele graden la ger blijven met maxima van 6 a 8 graden. Dit betekent, dat maart ook op deze laatste dagen geen uitschieter brengt met warm len teweer. Kerkdienst voor doven en doofstommen In één van de zalen van de gerefor meerde Westerkerk aan de Westwal te Goes is vanmiddag zaterdag een kerkdienst voor doven en doofstommen. De dienst, die voor ieder toegankelijk is, begint om drie uur. Voorganger is de heer D. Hakkenberg, student aan de theologische school van de Gereformeerde Gemeenten te Rot terdam. De heer Hakkenberg was vroe ger onderwijzer. Hij heeft zich gespe cialiseerd in het liplezen. INBRAKEN TE BORSSELE EN 'S-HEER-ARENDSKERKE Bij inbraken in Borssele en 's-Heer- Arendskerke is donderdagavond en -nacht een bedrag van ongeveer 260 ontvreemd. Terwijl de bewoners afwezig waren is donderdagavond ingebroken bij de fruit teler J. M. te Borssele. Via de achter deur, waarvan het slot werd geforceerd, verschafte(n) de dader(s) zich toegang tot de woning. De buit was echter ring: nauwelijks 1.50 aan Franse Duitse munten. In 's-Heer-Arendskerke werd in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken bij de landbouwtractorwerkplaats van de firma D. Met behulp van een valse sleu tel moet de deur van het kantoor zijn geopend. De dader(s) nam(en) de kas sa mee, waariD zich een bedrag van cir ca 260 bevond. De rijkspolitie, geassisteerd door de technische recherche van de rijkspolitie, heeft beide inbraken in onderzoek. Gis teren werd in beide gevallen een speur hond ingeschakeld, echter zonder suc ces. Lezing dr. Enno van Gelder voor Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Voor het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen hield dinsdagavond dr. H. Enno van Gelder, directeur van het Koninklijk Kabinet voor Munten, Pen ningen en Gesneden stenen te 's-Graven- hage, een boeiende lezing in het Zeeuws Museum te Middelburg over „Geld in vroeger eeuwen". Aan de hand van een reeks lichtbeelden schetste spreker de ontwikkeling van de munt als betaalmiddel. Na te hebben gewezen op het feit, dat in de middel eeuwen Holland en Zeeland tot het ge bied van de Hollandse munt behoorden, zette dr. Van Gelder de redenen uiteen, die er toe hebben geleid dat na 1577 alle zelfregerende gewesten een eigen munt gingen slaan. Zo werd in Zeeland in 1580 de Munt te Middelburg gevestigd, welke instelling tot 1797 heeft bestaan. Ook besprak de inleider uitvoerig de wijze van vervaardiging, controle, de betekenis van, de muntvondsten en de daaruit af te leiden conclusies. Na de pauze ging de heer Enno van Gelder in op het gecompliceerde mone taire systeem in ons land, en liet tal rijke muntsoorten, waaronder de du- caat, gouden rijder, daalder en schelling de revue passeren. Na een discussie waarbij talrijke vragen naar voren werden gebracht, dankte de voorzitter van het Zeeuwsch Genoot schap. mr. J. Moolenburgh. de spreker voor zijn belangwekkende uiteenzetting. A.R. Kiesvereniging koos bestuursleden De antirevolutionaire kiesvereniging „Voor Nederland en Oranje" te Goes heeft in zyn vrydagavond in de vorm van een familieavond gehouden jaar vergadering twee nieuwe bestuursleden gekozen. De heren ir. W. de Beyl en C. Muiswinkel waren niet meer herkies baar. In deze open plaatsen kozen de ongeveer dertig aanwezige leden de he ren J. P. Ia Port en A. v. d. Wèy. Voorzitter P. de Kam richtte een bij zonder woord van dank tot het schei dende bestuurslid de heer Van Muis winkel, die meer dan 15 jaar penning meester van de kiesvereniging is ge weest. Wel weer te benoemen bij deze bestuursverkiezing was de heer D. J. Rouw. Hij werd herkozen. Er kwamen tijdens deze familieavond in de Oosterkerk nog meer verkiezin gen aan de orde. Tot lid van de sta- :encentrale werden herkozen de aftre dende heren J. A. Burger en mr. G Renting. De aanwezigen herkozen in het provinciale comité van afgevaar digden de heer T. Schouten. De heer Jacq. de Smit die niet meer herkies baar was zal worden opgevolgd door de heer H. de Moet. Secretaris H. Griffioen bracht zijn jaar verslag over 1962 uit. Hij herinnerde er aan, dat 1962 een belangrijk jaar was met de gemeenteraadsverkiezing en de verkiezing voor de provinciale staten. Het ledental van „Voor Neder land en Oranje" daalde. Begin 1962 wa ren er 290 leden, aan het eind van het jaar bedroeg het ledental 274. Het fi nancieel overzicht maakte melding van een batig saldo van ruim 350. Het overgrote deel van het programma werd gevuld door het optreden van het Arjos politiek cabaretgezelschap onder leiding van de heer J. Goedbloed uit Middelburg. De Arjostonelisten brach ten een aantal vlotte politieke parodie- tjes voor het voetlicht, waar de aan wezigen zich best mee amuseerden. Ge slaagd was onder meer hun satire op de verenigingsvergadering-met-spreker. Voorzitter P. de Kam had aan het be gin van de familieavond in zijn ope ningswoord zijn teleurstelling uitge sproken over de geringe belangstelling. Wethouder Westerhout opende expositie Talens bij Carrière te Middelburg Vrijdagmiddag is in de kunstzaal van Van Benthem en Jutting te Middelburg door wethouder drs. Th. Westerhont een expositie geopend van bekroonde inzen dingen voor de Talens-prysvraag 1962- 1963. Dit is de zesde keer dat de Ko- nipklijke Fabrieken Talens Zoon N.V. uit Apeldoorn deze wedstrijd voor be roeps- en amateurschilders uitschrijven. Dit jaar waren er totaal 968 inzendin gen, waarvan 499 van beroepsschilders. Uit dit grote aantal schilderijen heeft men een keus van 60 gemaakt, die voor een tentoonstelling door heel Nederland Prijs voor Zeeuwen van „Wij bouwen" Twee Zeeuwen zyn in de prijzen gevallen van de prijsvraag „Wij bouwen". Het zyn de heer J. J. den Engelsman uit St.-Annaland, die tweede werd en een prijs van 5000 kreeg, en de heer A. Bas- tiaanse, die 2000 won. Hjj werd vierde. De eerste prijs was voor de heer J. Farla uit Prinsenbeek, die een woonhuis van f 25.000 kreeg. Mies Bouwmaij reikte de prijzen in het Scheveningse Seinposttheater uit. De prijsvraag „Wij bouwen" was november vorig jaar uitgeschre ven onder de werknemers en leer lingen in het bouwbedrijf ter ge legenheid van het gereedkomen van de miljoenste naoorlogse wo-1 ning. in aanmerking komen. Een deel van deze 60 schilderijen is tot en met tweede paasdag te zien in Middelburg. Opval lend is, dat er dit jaar bijzonder veel non-figuratieve werken werden inge zonden, zoals ook de secretaris van de jury voor de Talensprijs, de heer H. G. F. Sasburg vrijdag in zijn rede opmerk te. De heer Westerhout prees het initia tief van de Talensfabrieken, omdat met deze prijsvraag de mogelijkheid voor kunstenaars' wordt geschapen om zon der veel kosten en moeiiykheden hun werk geëxposeerd te krijgen. Traditiegetrouw wees de heer Wes terhout er voorts op, dut de tentoon stellingen bij de boekhandel van de heer B. P. Carrière zo langzamer hand een goede traditie worden, evenals het feit, dat de openingen van deze tentoonstellingen altyd wordt gesproken over het grote ge brek aan expositieruimte in Middel burg. Helaas zyn er ook dit jaar weer geen Zeeuwse inzendingen be kroond of in aanmerking gekomen voor expositie. Onder zijn handen en die Wolphaartsdijk praktikant Ko I Iman de Waal zet een „spektakel" naar zijn hand IMAN DE WAAL (32) heeft geen drijvende reuzenbokken nodig om de kabelbaantorens boven het laatste sluitgat in de Grevelingen dam een eindje te verzetten. Hij speelt er mee in zijn hand. En met hetzelfde gemak zet hjj een bulldo zer op een grote hoop 'stortsteen. Voor deze technisch opzichter van rijkswaterstaats Deltadienst in het directiekantoor te Bruinisse bestaan er sinds eind februari geen tran sportproblemen! Hij zet het kabel baan-spektakel in een kamertje van twee bij drie meter met figuurzaag, puntige mesjes, een elektrische sol deerbout, minuscule boortjes en een enkele bus verf volledig naar zijn hand. Op schaal 1 250. Iman de Waal werkt aan een aantrekkelijke, precies uitgemeten en overzichtelij ke maquette van het opvallende Del taproject, dat hier tussen Duiveland en Flakkee op het ogenblik op toe ren komt. de uit afkomstige h.t.s.- Bosschaart komt als het ware een luchtfoto in drie dimen sies op tafel. Een uitstekend instruc tiemiddel voor excursies, die binnen kort bij dit spectaculaire Deltawerk weer zullen gaan lopen. De kabel baantorentjes van Iman de Waal en zijn helper zijn niet hoger dan 16 centimeter. Ze worden opgebouwd uit kleine staafjes .messing, een le gering van geel koper. Modelbouwers van de spoorwegen gebruiken dit ma teriaal veel. Met de werktekeningen van de Deltadienst voor hun neus en de echte torens buiten het kantoor- raam zijn de twee technici bezig aan een werkstukje, dat talloze uurtjes in beslag neemt. Het „operatieter rein", van waaruit over enkele maanden de dichting van het sluit gat door middel van de kabelbaan zal worden ondernomen, heeft op de ruim drie vierkante meter opper vlakte van de werktafel al vorm ge kregen. de zogenaamde Oostkopha- ven, vier kilonieter uit de wal van Bruinisse, al eens van dichtbij heeft bekeken, ontdekt onmiddellijk herkenningspunten. De enorme voor raden stortsteen bijvoorbeeld, de aanvoerliaven de drukste van het „eiland" de zuidelijkste toren, waarlangs de kabelbaangondels zul len glijden, de direeticketen en het wegenstelsel. Nauwkeurig en met veel geduld is hier het complete we gennet, uitgezet. Het tweetal maquet- tebouvverS heeft origineel materi aal gebruikt en op andere plaatsen handige kunstgrepen toegepast. Op een ondergrond van verf werd kanariezand ingewreven: zo stond een getrouwe kopie van stuk bouwterrein. Gedroogde geeft de plaats aan, waar men werkelijkheid opslag van materiaal vindt. Met schuurpapier plakten De Waal en Bosschaart de asfaltwegen op hun werkstuk. „Telkens komen we weer op een ideetje. Je werkt niet volgens een bepaald plan. maar bij de gTatie van goede invallen". Op zichter Iman de Waal heeft in de af gelopen winter de kans gekregen om zijn hobby knutselen voor een korte periode om te zetten in dage lijks werk. Wanneer de maquette over een maandje in de excursiezaal van de Deltadienst te Bruinisse kan worden neergezet, gaat htf weer „naar buiten". De uit Kortgene af komstige opzichter heeft er al ver schillende spectaculaire Deltaprojec ten „opzitten". Hii draafde destijds mee in de meetplóeg bij de Zand- kreekdam, hield toezicht bij de aan leg van de dijk door het Veersc Gat, bij de vissershaven van Colijnsplaat en helpt nu al weer enkele jaren mee om Schouwen-Duiveland aan Goeree-Overfiakkee te koppelen. In zyn vr[jo tyd thuis zocht Waal het al eerder „in mir tuur". „Ik heb wat geknutseld aan een bakje met stortsteen, aan een meeuwtje op een paal. Vorig jaar nog een provisorische maquette of hoe je liet maar noemen wil voor de afsluiting van het zuidelijke sluitgat in de Grevelingendam". Zyn chefs honden toen op tafel tevoren wat heen en weer schuiven met de caissons, die later in het water door sleepboten naar hun definitieve posi tie werden gemanoeuvreerd. Op het ogenblik gaat de miniatuur kabelbaan nog gelyk op met het werk van de mannen van de montage, de vrachtwagenchauffeurs met de stort steen, de. kraanmachinisten en de bakkenschlppers. Maar over enkele weken zal opzichter De Waal op 2" maquettetafel de werkelijkheid v< zijn. En dat ia ook de bedoeling. Zhn werkstuk moet ten slotte een begrij pelijk toekomstbeeld worden— (Foto P.Z.C.) Hi IÜ De N.V. Provinciale Zeeuwse Electrici- teitsmaatschappy heeft voor de uitbrei ding, waarvan we onlangs reeds melding konden maken, een order geplaatst in Zweden. De Stal-Laval turblnefabriek te Finspang in het zuiden van Zweden zal een 70.000 kw turbine leveren voor de elektrische centrale in Vlissingen. De bestelling omvat een complete turbo-ge nerator met een condensor en drie voor- verwarmers. Deze Zweedse fabriek lever de ook reeds aan elektrische centrales in Rotterdam en Leeuwarden. De directie van de P.Z.E.M. verwacht, dat de gene rator in de tweede helft van 1965 ze worden geleverd. „Vrije bakker" gaat brood bezorgen in gesaneerd Goes De twintig bakkers uit Goes en Kloc- tinge, die na langdurige voorbereidin gen hebben besloten per 1 april a.s. een wljksanering door te voeren in Goes en Kloetinge, krijgen reeds de eerste dag te maken met een concurrent. Het is de Hansweertse bakker C. Vermeulen, die alle inwoners van Goes en omliggende dorpen middels een circulaire er op attent heeft gemaakt, dat hij met in gang van 1 april a.s. brood gaat be zorgen in Goes. „Wij kunnen als vrije bakker in iedere straat nu brood bezor gen", schrijft de Hansweertse bakker in zijn circulaire. Naar wij vernemen wordt thans gestreefd naar concentratie van de ruim honderd polders en wa terschappen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen tot drie grote polders. Voor deze drie nieuwe eenheden wordt gezocht naar een zo natuur lijk mogelijke grens. Het meest westelijk gelegen waterschap zal aan de westkant begrensd worden door het Vrije van Sluis, zodat di Braakman nog juist in dc nieuwe pol der zal vallen De oostgrens zal samen vallen met hel kanaal Tcrncuzen-Sas van Gent. I-Ict middelste waterschap zal dan ditzelfde kanaal als westgrens krlj- ,gen. terwijl het aan dc oostkant za worden begrensd door de hoge rue die vanaf de Belgische grens in noordwes telijke richting in de richting van Ter- neuzen gaat. Het derde waterschap ten slotte zal gevorm dworden door het over blijvende deel, namelijk de polders ten zuiden van Saaftinge inclusief dc kop van Ossenisse. Deze gedachten zijn aanvaard door zo wel de adviescommissie, welke G.S. daar- toe hebben ingesteld, als door de com missie van de polders zelf. Er is 1111 op dracht gegeven aan de eerste commis sie op basis van dit plan met een nadere uitwerking tc komen. (Slot van pag. 1) fabriek in Zierikzee. De „tape" zal vermoedelijk kunnen worden aange bracht in de Plompetoren van Coude- kerke, waardoor dit oude bouwwerk voor het eerst sinds eeuwen weer een nuttige functie zou krijgen. Men had aanvankelijk alles in het diepste geheim willen afwikkelen, maar er is enige ruchtbaarheid aan het geheel gegeven doordat maandag aanstaande de door de S.H.V. gele verde plastic containers arriveren. Deze plastic „vaten" zullen worden gesleept door de sleepboot Van Woel- deren. De sleep wordt omstreeks drie uur maandagmiddag in de haven van Colijnsplaat verwacht. Aanwezig zul len z(jn de Zeeuwse leden van de hierboven genoemde spoedcommissie ad hoe, alsmede de heer J. van Tui nen van de Brugmaatschappij en de Goese oud-wethouder J. H. Roose na mens de Zeeuwse vervoermaatschap pijen. Men heeft ons gemachtigd me© te de len, dat do geruchten die in kringen van 'bepaalde gemeentebesturen do ronde deden als zou de opbrengst van de blic ten goede komen van de Zeeuwse Sportraad voor de bouw van sporthallen, volkomen onjuist zijn. I)e eventuele winst komt ten goede van do Nederlandse Aardolie Maatschap pij, welke instelling overigens wel be reid schijnt te zyn in overleg met do Laudbank oen fonds te stichten ten bat© van Zeeuwse culturele doelein den. Vermoedelijk zullen daarover maandag a.s. nadere mededelingen worden gedaan na het sluiten van de Amsterdamse Effectenbeurs. (Advertentie) kort gezegd O.K. 993 cc, 4-cilinder, 47 PK, 120 km/uur. Olieverversen om de 5000 km. Geen smeerpunten. 4 comfortabele zitplaatsen, extra grote kofferruimte. Ruim uitzicht LOUISSE- GOES N.V. Westwal 25. tel. 01100-6210. Dealer voor Walcheren: LOU ISSE- MIDDELBURG N.V. Gortstraat 60-62, telefoon on 80-2146. IICTS KOUDER. Wisselend bewolkt met enkele buien. Overwegend matige wind, aanvankelijk nog uit zuidelyke richtingen, later ver anderlijk. Iets lagere middagteniperatu- ZON EN MAAN 1 april Zon op 6.18 Maan op 11.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2